VLC - Trans - en to tr translation catalogue (5427 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
tr: 
    İçerik vlc-help.txt dosyasına kaydedildi.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
tr: 
    Devam etmek için ENTER tuşuna basınız...

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
tr: 
    Uyarı: Arayüze artık erişemiyorsanız, bir komut satırı penceresi açın, VLC programının kurulu olduğu klasöre gidin ve "vlc -I qt" komutunu çalıştırın

en:       bytes sent       : %8.0f KiB
tr:       gönderilen bayt       : %8.0f KiB

en:       demux bitrate    :   %6.0f kb/s
tr:       tekleyici bit hızı    :   %6.0f kb/s

en:       demux bytes read : %8.0f KiB
tr:       okunan tekleyici baytı : %8.0f KiB

en:       input bitrate    :   %6.0f kb/s
tr:       giriş bit hızı    :   %6.0f kb/s

en:       input bytes read : %8.0f KiB
tr:       girişten okunan bayt : %8.0f KiB

en:       packets sent     :    %5i
tr:       gönderilen paket     :    %5i

en:       sending bitrate  :   %6.0f kb/s
tr:       gönderme bit hızı  :   %6.0f kb/s

en:   [Audio Decoding]
tr:   [Ses Çözme]

en:   [Incoming]
tr:   [Gelen]

en:   [Streaming]
tr:   [Akış]

en:   [Video Decoding]
tr:   [Görüntü Çözme]

en:  (default disabled)
tr:  (varsayılan devredışı)

en:  (default enabled)
tr: (varsayılan etkin)

en:  .                      Show/Hide hidden files
tr:  .                      Gizli Dosyaları Göster/Gizle

en:  /                      Look for an item
tr:  /                      Bir Öge Ara

en:  <, >                   Next/Previous chapter
tr:  <, >                   Önceki/Sonraki bölüm

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
tr:  <enter>                Seçili dosyayı çalma listesine ekle

en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
tr:  <left>,<right>         Tara -/+ 1%%

en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
tr:  <pageup>,<pagedown>    Kutuda sayfa sayfa dolaş

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
tr:  <space>                Seçili klasörü çalma listesine ekle

en:  <space>                Pause/Play
tr:  <boşluk>                Duraklat/Oynat

en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
tr:  <start>,<end>          Kutunun başına/sonuna git

en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
tr:  <up>,<down>            Kutuda satır satır dolaş

en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
tr:  <up>,<down>            Tara +/-5%%

en:  A                      Add an entry
tr:  A                      Bir Kayıt Ekle

en:  B                      Show/Hide filebrowser
tr:  B                      Dosya tarayıcıyı Göster/Gizle

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
tr:  Ctrl-l                 Ekranı yenile

en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
tr:  D, <backspace>, <del>  Bir kayıdı sil

en:  Esc                    Close Add/Search entry
tr:  Esc                    Kayıt Ekle/Ara'yı Kapat

en:  L                      Show/Hide messages box
tr:  L                      İletiler kutusunu Göster/Gizle

en:  O                      Reverse order Playlist by title
tr:  O                      Çalma Listesini Parça Adına Göre Tersten Diz

en:  P                      Show/Hide playlist box
tr:  P                      Oynatma listesi kutusunu Göster/Gizle

en:  Position : %s/%s
tr:  Konum : %s/%s

en:  Profile Name Missing
tr: Profil Adı Kayıp

en:  R                      Toggle Repeat item
tr:  R                      Yinelenecek Öğeyi Seç/Bırak

en:  S                      Show/Hide statistics box
tr:  S                      İstatistikler kutusunu Göster/Gizle

en:  Source   : %s
tr:  Kaynak  : %s

en:  Source: <no current item>
tr:  Kaynak: <hiç öge yok>

en:  Volume   : %u%%
tr:  Düzey   : %u%%

en:  Weighted prediction for P-frames:  - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
tr: P karelerinin ağırlıklı öngörülmesi:  - 0: Devredışı
     - 1: Kör dengeleme
     - 2: Akıllı inceleme.

en:  [ h for help ]
tr:  [ yardım için h ]

en:  [, ]                   Next/Previous title
tr:  [, ]                   Önceki/Sonraki başlık

en:  a, z                   Volume Up/Down
tr:  a, z                   Sesi Azalt/Arttır

en:  by the VideoLAN Team.
tr:  VideoLAN takımı tarafından.

en:  days
tr:  günde bir

en:  e                      Eject (if stopped)
tr:  e                      Çıkart (durdurulmuşsa)

en:  f                      Toggle Fullscreen
tr:  f                      Tam Ekranı Kapla/Küçült

en:  g                      Go to the current playing item
tr:  g                      Şu Anda Çalınan Ögeye Git

en:  h,H                    Show/Hide help box
tr:  h,H                    Yardım Kutusunu Göster/Gizle

en:  i                      Show/Hide info box
tr:  i                      Bilgi Kutusunu Göster/Gizle

en:  l                      Toggle Loop Playlist
tr:  l                      Çevrim Çalma Listesini Aç/Kapat

en:  m                      Show/Hide metadata box
tr:  m                      Üstveri kutusunu Göster/Gizle

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
tr:  n, p                   Sonraki/Önceki oynatma listesi ögesi

en:  o                      Order Playlist by title
tr:  o                      Çalma Listesini Parça Adına Göre Diz

en:  q, Q, Esc              Quit
tr:  q, Q, Esc              Çık

en:  r                      Toggle Random playing
tr:  r                      Rastgele Çalmayı Aç/Kapat

en:  s                      Stop
tr:  s                      Dur

en:  x                      Show/Hide objects box
tr:  x                      Nesneler kutusunu Göster/Gizle

en: "%s" is no audio encoder.
tr: "%s" ses kodlayıcı değil.

en: "%s" is no video encoder.
tr: "%s" görüntü kodlayıcı değil.

en: "Color detection" effect. The whole image will be turned to black and white, except the parts that are of the color that you select in the settings.
tr: "Renk algılama" etkisi. Görüntü, ayarlardan seçtiğiniz renk dışında tamamen siyah beyaz olacak.

en: "Edge detection" video distortion effect.
    Try changing the various settings for different effects
tr: "Kenar tespiti" görüntü bozma etkisi.
    Farklı etkiler için ayarları değiştirmeyi deneyin.

en: "Rating" to put in ASF comments.
tr: ASF yorumlarına eklenecek "Derecelendirme".

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
tr: Mavi ekran anahtar renginin "U" değeri (YUV değerleri olarak). 0 ile 255 arasındadır, mavi için 120'dir.

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
tr: Mavi ekran anahtar renginin "V" değeri (YUV değerleri olarak). 0 ile 255 arasındadır, mavi için 90'dır.

en: "Water surface" video distortion effect
tr: "Su yüzeyi" görüntü bozma etkisi

en: "Waves" video distortion effect
tr: "Dalgalar" görüntü bozma etkisi.

en: #paste your VLM commands here
tr: #VLM komutlarını buraya yapıştırın

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
tr: #komutları yeni bir satır ya da noktalı virgül ile ayırarak yazın

en: %d module(s) were not displayed because they only have advanced options.
tr: %d modül yalnızca gelişmiş seçeneklere sahip olduğundan gösterilmiyor.

en: %i items
tr: %i öge

en: %i tracks
tr: %i iz

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
tr: %s
    İndiriliyor... %s/%s %.1f%% tamamlandı

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
tr: %s
    İndiriliyor... %s/%s - %.1f%% tamamlandı

en: %s (Encoded Output)
tr: %s (Kodlanmış Çıkış)

en: %s bytes
tr: %s bayt

en: &About
tr: H&akkında

en: &Advanced Controls
tr: &Gelişmiş Denetimler

en: &Advanced Open...
tr: Gelişmiş &Aç...

en: &Apply
tr: &Uygula

en: &Aspect Ratio
tr: En Boy Or&anı

en: &Audio
tr: &Ses

en: &Bookmarks
tr: Yer İ&mleri

en: &Cancel
tr: İ&ptal

en: &Chapter
tr: &Bölüm

en: &Clear
tr: &Temizle

en: &Close
tr: &Kapat

en: &Codec
tr: &Kodlayıcı/Çözücü

en: &Codec Information
tr: &Kodlayıcı/Çözücü Bilgileri

en: &Convert
tr: Dönüştür

en: &Convert / Save
tr: &Dönüştür / Kaydet

en: &Crop
tr: &Kırp

en: &Deinterlace
tr: &Taramasızlık

en: &Deinterlace mode
tr: &Taramasızlık kipi

en: &Disc
tr: &Disk

en: &Effects and Filters
tr: &Etkiler ve Süzgeçler

en: &Enqueue
tr: Kuyruğa &Ekle

en: &Faster
tr: Daha Hızlı

en: &File
tr: &Dosya

en: &Fullscreen
tr: &Tam Ekran

en: &Fullscreen Interface
tr: &Tam Ekran Arayüzü

en: &General
tr: &Genel

en: &Go
tr: &Atla

en: &Help
tr: &Yardım

en: &Help...
tr: Y&ardım...

