T est  


Praca na odleg│o╢µ
Dariusz Ha│as


Powszechnie wiadomo, ┐e po│▒czenie stacjonarnych komputer≤w w sieµ daje wymierne korzy╢ci. Mo┐liwe staje siΩ korzystanie z danych, czy te┐ program≤w znajduj▒cych siΩ na innej maszynie. DziΩki sieci mo┐na te┐ udostΩpniµ jedno urz▒dzenie (np. drukarkΩ) wszystkim pod│▒czonym komputerom. Jak wiΩc widaµ zalet takiego rozwi▒zania jest wiele.

Jest jednak pewien problem. Co zrobiµ, gdy komputer, z kt≤rego chcemy skorzystaµ i pobraµ pewne informacje znajduje siΩ w odleg│o╢ci mierzonej w kilometrach? Wyobra╝my sobie nastΩpuj▒c▒ sytuacjΩ: u┐ytkownik potrzebuje pliku znajduj▒cego siΩ na komputerze w jego firmie. ú▒czy siΩ wiΩc z wybranym komputerem, a nastΩpnie pobiera potrzebne dane.

To nie wszystko. Mo┐e tak┐e przej▒µ kontrolΩ nad jednostk▒, z kt≤r▒ siΩ │▒czy. Co za wspania│e narzΩdzie dla administrator≤w i serwisant≤w, kt≤rzy niekoniecznie musz▒ znajdowaµ siΩ "pod rΩk▒". Mo┐liwo╢µ tak▒ daje zdalna praca, inaczej zdalny dostΩp (remote access).

Szczypta teorii


Gdy m≤wimy o zdalnej pracy najczΩ╢ciej mamy na my╢li mo┐liwo╢µ przesy│ania plik≤w pomiΩdzy dwoma po│▒czonymi ze sob▒ komputerami. Jednak transfer plik≤w to tylko jedna ga│▒╝ tego pojΩcia. Zacznijmy od samego po│▒czenia. Generalnym za│o┐eniem zdalnego dostΩpu jest istnienie dw≤ch po│▒czonych ze sob▒ jednostek. Komputer, z kt≤rego siΩ │▒czymy, to tzw. go╢µ, za╢ ten, z kt≤rym siΩ │▒czymy - host. Najwa┐niejszymi us│ugami dostΩpnymi poprzez zdalny dostΩp s▒:

  • Wspomniany wy┐ej transfer plik≤w - to nic innego jak mo┐liwo╢µ przesy│ania dowolnych plik≤w pomiΩdzy zdalnie pracuj▒cymi.
  • Zdalna kontrola (remote control) - pozwala na przejΩcie kontroli nad komputerem-hostem. DziΩki temu mo┐na uruchamiaµ aplikacje na odleg│ym komputerze.
  • Zdalne drukowanie (remote printing) - umo┐liwia korzystanie z drukarki pod│▒czonej do hosta.
  • Zdalna sieµ (remote networking) - umo┐liwia dostΩp do zasob≤w sieci, do kt≤rej pod│▒czony jest host.
Czynnikiem warunkuj▒cym mo┐liwo╢µ zdalnej pracy jest sam fakt po│▒czenia ze sob▒ dw≤ch jednostek. Do tego potrzebny jest odpowiedni sprzΩt.

SprzΩt


Spos≤b po│▒czenia nie jest jednoznacznie okre╢lony. NiezbΩdnym urz▒dzeniem umo┐liwiaj▒cym porozumienie siΩ z odleg│ym komputerem jest modem. Jest to sprzΩt niejako z definicji przeznaczony do │▒czenia jednostek poprzez liniΩ telefoniczn▒ (mam na my╢li modemy telefoniczne), a wiΩc si│▒ rzeczy odleg│o╢µ nie ma znaczenia. Nie jest to jedyna metoda po│▒czenia pozwalaj▒ca na zdaln▒ pracΩ. Zdalny dostΩp jest te┐ mo┐liwy poprzez istniej▒c▒ sieµ komputerow▒ (teoretycznie dowolnego typu), dziΩki czemu mo┐na wykorzystywaµ jego zalety r≤wnie┐ nie posiadaj▒c modemu, lecz np. karty sieciowe. Samo posiadanie modemu czy kart sieciowych nie rozwi▒┐e sprawy, gdy┐ tym co stanowi o sile danego sprzΩtu jest jego

Oprogramowanie


Programy do│▒czone do modem≤w czy te┐ aplikacje obs│uguj▒ce modem, zaimplementowane standardowo w systemach operacyjnych (np. Terminal w Windows 3.1, czy Hyper Terminal w Windows 95), pozwalaj▒ na wykorzystanie modem≤w w najprostszym zakresie, tzn. do │▒czenia i przesy│ania plik≤w. W takich przypadkach nie ma mowy o zaawansowanych funkcjach zdalnego dostΩpu. Aby naprawdΩ zdalnie pracowaµ, musimy zaopatrzyµ siΩ w znacznie bardziej wymagaj▒ce aplikacje. W jakie? Poni┐ej przedstawiam kr≤tki opis trzech program≤w. Powinno to u│atwiµ odpowied╝ na to pytanie.

