E nter.net  


NastΩpny FrontPage
Cezary G│owi±ski


FrontPage nale┐y do najbardziej rozbudowanych edytor≤w stron WWW - mo┐na w nim znale╝µ przesz│o 50 nowo╢ci...

F rontPage 98 nale┐y do najbardziej rozbudowanych edytor≤w stron WWW. Pomimo tak du┐ych mo┐liwo╢ci tworzenie w nim stron nie jest trudne i uda siΩ nawet pocz▒tkuj▒cemu autorowi. Jest to niew▒tpliwie jego spora zaleta. Przekonuj▒co wygl▒da r≤wnie┐ jego ulepszony interfejs. UdostΩpnia on wiele tryb≤w pracy przystosowanych odpowiednio do r≤┐nych faz projektowania. Wed│ug dokumentacji w programie mo┐na znale╝µ przesz│o 50 nowo╢ci. Jednak tylko czΩ╢µ z nich zas│uguje na szczeg≤ln▒ uwagΩ.

Lepszy interfejs


Lepszy interfejs
W edytorze FrontPage widaµ wyra╝ne zmiany w interfejsie u┐ytkownika
Zar≤wno w edytorze FrontPage 98 (narzΩdzie do edycji pojedynczych stron), jak i w FrontPage Explorerze 98 (narzΩdzie do zarz▒dzania tworzeniem ca│ego o╢rodka WWW) widaµ wyra╝ne zmiany w interfejsie u┐ytkownika. W pierwszym z nich zosta│a wprowadzona nowa organizacja opcji w por≤wnaniu z wersj▒ poprzedni▒. U┐ytkownik tworz▒c stronΩ ma do wyboru jej r≤┐ne widoki. Ich wyb≤r zale┐y od tego, co chcemy w danym momencie osi▒gn▒µ. Podstawowym trybem pracy edytora jest widok Normal. W≤wczas to tworzona strona jest widoczna w postaci WYSIWYG, co jak siΩ okazuje nie oznacza, ┐e tak w│a╢nie bΩdzie widoczna w Internecie. Dlatego wprowadzono widok Preview, kt≤ry symuluje rzeczywisty wygl▒d strony w przegl▒darce WWW. Jego zalet▒ jest to, ┐e nie trzeba za ka┐dym razem uruchamiaµ dodatkowej aplikacji, ┐eby obejrzeµ wynik swoich prac. Chocia┐ ten widok przypomina prawdziw▒ stronΩ, to niestety, w praktyce okazuje siΩ, ┐e zar≤wno Internet Explorer, jak i Navigator wy╢wietlaj▒ j▒ potem "po swojemu".
Opr≤cz tego, dostΩpny jest jeszcze widok HTML. S│u┐y on do prezentacji kodu ╝r≤d│owego tworzonej strony. Mo┐na w nim wprowadzaµ rΩcznie r≤┐norodne modyfikacje, co niekt≤rzy autorzy szczeg≤lnie sobie ceni▒. Podczas pracy w tym trybie edytor FrontPage kontroluje i sprawdza wnoszone zmiany. DziΩki temu mo┐liwe jest wykrywanie ewentualnych b│Ωd≤w pope│nionych przez autora. Edytor pozwala te┐ na edycjΩ stron skonstruowanych na podstawie ramek. Autor ma w≤wczas do dyspozycji dwa dodatkowe widoki No Frames oraz Frames Page HTML. Pierwszy z nich pozwala na edycjΩ sekcji zastΩpczej w przypadku, gdy przegl▒darka nie obs│uguje stron z ramkami, a drugi na edycjΩ pliku definiuj▒cego strukturΩ ramek. Przechodzenie miΩdzy poszczeg≤lnymi widokami jest niezwykle proste, gdy┐ wystarczy klikn▒µ w wybran▒ zak│adkΩ u do│u ekranu.
Na uwagΩ zas│uguje pojawienie siΩ zupe│nie nowego okna Create Hyperlink. Jest ono przeznaczone do tworzenia powi▒za± hipertekstowych (opcja Insert - Hyperlink). Jego mo┐liwo╢ci zosta│y znacznie rozbudowane. Pozwala ono w jednolity spos≤b konfigurowaµ powi▒zania z istniej▒cymi stronami wewnΩtrznymi w o╢rodku WWW, stronami zewnΩtrznymi w Internecie, nowo tworzonymi pustymi stronami, a tak┐e adresami e-mailowymi. Uproszczono r≤wnie┐ powi▒zania z zak│adkami (bookmark) oraz powi▒zania z okre╢lonymi fragmentami (target) na stronach z ramkami.
FrontPage 98 Explorer tak┐e nie opar│ siΩ modyfikacjom. W jego przypadku zastosowano now▒ organizacjΩ ekranu. Podstawow▒ zmian▒ jest wprowadzenie nowego pionowego paska Views (Widoki). Pe│ni on rolΩ mened┐era informacji o tworzonym o╢rodku WWW. DziΩki niemu mo┐liwe jest spojrzenie na tworzony o╢rodek pod r≤┐nym k▒tem. Widok Folders (struktura katalog≤w) przedstawia o╢rodek w postaci drzewa katalog≤w. Jest on pomocny w przypadku, gdy chce siΩ utrzymaµ porz▒dn▒ strukturΩ plik≤w wchodz▒cych w sk│ad tworzonych stron.
Pokrewnym do niego jest widok All Files (wszystkie pliki). Pozwala on obejrzeµ uporz▒dkowan▒ listΩ wszystkich plik≤w, jakie wchodz▒ w sk│ad o╢rodka WWW, nawet takich, do kt≤rych nie ma doprowadzonych po│▒cze± hipertekstowych. Opr≤cz ogl▒dania stron w postaci plik≤w autor mo┐e wy╢wietlaµ ich wzajemne powi▒zania.
Widok Navigation (nawigacja) odzwierciedla hierarchiΩ tworzonego o╢rodka. Jest ona prezentowana w postaci drzewa, kt≤re mo┐na rozbudowywaµ lub modyfikowaµ. PrzesuniΩcie kt≤rej╢ strony zachowuje jej powi▒zania z pozosta│ymi stronami. Autor mo┐e te┐ wy╢wietliµ mapΩ wszystkich po│▒cze± hipertekstowych dla wybranej strony - widok Hyperlinks (po│▒czenia hipertekstowe). Opr≤cz tego dostΩpny jest widok Hiperlink Status (status po│▒cze± hipertekstowych), kt≤ry weryfikuje stan po│▒cze± na danej stronie. DziΩki temu mo┐liwe jest okre╢lenie czy po│▒czenie jest poprawne, czy te┐ nie. Kolejny widok Themes (kompozycje stron) pozwala wybieraµ i modyfikowaµ ca│o╢ciowy wygl▒d strony. W celu lepszej organizacji pracy nad o╢rodkiem autor mo┐e pos│u┐yµ siΩ opcj▒ Tasks (zadania do zrobienia).