en: &Jump Forward
tr: İleri Atla

en: &Manage
tr: &Yönet

en: &Media
tr: Orta&m

en: &Messages
tr: İ&letiler

en: &Metadata
tr: Ü&st veri

en: &Navigation
tr: &Gezinti

en: &Network
tr: &Ağ

en: &No
tr: &Hayır

en: &Open (advanced)...
tr: &Aç (gelişmiş)...

en: &Open File...
tr: D&osya Aç...

en: &Play
tr: &Oynat

en: &Playback
tr: &Oynatım

en: &Post processing
tr: A&rt İşleme

en: &Preferences
tr: &Seçenekler

en: &Quit
tr: &Çıkış

en: &Recheck version
tr: Sü&rümü yeniden denetle

en: &Reset Preferences
tr: Ayarları &Sıfırla

en: &Save
tr: &Kaydet

en: &Save Metadata
tr: Ü&stverileri Kaydet

en: &Save as...
tr: &Farklı Kaydet...

en: &Search:
tr: Ara:

en: &Select
tr: &Seç

en: &Services Discovery
tr: &Hizmet Keşfi

en: &Start
tr: Başlat

en: &Stop
tr: &Durdur

en: &Stream
tr: &Akış

en: &Stream...
tr: &Akış...

en: &Subtitles Track
tr: &Altyazı İzi

en: &Tools
tr: &Araçlar

en: &Track Synchronization
tr: İz Eşleş&tirme

en: &VLM Configuration
tr: &VLM Yapılandırması

en: &Video
tr: &Görüntü

en: &View
tr: &Görünüm

en: &Visualizations
tr: &Görselleştirmeler

en: &Yes
tr: &Evet

en: &Zoom
tr: &Yakınlaştır

en: (Delayed)
tr: (Gecikmiş)

en: (Experimental) Don't do caching at the access level.
tr: Erişim düzeyinde ön bellekleme yapma (Deneysel) .

en: (Hastened)
tr: (Hızlandırılmış)

en: (Not recommended) Perform a simple (non hierarchical block matching motion vector search with search range of +/-x, +/-y
tr: (Önerilmez) Basit +/-x, +/-y aralığında hiyerarşik olmayan bloklara uygun hareket vektörü araması.

en: (Super) Video CD
tr: (Süper) Video CD

en: (no item is being played)
tr: (oynatılmakta olan öge yok)

en: +----[ Remote control commands ]
tr: +----[ Uzaktan kumanda komutları ]

en: +----[ end of help ]
tr: +----[ yardımın sonu ]

en: +-[Audio Decoding]
tr: +-[Ses Çözme]

en: +-[Incoming]
tr: +-[Gelen]

en: +-[Streaming]
tr: +-[Akış]

en: +-[Video Decoding]
tr: +-[Görüntü Çözme]

en: ---  DVD Menu
tr: ---  DVD Menüsü

en: ----- Title
tr: ----- Başlık

en: 0.35 (same as DVB-S)
tr: 0.35 (DVB-S ile aynı)

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
tr: 1-geçişli Kalite tabanlı VBR. Aralığı: 0 - 51.

en: 15 bits
tr: 15 bit

en: 16 bits
tr: 16 bit

en: 1:1 Original
tr: 1:1 Özgün

en: 1:2 Half
tr: 1:2 Yarı

en: 1:4 Quarter
tr: 1:4 Çeyrek

en: 1:File
tr: 1:Dosya

en: 2 Front 2 Rear
tr: 2 Ön 2 Arka

en: 2 Pass
tr: İki kat

en: 24 bits
tr: 24 bit

en: 2:1 Double
tr: 2:1 İki Kat

en: 3 Front 2 Rear
tr: 3 Ön 2 Arka

en: 32 bits
tr: 32 bit

en: 525 lines / 60 Hz
tr: 525 satır / 60 Hz

en: 6 MHz
tr: 6 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
tr: 625 satır / 50 Hz

en: 7 MHz
tr: 7 Hz

en: 8 MHz
tr: 8 Hz

en: 8 bits
tr: 8 bit

en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    p { margin: 0; -qt-block-indent: 0; text-indent: 0;}
    body { font-family: 'sans'; font-size: 8pt; font-weight: 400; }
    p > span { color: #838383; }
    </style></head><body>
    <p><span>http://www.example.com/stream.avi</span></p>
    <p><span>rtp://@:1234</span></p>
    <p><span>mms://mms.examples.com/stream.asx</span></p>
    <p><span>rtsp://server.example.org:8080/test.sdp</span></p>
    <p><span>http://www.yourtube.com/watch?v=gg64x</span></p></body></html>
tr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    p { margin: 0; -qt-block-indent: 0; text-indent: 0;}
    body { font-family: 'sans'; font-size: 8pt; font-weight: 400; }
    p > span { color: #838383; }
    </style></head><body>
    <p><span>http://www.ornek.com/akis.avi</span></p>
    <p><span>rtp://@:1234</span></p>
    <p><span>mms://mms.ornek.com/akis.asx</span></p>
    <p><span>rtsp://sunucu.ornek.org:8080/deneme.sdp</span></p>
    <p><span>http://www.bizimtube.com/watch?v=gg64x</span></p></body></html>

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
tr: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>VLC ortam oynatıcısı Yardımına hoşgeldiniz</h2><h3>Belgeler</h3><p>VLC belgelerini VideoLAN <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> websitesinde bulabilirsiniz.</p><p>VLC ortam oynatıcıyı kullanmaya yeni başladıysanız <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a> belgesini okuyun.</p><p>Oynatıcıyı nasıl kullanacağınız ile ilgili bilgileri <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" belgesinde bulabilirsiniz.</p><p>Tüm kaydetme, dönüştürme, çoklama ve akış işlemleri için  <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a> belgesi içinde yararlı bilgiler bulabilirsiniz.</p><p>Kullanılan deyimler hakkında yeterli bilginiz yoksa <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a> bölümünden yararlanabilirsiniz.</p><p>Temel kısayol tuşları hakkında <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a>  sayfasından bilgi edinebilirsiniz.</p><h3>Yardım</h3><p>Bir soru sormadan önce <a href="http://wiki.videolan.org/Frequently_Asked_Questions">FAQ</a> bölümünden sık sorulan sorulara bakın.</p><p>Ayrıca <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, forum ve <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> posta listesinden ya da IRC sohbet kanalımızdan ( <a href="http://www.videolan.org/webirc/"><em>#videolan</em></a> on irc.freenode.net ) sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.</p><h3>Projemize katkı sağlayın</h3><p>VideoLAN projesine zaman ayırarak, kullanıcılara yardım etmek, görsel tasarlamak, belgeleri çevirmek, programı denemek ve kod yazmak gibi çeşitli şekillerde katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca bize para ya da malzeme bağışında bulunabilirsiniz. Ve tabi ki VLC Ortam Oynatıcısının <b>tanıtımını</b> yapabilirsiniz.</p></body></html>

en: <p><i>VLC media player</i> does <b>not</b> send or collect any information, even anonymously, about your usage.</p>
    <p>However, it can connect to the Internet in order to display <b>medias information</b> or to check for available <b>updates</b>.</p>
    <p><i>VideoLAN</i> (the authors) requires you to express your consent before allowing this software to access the Internet.</p>
    <p>According to your choices, please check or uncheck the following options:</p>
tr: <p><i>VLC ortam oynatıcı</i> sizinle ve kullanımınızla ilgili herhangi bir bilgiyi, anonim olarak bile <b>toplamaz ya da göndermez</b>.</p>
    <p>Ancak <b>ortam bilgilerini</b> ya da <b>güncellemeleri</b> göstermek için İnternet bağlantısını kullanır.</p>
    <p><i>VideoLAN</i> (geliştiriciler) bu yazılımın İnternet' erişmesine izin vermeden önce bu durumu anladığınızdan emin olmak istiyor.</p>
    <p>Lütfen, isteğinize uygun olarak, aşağıdakileri seçenekleri işaretleyin ya da işaretlemeyin:</p>

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
tr: Kablodan sürekli 22kHz tonu gönderilebilir. Bu şekilde evrensel bir LNB üzerinde daha yüksek frekans bandı seçilebilir.

en: A directory where to save the files has to be selected.
tr: Dosyaların kaydedileceği bir klasör seçmelisiniz.

en: A file where to save the stream has to be selected.
tr: Akışın kaydedileceği bir dosya seçmelisiniz.

