VLC - Trans - en to wa translation catalogue (4048 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
wa: 
    Rastrindou ådvins å fitchî vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
wa: 
    Tchôki RITOÛ po continouwer...

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
wa: 
    Prindoz asteme: si vos n' ploz ni pu moussî ezès eterface grafike (GUI), drovi ene finiesse e roye di comande, alez å ridant wice ki vos avoz astalé VLC et enondez "vlc -I qt"

en:       bytes sent       : %8.0f KiB
wa:       bites evoyîs       : %8.0f KiB

en:       demux bitrate    :   %6.0f kb/s
wa:       roedeur des bits do dismultiplecsaedje    :   %6.0f kb/s

en:       input bitrate    :   %6.0f kb/s
wa:       intrêye di roedeur des bits    :   %6.0f kb/s

en:       input bytes read : %8.0f KiB
wa:       bites d' intrêye léjhous : %8.0f KiB

en:       packets sent     :    %5i
wa:       pakets evoyîs     :    %5i

en:       sending bitrate  :   %6.0f kb/s
wa:       evoyaedje do roedeur des bits  :   %6.0f kb/s

en:   [Audio Decoding]
wa:   [Discôdaedje Odio]

en:   [Incoming]
wa:   [En intrêye]

en:   [Streaming]
wa:   [Kissemaedje e floû]

en:   [Video Decoding]
wa:   [Discôdaedje Videyo]

en:  (default disabled)
wa:  (prémetou dimet)

en:  (default enabled)
wa:  (prémetou en alaedje)

en:  .                      Show/Hide hidden files
wa:  .                      Mostrer/Catchî les catchîs fitchîs catchîs

en:  /                      Look for an item
wa:  /                      Gtrover on cayet

en:  <, >                   Next/Previous chapter
wa:  <, >                   Tchaptrê Shuvant/Di dvant

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
wa:  <enter>                Radjoute li tchoezi fitchî al djivêye a djouwer

en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
wa:  <left>,<right>         Avancî -/+ 1%%

en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
wa:  <pageup>,<pagedown>    Naivyî emei li boesse pådje pa pådje

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
wa:  <space>                Radjoute li tchoezi ridant al djivêye a djouwer

en:  <space>                Pause/Play
wa:  <space>                Djoker/Djouwer

en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
wa:  <up>,<down>            Naivyî emei li boesse roye pa roye

en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
wa:  <up>,<down>            Avancî +/-5%%

en:  A                      Add an entry
wa: A                      Radjouter ene intrêye

en:  B                      Show/Hide filebrowser
wa:  B                      Mostrer/Catchî naivieu di fitchîs

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
wa:  Ctrl-l                 Rafrister l' waitroûle

en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
wa:  D, <backspace>, <del>  Disfacer ene intrêye

en:  L                      Show/Hide messages box
wa:  L                      Mostrer/Catchî boesse a messaedjes

en:  O                      Reverse order Playlist by title
wa:  O                      Mete å rvier l' ôre del djiveye a djouwer pa tite

en:  P                      Show/Hide playlist box
wa:  P                      Mostrer/Catchî boesse del djivêye a djouwer

en:  Position : %s/%s
wa:  Eplaeçmint : %s/%s

en:  Profile Name Missing
wa:  Li No do Profil Manke

en:  R                      Toggle Repeat item
wa:  R                      Discadjî l' repetaedje do cayet

en:  S                      Show/Hide statistics box
wa:  S                      Mostrer/Catchî boesse des sitatistikes

en:  Source   : %s
wa:  Sourdant   : %s

en:  Source: <no current item>
wa: Sourdant: <nou cayet do moumint>

en:  [ h for help ]
wa:  [ h po aidance ]

en:  [, ]                   Next/Previous title
wa:  [, ]                   Tite Shuvant/Di dvant

en:  a, z                   Volume Up/Down
wa:  a, z                   Volume Pus Hôt/Pus Bas

en:  by the VideoLAN Team.
wa:  pa l' ekipe di VideoLAN.

en:  days
wa:  djoûs

en:  e                      Eject (if stopped)
wa:  e                      Fé rexhe (si aresté)

en:  f                      Toggle Fullscreen
wa:  f                      Discandjî forrimpli l' waitroûle

en:  f/s
wa:  c/s

en:  fps
wa:  cps

en:  g                      Go to the current playing item
wa:  g                      Aler å djouwé cayet do moumint

en:  h,H                    Show/Hide help box
wa:  h,H                    Mostrer/Catchî boesse d' aidance

en:  i                      Show/Hide info box
wa:  i                      Mostrer/Catchî boesse d' info

en:  l                      Toggle Loop Playlist
wa:  l                      Discandjî e rond sol djivêye a djouwer

en:  m                      Show/Hide metadata box
wa:  m                      Mostrer/Catchî boesse des metednêyes

en:  o                      Order Playlist by title
wa:  o                      Adjinçner l' djivêye a djouwer pal tite

en:  q, Q, Esc              Quit
wa:  q, Q, Esc              Cwiter

en:  r                      Toggle Random playing
wa:  r                      Discandjî l' djouwaedje a l' astcheyance

en:  s                      Stop
wa:  s                      Arester

en:  x                      Show/Hide objects box
wa:  x                      Mostrer/Catchî boesse des cayets

en: "%s" is no audio encoder.
wa: "%s" n' est nén on ecôdeu odio

en: "%s" is no video encoder.
wa: "%s" n' est nén on ecôdeu videyo

en: "Color detection" effect. The whole image will be turned to black and white, except the parts that are of the color that you select in the settings.
wa: Efet "Deteccion d' coleur". Tote l' imådje  serè kiviersêye e noer et blanc såf les pårteyes ki sont dins l' coleur k' vos avoz tchoezi dins les apontiaedjes.

en: "Edge detection" video distortion effect.
    Try changing the various settings for different effects
wa: "Deteccion des boirds" efet do distoirdaedje del videyo.
    Sayîz di candjî les sacwantès tchuzes po diferins efets

en: "Rating" to put in ASF comments.
wa: "Préjhaedje" a mete dins les rawetes ASF.

en: "Water surface" video distortion effect
wa: Efet do distoirdaedje del videyo"Surface d' aiwe"

en: "Waves" video distortion effect
wa: "Waches" efet do distoirdaedje del videyo

en: #paste your VLM commands here
wa: #Aclaper vos comades VLM chal

en: %.1f KiB
wa: %.1f GiB

en: %d module(s) were not displayed because they only have advanced options.
wa: %d module(s) n' estént nén håynés pask' il-z-ont seulmint des sipepieusès tchûzes.

en: %i items
wa: %i cayets

en: %i tracks
wa: %i bokets

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
wa: %s
    Dj' aberwete... %s/%s %.1f%% fwait

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
wa: %s
    Dj' aberwete... %s/%s - %.1f%% fwait

en: %s (Encoded Output)
wa: %s (Ecôdêye Rexhowe)

en: %s bytes
wa: %s bites

en: &About
wa: &Åd fwait

en: &Advanced Controls
wa: &Sipepieus controles

en: &Advanced Open...
wa: &Drovi e sipepieus môde...

en: &Apply
wa: &Mete en ouve

en: &Aspect Ratio
wa: &Rapoirt lårdjeur/hôteur

en: &Audio
wa: &Odio

en: &Bookmarks
wa: &Rimarkes

en: &Cancel
wa: &Rinoncî

en: &Chapter
wa: &Tchaptrê

en: &Clear
wa: &Netyî

en: &Close
wa: &Clôre

en: &Codec Information
wa: &Informåcion do Codec

en: &Convert
wa: &Kivierser

en: &Convert / Save
wa: &Kivierser / Schaper

en: &Crop
wa: &Côper dvins

en: &Deinterlace
wa: &Disinterlacî

en: &Deinterlace mode
wa: Môde di disinterlaçaedje

en: &Disc
wa: &Plake

en: &Effects and Filters
wa: &Efets eyet passetes

en: &Enqueue
wa: &Mete al cawêye

en: &Faster
wa: &Pus roed

en: &File
wa: &Fitchî

en: &Fullscreen
wa: &Forrimpli l' waitroûle

en: &Fullscreen Interface
wa: &Eterface forrimpli li waitroûle

en: &General
wa: &Djenerå

en: &Go
wa: &Potchî

en: &Help
wa: &Aidance

en: &Help...
wa: &Aidance...

en: &Jump Forward
wa: &Potchî en avant

en: &Manage
wa: &Manaedjî

en: &Messages
wa: &Messaedjes

en: &Metadata
wa: &Meta-dnêyes

en: &Navigation
wa: &Naiviaedje

en: &Network
wa: &Rantoele

en: &No
wa: &Neni

en: &Open (advanced)...
wa: &Drovi (sipepieus)...

en: &Open File...
wa: &Drovi Fitchî...

en: &Play
wa: &Djouwer

en: &Playback
wa: &Djouwaedje

en: &Post processing
wa: &Après traitmint

en: &Preferences
wa: &Preferinces

en: &Program
wa: &Programe

en: &Quit
wa: &Cwiter

en: &Recheck version
wa: &Riverifyî li modêye

en: &Reset Preferences
wa: &Rimete a zero les preferinces

en: &Save
wa: &Schaper

en: &Save Metadata
wa: &Schaper les meta-dnêyes

en: &Save as...
wa: &Schaper eyet rlomer...

en: &Search:
wa: &Cweri:

en: &Select
wa: &Tchoezi

en: &Services Discovery
wa: &Discovraedje di siervices

en: &Start
wa: &Cominçmint

en: &Stop
wa: &Arester

en: &Stream
wa: &Floû

en: &Stream...
wa: &Floû...

en: &Subtitles Track
wa: &Sortites do boket

en: &Tools
wa: &Usteyes

en: &Track Synchronization
wa: &Sincronijhaedje do boket

en: &VLM Configuration
wa: &Apontiaedje VLM

en: &Video
wa: &Videyo

en: &View
wa: &Vuwe

en: &Visualizations
wa: &Voeyaedjes

en: &Yes
wa: &Oyi

en: &Zoom
wa: &Zoum

en: (Delayed)
wa: (Astårdjî)

en: (Hastened)
wa: (Dixhombré)

en: (Super) Video CD
wa: (Super) plake lazer CD Videyo

en: (no item is being played)
wa: (noule cayet est djouwé pol moumint)

en: +----[ end of help ]
wa: +----[ fén d' l' aidance ]

en: +-[Audio Decoding]
wa: +-[Discôdaedje Odio]

en: +-[Incoming]
wa: +-[En intrêye]

en: +-[Streaming]
wa: +-[Kissemaedje e  floû]

en: +-[Video Decoding]
wa: +-[Discôdaedje Videyo]

en: ---  DVD Menu
wa: ---  Dressêye DVD

en: ----- Title
wa: ----- Tite

en: 0.35 (same as DVB-S)
wa: 0.35 (minme ki DVB-S)

en: 1:1 Original
wa: 1:1 Oridjinnå

en: 1:2 Half
wa: 1:2 Dimeye

en: 1:4 Quarter
wa: 1:4 Cwårt

en: 1:File
wa: 1:Fitchî

en: 2 Front 2 Rear
wa: 2 di dvant 2 pa drî

en: 2 Pass
wa: 2 Passaedjes

en: 2:1 Double
wa: 2:1 Dobe

en: 3 Front 2 Rear
wa: 3 di dvant 2 pa drî

en: 525 lines / 60 Hz
wa: 525 lenes / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
wa: 625 lenes / 50 Hz

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
wa: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Bénvnowe sol aidance do djouweu d' media VLC</h2><h3>Documentation</h3><p>Vos ploz trover l' documintåcion di VLC sol waibe pådje di VideoLAN <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>Si vos estoz on novea vnou å djouweu d' media VLC, s' i vos plait lijhoz<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>Vos trovroz des informåcions sol moyén d' eployî l' djouweu dins <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>Po totes les bouyes schapeadje, kiviersaedje, transcodaedje, ecôdaedje, multiplecsaedje eyet kissemaedje e floû, vos duvrîz trover des racsegnes ahessåves dins <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>Si vos n' estoz nén seur å d' fwait do motlî, s' i vos plait, consultez <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>Po comprinde les mwaisses rascourtis taprece, lijhoz li <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Divant di dmander ene kesse, s' i vos plait alez so <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>Vos pôrîz adon aveur (et diner) di l 'aidance so les <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, les <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> ou nosse canå IRC (<em>#videolan</em> so irc.freenode.net).</p><h3>Prindoz pårt å pordjet</h3><p>Vos ploz aider li pordjet VideoLAN e dinant on pô da vosse tins poz aider li kiminålté, poz atuzler des peas, po ratourner li documintåcion, po sayî et po côder. Vos ploz eto diner des cwårs et del ustireye po nos aider. Et bén seur, vos ploz <b>promote</b> l' djouweu d' media VLC.</p></body></html>

en: A free audio codec dedicated to compression of voice (useable with OGG)
wa: On libe codec odio dicåçté å rastrindaedje del vwès (eployåve avou OGG)

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
wa: Ene novele modêye di VLC (%1.%2.%3%4) est disponibe.

en: A->B Loop
wa: A->B Blouke

en: A/52 audio packetizer
wa: Ewalpeu odio A/52

en: A/52 dynamic range compression
wa: Rastrindaedje del game dinamike A/52

en: A/52 over S/PDIF
wa: A/52 so S/PDIF

en: A/52 parser
wa: Analijheu del sintake A/52

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
wa: Discôdeu odio AAC (eployant libfaad2)

en: AAC extension
wa: Sitindaedje AAC

en: AACS MMC failed.
wa: AACS MMC a fwait berwete.

en: ADPCM audio decoder
wa: Discôdeu odio ADPCM

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
wa: Discôdeu odio AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
wa: Ewalpeu odio AES3/SMPTE 302M

en: AIFF demuxer
wa: Dismultiplecseu AIFF

en: ALSA audio capture input
wa: Intrêye del egaloyaedje odio Alsa

en: ALSA audio output
wa: Rexhowe odio ALSA

en: AM Tuner mode
wa: Môde Tuner AM

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1),AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
wa: Môde Tuner AM. Pout esse onk des Prémetou (0), TV (1), Radio AM (2), Radio FM (3) ou DSS (4).

en: AM radio
wa: Radio AM

en: ARM NEON audio format conversions
wa: Coviertixhaedjes del cogne odio ARM NEON

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
wa: Djouweu d' media VLC

en: ASCII Art
wa: ASCII-art

en: ASCII-art video output
wa: Rexhowe videyo ASCII-art

en: ASF muxer
wa: Multiplecseu ASF

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
wa: Grandeu do paket ASF -- prémetou est 4096 bites

en: ASF/WMV demuxer
wa: Dismultiplecseu ASF/WMV

en: ASX playlist import
wa: Abaguer l' djivêye a djouver ASX

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
wa: Discôdeu odio ATSC A/52 (AC-3)

en: ATSC minor channel
wa: Pitit canå ATSC

en: ATSC reception parameters
wa: Parametes di ricujhinne ATSC

en: AU demuxer
wa: Dismultiplecseu AU

en: AVI demuxer
wa: Dismultiplecseu AVI

en: AVI muxer
wa: Multiplecseu AVI

en: Abkhazian
wa: Abxhaze

en: About
wa: Åd fwait

en: About VLC media player
wa: Å dfwait do djouweu d' media VLC

en: Above the Video
wa: Å dzeu del videyo

en: Access module
wa: Module d' accès

en: Access modules
wa: Modules d' accès

en: Access output
wa: Rexhowe d' accès

en: Access output module
wa: Accès do module del rexhowe

en: Account that will be used for the connection.
wa: Conte ki serè eployî pol raloyaedje.

en: Action
wa: Accion

en: Activate
wa: Mete èn alaedje

en: Activate Transcoding
wa: Mete en alaedje li transcodaedje

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
wa: Mete en alaedje li saye di cweraedje VNC. N' metoz NÉN en alaedje po eplooyî come cliyint VDR ffnetdev.

en: Activate or deactivate autoscaling.
wa: Mete en alaedje ou essocter l' metaedje al schåle.

en: Activate updates notifier
wa: Mete en alaedje li notifieu des metaedjes a djoû

en: Active TCP connection
wa: Raloyaedje TCP en alaedje

en: Active regions
wa: Redjons en alaedje

en: Active windows
wa: Finiesses en alaedje

en: Add
wa: Radjouter

en: Add Directory...
wa: Radjouter ridant...

en: Add File...
wa: Radjouter fitchî...

en: Add Folder...
wa: Radjouter ridant...

en: Add Input
wa: Radjouter Intrêye

en: Add Interface
wa: Radjouter l' eterface

en: Add Noise
wa: Radjouter do brut

en: Add Subtitles to transcoded video
wa: Radjouter les sortites al videyo coiersêye

en: Add WAVE header
wa: Radjouter l' tiestire WAVE

en: Add a background
wa: Radjouter on fond

en: Add a blurring effect
wa: Radjouter on efet do flou

en: Add a delay effect to the sound
wa: Radjouter on efet di tårdaedje å son

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
wa: Radjoute on efet d' fonte åtecse poz-amidrer l' léjhåvisté do diferins fonds.

en: Add a shadow
wa: Radjouter ine ombe

en: Add a subtitles file
wa: Radjouter on fitchî des sortites

en: Add logo
wa: Radjouter imådjete

en: Add text
wa: Radjouter tecse

en: Add to Media Library
wa: Radjouter al livreye di media

en: Add to Playlist
wa: Radjouter al djivêye a djouwer

en: Add to playlist
wa: Radjouter dins l' djivêye a djouwer

en: Add...
wa: Radjouter...

en: Address
wa: Adresse

en: Address of the CDDB server to use.
wa: Adresse do sierveu CDDB a eployî

en: Adjust VLC priority
wa: Apontyî l' prumiristé VLC

en: Adjustments and Effects
wa: Adjustumints eyet Efets

en: Advanced
wa: Po les spepieus

en: Advanced Buttons
wa: Sipepieus botons

en: Advanced Open File...
wa: Drovi on fitchî e sipepieus môde...

en: Advanced Open...
wa: Drovi e sipepieus môde...

en: Advanced Options
wa: Sipepieusès Tchuzes

en: Advanced Widget toolbar:
wa: Sipepieuse bår ås usteyes des Widget:

en: Advanced options
wa: Sipepieusès tchuzes

en: Advanced options...
wa: Sipepieusès tchuzes...

en: Advanced settings
wa: Sipepieus apontiaedjes

en: Advanced settings. Use with care...
wa: Sipepieus apontiaedjes. A eployî avou sogne...

en: Advertise the stream with the Bonjour protocol.
wa: Anoncî l' floû avou l' protocole Bonjour.

en: Advertise with Bonjour
wa: Anoncî avou Bonjour

en: Alarm
wa: Xhuflet

en: Albanian
wa: Albanès

en: Album
wa: Albom

en: Album art download policy
wa: Politike d' aberwetaedje
    des potchetes

en: Album art download policy:
wa: Politike d' aberwetaedje des potchetes d' albom:

en: Album art filename
wa: No d' fitchî del potchete d' albom

en: Album art policy
wa: Politike des potchetes d' albom

en: Album replay gain
wa: Ridjouwer l' albom

en: All
wa: Tertos

en: All Files
wa: Tos les Fitchîs

en: Allow automatic icon changes
wa: Permet les candjmints otomatikes d' imådjete

en: Allow checking for VLC updates
wa: Permete li verifyiaedje po les metaedjes a djou di VLC

en: Allow only one instance
wa: Permete seulmint ene instance

en: Allow only one running instance
wa: Permete seulmint ene instance en alaedje

en: Allow only one running instance when started from file.
wa: Permet seulmint l' alaedje d' ene instance cwand c' est enondé viè on fitchî

en: Allow real-time priority
wa: Permete li prumiristé vraiy tins

en: Allow to build directory index
wa: Permete di costrure l' indecse do ridant

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
wa: Permetowe variance dins l' moyene roedeur des bits (e kbits/s).

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you double-click on a file in the explorer. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
wa: Permete seulmint ene instance en alaedje di VLC pout pa des côps essa ahessåve, metans ki vos assoçnez VLC avou sacwantès sôres di medias et k' vos n' voloz nén k' ene novele instance di VLC soeye drovowe tchaeke feye ki vos dobe-clitchîz so on fitchî dins l' naivieu. Cisse tchuze vos permetrè di djouwer l' fitchî avou l' instance k' est ddja en alaedje ou d' l' ecawer.

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it. This option requires the D-Bus session daemon to be active and the running instance of VLC to use D-Bus control interface.
wa: Permete seulmint ene instance en alaedje di VLC pout pa des côps essa ahessåve, metans ki vos assoçnez VLC avou sacwantès sôres di medias et k' vos n' voloz nén k' ene novele instance di VLC soeye drovowe tchaeke feye ki vos drovoz on fitchî dins vosse manaedjeu. Cisse tchuze vos permetrè di djouwer l' fitchî avou l' instance k' est ddja en alaedje ou d' l' ecawer. Cisse tchuze a mezåjhe ki l' démon del session D-Bus soeye en alaedje et k' l' instance di VLC enondêye eploye l' eterface di controle D-Bus.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
wa: Vos permet di foirci l' rapoirt lårdjeur/hôteur del videyo.

en: Allows you to set the ES ID of the video.
wa: Vos permete di defini l' ES ID del videyo.

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
wa: Vos permete di specifyî on meta-dnêye "copyright" po ene intrêye.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
wa: Vos permete di specifyî on meta-dnêye "date" po ene intrêye.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
wa: Vos permete di specifyî on meta-dnêye "discrijhaedje" po ene intrêye.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
wa: Vos permete di specifyî on meta-dnêye "djinre" po ene intrêye.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
wa: Vos permete di specifyî on meta-dnêye "tite" po ene intrêye.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
wa: Vos permete di specifyî on meta-dnêye "url" po ene intrêye.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
wa: Vos permete di specifyî on meta-dnêye "årtisse" po ene intrêye.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
wa: Vos permete di specifyî on meta-dnêye "oteur" po ene intrêye.

en: Alpha mask
wa: Masse alfa

en: Alpha mask video filter
wa: Passete del videyo do masse alfa

en: Alpha of the blended image
wa: Alfa del maxheye imådje

en: Alpha transparency value (default 255)
wa: Valixhance di voeyoûte alpha (prémetou 255)

en: Also known as DWT levels
wa: Kinoxhous eto come liveas DTW

en: Alternative
wa: Alternatif

en: Alternative rock
wa: Rock alternatif

en: AltiVec conversions from
wa: Coviertixhaedjes AltiVec a pårti di

en: Always &on Top
wa: Tofer &pa dzeu

en: Always fix
wa: Tofer remantchî

en: Always on top
wa: Tofer al copete

en: Always place the video window on top of other windows.
wa: Tofer mete li finiesse videyo pa dzeu les ôtes finiesses.

en: Always visible
wa: Tofer veyåve

en: Always write to the same file
wa: Tofer scrire dins l' minme fitchî

en: Ambient
wa: Ambyince

en: Amharic
wa: Amarike

en: Amplification
wa: Rafoircixhaedje

en: Analog
wa: Analodjike

en: Android Surface video output
wa: Rexhowe videyo Android Surface

en: Angle
wa: Inglêye

en: Angle in degrees
wa: Inglêye e digrés

en: Angle in degrees (0 to 359)
wa: Inglêye e digrés (0 to 359)

en: Announce this session with SAP.
wa: Anoncer cisse session avou SAP.

en: Antenna
wa: Antene

en: Append
wa: Adjouter

en: Append to existing file
wa: Mete dins l' fitchî egzistant

en: Append to file
wa: Mete dins l' fitchî

en: Application
wa: Aplicåcion

en: Applications
wa: Aplicåcions

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
wa: Mete en ouve on tårdaedje po tos les sortites (e 1/10s, par egzimpe 100 vout dire 10s).

en: Apply cartoon effect
wa: Mete en ouve l' efet fime d' imådjes

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
wa: Mete en ouve l' efet fime d' imådjes. C' est seulmint eployî pa "gradyint" et "boird".

en: Aqua
wa: Bleu-vert

en: Arabic
wa: Arabe

en: Arabic (ISO 8859-6)
wa: Arabe (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
wa: Arabe (Windows-1256)

en: Area
wa: Zone

en: Armenian
wa: Årmenyin

en: Artist
wa: Årtisse

en: Artist metadata
wa: Meta-dnêyes del årtisse

en: Artwork URL
wa: URL des dessinaedjes

en: As soon as track is added
wa: Totossu rade ki l' boket est radjouté

en: Ascending
wa: Crexhant

en: Ask for action
wa: Dimander pol accion

en: Ask for network policy at start
wa: Dimander pol politike do rantoele a l' enondaedje

en: Aspect Ratio
wa: Rapoirt
    lårdjeur/hôteur

en: Aspect ratio
wa: Rapoirt lårdjeur/hôteur

en: Aspect ratio (4:3, 16:9).
wa: Rapoirt lårdjeur/hôteur (4:3, 16:9).

en: Aspect ratio: %s
wa: Rapoirt lårdjeur/hôteur: %s

en: Aspect-ratio
wa: Rapoirt lårdjeur/hôteur

en: Assamese
wa: Assamès

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
wa: Aroyî on ewal ID rantoele (pol tåve SDT)

en: Assign a fixed PID to the PMT
wa: Aroyî on ewal PID å PMT.

en: Assign a fixed PID to the SPU.
wa: Aroyî on ewal PID å SPU.

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
wa: Aroyî on ewal PID å floû odio.

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
wa: Aroyî on ewal PID å floû odio. Li PCR PID serè otomaticmint li videyo.

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
wa: Aroyî on ewal ID do floû d' berwetaedje.

en: AtmoLight Filter
wa: Passete AtmoLight

en: AtmoWin Software
wa: Programe AtmoWin

en: Attachment
wa: Ataetchmint

en: Attachment input
wa: Intrêye del ataetchmint

en: Attack
wa: Tins
    d' atake

en: Attack time
wa: Tins d' atake

en: Attenuation
wa: Amwindrixhmint

en: Attenuation, begin (in %)
wa: Amwindrixhmint, cominçmint (e %)

en: Attenuation, end (in %)
wa: Amwindrixhmint, difén (e %)

en: Attenuation, middle (in %)
wa: Amwindrixhmint, mitant (e %)

en: Audio
wa: Odio

en: Audio &Channels
wa: Canås &odio

en: Audio &Device
wa: Éndjin &odio

en: Audio &Track
wa: Boket &odio

en: Audio Bit Rate
wa: Roedeur des bits del odio

en: Audio CD
wa: Plake lazer CD odio

en: Audio CD - Track %02i
wa: Plake lazer CD odio - Boket %02i

en: Audio CD device
wa: Éndjin CD odio

en: Audio CD input
wa: Intrêye CD Odio

en: Audio Channels
wa: Canås odio

en: Audio Codec
wa: Codec odio

en: Audio Delay
wa: Tårdaedje del odio

en: Audio Device
wa: Éndjin Odio

en: Audio Device: %s
wa: Éndjin odio: %s

en: Audio ES
wa: Odio ES

en: Audio Effects
wa: Efets Odio

en: Audio Effects...
wa: Efets odio...

en: Audio Files
wa: Fitchîs odio

en: Audio Language
wa: Lingaedje odio

en: Audio PID
wa: Odio PID

en: Audio Settings
wa: Apontiaedjes del odio

en: Audio Spatializer
wa: Meteu e spåce odio

en: Audio Track
wa: Boket odio

en: Audio and Subtitles
wa: Odio eyet Sortites

en: Audio balance
wa: Balance odio

en: Audio bitrate
wa: Roedeur des bits del odio

en: Audio callback data
wa: Dinêyes di rhoucaedje del odio

en: Audio capture
wa: Egaloyaedje odio

en: Audio capture (ALSA)
wa: Egaloyaedje odio (ALSA)

en: Audio capture (PulseAudio)
wa: Egaloyaedje odio (PulseAudio)

en: Audio channels
wa: Canås odio

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
wa: Canås odio dins l' floû d' intrêye. Limerike alixhance >0. Pa prémetou c'est 2.

en: Audio codec
wa: Codec odio

en: Audio codecs
wa: Codecs odio

en: Audio configuration
wa: Apontiaedje del odio

en: Audio connection
wa: Raloyaedje odio

en: Audio delay %i ms
wa: Tårdaedje del odio %i ms

en: Audio delay down
wa: Tårdaedje del odio pus bas

en: Audio delay up
wa: Tårdaedje del odio pus hôt

en: Audio desynchronization compensation
wa: Compinsåcion del disincronijhaedje del odio

en: Audio device
wa: Éndjin odio

en: Audio device is not configured
wa: L' éndjin odio n' est nén apontyî

en: Audio device name
wa: No d' l' éndjin odio

en: Audio encoder
wa: Ecôdeu odio

en: Audio filter
wa: Passete odio

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
wa: Passete odio pol A/52->ecapsulaedje S/PDIF

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
wa: Passete odio pol DTS->ecapsulaedje S/PDIF

en: Audio filter for PCM format conversion
wa: Passete odio pol coviertixhaedje al cogne PCM

en: Audio filter for simple channel mixing
wa: Passete odio pol maxhaedje do simpe canå

en: Audio filter for stereo to mono conversion
wa: Passete odio pol coviertixheu di stereyo a mono

en: Audio filtering failed
wa: Li passete del odio a fwait berwete

en: Audio filters
wa: Passetes odio

en: Audio filters are used to process the audio stream.
wa: Des passetes odio sont eployeyes po mete en ouve li floû odio.

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
wa: Cogne odio po MPEG4 (elpoyåve avou MPEG TS eyet MPEG4)

en: Audio input
wa: Intrêye odio

en: Audio input of the card to use (see debug).
wa: Intrêye odio del cwåte a eployî (vey disbugaedje).

en: Audio input pin
wa: PIN del intrêye odio

en: Audio language
wa: Lingaedje odio

en: Audio memory
wa: Memwere odio

en: Audio memory output
wa: Rexhowe del memwere odio

en: Audio mode
wa: Môde odio

en: Audio output URL
wa: URL del rexhowe odio

en: Audio output access method
wa: Metôde d' accès del rexhowe odio

en: Audio output channels
wa: Canås del rexhowe odio

en: Audio output channels mode
wa: Môdes des canås del rexhowe odio

en: Audio output device
wa: Éndjin del rexhowe odio

en: Audio output device (using ALSA syntax).
wa: Éndjin del rexhowe odio (eployant l' sintake ALSA).

en: Audio output failed
wa: L' rexhowe odio a fwait berwete

en: Audio output frequency (Hz)
wa: Frécwince d' rexhowe odio (Hz)

en: Audio output module
wa: Module del rexhowe odio

en: Audio output muxer
wa: Multiplecseu d' rexhowe odio

en: Audio output pin
wa: PIN del rexhowe odio

en: Audio output volume step
wa: Digré do volume del rexhowe odio

en: Audio port
wa: Pôrt odio

en: Audio postrender callback
wa: Rhoucaedje di l' après-rindou odio

en: Audio prerender callback
wa: Rhoucaedje do pré-rindou odio

en: Audio sample rate
wa: Frecwince di sampling odio

en: Audio samplerate (Hz)
wa: Frecwince di sampling odio (Hz)

en: Audio settings
wa: Apontiaedjes do son

en: Audio track
wa: Boket odio

en: Audio track ID
wa: ID do boket odio

en: Audio track synchronization:
wa: Sincronijhaedje do boket odio:

en: Audio track: %s
wa: Boket odio: %s

en: Audio visualizations
wa: Voeyaedjes odio

en: Audio visualizations
wa: Voeyaedjes odio

en: Audio volume
wa: Volume odio

en: Audio volume (0-65535).
wa: Volume odio (0-65535).

en: Audio/Video
wa: Odio/Videyo

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
wa: Discôdeu odio/videyo (eployant OpenMAX IL)

en: AudioQueue (iOS / Mac OS) audio output
wa: Rexhowe odio AudioQueue (iOS / Mac OS)

en: Author
wa: Oteur

en: Author metadata
wa: Meta-dnêyes del oteur

en: Author to put in ASF comments.
wa: Oteur a mete dins les rawetes ASF.

en: Authors
wa: Oteurs

en: Auto Connection
wa: Raloyaedje otomatike

en: Auto add new medias
wa: Radjoute otomaticmint des noveas medias

en: Auto connection
wa: Raloyaedje otomatike

en: Auto re-connect
wa: Riraloyî otomaticmint

en: Auto start
wa: Otomatike enondaedje

en: Auto-playback of new items
wa: Djouwaedje otomatike des noveas cayets

en: Autodel
wa: Disfacer otomaticmint

en: Autodetect subtitle files
wa: Deteccion otomatike des fitchîs sortite

en: Automatic
wa: Otomatike

en: Automatic brightness
wa: Otomatike rilujhance

en: Automatic chroma gain
wa: Wangnaedje otomatike del crômeye

en: Automatic gain
wa: Otomatike wangnaedje

en: Automatic hue
wa: Tinte otomatike

en: Automatic white balance
wa: Balance des blancs otomatike

en: Automatically adjust the picture brightness.
wa: Mete a pont otomaticmint l' rilujhance del imådje.

en: Automatically adjust the picture hue.
wa: Mete a pont otomaticmint li tinte del imådje.

en: Automatically adjust the picture white balance.
wa: Mete a pont otomaticmint li balance des blancs del imådje.

en: Automatically check for updates
wa: Cachî otomaticmint après des Metaedjes a djoû

en: Automatically control the chroma gain.
wa: Controle otomatikmint li wangnaedje del crômeye.