Carbon Copy 3.0


Carbon Copy 3.0
Carbon Copy 3.0. Wszystkie podstawowe funkcje w programie ukryto pod przejrzystymi przyciskami
Firmowany przez Microcom (notabene producenta modem≤w) pakiet nie zawiera pojedynczego programu, lecz kilka aplikacji podzielonych wzglΩdem funkcji, jakie maj▒ realizowaµ. Opisywana wersja (3.0) dzia│a na platformie Windows 3.x. Mo┐na te┐ u┐ywaµ tego programu w Windows 95, lecz jest to o tyle problematyczne, ┐e program wykorzystuje tylko 16-bitowe sterowniki urz▒dze± (modem≤w lub protoko│≤w sieciowych). Natomiast Windows 95 standardowo u┐ywa sterownik≤w 32-bitowych, za╢ 16-bitowe stosuje tylko wtedy, gdy nie znajdzie ich 32-bitowego odpowiednika dla danego urz▒dzenia.
Carbon Copy obs│uguje po│▒czenia przez port szeregowy (COM), a tak┐e poprzez m.in. protoko│y IPX, Netbios i NCSI. Odczuwalny jest brak obs│ugi protoko│u TCP/IP - najbardziej rozpowszechnionego na ╢wiecie (dziΩki Internetowi). Typ po│▒czenia ustawiany jest ju┐ na etapie instalacji pakietu. W zale┐no╢ci od tego czy dany komputer ma byµ hostem, czy te┐ go╢ciem uruchamiana jest oddzielna aplikacja. Interfejs u┐ytkownika jest praktycznie identyczny dla obydwu modu│≤w Carbon Copy. Wszystkie funkcje ukryte s▒ pod przejrzystymi graficznymi przyciskami. Po pod│▒czeniu siΩ do hosta, u┐ytkownik (jako go╢µ) mo┐e wybraµ za pomoc▒ odpowiedniego przycisku jedn▒ z dostΩpnych funkcji. Carbon Copy wyposa┐ony jest w obs│ugΩ wszystkich us│ug zdalnego dostΩpu. Poza transferem plik≤w, u┐ytkownik mo┐e mapowaµ dyski hosta (u┐ywaµ ich jak w│asnych), drukowaµ zdalnie b▒d╝ te┐ przej▒µ kontrolΩ nad pod│▒czonym komputerem. Poziom dostΩpu jest regulowany odpowiednimi parametrami zabezpiecze±. Carbon Copy pozwala na zdefiniowanie listy dozwolonych go╢ci w ksi▒┐ce adresowej, kt≤r▒ mo┐na zabezpieczyµ has│em. Gdy pod│▒czenie do hosta wymaga zalogowania siΩ go╢cia, mo┐na zdefiniowaµ liczbΩ dozwolonych pr≤b logowania i czasu trwania takiej operacji. Opr≤cz modu│≤w obs│uguj▒cych komputer-host oraz komputer-go╢µ, Microcom zaopatrzy│ sw≤j produkt w dodatkowe narzΩdzia u│atwiaj▒ce pracΩ i konfiguracjΩ urz▒dze±. Ustawienia modemu mo┐na zachowaµ korzystaj▒c z aplikacji Modem Descriptor Editor, a nastΩpnie przetestowaµ je przy u┐yciu wbudowanego w pakiet terminalu. Przydatnym dodatkiem jest opcja Script Recorder, dziΩki kt≤rej program tworzy skrypt na podstawie dzia│a± u┐ytkownika. W po│▒czeniu z edytorem okienek dialogowych oraz mo┐liwo╢ci▒ kompilacji gotowego skryptu pozwala to praktycznie w pe│ni zautomatyzowaµ niekt≤re czΩsto powtarzane operacje. Carbon Copy obs│uguje - co jest rzecz▒ do╢µ istotn▒ - po│▒czenia zwrotne (tzw. callbacks). Przy po│▒czeniach na du┐e odleg│o╢ci, gdy zastosowanie maj▒ taryfy miΩdzymiastowe lub miΩdzynarodowe, pozwala to zaoszczΩdziµ znaczne kwoty dzwoni▒cemu.