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
tr: VBR kodlama için sabit kuantalama ölçeği. 0.01 ile 255.0 arasındaki değerler kabul edilir.

en: A free audio codec dedicated to compression of voice (useable with OGG)
tr: Sesin sıkıştırılmasına adanmış serbest bir ses kodlayıcı/çözücü (OGG ile kullanılabilir)

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
tr: Virgülle ayrılmış olarak, görsel etkilerin listesi.
    Geçerli etkiler: hayali, skop, spektrum, spektrometre ve vuMetre.

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
tr: Yeni bir VLC sürümü yayınlanmış: (%1.%2.%3%4)

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
tr: Pozitif bir değer, sesin görüntüden önce geldiği anlamındadır

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
tr: Pozitif bir değer, altyazıların görüntüden önce geldiği anlamındadır

en: A single administration password is used to protect this interface. The default value is "admin".
tr: Bu arayüzü korumak için kullanılacak tek yönetici parolası. Varsayılan parola: "admin".

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
tr: MIDI sentezleme için bir ses tipi dosyası (.SF2) gereklidir.
    Bir ses tipi kurun ve VLC ayarlarından (Giriş / Kodlayıcı/Çözücüler / Ses kodlayıcı/çözücüler / FluidSynth) yapılandırın.

en: A sound fonts file is required for software synthesis.
tr: Yazılım sentezleyicisi için bir ses tipi gereklidir.

en: A valid destination has to be selected Enter either a Unicast-IP or a Multicast-IP.
    
    If you don't know what this means, have a look at the VLC Streaming HOWTO and the help texts in this window.
tr: Geçerli bir Unicast-IP ya da Multicast-IP hedefi seçilmiş olmalıdır.
    
    Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorsanız VLC akış HOWTO belgelerine ve bu penceredeki yardım yazılarına bakın.

en: A value > 0 enables constant bitrate mode
tr: 0'dan büyük bir değer sabit bit hızı kipini etkinleştirir.

en: A->B Loop
tr: A->B Çevrim

en: A/52 audio packetizer
tr: A/52 ses paketleyici

en: A/52 dynamic range compression
tr: A/52 dinamik bölge sıkıştırması

en: A/52 over S/PDIF
tr: S/PDIF üzerinden A/52

en: A/52 parser
tr: A/52 yorumcusu

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
tr: AAC ses kod çözücüsü (libfaad2 kullanır)

en: AAC extension
tr: AAC uzantısı

en: AACS Host certificate revoked.
tr: AACS sunucu sertifikası iptal edilmiş.

en: AACS MMC failed.
tr: AACS MMC tamamlanamadı.

en: ADPCM audio decoder
tr: ADPCM ses kod çözücüsü

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
tr: AES3/SMPTE 302M ses kod çözücüsü

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
tr: AES3/SMPTE 302M ses paketleyicisi

en: AIFF demuxer
tr: AIFF tekleyici

en: ALSA audio capture input
tr: Alsa ses yakalama girişi

en: ALSA audio output
tr: ALSA ses çıkışı

en: AM Tuner mode
tr: AM alıcı kipi

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1),AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
tr: AM alıcı kipi şunlardan biri olabilir: 0=Varsayılan, 1=TV, 2=AM Radyo, 3=FM Radyo ya da 4=DSS.

en: AM radio
tr: AM radyo

en: ARM NEON audio format conversions
tr: ARM NEON ses biçimi dönüşümleri

en: ARM NEON video chroma conversions
tr: ARM NEON görüntü renk doygunluğu çevrimleri

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
tr: VLC ortam oynatıcısı

en: ASCII Art
tr: ASCII Sanatı

en: ASCII-art video output
tr: ASCII sanatı görüntü çıkışı

en: ASF muxer
tr: ASF Çoklayıcı

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
tr: ASF paket boyutu -- varsayılan 4096 bayt

en: ASF/WMV demuxer
tr: ASF/WMV tekleyici

en: ASX playlist import
tr: ASX oynatma listesini al

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
tr: ATSC A/52 (AC-3) Ses Kod Çözücü

en: ATSC minor channel
tr: ATSC minör kanalı

en: ATSC reception parameters
tr: ATSC alma ayarları

en: AU demuxer
tr: AU tekleyici

en: AVI demuxer
tr: AVI Tekleyici

en: AVI muxer
tr: AVI çoklayıcı

en: About
tr: Hakkında

en: About VLC media player
tr: VLC ortam oynatıcısı hakkında

en: Above the Video
tr: Görüntünün Üstünde

en: Abscissa of the capture reion in pixels.
tr: Yakalama bölgesinin piksel cinsinden yatay koordinatı.

en: Absolute delay
tr: Mutlak gecikme

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
tr: Mutlak gecikme - her alt yazıya mutlak bir gecikme ekler. Kaynak gecikmesine göre - alt yazı gecikmesini çarpar. Kaynak içeriğine göre - alt yazı gecikmesini içeriğine (metne) göre belirler.

en: Accelerated video output (Overlay)
tr: Hızlandırılmış görüntü çıkışı (Bindirmeli Görüntü)

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
tr: Bu kaynaktan gelen komutları kabul eder. CLI varsayılanı: stdin ("*console"). Ancak normal bir TCP soketi ("localhost:4212") ya da telnet iletişim kuralları ("telnet://0.0.0.0:4212") kullanılabilir

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
tr: Komutları stdin yerine bir Unix soketinden kabul et.

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
tr: Komutları stdin yerine soket üzerinden kabul eder. Ayrıca arayüzün bağlanacağı adres ve kapıyı da belirtebilirsiniz.

en: Access advanced options to tweak the device
tr: Aygıtı ayarlamak için gelişmiş seçeneklere eriş

en: Access module
tr: Erişim modülü

en: Access modules
tr: Erişim Modülleri

en: Access output
tr: Erişim Çıkışı

en: Access output module
tr: Erişim çıkış modülü

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
tr: Erişim çıkış modülleri, çoklanan akışların gönderim şekillerini belirler.  Bu ayar belli bir erişim çıkış yöntemine bağlı kalınmasını sağlar. Ancak bunu yapmasanız daha iyi olur.
    Onun yerine, her bir erişim çıkışının varsayılan parametrelerini düzenleyebilirsiniz.

en: Access unit delimiters
tr: Erişim birimi işaretleyicileri

en: Account that will be used for the connection.
tr: FTP bağlantısı için kullanılacak hesap tipi.

en: Acid jazz
tr: Acid caz

en: Action
tr: Eylem

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Activate Transcoding
tr: Dönüştürmeyi Etkinleştir

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
tr: VNC seçimini etkinleştir. VDR ffnetdev istemcisini kullanmak için etkinleştirmeyin.

en: Activate or deactivate autoscaling.
tr: Kendiliğinden ölçeklemeyi aç/kapat.

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
tr: Yazılımın yeni sürümleri için kendiliğinden duyuruları etkinleştirir. Her iki haftada bir kez çalışır.

en: Activate the updates availability notification
tr: Yeni güncellemeler varken uyarıları etkinleştir

en: Activate updates notifier
tr: Güncelleme uyarılarını etkinleştir

en: Active TCP connection
tr: Etkin TCP bağlantısı

en: Active regions
tr: Etkin bölgeler

en: Active windows
tr: Etkin pencereler

en: Adaptive B-frame decision
tr: Uyumlu B karesi kararı

en: Adaptive spatial transform size
tr: Uyumlu uzamsal dönüşüm boyutu

en: Add
tr: Ekle

en: Add Directory...
tr: Klasör Ekle...

en: Add File...
tr: Dosya Ekle...

en: Add Folder...
tr: Klasör Ekle...

en: Add Input
tr: Giriş Ekle

en: Add Interface
tr: Arayüz Ekle

en: Add Noise
tr: Gürültü Ekle

en: Add Subtitles to transcoded video
tr: Dönüştürülen görüntüye altyazı ekle

en: Add WAVE header
tr: WAVE başlığı ekle

en: Add a background
tr: Bir art alan ekle

en: Add a blurring effect
tr: Bulanıklaştırma etkisi ekler.

en: Add a delay effect to the sound
tr: Sese gecikme etkisi ekler.