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
wa: Deteke otomaticmint on fitchî sortite, si nou no d' fitchî sortite n' est specifyî (båzé so l' no d' fitchî do fime).

en: Automatically save the volume on exit
wa: Schaper otomaticmint l' livea do volume cwand vos moussîz foû

en: Automatically set the video gain.
wa: Defini otomaticmint l' wangnaedje del videyo.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
wa: Sayî otomaticmint di riraloyî å floû si an cas d' ine disraloyaede tot d' on côp.

en: Autoscale video
wa: Mete al schåle otomatikmint li videyo

en: Avestan
wa: Avestike

en: Avformat demuxer
wa: Dismultiplecseu Avformat

en: Avformat mux
wa: Multiplecseu Avformat

en: Avformat muxer
wa: Multiplecseu Avformat

en: Azerbaijani
wa: Azeri

en: B Frames
wa: B Cådes

en: B-frames between I and P
wa: B-cådes etur I eyet P

en: B4S playlist import
wa: Abaguer l' djivêye a djouver B4S

en: Back
wa: Èn erî

en: Background
wa: Fond

en: Background color
wa: Coleur do fond

en: Background opacity
wa: Spexheur do fond

en: Backward
wa: En erî

en: Balance of the audio input.
wa: Balance del intrêye odio.

en: Ball
wa: Bole

en: Ball color
wa: Coleur del bole

en: Ball size
wa: Grandeu del bole

en: Ball speed
wa: Raddisté del bole

en: Ball video filter
wa: Passete videyo del bole

en: Baltic (Latin-7)
wa: Baltike (Latén-7)

en: Baltic (Windows-1257)
wa: Baltike (Windows-1257)

en: Bands gain
wa: Wangnaedje di bindes

en: Bandwidth
wa: Lårdjeur di binde

en: Bandwidth (MHz)
wa: Lårdjeur di binde (MHz)

en: Bar width in pixel (default : 10)
wa: Lårdjeu del bår e picsel (prémetou : 10)

en: Bargraph position
wa: Eplaeçmint do grafike a bårs

en: Base image
wa: Imådje di båze

en: Base pixel radius
wa: Reyon do picsel di båze

en: Base port
wa: Pôrt del båze

en: Basic
wa: Di båze

en: Basque
wa: Basse

en: Bass
wa: Basse

en: Bass adjustment of the audio input.
wa: Metaedje a pont des basses del intrêye odio.

en: Bass level
wa: Livea d' basses

en: Be quiet
wa: Soeyoz påjhûle

en: Belarusian
wa: Bielorûsse

en: Best available
wa: Meyeu k' i gn a

en: Beware this will reset the VLC media player preferences.
    Are you sure you want to continue?
wa: Riwaitîz a vos, çouci rmetrè a zero les preferinces do djouweu d' media VLC.
    Estoz vs seur ki vos vloz continouwer?

en: Bicubic (good quality)
wa: Bicubike (cwålité hôte)

en: Bicubic spline
wa: Bicubike spline

en: Big Button
wa: Grand Boton

en: Bilinear
wa: Bilineyåre

en: Bitrate
wa: Roedeur des bites

en: Bitrate (kb/s)
wa: Roedeur des bites (kb/s)

en: Bitrate mode
wa: Môde do roedeur des bits

en: Bitrate mode to use (VBR or CBR).
wa: Môde di roedeur des bits a eployî (VBR oubén CBR).

en: Bitrate override
wa: Sipotchî roedeur des bits

en: Bitrate peak
wa: Copete do roedeur des bits

en: Bitrate to use (-1 for default).
wa: Roedeur des bits a eployî (-1 po prémetou).

en: Bits per sample
wa: Bits pa mostra

en: Black
wa: Noer

en: Black & white
wa: Noer & blanc

en: Black Crush for Blue
wa: Språtchaedje do noer pol bleu

en: Black Crush for Green
wa: Språtchaedje do noer pol vert

en: Black Crush for Red
wa: Språtchaedje do noer pol rodje

en: Black Level for Blue
wa: Livea d' Noer pol componint Bleu

en: Black Level for Green
wa: Livea d' Noer pol componint Vert

en: Black Level for Red
wa: Livea d' Noer pol componint Rodje

en: Black slot
wa: Noer royon

en: Blackmagic DeckLink SDI input
wa: Intrêye Blackmagic DeckLink SDI

en: Blend
wa: Maxhaedje

en: Blend image
wa: Maxhî l' imådje

en: Blu-Ray Disc Input
wa: Intrêye Blu-Ray Disc

en: Blu-Ray Disc support (libbluray)
wa: Sopoirt Blu-Ray Disc (libbluray)

en: Blu-Ray error
wa: Aroke Blu-Ray

en: BluRay Disc is corrupted.
wa: Li Blu-Ray Disc est cron.

en: Blue
wa: Bleu

en: Blue balance
wa: Balance des bleus

en: Blue chroma balance.
wa: Balance del bleu crômeye.

en: Blue component of the shutdown color
wa: Bleue compôzante di distindaedje del coleur

en: Blue value of a pure white on your LED stripes.
wa: Valixhance do bleu d' on peur blanc so vos bindes LED.

en: Blues
wa: Blouze

en: Blur factor (1-127)
wa: Facteur di flou (1-127)

en: Bluray menus
wa: Dressêyes Bluray

en: Bob
wa: Boesse di distoûrnaedje

en: Bonjour services
wa: Siervices Bonjour

en: Bookmark
wa: Rimarke

en: Bookmark %i
wa: Rimarke %i

en: Bookmarks
wa: Rimarkes

en: Bookmarks list for a stream
wa: Djivêye des rimarkes po on floû

en: Bookmarks...
wa: Rimarkes...

en: Border height
wa: Hôteur del boirdeure

en: Border masking
wa: Mascaedje del boirdeur

en: Border width
wa: Lårdjeur del boirdeure

en: Bosnian
wa: Bosnyin

en: Boss key
wa: Tape Boss

en: Bottom
wa: Al valêye

en: Bottom-Left
wa: Valêye hintche

en: Bottom-Right
wa: Valêye droete

en: Breton
wa: Burton

en: Bridge
wa: Pont

en: Bridge stream output
wa: Rexhowe do floû pont

en: Bright
wa: Rilujhant

en: Brightness
wa: Rilujhance

en: Brightness (%)
wa: Rilujhance (%)

en: Brightness Threshold
wa: Soû di rilujhance

en: Brightness threshold
wa: Soû di rilujhance

en: Bring All to Front
wa: Mete totafwait å prumî plan

en: Broadcast
wa: Evoyaedje

en: Broadcast:
wa: Evoyaedje:

en: Broken or missing AVI Index
wa: Indecse AVI sketé ou mankant

en: Browse
wa: Betchter

en: Browse...
wa: Betchter...

en: Build index then play
wa: Costrure l' indecse adon-pwis djouwer

en: Building font cache
wa: Costrure li muchete des fontes

en: Bulgarian
wa: Bulgåre

en: Burmese
wa: Birman

en: C
wa: wa

en: C64 sid demuxer
wa: Dismultiplecseu C64 sid

en: CAPMT System ID
wa: ID do sistinme CAPMT

en: CBR bitrate (kbps)
wa: Roedeur des bits CBR (kbps)

en: CBR encoding
wa: Ecôdaedje CBR

en: CDDB Server
wa: Sierveu CDDB

en: CDDB Server port to use.
wa: Pôrt do Sierveu CDDB a eployî.

en: CDDB port
wa: Pôrt CDDB

en: CDG demuxer
wa: Dismultiplecseu CDG

en: CDG video decoder
wa: Discôdeu videyo CDG

en: CLI input
wa: Intrêye CLI

en: CPU features
wa: Fonccionålités do CPU

en: CPU optimizations
wa: Amidraedjes del CPU

en: CSA Key
wa: Clé CSA

en: CSA Key in use
wa: Clé CSA en alaedje

en: CVD subtitle decoder
wa: Discôdeu do sortite CVD

en: Cabaret
wa: Cåbaret

en: Cable
wa: Cåbe

en: Cable and satellite reception parameters
wa: Parametes di ricujhinne do cåbe eyet do satelite

en: Caching
wa: Muchete

en: Caching value (ms)
wa: Valixhance di muchete (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les apareys foto et les micros, e miyinmes di sigonde.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les fitchîs locåls, e miyinmes di sigonde.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les rissourses del rantoele, e miyinmes di sigonde.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les medias optikes, e miyinmes di sigonde.

en: Calculate a average zone
wa: Carculer ene redjon moyene

en: Calculation factor
wa: Facteur di carcul

en: Callback cookie string
wa: Tchinne del coûke do rhoucaedje

en: Callback data
wa: Dinêyes do rhoucaedje

en: Cancel
wa: Rinoncî

en: Cannot save Configuration
wa: Dji n' pous nén schaper l'apontiaedje

en: Cannot write to file %1:
    %2.
wa: Dji n' sai scrire e fitchî %1:
    %2.

en: Canvas
wa: Toele

en: Canvas video filter
wa: Toele del passete del videyo

en: Capability
wa: Ahessaedje

en: Capture
wa: Egaloyaedje

en: Capture &Device
wa: Éndjin d' &egaloyaedje

en: Capture Device
wa: Éndjin d' egaloyaedje

en: Capture failed
wa: L'egaloyaedjes a fwait berwete

en: Capture format (default s16l)
wa: Cogne d' egaloyaedje (prémetou s16l)

en: Capture format of audio stream.
wa: Cogne d' egaloyaedje do floû odio

en: Capture fragment size
wa: Grandeu do spiyon di l' egaloyaedje

en: Capture mode
wa: Mode d' egaloyaedje

en: Capture region height
wa: Hôteur del redjon d' egaloyaedje

en: Capture region width
wa: Lårdjeur del redjon d' egaloyaedje

en: Capture the audio stream in stereo.
wa: Egaloyaedje do floû del odio e stereyo.

en: Cartoon
wa: Fime d' imådjes

en: Category
wa: Categoreye

en: Celtic (Latin-8)
wa: Celtike (Latén-8)

en: Center
wa: Mitan

en: Chamorro
wa: Tchamoro

en: Change
wa: Candjî

en: Change Hotkey
wa: Candjî l' rascourti

en: Change gradients
wa: Candjî les gradyints

en: Change playlistview
wa: Candjî l' vuwe del djivêye a djouwer

en: Change subtitles delay
wa: Candjî l' tårdaedje des sortites

en: Change the caching for the media
wa: Candjî l' muchete pol media

en: Change the display name of the Service.
wa: Candjî l' no di håyné do Siervice.

en: Change the id of an elementary stream
wa: Candjî l' ID d' on floû soûmintrece

en: Change the language of an elementary stream
wa: Candjî l' lingaedje d' on floû soûmintrece

en: Change the lirc configuration file
wa: Candjî l' fitchî d' apontiaedje lirc

en: Change the start time for the media
wa: Candjî l' eure di cominçmint pol media

en: Change title according to current media
wa: Candjî l' tite sorlon l' media do moumint

en: Channel
wa: Canå

en: Channel / Zone Assignment
wa: Aroyaedje do Canå / del Redjon

en: Channel 0: summary
wa: Canå 0: rascourti

en: Channel 1: left
wa: Canå 1: hintche

en: Channel 2: right
wa: Canå 2: droet

en: Channel 3: top
wa: Canå 3: al copete

en: Channel 4: bottom
wa: Canå 4: al valêye

en: Channel Name
wa: No do Canå

en: Channel number
wa: Limero do canå

en: Channel of the card to use (Usually, 0 = tuner, 1 = composite, 2 = svideo)
wa: Canå del cwåte a eployî (Normålmint, 0 = tuner, 1 = compozite, 2 = svideo)

en: Channels
wa: Canås

en: Channels count
wa: Contaedje des canås

en: Channels count of an audio elementary stream
wa: Contaedje des canås d' on floû odio di båze

en: Channels:
wa: Canås:

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
wa: Ewalpeu do sortite VCD Chaoji

en: Chapter
wa: Tchaptrê

en: Chapter %i
wa: Tchaptrê %i

en: Chapter codecs
wa: Codecs tchaptrê

en: Chapter offset in ms
wa: Displaeçmint do tchaptrê e ms

en: Characteristic dimension
wa: Grandeu caracteristike

en: Chechen
wa: Tchetchene

en: Check for &Updates...
wa: Cachî après &des metaedjes a djoû...

en: Check for Update...
wa: Cachî après des metaedjes a djoû...

en: Check for VLC updates
wa: Cachî après des metaedjes a djoû VLC

en: Chinese
wa: Chinwès

en: Choose
wa: Tchoezi

en: Choose Devicetype and Connection
wa: Tchoezi l' sôre d' Éndjin eyet d' Raloyaedje

en: Choose a file
wa: Tchoezi on fitchî

en: Choose here your input stream.
wa: Tchoezixhoz chal vosse floû d' intrêye.

en: Choose how album art will be downloaded.
wa: Tchoezi comint les potchetes d' albom seront aberwetêyes.

en: Choose input
wa: Tchoezi l' intrêye

en: Choose one or more media file to open
wa: Tchoezixhoz onk ou pus d' fitchîs media a drovi

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
wa: Tchoezixhoz l' ridant po schaper vos waitroûlêyes videyo.

en: Choose which objects should print debug message
wa: Tchoezixhoz kés cayets duvrént imprimer l' messaedje di disbugaedje

en: Choose your preferred video output and configure it here.
wa: Tchoezixhoz vosse pus voltî eployeye rexhowe videyo eyet apontyîz-'lzi.

en: Choose...
wa: Tchoezi...

en: Chroma
wa: Crômeye

en: Chroma for the base image
wa: Crômeye pol imådje di båze

en: Chroma for the blend image
wa: Crômeye pol imådje maxheye

en: Chroma format
wa: Cogne del crômeye

en: Chroma gain
wa: Wangnaedje del crômeye

en: Chroma gain control.
wa: Controle do wangnaedje del crômeye.

en: Chroma modules settings
wa: Apontiaedjes des modules del crômeye

en: Chroma used
wa: Crômeye eployeye

en: Church Slavic
wa: Vî slåve

en: Chuvash
wa: Tchouvache

en: Circular Left Hand (18V)
wa: E ceke a hintche (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
wa: E ceke a droete (13V)

en: Cl&ear
wa: N&etyî

en: Cl&ose
wa: Cl&ôre

en: Classic AtmoLight
wa: AtmoLight classike

en: Classic rock
wa: Classike rock

en: Classical
wa: Classike

en: Clean up
wa: Rinetyî

en: Clear
wa: Vûdî

en: Clear List
wa: Netyî Djivêye

en: Clear playlist
wa: Netyî l' djivêye a djouwer

en: Client port
wa: Pôrt cliyint

en: Clock jitter
wa: Skeye di l' ôrlodje

en: Clock reference average counter
wa: Moyén conteu del ôrlodje di referince

en: Clock synchronisation
wa: Sincronijhaedje di l' ôrlodje

en: Clone
wa: Clône

en: Clone the image
wa: Clôner l' imådje

en: Clone video filter
wa: Clôner l' passete del videyo

en: Close Window
wa: Clôre li finiesse

en: Closed captions %u
wa: Ledjindes cloyowes %u

en: Closed captions 1
wa: Cloyowes imådjetes 1

en: Closed captions 2
wa: Cloyowes imådjetes 2

en: Closed captions 3
wa: Cloyowes imådjetes 3

en: Closed captions 4
wa: Cloyowes imådjetes 4

en: Codec Details
wa: Detays do codec

en: Codec name
wa: No do codec

en: Codecs / Muxers
wa: Codecs / Multiplecseus

en: Coffee is ready.
wa: Li cafè est presse.

en: Coffee pot
wa: Caftire

en: Coffee pot control
wa: Controle caftire

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
wa: Ramexhner sacwants coinreces sitatistikes åd fwait do djouwé media.

en: Color
wa: Coleur

en: Color effect
wa: Efet di coleur

en: Color extraction
wa: Satchaedje di coleur

en: Color inversion
wa: Coleurs a l' evier

en: Color messages
wa: Coleur des messaedjes

en: Color threshold
wa: Soû do coleur

en: Color used to display text in the XOSD output.
wa: Coleur eployeye po håyner l' tecse dins l' rexhowe XOSD.

en: Colors
wa: Coleurs

en: Columns
wa: Colones

en: Columns:
wa: Colones:

en: Combined
wa: Combiné

en: Comedy
wa: Comedeye

en: Command
wa: Comande

en: Command UDP port
wa: Comande pôrt UDP

en: Commands
wa: Comandes

en: Comment
wa: Rawete

en: Comment to put in ASF comments.
wa: Rawete a mete dins les rawetes ASF.

en: Comments
wa: Rawetes

en: Compensate delay
wa: Compinser l' tårdaedje

en: Compiled by %@ with %@
wa: Compilé pa %@ avou %@

en: Compiled by %s on %s (%s)
wa: Copilé pa %s so %s (%s)

en: Compiler:
wa: Copileu:

en: Compiler: %s
wa: Copileu: %s

en: Component
wa: Componint

en: Composer
wa: Compôzeu

en: Composite
wa: Compozite

en: Composite input
wa: Intrêye compozite

en: Compressor
wa: Rastrindeu

en: Config of last used skin
wa: Apontiaedje do dierin eployî tinme

en: Configuration file
wa: Fitchî d' apontiaedje

en: Configuration file for the OSD Menu.
wa: Fitchî d' apontiaedje pol dressêye OSD.

en: Configuration options
wa: Tchuzes d' apontiaedje

en: Configure
wa: Apontyî

en: Configure Hotkeys
wa: Apontyî les tchôdès tapes

en: Configure Media Library
wa: Apontyî l' Livreye di Media

en: Connection failed
wa: Li raloyaedje a fwait berwete

en: Console
wa: Conzole

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
wa: Contneus (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: Continue
wa: Tcheryî pus lon

en: Continuous 22kHz tone
wa: Tone 22kHz sins låtchî

en: Continuous stream
wa: Floû sins låtchî

en: Contrast
wa: Contrasse

en: Control
wa: Controle

en: Control SAP flow
wa: Controle li corant SAP

en: Control interfaces
wa: Eterfaces di controle

en: Control menu for the player
wa: Dressêye d' controle pol djouweu

en: Control playback with media keys
wa: Controle li djouwaedje avou les tapes media

en: Control playback with the Apple Remote
wa: Controle li djouwaedje avou Apple Remote

en: Controls
wa: Controles

en: Conve&rt / Save...
wa: Kivier&ser / Schaper...

en: Conversions from
wa: Coviertixhaedjes di

en: Convert
wa: Kivierser

en: Copy
wa: Copyî

en: Copy packetizer
wa: Copyî ewalpeu

en: Copyright metadata
wa: Meta-dnêyes do Copyright

en: Copyright string to put in ASF comments.
wa: Tchinne di copyright a mete dins les rawetes ASF.

en: CoreText font renderer
wa: Moteur di rindou del fonte CoreText

en: Cornish
wa: Cornike

en: Corsican
wa: Corse

en: Couldn't find any trace of a previous crash.
wa: Dji n' a savou trover d' arote d'on tcheyaedje e rak di dvant.

en: Count of AtmoLight channels
wa: Contaedje des canås AtmoLight

en: Count of channels
wa: Contaedje des canås

en: Count of fnordlicht's
wa: Contaedje des fnordlicht

en: Create
wa: Ahiver

en: Create "Fast Start" files
wa: Ahuver des fitchîs "Enondaedje Rapide"

en: Create Directory
wa: Ahiver Ridant

en: Create Directory...
wa: Ahiver l' ridant...

en: Create Folder
wa: Ahiver Ridant

en: Create Folder...
wa: Ahiver l' idant...

en: Create a "puzzle game" with the video.
    The video gets split in parts that you must sort.
wa: Ahivez on "djeu d' puzel" avou l' videyo.
    L' videyo est dispårtêye e bokets ki vos dvoz arindjî.

en: Create a new bookmark
wa: Ahiver ene novele rimarke

en: Create a new profile
wa: Fé on novea profil

en: Croatian
wa: Crowåte

en: Crop
wa: Côper dvins

en: Crop geometry (pixels)
wa: Côper dvins l' djeyometreye (picsels)

en: Crop one pixel from the bottom of the video
wa: Côper dvins on picsel dal valêye del videyo

en: Crop one pixel from the left of the video
wa: Côper dvins on picsel dal hintche del videyo

en: Crop one pixel from the right of the video
wa: Côper dvins on picsel dal droete del videyo

en: Crop one pixel from the top of the video
wa: Côper dvins on picsel dal copete del videyo

en: Crop video filter
wa: Côper dvins l' passete videyo

en: Crop: %s
wa: Côper dvins: %s

en: Cropping failed
wa: Li côpaedje a fwait berwete

en: Crypt audio
wa: Ecripter l' odio

en: Crypt audio using CSA
wa: Ecripter l' odio eployant CSA

en: Crypt video
wa: Ecripter l' videyo

en: Crypt video using CSA
wa: Ecripter l' videyo eployant CSA

en: Crystal HD hardware video decoder
wa: Discôdeu videyo di l' éndjolreye Crystal HD

en: Cult
wa: Tchanson rlidjeuse

en: Current channel:
wa: Canå do moumint

en: Current media / stream statistics
wa: Media do moumint / sitatistikes do floû

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
wa: Raddisté do djouwaedje do moumint: %1
    Clitchî po adjuster

en: Current visualization
wa: Voeyaedje do moumint

en: Custom
wa: Da vosse

en: Custom &Bookmarks
wa: &Rimarkes da vosse

en: Custom aspect ratios list
wa: Djivêye a vosse môde des rapoirts lårdjeu/hôteu

en: Customi&ze Interface...
wa: Mete& a vosse môde l' eterface...

en: Cut
wa: Côper

en: Cycle audio track
wa: Blouke do boket odio

en: Cycle subtitle track
wa: Blouke do boket sortite

en: Cycle through audio devices
wa: Blouke emey les éndjins odio

en: Cycle through available audio devices
wa: Blouke emey les éndjins odio disponibes

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
wa: Blouke emey les bokets odio disponibes (lingaedjes).

en: Cycle through the available subtitle tracks.
wa: Blouke emey les bokets sortite disponibes.

en: Cyrillic (Windows-1251)
wa: Cirilike (Windows-1251)

en: Czech
wa: Tcheke

en: D-Bus control interface
wa: Eterface di controle D-Bus

en: DEVICES
wa: ENDJINS

en: DMX address for each channel
wa: Adresse DMX po tchaeke canå

en: DMX options
wa: Tchuzes DMX

en: DTS audio packetizer
wa: Ewalpeu odio DTS

en: DTS delay (ms)
wa: Tårdaedje DTS (ms)

en: DTS dynamic range compression
wa: Rastrindaedje del game dinamike DTS

en: DTS parser
wa: Analijheu del sintake DTS

en: DV
wa: DV (Didjitåle Videyo)

en: DV (Digital Video) demuxer
wa: Dismultiplecseu DV (Didjitåle Videyo)

en: DVB adapter
wa: Adaptateu DVB

en: DVB device
wa: Éndjin DVB

en: DVB playlist import
wa: Abaguer l' djivêye a djouver DVB

en: DVB subtitles
wa: Sortites DVB

en: DVB subtitles decoder
wa: Discôdeu des sortites DVB

en: DVB subtitles encoder
wa: Ecôdeu des sortites

en: DVB subtitles: hearing impaired
wa: Sortites DVB: deur d' oraye

en: DVB-S2 parameters
wa: Parametes DVB-S2

en: DVB-T reception parameters
wa: Parametes di ricujhinne DVB-T

en: DVD angle
wa: Inglêye DVD

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
wa: Cogne DVD odio (elpoyåve avou MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG eyetRAW)

en: DVD device
wa: Éndjin DVD

en: DVD menus
wa: Dressêyes DVD

en: DVD subtitles
wa: Sortites DVD

en: DVD subtitles decoder
wa: Discôdeu des sortites DVD

en: DVD subtitles packetizer
wa: Ewalpeu des sortites DVD

en: DVD with menus
wa: DVD avou dressêyes

en: DVD without menus
wa: DVD sins dressêyes

en: DVDRead Input (no menu support)
wa: Intrêye DVDRead (nou sopoirt di dressêye)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
wa: DVDRead n' savou drovi l' plake "%s".

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
wa: DVDRead n' a savou lére %d/%d bloks a 0x%02x.

en: DVDRead could not read block %d.
wa: DVDRead n' a savou lére li blok %d.

en: DVDnav Input
wa: Intrêye DVDnav

en: Damaged or incomplete AVI file
wa: Fitchî AVI avou des mås ou nén complet

en: Danish
wa: Daenwès

en: Dark
wa: Foncé

en: Darkness Limit
wa: Limite del noerixheur

en: Darkness limit
wa: Limite del noerixheur

en: Darkness masking
wa: Mascaedje del neorixheur

en: Data
wa: Dinêyes

en: Data alignment
wa: Aroymint des dinêyes

en: Data for the audio callback function.
wa: Dinêyes pol fonccion di rhoucaedje del odio.

en: Data for the video callback function.
wa: Dinêyes pol fonccion di rhoucaedje videyo.

en: Data search path
wa: Tchmin di cweraedje des dnêyes

en: Date metadata
wa: Meta-dnêyes del date

en: Day / Month / Year:
wa: Djoû / Moes / Anêye:

en: Debug Frame Folder
wa: Ridant del cåde di disbugaedje

en: Debug logging
wa: Elodjaedje di disbugaedje

en: Debug mask
wa: Disbuguer l' masse

en: Decode
wa: Discôde

en: Decoded
wa: Discôdé

en: Decoded blocks
wa: Blocs decôdés

en: Decoded format
wa: Discôdêye cogne

en: Decoders
wa: Discôdeus

en: Decoding
wa: Discôdaedje

en: Decoding X coordinate
wa: Discôdaedje del cordinêye X

en: Decoding Y coordinate
wa: Discôdaedje del cordinêye Y

en: Decompression
wa: Disrastrindaedje

en: Decrease
wa: Raptiti

en: Decrease Volume
wa: Dischinde Volume

en: Decrease scale factor
wa: Discrexhe l' facteur di schåle

en: Decrease scale factor.
wa: Discrexhe l' facteur di schåle.

en: Default
wa: Prémetou

en: Default (Windows-1252)
wa: Prémetou (Windows-1252)

en: Default Audio Device
wa: Prémetou éndjin odio

en: Default Caching Level
wa: Premetou livea d' muchete

en: Default DVD angle.
wa: Prémetou inglêye DVD

en: Default Encoding
wa: Prémetou ecôdaedje

en: Default Page Referrer URL
wa: URL do redjibleu del prémetowe pådje

en: Default SWF Referrer URL
wa: URL do redjibleu do prémetou SWF

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
wa: Prémetou tårdaedje pol raloyaedje TCP (e miyinmes di sigonde).

en: Default audio volume
wa: Prémetou volume odio

en: Default background alpha
wa: Prémetou fond alfa

en: Default background color
wa: Prémetowe coleur di fond

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
wa: Prémetowe coleur di fond si l' floû Kate ni specifeye ene coleur di fond a eployî.

en: Default caching policy
wa: Prémetowe politike di muchete

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
wa: Prémetowe valixhance di muchete po evoyî les floûs RTP. Cisse valixhance duvreut esse defineye e miyinmes di sigonde.

en: Default devices
wa: Prémetous éndjins

en: Default encoding
wa: Prémetou ecôdaedje

en: Default font alpha
wa: Prémetowe fonte alfa

en: Default font color
wa: Prémetowe coleur del fonte

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
wa: Prémetowe coleur del fonte a eployî si l' floû Kate ni specifeye nén ene coleur di fonte dinêye a eployî.

en: Default font description
wa: Prémetowe discriijhaedje del fonte

en: Default font effect
wa: Prémetou efet del fonte

en: Default font effect strength
wa: Foice del efet d' fonte pa prémetou

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
wa: Prémetowe eterface multicast. Çouci spotche li tåve di routaedje.

en: Default optical device
wa: Prémetou éndjin optike

en: Default replay gain
wa: Prémetou wangnaedje di rdjouwaedje

en: Default stream
wa: Prémetou floû

en: Default stream output chain
wa: Tchinne di rexhowe do prémetou floû

en: Define the colors of the volume slider
wa: Defini les coleurs do boton d' ascinseu do volume

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
wa: Defini l' mode di kissemaedje des bites po AG, prémetou 1
     - 0: Essocté
     - 1: Mode x264 pz prémetou do moumint
     - 2: eploye log(var)^2 al plaece di log(var) et saye d' adramter li foice pa cåde

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
wa: Defini l' grandeu do reyon, e picsels, del båze des bindes (kimince).

en: Deinterlace
wa: Disinterlacî

en: Deinterlace method to use for streaming.
wa: Metôde di disinterlaçaedje a eployî pol kissemaedje e floû

en: Deinterlace method to use for video processing.
wa: Metôde di disinterlaçaedje a eployî pol aspougnaedje del videyo.

en: Deinterlace mode
wa: Môde di disinterlaçmint

en: Deinterlace module
wa: Disinterlacî l' module

en: Deinterlace off
wa: Disinterlacî dismetou

en: Deinterlace on
wa: Disinterlacî metou

en: Deinterlace the video before encoding.
wa: Disinterlacî l' videyo divant l' ecôdaedje.

en: Deinterlace video
wa: Disinterlacî l' videyo

en: Deinterlacing
wa: Disinterlaçmint

en: Deinterlacing video filter
wa: Passete di disinterlaçmint videyo

en: Delay
wa: Tins

en: Delay (ms)
wa: Tårdaedje (ms)

en: Delay a stream
wa: Astårdjî on floû

en: Delay of the ES (ms)
wa: Tårdaedje do ES (ms)

en: Delete
wa: Disfacer

en: Delete all the bookmarks
wa: Disfacer totes les rimarkes

en: Delete segments
wa: Disfacer des segmints

en: Delete selected profile
wa: Disfacer li tchoezi profil

en: Delete the current profile
wa: Disfacer l' profil do moumint

en: Delete the selected item
wa: Disfacer li cayet di tchoezi

en: Deletes the selected item
wa: Disfacer li cayet di tchoezi

en: Delivery system
wa: Sistinme d' apoirtaedje

en: Demux module
wa: Module do dismultiplecsaedje

en: Demuxed
wa: Dismultiplecsé

en: Demuxers
wa: Dismultiplecseus

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
wa: Des dismutliplecseus sont eployîs po distrocler les floûs odio et videyo.

en: Descending
wa: Discrexhant

en: Description
wa: Discrijhaedje

en: Description metadata
wa: Meta-dnêyes d' discrijhaedje

en: Description stream output
wa: Discrijhaedje del rexhowe do floû

en: Desired frame rate for the capture.
wa: Frecwince do cåde ki vos vloz pol egaloyaedje.

en: Desired input video mode
wa: Môde d' intrêye videyo volou

en: Desktop
wa: Sicribanne

en: Destination
wa: Destinåcion

en: Destination Setup
wa: Apontiaedje del Destinåcion

en: Destination audio codec
wa: Destinåcion do codec odio

en: Destination file:
wa: Fitchî di destinåcion:

en: Destination prefix
wa: Betchete di destinåcion

en: Destination subtitles codec
wa: Destinåcion do codec des sortites

en: Destination video codec
wa: Destinåcion del codec videyo

en: Destinations
wa: Destinåcions

en: Detailed View
wa: Sipepieuse vuwe

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
wa: Decide kibén d' seccions do speke egzistêyront.

en: Device
wa: Éndjin

en: Device Selection
wa: Tchuze del Éndjin

en: Device name
wa: No d' l' éndjin

en: Device properties
wa: Prôpietés del éndjin

en: Device type
wa: Sôre d' éndjin

en: Device:
wa: Éndjin:

en: Devices
wa: Éndjins

en: DiSEqC LNB number
wa: Nombe DiSEqC LNB

en: Dialog
wa: Divize

en: Dialog providers can be configured here.
wa: Les ahesseus di dvize polèt esse apontyîs chal.

en: Dialog providers settings
wa: Apontiaedjes des ahesseus di dvize

en: DiffServ Code Point
wa: Pont côde DiffServ

en: Digital Television and Radio
wa: Limerike televuzion eyet radio

en: Digital Video (Firewire/ieee1394)  input
wa: Intrêye DV - Didjitåle Videyo (Firewire/ieee1394)

en: Digital broadcasting
wa: Limerike sipårdaedje

en: Dirac packetizer
wa: Ewalpeu Dirac

en: Dirac video decoder using libschroedinger
wa: Discôdeu videyo Dirac eployant libschroedinger

en: Dirac video demuxer
wa: Dismultiplecseu videyo Dirac

en: Dirac video encoder using libschroedinger
wa: Ecôdeu videyo Dirac eployant libschroedinger

en: Direct rendering
wa: Rindou direk

en: Direct2D video output
wa: Rexhowe videyo Direct2D

en: Direct3D video output
wa: Rexhowe videyo Direct3D

en: DirectFB video output http://www.directfb.org/
wa: Rexhowe videyo DirectFB http://www.directfb.org/

en: DirectMedia Object decoder
wa: Discôdeu do sacwè DirectMedia

en: DirectMedia Object encoder
wa: Ecôdeu do sacwè DirectMedia

en: DirectShow input
wa: Intrêye DirectShow

en: DirectX (DirectDraw) video output
wa: Rexhowe videyo DirectX (DirectDraw)

en: DirectX audio output
wa: Rexhowe odio DirectX

en: Direction
wa: Direccion

en: Direction of the mirroring
wa: Direccion del scrijhaedje muroe

en: Director
wa: Fijheu d' fimes

en: Directory
wa: Ridant

en: Directory index
wa: Indecse do ridant

en: Directory or filename where the records will be stored
wa: Ridant ou no d' fitchî wice ki les eredjistraedjes seront wårdés

en: Directory path prefix
wa: Betchete do tchmin do ridant

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
wa: Ridant eployî po wårder les fitchîs timporaires do discalaedje.

en: Directory where the video snapshots will be stored.
wa: Ridant wice ki serè wårdêyes les waitroûlêyes videyo.

en: Disable
wa: Dismete

en: Disable DVD menus
wa: Essocter les dressêyes DVD

en: Disable DVD subtitle transparency
wa: essocter li voeyoute des sortites DVD

en: Disable Disc Menus
wa: Essocter les dressêyes del plake

en: Disable ES id
wa: Dismete ES id

en: Disable ES id at startup.
wa: Essocter l' ID ES a l' enondaedje.

en: Disable screensaver
wa: Dismete li sipårgneu di waitroûle

en: Disable the screensaver during video playback.
wa: Dismete li spårgneu di waitroûle sol tins di djouwaedje del videyo.

en: Disc
wa: Plake

en: Disc Selection
wa: Tchuze del éndjin

en: Disc caching (ms)
wa: Muchete del plake (ms)

en: Disc device
wa: Éndjin plake

en: Discard
wa: Abandner

en: Discarded (corrupted)
wa: Oisté (crombé)

en: Discs
wa: Plakes

en: Display
wa: Håyner

en: Display OSD menu on top of video output
wa: Håyner l' dressêye OSD al copete del rexhowe videyo

en: Display Settings
wa: Apontiaedjes do håynaedje

en: Display Source As
wa: Håyner l' sourdant come

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
wa: Håyner on floû RSS ou ATOM so vosse videyo

en: Display aspect ratio
wa: Håyner l' rapoirt lårdjeur/hôteur

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
wa: Håyner l' rapoirt lårdjeur/hôteur d' on floû videyo di båze

en: Display device
wa: Håyner l' éndjin

en: Display feed images if available.
wa: Håyner les imådjes do floû, si n' a.

en: Display locally
wa: Håyner locålmint

en: Display name of the Service
wa: No di håyné do Siervice

en: Display playlist tree
wa: Håyner l' åbe del djivêye a djouwer

en: Display resolution
wa: Finté do håynaedje

en: Display size
wa: Håyner l' grandeu

en: Display stream output
wa: Håyner l' rexhowe do floû

en: Display text above the video
wa: Håyner l' tecse å dzeu del videyo

en: Display the input video
wa: Håyner l' intrêye videyo

en: Display the output
wa: Håyner li rexhowe

en: Display the processed video
wa: Håyner l' videyo k' est traiteye

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
wa: Håtner l' prévoeyaedje del waitroûlêye dins l' coine del copete hintche di waitroûle.

en: Display the stream locally
wa: Håyner li floû locålmint

en: Display the title of the video on top of the movie.
wa: Håyner l' tite del videyo al copete do fîme.

en: Display video snapshot preview
wa: Håtner l' prévoeyaedje del waitroûlêye videyo

en: Display while streaming
wa: Håyner sol tins del kissemaedje e floû

en: Displayed
wa: Håyné

en: Displayed frames
wa: Cådes håynêyes

en: Distance between 'P' frames
wa: Distance etur 'P' cådes

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
wa: Distance inte li hôt-pårloe di dvant a hintche et les schoûteus e metes.

en: Distort mode
wa: Môde distoide

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
wa: Prumîre modêye DivX (elpoyåve avou MPEG TS, MPEG1, ASF eyet OGG)

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
wa: Deujhinme modêye DivX (elpoyåve avou MPEG TS, MPEG1, ASF eyet OGG)

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
wa: Troejhinme modêye DivX (elpoyåve avou MPEG TS, MPEG1, ASF eyet OGG)

en: Do not demultiplex
wa: Nén dismultiplecser

en: Do not display OSD menu on top of video output
wa: Nén håyner l' dressêye OSD al copete del rexhowe videyo

en: Do not display OSD menu on video output
wa: Nén håyner l' dressêye OSD sol rexhowe videyo

en: Do not play
wa: Nén djouwer

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
wa: Voloz-v' vormint vos disabouner viè %1?

en: Do you want to download it ?
wa: Voloz vs l' aberweter?

en: Dolby Surround decoder
wa: Discôdeu Dolby Surround

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
wa: Dominne/Groupe d' ovraedje ki serè eployî pol raloyaedje

en: Don't Send
wa: Èn nén evoyî

en: Don't display any video
wa: Ni håyner nén d' videyo

en: Don't show
wa: Nén mostrer

en: Double Size
wa: Dobe Grandeu

en: Double click to get media information
wa: Dobe clitchaedje poz aveur des informåcions sol media

en: Download Cover Art
wa: Aberweter l' potchete

en: Download Plugin
wa: Aberweter Tchôke-divin

en: Download cover art
wa: Aberweter l' potchete

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
wa: L' fitchî "%s" aberweté esteut crombe. Adon il esteut disfacé.