PC Anywhere 32


Wszystkie dane i aplikacje odleg│ego komputera na w│asnym pulpicie
PC Anywhere 32 (8.0). Wszystkie dane i aplikacje odleg│ego komputera na w│asnym pulpicie
Produkt dobrze znanej na naszym rynku firmy Symantec ju┐ na pierwszy rzut oka sprawia korzystne wra┐enie. Program przeznaczony jest dla systemu Windows95/NT. Interfejs u┐ytkownika przypomina nieco Eksploratora Windows 95. Ka┐dy istotny element, np. komputer-go╢µ czy jeden ze zdefiniowanych host≤w ma swoj▒ reprezentacjΩ w postaci ikony. Na uwagΩ zas│uguje dobrze opracowany system pomocy, dziΩki kt≤remu mo┐na znacznie szybciej opanowaµ obs│ugΩ programu. Opcja QuickStart pozwala natychmiast rozpocz▒µ zdaln▒ sesjΩ. Wszystkie niezbΩdne do zdalnej pracy parametry mo┐na │atwo wprowadziµ dziΩki kreatorom prowadz▒cym krok po kroku przez procedurΩ po│▒czenia.
Do interfejsu PC Anywhere nie mo┐na mieµ zastrze┐e±. Liczba obs│ugiwanych metod po│▒czenia r≤wnie┐ nie powinna sprawiµ zawodu nawet wymagaj▒cym u┐ytkownikom. Poza oczywist▒ obs│ug▒ port≤w szeregowych (COM) wykorzystywanych m.in. przez modemy, program pozwala na po│▒czenie z wykorzystaniem port≤w r≤wnoleg│ych (LPT), obs│uguje najpowszechniejsze protoko│y sieciowe (m.in. IPX, NetBIOS, TCP/IP), a tak┐e umo┐liwia wykorzystanie modem≤w ISDN. Za pomoc▒ PC Anywhere mo┐na zdefiniowaµ wiele host≤w, z kt≤rych ka┐dy mo┐e obs│ugiwaµ inny typ po│▒czenia. Po nawi▒zaniu po│▒czenia program domy╢lnie przydziela go╢ciowi maksymalne uprawnienia. Trzeba o tym pamiΩtaµ, aby ustrzec siΩ przed niepowo│anym dostΩpem. Wszelkie parametry dostΩpu, takie jak: odpowiednie uprawnienia go╢cia, ilo╢µ dostΩpnych zasob≤w itp. s▒ konfigurowane dla ka┐dego hosta oddzielnie w bardzo prosty spos≤b, dziΩki menu kontekstowemu (uzyskiwanemu poprzez klikniΩcie prawym przyciskiem myszy) wybranego elementu. Produkt Symanteca podobnie jak Carbon Copy obs│uguje po│▒czenia zwrotne (callbacks).
Ciekawostk▒ jest mo┐liwo╢µ prowadzenia zdalnych konferencji opieraj▒c siΩ na protokole TCP/IP.