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
tr: Farklı art alanlarda okunabilirliği arttırmak için bir yazı tipi etkisi ekler.

en: Add a shadow
tr: Gölge ekle

en: Add a subtitles file
tr: Bir altyazı dosyası da ekleyebilirsiniz.

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
tr: Kullanacağınız akış yöntemlerini yönlendireceğiniz hedef biçimi seçin. Kullanacağınız yöntem ile akışı dönüştüreceğiniz biçimin birbirleri ile uyumlu olduğundan emin olun.

en: Add logo
tr: Logo ekle

en: Add text
tr: Metin ekle

en: Add to Media Library
tr: Ortam Kitaplığına Ekle

en: Add to Playlist
tr: Oynatma Listesine Ekle

en: Add to playlist
tr: Oynatma listesine ekle

en: Add...
tr: Ekle...

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
tr: Hizmet tarafından dağıtılan ek arayüzler. Hizmetin doğru yapılandırılması için kurulum sırasında belirtilmelidir. Arayüz modüllerini virgülle ayrılmış bir liste olarak yazabilirsiniz (genel değerler: logger, sap, rc, http).

en: Additional path for VLC to look for its modules. You can add several paths by concatenating them using " PATH_SEP " as separator
tr: VLC yazılımının modülleri arayacağı ek yol. "PATH_SEP" ayıracını kullanarak arka arkaya bir kaç yol ekleyebilirsiniz.

en: Additional streaming options
tr: Ek akış seçenekleri

en: Additional transcode options
tr: Ek dönüştürme seçenekleri

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
tr: Tepe yüksekliğine eklenecek ya da çıkarılacak piksel sayısı.

en: Address
tr: Adres

en: Address of the CDDB server to use.
tr: Kullanılacak CDDB sunucusunun adresi.

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
tr: Ses art oluşturucu geri çağırma işlevinin adresi. Bu işlev, oluşturma ara bellekteyken çağrılacak.

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
tr: Ses ön oluşturucu geri çağırma işlevinin adresi. Bu işlev, oluşturmanın yapılacağı ara belleği ayarlar.

en: Address of the computer to stream to.
tr: Akışın yapılacağı bilgisayarın adresi.

en: Address of the get callback function
tr: Get geri çağırma işlevinin adresi

en: Address of the release callback function
tr: Release geri çağırma işlevinin adresi

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
tr: Görüntü art oluşturucu geri çağırma işlevinin adresi. Bu işlev, oluşturma ara bellekteyken çağrılacak.

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
tr: Görüntü ön oluşturucu geri çağırma işlevinin adresi. Bu işlev, oluşturmanın yapılacağı ara belleği ayarlar.

en: Adds available subtitles directly to the video. These cannot be disabled by the receiving user as they become part of the image.
tr: Bulunan altyazıları doğrudan görüntüye ekler. Altyazı görüntünün bir parçası olacağından alıcılar tarafından devre dışı bırakılamaz.

en: Adds filtered gaussian noise
tr: Süzülmüş Gauss gürültüsü ekler

en: Adjust VLC priority
tr: VLC önceliğini ayarla

en: Adjust the white light to your LED stripes
tr: LED şeritlerinin beyaz ışığını ayarla

en: Adjustments and Effects
tr: Ayarlar ve Etkiler

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Advanced Buttons
tr: Gelişmiş Düğmeler

en: Advanced Open File...
tr: Gelişmiş Dosya Aç...

en: Advanced Open...
tr: Gelişmiş Aç...

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: Advanced Widget toolbar:
tr: Gelişmiş Widget araç çubuğu:

en: Advanced options
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: Advanced options...
tr: Gelişmiş ayarlar...

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: Advanced settings. Use with care...
tr: Gelişmiş ayarlar. Dikkatli kullanın.

en: Advertise the stream with the Bonjour protocol.
tr: Akışı Bonjour iletişim kuralları ile yayınla.

en: Advertise with Bonjour
tr: Bonjour ile yayınla

en: Album
tr: Albüm

en: Album art download policy
tr: Albüm kapağı indirme politikası

en: Album art download policy:
tr: Albüm kapağı indirme politikası:

en: Album art filename
tr: Albüm kapağı dosya adı

en: Album art policy
tr: Albüm kapağı politikası

en: Album replay gain
tr: Albüm yeniden oynatma kazancı

en: All
tr: Gelişmiş

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: All rendered images and text will be displayed on the overlay framebuffer.
tr: Bindirme kare arabelleğindeki tüm görüntülenmiş resim ve metinler gösterilir.

en: Allow automatic icon changes
tr: Kendiliğinden simge değişimine izin ver

en: Allow checking for VLC updates
tr: VLC güncelleme denetimlerine izin ver

en: Allow downloading media information
tr: Ortam bilgisinin indirilmesine izin ver

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
tr: Standart dışı hızlandırma hilelerine izin ver. Daha hızlıdır ancak hata yapabilir.

en: Allow only one instance
tr: Yalnızca tek kopya çalışmasına izin ver

en: Allow only one running instance
tr: Yalnızca tek kopya çalışsın

en: Allow only one running instance when started from file.
tr: Dosyadan başlatıldığında yalnızca tek kopya çalışsın.

en: Allow real-time priority
tr: Eşzamanlı önceliğe izin ver

en: Allow speed tricks
tr: Hız hilelerine izin ver

en: Allow to build directory index
tr: Klasör dizini oluşturmaya izin ver

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
tr: kbit/s cinsinden, izin verilen ortalama bit hızı değişimi.

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you double-click on a file in the explorer. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
tr: VLC yazılımının yalnız tek bir kopyasının çalışmasına izin vermek isteyebilirsiniz. Örneğin, VLC yazılımını bazı ortam türleri ile ilişkilendirdiyseniz, her dosyaya çift tıkladığınızda, yeni bir VLC kopyasının açılmasını istemeyebilirsiniz. Bu seçenek, açmak istediğiniz dosyanın zaten çalışmakta olan VLC kopyasında oynatılmasını ya da sıraya eklenmesini sağlar.

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it. This option requires the D-Bus session daemon to be active and the running instance of VLC to use D-Bus control interface.
tr: Yalnız bir VLC kopyasının çalışmasına izin vermek kullanışlı olabilir. Örneğin VLC yazılımını bazı dosya türleriyle ilişkilendirdiyseniz, dosya yöneticisinden tıklyacağınız her dosyanın ayrı bir VLC kopyasında açılmasını istemeyebilirsiniz. Bu seçenek, istediğiniz dosyaları, o anda çalışan VLC kopyasında oynatır ya da oynatma listesine ekler. Bu ayar, D-Bus oturum hizmetinin etkin olmasını ve çalışmakta olan VLC yazılımının D-Bus denetim arayüzünü kullanıyor olmasını gerektirir.

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
tr: Diğer karelerin öngürülmesinde B karelerinin referans olarak kullanılmasına izin verir. 2+ ardışık B karesinin ortasını referans olarak alır ve kareyi yeniden uygun şekilde sıralar.
     - hiç: Devre dışı
     - sıkı: Sıkı hiyerarşik piramit
     - normal: Sıkı olmayan (Blu-ray ile uyumsuz).

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
tr: Kullanıcının fazladan pmt belirtebilmesine izin verir (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
tr: Her büyük bloğa karşı gelen yalnızca bir referans karesi için bağımsız olarak 8x8 ya da 16x8 bölüm seçilmesine izin verir.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
tr: Görüntünün en boy oranını dayatmanızı sağlar.

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
tr: Teletext ayarlarını yapmanızı sağlar (her iki alanda da kimlik=satır1-satırN).

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
tr: Teletext dilini seçmenizi sağlar (sayfa=dil/tip,...).

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
tr: Ses yapılandırmasını ayarlamanızı sağlar (kimlik=grup, çift:kimlik=grup,çift...).

en: Allows you to set the ES ID of the video.
tr: Görüntünün temel akış kimliğini ayarlamanızı sağlar.

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
tr: Yakalama için kartın istenen bağlantısını ayarlamanızı sağlar (Sıfırdan başlar)

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
tr: Bir girişin, "copyright" telif hakkı üstverisini belirtebilmenizi sağlar.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
tr: Bir girişin, "date" tarih üstverisini belirtebilmenizi sağlar.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
tr: Bir girişin, "description" açıklama üstverisini belirtebilmenizi sağlar.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
tr: Bir girişin, "genre" tarz üstverisini belirtebilmenizi sağlar.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
tr: Bir girişin, "title" başlık üstverisini belirtebilmenizi sağlar.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
tr: Bir girişin, "url" İnternet adresi üstverisini belirtebilmenizi sağlar.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
tr: Bir girişin, "artist" sanatçı üstverisini belirtebilmenizi sağlar.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
tr: Bir girişin, "author" yazar üstverisini belirtebilmenizi sağlar.

