E nter po godzinach  


Wydarzy│o siΩ
Dariusz Michalski


W tym miesi▒cu rubryka ENTER PO GODZINACH jest nieco inna - zamiast zaprezentowania kilku gier przedstawiamy podsumowanie minionego roku w bran┐y rozrywkowej.

Dariusz Michalski - redaktor miesiΩcznika "GAMBLER" - dokona│ pr≤by odnotowania wa┐niejszych wydarze± i znaczniejszych tytu│≤w.

T rudno uznaµ rok 1997 za czas prze│omu w grach komputerwowych. Nie pojawi│y siΩ ┐adne ╢wie┐e, rewolucyjne pomys│y, sporo oczekiwanych hit≤w rozczarowa│o, kilka silnie reklamowanych projekt≤w, jak Into the Shadows, zako±czy│o sw≤j ┐ywot nie ujrzawszy ╢wiat│a dziennego. Bran┐a rozrywki komputerowej wzmocni│a siΩ i ma siΩ dobrze, o czym ╢wiadczy│ show na targach E3 w Atlancie, jednak zatraci│ przy tym sw≤j pierwotny romantyzm: ma│e zespo│y ludzi, rewolucyjne pomys│y, │atwe wej╢cie na rynek z nowym produktem. Staje siΩ to szczeg≤lnie aktualne, gdy popatrzymy na tytu│y maj▒ce siΩ ukazaµ tu┐ przed gwiazdk▒: albo s▒ to sequele hit≤w, albo gry z ostatnio modnych gatunk≤w (klony Quake'a, Tomb Raidera, strategie czasu rzeczywistego).

Gry strategiczne


Pomimo braku gier prze│omowych w minionym roku nie brakowa│o produkt≤w dobrych i bardzo dobrych. Szczeg≤lne szczΩ╢cie mia│y gry strategiczne. Najcieplej przyjΩtymi na rynku polskim strategiami turowymi by│y Heroes of Might & Magic II, maj▒ca znakomity klimat fantasy oraz masΩ potwor≤w, magicznych przedmiot≤w i czar≤w zbieranych podczas kampanii oraz wydana ostatnio Incubation, bazuj▒ca na engine'ie wykorzystanym wcze╢niej w znakomitej sk▒din▒d strzelance Extreme Assault, do kt≤rej do│o┐ono sensowny system walki i 33 misje.
Weterani z rozrzewnieniem zagrywali siΩ w Syndicate Wars i Warlords III: Reign of Heroes, za╢ klapΩ zrobi│o Stars!, doskona│a gra, kt≤rej jednak grafika w stylu Excela (poprzedni produkt autor≤w tej gry) tak mocno zaszkodzi│a, ┐e nie pomog│a jej nawet niestandardowa kampania reklamowa polegaj▒ca na oplakatowaniu warszawskich przystank≤w komunikacji miejskiej. Rozczarowaniem natomiast mo┐na nazwaµ Master of Orion II - autorzy wprowadzili znacznie mniej ulepsze± ni┐ siΩ po nich spodziewano, a w dodatku czasami by│y to ulepszenia do╢µ w▒tpliwej jako╢ci.
Nie╝le mia│y siΩ tak┐e strategie czasu rzeczywistego (RTS). Najg│o╢niejszym tytu│em by│ oczywi╢cie Dungeon Keeper przek│adany tyle razy, ┐e ju┐ niekt≤rzy przestali wierzyµ, i┐ kiedykolwiek znajdzie siΩ w sprzeda┐y. W Polsce gra ta ukaza│a siΩ znakomicie zlokalizowana (w pe│ni po polsku!), tote┐ wysokie oceny by│y w pe│ni zas│u┐one. Ca│kiem sympatyczne okaza│y siΩ dwie Theme Hospital i Constructor, zrobione z humorem gry ekonomiczne. Mocno kontrowersyjny by│ X-Com: Apocalypse wzbudzaj▒cy to g│osy uwielbienia, to g│osy kra±cowego rozczarowania. Czwarta czΩ╢µ ma byµ symulatorem kosmicznego my╢liwca, wiΩc je╢li ju┐ kto╢ bΩdzie narzeka│, to z pewno╢ci▒ nie stratedzy. Wreszcie ostatni sukces na naszym rynku, czyli Dark Colony, rozpoczynaj▒ca seriΩ RTS-≤w maj▒cych ukazaµ siΩ przed ╢wiΩtami. Doskona│y klimat tworzony przez grafikΩ i muzykΩ uzupe│niono prostymi regu│ami tworz▒c bardzo przyjemn▒ grΩ z wywa┐onym poziomem trudno╢ci.