en: Downloading ...
wa: Dj' aberwete...

en: Draw bands in the spectrometer
wa: Dessiner les bindes dins l' spekomete

en: Draw peaks in the analyzer
wa: Croyler l' pic dins l' analijheu

en: Draw the base of the bands
wa: Dessiner l' båze des bindes

en: Drawable
wa: Dessinåbe

en: Dream
wa: Sondje

en: Drop late frames
wa: Bouxhî evoye les cådes tårdou

en: Drop media here
wa: Bodjî l' media chal

en: Dry
wa: Setch

en: Dual mono
wa: Dobe mono

en: Dummy
wa: Fås

en: Dummy Elements
wa: Fås elemints

en: Dummy decoder
wa: Fås discôdeu

en: Dummy encoder
wa: Fås ecôdeu

en: Dummy font renderer
wa: Få moteur di rindou di fonte

en: Dummy input
wa: Fåsse intrêye

en: Dummy interface
wa: Fåsse Eterface

en: Dummy stream output
wa: Fåsse intrêye do floû

en: Dummy video output
wa: Fåsse rexhowe videyo

en: Dummy/Raw muxer
wa: Multiplecseu Få/Raw

en: Dump decoder
wa: Discôdeu di vudaedje

en: Duplicate stream output
wa: Dobler l' rexhowe do floû

en: Duration
wa: Durêye

en: Duration in seconds
wa: Durêye e sigondes

en: Dutch
wa: Neyerlandès

en: Dynamic range compressor
wa: Rastrindeu del game dinamike

en: E&xport
wa: E&baguer

en: EBU STL subtitles decoder
wa: Discôdeu des sortites EBU STL

en: EBU STL subtitles parser
wa: Analijheu del sintake des sortites EBU STL

en: EGL extension for OpenGL
wa: Sitindaedje EGL po OpenGL

en: Eastern European (Latin-2)
wa: Urope levantrece (Latén-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
wa: Urope levantrece (Windows-1250)

en: Edge
wa: Boird

en: Edge visible
wa: Boird veyåve

en: Edit
wa: Aspougnî

en: Edit Bookmarks
wa: Aspougnî les rimarkes

en: Edit Input
wa: Aspougnî Intrêye

en: Edit Options
wa: Aspougnî les Tchuzes

en: Edit selected profile
wa: Aspougnî li tchoezi profil

en: Edit settings
wa: Candjî les apontiaedjes

en: Effects
wa: Efets

en: Effects list
wa: Djivêyes des efets

en: Eject the disc
wa: Fé rexhe li plake

en: Elapsed time
wa: Tins passé

en: Electronic
wa: Electronike

en: Elementary Stream ID
wa: ID do floû soûmintrece

en: Elementary stream output
wa: Rexhowe do floû soûmintrece

en: Elements order
wa: Ôre des elemints

en: Embed the video output in the main interface.
wa: Ravalez l' rexhowe videyo dins l' mwaisse eterface.

en: Embedded
wa: Ravalé

en: Embedded video
wa: Ravalêye videyo

en: Embedded window video
wa: Ravalêye finiesse videyo

en: Emboss
wa: Relief

en: Enable
wa: Mete en alaedje

en: Enable Audio
wa: Met en aleadje l' Odio

en: Enable DVD menus
wa: Mete en alaedje les dressêyes DVD

en: Enable ES id
wa: Mete en alaedje ES id

en: Enable Last.fm submissions
wa: Mete en alaedje les depots Last.fm

en: Enable OSD
wa: Mete en alaedje OSD

en: Enable On Screen Display (OSD)
wa: Mete en alaedje On Screen Display (OSD)

en: Enable SPU stream output
wa: Mete en alaedje li floû SPU del rexhowe

en: Enable Scene Change Detection
wa: Mete en alaedje li deteccion di candjmint d' sinne

en: Enable Spatializer
wa: Mete en alaedje li meteu e spåce

en: Enable Video
wa: Mete en alaedje li videyo

en: Enable audio
wa: Enonder l' odio

en: Enable audio stream output
wa: Mete en alaedje l' rexhowe do floû del odio

en: Enable desktop mode
wa: Mete en alaedje li môde do scribanne

en: Enable dynamic range compressor
wa: Mete en alaedje li rastrindeu del game dinamike

en: Enable lossless coding
wa: Mete en alaedje li côdaedje sins piete

en: Enable noise reduction algorithm.
wa: Mete en alaedje l' algorite di ridujhaedje do brut.

en: Enable reverberation
wa: Mete en alaedje li revierberåcion

en: Enable spatializer
wa: Mete en alaedje li meteu e spåce

en: Enable streaming of all ES
wa: Mete en alaedje li kissemaedje e floû di tertos ES

en: Enable sub-pictures
wa: Mete en alaedje les dzo-imådjes

en: Enable transparency effects
wa: Permete les efets d' weyoûte

en: Enable video
wa: Mete en alaedje videyo

en: Enable video stream output
wa: Mete en alaedje l' rexhowe do floû del videyo

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
wa: Mete en alaedje li deteccion d' activité d' vwès (VAD). C 'est otomaticmint enondé e môde VBR.

en: Enable wallpaper mode
wa: Mete en alaedje li môde di tapisreye

en: Enable/disable audio rendering.
wa: Mete en alaedje/dismete l' rindou odio.

en: Enable/disable video rendering.
wa: Mete en alaedje/dismete l' rindou videyo.

en: Encap. format
wa: Cogne encap.

en: Encapsulation
wa: Ecapsulaedje

en: Encapsulation Method
wa: Metode d' ecapsulaedje

en: Encapsulation format
wa: Cogne d' ecapsulaedje

en: Encoded by
wa: Ecôdé pa

en: Encoders settings
wa: Tchuzes des ecôdeus

en: Encoding
wa: Ecôdaedje

en: Encoding X coordinate
wa: Ecôdaedje del cordinêye X

en: Encoding Y coordinate
wa: Ecôdaedje del cordinêye Y

en: Encoding complexity
wa: Complessité d' ecôdaedje

en: Encoding quality
wa: Cwålité d' ecôdaedje

en: End
wa: Difén

en: End-Blue
wa: Difén-Bleu

en: End-Green
wa: Difén-Vert

en: End-Red
wa: Difén-Rodje

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
wa: Apliker ene cwålité inte 0 (basse) et 10 (hôte).

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
wa: Foircixhoz l' aroymint del videyo dins s' finiesse. Pa prémetou (o) ele serè metowe å mitan (0=mitan, 1=hintche, 2= droete, 4=copete, 8=valêye, vos ploz eto eployî des combinåcions di cisses valixhances, come 6=4+2 ki vout dire al copete droete).

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
wa: Foirci l' eplaeçmint del imådjete sol videyo (0=mitan, 1=hintche, 2= droete, 4=copete, 8=valêye, vos ploz eto eployî des combinåcions di cisses valixhances, eg 6=al copete droete).

en: Enforce the maximal VBR bitrate
wa: Apliker l' roedeur des bits VBR macsimom

en: Enforce the mode of the encoder.
wa: Apliker l' môde di l' ecôdeu.

en: English
wa: Inglès

en: Enqueue items to playlist when in one instance mode
wa: Ecawer des cayets dins l' djivêye a djouwer cwand c' est l' môde ene instance

en: Enter URL here...
wa: Taper l' URL chal...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
wa: Intrer l' URL do podcast po s' abouner a:

en: Enter name for new directory:
wa: Intrez on no pol novea ridant:

en: Enter name for new folder:
wa: Intrez on no pol novea ridant:

en: Entries
wa: Intrêyes

en: Entry
wa: Intrêye

en: Equalizer
wa: Ewalijheu

en: Equalizer preset
wa: Prézapontiaedje di l' ewalijheu

en: Equalizer with 10 bands
wa: Ewalijheu avou 10 bindes

en: Erase
wa: Disfacer

en: Erase video filter
wa: Disfacer l' passete videyo

en: Error
wa: Aroke

en: Error while saving meta
wa: Aroke do tins di l' schapaedje des meta-dnêyes

en: Error:
wa: Aroke:

en: Errors
wa: Arokes

en: Errors and Warnings
wa: Arokes eyet adviertixhmints

en: Errors and Warnings...
wa: Arokes eyet adviertixhmints...

en: Esperanto (Latin-3)
wa: Esperanto (Latén-3)

en: Essential
wa: Mwaisse

en: Estonian
wa: Estonyin

en: Ethnic
wa: Etnike

en: Euro-Techno
wa: Euro-Tecno

en: Every
wa: Tchaeke

en: Exhaustive help for VLC and its modules
wa: Aidance ki rascove totafwait po VLC et ses modules

en: Exit if there are no more items in the playlist.
wa: Moussî foû si gn a pont d' cayet dins l' djivêye a djouwer.

en: Expand Node
wa: Agrandi l' nuk

en: Experimental
wa: Esperimintå

en: Export (include insecure ciphers)
wa: Ebager (Mete divins les tchifraedjes nén såve)

en: Export SDP as file
wa: Ebaguer SDP come fitchî

en: Extended M3U
wa: M3U sitindou

en: Extended panel
wa: Sicriftôr sintindou

en: Extensions
wa: Rawetes

en: Extra PMT
wa: PMT di pus

en: Extra interface modules
wa: Modules del eterface di pus

en: Extra media
wa: Media di pus

en: Extract
wa: Saetchî

en: Extracted Image Height
wa: Hôteur del saetcheye imådje

en: Extracted Image Width
wa: Lårdjeur del saetcheye imådje

en: EyeTV input
wa: EyeTV intrêye

en: EyeTV is not launched
wa: EyeTV n' est nén enondé

en: EyeTV program number, or use 0 for last channel, -1 for S-Video input, -2 for Composite input
wa: Limero do programe EyeTV, ou eployî 0 pol dierin canå, -1 pol intrêye S-Video, -2 pol intrêye Compozite

en: FFmpeg access
wa: Accès FFmpeg

en: FFmpeg audio/video decoder
wa: Discôdeu odio/videyo FFmpeg

en: FFmpeg audio/video encoder
wa: Ecôdeu odio/videyo FFmpeg

en: FFmpeg deinterlace video filter
wa: Passete videyo di disinterlaçaedje FFmpeg

en: FLAC demuxer
wa: Dismultiplecseu FLAC

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
wa: Flac est ene libe codec odio (eployåve avou OGG eyet RAW)

en: FM radio
wa: Radio FM

en: FOURCC code of raw input format
wa: Côde FOURCC del cogne d' intrêye raw

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
wa: Côde FOURCC del cogne d' intrêye raw. Çouci est ene tchinne di cwate carateres.

en: FTP account
wa: Conte FTP

en: FTP input
wa: Intrêye FTP

en: FTP password
wa: Sicret FTP

en: FTP upload output
wa: Rexhowe d' eberwetaedje FTP

en: FTP user name
wa: No d' uzeu FTP

en: Factor
wa: Facteur

en: Failed to open "%s" for writing
wa: Nén possibe di drovi "%s" po scrire

en: Fake TTY
wa: Fås TTY

en: Faroese
wa: Faeroyès

en: Fast seek
wa: Rade cweraedje

en: Faster
wa: Pus roed

en: Faster (fine)
wa: Pus roed (fén)

en: Favor speed over precision while seeking
wa: Favorizer li raddisté al plaece del sipepieusté sol tins di cweraedje

en: Feed URLs
wa: URLs do floû

en: Feed images
wa: Imådjes do floû

en: Feedback Gain
wa: Wangnaedje do ritoû

en: Fetch Information
wa: Cweri l' informåcion

en: Fetch Meta Data
wa: Aler cweri les meta-dnêyes

en: Fijian
wa: Fidjyin

en: File
wa: Fitchî

en: File Format:
wa: Cogne do Fitchî

en: File Name
wa: No d' fitchî

en: File Selection
wa: Tchoezi l' fitchî

en: File associations
wa: Assoçnaedje di fitchîs

en: File audio output
wa: Rexhowe do fitchî odio

en: File caching (ms)
wa: Muchete do fitchîs (ms)

en: File corrupted
wa: Crombe fitchî

en: File could not be verified
wa: Dji n' a savou aveuri l' fitchî

en: File extensions association
wa: Assoçnaedje des cawetes di fitchî

en: File input
wa: Fitchî d'intrêye

en: File logging
wa: Elodjaedje do fitchî

en: File names:
wa: Nos d' fitchî

en: File not verifiable
wa: Fitchî nén verifiåbe

en: File reading failed
wa: Li lijhaedje do fitchî a fwait berwete

en: File stream output
wa: Rexhowe del fitchî do floû

en: File that will be used to configure the projectM module.
wa: Fitchî ki serè eployî poz-apontyî l' module projectM.

en: File/Directory
wa: Fitchî/Ridant

en: File/Folder
wa: Fitchî/Ridant

en: Filename
wa: No d' fitchî

en: Filename for the font you want to use
wa: Li no d' fitchî pol fonte ki vos vloz eployî

en: Filename of AtmoWin*.exe
wa: No do fitchî di AtmoWin*.exe

en: Filename of the SQLite database
wa: No d' fitchî del båze di dnêyes SQLite

en: Filename prefix
wa: Betchete do no d' fitchî

en: Files
wa: Fitchîs

en: Film Grain
wa: Grin do fime

en: Film NTSC (IVTC)
wa: Fime NTSC (IVTC)

en: Filter
wa: Passete

en: Filter Smoothness
wa: Douceur del passete

en: Filter Smoothness (in %)
wa: Douceur del passete (e %)

en: Filter length (ms)
wa: Longueur del passete (ms)

en: Filter smoothness (%)
wa: Doûceur do passete (%)

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
wa: Passez al passete l' odio deus fêye. Çouci dene on efet pus intinse.

en: Filter threshold
wa: Soû del passete

en: Filter threshold (%)
wa: Soû do passete (%)

en: Filter:
wa: Passete:

en: Filters
wa: Passetes

en: Finish
wa: Fini

en: Finnish
wa: Finwès

en: First Entry Point
wa: Prumî Pont d' Intrêye

en: First Played
wa: Djouwé pol prumî côp

en: Fit to Screen
wa: Adjinçner al waitroûle

en: Fix HDTV height
wa: Remantchî l' hôteur HDTV

en: Fixing AVI Index...
wa: Coridjaedje di l' indecse AVI...

en: Flac audio decoder
wa: Discôdeu odio Flac

en: Flac audio encoder
wa: Ecôdeu odio Flac

en: Flac audio packetizer
wa: Ewalpeu odio Flac

en: Flat Button
wa: Plat Boton

en: Flip horizontally
wa: Discandjî di coutchî

en: Flip the picture horizontally.
wa: Ritourner l' imådje di coutchî.

en: Flip the picture vertically.
wa: Ritourner l' imådje d' astampé.

en: Flip vertical position
wa: Discandjî l' pôzucion d' astampé

en: Flip vertically
wa: Discandjî d' astampé

en: Float on Top
wa: Balter al copete

en: Float32 audio mixer
wa: Maxheu odio Float32

en: FluidSynth MIDI synthesizer
wa: Sintetijheu FluidSynth MIDI

en: Folder
wa: Ridant

en: Folder meta data
wa: Ridant di meta-dnêyes

en: Follow the mouse
wa: Shure li sori

en: Font
wa: Fonte

en: Font Color
wa: Coleur del fonte

en: Font Properties
wa: Prôpietés del fonte

en: Font Size
wa: Grandeu del Fonte

en: Font color
wa: Coleur del fonte

en: Font family for the font you want to use
wa: Famile di fonte pol fonte ki vos vloz eployî

en: Font file for the font you want to use
wa: Fitchî fonte pol font ki vos vloz eployî

en: Font menu
wa: Dressêye des fontes

en: Font size
wa: Grandeu del fonte

en: Font size in pixels
wa: Grandeu del fonte e picsels

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
wa: Grandeu del fonte, e picsels. Prémetou est -1 (eployî li prémetowe grandeu del fonte)

en: Font size, pixels
wa: Grandeu del fonte, picsels

en: Font used for the menus
wa: Fonte eployeye po les dressêyes

en: Font used for the titles
wa: Fonte eploeyes po les tites

en: Font used to display text in the XOSD output.
wa: Fonte eployeye po håyner l' tecse dins l' rexhowe XOSD.

en: Force Aspect Ratio
wa: Foirci l' rapoirt lårdjeur/hôteur

en: Force Bold
wa: Foirci l' crås

en: Force Profile
wa: Foirci l' profil

en: Force a ratio (0 for automatic). Value is x1000: 1333 means 4/3.
wa: Foirci on rapoirt (0 po otomatike). Valixhance est x1000: 1333 vout dire 4/3.

en: Force bold
wa: Foirci l' crås

en: Force chroma (Use carefully)
wa: Foirci l' crômeye (Eployî avou sogne)

en: Force chroma. This is a four character string.
wa: Foirci l' crômeye. Çouci est ene tchinne di cwate caracteres.

en: Force detection of Dolby Surround
wa: Foirci l' deteccion di Dolby Surround

en: Force height (-1 for autodetect, 0 for driver default).
wa: Foirci li lårdjeur (-1 pol deteccion otomatike, 0 pol prémetowe valixhance do mineu).

en: Force index creation
wa: Foirci l' ahivaedje di l' indecse

en: Force mono audio
wa: Foirci mono odio

en: Force multicast RTP via RTSP
wa: Foirci l' multicast RTP viè RTSP

en: Force number of slices per frame
wa: Foirci l' nombe di trintches pa cåde

en: Force selection of all streams
wa: Foirci l' thchoes di tos les floûs

en: Force subtitle position
wa: Foirci l' pôzucion des sortites

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
wa: Foirci l' éndjin videyo Video4Linux2 a eployî ene sipecifike cogne di crômeye (eg. I420 ou I422 po les imådjes raw, MJPG po les intrêyes rastrindowes M-JPEG) (Tot plinne djivêye: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Force use of a specific chroma for output. Default is I420.
wa: Foirce l' eployaedje d' ene crômeye specifike pol rexhowe. Prémetou est I420.

en: Force width (-1 for autodetect, 0 for driver default).
wa: Foirci li hôteur (-1 pol deteccion otomatike, 0 pol prémetowe valixhance do mineu).

en: Force window style:
wa: Foirci l' stîle del finiesse:

en: Forced chroma
wa: Crômeye foirceye

en: Forces the audio language
wa: Foice li lingaedje odio

en: Form
wa: Fôme

en: Format
wa: Cogne

en: Format name
wa: No del cogne

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
wa: Cogne del rexhowe des imådjes (png, jpeg, ...).

en: Format of the string to send to MSN {0} Artist, {1} Title, {2} Album. Defaults to "Artist - Title" ({0} - {1}).
wa: Cogne di tchinne a evoyî a MSN {0} Årtisse, {1} Tite, {2} Albom. Prémetous po "Årtisse - Tite" ({0} - {1}).

en: Format to use in the playlist's "author" field.
wa: Cogne a eployî dins l' tchamp "oteur" del djivêye a djouwer.

en: Format to use in the playlist's "title" field.
wa: Cogne a eployî dins l' tchamp "tite" del djivêye a djouwer.

en: Formatted Subtitles
wa: Sortites awesnés

en: Forward
wa: Èn avant

en: Forward Cookies
wa: Ricassî les coukes

en: Forward Cookies across http redirections.
wa: Ricassî les coûkes åd triviè des rimoennaedjes HTTP.

en: Frame By Frame
wa: Cåde Pa Cåde

en: Frame Rate
wa: Frecwince do cåde

en: Frame buffer depth
wa: Parfondeu do cåde tampon

en: Frame buffer file
wa: Fitchî do cåde tampon

en: Frame buffer height
wa: Hôteur do cåde tampon

en: Frame buffer segment ID
wa: ID do segmint do cåde tampon

en: Frame buffer width
wa: Lårdjeur do cåde tampon

en: Frame by frame
wa: Cåde pa cåde

en: Frame delay (ms)
wa: Tårdaedje del cåde (ms)

en: Frame rate
wa: Frecwince do cåde

en: Frame rate of a video elementary stream
wa: Frecwince do cåde d' on floû videyo di båze

en: Framebuffer device
wa: Éndjin tampon memwere

en: Framebuffer input
wa: Intrêye do cåde tampon

en: Framerate
wa: Frecwince di cåde

en: Framerate to capture, if applicable (-1 for autodetect).
wa: Frécwince di cåde po-z egaloyer, si on pout l' fé (-1 pol deteccion otomatike).

en: Framerate to capture, if applicable (0 for autodetect).
wa: Frécwince di cåde po-z egaloyer, si on pout l' fé (0 pol deteccion otomatike).

en: Frames per Second
wa: Cådes pa sigonde

en: Frames per Second:
wa: Cådes pa sigonde:

en: Frames per second
wa: Cådes pa sigonde

en: Freetype2 font renderer
wa: Moteur di rindou di fonte Freetype2

en: French
wa: Trancès

en: French TV
wa: TV frincesse

en: Freq 1 (Hz)
wa: Frec 1 (Hz)

en: Freq 1 Q
wa: Frec 1 Q

en: Freq 1 gain (dB)
wa: Frec 1 wangnaedje (dB)

en: Freq 2 (Hz)
wa: Frec 2 (Hz)

en: Freq 2 Q
wa: Frec 2 Q

en: Freq 2 gain (dB)
wa: Frec 2 wangnaedje (dB)

en: Freq 3 (Hz)
wa: Frec 3 (Hz)

en: Freq 3 Q
wa: Frec 3 Q

en: Freq 3 gain (dB)
wa: Frec 3 wangnaedje (dB)

en: Frequency
wa: Frecwince

en: Frequency (Hz)
wa: Frecwince (Hz)

en: Frequency to capture (in kHz), if applicable.
wa: Frécwince po-z egaloyer (e kHz), si on pout l' fé.

en: Frisian
wa: Frizon

en: From
wa: Di

en: Fuchsia
wa: Fucsiyå

en: Full Volume
wa: Volule a fond

en: Full bass
wa: Basses a fond

en: Full bass and treble
wa: Basses et hôts sons a fond

en: Full treble
wa: Hôts sons a fond

en: Fullscreen
wa: Forrimpli l' waitroûle

en: Fullscreen Controller
wa: Controleu do forrimpli l'  waitroûle

en: Fullscreen Video Device
wa: Éndjin videyo forrimpli li waitroûle

en: Fullscreen video output
wa: Rexhowe del videyo forrimpli li waitroûle

en: GNU TLS server
wa: Sierveu Gnu TLS

en: GNU/Linux framebuffer video output
wa: Rexhowe videyo do tampon memwere GNU/Linux

en: GOP length
wa: Longueu do GOP

en: GOP size
wa: Grandeu GOP

en: GOP structure
wa: Tcherpinte GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
wa: Tcherpinte GOP eployêye po-z ecôder l' shûte videyo

en: GSM Audio
wa: GSM Odio

en: Gaelic (Scots)
wa: Gayelike escôswès

en: Gain
wa: Wangnaedje

en: Gallegan
wa: Galicyin

en: Game
wa: Djeu

en: Gamma
wa: Gama

en: Gamma (Blue) correction
wa: Coridjaedje gama (Bleu)

en: Gamma (Green) correction
wa: Coridjaedje gama (Vert)

en: Gamma (Red) correction
wa: Coridjaedje gama (Rodje)

en: Gamma adjust.
wa: Apontyî Gama

en: Gaussian Blur
wa: Flou di Gauss

en: Gaussian blur video filter
wa: Passete videyo do flou di Gauss

en: Gaussian's std deviation
wa: Deviåcion sitandård gaussyinne

en: General
wa: Djenerå

en: General Audio
wa: Djenerå Odio

en: General Audio Settings
wa: Djenerås Apontiaedjes del Odio

en: General Input
wa: Djeneråle intrêye

en: General Video Settings
wa: Djenerås Apontiaedjes del Videyo

en: General audio settings
wa: Apontiaedjes djenerå do son

en: General input settings. Use with care...
wa: Djenerås apontiaedjes del intrêye. A eployî avou sogne...

en: General playlist behaviour
wa: Kidujhance del djeneråle djivêye a djouwer

en: General settings for audio output modules.
wa: Apontiaedjes djenerås po les modules di rexhowe odio.

en: General stream output settings
wa: Djenerås apontiaedjes del rexhowe do floû

en: General video settings
wa: Apontiaedjes djenerås del videyo

en: Generic
wa: Djenerike

en: Genre
wa: Djinre

en: Genre description
wa: Discrijhaedje do djinre

en: Genre metadata
wa: Meta-dnêyes do djinre

en: Genre of the content.
wa: Djinre do contnou.

en: Geometry
wa: Djeyometreye

en: Georgian
wa: Djeyordjyin

en: German
wa: Almand

en: Gestures
wa: Movmints

en: Get function
wa: Cweri fonccion

en: Get more extensions from
wa: Cweri pus d' rawtes viè

en: Global
wa: Globå

en: Global Hotkeys
wa: Rascourtis taprece globås

en: Global Hotkeys interface
wa: Eterface des Rascourtis taprece globås

en: Global gain
wa: Globå wangnaedje

en: GnomeVFS input
wa: Intrêye GnomeVFS

en: Go to Time
wa: Potchî å Tins

en: Go to the DVD menu
wa: Potchî l' dressêye DVD

en: Go to time
wa: Potchî å tins

en: Google Video
wa: Videyo Google

en: Google Video Playlist importer
wa: Abagneu del djivêye a djouwer videyo di Google

en: Goom animation speed
wa: Raddisté d' animåcion di Goom

en: Goom effect
wa: Efet di Goom

en: Gothic
wa: Gotike

en: Gradfun video filter
wa: Passete videyo gradfun

en: Gradient
wa: Gradyint

en: Gradient threshold
wa: Soû do gradyint

en: Grain
wa: Grin

en: Grain video filter
wa: Passete do grin videyo

en: Graphic Equalizer
wa: Ewalijheu grafike

en: Grass green
wa: Vert waide

en: Gray
wa: Gris

en: Grayscale video output
wa: Liveas d' gris del rexhowe videyo

en: Greek (ISO 8859-7)
wa: Grek (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
wa: Grek (Windows-1253)

en: Greek, Modern ()
wa: Grek, modiene

en: Green
wa: Vert

en: Green component of the shutdown color
wa: Verte compôzante di distindaedje del coleur

en: Green value of a pure white on your LED stripes.
wa: Valixhance do vert d' on peur blanc so vos bindes LED.

en: Group
wa: Groupe

en: Group name
wa: No do groupe

en: Group packets
wa: Pakets do groupe

en: Grouping
wa: Groupaedje

en: Growl Notification Plugin
wa: Tchôke-divins di notifiaedje Growl

en: Guarani
wa: Gwarani

en: Gujarati
wa: Goudjarati

en: H.264 level
wa: Livea H.264

en: H.264 profile
wa: Profil H.264

en: H.264 video packetizer
wa: Ewalpeu videyo H.264

en: H.264/MPEG4 AVC encoder (x264)
wa: H.264/MPEG4 AVC ecôdeu (x264)

en: H263 is a video codec optimized for videoconference (low rates, useable with MPEG TS)
wa: H263 est on codec videyo optimihjhî po l' conerince videyo (basses préjhaedjes, elpoyåve avou MPEG TS)

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
wa: H264 est on novea codec videyo (elpoyåve avou MPEG TS eyet MP4)

en: H264 video demuxer
wa: Dismultiplecseu videyo H264

en: HAL AudioUnit output
wa: Rexhowe HAL AudioUnit

en: HD-SDI Input
wa: Intrêye HD-SDI

en: HTML Playlist
wa: Djivêye a djouwer HTML

en: HTML playlist
wa: Djivêye a djouwer HTML

en: HTML playlist export
wa: Ebagaedje del djivêye a djouwer HTML

en: HTTP (default)
wa: HTTP (prémetou)

en: HTTP Live streaming output
wa: Rexhowe del kissemaedje e floû HTTP Live

en: HTTP announce
wa: Anonçaedje HTTP

en: HTTP authentication
wa: Otintifiaedje HTTP

en: HTTP input
wa: Intrêye HTTP

en: HTTP proxy URL
wa: URL do procsi HTTP

en: HTTP proxy password
wa: Sicret do procsi HTTP

en: HTTP server address
wa: Adresse do sierveu HTTP

en: HTTP server port
wa: Pôrt do sierveu HTTP

en: HTTP stream output
wa: Rexhowe do floû HTTP

en: HTTP tunnel port
wa: Pôrt do trawa HTTP

en: HTTP/TLS Certificate Authority
wa: Acertineure da l' otorité HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server certificate
wa: Acertineure do sierveu HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server private key
wa: Clé privêye do sierveu HTTP/TLS

en: HTTPS server port
wa: Pôrt do sierveu HTTPS

en: Haar cascade filename
wa: No d' fitchî Haar cascade

en: Half Size
wa: Dimey Grandeu

en: Hardware decoding
wa: Discôdaedje di l' éndjolreye

en: Headphone effect
wa: Efet d' schoûtoes

en: Headphone surround effect
wa: Efet surround des schoûtoes

en: Headphone virtualization
wa: Forvoeyaedje des schoûtoes

en: Headphones
wa: Schoûtoes

en: Hebrew
wa: Ebreu

en: Hebrew (ISO 8859-8)
wa: Ebreu (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
wa: Ebreu (Windows-1255)

en: Height
wa: Hôteur

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetection).
wa: Hôteur do floû a egaloyer (-1 po otodeteccion).

en: Height of video or subtitle elementary streams
wa: Hôteu des floûs di båze del videyo ou des sortites

en: Help
wa: Aidance

en: Hide Others
wa: Catchî les ôtes

en: Hide VLC
wa: Catchî VLC

en: Hide VLC media player in taskbar
wa: Catchî l' djouweu d' media VLC dins l' bår des bouyes

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
wa: Catchî l' cursoe seyet l' controleur do forrimpli li waitroûle après x miyinmes di sigonde

en: Hide future errors
wa: Catchî les arokes avni

en: Hide interface
wa: Catchî l' eterface

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
wa: Catchî l' cursoe eyet l' controleur do forrimpli li waitroûle après n miyinmes di sigonde.

en: Hide the interface and pause playback.
wa: Catchî l' eterface et djoker l' djouwaedje.

en: Hierarchy mode
wa: Môde di coxhlaedje

en: High
wa: Hôt

en: High LNB voltage
wa: Hôt voltaedje LNB

en: High freq (Hz)
wa: Hôte fréc (Hz)

en: High freq gain (dB)
wa: Wangnaedje del hôpte frecwince (db)

en: High latency
wa: Hôte latince

en: High priority
wa: Hôte prumiristé

en: Higher latency
wa: Pus hôte latince

en: Highest
wa: Li pus hôte

en: Highlight widget below
wa: Mete l' ahesse å dzo e sorbriyance

en: Highlight widget on the left
wa: Mete l' ahesse a hintche e sorbriyance

en: Highlight widget on the right
wa: Mete l' ahesse a droete e sorbriyance

en: Highlight widget on top
wa: Mete l' ahesse a copete e sorbriyance

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
wa: Hong-Kong di rawete (HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
wa: Hop limite (TTL)

en: Horizontal
wa: Coutchî

en: Horizontal (18V)
wa: Coutchî (18V)

en: Horizontal flip
wa: Discandjî di coutchî

en: Horizontal slices per frame
wa: Côpaedjes di coutchî pa cåde

en: Host
wa: Lodjeu

en: Host Computer
wa: Copiutrece lodjoe

en: Hostname or IP address of target device
wa: No d' lodjoe ou adresse IP del éndjin såme

en: Hot keys
wa: Rascourtis taprece

en: Hotkey
wa: Tchôde tape

en: Hotkey for
wa: Tchôde tape po

en: Hotkeys
wa: Rascourtis taprece

en: Hotkeys management interface
wa: Eterface d' manaedjmint des tchôdèstapes

en: Hotkeys settings
wa: Apontiaedjes des tchôdès tapes

en: Hours / Minutes / Seconds:
wa: Eures / Munutes / Sigondes:

en: How AQ distributes bits
wa: Kimint AQ kisseme les bites

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
wa: Cwantes feyes li contnou di l' waitroûle duvreut esse rafristé pa sigonde.

en: Http Live Streaming stream filter
wa: Passete do floû del kissemaedje e floû Http Live

en: Hue
wa: Tinte

en: Hue or color balance.
wa: Tinte ou balance des coleurs.

en: Hungarian
wa: Hongrwès

en: Hurry up
wa: Dispaitchîz vos

en: I quantization factor
wa: Facteur di préjhaedje I

en: I&mport
wa: Aba&guer

en: I420 - first plane is greyscale
wa: I420 - li prumî plan esl l' live d' gris

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
wa: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 coviertixhaedjes

en: ID Offset
wa: ID Ofset

en: INTERNET
wa: DAEGNTOELE

en: IP Address
wa: Adresse IP

en: ISDB-S parameters
wa: Parametes ISDB-S

en: ISDB-T reception parameters
wa: Parametes di ricujhinne ISDB-T

en: IVTV MPEG Encoding cards input
wa: Intrêye des cwåtes d' ecôdaedje IVTV MPEG

en: IceCAST output
wa: Rexhowe IceCAST

en: Icelandic
wa: Izlandès

en: Icon View
wa: Vuwe des imådjetes

en: If nothing appears, check your internet connection.
wa: Si rén n' aparexhe, clitchîz vosse raloyaedje al daegntoele.

en: If this option is set, B-Frames will be used. Use this option to set the number of B-Frames.
wa: Si cisse tchuze est defineye, B-Cådes seront eployeyes. Eployî cisse tchuze po defini l' nombe di B-C

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
wa: Si vosse procsi HTTP dimande on sicret, definixhoz li cial.

en: Ignore
wa: Passer houte

en: Ignore subtitle flag
wa: Passer houte li drapea sortite

en: Ignored extensions
wa: Cawetes passêyes houte

en: Image
wa: Imådje

en: Image Adjust
wa: Adjustaedje del imådje

en: Image adjust
wa: Adjustaedje del imådje

en: Image brightness (0-2)
wa: Rilujhance del imådje (0-2)

en: Image chroma
wa: Crômeye del imådje

en: Image clone
wa: Clône imådje

en: Image colors inversion
wa: Coleurs a l' evier del imådje

en: Image contrast (0-2)
wa: Contrasse del imådje (0-2)

en: Image demuxer
wa: Dismultiplecseu imådje

en: Image file
wa: Fitchî imådje

en: Image format
wa: Cogne del imådje

en: Image format (default RGB)
wa: Cogne del imådje (prémetou RGB)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
wa: Cogne del imådje ki serè eployî po wårder les waitroûlêyes videyo

en: Image gamma (0-10)
wa: Gama del imådje (0-10)

en: Image height
wa: Hôteur del imådje

en: Image height:
wa: Hôteur del imådje:

en: Image hue (0-360)
wa: Tinte del imådje (0-360)

en: Image mask
wa: Masse imådje

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
wa: Masse imådje. Les picsels avou ene valixhance pus grande ki 50% seront disfacés.

en: Image properties filter
wa: Passete des prôpietés del imådje

en: Image saturation (0-3)
wa: Saturaedje del imådje (0-3)

en: Image wall
wa: Meur imådje

en: Image which will be blended
wa: Imådje ki serè maxheye

en: Image width
wa: Lårdjeur del imådje

en: Image width:
wa: Lårdjeur del imådje:

en: In this section you can force the behavior of the subtitle demuxer, for example by setting the subtitles type or file name.
wa: Dins cisse seccion vos ploz foirci l' kidujhance do dismultiplecseu sortite, par egzimpe en apontiant l' sôre des sortites ou l' no d' fitchî.