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
tr: Alfa karıştırmalı saydamlık maskesi. Bir png kanalını kullanır.

en: Alpha mask
tr: Alfa Maskesi

en: Alpha mask video filter
tr: Alfa Maskesi Görüntü Süzgeci

en: Alpha of the blended image
tr: Karıştırılmış resmin alfası

en: Alpha transparency value (default 255)
tr: Alfa saydamlık değeri (varsayılan 255)

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
tr: En erken alt yazının alfa değeri. 0 saydam, 255 tamamen mat anlamına gelir.

en: Alpha with which the blend image is blended
tr: Karıştırılacak resim karıştırıldığında alfa

en: Also known as DWT levels
tr: DWT düzeyleri olarak da bilinir.

en: Alternative
tr: Alternatif

en: Alternative rock
tr: Alternatif rock

en: AltiVec conversions from
tr: Şundan AltiVec dönüşümleri

en: Always &on Top
tr: Her Zaman Ü&stte

en: Always Fit &Window
tr: Her Zaman &Pencereye Sığdır

en: Always fix
tr: Her zaman onar

en: Always on top
tr: Her zaman üstte

en: Always place the video window on top of other windows.
tr: Görüntü penceresini her zaman diğer pencerelerin üzerinde tutar.

en: Always reset audio start level to:
tr: Ses başlangıç düzeyini her zaman şuna ayarla:

en: Always visible
tr: Her zaman görünür

en: Always write to the same file
tr: Her zaman aynı dosyaya yaz

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
tr: Her resim için ayrı bir dosya oluşturmak yerine hep aynı dosyaya yazar. Bu durumda sayı dosya adına eklenir.

en: Ammount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
tr: İçsel OpenCV süzgecine gönderilmeden önce resmin ölçeklenme miktarı

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
tr: Kaydedilmiş bir fare hareketi için hareket miktarı.

en: Amount of prefiltering
tr: Önsüzme miktarı

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
tr: Milisaniye cinsinden, ağdan veri beklemekten vaz geçmeden önce beklenecek süre. Tamamen vazgeçilmeden önce 10 kez deneneceğini unutmayın.

en: Amount that each motion block should be overlapped by its neighbours
tr: Her hareket bloğunun komşuları ile üstüste binme miktarı.

en: Amplification
tr: Kuvvetlendirme

en: An error occurred while checking for updates...
tr: Güncellemeleri denetlerken bir hata oluştu...

en: Android Surface video output
tr: Amdroid yüzeyi görüntü çıkışı

en: Angle
tr: Açı

en: Angle in degrees
tr: Çevirme açısı (derece)

en: Angle in degrees (0 to 359)
tr: 0 ile 359 arasında derece cinsinden, çevirme açısı.

en: Announce this session with SAP.
tr: Bu oturumu SAP ile duyur.

en: Antenna
tr: Anten

en: Anti-Flickering
tr: Titreşim önleme

en: Append
tr: Ekle

en: Append to existing file
tr: Varolan dosyaya ekle

en: Append to file
tr: Varolan dosyaya ekle

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
tr: Dosya zaten varsa, üzerine yazmak yerine sonuna ekler.

en: Application
tr: Uygulama

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
tr: Tüm altyazılara gecikme uygula (1/10 s cinsinden, örneğin 100 değeri 10 saniye anlamına gelir).

en: Apply cartoon effect
tr: Çizgi film etkisi uygula

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
tr: Çizgi film etkisi uygular. Yalnızca "Değişim" ve "Kenar" ile kullanılır.

en: Apply color gradient or edge detection effects
tr: Renk değişimi ya da eşik algılama etkilerini uygular.

en: Aqua
tr: Camgöbeği

en: Arabic
tr: Arapça

en: Arabic (ISO 8859-6)
tr: Arapça (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
tr: Arapça (Windows-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
tr: VLC ortam oynatıcısı ayarlarını sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you wish to create the stream ?
tr:  Akış oluşturmak istediğinizden emin misiniz?

en: Area
tr: Alan

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Artist metadata
tr: Sanatçı üstverisi

en: Artwork URL
tr: Albüm kapağı İnternet Adresi

en: As soon as track is added
tr: İz eklenir eklenmez

en: Ascending
tr: Artan

en: Ask for action
tr: Ne yapılacağını sor

en: Ask for network policy at start
tr: Başlangıçta ağ politikasını sor

en: Aspect Ratio
tr: En Boy Oranı

en: Aspect ratio
tr: En boy oranı

en: Aspect ratio (4:3, 16:9).
tr: En boy oranı (4:3, 16:9).

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
tr: En boy oranı  (4:3, 16:9). Pikseller varsayılan olarak kare kabul edilir.

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
tr: Duvarı oluşturan ekranların ayrı ayrı en boy oranı.

en: Aspect ratio of the video image (4:3, 16:9). Default is square pixels.
tr: Görüntü resminin en boy oranı (4:3, 16:9). Kare pikseller varsayılır.

en: Aspect ratio: %s
tr: En boy Oranı: %s

en: Aspect-ratio
tr: En boy oranı

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
tr: SDT tablosu için sabit bir ağ kimliği atar.

en: Assign a fixed PID to the PMT
tr: PMT'ye sabit bir PID atar.

en: Assign a fixed PID to the SPU.
tr: SPU'ya sabit bir PID atar.

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
tr: Ses akışına sabit bir PID atar.

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
tr: Görüntü akışına sabit bir PID atar. PCR PID'si görüntü için de geçerli olur.

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
tr: Sabit bir aktarılan akış kimliği atar.

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
tr: Her bir PMT için bir program numarası atar. Bu özellik "PID'yi temel akış kimliğine ayarla" ayarının etkin olmasını gerektirir.

en: AtmoLight Filter
tr: AtmoLight Süzgeci

en: AtmoWin Software
tr: AtmoWin Yazılımı

en: Attachment
tr: Ek

en: Attachment input
tr: Ek girişi

en: Attack
tr: Kalkma

en: Attack time
tr: Kalkma zamanı

en: Attenuation
tr: Zayıflama

en: Attenuation, begin (in %)
tr: Zayıflama, başlangıç (%)

en: Attenuation, end (in %)
tr: Zayıflama, bitiş (%)

en: Attenuation, middle (in %)
tr: Zayıflama, orta (%)

en: Audio
tr: Ses

en: Audio &Channels
tr: Ses &Kanalları

en: Audio &Device
tr: Ses &Aygıtı

en: Audio &Track
tr: &Ses İzi

en: Audio Bar Graph Video
tr: Ses Çubuk Grafiği Görüntüsü

en: Audio Bar Graph Video sub source
tr: Ses Çubuk Grafiği Görüntü alt kaynağı

en: Audio Bit Rate
tr: Ses Bit Hızı

en: Audio CD
tr: Ses CD'si

en: Audio CD - Track %02i
tr: Ses CDsi - İz %02i

en: Audio CD device
tr: Ses CD'si aygıtı

en: Audio CD input
tr: Ses CD Girişi

en: Audio Channels
tr: Ses Kanalları

en: Audio Codec
tr: Ses Kodlayıcı/Çözücü

en: Audio Delay
tr: Ses Gecikmesi

en: Audio Device
tr: Ses Aygıtı

en: Audio Device: %s
tr: Ses Aygıtı: %s

en: Audio ES
tr: Ses Teme Akışı

en: Audio Effects
tr: Ses Etkileri

en: Audio Effects...
tr: Ses Etkileri...

en: Audio Files
tr: Ses Dosyaları

en: Audio Language
tr: Ses Dili

en: Audio PID
tr: Ses PID

en: Audio Sample Rate
tr: Ses Örnekleme Hızı

en: Audio Settings
tr: Ses Ayarları

en: Audio Spatializer
tr: Uzamsal Ses

en: Audio Track
tr: Ses İzi

en: Audio and Subtitles
tr: Ses ve Altyazı

en: Audio balance
tr: Ses dengesi

en: Audio bitmask
tr: Ses bit maskesi

en: Audio bitrate
tr: Ses bit hızı

en: Audio bits per sample
tr: Örnek başına ses biti sayısı

en: Audio callback data
tr: Ses geri çağırma verisi

en: Audio capture
tr: Ses yakalama

en: Audio capture (ALSA)
tr: Ses yakalama (ALSA)

en: Audio capture (PulseAudio)
tr: Ses yakalama (PulseAudio)

en: Audio channels
tr: Ses kanalları

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
tr: Giriş akışındaki ses kanalları. Sayısal değer >0. Varsayılan değer 2.