Gry 3D


Nie mniej popularnym gatunkiem s▒ gry 3D. WiΩkszo╢µ premier zapowiadanych jest przed ╢wiΩtami, ale ju┐ zd▒┐y│y siΩ ukazaµ Hexen II i Jedi Knight. Pierwszy, maj▒cy sporo element≤w zapo┐yczonych z gier przygodowych (zbieranie przedmiot≤w i w│a╢ciwe ich u┐ycie), okre╢lony zosta│ w odr≤┐nieniu od Quake'a jako ╢wietna gra jednoosobowa. Drugi czerpie z mitologii Gwiezdnych Wojen i ju┐ to jest wystarczaj▒c▒ rekomendacj▒ dla niekt≤rych graczy. Je╢li dodamy do tego jeszcze pojedynki na miecze ╢wietlne...

Przygod≤wki


Przygod≤wki natomiast pogr▒┐aj▒ siΩ w niebycie, odk▒d z nieznanych do ko±ca przyczyn zniknΩ│a z rynku Sierra On-Line, firma specjalizuj▒ca siΩ w tym gatunku. W pierszej po│owie roku pojawi│o siΩ kilka tytu│≤w, z kt≤rych najlepszymi by│y Toonstruck i Realms of the Hunting, ale takie zdanie mia│a tylko prasa -
obie gry zrobi│y w Polsce komercyjn▒ klapΩ. Znacznie lepiej posz│o zlokalizowanej wersji Ace'a Ventury. W drugiej po│owie roku ukaza│a siΩ Little Big Adventure 2 wabi▒ca ╢wiatem ┐yj▒cym w│asnym ┐yciem.

Gry akcji


Dobre gry akcji maj▒ to do siebie, ┐e w│a╢ciwie nikt na nie nie czeka, ale jak ju┐ siΩ pojawi▒, potrafi▒ wci▒gn▒µ ka┐d▒ osobΩ maj▒c▒ parΩ minut do zmarnowania. Nie inaczej by│o ze znakomit▒ graficznie, niezwykle dynamiczn▒ strzelank▒ Extreme Assault, w kt≤rej pilotujemy helikopter oraz wy╢cigami Axelerator, oddaj▒cej wy╢cigi po│▒czone ze strzelanin▒ tak wiernie, ┐e podczas gry czuµ sw▒d palonej gumy. Znik▒d pojawi│a siΩ tak┐e Interstate '76 ze wspania│▒ atmosfer▒ lat 70., z odpowiedni▒ do czas≤w muzyk▒ i dynamiczn▒ strzelanin▒ prowadzon▒ z kr▒┐ownik≤w szos. Ostatnia gra, nieco r≤┐ni▒ca siΩ od dw≤ch poprzednich, to Overboard, zrealizowana z humorem strzelanina przeznaczona dla kart 3D, w kt≤rej cukierkowa grafika towarzyszy walkom ma│ych statecz≤w na morzu.