en: Include subtitles
wa: Mete divins les sortites

en: Increase
wa: Ragrandi

en: Increase Volume
wa: Monter Volume

en: Increase scale factor
wa: Agrandi l' facteur di schåle

en: Increase scale factor.
wa: Agrandi l' facteur di schåle.

en: Increase the priority of the process
wa: Angrandi l' prumiristé di processus

en: Index
wa: Indecse

en: Index file
wa: Fitchî indecse

en: Indonesian
wa: Indonezyin

en: Industrial
wa: Industriyel

en: Information
wa: Informåcion

en: Information...
wa: Informåcion...

en: Infrared
wa: Infra-rodje

en: Infrared remote control interface
wa: Eterface do controle då lon infra-rodje

en: Initial command to execute.
wa: Prumire comande a-z enonder.

en: Initializing
wa: Dj' enonde

en: Input
wa: Intrêye

en: Input & Codec settings
wa: Intrêye & Apontiaedjes do codec

en: Input & Codecs
wa: Intrêye & Codecs

en: Input & Codecs Settings
wa: Intrêye & Apontiaedjes des codecs

en: Input && Codecs
wa: Intrêye && Codecs

en: Input / Codecs
wa: Intrêye / Codecs

en: Input FIFO
wa: Intrêye FIFO

en: Input Media
wa: Media d' intrêye

en: Input bitrate
wa: Intrêye do roedeur des bits

en: Input card to use
wa: Cwåte d' intrêye a eployî

en: Input has changed
wa: L' intrêye a candjî

en: Input list
wa: Djivêye d' intrêye

en: Input of the card to use (see debug).
wa: Intrêye del cwåte a eployî (vey disbugaedje).

en: Input repetitions
wa: Repetaedjes en intrêye

en: Input slave (experimental)
wa: Intrêye esclåve (esperimintå)

en: Input stream
wa: Floû d' intrêye

en: Input/Read
wa: Intrêye/Lére

en: Input:
wa: Intrêye:

en: Insert Disc
wa: Sititchî l' plake

en: Install
wa: Astaler

en: Install Windows Service
wa: Astaler Windows Service

en: Install the Service and exit.
wa: Astaler l' Siervice et moussî foû.

en: Instrumental
wa: Instrumentå

en: Instrumental pop
wa: Pop instrumentå

en: Instrumental rock
wa: Rock intrumentå

en: Integrate video in interface
wa: Mete l' videyo dins l' eterface

en: Intensity
wa: Intinsité

en: Intensity of sepia effect
wa: Intinsité di l' efet sepia

en: Interactive Zoom
wa: Zoum eteractif

en: Interface
wa: Eterface

en: Interface Settings
wa: Apontiaedjes del eterface

en: Interface interaction
wa: Interacsion del eterface

en: Interface module
wa: Module del eterface

en: Interface style
wa: Sôre d' Eterface

en: Interlaced mode
wa: Disinterlacî mode

en: Interlingua
wa: Interlingua (noû latén)

en: Internal libavcodec codec name
wa: Divintrin no d' codec libavcodec

en: Internal stream record
wa: Divintrin eredjistraedje do floû

en: Internet
wa: Daegntoele

en: Introduces a delay in the display of the stream.
wa: Stitche on tårdaedje dins l' håynaedje do floû.

en: Inupiaq
wa: Inupiak

en: Invalid combination
wa: Combinåcion nén valide

en: Invalid selection
wa: Tchuze nén valide

en: Invalid signature
wa: Sinateure nén valide

en: Invert colors
wa: Coleurs a l' evier

en: Invert video filter
wa: Mete a l' evier li passete videyo

en: Irish
wa: Irlandès

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
wa: Ci n' esteut nén possibe d' aberweter ine chifrêye sinateure pol aberweté fitchî "%s". Adon, il esteut disfacé.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
wa: Ci n' esteut nén possibe d' aveuri avou såvrité l' aberweté fitchî "%s". Adon, il esteut disfacé.

en: Italian
wa: Itålyin

en: JACK Input
wa: Intrêye JACK

en: JACK audio input
wa: Intrêye odio JACK

en: JACK audio output
wa: Rexhowe odio JACK

en: Japanese
wa: Djaponès

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
wa: Djaponès (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
wa: Djaponès (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
wa: Djaponès Unix (EUC-JP)

en: Javanese
wa: Javanès

en: Jazz
wa: Djazz

en: Jazz+Funk
wa: Djazz+Funk

en: Jump Bac&kward
wa: Potchî en &erî

en: Jump To Time
wa: Aler a

en: Jump to time
wa: Aler a

en: K Audio Interface audio output
wa: Rexhowe odio del eterface K Audio

en: Kalaallisut (Greenlandic)
wa: Kalaallisut (Groenlandès)

en: Kannada
wa: Kanada

en: Kasenna MediaBase parser
wa: Analijheu del sintake Kasenna MediaBase

en: Kasenna RTSP dialect
wa: Diyaleke Kasenna RTSP

en: Kate text subtitles packetizer
wa: Ewalpeu des sortites tecse Kate

en: Kazakh
wa: Kazak

en: Keep Recent Items
wa: Wårder les dierins cayets

en: Keep aspect ratio
wa: Wårder l' rapoirt lårdjeur/hôteur

en: Keep audio level between sessions
wa: Wårder l' livea do son etur les sessions

en: Keep original audio track
wa: Wårder l' boket odio d' oridjinne

en: Keep original size
wa: Wårder l' oridjinnåle grandeu

en: Keep original video track
wa: Wårder l' boket videyo d' oridjinne

en: Keep stream output open
wa: Wårder drovou l' rexhowe do floû

en: Keep the original size of mosaic elements.
wa: Wårder l' grandeu oridjinnåle des elemints del mozayike.

en: Key events
wa: Evenmints clé

en: Key press events
wa: Evenmints di tchôcaedje di tape

en: Key:
wa: Tape:

en: Khmer
wa: Xhmer

en: Kikuyu
wa: Kikouyou

en: Kirghiz
wa: Kirguize

en: Knee
    radius
wa: Reyon
    do coude

en: Knee radius
wa: Reyon do coude

en: Korean
wa: Corêyin

en: Korean (EUC-KR/CP949)
wa: Coreyin (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
wa: Coreyin (ISO-2022-KR)

en: Kurdish
wa: Kurde

en: LIBRARY
wa: LIVREYE

en: LOCAL NETWORK
wa: COINRECE RANTOELE

en: Language
wa: Lingaedje

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
wa: Lingaedje do boket odio ki vos vloz eployî (separé pa des comas, code do payis e deus ou troes letes, vos ploz eployî 'nouk' po houwer on tcheyåjhe viè on ôte lingaedje).

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
wa: Lingaedje do floû soûmintrece come discrît pa ISO639

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
wa: Lingaedje do boket sortite ki vos vloz eployî (separé pa des comas, code do payis e deus ou troes letes, vos ploz eployî 'tolminme' come on tcheyåjhe).

en: Lao
wa: Lawocyin

en: Large
wa: Grand

en: Large Hall
wa: Grande såle

en: Larger
wa: Pus grand

en: Last Entry Point
wa: Dierin Pont d' Intrêye

en: Last check on: %@
wa: Dierin verifyiaedje so: %@

en: Last.fm username not set
wa: No d' uezu last.fm nén defini

en: Latest
wa: Dierin

en: Latin
wa: Latén

en: Latvian
wa: Leton

en: Launch EyeTV now
wa: Enonder EyeTV sol côp

en: Launching an update request...
wa: Enondaedje d' ene dimande di metaedje a djoû...

en: Layer A modulation
wa: Modulåcion del Coûtche A

en: Layer A segments count
wa: Contaedje des segmints del coûtche A

en: Layer B modulation
wa: Modulåcion del Coûtche B

en: Layer B segments count
wa: Contaedje des segmints del coûtche B

en: Layer C modulation
wa: Modulåcion del Coûtche C

en: Layer C segments count
wa: Contaedje des segmints del coûtche C

en: Leave Fullscreen
wa: Leyî l' forrimpli l' waitroûle

en: Leave fullscreen
wa: Leyî l' forrimpli l' waitroûle

en: Left
wa: Hintche

en: Left to right/Top to bottom
wa: Di hintche a droete/Del copete al valêye

en: Length of TS stream segments
wa: Longueur des segmints do floû TS

en: Letzeburgesch
wa: Lussimbordjwès

en: Level of delayed signal
wa: Livea del astådje do signå

en: Level of input signal
wa: Livea do signå d' intrêye

en: LibNotify Notification Plugin
wa: Tchôke-divins di notifiaedje LibNotify

en: Libtwolame audio encoder
wa: Ecôdeu odio Libtwolame

en: Licence
wa: Licince

en: License
wa: Licince

en: Lime
wa: Vert clair

en: Limit the size of each slice in bytes
wa: Limiter l' grandeu di tchaeke trintche e bites

en: Line 1:
wa: Roye 1:

en: Line 2:
wa: Roye 2:

en: Linear
wa: Lineyåre

en: Linear PCM audio decoder
wa: Discôdeu lineyåre odio PCM

en: Linear PCM audio encoder
wa: Eôdeu lineyåre odio PCM

en: Linear PCM audio packetizer
wa: Ewalpeu odio Linear PCM

en: Linguistic markup
wa: Rimarke linwistike

en: Link #
wa: Loyen #

en: List ID
wa: ID del djivêye

en: List View
wa: Vuwe e djivêye

en: List of sizes separated by colons (720x576:480x576).
wa: Djivêye des grandeus schåyî pa deus ponts (720x576:480x576).

en: Listeners
wa: Schoûteus

en: Lithuanian
wa: Litwanyin

en: Live capture caching (ms)
wa: Muchete d' egaloyaedje e direk (ms)

en: Live555 stream transport
wa: Berwetaedje do floû Live555

en: Load
wa: Tcherdjî

en: Load Media Library
wa: Tcherdjî l' livreye media

en: Load extensions on startup
wa: Tcherdjî les cawetes a l' enondaedje

en: Load subtitles file:
wa: Tcherdjî li fitchî des sortites:

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
wa: Tcherdjî ci fitchî sortite. A eployî cwand l' deteccion otomatike n' pout nén detecter vosse fitchî sortite.

en: Local Network
wa: Locåle Rantoele

en: Local drives
wa: Lijheus locås

en: Local oscillator high frequency (kHz)
wa: Hôte frecwince do halcoteu coinrece (kHz)

en: Local oscillator low frequency (kHz)
wa: Basse frecwince do halcoteu coinrece (kHz)

en: Local playback
wa: Locå djouwaedje

en: Locally collect statistics
wa: Ramexhner les sitatistikes coinreçmint

en: Location
wa: Eplaeçmint

en: Location:
wa: Eplaeçmint:

en: Lock Aspect Ratio
wa: Aclawer l' rapoirt lårdjeur/hôteur

en: Log all VLC messages to a text file.
wa: Sicrire tos les messaedjes VLC dvins on fitchî tecse.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
wa: Sicrire tos les messaedjes VLC dvins l' djournå sistinme (syslog) (sistinmes UNIX).

en: Log filename
wa: No d' fitchî do djournå

en: Log format
wa: Cogne do djournå

en: Log to file
wa: Sicrire divins on fitchî djournå

en: Log to syslog
wa: Sicrire dvins l' djournå sistinme (syslog)

en: Logging
wa: Elodjaedje

en: Login:pass
wa: Elodjaedje:sicret

en: Logo
wa: Imådjete

en: Logo animation # of loops
wa: Animåcio del imådjete # di bloukes

en: Logo erase
wa: Disfacer imådjete

en: Logo filenames
wa: Nos d' fitchî del imådjete

en: Logo overlay
wa: Ricovri imådjete

en: Logo position
wa: Eplaeçmint del imådjete

en: Logo video filter
wa: Passete del imådjete videyo

en: Long backwards jump
wa: Long potchaedje en erî

en: Long forward jump
wa: Long potchaedje en avant

en: Long jump length
wa: Longueu do long potchaedje

en: Long jump length, in seconds.
wa: Longueu do long potchaedje, e sigondes.

en: Look and feel
wa: Rivnance eyet l' dujhance

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
wa: Loukîz po on fitchî sortite dins ces tchmins eto, si vosse fitchî sortite n' esteut nén trové dins l' ridant do moumint.

en: Loop
wa: Blouke

en: Loop / Repeat
wa: È rond / repeter

en: Lossless mode
wa: Môde Lossless

en: Lost
wa: Pierdou

en: Lost buffers
wa: Pierdous tampons

en: Lost frames
wa: Pierdowes cådes

en: Low
wa: Pitit

en: Low definition (320 lines)
wa: Basse definixha (320 lenes)

en: Low freq (Hz)
wa: Basse fréc (Hz)

en: Low freq gain (dB)
wa: Wangnaedje del basse frecwince (db)

en: Low latency
wa: Basse latince

en: Low resolution decoding
wa: Discôdaedje basse finté

en: Low-frequency effects
wa: Efets d' basse frecwince

en: Lower the interface below all other windows.
wa: Baxhî l' eterface padzo totes les ôtes finiesses.

en: Lowest
wa: Li pus basse

en: Lowest latency
wa: Li pus basse latince

en: Lua Extension
wa: Cawete Lua

en: Lua Meta Reader
wa: Lijheu Lua Meta

en: Lua Playlist
wa: Djivêye a djouwer Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
wa: Eterface del analijheu del sintake del djivêye a djouwer Lua

en: Lua SD Module
wa: Module Lua SD

en: Lua interface
wa: Eterface Lua

en: Lua interface configuration
wa: Apontiaedje del eterface Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
wa: Tchinne d' apontiaedje del eterface Lua. Li cogne est: '["<no do module eterface>"] = { <tchuze> = <valixhance>, ...}, ...'.

en: Lua interface module to load
wa: Module eterface Lua a tcherdjî

en: Lua interpreter
wa: Eterpreteu Lua

en: Luminance elimination
wa: Aluzixhaedje del louminance

en: Luminance masking
wa: Mascaedje del louminance

en: Luminance threshold
wa: Soû di louminance

en: Lyrics
wa: Paroles

en: M3U playlist
wa: Djivêye a djouwer M3U

en: M3U playlist export
wa: Ebagaedje del djivêye a djouwer M3U

en: M3U playlist import
wa: Abaguer l' djivêye a djouver M3U

en: M3U8 playlist
wa: Djivêye a djouwer M3U8

en: M3U8 playlist export
wa: Ebagaedje del djivêye a djouwer M3U8

en: MIDI synthesis not set up
wa: L' sintetijheu MIDI n' est nén defini

en: MJPEG consists of a series of JPEG pictures (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
wa: MJEG est fwait avou ene rîlêye d' imådjes JPEG (eployåve avou MPEG TS, MPEG1, ASF et OGG)

en: MLP/TrueHD parser
wa: Analijheu del sintake MLP/TrueHD

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
wa: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 coviertixhaedjes

en: MMX conversions from
wa: MMX coviertixhaedjes di

en: MOD demuxer (libmodplug)
wa: Dismultiplecseu MOD (libmodplug)

en: MP4 stream demuxer
wa: Dismultiplecseu do floû MP4

en: MP4/MOV muxer
wa: Multiplecseu MP4/MOV

en: MPEG 1 Format
wa: Cogne MPEG 1

en: MPEG Audio Layer 3 (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
wa: Coûtche MPEG Odio 3 (eployåve avou MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG eyet RAW)

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
wa: Discôdeu videyo MPEG I/II (eployant libmpeg2)

en: MPEG Program Stream
wa: Floû d' programe MPEG

en: MPEG Transport Stream
wa: Floû d' berwetaedje MPEG

en: MPEG Transport Stream demuxer
wa: Dismultiplecseu do floû d' berwetaedje MPEG

en: MPEG Video
wa: Videyo MPEG

en: MPEG audio decoder
wa: Discôdeu odio MPEG

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
wa: Discôdeu MPEG odio layer I/II/III

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
wa: Ewalpeu MPEG odio layer I/II/III

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
wa: Codec videyo MPEG-1 (eployåve avou MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG eyet RAW)

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
wa: Codec videyo MPEG-2 (eployåve avou MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG eyet RAW)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
wa: Codec videyo MPEG-4 (eployåve avou MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)

en: MPEG-4 video
wa: Videyo MPEG-4

en: MPEG-I/II video demuxer
wa: Dismultiplecseu videyo MPEG-I/II

en: MPEG-I/II video packetizer
wa: Ewalpeu videyo MPEG-I/II

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
wa: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP odio

en: MPEG-PS demuxer
wa: Dismultiplecseu MPEG-PS

en: MPEG4 audio packetizer
wa: Ewalpeu odio MPEG4

en: MPEG4 quantization matrix
wa: Matrice del préjhaedje MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
wa: Ewalpeu videyo MPEG4

en: MTP Device
wa: Éndjin MTP

en: MTP devices
wa: Éndjins MTP

en: MTP input
wa: Intrêye MTP

en: MTU of the network interface
wa: MTU del eterface rantoele

en: MUX Options
wa: Tchuzes MUX

en: MY COMPUTER
wa: MI COPIUTRECE

en: Mac OS X interface
wa: Eterface Mac OS X

en: Macedonian
wa: Macedonyin

en: Magazine
wa: Rivowe

en: Magnification
wa: Groxhixhaedje

en: Magnification/Zoom
wa: Groxhixhaedje/Zoum

en: Magnify
wa: Magnifyî

en: Magnify a part of the video. You can select which part of the image should be magnified.
wa: Groxhoz ène pårteye del videyo. Vos ploz tchoezi kéne pårteye del imådje divwêyreut esse groxheye.

en: Main Profile
wa: Mwaisse profil

en: Main Toolbar
wa: Mwaisse bår ås usteyes

en: Main Window...
wa: Mwaisse finiesse...

en: Main interfaces
wa: Mwaisses eterfaces

en: Main interfaces settings
wa: Tchuzes des mwaisses eterfaces

en: Major channel
wa: Mwaisse canå

en: Make
wa: FRé

en: Make a donation...
wa: Fijhoz ene donåcion...

en: Makeup
    gain
wa: Compinsaedje
    do wangne

en: Makeup gain
wa: Compinsaedje do wangne

en: Malagasy
wa: Malgache

en: Malay
wa: Malaizyin

en: Maltese
wa: Maltès

en: Manual download only
wa: Aberwetaedje al mwin seulmint

en: Manual ratio
wa: Rapoirt al mwin

en: Manx
wa: Gayelike di l' Iye di Man

en: Maori
wa: Mawori

en: Marathi
wa: Marati

en: Mark analyzed Pixels
wa: Mårker les analijhîs picsels

en: Mark analyzed pixels
wa: Mårker les analijhîs picsels

en: Maroon
wa: Maron

en: Marquee
wa: Banire

en: Marquee display
wa: Håynaedje del banire

en: Marquee position
wa: Eplaeçmint del banire

en: Marquee text to display. (Available format strings: Time related: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ... Meta data related: $a = artist, $b = album, $c = copyright, $d = description, $e = encoded by, $g = genre, $l = language, $n = track num, $p = now playing, $r = rating, $s = subtitles language, $t = title, $u = url, $A = date, $B = audio bitrate (in kb/s), $C = chapter,$D = duration, $F = full name with path, $I = title, $L = time left, $N = name, $O = audio language, $P = position (in %), $R = rate, $S = audio sample rate (in kHz), $T = time, $U = publisher, $V = volume, $_ = new line)
wa: Tecse del banire a håyner. Cogne des tchinnes k' i n' a: Raloyî å tins: %Y = anêye, %m = moes, %d = djoû, %H = eur, %M = munute, %S = sigonde, ... Raloyî å meta-dnêyes: $a = årtisse, $b = albom, $c = copyright, $d = discrijhaedje, $e = ecôdé pa, $g = djinre, $l = lingaedje, $n = limero d' boket, $p = djouwé asteure, $r = préjhaedje, $s = lingaedje des sortites, $t = tite, $u = url, $A = date, $B = roedeur des bits del odio (e kb/s), $C = tchaptrê,$D = durêye, $F = no en etir avou l' tchmin, $I = tite, $L = tins ki lait, $N = no, $O = lingaedje del odio, $P = eplaeçmint (e %), $R = préjhî, $S = frecwince di sampling del odio (e kHz), $T = tins, $U = eplaideu, $V = volume, $_ = novele roye)

en: Mask
wa: Masse

en: Master server ip address
wa: Adresse ip do mwaisse sierveu

en: Matroska stream demuxer
wa: Dismultiplecseu do floû Matroska

en: Max QP
wa: Macs QP

en: Max length
wa: Longueu macsimom

en: Max local bitrate
wa: Macs locåle roedeur des bits

en: Maximal bitrate
wa: Roedeur des bits macsimom

en: Maximal period
wa: Moumint macsimom

en: Maximal volume level
wa: Livea macsimom do volume

en: Maximum B (deprecated)
wa: Macsimom B (forcrexhou)

en: Maximum GOP size
wa: Grandeu macsimom do GOP

en: Maximum RTP sources
wa: Macsimom sourdants RTP

en: Maximum bitrate
wa: Macsimom roedeur des bits

en: Maximum bitrate (kbps)
wa: Macsimom roedeur des bits (kbps)

en: Maximum encoding bitrate
wa: Roedeur des bites macsimom di l' ecôdaedje

en: Maximum level
wa: Livea macsimom

en: Maximum motion vector length
wa: Longueu macsimom del roye movmint

en: Maximum motion vector search range
wa: Fortchete di cweraedje macsimom del roye movmint

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
wa: Nombe macsimom di caracteres håynés sol wailtroûle.

en: Maximum number of connections
wa: Nombe macsimom di raloyaedjes

en: Maximum output video height.
wa: Hôteur macsimom del rexhowe del videyo.

en: Maximum output video width.
wa: Lårdjeur macsimom del rexhowe del videyo.

en: Maximum overlapping subtitles
wa: Ricovraedje macsimom des sortites

en: Maximum quantizer parameter.
wa: Paramete macsimom do préjheu.

en: Maximum video height
wa: Hôteur macsimom del videyo

en: Maximum video quantizer scale
wa: Li schåle macsimom do préjheu videyo

en: Maximum video quantizer scale.
wa: Li schåle macsimom do préjheu videyo.

en: Maximum video width
wa: Lårdjeur macsimom del videyo

en: Mean
wa: Moyén

en: Media &Information
wa: Informåcion do &Media

en: Media Files
wa: Fitchîs Media

en: Media Information
wa: Informåcion sol media

en: Media Information...
wa: Informåcion sol media...

en: Media Library
wa: Livreye di Media

en: Media Manager List
wa: Djivêye do manaedjeu des medias

en: Media data size
wa: Grandeu des dinêyes do media

en: Media in Zip
wa: Media e Zip

en: Meditative
wa: Meditatif

en: Medium
wa: Moyén

en: Medium backwards jump
wa: Moyén potchaedje en erî

en: Medium forward jump
wa: Moyén potchaedje en avant

en: Medium jump length
wa: Longueu do moyén potchaedje

en: Medium jump length, in seconds.
wa: Longueu do moyén potchaedje, e sigondes.

en: Memory copy module
wa: Module di copeye memwere

en: Memory input
wa: Intrêye di memwere

en: Menu
wa: Dressêye

en: Menu position
wa: Eplaeçmint del dressêye

en: Menu timeout
wa: Tårdaedje del dressêye

en: Menus language:
wa: Dressêyes lingaedje:

en: Mesh height
wa: Hôteur do pontaedje

en: Mesh width
wa: Lårdjeur do pontaedje

en: Messages
wa: Messaedjes

en: Messages...
wa: Rimarke...

en: Meta-information
wa: Meta-informåcion

en: Metadata
wa: Meta-dnêyes

en: Mi&nimal Interface
wa: Mi&nimåle eterface

en: Microsoft Media Server (MMS) input
wa: Intrêye Microsoft Media Server (MMS)

en: Middle
wa: Mîtrin

en: Minimal Mac OS X OpenGL video output (opens a borderless window)
wa: Rexhowe video minimåle MAC OSX OpenGL (drove en finiesse sins boird)

en: Minimal Mac OS X interface
wa: Minimåle eterface MAC OS X

en: Minimal period
wa: Moumint minimå

en: Minimize Window
wa: Mete li finiesse å pus ptit

en: Minimum B (deprecated)
wa: Minimom B (forcrexhou)

en: Minimum GOP size
wa: Grandeu minimom do GOP

en: Minimum alpha value
wa: Valixhance alpha minimom

en: Minimum bitrate (kbps)
wa: Minimom roedeur des bits (kbps)

en: Minimum buffer space between threads
wa: Espåce tampon minimom inte les lignoûles

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
wa: Espåce tampon minimom inte les lignoûles. -1 est otomatike, båzé sol nombe di lignoûles.

en: Minimum encoding bitrate
wa: Roedeur des bites minimom di l' ecôdaedje

en: Minimum video quantizer scale
wa: Li schåle minimom do préjheu videyo

en: Minimum video quantizer scale.
wa: Li schåle minimom do préjheu videyo.

en: Mirror
wa: Muroe

en: Mirror orientation
wa: Ashidaedje do muroe

en: Mirror video
wa: Muroe del videyo

en: Mirror video filter
wa: Muroe del passete videyo

en: Misc
wa: Totes sôres

en: Miscellaneous
wa: Totes sôrts

en: Miscellaneous Options
wa: Totès sôres di tchuzes

en: Miscellaneous audio settings and modules.
wa: Apontiaedjes eyet modules odio di totes sôres.

en: Missing AACS configuration file!
wa: Li fitchî d' apontiaedje AACS manke!

en: MoMoLight options
wa: Tchuzes MoMoLight

en: Mode
wa: Môde

en: Model
wa: Modele

en: Modulation / Constellation
wa: Modulåcion / Sitoele

en: Modules Tree
wa: Coxhlaedje des modules

en: Modules search path
wa: Tchmin di cweraedje des modules

en: Moldavian
wa: Moldåve

en: Mongolian
wa: Mongol

en: Monitor pixel aspect ratio
wa: Rapoirt lårdjeur/hôteur des picsels do waitroûle

en: More Info
wa: Pus d' info

en: More information...
wa: Co pus d' infôrmåcions...

en: Mosaic
wa: Mozayike

en: Mosaic Tiles
wa: Panes del mozayike

en: Mosaic alignment
wa: Aroymint del mozayike

en: Motion Detect
wa: Deteccion do movmint

en: Motion blur
wa: Flou di movmint

en: Motion blur filter
wa: Passete di flou di movmint

en: Motion detect
wa: Deteccion des movmints

en: Motion detect video filter
wa: Passete videyo di deteccion d' movmint

en: Motion masking
wa: Mascaedje do movmint

en: Motion threshold (10-100)
wa: Soû do mouvmint (10-100)

en: Mount Point
wa: Pont d' Montaedje

en: Mouse Gestures
wa: Movmints del Sori

en: Mouse events
wa: Evenmints del sori

en: Mouse gestures control interface
wa: Eterface di controle des movmints del sori

en: Mouse pointer image
wa: Imådje do pwinteu del sori

en: MouseWheel up-down axis Control
wa: Controle del acse hôt-bas del rôlete del sori

en: Move OSD menu highlight to the widget below
wa: Bodjî l' dressêye OSD e sorbriyance viè l' ahesse pa dzo

en: Move OSD menu highlight to the widget on the left
wa: Bodjî l' dressêye OSD e sorbriyance viè l' ahesse sol hintche

en: Move OSD menu highlight to the widget on the right
wa: Bodjî l' dressêye OSD e sorbriyance viè l' ahesse sol droete

en: Move OSD menu highlight to the widget on top
wa: Bodjî l' dressêye OSD e sorbriyance viè l' ahesse al copete

en: Move To Trash and Relaunch VLC
wa: Taper å batch et renonder VLC

en: Multicast output interface
wa: Eterface del rexhowe Multicast

en: Multipart JPEG muxer
wa: Multiplecseu Multipart JPEG

en: Multiplexer
wa: Multiplecseu

en: MusePack demuxer
wa: Dismultiplecseu MusePack

en: Musical
wa: Muzicå

en: Mute
wa: Moya

en: Mute audio
wa: Moya odio

en: Mute audio when command is not 0.
wa: Moya l' odio cwand l' comande n' est nén 0.

en: Mute the audio.
wa: Moya l' odio.

en: Mux Control
wa: Controle do multiplecsaedje

en: Mux module
wa: Module do multiplecsaedje

en: Muxer
wa: Multiplecseu

en: Muxer to use for the stream.
wa: Multiplecseu a eployî pol floû.

en: Muxer:
wa: Multiplecseu:

en: Muxers
wa: Multiplecseus

en: My Computer
wa: Mi copiutrece

en: My Music
wa: Mi muzike

en: My Pictures
wa: Mes imådjes

en: My Videos
wa: Mes videyos

en: N&ormal Speed
wa: N&ormåle raddisté

en: NT Service
wa: Siervice NT

en: NTSC M Japan
wa: NTSC M Djapon

en: NTSC M South Korea
wa: NTSC M Corêye nonne

en: Name
wa: No

en: Name for the font you want to use
wa: No del fonte ki vos vloz eployî

en: Name of XML file containing Haar cascade description
wa: No d' fitchî XML ki contnént on discrijhaedje Haar cascade

en: Name of current instance
wa: No del instance do moumint

en: Name of desired display device
wa: No del éndjin d' håynaedje volou

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
wa: No di l' éndjin odio ki serè eployî pa l' tchôke-divins DirectShow. Si vos n' specifiyîz rén, l' prémetou éndjin serè eployî.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
wa: No di l' éndjin videyo ki serè eployî pa l' tchôke-divins DirectShow. Si vos n' specifiyîz rén, l' prémetou éndjin serè eployî.

en: Name:
wa: No:

en: Narrow-band (8kHz)
wa: Stroete binde (8kHz)

en: Native American
wa: Muzike amerindyinne

en: Native Slider
wa: Askepyî pol boton d' acinseu

en: Navajo
wa: Navaxho

en: Navigate down
wa: Naivyî pus bas

en: Navigate left
wa: Naivyî a hintche

en: Navigate right
wa: Naivyî a droete

en: Navigate up
wa: Naivyî pus hôt

en: Navigation
wa: Naiviaedje

en: Navy
wa: Bleu marine

en: Ncurses interface
wa: Eterface Ncurses

en: Ndebele, North
wa: Ndebele bijhrece

en: Ndebele, South
wa: Ndebele nonnrece

en: Ne&xt
wa: Shu&vant

en: Negate colors
wa: Rinde negative les coleurs

en: Negative
wa: Negatif

en: Nepali
wa: Nepalès

en: Network
wa: Rantoele

en: Network Protocol
wa: Protocole del rantoele

en: Network Sync
wa: Sincro del rantoele

en: Network caching (ms)
wa: Muchete del rantoele (ms)

en: Network identifier
wa: Idintifieu del rantoele

en: Network interaction failed
wa: L' interactivité del rantoele a fwait berwete

en: Network master clock
wa: Mwaisse ôrlodje del rantoele

en: Network name
wa: No del Rantoele

en: Network name to create
wa: No del Rantoele a ahiver

en: Network settings
wa: Apontiaedjes del rantoele

en: Network streams (SAP)
wa: Floûs del rantoele (SAP)

en: Network synchronisation
wa: Sincronijhaedje del rantoele

en: Network synchronization
wa: Sincronijhaedje del rantoele

en: Never fix
wa: Måy remantchî

en: New ES ID
wa: Novea ID ES ID

en: New destination
wa: Novele destinåcion

en: New input playing
wa: Novele intrêye djouwêye

en: New profile
wa: Novea profil

en: New winamp 5.2 shoutcast import
wa: Novea abagaedje winamp 5.2 shoutcast

en: Next
wa: Shuvant

en: Next / Forward
wa: Shuvant / En avant

en: Next Channel
wa: Canå shuvant

en: Next Chapter/Title
wa: Tchaptrê/Tite shuvant

en: Next chapter
wa: Tchaptrê shuvant

en: Next frame
wa: Cåde shuvant

en: Next media in the playlist
wa: Media shuvant dins l' djivêye a djouwer

en: Next title
wa: Tite shuvant

en: Next widget style:
wa: Stîle des ahesses shuvant:

en: No Filtering
wa: Nole passaedje al passete

en: No Input device found
wa: Nole éndjin d' intrêye di trovêye

en: No Repeat
wa: Nou repetaedje

en: No decoding of Dolby Surround
wa: Nou discôdaedje do Dolby Surround

en: No device is selected
wa: Nou éndjin di tchoezi

en: No disc menus
wa: Nole dressêyes plake

en: No file selected
wa: Nou fitchî di tchoezi

en: No folder selected
wa: Nou ridant di tchoezi

en: No help available
wa: I gn a pont d' aidance pol moumint

en: No input
wa: Nole intrêye

en: No input found
wa: Nole intrêye di trovêye

en: No input selected
wa: Nole intrêye di tchoezeye

en: No suitable decoder module
wa: Nou module discôdeu ki va

en: No valid destination
wa: Nole destinåcion di valåbe

en: No video or audio device selected.
wa: Nol éndjin videyo ou odio di tchoezi

en: Noise
wa: Brut

en: Noise Threshold
wa: Soû do brut

en: Noise reduction
wa: Raptitixheu do brut

en: Non-key
wa: Non-ref

en: None
wa: Nole

en: Nordic (Latin-6)
wa: Nôrdike (Latén-6)

en: Norm
wa: Rîle

en: Norm of the stream (Automatic, SECAM, PAL, or NTSC).
wa: Rîle do floû (Otomatike, SECAM, PAL, or NTSC).

en: Normal
wa: Normå

en: Normal Size
wa: Grandeu Normåle

en: Normal rate
wa: Randoe normå

en: Normal/Repeat/Loop
wa: Normå/Repeter/Blouke

en: Northern Sami
wa: Saami bijhrece

en: Norwegian
wa: Norvedjin

en: Norwegian Bokmaal
wa: Norvedjin Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
wa: Norvedjin Nynorsk

en: Not Set
wa: Nén defini

en: Note:
wa: Rawete:

en: Notify
wa: Notifyî

en: Now Playing
wa: Djouwé asteure

en: Now playing
wa: Djouwé asteure

en: NullSoft demuxer
wa: Dismultiplecseu NullSoft

en: Number of 'P' frames per GOP
wa: Nombe do 'P' cådes po GOP

en: Number of DWT iterations
wa: Nombe d' iteråcions DWT

en: Number of P frames between two I frames.
wa: Nombe di P cådes inte deus I cådes.

en: Number of audio buffers
wa: Nombe di tampons odio

en: Number of audio channels
wa: Nombe di canås odio

en: Number of blank pixels between bands.
wa: Nombe de vudes picsels inte les bindes.

en: Number of channels
wa: Nombe di canås

en: Number of channels information of the transcoded stream.
wa: Nombe di canås d' informåcion do floû coviersé.

en: Number of clones
wa: Nombe di clônes

en: Number of columns
wa: Nombe di colones

en: Number of days between two update checks
wa: Nombe di djoû inte deus clitchaedje di metaedje a djoû

en: Number of frames (0 to 100)
wa: Nombe di cådes (0 to 100)

en: Number of images for change
wa: Nombe d' imådjes po candjmint

en: Number of lines for change
wa: Nombe di rowes po candjmint

en: Number of loops for the logo animation.-1 = continuous, 0 = disabled
wa: Nombe di bloukes pol animåcion del imådjete.-1 = sins låtchî, 0 = essocté

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
wa: Nombe di miyinmes di sigonde ki l' banire doet dimorer håynêye. L' prémetowe valixhance est 0 (dimore tofer).

en: Number of non black pixels
wa: Nombe di picsels nén noer

en: Number of output channels
wa: Nombe di canås d' rexhowe

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
wa: Nombe di picsels a côper dal valêye del imådje.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
wa: Nombe di picsels a côper del hintche del imådje.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
wa: Nombe di picsels a côper del droete del imådje.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
wa: Nombe di picsels a côper dal copete del imådje.