en: Audio codec
tr: Ses kodlayıcı/çözücü

en: Audio codecs
tr: Ses kodlayıcı/çözücüleri

en: Audio configuration
tr: Ses yapılandırması

en: Audio connection
tr: Ses bağlantısı

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
tr: DeckLink yakalamalarında kullanılacak ses bağlantısı. Geçerli değerler: gömülü, aesebu ve analog. Kart varsayılanını kullanmak için boş bırakın.

en: Audio delay %i ms
tr: Ses gecikmesi %i ms

en: Audio delay down
tr: Ses gecikmesini azalt

en: Audio delay up
tr: Ses gecikmesini artır

en: Audio desynchronization compensation
tr: Ses uyumsuzluğu dengeleme

en: Audio device
tr: Ses aygıtı

en: Audio device is not configured
tr: Ses aygıtı yapılandırılmamış

en: Audio device name
tr: Ses aygıtı adı

en: Audio encoder
tr: Ses kodlayıcısı

en: Audio filter
tr: Ses süzgeci

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
tr: A/52->S/PDIF paketlemesi için ses süzgeci

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
tr: DTS->S/PDIF paketlemesi için ses süzgeci

en: Audio filter for PCM format conversion
tr: PCM biçimi dönüşümü için ses süzgeci

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
tr: Bant sınırlı ara değerleri bulan yeniden örnekleme ses süzgeci.

en: Audio filter for simple channel mixing
tr: Basit kanal karıştırma için ses süzgeci

en: Audio filter for stereo to mono conversion
tr: Stereo / Mono Dönüşümü Ses Süzgeci

en: Audio filter for trivial channel mixing
tr: Önemsiz kanal karıştırma için ses süzgeci

en: Audio filtering failed
tr: Ses süzme başarısız oldu.

en: Audio filters
tr: Ses süzgeçleri

en: Audio filters are used to process the audio stream.
tr: Ses süzgeçleri, ses akışlarını işlemede kullanılır.

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
tr: Dönüştürme süzgeçleri uygulandıktan sonra ses akışlarına uygulanacak ses süzgeçleri. Süzgeç listesini virgülle ayırarak yazmalısınız.

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
tr: MPEG4 için ses biçimi (MPEG TS ve MPEG4 ile kullanılabilir)

en: Audio input
tr: Ses girişi

en: Audio input of the card to use (see debug).
tr: Kartın kullanılacak ses girişi (hata ayıklamaya bakın).

en: Audio input pin
tr: Ses giriş ucu

en: Audio language
tr: Ses dili

en: Audio memory
tr: Ses belleği

en: Audio memory output
tr: Ses belleği çıkışı

en: Audio mode
tr: Ses kipi

en: Audio output URL
tr: Ses çıkışı İnternet Adresi

en: Audio output access method
tr: Ses çıkışı erişim yöntemi

en: Audio output channels
tr: Ses çıkış kanalları

en: Audio output channels mode
tr: Ses çıkış kanalları kipi

en: Audio output device
tr: Ses çıkış aygıtı

en: Audio output device (using ALSA syntax).
tr: Ses çıkış aygıtı (ALSA yazımını kullanarak).

en: Audio output failed
tr: Ses çıkışı hata verdi

en: Audio output frequency (Hz)
tr: Ses çıkış frekansı (Hz)

en: Audio output module
tr: Ses çıkış modülü

en: Audio output muxer
tr: Ses çıkışı çoklayıcısı

en: Audio output pin
tr: Ses çıkış ucu

en: Audio output volume step
tr: Ses çıkış düzeyi adımı

en: Audio part of the BarGraph function
tr: Çubuk Grafiği İşlevinin Ses Kısmı

en: Audio port
tr: Ses kapısı

en: Audio postrender callback
tr: Ses art görüntüleyici geri çağırma

en: Audio prerender callback
tr: Ses ön görüntüleyici geri çağırma

en: Audio sample rate
tr: Ses örnekleme oranı

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
tr: Hertz cinsinden, ses örnekleme hızı. Varsayılan değer 48000 Hz.

en: Audio samplerate (Hz)
tr: Ses örnekleme oranı (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
tr: DeckLink yakalamaları için Hz cinsinden ses örnekleme hızı. 0 değeri ses girişini devre dışı bırakır.

en: Audio sampling rate in Hz
tr: Ses örnekleme hızı (Hz)

en: Audio settings
tr: Ses ayarları

en: Audio tempo scaler synched with rate
tr: Hız ile Eşzamanlı Ses Temposu Ölçekleyici

en: Audio track
tr: Ses izi

en: Audio track ID
tr: Ses izi Kimliği

en: Audio track synchronization:
tr: Ses izi eşleştirmesi:

en: Audio track: %s
tr: Ses izi: %s

en: Audio visualizations
tr: Ses görselleştiricileri

en: Audio visualizations
tr: Ses görselleştiricisi

en: Audio volume
tr: Ses düzeyi

en: Audio volume (0-65535).
tr: Ses düzeyi (0-65535).

en: Audio/Video
tr: Ses/Görüntü

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
tr: OpenMAX IL kullanan ses/görüntü kod çözücüsü

en: AudioQueue (iOS / Mac OS) audio output
tr: AudioQueue (iOS / Mac OS) ses çıkışı

en: Audiobar Graph
tr: Çubuk Ses Grafiği

en: Augment contrast between contours.
tr: Kontuarlar arasındaki farkı büyütür.

en: Augmented reality ball game
tr: Gerçekliği arttırılmış top oyunu.

en: Author
tr: Yazar

en: Author metadata
tr: Yazar üstverisi

en: Author to put in ASF comments.
tr: ASF yorumlarına eklenecek yazar.

en: Authors
tr: Yazarlar

en: Auto
tr: Kendiliğinden

en: Auto Connection
tr: Kendiliğinden Bağlan

en: Auto add new medias
tr: Yeni ortamları kendiliğinden ekle

en: Auto connection
tr: Kendiliğinden bağlantı

en: Auto re-connect
tr: Kendiliğinden yeniden bağlan

en: Auto start
tr: Kendiliğinden başlat

en: Auto-playback of new items
tr: Yeni ögeleri kendiliğinden oynatmaya başla

en: Autodel
tr: Kendin sil

en: Autodetect subtitle files
tr: Altyazı dosyalarını kendiliğinden bul

en: Automatic
tr: Kendiliğinden

en: Automatic brightness
tr: Kendiliğinden parlaklık

en: Automatic chroma gain
tr: Kendiliğinden renk doygunluğu kazancı

en: Automatic cropping
tr: Kendiliğinden kırp

en: Automatic gain
tr: Kendiliğinden kazanç

en: Automatic hue
tr: Kendiliğinden renk tonu

en: Automatic white balance
tr: Kendiliğinden beyaz dengesi

en: Automatically add new medias to ML
tr: Yeni ortamları kendiliğinden kütüphaneye ekle

en: Automatically add/delete input streams
tr: Giriş akışlarını kendiliğinden ekle/çıkar

en: Automatically adjust the picture brightness.
tr: Resim parlaklığını kendiliğinden ayarla.

en: Automatically adjust the picture hue.
tr: Resim renk tonunu kendiliğinden ayarlar.

en: Automatically adjust the picture white balance.
tr: Resim beyaz dengesini kendiliğinden ayarlar.

en: Automatically check for updates
tr: Güncellemeleri kendiliğinden denetle

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
tr: VLC giriş kapılarını kendiliğinden uygun çıkış kapılarına bağla.

en: Automatically connect to writable clients
tr: Yazılaiblir istemcilere kendiliğinden bağlan

en: Automatically control the chroma gain.
tr: Renk doygunluğu kazancını kendiliğinden ayarlar.

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
tr: Görüntü dosyası ile aynı adlı altyazı dosyası bulunamaz ise altyazı dosyasını kendiliğinden bulmayı dene.

en: Automatically detect black borders and crop them.
tr: Siyah kenarları kendiliğinden algıla ve kırp.

en: Automatically load the extensions module on startup
tr: Genişletmeler modülünü başlangıçta kendiliğinden yükler.

en: Automatically preparse files
tr: Dosyaları önceden işle

en: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some metadata).
tr: Oynatma listesine eklenen dosyaları üstverilerini almak için önceden işler.

en: Automatically resize and pad a video
tr: Görüntüyü kendiliğinden boyutlandırır ve dolgular.

en: Automatically save the volume on exit
tr: Programdan çıkarken ses düzeyini kaydet ve başlangıçta hatırla

en: Automatically set the video gain.
tr: Görüntü kazancını kendiliğinden ayarlar.