Formularze i tabele


FrontPage 98 udostΩpnia now▒ opcjΩ pozwalaj▒c▒ na rysowanie tabel (opcja Table - Draw Table). Jest to du┐e u│atwienie w por≤wnaniu do zwyk│ego wstawienia tabeli (opcja Table - Insert Table). Przede wszystkim jest to bardziej elastyczny mechanizm, szczeg≤lnie przydatny podczas tworzenia tabel o nieregularnych kszta│tach. Przeci▒gaj▒c kursorem myszy mo┐na dorysowywaµ nowe kolumny, wiersze, a nawet pojedyncze kom≤rki. R≤wnie┐ modyfikacje tak utworzonej tabeli s▒ bardzo proste dziΩki drag & drop. Zmiana rozmiar≤w kom≤rek, ich przenoszenie lub kopiowanie mo┐na wykonaµ za pomoc▒ myszki.
Tworz▒c formularz u┐ytkownik zostanie mile zaskoczony. Ot≤┐ je╢li na stronie zostanie umieszczony jakikolwiek z element≤w formularza (np. pole do wczytania tekstu), to automatycznie zostan▒ te┐ wstawione dwa obowi▒zkowe przyciski "Submit" oraz "Reset". Nie trzeba ju┐ robiµ tego rΩcznie. Ponadto edytor w pe│ni korzysta z zalet dynamicznego HTML. DziΩki temu polom formularza mo┐na przypisaµ skr≤ty klawiaturowe w postaci "ALT+" oraz nadaµ im porz▒dek przechodzenia klawiszem tabulacji. Co wiΩcej FrontPage 98 udostΩpnia gotowy komponent, kt≤ry s│u┐y do wys│ania wype│nionego formularza bezpo╢rednio poczt▒ elektroniczn▒ pod podany adres. Dotychczas wymaga│o to od autora strony napisania odpowiedniego skryptu. Wad▒ jest to, ┐e komponent ten ma zastosowanie jedynie w przypadku Internet Information Servera, kt≤ry wspomaga jego funkcjonowanie. Na podobnej zasadzie oferowany jest gotowy komponent licznika ╢ledz▒cego liczbΩ odwo│a± do danej strony (opcja Insert-Active Elements-Hit Counter). Do wyboru jest kilka rodzaj≤w wy╢wietlanych cyfr.