en: Number of puzzle columns
wa: Nombe di colones do puzel

en: Number of puzzle rows
wa: Nombe di royes do puzel

en: Number of reference frames
wa: Nombe di cådes di referince

en: Number of rows
wa: Nombe di royes

en: Number of segments
wa: Nombe di segmints

en: Number of segments to include in index
wa: Nombe di segmints a stitchî dins l' indecse

en: Number of threads
wa: Nombe di lignoûles

en: Number of threads used for the transcoding.
wa: Nombe di lignoûles eployeyes po l' coviersaedje.

en: Number of time the same input will be repeated
wa: Nombe di feyes ki l' minme intrêye serèt repetêye

en: Number of zones on bottom
wa: Nombe di redjons al valêye

en: Number of zones on the bottom of the screen
wa: Nombe di redjons al valêye del videyo

en: Number of zones on the top of the screen
wa: Nombe di redjons al copete del videyo

en: Number of zones on top
wa: Nombe di redjons al copete

en: Nuv demuxer
wa: Dismultiplecseu Nuv

en: OGG demuxer
wa: Dismultiplecseu OGG

en: OK
wa: I va

en: OSD configuration importer
wa: Abagueu d' apontiaedje OSD

en: OSD menu
wa: Dressêye OSD

en: OSS DSP device
wa: Éndjin OSS DSP

en: OSS input
wa: Intrêye OSS

en: Occitan (post 1500); Provencal
wa: Occitan (après 1500); Provençå

en: Off
wa: Dismetu

en: Offsets in order
wa: Dispaleçmints en ôre

en: Ogg Vorbis Quality
wa: Cwålité Ogg Vorbis

en: Ogg/OGM muxer
wa: Multiplecseu Ogg/OGM

en: Oldies
wa: Viyès tchansons

en: Olive
wa: Olîve

en: On
wa: Metu

en: On Screen Display
wa: Håynaedje sol waitroûle

en: On Screen Display menu
wa: Dressêye Håynaedje sol waitroûle (OSD)

en: One instance when started from file
wa: Ene instance cwand c' est enondé viè on fitchî

en: One of '90', '180', '270', 'hflip' and 'vflip'
wa: Onk di '90', '180', '270', 'hflip' et 'vflip'

en: Online Documentation...
wa: Documintåcion so fyis...

en: Online Forum...
wa: Forom so fyis...

en: Only decode a low resolution version of the video. This requires less processing power
wa: Discôde seulmint ene modêye e basse finté. Çouci dimande moens d' poûxhance d' aspougnaedje

en: Only enable ES id at startup.
wa: Mete en alaedje seulmint l' ID ES a l' enondaedje.

en: Opacity
wa: Spexheur

en: Opacity of the logo
wa: Spexheur del imådjete

en: Opaqueness
wa: Opacité

en: Open
wa: Drovi

en: Open &Capture Device...
wa: Drovi &on éndjin d' egaloyaedje...

en: Open &Disc...
wa: Drovi &plake...

en: Open &File...
wa: Drovi &fitchî...

en: Open &Folder...
wa: Drovi &Ridant...

en: Open &Location from clipboard
wa: Drovi &eplaeçmint do presse-papî

en: Open &Network Stream...
wa: Drovi &l' floû rantoele...

en: Open &Network...
wa: Drovi &Rantoele...

en: Open &Recent Media
wa: Drovi &media dierinmint eployî

en: Open BDMV folder
wa: Drovi l' ridant BDMV

en: Open Capture Device...
wa: Drovi on éndjin d' egaloyaedje...

en: Open D&irectory...
wa: Drovi R&idant...

en: Open Directory
wa: Drovi Ridant

en: Open Disc...
wa: Drovi l' Plake...

en: Open File
wa: Drovi fitchî

en: Open File...
wa: Drovi fitchî...

en: Open Folder
wa: Drovi Ridant

en: Open Media
wa: Drovi on media

en: Open Network...
wa: Drovi l' rantoele...

en: Open Play&list...
wa: Drovi l' djivêye a &djouwer

en: Open RTP/UDP Stream
wa: Drovi l' Floû RTP/UDP

en: Open Recent
wa: Drovi les dierins

en: Open Source
wa: Libe

en: Open URL
wa: Drovi URL

en: Open VIDEO_TS folder
wa: Drovi l' ridant VIDEO_TS

en: Open VLM configuration...
wa: Drovi apontiaedje VLM...

en: Open a skin file
wa: Drovi on fitchî tinme

en: Open media...
wa: Drovi on media...

en: Open playlist
wa: Drovi l' djivêye a djouwer

en: Open playlist...
wa: Drovi djivêye a djouwer...

en: Open skin ...
wa: Drovi tinme ...

en: Open subtitles
wa: Drovi les sortites

en: Open subtitles file
wa: Drovi l' fitchî des sortites

en: Open subtitles...
wa: Drovi sortites...

en: Open the file with synchronous writing.
wa: Drovi l' fitchî avou l' sicrijhaedje sincrône

en: Open the indicated Teletext page.Default page is index 100
wa: Drovî l' acsegneye pådje teletecse. L' prémetowe pådje est acsegneye a 100

en: OpenCV example
wa: Egzimpe OpenCV

en: OpenCV filter chroma
wa: Crômeye del passete OpenCV

en: OpenCV internal filter name
wa: No d' divintrinne passete OpenCV

en: OpenCV video filter wrapper
wa: Ewalpeu del passete videyo OpenCV

en: OpenGL ES 2 extension
wa: Sitindaedje OpenGL ES 2

en: OpenGL ES extension
wa: Sitindaedje OpenGL ES

en: OpenGL GLX video output (XCB)
wa: Rexhowe videyo OpenGL GLX (XCB)

en: OpenGL extension
wa: Sitindaedje OpenGL

en: OpenGL video output
wa: Rexhowe videyo OpenGL

en: OpenGL video output (experimental)
wa: Rexhowe videyo OpenGL (esperimintå)

en: OpenMAX DL image processing
wa: Aspougnaedje d' imådje OpenMAX DL

en: OpenSLES audio output
wa: Rexhowe odio OpenSLES

en: Opening
wa: Drovaedje

en: Optical SDI
wa: Optike SDI

en: Optical drive
wa: Lijheu optike

en: Options
wa: Tchuzes

en: Original Format
wa: Oridjinnåle cogne

en: Original ID
wa: Oridjinnå ID

en: Original Performer
wa: Prumî djouweu

en: Original Size
wa: Oridjinnåle grandeur

en: Original audio
wa: Oridjinnå odio

en: Ossetian; Ossetic
wa: Ossete

en: Other
wa: Ôte

en: Outline
wa: Cotoû

en: Outline Color
wa: Coleur do cotoû

en: Outline Thickness
wa: Sipexheu do cotoû

en: Outline color
wa: Coleur do cotoû

en: Outline opacity
wa: Spexheur do cotoû

en: Outline thickness
wa: Sipexheu do cotoû

en: Output
wa: Rexhowe

en: Output (canvas) image height
wa: Rexhowe (toele) del hôteur del imådje

en: Output (canvas) image width
wa: Rexhowe (toele) del lårdjeur del imådje

en: Output Color Filtermode
wa: Môde del passete del coleur di rexhowe

en: Output Color filter mode
wa: Môde del passete coleur del rexhowe

en: Output Destination
wa: Destinåcion di rexhowe

en: Output FIFO
wa: Rexhowe FIFO

en: Output File
wa: Fitchî di rexhowe

en: Output Method
wa: Metôde di rexhowe

en: Output Port
wa: Pôrt di rexhowe

en: Output URL
wa: Rexhowe URL

en: Output access method
wa: Metôde d' accès del rexhowe

en: Output destination
wa: Destinåcion d' rexhowe

en: Output device
wa: Éndjin pol rexhowe

en: Output file
wa: Fitchî di rexhowe

en: Output format
wa: Cogne del rexhowe

en: Output height
wa: Hôteur del rexhowe

en: Output method to use for the stream.
wa: Metôde di rexhowe a eployî pol floû.

en: Output module
wa: Module di rexhowe

en: Output module:
wa: Module di rexhowe:

en: Output modules
wa: Modules di rexhowe

en: Output muxer
wa: Multiplecseu d' rexhowe

en: Output picture aspect ratio
wa: Rapoirt del shonnance del imådje di rexhowe

en: Output video height.
wa: Hôteur del rexhowe videyo.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
wa: Rexhowe videyo e liveas d' gris. Come les informåcions d' coleur n' sont nén discôdêyes, çouci pout spårgnî del puxhance d' ovraedje.

en: Output video width.
wa: Lårdjeur del rexhowe videyo.

en: Output width
wa: Lårdjeur del rexhowe

en: Output/Written/Sent
wa: Rexhowe/Sicrît/Evoyî

en: Output:
wa: Rexhowe:

en: Overlap Length
wa: Longueur do ricovraedje

en: Overlay
wa: Ricovri

en: Overlay subtitles on the video
wa: Ricovri l' videyo avou les sortites

en: Overlay video output
wa: Ricovri l' rexhowe videyo

en: Overlays
wa: Ricovris

en: Overlays/Subtitles
wa: Ricovris/Sortites

en: Override page
wa: Sipotchî l' pådje

en: Override parameters
wa: Sitotchî les parametes

en: Override the default data/share search path.
wa: Sipotchî li prémetou tchimin di cweraedje di dnêyes/pårtaedje.

en: Override the default track description.
wa: Sipotchî l' prémetowè discrijhaedje do boket.

en: P&layback
wa: Dj&ouwaedje

en: PAL N Argentina
wa: PAL N Årdjintene

en: PES maximum size
wa: Grandeu macsimom do PES

en: PLS playlist import
wa: Abaguer l' djivêye a djouver PLS

en: PMT Program numbers
wa: Limeros do programe PMT

en: PNG video decoder
wa: Discôdeu videyo PNG

en: PORTAUDIO audio output
wa: Rexhowe odio PORTAUDIO

en: PS muxer
wa: Multiplecseu PS

en: PSNR computation
wa: Carcul PSNR

en: PVA demuxer
wa: Dismultiplecseu PVA

en: PVR radio device
wa: Éndjin radio PVR

en: PVR video device
wa: Éndjin videyo PVR

en: Pace
wa: Cadince

en: Packet Size
wa: Grandeu do paket

en: Packet size in bytes to decrypt
wa: Grandeu do paket a discripter e bites

en: Packet size in bytes to encrypt
wa: Grandeu do paket e bites a ecripter

en: Packetizer modules settings
wa: Apontiaedjes des modules d' ewalpeu

en: Packetizers
wa: Ewalpeus

en: Page
wa: Pådje

en: Pali
wa: Pâli

en: Panjabi
wa: Pandjabi

en: Panoramix
wa: PanoramiX

en: Panoramix: wall with overlap video filter
wa: PanoramiX: meur avou ene passete di ricovraedje videyo

en: Partial Extract
wa: Saetchî foû a mitan

en: Partitions to consider
wa: Pårticions a-z aconter

en: Party
wa: Fiesse

en: Password
wa: Sicret

en: Password file
wa: Fitchî des screts

en: Password for HTTP Proxy
wa: Sicret po Procsi HTTP

en: Password for target device.
wa: Sicret pol éndjin såme.

en: Password for the database
wa: Sicret pol båze di dnêyes

en: Password that will be requested to access the stream.
wa: Sicret ki serè dmandé po ariver å floû.

en: Password that will be used for the connection.
wa: Sicret ki serè eployî pol raloyaedje.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
wa: Sicret a eployî po l' raloyaedje å procsi SOCKS.

en: Password:
wa: Sicret:

en: Paste
wa: Aclaper

en: Path
wa: Tchimin

en: Path to OSD menu images
wa: Tchmin po les imådjes del dressêye OSD

en: Path to the index file to create
wa: Tchmin viè l' fitchî indecse a ahiver

en: Path to the media in the Zip archive
wa: Tchmin do media po-z ariver al årtchive Zip

en: Path to the projectM preset directory
wa: Tchmin viè l' ridant do prédefinixha projectM

en: Path to the skin to use.
wa: Tchmin viè l' tinme a eployi

en: Pause
wa: Djoker

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
wa: Djoker tchaeke cayet dins l' djivêye a djouwer sol dierinne cåde.

en: Pause on the last frame of a video
wa: Djoker sol dierinne cåde d' ene videyo

en: Pause only
wa: Djoker seulmint

en: Pause the playback
wa: Djoker l' djouwaedje

en: Pause-Blue
wa: Djocaedje-Bleu

en: Pause-Green
wa: Djocaedje-Vert

en: Pause-Red
wa: Djocaedje-Rodje

en: Paused
wa: Djoké

en: Peak bitrate in VBR mode.
wa: Roedeur des bites al copete e môde VBR.

en: Peak height
wa: Hôteu del copete

en: Peak protection
wa: Waerantixhaedje del copete

en: Percent
wa: Åcintaedje

en: Performance options
wa: Tchuzes del performance

en: Performers
wa: Djouweus

en: Persian
wa: Farsi

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
wa: Discôdeu Philips OGT (sortite SVCD)

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
wa: Ewalpeu Philips OGT (sortite SVCD)

en: Phosphor
wa: Fosfôre

en: Physical channel
wa: Canå fizike

en: Picture
wa: Imådje

en: Picture aspect-ratio n:m
wa: Rapoirt lårdjeur/hôteur del imådje n:m

en: Picture brightness or black level.
wa: Rilujance del imådje ou livea d' noer.

en: Picture coding mode
wa: Môde di côdaedje del imådje

en: Picture contrast or luma gain.
wa: Contrasse del imådje ou wangnaedje del louminance.

en: Picture gain.
wa: Wangnaedje del imådje.

en: Picture rotation angle (in degrees).
wa: Ingleye di tournaedje del imådje (e digres).

en: Picture saturation or chroma gain.
wa: Saturaedje del imådje ou del wangnaedje crômeye.

en: Pilot
wa: Mineu

en: Pitch
wa: Ton

en: Pixel depth of the frame buffer
wa: Parfondeu e picsel do cåde tampon

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
wa: Hôteur e picsels del redjon d' egaloyaedje, ou 0 po tote li hôteur

en: Pixel height of the frame buffer
wa: Hôteur e picsel do cåde tampon

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
wa: Lårdjeur e picsels del redjon d' egaloyaedje, ou 0 po tote li lårdjeur

en: Pixel width of the frame buffer
wa: Lårdjeur e picsel do cåde tampon

en: Pixels to crop from bottom
wa: Picsels a côper dal valêye

en: Pixels to crop from left
wa: Picsels a côper del hintche

en: Pixels to crop from right
wa: Picsels a côper del droete

en: Pixels to crop from top
wa: Picsels a côper dal copete

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
wa: Acsegnîz sol videyo wice k' i fåt håyner l' tite (pa prémetou al valêye do mitan).

en: Placeholder delay
wa: Tårdaedje del secwince

en: Play
wa: Djouwer

en: Play List
wa: Djivêye a djouwer

en: Play and exit
wa: Djouwer eyet moussî foû

en: Play and pause
wa: Djouwer eyet arester

en: Play and stop
wa: Djouwer eyet arester

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
wa: Djouwer en ôte media d' ene manire sincrône (fitchî odio e rawete, ...)

en: Play files randomly forever
wa: Djouwer des fitchîs tofer a l' astcheyance

en: Play locally the stream while streaming it.
wa: Djouwer coinreçmint l' floû sol tins ki dj' el kissemete e floû

en: Play only
wa: Djouwer seulmint

en: Play playlist bookmark 1
wa: Djouwer l' rimarke del djivêye a djouwer 1

en: Play playlist bookmark 10
wa: Djouwer l' rimarke del djivêye a djouwer 10

en: Play playlist bookmark 2
wa: Djouwer l' rimarke del djivêye a djouwer 2

en: Play playlist bookmark 3
wa: Djouwer l' rimarke del djivêye a djouwer 3

en: Play playlist bookmark 4
wa: Djouwer l' rimarke del djivêye a djouwer 4

en: Play playlist bookmark 5
wa: Djouwer l' rimarke del djivêye a djouwer 5

en: Play playlist bookmark 6
wa: Djouwer l' rimarke del djivêye a djouwer 6

en: Play playlist bookmark 7
wa: Djouwer l' rimarke del djivêye a djouwer 7

en: Play playlist bookmark 8
wa: Djouwer l' rimarke del djivêye a djouwer 8

en: Play playlist bookmark 9
wa: Djouwer l' rimarke del djivêye a djouwer 9

en: Play&list
wa: Djivêye &a djouwer

en: Play/Pause
wa: Djouwer/Djoker

en: Playback
wa: Djouwaedje

en: Playback Buttons
wa: Botons do djouwaedje

en: Playback Rate
wa: Préjhi do djouwaedje

en: Playback Speed
wa: Raddisté do djouwaedje

en: Playback control
wa: Controle do djouwaedje

en: Playback failure
wa: Berwete do djouwaedje

en: Playback speed
wa: Raddisté do djouwaedje

en: Played
wa: Djouwé

en: Played buffers
wa: Tampons djouwés

en: Player...
wa: Djouweu...

en: Playing some media.
wa: Djouwer sacwants medias.

en: Playlist
wa: Djivêye a djouwer

en: Playlist Files
wa: Fitchîs del djivêye a djouwer

en: Playlist Files|
wa: Fitchîs deldjivêye a djouwer|

en: Playlist bookmark 1
wa: Rimarke del djivêye a djouwer 1

en: Playlist bookmark 10
wa: Rimarke del djivêye a djouwer 10

en: Playlist bookmark 2
wa: Rimarke del djivêye a djouwer 2

en: Playlist bookmark 3
wa: Rimarke del djivêye a djouwer 3

en: Playlist bookmark 4
wa: Rimarke del djivêye a djouwer 4

en: Playlist bookmark 5
wa: Rimarke del djivêye a djouwer 5

en: Playlist bookmark 6
wa: Rimarke del djivêye a djouwer 6

en: Playlist bookmark 7
wa: Rimarke del djivêye a djouwer 7

en: Playlist bookmark 8
wa: Rimarke del djivêye a djouwer 8

en: Playlist bookmark 9
wa: Rimarke del djivêye a djouwer 9

en: Playlist has only %d elements
wa: L' djiveye a djouwer a seulmint %d elemint

en: Playlist...
wa: Djivêye a djouwer...

en: Please enter a network URL:
wa: S' i vs plait intrez on URL rantoele:

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
wa: Si vos plait intrez én elodjaedje et on sicret valåbe pol raloyaedje sftp a %s

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
wa: Si vos plait intrez én elodjaedje et on sicret valåbe pol realm %s.

en: Please enter the new profile name.
wa: S' i vs plait intrez li novea no do profil.

en: Plu&gins and extensions
wa: Tchôkes-&divins eyet rawetes

en: Plugins
wa: Tchôke-divins

en: Plugins and extensions
wa: Tchôkes-divins eyet rawetes

en: Podcast Author
wa: Ôteur do Podcast

en: Podcast Category
wa: Categorêye do Podcast

en: Podcast Copyright
wa: Copyright do Podcast

en: Podcast Duration
wa: Durêye do podcast

en: Podcast Info
wa: Info do Podcast

en: Podcast Keywords
wa: Mots-clés do podcast

en: Podcast Link
wa: Loyen do Podcast

en: Podcast Publication Date
wa: Date di publicåcion do podcast

en: Podcast Size
wa: Grandeu do Podcast

en: Podcast Subcategory
wa: Sorcategoreye Podcast

en: Podcast Subtitle
wa: Sortite do Podcast

en: Podcast Summary
wa: Rascourti do Podcast

en: Podcast Type
wa: Sôre di Podcast

en: Podcast URLs list
wa: Djivêye des URL do podcast

en: Podcast parser
wa: Analijheu del sintake Podcast

en: Polish
wa: Polonès

en: Port
wa: Pôrt

en: Port for the database
wa: Pôrt pol båze di dnêyes

en: Portuguese
wa: Portuguès

en: Position
wa: Pôzucion

en: Position Control
wa: Controle del eplaeçmint

en: Position of video title
wa: Eplaeçmint do tite del videyo

en: Positioning method
wa: Metôde di plaeçmint

en: Post processing
wa: Après traitmint

en: Post processing quality
wa: Cwålité di l' après traitmint

en: Postproc
wa: Pos-traitmint

en: Pre&vious
wa: Di &dvant

en: Preamp
wa: Pré amplifiaedje

en: Preamp
wa: Pré amplifiaedje

en: Preamp:
wa: Pré amplifiaedje:

en: Preamp:
wa: Pré amplifiaedje:

en: Preferences
wa: Preferinces

en: Preferences file could not be saved
wa: L' fitchî preferinces n' a savou nén esse shapé

en: Preferences...
wa: Preferinces...

en: Preferred Audio language
wa: Lingaedje odio mia inmé

en: Preferred Subtitle Language
wa: Lingaedje sortites mia inmé

en: Preferred audio language:
wa: Lingaedje odio eployî li pus voltî:

en: Preferred decoders list
wa: Djivêye des discôdeus eployîs l' pus voltî

en: Preferred encoders list
wa: Djivêye des ecôdeus eployîs l' pus voltî

en: Preferred packetizer list
wa: Djivêye d' ewalpeu mia inmêye

en: Preferred subtitles language
wa: Lingaedje des sortites eployî li pus volti

en: Preferred video resolution
wa: Finté del videyo eployeye l' pus voltî

en: Prefilter
wa: Pré-passete

en: Prefix
wa: Betchete

en: Preparer
wa: Apontieu

en: Preset
wa: Prézapontiaedje

en: Preset to use for the equalizer.
wa: Prézapontiaedje a eployî pol ewalijheu.

en: Press new keys for
    "%@"
wa: Tchôkî novea tape po
    "%@"

en: Press the new keys for
wa: Tchôkî les noveles tapes po

en: Prev
wa: Di dvant

en: Previous
wa: Di dvant

en: Previous / Backward
wa: Di dvant / En erî

en: Previous Channel
wa: Canå di dvant

en: Previous Chapter/Title
wa: Tchaptrê/Tite di dvant

en: Previous chapter
wa: Tchaptrê di dvant

en: Previous media in the playlist
wa: Media di dvant dins l' djivêye a djouwer

en: Previous title
wa: Tite di dvant

en: Primary language (Analog TV tuners only)
wa: Prumî lingaedje (tuners TV analodjikes seulmint)

en: Primary language left, Secondary language right
wa: Prumî lingaedje a hintche, deujhinme lingaedje a droete

en: Print stats for each frame.
wa: Imprimer les sitatistikes po tchaeke cåde.

en: Producer
wa: Produjheu

en: Product
wa: Prodût

en: Profile
wa: Profil

en: Profile Name
wa: No do Profil

en: Program
wa: Programe

en: Program Guide
wa: Guide do programe

en: Programs
wa: Programes

en: Protect against sound clipping
wa: Waerantit conte les côpeures do son

en: Protocol
wa: Protocole

en: Pseudo raw video decoder
wa: Discôdeu videyo Pseudo raw

en: Pseudo raw video packetizer
wa: Ewalpeu videyo Pseudo raw

en: Psychedelic
wa: Psikedelike

en: Psychedelic video filter
wa: Passete videyo psikedelike

en: Publisher
wa: Eplaideu

en: PulseAudio input
wa: Intrêye PulseAudio

en: Pulseaudio audio output
wa: Rexhowe odio Pulseaudio

en: Purple
wa: Poûrpe

en: Pushto
wa: Pashto

en: Puzzle
wa: Puzel

en: Puzzle game
wa: Djeu d' puzel

en: Puzzle interactive game video filter
wa: Passete videyo do djeu d' puzel interactif

en: QP curve compression
wa: Coube di rastrindaedje QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
wa: Coube di rastrindaedje QP. Fortchete 1.0 a 2.0.

en: QP difference between chroma and luma
wa: Diferince QP inte li crômeye et l' louminance

en: QP difference between chroma and luma.
wa: Diferince QP inte li crômeye et l' louminance.

en: QP factor between I and P
wa: Facteur QP etur I eyet P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
wa: Facteur QP etur I eyet P. Fortchete 1.0 a 2.0.

en: QP factor between P and B
wa: Facteur QP etur P eyet B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
wa: Facteur QP etur P eyet B. Fortchete 1.0 a 2.0.

en: Qt interface
wa: Eterface Qt

en: Quality level
wa: Livea di cwålité

en: Quantizer scale
wa: Schåle do préjheu

en: Quechua
wa: Ketchwa

en: Quick &Open File...
wa: Rade &Drovi on fitchî...

en: QuickTime library decoder
wa: Discôdeu del livreye QuickTime

en: Quicktime Capture
wa: Egaloyaedje Quicktime

en: Quiet mode
wa: Môde taijheu

en: Quit
wa: Cwiter

en: Quit VLC
wa: Cwiter VLC

en: Quit after Playback
wa: Cwiter après l' djouwaedje

en: RAM playlist import
wa: Abaguer l' djivêye a djouver RAM

en: RC
wa: RC (Controle då lon)

en: RGB component to extract
wa: Componint RGB a saetchî foû

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
wa: Componint RGB a saetchî foû. 0 po Rodje, 1 po Vert eyet 2 po Bleu.

en: RMS/peak
wa: RMS/pic

en: RSS and Atom feed display
wa: Håynaedje des floûs RSS et Atom

en: RTCP (local) port
wa: (pôrt) locå RTCP

en: RTMP input
wa: Intrêye RTMP

en: RTMP stream output
wa: Rexhowe do floû RTMP

en: RTP over RTSP (TCP)
wa: RTP so RTSP (TCP)

en: RTP source timeout (sec)
wa: Tårdaedje pol sourdant RTP (sig)

en: RTP stream output
wa: Rexhowe do floû RTP

en: RTP/RTCP multiplexing
wa: Multiplecsaedje RTP/RTCP

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
wa: Dismultiplecseu RTP/RTSP/SDP (eployant Live555)

en: RTSP VoD server
wa: Sierveu RTSP VoD

en: RTSP announce
wa: Anonçaedje RTSP

en: RTSP authentication
wa: Otintifiaedje RTSP

en: RTSP password
wa: Sicret RTSP

en: RTSP server address
wa: Adresse do sierveu RTSP

en: RTSP server port
wa: Pôrt do sierveu RTSP

en: RTSP session timeout (s)
wa: Tårdjaedje del session RTSP (s)

en: RTSP user name
wa: No d' useu RTSP

en: RTSP/RTP access and demux
wa: Accès eyet dismultiplecsaedje RTSP/RTP

en: RV32 conversion filter
wa: Passete di coviertixhaedje RV32

en: Radio device
wa: Éndjin radio

en: Radio device name
wa: No di l' éndjin radio

en: Radius
wa: Reyon

en: Radius in pixels
wa: Reyon e picsels

en: Raeto-Romance
wa: Réto-roman

en: Raise the interface above all other windows.
wa: Monter l' eterface padzeu totes les ôtes finiesses.

en: Random
wa: Astcheyance

en: Random Off
wa: Dismete a l' astcheyance

en: Random On
wa: Astcheyance Eclitchî

en: Rating
wa: Préjhaedje

en: Ratio
wa: Rapoirt

en: Ratio max (x 1000)
wa: Rapoirt macs (x 1000)

en: Ratio of B frames
wa: Rapoirt di B cådes

en: Raw audio demuxer
wa: Dismultiplecseu RAW odio

en: Raw audio encoder
wa: Ecôdeu RAW odio

en: Raw video demuxer
wa: Dismultiplecseu Raw videyo

en: Raw/Log Audio decoder
wa: Discôdeu odio Raw/djournå

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
wa: Lére on fitchî d' apontiaedje VLM ossu rade ki VLM est enondé.

en: ReadMe / FAQ...
wa: Lijhoz Mu / FAQ (kesses rivnant sovint)...

en: Real RTSP
wa: Vraiy RTSP

en: Real demuxer
wa: Dismultiplecseu Real

en: Real-Time Protocol (RTP) input
wa: Intrêye do protocole Real-Time (RTP)

en: RealVideo library decoder
wa: Discôdeu del livreye RealVideo

en: Rear center
wa: Pa drî å mitan

en: Rear left
wa: Pa drî a hintche

en: Rear right
wa: Pa drî a droete

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
wa: Rexhowe videyo ricmandêye po Windows Vista et les modeyes shuvantes

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
wa: Ricmandêye rexhowe videyo po Windows XP. Nén copatibe avou l' eterface Aero di Vista

en: Record
wa: Eredjistraedje

en: Record access filter start/stop.
wa: Ataker/arester l' passete d' accès del eredjistraedje.

en: Record directory or filename
wa: Eredjistrer l' ridant ou l' no d' fitchî

en: Record stream output
wa: Rexhowe do floû d' eredjistraedje

en: Recording
wa: Eredjistraedje

en: Recording done
wa: L' eredjistraedje a stî fwait

en: Recording ratio
wa: Rapoirt d' eredjistraedje

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
wa: Rahivez on indecse pol fitchî AVI. Eployîz çoula si vosse fitchî AVI est mesbridjî ou nén complet (nén cweråbe).

en: Rectangular Linear Phase
wa: Faze lineyåre rectangulåre

en: Red
wa: Rodje

en: Red balance
wa: Balance des rodjes

en: Red chroma balance.
wa: Balance del rodje crômeye.

en: Red component of the shutdown color
wa: Rodje compôzante di distindaedje del coleur

en: Red value of a pure white on your LED stripes.
wa: Valixhance do rodje d' on peur blanc so vos bindes LED.

en: Reduce fluctuations in QP
wa: Discrexhe les candjmints dins QP

en: Refresh list
wa: Rafrister l' djivêye

en: Refresh period in ms
wa: Rafrister l' moumint e ms

en: Refresh time
wa: Tins di rafristaedje

en: Relative font size
wa: Grandeu relative del fonte

en: Release
wa: Tins
    d' rivnowe

en: Release function
wa: Fonccion del modêye

en: Release time
wa: Tins d' rivnowe

en: Reload extensions
wa: Ritcherdjî les cawetes

en: Remote control interface
wa: Eterface Controle då lon

en: Remote-OSD
wa: OSD-å lon

en: Remove
wa: Waester

en: Remove Selected
wa: Oister les tchoezis

en: Remove old preferences?
wa: Oister les ancyinnes preferinces?

en: Remove this podcast subscription
wa: Oister l' abounmint a ci podcast

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
wa: Rissaetche tos les efets di transparince eployîs dins les sortites DVD.

en: Render text or image
wa: Håyner tecse ou imådje

en: Rendering quality
wa: Rindou di cwålité

en: Repair AVI Files
wa: Remantchî les fitchîs AVI

en: Repeat
wa: Repeter

en: Repeat All
wa: Repeter totafwait

en: Repeat Off
wa: Repeter Disclitchî

en: Repeat One
wa: Repeter ene feye

en: Repeat all
wa: Repeter totawfait

en: Repeat current item
wa: Repeter l' cayet do moumint

en: Repeat delay:
wa: Repeter l' tårdaedje:

en: Repeat:
wa: Repeter:

en: Replay gain
wa: Ridjouwer wangnaedje

en: Replay gain mode
wa: Ridjouwer môde di wangnaedje

en: Replay gain mode:
wa: Ridjouwer môde di wangnaedje:

en: Replay preamp
wa: Ridjouwer pré-amplifiaedje

en: Requirements
wa: Çou k' i gn a dandjî

en: Reset
wa: Rimete a zero

en: Reset All
wa: Rimete a zero

en: Reset Preferences
wa: Rimete a zero les preferinces

en: Reset controls
wa: Rimete a zero controles

en: Reset controls to defaults.
wa: Rimete a zero les controles come prémetou.

en: Reset defaults
wa: Rimete a zero prémetous

en: Resize interface to video size
wa: Candjî l' grandeu del eterface a l' grandeu del videyo

en: Resolution
wa: Finté

en: Reveal in Finder
wa: Divweler dins l' Finder

en: Reverberation delay
wa: Tårdaedje di revierberåcion

en: Reverberation level
wa: Livea di revierberåcion

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
wa: Livea di revierberåcion (a pårti di 0 disk' a 100, li valixhance pa prémetou est 0).

en: Reverse
wa: Mete årvier

en: Reverse stereo
wa: Stereyo årvier

en: Right
wa: Droete

en: Right to left/Bottom to top
wa: Di droete a hintche/Del valêye al copete

en: Ripple
wa: Baltaedje

en: Ripple video filter
wa: Passete videyo di baltaedje

en: Roll-off factor
wa: Facteur d' aflåwixhaedje

en: Romanian
wa: Roumin

en: Room size
wa: Rexhowe odio ALSA

en: Room width
wa: Lårdjeu del plaece

en: Rotate
wa: Fé tourner

en: Rotate (degrees)
wa: Tourner (digrés)

en: Rotate by 180 degrees
wa: Tourner di 180 digrés

en: Rotate by 270 degrees
wa: Tourner di 270 digrés

en: Rotate by 90 degrees
wa: Tourner di 90 digrés

en: Rotate or flip the video
wa: Fé tourner ou sititchî l' videyo

en: Rotate video filter
wa: Fé tourner l' passete videyo

en: Row
wa: Roye

en: Rows
wa: Royes

en: Rows:
wa: Royes:

en: Run as daemon process
wa: Enonder come processus démon

en: Run manually
wa: Enonder al mwin

en: Run on schedule
wa: Enonder l' programaedje

en: Run time
wa: Enonder l' tins

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
wa: Enondaedje vlc avou l' prémetowe eterface. Eployî 'cvlc' po eployî vlc sins eterface.

en: Runs VLC as a background daemon process.
wa: Enonde VLC come on processus démon di fond.

en: Russian
wa: Rûsse

en: Russian (KOI8-R)
wa: Rûsse (KOI8-R)

en: S&tatistics
wa: S&itatistikes

en: S-Video input
wa: Intrêye S-Video

en: S-video
wa: S-videyo

en: SAP Announce
wa: Anonçaedje SAP

en: SAP announce
wa: Anonçaedje SAP

en: SAP announcing
wa: Anonçaedje SAP

en: SAP is a way to publically announce streams that are being sent using multicast UDP or RTP.
wa: SAP est ene manîre d' afitchî publikmint les floûs ki sont evoyîs en eployant on multicast UDP ou RTP.

en: SAP multicast address
wa: Adresse multicast SAP

en: SAP timeout (seconds)
wa: Astådje SAP (sigondes)

en: SDI Demux
wa: Dismultiplecseu SDI

en: SDI Input
wa: Intrêye SDI

en: SDL Image decoder
wa: Discôdeu d' imådje SDL

en: SDL chroma format
wa: Cogne del crômeye SDL

en: SDL_image video decoder
wa: Discôdeu d' imådje videyo SDL

en: SDP required
wa: Houkî SDP

en: SFTP authentication
wa: Otintifiaedje SFTP

en: SFTP input
wa: Intrêye SFTP

en: SFTP password
wa: Sicret SFTP

en: SFTP port
wa: Pôrt SFTP

en: SFTP port number to use on the server
wa: Limero do pôrt SFTP a eployî sol sierveu

en: SFTP user name
wa: No d' uzeu SFTP

en: SMB domain
wa: Dominne SMB

en: SMB input
wa: Intrêye SMB

en: SMB password
wa: Sicret SMB

en: SMB user name
wa: No d' uzeu SMB

en: SMF demuxer
wa: Dismultiplecseu SMF

en: SOCKS password
wa: Sicret SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
wa: Sierveu procsi SOCKS a eployî. Çouci doet esse sol cogne adresse:pôrt. I serè eployî po totes les raloyaedjes TCP.

en: SOCKS server
wa: Sierveu SOCKS

en: SOCKS user name
wa: No di l' uzeu SOCKS

en: SPS and PPS id numbers
wa: Limeros d' id SPS et PPS

en: SQLite database module
wa: Module del båze di dnêyes SQLite

en: SRTP key (hexadecimal)
wa: SRTP clé (egzadecimå)

en: SRTP salt (hexadecimal)
wa: Sé SRTP (egzadecimå)