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
tr: Oynatma listesi yüklendiğinde kendiliğinden oynatılmaya başlar.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
tr: Ani bağlantı kesilmesi sonra, kendiliğinden akışa yeniden bağlanmayı dener.

en: Autoscale video
tr: Görüntüyü kendiliğinden ölçeklendir

en: Average bitrate tolerance
tr: Ortalama bit hızı toleransı

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
tr: kbit cinsinden, en yüksek yerel bit hızı için ortalama alma aralığı.

en: Avformat
tr: Avbiçimi

en: Avformat demuxer
tr: Avformat tekleyici

en: Avformat mux
tr: Avformat çokla

en: Avformat muxer
tr: Avformat çoklayıcı

en: B Frames
tr: B Kareleri

en: B-frames between I and P
tr: I ve P arasındaki B kareleri

en: B4S playlist import
tr: B4S oynatma listesini al

en: BD
tr: Blu-Ray Disk

en: Back
tr: Geri

en: Background
tr: Artalan

en: Background art fits window's size
tr: Art alan resmi pencere boyutuna sığdırılsın

en: Background color
tr: Art alan rengi

en: Background opacity
tr: Art alan matlığı

en: Backlight compensation
tr: Arkadan aydınlatma dengelemesi

en: Backlight compensation.
tr: Arkadan aydınlatma dengelemesi.

en: Backward
tr: Gerilet

en: Balance of the audio input.
tr: Ses girişinin dengesi.

en: Ball
tr: Top

en: Ball color
tr: Top rengi

en: Ball size
tr: Top boyutu

en: Ball speed
tr: Top hızı

en: Ball video filter
tr: Top Görüntü Süzgeci

en: Baltic (Latin-7)
tr: Baltık (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
tr: Baltık (Windows-1257)

en: Band-stop filter
tr: Bant bastırma süzgeci

en: Banding removal
tr: Bant kaldırıcı

en: Bands gain
tr: Bantların kazancı

en: Bandwidth
tr: Bant genişliği

en: Bandwidth (MHz)
tr: Bant genişliği (MHz)

en: Bar width in pixel (default : 10)
tr: Piksel cinsinden, çubuk genişliği (varsayılan:10)

en: Bargraph position
tr: Çubuk grafiğinin konumu

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
tr: Çubuk grafiğinin saydamlık değeri. 0 (tamamen saydam) ile 255 (tamamen mat) arasındadır.

en: Base image
tr: Baz resim

en: Base pixel radius
tr: Baz piksel çapı

en: Base port
tr: Temel kapı

en: Basic
tr: Temel

en: Bass
tr: Bas

en: Bass adjustment of the audio input.
tr: Ses girişinin bass düzeyi.

en: Bass level
tr: Bas düzeyi

en: Be quiet
tr: Sessiz ol

en: Benchmarking
tr: Karıştırma

en: Best available
tr: En uygun

en: Beware this will reset the VLC media player preferences.
    Are you sure you want to continue?
tr: Bu işlemin VLC ortam oynatıcı ayarlarını sıfırlayacağını unutmayın.
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
tr: B karelerinin kullanımını etkiler. Artı değerler daha çok B karesine, eksi değerler daha az B karesine neden olur.

en: Bicubic (good quality)
tr: Bikübik (iyi kalite)

en: Bicubic spline
tr: Bikübik çubuk

en: Big Button
tr: Düz Düğme

en: Bilinear
tr: Bilineer

en: Bitmask that will get used by the audio part of the card.
tr: Kartın ses bölümünü almak için kullanılacak bit maskesi.

en: Bitrate
tr: Bit hızı

en: Bitrate (kb/s)
tr: Bit hızı (kb/s)

en: Bitrate information of the transcoded stream.
tr: Dönüştürülen akışın bit hızı bilgisi.

en: Bitrate mode
tr: Bit hızı kipi

en: Bitrate mode to use (VBR or CBR).
tr: Kullanılacak bit hızı kipi (VBR ya da CBR).

en: Bitrate override
tr: Bit hızının yerine geç

en: Bitrate peak
tr: Bit hızı tepe noktası

en: Bitrate to use (-1 for default).
tr: Kullanılacak bit hızı (-1: varsayılan).

en: Bits per sample
tr: Her örnekteki bit

en: Black
tr: Siyah

en: Black & white
tr: Siyah beyaz

en: Black Crush for Blue
tr: Mavi için Siyah bastırması

en: Black Crush for Green
tr: Yeşil için Siyah bastırması

en: Black Crush for Red
tr: Kırmızı için Siyah bastırması

en: Black Level for Blue
tr: Mavi için Siyah düzeyi

en: Black Level for Green
tr: Yeşil için Siyah düzeyi

en: Black Level for Red
tr: Kırmızı için Siyah düzeyi

en: Black Slot
tr: Siyah Aralık

en: Black screens in Fullscreen mode
tr: Tam ekran kipinde siyah ekranlar

en: Black screens in fullscreen
tr: Tam ekranda siyah ekranlar

en: Black slot
tr: Boş hücre

en: Blackmagic DeckLink SDI input
tr: Blackmagic DeckLink SDI girişi

en: Blend
tr: Harmanla

en: Blend image
tr: Karıştırılacak resim

en: Blendbench
tr: Karıştırma Masası

en: Blending benchmark filter
tr: Karıştırma Masası Süzgeci

en: Block overlap (%)
tr: Blok bindirme (%)

en: Blu-Ray Disc Input
tr: Blu-Ray Disk Girişi

en: Blu-Ray Disc support (libbluray)
tr: Blu-Ray Disk desteği (libbluray)

en: Blu-Ray error
tr: Blu-Ray hatası

en: BluRay Disc is corrupted.
tr: BluRay diski bozuk.

en: Blue
tr: Mavi

en: Blue balance
tr: Mavi dengesi

en: Blue chroma balance.
tr: Mavi renk doygunluğu dengesi.

en: Blue component of the pause color
tr: Duraklatma renginin mavi bileşeni.

en: Blue component of the shutdown color
tr: Bitiş renginin mavi bileşeni.

en: Blue value of a pure white on your LED stripes.
tr: Saf beyaz için LED şeritlerinin mavi değeri.

en: Blues
tr: Blues (hüzün)

en: Bluescreen
tr: Mavi Ekran

en: Bluescreen U tolerance
tr: Mavi ekran U toleransı

en: Bluescreen U value
tr: Mavi ekran U değeri

en: Bluescreen V tolerance
tr: Mavi ekran V toleransı

en: Bluescreen V value
tr: Mavi ekran V değeri

en: Bluescreen video filter
tr: Mavi Ekran Görüntü Süzgeci

en: Blur factor (1-127)
tr: Bulandırma faktörü (1-127)

en: Bluray menus
tr:  Bluray menüleri

en: Bob
tr: Titrek

en: Bonjour services
tr: Bonjour servisleri

en: Bookmark
tr: Yer imi

en: Bookmark %i
tr: Yer imi %i

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Bookmarks list for a stream
tr: Akış için yer imi listesi

en: Bookmarks...
tr: Yer İmleri...

en: Border height
tr: Kenarlığın boyu

en: Border masking
tr: Kenarlık maskeleme

en: Border width
tr: Kenarlığın eni

en: Boss key
tr: Patron tuşu

en: Bottom
tr: Alt

en: Bottom-Left
tr: Alt-Sol

en: Bottom-Right
tr: Alt-Sağ

en: Bridge
tr: Köprü

en: Bridge in
tr: İçeri köprü

en: Bridge out
tr: Dışarı köprü

en: Bridge stream output
tr: Köprü akış çıkışı

en: Bright
tr: Açık

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Brightness (%)
tr: Parlaklık (%)

en: Brightness Threshold
tr: Parlaklık Eşiği

en: Brightness threshold
tr: Parlaklık sınırı

en: Bring All to Front
tr: Tümünü Öne Getir

en: Broadcast
tr: Yayın

en: Broadcast:
tr: Yayın:

en: Broken or missing AVI Index
tr: Bozuk ya da kayıp AVI dizini

en: Browse
tr: Gözat

en: Browse...
tr: Gözat...

en: Build index then play
tr: Dizin oluştur ve oynat

en: Building font cache
tr: Yazı tipi önbelleği oluşturuluyor

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
tr:  Bir akış oluşturduğunuzda, akışı, ana arayüz yerine <i>Ana Denetimler</i> yönetir.