Po polsku


Na tle produkcji zachodnich bardzo s│abo wypad│y gry polskie. Ukaza│y siΩ bowiem zaledwie dwie: Katharsis i Clash, z czego pierwsza, mimo znakomitych ocen w prasie bran┐owej (nieco zawy┐onych dodajmy), ponios│a na rynku klΩskΩ (klienci nie gΩsi, swoje zdanie maj▒). O sprzeda┐y drugiej jeszcze nic nie wiadomo, ale skoro by│a ona jedyn▒ kandydatk▒ do nagrody Gambleriady, sytuacja nie wygl▒da zbyt dobrze.
Choµ ju┐ teraz ubieg│y rok mo┐na uznaµ za niez│y, na ostateczne podsumowanie jest jeszcze stanowczo za wcze╢nie. W momencie, gdy piszΩ ten tekst nie ukaza│o siΩ jeszcze wiele oczekiwanych tytu│≤w jak Myth: The Fallen Lords, Age of Empires, Close Combat 2, Steel Panthers III, Fallout, Lands of Lore 2, Flight Unlimited 2, TOCATouring Cars, Blade Runner, seria sportowa Electronic Arts, Riven, Quake II, Tomb Raider II czy Fighting Force. Ka┐dy z tych tytu│≤w ma olbrzymie szanse staµ siΩ przebojem podwy┐szaj▒c ocenΩ 1997 roku. Nie tylko jako dziennikarz, ale i konsument mam nadziejΩ, ┐e tak siΩ stanie.

RPG


Zdecydowanie z│y okres mia│y gry RPG mo┐e dlatego, ┐e ich w og≤le nie by│o. Jedynym produktem RPG zauwa┐alnym na rynku by│o Diablo. Pierwsze egzemplarze sprowadzono pod siedzeniem samochodu polskiego dystrybutora 14 grudnia 1996 roku, ale sw≤j handlowy ┐ywot gra zaczΩ│a w│a╢ciwie dopiero w ubieg│ym roku. Wraz z jej pojawieniem rozpΩ-ta│a siΩ prawdziwa histeria trwaj▒ca do dzi╢, mimo zastrze-┐e± zg│aszanych do gry przez hard corowych role-playowc≤w. C≤┐, gra kultowa. Do dzi╢ s│ychaµ co parΩ tygodni o ko-lejnych zjazdach fan≤w Diablo.

Symulatory


W zesz│ym roku ukaza│o siΩ wiele symulator≤w samochod≤w, z czego wiele by│o dobrych. G│≤wnymi rywalami by│y Screamer 2 i Need for Speed II, odchodz▒ce od realizmu jazdy na rzecz element≤w zrΩczno╢ciowych, ale ╢wietne graficznie i nadal znakomicie grywalne. Powa┐niej wygl▒da│ International Rally Championship, nastΩpca Rally Championship. Wszystkie te tytu│y graficznie nie dor≤wnywa│y motocyklowym wy╢cigom Moto Racer prezentowanym na wiosennej Gambleriadzie.
Symulator≤w lotu by│o sporo, ale seria Jane's rozczarowa│a poziomem pilota┐u (t│o historyczne by│o bez zarzutu), podobnie seria iF i Comanche 3 nie mog▒cy siΩ uwolniµ od domi-nuj▒cych w nim element≤w zrΩczno╢ciowych (choµ wygl▒d - rewelacyjny!). Nadzieje zawi≤d│ tak┐e d│ugo oczekiwany X-Wing vs TIEFighter, bΩd▒cy doskona│▒ gr▒ multiplayer, ale do╢µ s│ab▒, gdy chcia│o siΩ pograµ samodzielnie. Wymaga│ joysticka, narzΩ-dzia rzadko u┐ywanego przez po-siadaczu komputer≤w PC. Na wy-r≤┐nienie zas│u┐y│ jedynie F/A 18 Hornet, kt≤ry graficznie nie pre-zentuje siΩ zbyt okazale, ale mo-delem lotu bi│ podobno wszystko, co dot▒d wydano w tym roku.

(c) Copyright LUPUS