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
wa: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 coviertixhaedjes

en: SSE2 conversions from
wa: SSE2 coviertixhaedjes di

en: SSIM computation
wa: Carcul SSIM

en: SVCD subtitles
wa: Sortites SVCD

en: SVG template file
wa: Fitchî do modele SVG

en: Samba (Windows network shares) input
wa: Intrêye Samba (pårtaedjes rantoele Windows)

en: Samoan
wa: Samowès

en: Sample Rate
wa: Frecwince di sampling

en: Sample format
wa: Cogne di mostra

en: Sample rate
wa: Frecwince di sampling

en: Samplerate
wa: Frecwince di sampling

en: Sardinian
wa: Sarde

en: Satellite azimuth
wa: Azimute do satelite

en: Satellite azimuth in tenths of degree
wa: Azimute do satelite e dijhinmes di digré

en: Satellite elevation
wa: Elevåcion do satelite

en: Satellite elevation in tenths of degree
wa: Elevåcion do satelite e dijhinmes di digré

en: Satellite equipment control
wa: Controle di l' ekipmint do satelite

en: Satellite longitude
wa: Londjitude do satelite

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
wa: Londjitude do satelite e 10inmes di digré. Coûtchant est nègatif.

en: Saturation
wa: Saturaedje

en: Saturation threshold
wa: Soû do saturaedje

en: Save
wa: Schaper

en: Save Debug Frames
wa: Schaper les cådes di disbugaedje

en: Save File
wa: Schaper fitchî

en: Save Metadata
wa: Schaper les meta-dnêyes

en: Save Playlist
wa: Schaper l' djivêye a djouwer

en: Save Playlist to &File...
wa: Schaper l' djivêye a djouwer a &Fitchî...

en: Save Playlist...
wa: Schaper l' djivêye a djouwer...

en: Save VLM configuration as...
wa: Schaper l' apontiaedje VLM come...

en: Save and Continue
wa: Schaper et Tcheryî pus lon

en: Save and close the dialog
wa: Schaper eyet clôre li divize

en: Save file to
wa: Schaper l' fitchî e

en: Save file...
wa: Schaper fitchî...

en: Save log file as...
wa: Schaper l' fitchî do djournå come...

en: Save playlist
wa: Schaper l' djivêye a djouwer

en: Save playlist as...
wa: Schaper l' djivêye a djouwer come...

en: Save raw codec data
wa: Schaper les dnêyes do codec raw

en: Save recently played items
wa: Schaper les cayets djouwés dierinnmint

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
wa: Schaper les dnêyes do codec raw si vos avoz tchoezi/foirci l' få discôdeu dins les mwaissès tchuzes.

en: Save the recently played items in the menu
wa: Schaper les cayets djouwés dierinnmint dins l' dressêye

en: Save this Log...
wa: Schaper ci Djournå...

en: Save...
wa: Schaper...

en: Saving file failed
wa: Li schapaedje do fitchî a fwait berwete

en: Scale
wa: Schåle

en: Scale factor
wa: Facteur di schåle

en: Scale factor (0.1-2.0)
wa: Facteur di schåle (0.1-2.0)

en: Scaled to screen
wa: Al schåle del waitroûle

en: Scaling mode
wa: Môde di metaedje al schåle

en: Scaling mode to use.
wa: Môde di metaedje al schåle a eployî.

en: Scene filter
wa: Passete sinne

en: Scene video filter
wa: Passete videyo sinne

en: Schedule
wa: Programaedje

en: Schedule:
wa: Programaedje:

en: Scope
wa: Sitårêye

en: Score
wa: Ponts

en: Scrambled
wa: Kimaxhî

en: Screen
wa: Waitroûle

en: Screen Input
wa: Intrêye del waitroûle

en: Screen capture
wa: Egaloyaedje del waitroûle

en: Screen capture (with X11/XCB)
wa: Egaloyaedje do waitroûle (avou X11/XCB)

en: Scroll with feed
wa: Disrôler avou l' floû

en: Search
wa: Cweri

en: Search Filter
wa: Trover passete

en: Search Length
wa: Longueur do cweraedje

en: Search in Playlist
wa: Cweri dins l' djivêye a djouwer

en: Search the playlist
wa: Cweri l' djivêye a djouwer

en: Second CSA Key
wa: Deujhinme clé CSA

en: Second audio program (Analog TV tuners only)
wa: Deujhinme progame odio (tuners TV analodjikes seulmint)

en: Secondary language (Analog TV tuners only)
wa: Deujhinme lingaedje (tuners TV analodjikes seulmint)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
wa: Såvrité e 128 bits (schovter les ecriptaedjes e 256 bits)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
wa: Såvrité e 256 bits (prumirijhî les ecriptaedjes e 256 bits)

en: Segment
wa: Segmint

en: Segment length
wa: Longueur do segmint

en: Segments
wa: Segmints

en: Select
wa: Tchoezi

en: Select "Advanced Options" to see all options.
wa: Tchoezi "Sipepieusès Tchuzes" po vey totes les tchuzes.

en: Select All
wa: Tchoezi tertos

en: Select Audio Device
wa: Tchoezixhoz j' éndjin odio

en: Select Directory
wa: Tchoezi l' ridant

en: Select File
wa: Tchoezi Fitchî

en: Select Folder
wa: Tchoezi l' ridant

en: Select Input
wa: Tchoezi l' intrêye

en: Select Output
wa: Tchoezi l' rexhowe

en: Select a color effect.
wa: Tchoezi on efet di coleur.

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
wa: Tchoezixhoz on-éndjin ou on ridant VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
wa: Tchoezixhoz on-éndjin ou on ridant VIDEO_TS

en: Select a directory
wa: Tchoezi on ridant

en: Select a file
wa: Tchoezi on fitchî

en: Select a stream
wa: Tchoezi on floû

en: Select channel to keep
wa: Tchoezi l' canå a wårder

en: Select current widget
wa: Tchoezi l' ahesse do moumint

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
wa: Tchoezi en åcint (50 est l' mitan) l' eplaeçmint do pont do mitan (Lagrange) del maxheye redjon

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
wa: Tchoezi en åcint li coweficyint da Lagrange do cominçmint del maxheye redjon

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
wa: Tchoezi en åcint li coweficyint da Lagrange del fin del maxheye redjon

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
wa: Tchoezi en åcint li coweficyint da Lagrange do mitan del maxheye redjon

en: Select in percent the length of the blended zone
wa: Tchoezi en åcint li longueu del maxheye redjon

en: Select next DVD chapter
wa: Tchoezi li DVD tchaptrê shuvant

en: Select next DVD title
wa: Tchoezi l' tite DVD shuvant

en: Select one color in the video
wa: Tchoezixhoz ine coleur dvins l' videyo

en: Select one or more files to open
wa: Tchoezixhoz onk ou pus fitchîs a drovi

en: Select one or multiple files
wa: Tchoezixhoz onk ou sacwants fitchîs

en: Select prev DVD chapter
wa: Tchoezi li DVD tchaptrê di dvant

en: Select previous DVD title
wa: Tchoezi l' tite DVD di dvant

en: Select profile:
wa: Tchoezi l' profil:

en: Select skin
wa: Tchoezi l' tinme

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
wa: Tchoezi l' språtchaedje do noer del maxheye redjon (bleu componint ou V)

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
wa: Tchoezi l' språtchaedje do noer del maxheye redjon (vert componint ou U)

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
wa: Tchoezi l' språtchaedje do noer del maxheye redjon (rodje componint ou Y)

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
wa: Tchoezi l' livea d' noer del maxheye redjon (Bleu ou componint V)

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
wa: Tchoezi l' livea d' noer del maxheye redjon (Vert ou componint U)

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
wa: Tchoezi l' livea d' noer del maxheye redjon (Rodje ou componint Y)

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
wa: Tchoezi l' språtchaedje do blanc del maxheye redjon (bleu componint ou V)

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
wa: Tchoezi l' språtchaedje do blanc del maxheye redjon (vert componint ou U)

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
wa: Tchoezi l' språtchaedje do blanc del maxheye redjon (rodje componint ou Y)

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
wa: Tchoezi l' livea d' blanc del maxheye redjon (Bleu ou componint V)

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
wa: Tchoezi l' livea d' blanc del maxheye redjon (Vert ou componint U)

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
wa: Tchoezi l' livea d' blanc del maxheye redjon (Rodje ou componint Y)

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
wa: Tchoezi l' sourdant del intrêye odio. Voeyoz l' tchuze "intrêye videyo".

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
wa: Tchoezixhoz l' sôre d' rexhowe odio. Vey li tchuze "intrêye videyo"

en: Select the capture device type
wa: Tchoezixhoz l' sôre d' éndjin d' egaloyaedje

en: Select the directory to save to
wa: Tchoezixhoz l' ridant ki les copeyes sront fwaites divins

en: Select the file
wa: Tchoezi l' fitchî

en: Select the file to save to
wa: Tchoezixhoz l' fitchî a schaper e

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
wa: Tchoezi l' gama pol coridjaedje del maxheye redjon (Bleu ou componint V)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
wa: Tchoezi l' gama pol coridjaedje del maxheye redjon (Vert ou componint U)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
wa: Tchoezi l' gama pol coridjaedje del maxheye redjon (Rodje ou componint Y)

en: Select the hotkey to display the position.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti po håyner l' pôzucion.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti po-z aler al l' shuvante cåde videyo.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
wa: Tchoezi l' rascourti po fé on long potchaedje en erî.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
wa: Tchoezi l' rascourti po fé on long potchaedje en avant.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
wa: Tchoezi l' rascourti po fé on moyén potchaedje en erî.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
wa: Tchoezi l' rascourti po fé on moyén potchaedje en avant.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
wa: Tchoezi l' rascourti po fé on court potchaedje en erî.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
wa: Tchoezi l' rascourti po fé on court potchaedje en avant.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
wa: Tchoezi l' rascourti po fé on mo court potchaedje en erî.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
wa: Tchoezi l' rascourti po fé on mo court potchaedje en avant.

en: Select the hotkey to quit the application.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti po cwiter l' programe.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
wa: Tchoezijhoz li tchôdè tape po rivni å préjhi d' djouwaedje normå.

en: Select the hotkey to stop playback.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti taprece po arester djouwaedje.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti a eployî po l' djouwaedje e rade avance.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti a eployî po l' djouwaedje e londjinne raddisté.

en: Select the hotkey to use to leave fullscreen state.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti a eployî po cwiter l' estat do forrimpli li waitroûle.

en: Select the hotkey to use to pause.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti taprece a eployî po djoker

en: Select the hotkey to use to play.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti taprece a eployî po djouwer.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti a eployî po passer houte å shuvant cayet dins l' djivêye a djouwer.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti a eployî po passer houte å cayet di dvant dins l' djivêye a djouwer.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti a eployî po discandjî l' estat do forrimpli li waitroûle.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti a eployî po discandjî l' estat djoké.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
wa: Tchoezixhoz l' tape po bodjî l' tchoezixheu cayet dins les dressêyes DVD.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
wa: Tchoezixhoz l' tape po tchoezi l' tchaptrê shunt di DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
wa: Tchoezixhoz l' tape po tchoezi l' tite shuvant di DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
wa: Tchoezixhoz l' tape po tchoezi l' tchaptrê di dvant di DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
wa: Tchoezixhoz l' tape po tchoezi l' tite di dvant di DVD

en: Select the key to decrease audio volume.
wa: Tchoezixhoz l' tape po dischinde l' volume odio

en: Select the key to decrease the audio delay.
wa: Tchoezixhoz l' tape po raptiti li tårdaedje del odio.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
wa: Tchoezixhoz l' tape po raptiti li tårdaedje do sortite.

en: Select the key to increase audio volume.
wa: Tchoezixhoz l' tape po monter l' volume odio.

en: Select the key to increase the audio delay.
wa: Tchoezixhoz l' tape po crexhe li tårdaedje del odio.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
wa: Tchoezixhoz l' tape po crexhe li tårdaedje do sortite.

en: Select the key to move subtitles higher.
wa: Tchoezixhoz l' tape po bodjî les sortites pus hôt.

en: Select the key to move subtitles lower.
wa: Tchoezixhoz l' tape po bodjî les sortites pus bas.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
wa: Tchoezixhoz l' tape po bodjî l' tchoezixheu pus bas dins les dressêyes DVD.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
wa: Tchoezixhoz l' tape po bodjî l' tchoezixheu hintche dins les dressêyes DVD.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
wa: Tchoezixhoz l' tape po bodjî l' tchoezixheu droete dins les dressêyes DVD.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
wa: Tchoezixhoz l' tape po bodjî l' tchoezixheu pus hôt dins les dressêyes DVD.

en: Select the key to mute audio.
wa: Tchoezixhoz l' tape po rinde moya.

en: Select the key to play this bookmark.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti taprece po djouwer cisse rimarke.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
wa: Tchoezixhoz l' tape po defini cisse rimarke del djivêye a djouwer

en: Select the key to take you to the DVD menu
wa: Tchoezixhoz l' tape po vos amoenner dins l' dressêye DVD.

en: Select the replay gain mode
wa: Tchoezi l' môde di wangnaedje di rdjouwaedje

en: Select the subtitles file
wa: Tchoezi l' fitchî des sortites

en: Select the syslog facility where logs will be forwarded. Available choices are "user" (default), "daemon", and "local0" through "local7".
wa: Tchoezî l' fonccion do djournå sistinme wice ki les djournås seront ricassîs. Les tchuzes disponibes sont "uzeu" (prémetou), "daemon", eyet "local0" emey "local7".

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
wa: Tchoezixhoz li sôre d' intrêye do tuner (Cåbe/Antene).

en: Select the video output type. See the "video input" option.
wa: Tchoezixhoz l' sôre d' rexhowe videyo. Vey li tchuze "intrêye videyo"

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
wa: Tchoezixhoz vosse codec odio. Clitchîz onk po obtini co pus d' informåcions.

en: Select your audio output device
wa: Tchoezixhoz voste éndjin di rexhowe odio

en: Select your video codec. Click one to get more information.
wa: Tchoezixhoz vosse codec videyo. Clitchîz onk po obtini co pus d' informåcions.

en: Selected ports:
wa: Pôrts di tchoezi:

en: Semantic annotations
wa: Notes semantikes

en: Send
wa: Evoyî

en: Send key events to VNC host.
wa: Evoyî les evenmints clé å lodjoe VNC.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
wa: Evoyî les movmints del sori å lodjoe VNC. On n' én a nén mezåjhe po eployî come cliyint VDR ffnetdev.

en: Send rate
wa: Evoyî préjhaedje

en: Sent
wa: Evoyî

en: Sent bytes
wa: Bites evoyîs

en: Sent packets
wa: Packets evoyîs

en: Separate words by | (without space)
wa: Distrocler les mots pa | (sins spåce)

en: Sepia intensity
wa: Intinsité do sepia

en: Sepia video filter
wa: Passete videyo sepia

en: Sequential numbering
wa: Secwinciel di limerotaedje

en: Serbian
wa: Siebe

en: Serial Port/Device
wa: Pôrt/Éndjin séreye

en: Services
wa: Siervices

en: Services discovery
wa: Ridant des siervices

en: Services discovery modules
wa: Modules di discovraedje des siervices

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
wa: Les modules discovraedje di siervices sont des fonccions ki radjoutèt otomaticmint des cayets dins l' djivêye a djouwer.

en: Session Description Protocol
wa: Protocole di discrijhaedje si session

en: Session category
wa: Categoreye del session

en: Session description
wa: Discrijhaedje del session

en: Session email
wa: Session emile

en: Session failed
wa: Li session a fwait berwete

en: Session name
wa: No del session

en: Session phone number
wa: Session do limero di telefone

en: Set ES id
wa: Defini l' ID ES

en: Set FFmpeg debug mask
wa: Defini l' disbugaedje do masse FFmpeg

en: Set ID
wa: Defini ID

en: Set Lang
wa: Defini Lang

en: Set PID to ID of ES
wa: Defini PID a ID di ES

en: Set QP
wa: DEfini QP

en: Set as Wall&paper
wa: Defini come tapis&reye

en: Set edge visibility.
wa: Defini l' veyåvisté del boird.

en: Set id of ES to PID
wa: Defini l' id do ES a PID

en: Set playlist bookmark 1
wa: Defini l' rimarke del djivêye a djouwer 1

en: Set playlist bookmark 10
wa: Defini l' rimarke del djivêye a djouwer 10

en: Set playlist bookmark 2
wa: Defini l' rimarke del djivêye a djouwer 2

en: Set playlist bookmark 3
wa: Defini l' rimarke del djivêye a djouwer 3

en: Set playlist bookmark 4
wa: Defini l' rimarke del djivêye a djouwer 4

en: Set playlist bookmark 5
wa: Defini l' rimarke del djivêye a djouwer 5

en: Set playlist bookmark 6
wa: Defini l' rimarke del djivêye a djouwer 6

en: Set playlist bookmark 7
wa: Defini l' rimarke del djivêye a djouwer 7

en: Set playlist bookmark 8
wa: Defini l' rimarke del djivêye a djouwer 8

en: Set playlist bookmark 9
wa: Defini l' rimarke del djivêye a djouwer 9

en: Set the ID of the elementary stream
wa: Defini l' ID do floû soûmintrece

en: Set the RMS/peak (0 ... 1).
wa: Defini li RMS/pic (0 ... 1).

en: Set the attack time in milliseconds (1.5 ... 400).
wa: Defini l' tins d' atake e meyinmes di sigonde (1.5 ... 400).

en: Set the category of the elementary stream
wa: Defini l' categoreye do floû soûmintrece

en: Set the codec of the elementary stream
wa: Defini l' codec do floû soûmintrece

en: Set the encoding used in text subtitles
wa: Defini l' ecôdaedje eployî dins les sortites tecse

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
wa: Defini l' globå wangnaedje e dB (-20 ... 20).

en: Set the group of the elementary stream
wa: Defini l' groupe do floû soûmintrece

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
wa: Defini l' rilujhance del imådje, inte 0 eyet 2. Prémetou a 1.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
wa: Defini l' contrasse del imådje, inte 0 eyet 2. Prémetou a 1.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
wa: Defini l' gama del imådje, inte 0.01 eyet 10. Prémetou a 1.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
wa: Defini l' tinte del imådje, inte 0 eyet 360. Prémetou a 0.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
wa: Defini l' saturaedje del imådje (0-3), inte 0 eyet3. Prémetou a 1.

en: Set the justification of subtitles
wa: Defini l' djustificåcion des sortites

en: Set the knee radius in dB (1 ... 10).
wa: Defini l' reyon do coude e dB (1 ... 10).

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
wa: Defini l' compinsaedje do wangne e dB (0 ... 24).

en: Set the ratio (n:1) (1 ... 20).
wa: Defini l' rapoirt lårdjeur/hôteur (n:1) (1 ... 20).

en: Set the release time in milliseconds (2 ... 800).
wa: Defini l' tins d' rivnowe e meyinmes di sigonde (1.5 ... 400).

en: Set the threshold level in dB (-30 ... 0).
wa: Defini l' livea do soû e dB (-30 ... 0).

en: Set up associations...
wa: Apontyî les assoçnaedjes...

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
wa: Definit ene macsimom locåle roedeur des bits (e kbits/s).

en: Setting
wa: Apontiaedje

en: Settings
wa: Apontiaedjes

en: Settings for VLC's control interfaces
wa: Apontiaedjes po les eterfaces di controle di VLC

en: Settings for VLC's interfaces
wa: Tchuzes po les eterfaces di VLC

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
wa: Apontiaedjes po intrêye, dismultiplecsaedje, discôdaedje et ecôdaedje

en: Settings for subtitles, teletext and CC decoders and encoders.
wa: Apontiaedjes po les sortites, li teletecse et les discôdeus et ecôdeus CC.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
wa: Apontiaedjes po les discôdeus eyet ecôdeus del odio-seulmint.

en: Settings for the main interface
wa: Tchuzes po li mwaisse eterface

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
wa: Apontiaedjes pol videyo, les imådjes ou les discôdeus et ecôdeus videyo + odio.

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
wa: Apontiaedjes raloyîs al kidujhance del djivêye a djouwer (metant môde djouwaedje) et ås modules ki radjoutèt otomaticmint des cayets dins l' djivêye a djouwer (modules "discovraedje di siervices").

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
wa: Les tchuzes k' ont-st a vey avou les sacwantès metôdes d' accès. Les comonès tchuzes motoit k' vos duvrîz mesbridjî sont des procis HTTP ou des apontiaedjes di muchete.

en: Settings...
wa: Apontiaedje...

en: Setup schedule
wa: Apontyî l' programaedje

en: Shadow
wa: Ombe

en: Shadow angle
wa: Inglêye del ombe

en: Shadow color
wa: Coleur del ombe

en: Shadow distance
wa: Discalaedje del ombe

en: Shadow offset
wa: Ofset ombion

en: Shadow opacity
wa: Spexheur del ombe

en: Sharpen
wa: Rawijhî

en: Sharpen strength (0-2)
wa: Rawijhî foice (0-2)

en: Sharpen video filter
wa: Rawijhî l' passete videyo

en: Sharpness
wa: Netisté

en: Sharpness filter adjust.
wa: Mete a pont li passete di netisté.

en: Short backwards jump
wa: Courts potchaedje en erî

en: Short forward jump
wa: Court potchaedje en avant

en: Short jump length
wa: Longueu do court potchaedje

en: Short jump length, in seconds.
wa: Longueu do court potchaedje, e sigondes.

en: Shortcut
wa: Rascourti

en: Show &more options
wa: Mostrer &pus di tchuzes

en: Show 80 bands instead of 20
wa: Mostrer 80 bindes al plaece di 20

en: Show All
wa: Mostrer tertos

en: Show Containing Directory...
wa: Mostrer l' ridant contnant...

en: Show Containing Folder...
wa: Mostrer ridant contnant

en: Show Details
wa: Mostrer detays

en: Show Fullscreen controller
wa: Mostrer l' controleu do forrimpli li waitroûle

en: Show VLC media player
wa: Mostrer l' djouwer d' media VLC

en: Show VLC on the taskbar
wa: Mostrer VLC sol bår des bouyes

en: Show a systray icon for VLC
wa: Mostrer ene imådjete scriftôr po VLC

en: Show advanced options
wa: Mostrer les tchuzes avanceyes

en: Show controller in fullscreen
wa: Mostrer l' controleu e forrimpli l' waitroûle

en: Show controls in full screen mode
wa: Mostrer l' controleu dins l' môde e forrimpli l' waitroûle

en: Show errors and warnings
wa: Mostrer les arokes eyet les adviertixhmints

en: Show everything including debug messages
wa: Mostrer tot c' ki contnént les messaedjes di disbugaedje

en: Show extended VCD info?
wa: Mostrer l' sitindowe informåcion VCD?

en: Show extended options
wa: Mostrer les tchuzes avanceyes

en: Show extended settings
wa: Mostrer les sitindowès tchuzes

en: Show interface
wa: Mostrer l' eterface

en: Show media title on video
wa: Mostrer l' tite do media sol videyo

en: Show media title on video start
wa: Mostrer l' tite do media a l' enondaedje del videyo

en: Show only errors
wa: Mostrer seulmint les arokes

en: Show playlist
wa: Mostrer l' djivêye a djouwer

en: Show settings
wa: Mostrer apontiaedjes

en: Show shoutcast adult content
wa: Mostrer l' contnou southcast po les grandes djins

en: Show stream position
wa: Mostrer l' eplaeçmint do floû

en: Show systray icon
wa: Mostrer l' imådjete do scriftôr

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
wa: Mostrer l' tite do media sol tins di n miyinmes di sigonde, prémetou est 5000 ms (5 sig.)

en: Show video title for x milliseconds
wa: Mostrer l' tite do media sol tins di x miyinmes di sigonde

en: Show video within the main window
wa: Mostrer l' videyo divant l' mwqaisse finiesse

en: Show/Hide Playlist
wa: Mostrer/Catchî  l' djivêye a djouwer

en: Shuffle
wa: Comaxhî

en: Side left
wa: Sol costé a hintche

en: Side right
wa: Sol costé a droete

en: Silent mode
wa: Môde silince

en: Silver
wa: Årdjint

en: Similarity
wa: Rishonnance

en: Simple
wa: Simpe

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
wa: Simpe discôdeu po les ecôdés floûs Dolby Surround

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
wa: Chinwès Simplifyî (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
wa: Chinwès Simplifyî Unix (EUC-CN)

en: Sindhi
wa: Sindi

en: Sinhalese
wa: Singalès

en: Size
wa: Grandeu

en: Size of stream in bytes
wa: Grandeu do floû e bites

en: Sizes
wa: Grandeus

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
wa: Fitchîs tinmes |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
wa: Fitchî rissoûce des tinmes:

en: Skin to use
wa: Tinme a eployî

en: Skinnable Interface
wa: eterface ki sait candjî d' pea

en: Skins
wa: Tinmes

en: Skip ads
wa: Passer houte les reclames

en: Skip frame (default=0)
wa: Passer houte l' cåde (prémetou=0)

en: Skip frames
wa: Passer houte les cådes

en: Skip idct (default=0)
wa: Passer houte idct (prémetou=0)

en: Skip loop filter
wa: Passer houte li passete blouke

en: Skip percentage (%)
wa: Passer houte l' åcintaedje (%)

en: Sky blue
wa: Bleu d' cir

en: Slides (images)
wa: Diyas (imådjes)

en: Slides (text)
wa: Diyas (tecse)

en: Slo&wer
wa: Pus lon&djin

en: Slovak
wa: Eslovake

en: Slovenian
wa: Eslovene

en: Slower
wa: Pus londjin

en: Slower (fine)
wa: Pus londjin (fén)

en: Small
wa: Pitit

en: Small Volume
wa: Volume bas

en: Smaller
wa: Pus ptit

en: Snapshot
wa: Waitroûlêye

en: Socks proxy
wa: Procsi socks

en: Soft
wa: Doûs

en: Soften
wa: Doûs

en: Softening value
wa: Valixhance d' aswadijhaedje

en: Software
wa: Programe

en: Some options are available but hidden. Check "Advanced options" to see them.
wa: Des tchuzes sont disponibes mins catcheyes. Verifyî "Sipepieusès tchuzes" po les vey.

en: Sort
wa: Relére

en: Sort Node by Author
wa: Arindjî l' nuk sol Oteur

en: Sort Node by Name
wa: Arindjî l' nuk sol no

en: Sort by
wa: Relére pa

en: Sotho, Southern
wa: Soto nonnrece

en: Sound Delay
wa: Tårdaedje do son

en: Sound clip
wa: Clip di son

en: Soundtrack
wa: Binde son

en: Source
wa: Sourdant

en: Source aspect ratio
wa: Rapoirt del shonnance del sourdant

en: Source directory
wa: Ridant sourdant

en: Source:
wa: Sourdant:

en: Sout stream
wa: Floû sout

en: South-Eastern European (Latin-10)
wa: Urope Nonne-Levantrece (Latén-10)

en: Sp&eed
wa: Rad&disté

en: Space
wa: Espåce

en: Spacer
wa: Separateu

en: Spanish
wa: Castiyan

en: Spatial blur
wa: Flou e l' espåce

en: Spatial chroma strength (0-254)
wa: Foice del crômeye e l' espåce (0-254)

en: Spatial chroma strength (default 3)
wa: Foice del crômeye e l' espåce (prémetowe 3)

en: Spatial luma strength (0-254)
wa: Foice del louminance e l' espåce (0-254)

en: Spatial luma strength (default 4)
wa: Foice del louminance e l' espåce (prémetowe 4)

en: Spatializer
wa: Meteu e spåce

en: Speaker configuration
wa: Apontiaedje des hôt-pårloes

en: Special modules
wa: Sipeciås modules

en: Specify AAC audio profile to use
wa: Specifyî l' profil odio AAC a eployî

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
wa: Specifyî on code ISO-639 (troes caracteres) po ci floû soûmintrece

en: Specify the log filename.
wa: Dijhoz li no d' fitchî do djournå.

en: Specify the log format. Available choices are "text" (default) and "html".
wa: Sipecifyî l' cogne do djournå. Les tchuzes disponibes sont "tecse" (prémetou) eyet "html".

en: Specify the log format. Available choices are "text" (default), "html", "syslog" (special mode to send to syslog instead of file), and "android" (special mode to send to android logging facility).
wa: Sipecifyî l' cogne do djournå. Les tchuzes disponibes sont "tecse" (prémetou), "html", "djournå sistinme" (sipeciå môde po evoyî å djournå sistinme al plaece do fitchî), eyet "android" (sipeciå môde po evoyî al usteye d' elodjaedje d' android).

en: Specify the page containing the language
wa: Specifyî l' pådje avou l' lingaedje

en: Specify the row containing the language
wa: Specifyî li roye avou l' lingaedje

en: Spectral sections
wa: Seccions do speke

en: Spectrometer
wa: Spekomete

en: Spectrum
wa: Speke

en: Spectrum analyser
wa: Analijheu do speke

en: Spectrum inversion
wa: Speke a l' evier

en: Speed of feeds
wa: Raddisté des floûs

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
wa: Raddisté des floûs RSS/Atom en microsigondes (li pus hôt est pus londjin).

en: Speed: %.2fx
wa: Raddisté: %.2fx

en: Speex audio decoder
wa: Discôdeu odio Speex

en: Speex audio encoder
wa: Ecôdeu odio Speex

en: Speex audio packetizer
wa: Ewalpeu odio Speex

en: Split segments anywhere
wa: Dispårti les segmints totavå

en: Split the image to make an image wall
wa: Dispårti l' imådje po fé on meur d' imådjes

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
wa: Dispårti l' videyo e sacwantès finiesses po håyner so on meur di waitroûles

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
wa: Dispåte l' videyo e deus minmes pårteyes; come on muroe

en: Splitter
wa: Dispårteu

en: Standard
wa: Sitandård

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
wa: Sitandård definixha (576 or 480 lenes)

en: Standard stream output
wa: Sitandård rexhowe do floû

en: Start
wa: Enonder

en: Start Time
wa: Eure di Cominçmint

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
wa: Enonder VLC avou:
     - môde normå
     - ene redjon tofer prezinte po mostrer des informåcions come les paroles, les potchetes d' albom...
     - môde minimå avou des controles rastrindous

en: Start directly in menu
wa: Kimincî directumint dins l' dressêye

en: Start in minimal view (without menus)
wa: Enonder avou l' minimåle vuwe (sins les dressêyes)

en: Start in minimal view mode
wa: Enoder avou l' minimåle vuwe

en: Start time
wa: Eure di cominçmint

en: Start video in fullscreen mode
wa: Enonder l' videyo e môde tote li waitroûle

en: Starting Position
wa: Eplaeçmint d' enondaedje

en: Statistics
wa: Sitatistikes

en: Statistics video output
wa: Sitatistikes del rexhowe videyo

en: Stats
wa: Sitats

en: Stats decoder
wa: Discôdeu des sitatistikes

en: Stats decoder function
wa: Fonccion do discôdeu des sitatistikes

en: Status
wa: Estat

en: Status Bar
wa: Bår ås messaedjes

en: Step Backward
wa: Aler en erî

en: Step Forward
wa: Aler en avant

en: Step backward
wa: Digré en erî

en: Step forward
wa: Digré en avant

en: Stereo
wa: Stereyo

en: Stereo mode
wa: Môde stereyo

en: Stop
wa: Arester

en: Stop playback
wa: Arester djouwaedje

en: Stop the A to B loop
wa: Arester l' blouke A a B

en: Stop the playlist after each played playlist item.
wa: Arester l' djivêye a djouwer après tchaeke cayet djouwé.

en: Stop time
wa: Arester l' tins

en: Stream
wa: Floû

en: Stream %d
wa: Floû %d

en: Stream ID of the audio track to use.
wa: ID do floû del boket odio a eployî.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
wa: ID do floû do boket do sortite a eployî.

en: Stream MP3
wa: Floû MP3

en: Stream Name
wa: No do floû

en: Stream Output
wa: Rexhowe do Floû

en: Stream all elementary streams
wa: Mete e floû tos les floûs soûmintreces

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
wa: Mete e floû tos les floûs soûmintreces (videyo, odio et sortites)

en: Stream bitrate
wa: Roedeur des bites do floû

en: Stream description
wa: Discrijhaedje do floû

en: Stream filter module
wa: Module del passete do floû

en: Stream filters
wa: Passetes do floû

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
wa: Les passetes do floû sont eployîs po candjî l' floû k 'est a l' lijhaedje.

en: Stream name
wa: No do floû

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
wa: Limero do floû do boket odio a eployî (di 0 a n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
wa: Limero do floû do boket do sortite a eployî (di 0 a n).

en: Stream output
wa: Rexhowe do floû

en: Stream public
wa: Publike floû

en: Stream to network
wa: Kissemete e floû dins l' rantoele

en: Stream...
wa: Floû...

en: Streaming
wa: Kissemaedje e floû

en: Streaming / Transcoding failed
wa: Kissemaedje e floû/Coviersaedje a fwait berwete

en: Streaming deinterlace mode
wa: Môde di disinterlaçaedje del kissemaedje e floû

en: Streaming method
wa: Metôde do kissemaedje e floû

en: Streaming/Exporting Wizard...
wa: Kissemaedje e floû/Ebagaedje do macrea...

en: Streaming/Saving:
wa: Kissemaedje e floû/Schapaedje

en: Streaming/Transcoding Wizard
wa: Kissemaedje e floû/Transcôdaedje do macrea...

en: Strength
wa: Foice

en: Strength of AQ
wa: Foice di AQ

en: Stuff
wa: Stofe

en: Subdirectory behavior
wa: Kidujhance do sorridant

en: Subpictures
wa: Dzo-imådjes

en: Subpictures filter module
wa: Module do passete des dzo-imådjes

en: Subpictures source module
wa: Module sourdant des dzo-imådjes

en: Subscreen height
wa: Hôteur do sorwaitroûle

en: Subscreen height:
wa: Hôteur do sorwaitroûle:

en: Subscreen left:
wa: Sorwaitroûle à hintche:

en: Subscreen top left corner
wa: Coine del copete hintche do sorwaitroûle

en: Subscreen top:
wa: Sorwaitroûle al copete:

en: Subscreen width
wa: Lårdjeur do sorwaitroûle

en: Subscreen width:
wa: Lårdjeur do sorwaitroûle:

en: Subscribe
wa: S' abouner

en: Subscribe to a podcast
wa: S' abouner a on podcast

en: Subti&tle
wa: Sorti&te

en: Subtitle
wa: Sortite

en: Subtitle Codec
wa: Codec des sortites

en: Subtitle Delay
wa: Tårdaedje des sortites

en: Subtitle File
wa: Fitchî Sortite

en: Subtitle Languages
wa: Lingaedjes des Sortites

en: Subtitle autodetection fuzziness
wa: Digré d' avirance di l' otodeteccion des sortites

en: Subtitle autodetection paths
wa: Tchmins d' otodeteccion des sortites

en: Subtitle delay %i ms
wa: Tårdaedje do sortite %i ms

en: Subtitle delay down
wa: Tårdaedje do sortite pus bas

en: Subtitle delay up
wa: Tårdaedje do sortite pus hôt

en: Subtitle demuxer settings
wa: Apontiaedjes do dismultiplecseu sortite

en: Subtitle language
wa: Sortite do lingaedje

en: Subtitle position %i px
wa: Pôzucion des sortites %i px

en: Subtitle position down
wa: Eplaeçmint do dzo des sortites

en: Subtitle position up
wa: Eplaeçmint do dizeu des sortites

en: Subtitle track syncronization:
wa: Sincronijhaedje do boket sortite:

en: Subtitle track: %s
wa: Boket do sortite: %s

en: Subtitles
wa: Sortites

en: Subtitles & OSD
wa: Sortites & OSD

en: Subtitles & On Screen Display Settings
wa: Apontiaedjes des sortites & del OSD (Håynaedje sol waitroûle)

en: Subtitles && OSD
wa: Sortites && OSD

en: Subtitles (advanced)
wa: Sortites (sipepieus)

en: Subtitles (images)
wa: Sortites (imådjes)

en: Subtitles Files
wa: Fitchîs Sortites

en: Subtitles Language
wa: Lingaedje des Sortites

en: Subtitles Track
wa: Boket des sortites

en: Subtitles alignment
wa: Aroymint des sortites

en: Subtitles codecs
wa: Codecs des sortites

en: Subtitles delay
wa: Tårdaedje des sortites

en: Subtitles description
wa: Discrijhaedje des sortites

en: Subtitles duration factor:
wa: Facteur del durêye des sortites:

en: Subtitles effects
wa: Efets des sortites

en: Subtitles encoder
wa: Ecôdeu des sortites

en: Subtitles encoding
wa: Ecôdaedje des sortites

en: Subtitles format
wa: Cogne des sortites

en: Subtitles justification
wa: Dijustifiaedje des sortites

en: Subtitles speed:
wa: Raddisté des sortites:

en: Subtitles text encoding
wa: Ecôdaedje do tecse des sortites

en: Subtitles track
wa: Sortite do boket

en: Subtitles track ID
wa: ID des sortites do boket

en: Subtitles/OSD
wa: Sortites/OSD

en: Subtitles/Video
wa: Sortites/Videyo

en: Summary
wa: Racourti

en: Sundanese
wa: Soundanès

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
wa: Sopoirt po les eredjistraedjes VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Surround delay (ms)
wa: Tårdaedje do surround (ms)