LapLink 7.0


LapLink 7.0
System pomocy u│atwia zdaln▒ pracΩ w programie LapLink
Program powinien byµ doskonale znany wszystkim, kt≤rzy │▒czyli komputery nie tylko za pomoc▒ modemu, ale tak┐e poprzez kabel r≤wnoleg│y lub szeregowy. Poprzednie wersje doskonale realizowa│y transfer plik≤w pomiΩdzy po│▒czonymi komputerami. Wersja 7.0 to ju┐ produkt, kt≤ry mo┐e w pe│ni konkurowaµ z najlepszymi programami do zdalnej pracy. Dzia│aj▒cy na platformie Windows95 Laplink obs│uguje wszystkie najpopularniejsze metody po│▒czenia: poprzez port szeregowy (COM), r≤wnoleg│y (LPT), a tak┐e na podstawie protoko│u sieciowego (IPX, TCP/IP).
Podobnie jak w przypadku produktu Symanteca i tutaj u┐ytkownik nie powinien mieµ problem≤w z obs│ug▒ programu dziΩki solidnie opracowanemu systemowi pomocy. Opcja Quick Step pozwala na szybkie opanowanie procedury po│▒czenia przez wybrane medium (modem, kabel r≤wnoleg│y lub szeregowy czy te┐ sieµ lokaln▒). Interfejs programu jest przejrzysty i prosty w obs│udze. Jasno zdefiniowane funkcje zdalnej pracy ukryte pod graficznymi przyciskami nie powoduj▒ w▒tpliwo╢ci co do ich przeznaczenia. W przeciwie±stwie do PC Anywhere, LapLink po nawi▒zaniu po│▒czenia przydziela go╢ciowi minimalne (w praktyce ┐adne) uprawnienia. Nale┐y to zaliczyµ na plus tego programu. Zmiana parametr≤w dostΩpu jest wiΩc niejako wymuszona, a dziΩki temu u┐ytkownik od razu definiuje niezbΩdne ustawienia w zale┐no╢ci od potrzeb.
ListΩ dostΩpnych zdalnie komputer≤w mo┐na wprowadziµ do wewnΩtrznej ksi▒┐ki adresowej (adress book), dziΩki temu mo┐na zachowaµ niezbΩdne parametry ka┐dej │▒cz▒cej siΩ jednostki (typ po│▒czenia, liczba dostΩpnych zasob≤w itp.).
Nie ma tu jednak tak prostego sposobu wyboru hosta, jak w przypadku PC Anywhere. Laplink ma zaimplementowane trzy us│ugi zdalnej pracy: zdalny transfer plik≤w, zdaln▒ kontrolΩ nad hostem oraz pogawΩdkΩ (chat) pomiΩdzy po│▒czonymi jednostkami.
Nie jest to wiele w por≤wnaniu z poprzednimi programami, lecz wydaje siΩ w pe│ni wystarczaj▒ce do wiΩkszo╢ci zastosowa±. DziΩki zdalnej kontroli mo┐na tak┐e zdalnie drukowaµ po przejΩciu zasob≤w hosta.
R≤wnie┐ podobnie jak w przypadku poprzednio opisywanych aplikacji, tak┐e Laplink pozwala na wykorzystywanie oszczΩdno╢ciowej opcji call- backs (po│▒czenia zwrotne).

Zdalny dostΩp a Windows NT (4.0)


Stwierdzenie, ┐e narzΩdzia standardowo zaimplementowane w popularne systemy operacyjne maj▒ niewystarczaj▒ce mo┐liwo╢ci do zdalnej pracy jest zasadniczo s│uszne, ale w przypadku coraz popularniejszego systemu Windows NT jest trochΩ inaczej. Windows NT posiada zaimplementowan▒ us│ugΩ RAS (Remote Access Service). DziΩki niej jest mo┐liwe wykorzystanie odleg│ego komputera tak, jakby by│ on klientem sieci lokalnej. Mo┐na wiΩc poprzez modem po│▒czyµ siΩ z sieci▒ Windows NT i wykorzystywaµ jej zasoby. Odpowiednia konfiguracja tej us│ugi le┐y jednak w gestii administratora takiej sieci, a nie jej u┐ytkownika.

Co wybraµ?


Wszystkie programy realizowa│y podstawowe zadania zdalnej pracy. Carbon Copy oferuje ca│kowicie wystarczaj▒ce mo┐liwo╢ci zdalnej pracy. Zaawansowane mechanizmy bezpiecze±stwa i przyjemny interfejs sprawiaj▒, ┐e u┐ytkownicy przyzwyczajeni do starszych wersji Windows (3.x) chc▒cy zdalnie pracowaµ nie s▒ zmuszeni do zmiany ╢rodowiska pracy. Posiadacze 32-bitowych wersji Windows maj▒ mo┐liwo╢µ wyboru nieco bardziej zaawansowanych narzΩdzi. Tutaj wyb≤r by│ naprawdΩ trudny, uzale┐niony od poten-cjalnych potrzeb u┐ytkownika. Zdecydowanie najwiΩcej funkcji posiada produkt Symanteca - PC Anywhere 32 (8.0). Funkcjonalny interfejs obs│ugi, przejrzysty system pomocy oraz zakres dzia│a± realizowanych przez ten program (choµby nie wystΩpuj▒ca w innym produkcie mo┐liwo╢µ zdalnych konferencji) czyni▒ z niego w pe│ni profesjonalne narzΩdzie.
Z kolei LapLink, mimo ┐e nie posiada a┐ tak wielu opcji jest narzΩdziem w pe│ni dopracowanym. Tak wiΩc je┐eli nie zamie-rzamy prowadziµ zdalnych konferencji, a chcemy │▒czyµ siΩ z wybranym komputerem, wykorzystywaµ jego zasoby LapLink powinien zaspokoiµ nasze potrzeby.

(c) Copyright LUPUS