Gotowce stron


Gotowce stron
U┐ytkownik tworz▒c stronΩ ma do wyboru r≤┐ne jej widoki
FrontPage 98 Explorer daje autorowi do wyboru ponad 50 gotowych profesjonalnie przygotowanych kompozycji stron. Okre╢laj▒ one ca│o╢ciowy wygl▒d strony, w│▒cznie ze szczeg≤│ami. W takim przypadku zar≤wno t│o, jak i pozosta│e elementy strony (np. symbole wyliczenia, przyciski) maj▒ jednolity charakter. Mo┐na wiΩc powiedzieµ, ┐e mo┐liwo╢ci graficzne zosta│y mocno wzbogacone. W pakiecie znalaz│ siΩ nowy edytor graficzny Image Composer. Ma on wiele opcji zaprojektowanych z my╢l▒ o stronach WWW. Obrazy mog▒ byµ wci▒gane bezpo╢rednio z aparat≤w cyfrowych b▒d╝ skaner≤w (dziΩki mechanizmom TWAIN). Jeszcze bardziej przydatn▒ opcj▒ jest mo┐liwo╢µ zmniejszania rozmiar≤w obraz≤w. Jest to szczeg≤lnie wa┐ne, gdy┐ na stronach w Internecie nie nale┐y umieszczaµ zbyt du┐ych plik≤w z grafik▒ (m.in. ze wzglΩdu na ich czas │adowania do przegl▒darki). Wraz z edytorem dostarczana jest baza gotowych do wykorzystania klipart≤w (mo┐na je osadziµ wykorzystuj▒c w tym celu opcjΩ Insert-Clipart). Jest ich ponad 1000, ale je╢li dysponujemy komputerem maj▒cym po│▒czenie z Internetem, to mo┐liwe jest ╢ci▒gniΩcie dodatkowych klipart≤w ze specjalnie przygotowanych w tym celu stron Microsoftu. Raz ╢ci▒gniΩte grafiki s▒ dodawane do lokalnej bazy danych.
Pomy╢lano tak┐e o rozbudowie mechanizm≤w importu stron (opcja File - Import). "ªci▒ganie" stron dotyczy zar≤wno ju┐ istniej▒cych stron na lokalnym dysku, jak i dowolnego adresu URL w sieci Internet. U┐ytkownik mo┐e okre╢liµ trzy ograniczenia. Przede wszystkim limit poziom≤w po│▒cze± hipertekstowych, kt≤re bΩd▒ importowane. Opr≤cz tego mo┐na wprowadziµ limit ilo╢ci ╢ci▒ganych danych w KB lub ograniczyµ siΩ jedynie do ╢ci▒gniΩcia tekstu i obrazk≤w.
W edytorze zrealizowano ciekawy pomys│ definiowania graficznych symboli wyliczenia (opcja Format - Bullets and Numbering - Image Bullets). Zamiast tradycyjnych kropek autor mo┐e w ich miejsce podstawiµ przygotowany przez siebie obrazek graficzny.

Kana│y


Edtor FrontPage jako jeden z pierwszych umo┐liwia tworzenie kana│≤w w formacie CDF. DziΩki opcji Tools - Channel Definition autorzy stron WWW mog▒ udostΩpniµ ich zawarto╢µ z wykorzystaniem technologii push. Odpowiednio przygotowany plik konfiguracyjny udostΩpniony w Interencie pozwoli zaprenumerowaµ dany kana│ poprzez mechanizmy wbudowane w przegl▒darkΩ Internet Explorera 4.0 i dostarczyµ jego tre╢µ na aktywny pulpit systemu Windows.

Sk│ad pakietu


Jak wiΩkszo╢µ nowoczesnych aplikacji r≤wnie┐ FrontPage 98 sk│ada siΩ z kilku modu│≤w oraz dodatk≤w, kt≤re mo┐na instalowaµ niezale┐nie. Podstaw▒ jest oprogramowanie edytora FrontPage 98 (ok. 23,3 MB). Opr≤cz tego po┐yteczne dodatki: Proofing Tools and Converters (ok. 4,2 MB), FrontPage Personal Web Server (ok. 1,5 MB), Server Extensions Resource Kit i Server Extensions Administration Forms (w sumie ok. 0,5 MB). Pe│na instalacja zajmuje oko│o 29,5 MB.

(c) Copyright LUPUS