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
wa: Livea d' efet surround (di 0 a 100, premetowe valixhance est 0).

en: Surround level
wa: Livea do surround

en: Swedish
wa: Suwedwès

en: Sweep Depth
wa: Parfondeu di ramon

en: Sweep Rate
wa: Frecwince di ramon

en: Synchronise on audio track
wa: Sincronijhî sol boket odio

en: Synchronization
wa: Sinchronijhaedje

en: Synchronize left and right
wa: Sincronijhî hintche eyet droete

en: Synchronize top and bottom
wa: Sincronijhî copete eyet valêye

en: Synchronous writing
wa: Sicrijhaedje sincrône

en: System Id
wa: Id do sistinme

en: System codeset
wa: Sistinme codeset

en: System's default
wa: Prémetowès valixhances do sistinme

en: Systray icon
wa: Imådjete do scriftôr

en: T&itle
wa: T&ite

en: T.140 text encoder
wa: Ecôdeu tecse T.140

en: TCP address to use (default localhost)
wa: Adresse TCP a eployî (prémetou localhost)

en: TCP command input
wa: Comande d' intrêye TCP

en: TCP connection timeout
wa: Tårdaedje pol raloyaedje TCP

en: TCP input
wa: Intrêye TCP

en: TCP port to use (default 12345)
wa: Pôrt TCP a eployî (prémetou 12345)

en: TCP/UDP timeout (ms)
wa: TCP/UDP tårdjaedje (ms)

en: TS muxer (libdvbpsi)
wa: Multiplecseu TS (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
wa: Dismultiplecseu TTA

en: TV (digital)
wa: TV (limerike)

en: Tahitian
wa: Tahicyin

en: Tajik
wa: Tadjik

en: Take &Snapshot
wa: Prinde on &waitroûlêye

en: Take a snapshot
wa: Prinde on waitroûlêye

en: Take video snapshot
wa: Fé ene waitroûlêye del videyo

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
wa: Prind ene waitroûlêye videyo et l' scrît sol plake.

en: Tamil
wa: Tamoul

en: Tatar
wa: Tatår

en: Teal
wa: Bleu sarcele

en: Teapot
wa: Teyire

en: Techno-Industrial
wa: Tecno-Industriyel

en: Teletext
wa: Teletecse

en: Teletext Activation
wa: Metaedje en alaedje Teletecse

en: Teletext alignment
wa: Aroymint do telectecse

en: Teletext configuration
wa: Apontiaedje do teletecse

en: Teletext language
wa: Lingaedje do teletecse

en: Teletext page
wa: Pådje teletecse

en: Teletext subtitles
wa: Sortites do teletecse

en: Teletext subtitles decoder
wa: Discôdeu des sortites teletecse

en: Teletext subtitles: hearing impaired
wa: Sortites teletecse: deur d' oraye

en: Teletext text subtitles
wa: Sortites tecse do teletecse

en: Teletext transparency
wa: Weyoûte do teletecse

en: Teletext: additional information
wa: Teletecse: infôrmåcion di rawete

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
wa: Dire a VLC k' il est a l' enondaedje a cåze d' ene assoçnaedje di fitchî dins li SO

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
wa: Dire a lirc di lére ci fitchî d' apontiaedje. Pa prémetou i cwirt dins l' ridant måjhon des uzeus.

en: Telugu
wa: Telougou

en: Temporal chroma strength (0-254)
wa: Foice del crômeye dins l' tins (0-254)

en: Temporal chroma strength (default 4.5)
wa: Foice del crômeye dins l' tins (prémetowe 4.5)

en: Temporal luma strength (0-254)
wa: Foice del louminance dins l' tins (0-254)

en: Temporal luma strength (default 6)
wa: Foice del louminance dins l' tins (prémetowe 6)

en: Terrestrial reception parameters
wa: Parametes di ricujhinne daegnrece

en: Text
wa: Tecse

en: Text default color
wa: Prémetowe coleur do tecse

en: Text identifier for the callback functions
wa: Identifieu do tecse po les fonccions di rhoucaedje.

en: Text opacity
wa: Spexheur do tecse

en: Text position
wa: Eplaeçmint do tecse

en: Text renderer
wa: Moteur di rindou do tecse

en: Text renderer for Mac
wa: Moteur di rindou do tecse pol Mac

en: Text rendering module
wa: Module do rindou do tecse

en: Text subtitles decoder
wa: Discôdeu des sortites tecse

en: Text subtitles parser
wa: Analijheu del sintake des sortites tecse

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
wa: Tecses / Djournås (*.log *.txt);; Totafwait (*.*)

en: Texture size
wa: Grandeu del tecsteure

en: Thai
wa: Taylandès

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
wa: Taylandès (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
wa: Taylandès (Windows-874)

en: Thanks
wa: Merci

en: The SFW URL to use as referrer when connecting to the server. This is the SWF file that contained the stream.
wa: L' URL SFW a eployî come redjibleu kwand vos vs raloyîz å sierveu. Çouci est l' fitchî SWF ki contneut l' floû.

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
wa: L' éndjin odio "%s" n' pout nén esse eployî:
    %s.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
wa: L' éndjin d' egaloyaedje "%s" n' sopoite nén les parametes dmandés.

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
wa: Li coleur do tecse ki serè håynêye sol videyo. Çouci doet esse on egzadecimå (come les coleurs HTML). Les deus prûmis caractéres sont pol rodje, adon-pwis pol vert, adon-pwis pol bleu. #000000 = noer, #FF0000 = rodje, #00FF00 = vert, #FFFF00 = djaene (rodje + vert), #FFFFFF = blanc

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
wa: Li chifrêye sinateure pol aberweté fitchî "%s" n' esteut nén valide et n' poleu nén esse eployî pol aveuri avou såvrité. Adon, l' fitchî esteut disfacé.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
wa: Li mode scribanne vos permet di håyner l' videyo sol scribanne.

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
wa: Li cogne di '%s' n' pot nén esse trovêye. Loukîz å djournå po les ptitès sacwès.

en: The height of the effects video window, in pixels.
wa: Li hôteur del finiesse des efets videyo, e picsels.

en: The height of the mesh, in pixels.
wa: Li hôteur do pontaedje, epicsels.

en: The height of the video window, in pixels.
wa: Li hôteu del finiesse videyo, e picsels.

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
wa: Li nombe macsimom di passetes (%u) esteut avindou.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
wa: Li livreye media est otomaticmint schapêye eyet ritcherdjeye tchaeke côp ke vos enondez VLC.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
wa: Li novele modêye esteut aberwetêye come i fåt. Voloz-v' clôre VLC et l' astaler asteure?

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
wa: Li spexheur (contråve di voeyoûte) do tecse ki serè håynêye sol videyo. 0 = transparint, 255 = ttafwaitmint spès.

en: The password of your last.fm account
wa: Li sicret di vosse conte last.fm

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
wa: Li djivêye a djouwer pout eployî on coxhlaedje po fé ene categorijheye di sacwants cayets, come li contnou d' on ridant.

en: The pot failed to brew coffee (server error %u).
wa: Li caftire a fwait berwete po tchåfer l' cafè (aroke sierveu %u).

en: The requested RTSP session could not be established.
wa: Li session RTSP dimandêye n' poleut nén esse metowe en ouve.

en: The server is a teapot. You can't brew coffee with a teapot.
wa: Li sierveu est ene teyire. Vos ploz tchåfer do cafè avou ene teyire.

en: The size of the texture, in pixels.
wa: Grandeu del tecsteure, e picsels.

en: The standard MPEG audio (1/2) format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
wa: Li cogne sitandård odio MPEG (1/2) (eployåve avou MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG eyet RAW)

en: The stream will run this duration (in seconds).
wa: Li floû enondrè a cisse durêye (e sigondes).

en: The stream will start at this position (in seconds).
wa: Li floû kiminçrè a cisse pôzucion (e sigondes).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
wa: Li floû s' arestêyrè a cisse pôzucion (e sigondes).

en: The username of your last.fm account
wa: Li no d' uzeu di vosse conte last.fm

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
wa: Li mode tapisreye vos permet di håyner l' videyo come li fond do scribanne.

en: The width of the effects video window, in pixels.
wa: Li lårdjeur del finiesse des efets videyo, e picsels.

en: The width of the mesh, in pixels.
wa: Li lårdjeur do pontaedje, epicsels.

en: The width of the video window, in pixels.
wa: Lårdjeu del finiesse videyo, e picsels.

en: Theora video decoder
wa: Discôdeu videyo Theora

en: Theora video encoder
wa: Ecôdeu videyo Theora

en: Theora video packetizer
wa: Ewalpeu videyo Theora

en: There is no help available for these modules.
wa: I gn a pont d' aidance po ces modules.

en: These are general settings for video/audio/subtitles encoding modules.
wa: Cisses-chal sont les djenerås apontiaedjes po les modules d' ecôdaedje del videyo/odio/sortites.

en: These modules provide network functions to all other parts of VLC.
wa: Ces modeules dinèt des fonccions rantoele a totes les ôtes pårts di VLC.

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
wa: Ces tchuzes vos permetèt d' apontyî les eterfaces eployeyes pa VLC. Vos ploz tchoezi li mwaisse eterface, des modules d' eterface di rawete, et defini totès sôres di tchuzes raloyeyes.

en: These options allow you to enable special CPU optimizations. You should always leave all these enabled.
wa: Ces tchuzes vos permetèt di mete en alaedje des sipeciålès optimijhaedjes do CPU. Vos duvrîz leyî tot çoula en alaedje.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
wa: Ces tchuzes vs permetèt di candjî l' dujhance do sorsistinme del rexhowe videyo. Vs poloz pa egzimpe mete en alaedje les passetes videyo (disinterlaçmint, adjinçnaedje del imådje, evnd). Mete en alaedje ces passetes chal eyet l's-apontyî dins l' seccion des modules "passetes videyo". Vs poloz eto defini bråmints di videyo tchuzes di totes sôres.

en: These settings affect chroma transformation modules.
wa: Ces apontiaedjes ont én efet so les modules di candjaedje del crômêye.

en: Thick
wa: Spès

en: Thin
wa: Tene

en: This Blu-Ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
wa: Cisse plake Blu-Ray a mezåjhe d' ene livreye pol decôdaedje AACS, et vosse sistinme n' l' a nén.

en: This Blu-Ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
wa: Cisse plake Blu-Ray a mezåjhe d' ene livreye pol decôdaedje BD+, et vosse sistinme n' l' a nén.

en: This adds video splitters like clone or wall
wa: Çouci radjoute des dispårteus videyo come clône ou meur

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
wa: Çouci radjoute des modules di voeyaedje (analijheu do speke, evnd).

en: This allows hardware decoding when available.
wa: Çouci permete li discôdaedje di l' éndjolreye cwand c 'est disponibe.

en: This allows streaming on a network.
wa: Çouci permet li kissemaedje e floû so on rantoele.

en: This allows you to define playlist bookmarks.
wa: Çouci vos permete di defini les rimarkes del divêye a djouwer.

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
wa: Çouci vos permete di djouwer dispu sacwantès intrêyes e minme tins. Cisse fonccionålité est esperimintå, totes les cognes ni sont nén sopoirtêyes. eployî en '#' separêye djivêye d' intrêyes.

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
wa: Çouci vos permete di tchoezi ene djivêye d' ecôdeus ki VLC eployrè e prumiristé.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
wa: Çouci vos permete di tchoezi dins ké-n ôre VLC tchoezirè ses ewalpeus.

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
wa: Çouci vos permet di specifyî l' prémetou pôrt di båze pol kissemaedje e floû RTP.

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
wa: Çouci vos permet di specifyî l' prémetou pôrt odio pol kissemaedje e floû RTP.

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
wa: Çouci vos permet di specifyî l' prémetou pôrt videyo pol kissemaedje e floû RTP.

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
wa: Çouci definit l' raddisté do djouwaedje (li nominåle raddisté est 1.0).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
wa: Çouci astådje li rexhowe odio. Ci tårdjaedje doet esse diné e meyinme di sigondes. Çouci pout esse åjhey si vos rimarkez on discalaedje inte li videyo et l' odio.

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
wa: Çouci permete les tchôdès tapes di VLC a pårti del finiesse videyo (nén ravalêye).

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
wa: Çouci enonde li metaedje e coleur des messaedjes evoyîs al conzôle. Vosse terminå a mezåjhe do sopoirt coleur di Linux po ci boutaedje.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
wa: Çouci permete l' apougnaedje des clitchaedjes del sori sol videyo.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
wa: Çouci foircit li côpaedje do sourdant videyo. Les cognes acceptêyes sont x:y (4:3, 16:9, evnd.) ki volèt dire li shonnance po totavå l' imådje.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
wa: Çouci foircit li rapoirt lårdjeur-hôteur do waitroûle. Li pupårt des waitroûles ont des picsels cwårés (1:1). Si vos avoz on waitroûle 16:9, vos pôrîz aveur mezåjhe di candjî çoula e 4:3 po wårder les proporcions.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
wa: Çouci foircit l' rapoirt lårdjeur-hôteur do sourdant. Metans sacwantès DVD dijhèt ki sont e 16:9 adon ki sont po dire li veur e 4:3. Çouci pout esse eto eployî come on acsegna po VLC cwand on fime n' a nén d' informåcion sol rapoirt lårdjeur-hôteur. Les cognes acceptêyes sont x:y (4:3, 16:9, evnd.) ki volèt dire li shonnance po totavå l' imådje, ou ene valixhance avou on coma 1.25, 1.3333, evnd.) ki volèt dire li rapoirt lårdjeur-hôteur e picsels.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
wa: Çouci est l' prémetowe eterface di VLC, avou on rivnance eyet l' dujhance askepieye.

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
wa: Çouci est on coweficyint ki candje li hôteu des bindes.

en: This is the audio codec that will be used.
wa: Çouci est l' codec odio ki serè eployî.

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
wa: Çouci est l' metôde di rexhowe odio eployeye pa VLC. L' prémetou naxhe est d' tchoezi otomaticmint li meyeuse metôde disponibe.

en: This is the default Audio CD device to use.
wa: Çouci est l' prémetou éndjin Odio CD a eployî.

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
wa: Çouci est l' prémetou djouweu di stroete plake (ou fitchî) a eployî. N' rovyîz nén les deus ponts après li lete do plake (pa egzimpe D:)

en: This is the default DVD device to use.
wa: Çouci est l' prémetou éndjin DVD a eployî.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
wa: Çouci est l' prémetou djouweu DVD (ou fitchî) a eployî. N' rovyîz nén les deus ponts après li lete do plake (pa egzimpe D:)

en: This is the default VCD device to use.
wa: Çouci est l' prémetou éndjin VCD a eployî.

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
wa: Çouci est l' prémetou djouweu VCD (ou fitchî) a eployî. N' rovyîz nén les deus ponts après li lete do plake (pa egzimpe D:)

en: This is the default muxer method that will be used.
wa: Çouci est l' premetowe metôde do multiplecseu ki serèt eployeye.

en: This is the default output URI.
wa: Çouci est l' prémetowe rexhowe URI.

en: This is the default output access method that will be used.
wa: Çouci est l' metôde d' accès del rexhowe ki serè eployeye.

en: This is the language of the audio stream.
wa: Çouci est l' lingaedje do floû odio.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
wa: Çouci est l' mwaisse eterface eployeye pa VLC. L' prémetowe kidujhance est d' tchoezi otomaticmint li meyeu module disponibe.

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
wa: Çouci est l' grandeu macsimom e bites des fitchîs timpooraires ki seront eployîs po wårder les floûs do discalaedje.

en: This is the muxer that will be used for audio.
wa: Çouci est l' multiplecseu ki serè eployî pol odio.

en: This is the muxer that will be used for video.
wa: Çouci est l' multiplecseu ki serè eployî pol videyo.

en: This is the output URI that will be used for audio.
wa: Çouci est l' rexhowe URI ki serè eployeye pol odio.

en: This is the output URI that will be used for video.
wa: Çouci est l' rexhowe URI ki serè eployeye pol videyo.

en: This is the output URL that will be used.
wa: Çouci est l' rexhowe URL ki serè eployeye.

en: This is the output access method that will be used for audio.
wa: Çouci est l' metôde d' accès del rexhowe ki serè eployeye pol odio.

en: This is the output access method that will be used for video.
wa: Çouci est l' metôde d' accès del rexhowe ki serè eployeye pol videyo.

en: This is the subtitles codec that will be used.
wa: Çouci est l' codec des sortites ki serè elployî.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
wa: Çouci est l' metôde di rexhowe videyo eployeye pa VLC. L' prémetowe kidujhance est d' tchozei otomaticmint li meyeuse metôde disponibe.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
wa: Çouci est l' livea di tchafiaedje (0=seulmint les arokes et les sitandårds messaedjes, 1=adviertixhmints, 2=disbugaedje).

en: This is the video codec that will be used.
wa: Çouci est l' codec videyo ki serè eployî.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
wa: Çou module rexhe li floû coviersé viè on rantoele pa HTTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
wa: Çou module rexhe li floû coviersé viè on rantoele pa RTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
wa: Çou module rexhe li floû coviersé viè on rantoele pa RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
wa: Çou module rexhe li floû coviersé viè on rantoele pa UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
wa: Çou module rexhe li floû coviersé viè on rantoele pa l' protocole mms.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
wa: Çou module rexhe li floû coviersé viè on rantoele pa on sierveu Icecast.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
wa: Çou module sicrît li floû coviersé dins on fitchî.

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
wa: Cisse tchuze permet a l' eterface di candjî ses imådjetes a sacwantès etrevéns.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
wa: Cisse tchuze est ahessåve si vos vloz baxhî li latince cwand vos lihoz on floû

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
wa: Çouci sipotche li canå. Muzuré e Hz.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
wa: Ci programe est ahessî sins waeranteye, té ki permetou pa li lwè.
    Vos ploz li rmete dzo les condicions del Licince Publike Djeneråle GPL (GNU);
    vey li fitchî lomé COPYING po les detays.
    Scrit pa l' ekipe di VideoLAN; vey li fitchî AUTHORS.

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
wa: Çouci relét ké protocole di transpoirt a eployî po RTP.

en: This setting is deprecated and not used anymore
wa: Cisse apontiaedje est forcrexhowe et n' est nén måy eployeye

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
wa: Çouci specifeye li hôteu e picsels do floû videyo raw.

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
wa: Çouci specifeye li lårdjeu e picsels do floû videyo raw.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
wa: Ci floû serè todi drovowe a l' enondaedje di VLC.

en: This version of VLC was compiled by:
wa: Cisse modêye di VLC esteut copilêye pa:

en: This will force a mono audio output.
wa: Çouci foircirè ene rexhowe odio mono.

en: Threads
wa: Lignoûles

en: Threshold
wa: Soû

en: Threshold level
wa: Livea d' soû

en: Tibetan
wa: Tibetin

en: Tiger rendering defaults
wa: Prémetous rindous Tiger

en: Time
wa: Tins

en: Time Control
wa: Controle do tins

en: Time Slider
wa: Boton d' acinseu do tins

en: Time Toolbar
wa: Bår ås usteyes do Tins

en: Time between two alarm messages in ms (default 2000)
wa: Tins inte deus messaedjes d' abranle e ms (prémetou 2000)

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
wa: Tins inte deus messaedjes d' abranle e ms. Cisse valixhance est eployeye po houwer ene saturaedge d' abranle (prémetou 2000).

en: Time window to use in ms (default 5000)
wa: Finiesse d' eurêye a eployî e ms (prémetou 5000)

en: Time:
wa: Tins:

en: Timeout
wa: Astådje

en: Timeout (ms)
wa: Tårdaedje (ms)

en: Timeshift directory
wa: Ridant do discalaedje

en: Title
wa: Tite

en: Title %i%s
wa: Tite %i%s

en: Title display mode
wa: Môde di håynaedje do tite

en: Title font
wa: Fonte do tite

en: Title format string
wa: Cogne pol tite del tchinne

en: Title metadata
wa: Meta-dnêyes do tite

en: Title to put in ASF comments.
wa: Tite a mete dins les rawetes ASF.

en: To
wa: Po

en: To get exhaustive help, use '-H'.
wa: Po-z aveau l' aidance ki rascove totafwait, eployîz '-H'.

en: Toggle Fullscreen mode
wa: Discandjî l' môde forrimpli li waitroûle

en: Toggle Transparency
wa: Discandjî l' voeyoute

en: Toggle autoscaling
wa: Discandjî li metaedje al schåle otomatike

en: Toggle the video in fullscreen
wa: Discandjî l' videyo e forrimpli l' waitroûle

en: Toggle the video out fullscreen
wa: Discandjî l' videyo houte di forrimpli l' waitroûle

en: Toggle wallpaper mode in video output
wa: Discandjî l' môde di tapisreye dins l' rexhowe videyo

en: Toggle wallpaper mode in video output.
wa: Discandjî l' môde di tapisreye dins l' rexhowe videyo.

en: Tonga (Tonga Islands)
wa: Tongyin

en: Tool
wa: Usteye

en: Toolbar Elements
wa: Elemints del bår ås usteyes

en: Toolbar position:
wa: Eplaeçmint del bår ås usteyes:

en: Toolbars Editor
wa: Aspougneu des Bårs ås usteyes

en: Tools
wa: Usteyes

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
wa: Moya

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
wa: Nén moya

en: Top
wa: Copete

en: Top left corner X coordinate
wa: Cordinêyes X do coine del copete hintche

en: Top left corner Y coordinate
wa: Cordinêyes Y do coine del copete hintche

en: Top-Left
wa: Copete hintche

en: Top-Right
wa: Copete droete

en: Total height of the mosaic, in pixels.
wa: Hôteur totåle del mozayike, e picsels.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
wa: Lårdjeur totåle del mozayike, e picsels.

en: Track
wa: Boket

en: Track ID
wa: ID do boket

en: Track Synchronization
wa: Sincronijhaedje do Boket

en: Track number
wa: Limero do boket

en: Track replay gain
wa: Ridjouwer li boket

en: Track settings
wa: Apontiaedjes des bokets

en: Track size (in sectors)
wa: Grandeu do boket (e secteus)

en: Tracks
wa: Bokets

en: Traditional Chinese (Big5)
wa: Chinwès Tradicionel (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
wa: Chinwès Tradicionel Unix (EUC-TW)

en: Trailer
wa: Binde anonce

en: Transcode audio
wa: Covierser l' odio

en: Transcode stream output
wa: Covierser l' rexhowe do floû

en: Transcode video
wa: Covierser l' videyo

en: Transcode/Save to file
wa: Transcode/Schaper en on fitchî

en: Transform
wa: Transformer

en: Transformation
wa: Transformaedje

en: Transmission mode
wa: Môde d' evoyaedje

en: Transparency
wa: Weyoûte

en: Transparency mask
wa: Masse di weyoûte

en: Transparency of the bargraph
wa: Weyoûte do grafike a bårs

en: Transparency of the image
wa: Weyoûte del imådje

en: Transparency of the mosaic picture.
wa: Voeyaedje del imådje mozayike.

en: Transparent
wa: Transparint

en: Transport protocol
wa: Protocole di transpoirt

en: Transport stream ID
wa: ID do floû d' berwetaedje

en: Treble adjustment of the audio input.
wa: Metaedje a pont des hôts sons del intrêye odio.

en: Treble level
wa: Livea des hôts sons

en: Trellis RD quantization
wa: Préjhaedje do treyisse RD

en: Trellis quantization
wa: Préjhaedje treyisse

en: Tribal
wa: Muzike tribåle

en: Trigger button
wa: Boton clitchete

en: Trigger button for mouse gestures.
wa: Boton clitchete po les movmints del sori.

en: Tuner Frequency
wa: Frecwince do tuner

en: Tuner card
wa: Cwåte tuner

en: Tuner country code
wa: Côde tuner do payis

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
wa: Frécwince do tuner e Hz ou kHz (vey disbugaedje del rexhowe)

en: Tuner id
wa: ID di tuner

en: Tuner id (see debug output).
wa: ID di tuner (vey disbugaedje di rexhowe).

en: Tuner input type
wa: Sôre d' intrêye do tuner

en: Tuner properties
wa: Prôpietés do tuner

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
wa: Tunel RTSP et RTP so HTTP

en: Turkish
wa: Trouk

en: Turkish (ISO 8859-9)
wa: Trouk (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
wa: Trouk (Windows-1254)

en: Turkmen
wa: Troucminne

en: Turn off all warning and information messages.
wa: Distinde tos les messaedjes d' adviertixhmints eyet d'informåcion.

en: Type
wa: Sôre

en: Type:
wa: Sôre:

en: UDP Multicast
wa: Multicast UDP

en: UDP Unicast
wa: Unicast UDP

en: UDP input
wa: Intrêye UDP

en: UDP stream output
wa: Rexhowe do floû UDP

en: UDP timeout (in ms)
wa: Tårdjaedje  UDP (e ms)

en: UNIX socket command input
wa: Intrêye del commande do soket UNIX

en: URL description
wa: Discrijhaedje URL

en: URL metadata
wa: Meta-dnêyes del URL

en: URL with information about the stream or your channel.
wa: URL avou des informåcions åd fwait do floû ou di vosse canå.

en: USF subtitles decoder
wa: Discôdeu des sortites USF

en: UTF-8 subtitles autodetection
wa: Deteccion otomatike des sortites UTF-8

en: Uighur
wa: Ouygour

en: Ukrainian
wa: Oucrinnyin

en: Ukrainian (KOI8-U)
wa: Oucrinnwès (KOI8-U)

en: Ultra-wideband (32kHz)
wa: Foirt lådje binde (32kHz)

en: Un-Zoom
wa: Diszoumer

en: Uncompressed RAR
wa: RAR nén rastrindou

en: Uncompressed audio samples (useable with WAV)
wa: Mostras odio nén rastrindous (eployåve avou WAV)

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
wa: Discôper dvins on picsel dal valêye del videyo

en: Uncrop one pixel from the left of the video
wa: Discôper dvins on picsel dal hintche del videyo

en: Uncrop one pixel from the right of the video
wa: Discôper dvins on picsel dal droete del videyo

en: Uncrop one pixel from the top of the video
wa: Discôper dvins on picsel dal copete del videyo

en: Undefined
wa: Nén defini

en: Under the Video
wa: A dzo del videyo

en: Uninstall Windows Service
wa: Disastaler Windows Siervice

en: Uninstall the Service and exit.
wa: Disastaler l' Siervice et moussî foû.

en: Universal (UTF-16)
wa: Universel (UTF-16)

en: Universal (UTF-8)
wa: Universel (UTF-8)

en: Universal (big endian UTF-16)
wa: Universel (big endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
wa: Universel (little endian UTF-16)

en: Universal, Chinese (GB18030)
wa: Universel, Chinwès (GB18030)

en: Unknown
wa: Nén cnoxhou

en: Unknown Video
wa: Videyo nén cnoxhou

en: Unknown category
wa: Categoreye nén cnoxhowe

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
wa: Comande nén cnoxhowe `%s'. Taper  `aidance' po aidance.

en: Unknown type
wa: Sôre nén knoxhowe

en: Unset
wa: Nén defini

en: Unspecified
wa: Nén specifyî

en: Unspecified (0V)
wa: Nén specifyî (0V)

en: Unsubscribe
wa: Si disabouner

en: Untitled
wa: Sins tite

en: Update VLC media player
wa: Mete a djoû l' djouweu d' media VLC

en: Update the tree
wa: Mete a djoû li coxhlaedje

en: Urdu
wa: Ourdou

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
wa: Eployî les sinteus d' movmint HDAPS, AMS, APPLESMC ou UNIMOTION po fé tourner l' videyo

en: Use RTP over RTSP (TCP)
wa: Eployî RTP so RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
wa: Eployî S/PDIF cwand c' est disponibe

en: Use Software White adjust
wa: Eployî l' programe di metaedje a pont do blanc

en: Use Tiger for rendering
wa: Eployî Tiger pol rindou

en: Use VLC pace
wa: Eployî l' alaedje di VLC

en: Use YUVP renderer
wa: Eployî l' moteur di rindou YUVP

en: Use a local picture as logo on the video
wa: Eployî ene locåle imådje come imådjete sol videyo

en: Use a plugins cache
wa: Eployî on muchete des tchôke-divins

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
wa: Eployî ene muchete des tchôkes-divins ki amidrêyrè grandmint l' enondaedje di VLC.

en: Use a sub&titles file
wa: Eployî  on fi&tchî des sortites

en: Use bluray menus. If disabled, the movie will start directly
wa: Eploye les dressêyes bluray. S' il est essocté, l' fime enondrè direk.

en: Use custom skin
wa: Eployî l' tinme a vosse môde

en: Use float32 output
wa: Eployî rexhowe float32

en: Use hardware YUV->RGB conversions
wa: Eployî l' éndjolreye des coviertixhaedjes YUV->RGB

en: Use hardware blending support
wa: Eployî l' sopoirt di maxhaedje d' éndjolreye

en: Use libv4l2
wa: Eployî libv4l2

en: Use media library
wa: Eployî l' livreye media

en: Use native style
wa: Eployî l' stîle askepyî

en: Use playback control?
wa: Eployî l' controle do djouwaedje?

en: Use sequential numbers instead of timestamps
wa: Eployî des nombes secwinciels al plaece des markes di date

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
wa: Eployî des nombes secwinciels al plaece des markes di date po l' limerotaedje des waitroûlêyes

en: Use subtitle file
wa: Eployî l' fitchî des sortites

en: Use this to stream to a single computer.
wa: Eployî ci floû viè on seu copiutrece.

en: Use video buffers in system memory
wa: Eployî les tampons videyo dins l' memwere do sistinme

en: Used for statistics.
wa: Eployî po les sitatistikes.

en: User
wa: Uzeu

en: User Agent
wa: Idintifiaedje do betchteu

en: User name
wa: No d' uzeu

en: User name that will be requested to access the stream.
wa: No d' uzeu ki serè dmandé po ariver å floû.

en: User name that will be used for the connection.
wa: No di l' uzeu ki serè eployî pol raloyaedje.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
wa: No d' uzeu a eployî pol raloyaedje viè l' procsi SOCKS.

en: Username
wa: No d' uzeu

en: Username for the database
wa: No d' uzeu pol båze di dnêyes

en: Username:
wa: No d' uzeu:

en: Uzbek
wa: Ouzbeke

en: V&iew
wa: V&ey

en: V-plane color
wa: Coleur V-plane

en: VBI & Teletext
wa: VBI & teletecse

en: VBI and Teletext decoder
wa: Discôdeu VBI et teletecse

en: VBR mode
wa: Môde VBR

en: VBV buffer
wa: Tampon VBV

en: VC-1 packetizer
wa: Ewalpeu VC-1

en: VC1 video demuxer
wa: Dismultiplecseu videyo VC1

en: VC2 Main Profile
wa: Mwaisse profil VC2

en: VC2 Simple Profile
wa: Simpe profil VC2

en: VCD Format
wa: Cogne VCD

en: VCD device
wa: Éndjin VCD

en: VCD input
wa: Intrêye VCD

en: VDR recordings
wa: Eredjistraedjes VDR

en: VLC Debug Log (%s).rtfd
wa: Djournå di disbugaeje di VLC (%s).rtfd

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
wa: VLC pout håyner des messaedjes sol videyo. Çouci s' lome OSD (On Screen Display - Håynaedje sol waitroûle).

en: VLC can't recognize the input's format
wa: VLC n' pout recnoxhe li cogne d'intrêye

en: VLC cannot use the device "%s", because its type is not supported.
wa: VLC n' pout nén eployî l' éndjin "%s", paski si sôre n' est nén sopoirté.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
wa: VLC n' a savou s' elodji a "%s:%d".

en: VLC could not connect with the given server.
wa: VLC n' pout nén s' elodjî avou l' diné sierveu.

en: VLC could not open the %s module.
wa: VLC n' saveut nén drovi l' module %s.

en: VLC could not open the decoder module.
wa: VLC n' saveut nén drovi l' module do discôdeu.

en: VLC could not open the encoder.
wa: VLC n' saveut nén drovi l' ecôdeu.

en: VLC could not open the file "%s". (%m)
wa: VLC n' a savou drovi l' fitchî  "%s". (%m)

en: VLC could not open the video output module.
wa: VLC n' a savou nén drovi l' module del rexhowe videyo.

en: VLC could not read the file (%m).
wa: VLC n' a savou lére l' fitchî (%m).

en: VLC could not read the file.
wa: VLC n' a savou lére l' fitchî

en: VLC crashed previously
wa: VLC a dedja tcheyou e rak

en: VLC does not support the audio or video format "%4.4s". Unfortunately there is no way for you to fix this.
wa: VLC ni sopoite nén li cogne odio ou videyo "%4.4s". Måluruzint i gn a nole manire po vos a remanthî çouci.

en: VLC failed to load the ASF header.
wa: VLC a fwait berwete po tcherdjî l' tiestire ASF.

en: VLC is started from file association
wa: VLC est enondé d' ene assoçnaedje di fitchîs

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
wa: VLC n' a nén parvinou a drovi li MRL '%s'. Verifyî li djournå po les detays.

en: VLC media player
wa: Djouweu d' media VLC

en: VLC media player - Web Interface
wa: Djouweu d' media VLC - Eterface Waibe

en: VLC media player Help
wa: Aidance do djouweu d' media VLC

en: VLC media player Help...
wa: Aidance do djouweu d' media VLC

en: VLC media player is a free media player, encoder and streamer that can read from files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and even more!
    VLC uses its internal codecs and works on essentially every popular platform.
wa: L' djouweu d' media VLC est on libe djouweu d' media, ecôdeu et kissemeu e floû ki pout lére a pårti di fitchîs, CD, DVD, floûs rantoeles, cwåtes d' egaloyaedje et minme pus!
    VLC eploye ses divantrins codecs eyet overe aprume so tchaeke kimene platfôme.

en: VLC media player updates
wa: Metaedjes a djoû do djouweu d' media VLC

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
wa: VLC eploye normålmint FreeType pol rindou, mins çouci vos permete d' eployî svg pa egzimpe.

en: VLC preferences
wa: Preferinces VLC

en: VLC skins website
wa: Site waibe des peas da VLC

en: VLC version %s (%s)
wa: Modêye di VLC %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
wa: VLC n' a savou nén schaper les meta-dnêyes.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
wa: VLC wådrè a djouwer l' cayet del djivêye a djouwer do moumint.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
wa: VLC wådrè a djouwer l' djivêye a djouwer sins dfén.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
wa: VLC djouwerè des fitchîs dins l' djivêye a djouwer disk' al djokaedje.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
wa: L' raloyaedje di VLC å sierveu diné esteut rfuzêye.

en: VLC's implementation of Video On Demand
wa: Implemintåcion di VLC del Videyo Al Dimande

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
wa: VLM apontiaedje (*.vlm);;Tertos (*)

en: VLM configuration file
wa: Fitchî d' apontiaedje VLC

en: VLM configurator
wa: Apontiaedje VLM

en: VNC Host
wa: VNC Lodjoe

en: VNC Password
wa: Sicret VNC

en: VNC Port
wa: Pôrt VNC

en: VNC hostname or IP address.
wa: No d' lodjeu VNC ou adresse IP

en: VNC password.
wa: Sicret VNC.

en: VNC polling
wa: Saye di cweraedje VNC

en: VNC port number.
wa: Limero d' pôrt VNC.

en: VOC demuxer
wa: Dismultiplecseu VOC

en: VOD
wa: Videyo al dimande (VOD)

en: VOD:
wa: Videyo al dimande (VOD):

en: Value of the audio channels levels
wa: Valixhance des liveas des canås odio

en: Value to adjust dts by
wa: Valixhance po mete a pont li dts pa

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
wa: Sacwants discôdeus/ecôdeus odio et videyo distribouwés pal livreye FFmpeg. Çouci comprind (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG et des ôtes codecs.

en: Verbosity
wa: Tchafiaedje

en: Verbosity (0,1,2)
wa: Tchafiaedje (0,1,2)

en: Verbosity:
wa: Tchafiaedje:

en: Version
wa: Modêye

en: Vertical
wa: Astampé

en: Vertical (13V)
wa: Astampé (13V)

en: Vertical flip
wa: Discandjî d' astampé

en: Vertical offset
wa: Ofset d' astampé

en: Vertical slices per frame
wa: Côpaedjes d' astampé pa cåde

en: Very short backwards jump
wa: Mo court potchaedje en erî

en: Very short forward jump
wa: Mo court potchaedje en avant

en: Very short jump length
wa: Longueu do mo court potchaedje

en: Very short jump length, in seconds.
wa: Longueu do mo court potchaedje, e sigondes.

en: Video
wa: Videyo

en: Video &Track
wa: Boket &videyo

en: Video Auto Scaling
wa: Otomatike metaedje al schåle del videyo

en: Video Bit Rate
wa: Roedeur des bits del Videyo

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
wa: Intrêye videyo CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD)

en: Video Callback data
wa: Dinêyes di rhoucaedje del videyo

en: Video Capture height
wa: Hôteur del egaloyaedje videyo

en: Video Capture height in pixel
wa: Hôteur del egaloyaedje videyo e picsel

en: Video Capture width
wa: Lårdjeur del egaloyaedje videyo

en: Video Capture width in pixel
wa: Lårdjeur del egaloyaedje videyo e picsel

en: Video Codec
wa: Codec videyo

en: Video Effects
wa: Efets Videyo

en: Video FPS
wa: Videyo FPS

en: Video Files
wa: Fitchîs videyo

en: Video ID
wa: Videyo ID

en: Video Manager
wa: Manaedjeu del Videyo

en: Video On Demand ( VOD )
wa: Videyo al dimande ( VOD )

en: Video PID
wa: Videyo PID

en: Video Scale
wa: Schåle del videyo

en: Video Settings
wa: Apontiaedjes del videyo

en: Video Track
wa: Boket videyo

en: Video X coordinate
wa: Cordinêye X del videyo

en: Video Y coordinate
wa: Cordinêye Y del videyo

en: Video acceleration not available
wa: Acceleråcion del Videyo nén disponibe

en: Video alignment
wa: Aroymint del videyo

en: Video aspect ratio
wa: Rapoirt lårdjeur/hôteur del videyo

en: Video bitrate
wa: Roedeur des bits del videyo

en: Video capture
wa: Egaloyaedje videyo

en: Video capture (Video4Linux)
wa: Egaloyaedje videyo (Video4Linux)

en: Video capture controls (if supported by the device)
wa: Controles d' egaloyaedje videyo (si sopoirté pa l' éndjin)

en: Video codec
wa: Codec videyo

en: Video codecs
wa: Codecs videyo

en: Video connection
wa: Raloyaedje videyo

en: Video cropping
wa: Côpaedje dvins l' videyo

en: Video decoder using openmash
wa: Discôdeu videyo eployant openmash

en: Video device
wa: Éndjin videyo

en: Video device (Default: /dev/video0).
wa: Endjin videyo (Prémetou: /dev/video0).

en: Video device name
wa: No d' l' éndjin videyo

en: Video encoder
wa: Ecôdeu videyo

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
wa: Decôdeu videyo (eployant OpenMAX IL)

en: Video filter
wa: Passete videyo

en: Video filter module
wa: Module del passete videyo

en: Video filters are used to process the video stream.
wa: Des passetes videyo sont eployeyes po mete en ouve li floû videyo.

en: Video filters will be applied to the video stream.
wa: Des passetes videyo seront metous en ouve å floû videyo.

en: Video frame-rate
wa: Frecwince do cåde del videyo

en: Video height
wa: Hôteur del videyo

en: Video input
wa: Intrêye videyo

en: Video input chroma format
wa: Cogne del crômeye del intrêye videyo

en: Video input frame rate
wa: Frecwince do cåde del intrêye videyo

en: Video input pin
wa: PIN del intrêye videyo

en: Video memory
wa: Memwere videyo

en: Video memory buffer height.
wa: Lårdjeur do tampon memwere videyo.

en: Video memory buffer width.
wa: Hôteur do tampon memwere videyo.

en: Video memory output
wa: Rexhowe del memwere videyo

en: Video mode
wa: Mode Videyo

en: Video output URL
wa: URL del rexhowe videyo

en: Video output access method
wa: Metôde d' accès del rexhowe videyo

en: Video output for Windows 7/Windows Vista with Platform update
wa: Rexhowe videyo po Windows 7/Windows Vista avou l' metaedje a djoû del platfôme

en: Video output module
wa: Module del rexhowe videyo

en: Video output modules
wa: Modules del rexhowe videyo

en: Video output muxer
wa: Multiplecseu d' rexhowe videyo

en: Video output pin
wa: PIN del rexhowe videyo

en: Video pictures blending
wa: Maxhaedje des imådjes videyo

en: Video port
wa: Pôrt videyo

en: Video post processing filter
wa: Passete di l' après traitmint del videyo

en: Video postrender callback
wa: Rhoucaedje di l' après-rindou videyo

en: Video prerender callback
wa: Rhoucaedje do pré-rindou videyo

en: Video quality post-processing level
wa: Livea del cwålité di l' après traitmint del videyo

en: Video scaling
wa: Metaedje al schåle videyo

en: Video scaling factor
wa: Facteur di metaedje al schåle del videyo

en: Video scaling filter
wa: Passete del metaedje al schåle del videyo

en: Video settings
wa: Apontiaedjes del videyo

en: Video size
wa: Grandeu del imådje videyo

en: Video snapshot directory (or filename)
wa: Ridant del waitroûlêye videyo (ou no do fitchî)

en: Video snapshot file prefix
wa: Betchete do fitchî del waitroûlêye videyo

en: Video snapshot format
wa: Cogne del waitroûlêye videyo

en: Video snapshot height
wa: Hôteur del waitroûlêye videyo

en: Video snapshot width
wa: Lårdjeur del waitroûlêye videyo

en: Video snapshots
wa: Waitroûlêyes videyo

en: Video splitter module
wa: Module do dispårteu videyo

en: Video standard
wa: Sitandård videyo

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
wa: Sitandård videyo (Prémetou, SECAM, PAL, ou NTSC).

en: Video title
wa: Tite del videyo

en: Video transformation filter
wa: Passete di candjaedje del videyo

en: Video width
wa: Lårdjeur del videyo

en: Video4Linux2
wa: Videyo4Linux2

en: Video4Linux2 Compressed A/V
wa: Rastrindou A/V Video4Linux2

en: Video4Linux2 input
wa: Intrêye Video4Linux2

en: VideoLAN Website...
wa: Waibe di VideoLAN...

en: Vietnamese
wa: Vietnamyin

en: Vietnamese (VISCII)
wa: Vietnamyin (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
wa: Vietnamyin (Windows-1258)

en: Visualization
wa: Voeyaedje

en: Visualization:
wa: Voeyaedje:

en: Visualizations
wa: Voeyaedjes

en: Visualizations selector
wa: Tschoezixheu des voeyaedjes

en: Visualizer
wa: Afitcheu

en: Visualizer filter
wa: Passete del afitcheu

en: Vivid
wa: Vif

en: VoD server module
wa: Module do sierveu VoD

en: Vobsub subtitles parser
wa: Analijheu del sintake des sortites Vobsub

en: Vocal
wa: Vocå

en: Voice activity detection
wa: Deteccion d' activité d' vwès (VAD)

en: Vol max #
wa: Vol macs #

en: Volume Control
wa: Controle do Volume

en: Volume Down
wa: Volume pus bas

en: Volume Set
wa: Defini l' volume

en: Volume Up
wa: Volume pus hôt

en: Volume down
wa: Volume pus bas

en: Volume of the audio input.
wa: Volume del intrêye odio.

en: Volume up
wa: Volume pus hôt

en: Vorbis audio decoder
wa: Discôdeu odio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
wa: Ecôdeu odio Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
wa: Ewalpeu odio Vorbis

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
wa: Vorbis est on libe codec odio (ki pout esse eployî avou OGG)

en: Vu meter
wa: Vu-mete

en: WAV demuxer
wa: Dismultiplecseu WAV

en: WAV muxer
wa: Multiplecseu WAV

en: WMServer RTSP dialect
wa: Diyaleke WMServer RTSP

en: WMV (Windows Media Video) 1 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
wa: WMV (Windows Media Video) 1 (eployåve avou MPEG TS, MPEG1, ASF eyet OGG)

en: WMV (Windows Media Video) 2 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
wa: WMV (Windows Media Video) 2 (eployåve avou MPEG TS, MPEG1, ASF eyet OGG)

en: WPL playlist import
wa: Abagaedle del djivêye a djouver WPL

en: Wall
wa: Tapisreye

en: Wall video filter
wa: Passete meur videyo

en: Wallpaper
wa: Tapisreye

en: Warning
wa: Adviertixhmint

en: Water effect
wa: Efet d' ewe

en: Wave
wa: Wache

en: Wave video filter
wa: Passete videyo wague

en: Waves
wa: Waches

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
wa: Nos vnan djusse di trover ene pus viye modêye do fitchî des preferince di VLC.

en: We would like to thank the whole VLC community, the testers, our users and the following people (and the missing ones...) for their collaboration to create the best free software.
wa: Nos vôréns rimerciyî tote li cominålté VLC, les sayeus, nos uzeus et les djins shuvants (et les cis ki mankèt...) po leu coplaedje a ahiver li meyeu programe libe.

en: Web
wa: Waibe

en: Website
wa: Site waibe

en: Welsh
wa: Walès

en: Western European (IBM 00850)
wa: Urope coûtchantrece (IBM 00850)

en: Western European (Latin-9)
wa: Urope coûtchantrece (Latén-9)

en: Western European (Windows-1252)
wa: Urope coûtchantrece (Windows-1252)

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
wa: Cwand c' est possibe, l' floû d' intrêye serèt eredjistré purade ki d' eployî l' module d' rexhowe do floû

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
wa: Cwand çouci est en alaedje, l' eterface mosterrè ene finiesse di dvize tchaeke côp k' ene intrêye uzeu est dimandêye.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
wa: Cwand çouci est en alaedje, les preferinces et/ou les eterfaces mosterront totes les tchuzes disponibes, avou ki les cisses ki li pupårt des uzeus ni duvrént måy djonde.

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
wa: Cwand ci mode est en alaedje, les picsels seront mostrés come noer ou blanc. Li valixhance del soû serè li rilujhance defineye padzo.

en: When track starts playing
wa: Cwand l' boket enonde l' djouwaedje

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
wa: Cwand vos eployîz l' intrêye PVR (ou on mo disrîlé sourdant), vos duvrîz defini çoula a 10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
wa: Cwand vos eployîz li tchuze ene instance seulmint, ecawez les cayets dins l' djivêye a djouwer et wårdez l' cayet djouwé pol moumint.

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
wa: Kéne discrijhaedje di fonte a eployî si l' floû Kate ni specifeye nén les parametes dinés del fonte (no, grandeu, evnd) a eployî. On vude no lairè Tiger tchoezî les parametes del fonte wiski c'est convnåbe.

en: White
wa: Blanc

en: White Blue
wa: Blanc Bleu

en: White Crush for Blue
wa: Språtchaedje do blanc pol bleu

en: White Crush for Green
wa: Språtchaedje do blanc pol vert

en: White Crush for Red
wa: Språtchaedje do blanc pol rodje

en: White Green
wa: Blanc Vert

en: White Level for Blue
wa: Livea d' Blanc pol componint Bleu

en: White Level for Green
wa: Livea d' Blanc pol componint Vert

en: White Level for Red
wa: Livea d' Blanc pol componint Rodje

en: White Red
wa: Blanc Rodje

en: White balance temperature (K)
wa: Tchåleur del balance des blancs (K)

en: Wide-band (16kHz)
wa: Lådje binde (16kHz)

en: Width
wa: Lårdjeur

en: Width of the stream to capture (-1 for autodetection).
wa: Lårdjeur do floû a egaloyer (-1 po otodeteccion).

en: Width of the virtual room
wa: Lårdjeu del forveyowe plaece

en: Width of video or subtitle elementary streams
wa: Lårdjeu des floûs di båze del videyo ou des sortites

en: Win32 font renderer
wa: Moteur di rindou del fonte Win32

en: Win32 waveOut extension output
wa: Rexhowe del cawete Win32 waveOut

en: Window
wa: Finiesse

en: Window decorations
wa: Gåliotaedjes del finiesse

en: Window properties
wa: Prôpietés del finiesse

en: Window size
wa: Grandeu del finiesse

en: Windows GAPI video output
wa: Rexhowe videyo Windows GAPI

en: Windows GDI video output
wa: Rexhowe videyo Windows GDI

en: Windows Service interface
wa: Eterface di Windows Siervice

en: Windows opacity between 0.1 and 1
wa: Spexheur des finiesses inte 0.1 eyet 1

en: Workaround for France
wa: Workaround pol France

en: Wrapper filter output
wa: Rexhowe del passete ewalpeu

en: Write process id to file
wa: Sicrire l' id do processus e fitchî

en: Writer
wa: Sicrijheu

en: Writes process id into specified file.
wa: Scrît l' id do processus dins on specifyî fitchî.

en: X Screensaver disabler
wa: Dismete li sipårgneu di waitroûle X

en: X coordinate
wa: Cordinêyes X

en: X coordinate of the bargraph.
wa: Cordinêyes X do grafike a bårs.

en: X coordinate of the encoded subtitle
wa: Cordinêyes X do sortite ecôdé

en: X coordinate of the mask.
wa: Cordinêyes X do masse imådje.

en: X coordinate of the rendered image
wa: Cordinêyes X del imådje rmetowe

en: X coordinate of the rendered subtitle
wa: Cordinêyes X do sortite rindou

en: X offset
wa: Displaeçmint X

en: X window
wa: Purnea X

en: X11 display
wa: Håynaedje X11

en: X11 video output (XCB)
wa: Rexhowe videyo X11 (XCB)

en: X11 video window (XCB)
wa: Purnea videyo X11 (XCB)

en: X11 window ID
wa: ID del Purnea X11

en: XA demuxer
wa: Dismultiplecseu XA

en: XDG-screensaver
wa: Sipårgneu di waitroûle-XDG

en: XML OSD configuration importer
wa: Abagueu d' apontiaedje XML OSD

en: XML Parser (using libxml2)
wa: Analijheu del sintake XML (eployant libxml2)

en: XOSD interface
wa: Eterface XOSD

en: XSPF playlist
wa: Djivêye a djouwer XSPF

en: XSPF playlist export
wa: Ebagaedje del djivêye a djouwer XSPF

en: XSPF playlist import
wa: Abaguer l' djivêye a djouver XSPF

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
wa: Djivêye a djouwer XSPF|*.xspf|fitchî M3U|*.m3u|djivêye a djouwer HTML|*.html

en: XVideo
wa: XVideyo

en: XVideo adaptor number
wa: Limero d' adapteu XVideo

en: XVideo format id
wa: ID del cogne XVideyo

en: XVideo output (XCB)
wa: Rexhowe XVideyo (XCB)

en: Xhosa
wa: Xhossa

en: Y coordinate
wa: Cordinêyes Y

en: Y coordinate of the bargraph.
wa: Cordinêyes Y do grafike a bårs.

en: Y coordinate of the encoded subtitle
wa: Cordinêyes Y do sortite ecôdé

en: Y coordinate of the mask.
wa: Cordinêyes Y do masse imådje.

en: Y coordinate of the rendered image
wa: Cordinêyes Y del imådje rmetowe

en: Y coordinate of the rendered subtitle
wa: Cordinêyes Y do sortite rindou

en: Y offset
wa: Displaeçmint Y

en: YUV output
wa: Rexhowe YUV

en: YUV video output
wa: Rexhowe videyo YUV

en: YUV4MPEG2 header (default disabled)
wa: YUV4MPEG2 tiestire (prémetou dismetou)

en: YUVP converter
wa: kivierseu YUVP

en: Yellow
wa: Djaene

en: Yes
wa: Oyi

en: Yiddish
wa: Yidish

en: Yoruba
wa: Yorouba

en: You are using the Qt4 Interface.
wa: Vos eployîz pol moumint l' eterface Qt4.

en: You can choose to disable some CPU accelerations here. Use with extreme care!
wa: Vos ploz tchoezî di dismete des acceleråcions do CPU chal. A eployî avou estrinme sogne!

en: You can enforce the OSD menu position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
wa: Vos ploz foirci l' eplaeçmint del dressêye OSD (Håynaedje sol waitroûle) sol videyo (0=mitan, 1=hintche, 2= droete, 4=copete, 8=valêye, vos ploz eto eployî des combinåcions di cisses valixhances, eg. 6 = al copete droete).

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
wa: Vos ploz foirci l' eplaeçmint del banire sol videyo (0=mitan, 1=hintche, 2 =droete, 4=copete, 8=valêye, vos ploz eto eployî des combinåcions di cisses valixhances, eg 6 = droete copete).

en: You can enforce the picture position on the overlay (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
wa: Vos ploz foirci l' eplaeçmint del imådje sol ricovraedje (0=mitan, 1=hintche, 2=droete, 4=copete, 8=valêye, vos ploz eto eployî des combinåcions di cisses valixhances, metans 6 = copete a droete).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
wa: Vos ploz foirci l' eplaeçmint do coine al copete hintche del finiesse videyo (cordinêyes X).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
wa: Vos ploz foirci l' eplaeçmint do coine al copete hintche del finiesse videyo (cordinêyes Y).

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
wa: Vos ploz foirci l' eplaeçmint do sortite sol videyo (0=mitan, 1=hintche, 2=droete, 4=copete, 8=valêye, vos ploz eto eployî des combinåcions di cisses valixhances, metans 6 = copete a droete).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
wa: Vos ploz foirci li hôteu del videyo. Pa prémetou (-1) VLC s' adramtêyrè ås caracteristikes del videyo.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
wa: Vos ploz foirci li lårdjeu del videyo. Pa prémetou (-1) VLC s' adramtêyrè ås caracteristikes del videyo.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
wa: Vos ploz intrer chal ene tchinne di rexhowe do prémetou floû. Rapoirtez vos al documintåcion po-z aprinde kimint basti di téles tchinnes. Prindez asteme: cisse tchinne serè metowe en alaedje po tos les floûs.

en: You can force the audio output frequency here. Common values are 0 (undefined), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.
wa: Vs poloz foirci l' frecwince del rexhowe odio chal. Les comonêyes valixhances sont 0 (nin prémetowes), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
wa: Vos ploz diner al mwin ene djivêye des rimarkes po on floû avou l' cogne "{no=no del rimarke,tins=displaeçmint opcionel do tins,bites=displaeçmint opcionel des bites},{...}"

en: You can manually select a language for the interface. The system language is auto-detected if "auto" is specified here.
wa: Vos poloz tchoezi al mwin on lingaedje po l' eterface. Li lingaedje do sistinme est detecté otamaticmint si "oto" est specifiyî chal.

en: You can select control interfaces for VLC.
wa: Vod ploz tchoezi les eterfaces di controle po VLC.

en: You can select local files with the following list and buttons.
wa: Vos ploz tchoezî les locås fitchîs avou les shuvants djivêye et botons.

en: You can set the default audio output volume here, in a range from 0 to 1024.
wa: Vos ploz defini chal l' prémetou volume del rexhowe odio, dins ene fortchete di 0 a 1024.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
wa: Vos ploz eployî cisse pôzucion po mete les sortites pa dzo l' fime, purade ki dizeu l' fime. Sayîz diferinnes pôzucion.

en: You can zoom the video by the specified factor.
wa: Vos ploz zoumer sol videyo avou l' facteur specifyî.

en: You have the latest version of VLC media player.
wa: Vos avoz li dierinne modêye do djouweu d' media VLC.

en: You must set a name for the profile.
wa: Vos divoz defini on no pol profil.

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
wa: Vos dvoz normålmint nouri l' module shoutcast avou des floûs Ogg. C' est eto possibe al plaece di kissemer e floû do MP3, adon vos ploz ricassî des floûs MP3 viè l' sierveu shoutcast/icecast.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
wa: I shonne ki vosse Mac n' est nén ahessî avou én éndjin d' intrêye ki va. S' i vos plait verifyîz vos raloyeus et vos mineus.

en: Your Mac lacks Quartz Extreme acceleration, which is required for video output. It will still work, but much slower and with possibly unexpected results.
wa: I manke a vosse Mac l' acceleråcion Quartz Extreme, k' on-z a mezåjhe pol rexhowe videyo. I continouwrè a roter, mins bråmint pus londjinnmint et avou des rizultats motoit nén ratindous.

en: Your account was rejected.
wa: Vosse conte esteut rfuzêye.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
wa: Vosse saye di raloyaedje å sierveu esteut rfuzêye.

en: Your input can't be opened
wa: Voste intrêye n' pout nén esse drovowe

en: Your password was rejected.
wa: Vosse sicret esteut rfuzêye.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
wa: Li livreye di decôdaedje BD+ di vosse sistinme ni rote nén. I manke l' apontiaedje?

en: ZPL playlist import
wa: Abagaedle del djivêye a djouver ZPL

en: Zip access
wa: Accès Zip

en: Zip files filter
wa: Passete des fitchîs ZIP

en: Zone 0: Top gradient
wa: Redjon 0:Gradyint al copete

en: Zone 0:top
wa: Redjon 0:al copete

en: Zone 1: Right gradient
wa: Redjon 1:Gradyint droet

en: Zone 1:right
wa: Redjon 14:droet

en: Zone 2: Bottom gradient
wa: Redjon 2:Gradyint al valêye

en: Zone 2:bottom
wa: Redjon 2:al valêye

en: Zone 3: Left gradient
wa: Redjon 3:Gradyint hintche

en: Zone 3:left
wa: Redjon 3:hintche

en: Zone 4: Summary gradient
wa: Redjon 4:Rascourti do gradyint

en: Zone 4:summary
wa: Redjon 4:rascourti

en: Zones on left / right side
wa: Redjons sol costé hintche / droet

en: Zoom
wa: Zoum

en: Zoom mode: %s
wa: Môde zoum: %s

en: Zoom video
wa: Zoum videyo

en: Zooming reset
wa: Rimete a zero l' zoumaedje

en: Zulu
wa: Zoulou

en: [Display]
wa: [Håynaedje]

en: [Filebrowser]
wa: [Naivieu di fitchîs]

en: [Global]
wa: [Globå]

en: [Loop]
wa: [Blouke]

en: [Player]
wa: [Djouweu]

en: [Playlist]
wa: [Djivêye a djouwer]

en: [Random]
wa: [Astcheyance]

en: [Repeat]
wa: [Repeter]

en: [cdda:][device][@[track]]
wa: [cdda:][éndjin][@[boket]

en: [vcd:][device][@[title][,[chapter]]]
wa: [vcd:][éndjin][@[tite][,[tchaptrê]]]

en: all
wa: tot

en: auto
wa: tot seu

en: bits
wa: bites

en: blocks
wa: blokes

en: boolean
wa: bouleyin

en: buffers
wa: tampons

en: clean effects
wa: efets netyîs

en: collapse
wa: catchî

en: column border
wa: boirdeure del colone

en: cycles per degree
wa: bloukes pa digré

en: dc1394 input
wa: intrêye dc1394

en: debug
wa: disbugaedje

en: decoder
wa: discôdeu

en: device, fifo or filename
wa: éndjin, fifo ou no do fitchî

en: dia
wa: dia (årchitecteure di discandje di documints)

en: disabled
wa: dismete

en: end
wa: difén

en: errors
wa: arokes

en: expand
wa: ragrandi

en: extended selection list
wa: sitindêye djivêye do tchoes

en: fast
wa: rade

en: filename for stream (helper setting for dst)
wa: no d' fitchî po floû (aideu a l' apontiaedje po dst)

en: fixed
wa: ewal

en: float
wa: flotant

en: fnordlicht options
wa: Tchuzes fnordlicht

en: force coding frame as single picture
wa: Foirci l' côdaedje do cåde come ene simpe imådje

en: fps
wa:  cps

en: frames
wa: cådes

en: full
wa: plin

en: hearing impaired
wa: deur d' oraye

en: height
wa: hôteur

en: height of the overlapping area (in %)
wa: hôteur del redjon di ricovraedje (e %)

en: iOS OpenGL ES video output (requires UIView)
wa: Rexhowe videyo iOS OpenGL ES (i fåt UIView)

en: iTunes Music Library importer
wa: Abagneu del Livrêye di Media d' iTunes

en: integer
wa: etir

en: last.fm: Authentication failed
wa: last.fm: l'Otintifiaedje a fwait berwete

en: length of the overlapping area (in %)
wa: longueur del redjon di ricovraedje (e %)

en: libavformat access output
wa: Rexhowe d' accès libavformat

en: libprojectM effect
wa: efet libprojectM

en: main program
wa: mwaisse programe

en: middle position (in %)
wa: Eplaeçmint do mitan (en %)

en: motion
wa: movmint

en: motion control interface
wa: Eterface do controle do movmint

en: no
wa: neni

en: none
wa: nole

en: normal
wa: normå

en: offsets
wa: displaeçmints

en: packetizer
wa: Ewalpeu

en: packets
wa: pakets

en: perceptual distance
wa: Distance pol sintaedje

en: play list
wa: Djouwer l' djivêye

en: print a list of available modules
wa: imprimer ene djivêye des modules disponibes

en: print a list of available modules with extra detail
wa: imprimer ene djivêye des modules disponibes avou des ptites sacwès di rawete

en: print version information
wa: rexhe l' informåcion sol modêye

en: projectM configuration file
wa: Fitchî d' apontiaedje projectM

en: projectM preset path
wa: Tchmin do prédefinixha projectM

en: reset the current config to the default values
wa: rimete a zero l' apontiaedje do moumint ås prémetowes valixhances

en: resets the current plugins cache
wa: rimete a zero l' muchete des tchôkes-divins do moumint

en: row border
wa: boirdeure del roye

en: sec.
wa: sig.

en: selection list
wa: djivêye do tchoes

en: simple
wa: simpe

en: slow
wa: londjin

en: spatial
wa: e l' espåce

en: string
wa: tchinne

en: temporal
wa: dins l' tins

en: type
wa: sôre

en: unknown type
wa: sôre nén cnoxhowe

en: use alternate config file
wa: Eployî èn ôte fitchî d' apontiaedje possibe

en: v4l2 controls
wa: Controles v412

en: v4l2 driver controls
wa: Controles do mineu v4l2

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
wa: vcdx://[éndjin-ou-fitchî][@{P,S,T}lim]

en: vlc-snap
wa: vlc-assaetchaedje

en: warnings
wa: adviertixhmints

en: width
wa: lårdjeur

en: x offset
wa: displaeçmint X

en: x264 profile and level selection
wa: Tchoe do profile et do livea x264

en: y offset
wa: displaeçmint X

en: yes
wa: oyi

en: yes: %@ @ %@ kb/s
wa: oyi: %@ @ %@ kb/s

en: | @name logo-transparency #. . . . . . . . .transparency
wa: | @name logo-transparency #. . . . . . . . .voeyoute

en: | @name logo-x X . . . . . . . . . . . .offset from left
wa: | @name logo-x X . . . . . . . . . . . .displaeçmint del hintche

en: | @name logo-y Y . . . . . . . . . . . . offset from top
wa: | @name logo-y Y . . . . . . . . . . . . displaeçmint del droete

en: | @name marq-color # . . . . . . . . . . font color, RGB
wa: | @name marq-color # . . . . . . . . . . coleur del fonte, RGB

en: | @name marq-opacity # . . . . . . . . . . . . . opacity
wa: | @name marq-opacity # . . . . . . . . . . . . . spexheur

en: | @name marq-size # . . . . . . . . font size, in pixels
wa:  @name marq-size # . . . . . . . . grandeu del fonte, e picsels

en: | @name marq-timeout T. . . . . . . . . . timeout, in ms
wa: | @name marq-timeout T. . . . . . . . . . astådje, e ms

en: | @name marq-x X . . . . . . . . . . . .offset from left
wa: | @name marq-x X . . . . . . . . . . . .displaeçmint del hintche

en: | @name marq-y Y . . . . . . . . . . . . offset from top
wa: | @name marq-y Y . . . . . . . . . . . . displaeçmint del droete

en: | @name mosaic-align 0..2,4..6,8..10. . .mosaic alignment
wa: | @name mosaic-align 0..2,4..6,8..10. . .aroymint del mozayike

en: | @name mosaic-cols #. . . . . . . . . . .number of cols
wa: | @name mosaic-cols #. . . . . . . . . . .nombe di colones

en: | @name mosaic-hborder # . . . . . . . horizontal border
wa: | @name mosaic-hborder # . . . . . . . boirdeure coûtcheye

en: | @name mosaic-height #. . . . . . . . . . . . . .height
wa: | @name mosaic-height #. . . . . . . . . . . . . .hôteur

en: | @name mosaic-offsets x,y(,x,y)*. . . . list of offsets
wa: | @name mosaic-offsets x,y(,x,y)*. . . . djivêye di displaeçmints

en: | @name mosaic-order id(,id)* . . . . order of pictures
wa: | @name mosaic-order id(,id)* . . . . ôre des imådjes

en: | @name mosaic-rows #. . . . . . . . . . .number of rows
wa: | @name mosaic-rows #. . . . . . . . . . .nombe di royes

en: | @name mosaic-vborder # . . . . . . . . vertical border
wa: | @name mosaic-vborder # . . . . . . . . boirdeure astampêye

en: | @name mosaic-width # . . . . . . . . . . . . . . width
wa: | @name mosaic-width # . . . . . . . . . . . . . . lårdjeur

en: | @name mosaic-xoffset # . . . .top left corner position
wa: | @name mosaic-xoffset # . . . .pôzucion coine del copete hintche

en: | @name mosaic-yoffset # . . . .top left corner position
wa: | @name mosaic-yoffset # . . . .pôzucion coine del copete hintche

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
wa: | achan [X]. . . . . . . . . .  defini/aveur les canås odio

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
wa: | radjouter XYZ  . . . . . . . . . . . . radjouter XYZ dins l' djivêye a djouwer

en: | adev [X] . . . . . . . . . . .  set/get audio device
wa: | adev [X] . . . . . . . . . . .  defini/aveur l' éndjin odio

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
wa: | atrack [X] . . . . . . . . . . . defini/aveur li boket del odio

en: | bytes sent       : %8.0f KiB
wa: | bites evoyîs       : %8.0f kB

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
wa: | tchaptrê [X]  . . . . defini/cweri l' tchaptrê dins l' cayet do moumint

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
wa: | tchaptrê_n  . . . . . .  tchaptrê shuvant dins l' cayet do moumint

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
wa: | tchaptrê_p  . . . . . .  tchaptrê di dvant dins l' cayet do moumint

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
wa: | netyî . . . . . . . . . . . . . . netyî l' djivêye a djouwer

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
wa: | bites do dismultiplecseu léjhous : %8.0f KiB

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
wa: | mete al cawêye XYZ  . . . . . . . . . cawêye XYZ dins l'djivêye a djouwer

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
wa: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . discandjî forrimpli l' waitroûle

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
wa: | pus rade . . . . . . . . . .  djouwaedje pus rade do floû

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
wa: | cådes. . . . . . . . . .  djouwer cåde pa cåde

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
wa: | awè_li longeur . . . . .  li longueur do floû do moumint

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
wa: | awè_l' tite . . . . .  l' tite do floû do moumint

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
wa: | potchî a . . . . . . . . . . . . . .  potchî al cayet al indecse

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
wa: | aidance . . . . . . . . . . . . . . . ci messaedje d'aidance

en: | info . . . . .  information about the current stream
wa: | info . . . . .  informåcion sol floû do moumint

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
wa: | oedeur des bits del intrêye    :   %6.0f kb/s

en: | input bytes read : %8.0f KiB
wa: | bites d' intrêye léjhous : %8.0f KiB

en: | longhelp . . . . . . . . . . . a longer help message
wa: | longhelp . . . . . . . . . . . on pus long messaedje d' aidance

en: | menu . . [on|off|up|down|left|right|select] use menu
wa: | menu . . [on|off|up|down|left|right|select] eployî l' dressêye

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
wa: | shuvant . . . . . . . . . . . . . .  cayet d' djivêye a djouwer shuvant

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
wa: | normå . . . . . . . . . .  normå djouwaedje do floû

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
wa: | djouwer . . . . . . . . . . . . . . . . . . djouwer floû

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
wa: | djivêye a djouwer . . . . .  mostrer les cayets pol moumint dins l' djivêye a djouwer

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
wa: | di dvant . . . . . . . . . . . .  cayet d' djivêye a djouwer di dvant

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
wa: | cwiter . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  cwiter vlc

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
wa: | evoyaedje di roedeur des bits  :   %6.0f kb/s

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
wa: | pus londjin . . . . . . . . . .  djouwaedje pus londjin do floû

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
wa: | snapshot . . . . . . . . . . . . fé ene waitroûlêye del videyo

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
wa: | sitatut . . . . . . . . . . . sitatut del djivêye a djouwer do moumint

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
wa: | arester . . . . . . . . . . . . . . . . . . arester floû

en: | strack [X] . . . . . . . . . set/get subtitles track
wa: | strack [X] . . . . . . . . . defini/aveur li boket des sortites

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
wa: | tite [X]  . . . . . . defini/cweri l' tite dins l' cayet do moumint

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
wa: | tite_n  . . . . . . . .  tite shuvant dins l' cayet do moumint

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
wa: | tite_p  . . . . . .  tite di dvant dins l' cayet do moumint

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
wa: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  defini/aveur li côpaedje del videyo

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
wa: | volbas [X]  . . . . . .  baxhî l' volume do son X digrés

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
wa: | volume [X] . . . . . . . . . .  defini/cweri l' volume odio

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
wa: | volhôt [X]  . . . . . .  monter l' volume do son X digrés

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
wa: | vratio [X]  . . . . . . . defini/aveur li rapoirt lårdjeur/hôteur del videyo

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
wa: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . defini/aveur li boket del videyo

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
wa: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  defini/aveur li zoum videyo