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
tr: Varsayılan olarak (0), gelen tüm kanallar kaydedilir. Ancak isterseniz, buradan, kanal sayısını sınırlayabilirsiniz.

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
tr: Hayali arayüz uyumlu eki varsayılan olarak bir DOS komut penceresi açar. Sessiz kipi etkinleştirmek bu komut kutusunu da açmaz. Bu durum hiç bir görüntü penceresi açık değilken VLC yazılımını kapatmak istediğinizde canınızı sıkabilir.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
tr: rc arayüzü uyumlu eki varsayılan olarak bir DOS komut penceresi açar. Sessiz kip etkinleştirildiğinde, bu komut kutusu da açılmaz. Bu durum, hiç bir görüntü penceresi açık değilken VLC'yi kapatmak istediğinizde canınızı sıkabilir.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
tr: VLC, varsayılan olarak Apple tuş takımı üzerindeki ortam tuşları ile denetlenir.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
tr: VLC, varsayılan olarak Apple Remote ile uzaktan denetlenir.

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
tr: VLC varsayılan olarak son oynatılan 10 ögenin listesini tutar. Bu özellik buradan devre dışı bırakılabilir.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
tr: Varsayılan olaarak VLC önceki Mac OS X sürümlerinden bilinen tam ekran kipini kullanır. İstenirse Mac OS X 10.07 ve üzeri sürümlerdeki doğal tam ekran kipi de kullanılabilir.

en: By default, VLC will use the dark interface style.
tr: Varsayılan olarak VLC karanlık arayüz stilini kullanır.

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
tr: Varsayılan olarak, sunucu herhangi bir yerel IP adresini dinler. Dinlemeyi özel bir ağ arayüzüyle sınırlamak için bir IP adresi (örneğin 1 ya da 127.0.0.1) ya da sunucu adı yazın (örneğin localhost).

en: Bytes
tr: Bayt

en: C
tr: tr

en: C64 sid demuxer
tr: C64 sid tekleyicisi

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
tr: CABAC (Bağlama Uyumlu İkili Aritmetik Kodlama). Kodlama ve çözmeyi hafifçe yavaşlatır ancak bit hızını %10-15 arasında düşürür.

en: CAPMT System ID
tr: CAPMT Sistem Kimliği

en: CBR bitrate (kbps)
tr: CBR bit hızı (kb/s)

en: CBR encoding
tr: CBR kodlama

en: CDDB Server
tr: CDDB Sunucusu

en: CDDB Server port to use.
tr: Kullanılacak CDDB sunucusunun kapısı.

en: CDDB port
tr: CDDB kapısı

en: CDG demuxer
tr: CDG tekleyici

en: CDG video decoder
tr: CDG görüntü kod çözücüsü

en: CLI input
tr: CLI girişi

en: CPU features
tr: İşlemci Özellikleri

en: CPU optimizations
tr: CPU en iyileştirmeleri

en: CSA Key
tr: CSA Anahtarı

en: CSA Key in use
tr: CSA Anahtarı kullanımda

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
tr: Kullanılan CSA şifreleme anahtarı tek/ilk/1 (varsayılan) ya da çift/ikinci/2 olabilir.

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
tr: CSA şifreleme anahtarı. 16 karakterden oluşan bir dizgedir (8 onaltılık bayt).

en: CVD subtitle decoder
tr: CVD altyazı çözücüsü

en: Cabaret
tr: Kabare

en: Cable
tr: Kablo

en: Cable and satellite reception parameters
tr: Kablo ve uydu yayını ayarları

en: Caching
tr: Ön bellekleme

en: Caching value (ms)
tr: Ön bellekleme değeri (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
tr: Milisaniye cinsinden, kameralar ve mikrofonlar için ön bellekleme değeri.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
tr: Milisaniye cinsinden, yerel dosyalar için ön bellekleme değeri.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
tr: Milisaniye cinsinden, ağ kaynakları için önbellekleme değeri.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
tr: Milisaniye cinsinden, optik ortamlar için ön bellekleme değeri.

en: Calculate a average zone
tr: Ortalama kuşağı hesapla

en: Calculation factor
tr: Hesaplama çarpanı

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
tr: Hesaplama çarpanı. Mutlak gecikme kipinde, çarpan, gecikme saniyesini ifade eder.

en: Callback cookie string
tr: Geri çağırma çerez dizgesi

en: Callback data
tr: Geri çağırma verisi

en: Cancel
tr: İptal

en: Cannot save Configuration
tr: Yapılandırma kaydedilemiyor

en: Cannot write to file %1:
    %2.
tr: Dosyaya yazılamıyor %1:
    %2.

en: Canvas
tr: Tuval

en: Canvas video filter
tr: Tuval Görüntü Süzgeci

en: Capability
tr: Yetenek

en: Capture
tr: Yakala

en: Capture &Device
tr: &Yakalama Aygıtı

en: Capture Device
tr: Yakalama Aygıtı

en: Capture failed
tr: Yakalanamadı

en: Capture format (default s16l)
tr: Yakalama biçimi (varsayılan s16l)

en: Capture format of audio stream.
tr: Ses akışını yakalama biçimi.

en: Capture fragment size
tr: Yakalama kırılma boyutu

en: Capture mode
tr: Yakalama kipi

en: Capture region height
tr: Yakalama alanının yüksekliği

en: Capture region width
tr: Yakalama alanının genişliği

en: Capture the audio stream in stereo.
tr: Ses akışını çift kanal olacak şekilde yakala

en: Cartoon
tr: Çizgisel

en: Catalan
tr: Katalan

en: Category
tr: Kategori

en: Celtic (Latin-8)
tr: Kelt (Latin-8)

en: Center
tr: Ortala

en: Centre Weighted Median
tr: Orta Ağırlıklı Bölen

en: Change
tr: Değiştir

en: Change Hotkey
tr: Kısayol Tuşunu Değiştir

en: Change channel assignment (fixes wrong wiring)
tr: Kanal atamalarını değiştir (hatalı kablolamayı düzeltir)

en: Change gradients
tr: Değişim seçenekleri

en: Change playlistview
tr: Oynatma listesi görünümünü değiştir

en: Change subtitles delay
tr: Altyazı gecikmesini değiştir

en: Change the caching for the media
tr: Ortamın ön bellekleme değeri ayarlanabilir.

en: Change the display name of the Service.
tr: Hizmetin görünüm adını değiştir.

en: Change the id of an elementary stream
tr: Bir temel akışın kimliğini değiştir

en: Change the language of an elementary stream
tr: Bir temel akışın dilini değiştir

en: Change the lirc configuration file
tr: lirc yapılandırma dosyasını değiştir

en: Change the loop and repeat modes
tr: Döngü ve çevrim kiplerini değiştir

en: Change the start time for the media
tr: Ortamın başlangıç zamanını ayarlayabilirsiniz.

en: Change title according to current media
tr: Oynatılan ortama göre başlığı değiştir

en: Channel
tr: Kanal

en: Channel / Zone Assignment
tr: Kanal / kuşak ataması

en: Channel 0: summary
tr: Kanal 0: özet

en: Channel 1: left
tr: Kanal 1: sol

en: Channel 2: right
tr: Kanal 2: sağ

en: Channel 3: top
tr: Kanal 3: üst

en: Channel 4: bottom
tr: Kanal 4: alt

en: Channel Name
tr: Kanal İsmi

en: Channel number
tr: Kanal numarası

en: Channel of the card to use (Usually, 0 = tuner, 1 = composite, 2 = svideo)
tr: Kullanılacak kartın kanalı (genellikle, 0 = alıcı, 1 = kompozit, 2 = svideo)

en: Channels
tr: Kanallar

en: Channels available for audio output.If the input has more channels than the output, it will be down-mixed.This parameter is ignored when digital pass-through is active.
tr: Ses çıkışı için kullanılabilecek kanallar. Giriş, çıkıştan daha fazla kanala sahipse, kanallar karıştırılarak kanal sayısı azaltılır. Sayısal geçiş etkin ise bu parametre yok sayılır.

en: Channels count
tr: Kanal sayısı

en: Channels count of an audio elementary stream
tr: Bir temel ses akışının kanal sayısı

en: Channels:
tr: Kanallar:

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
tr: Chaoji VCD altyazı paketleyici

en: Chapter
tr: Bölüm

en: Chapter %i
tr: Bölüm %i

en: Chapter codecs
tr: Bölüm kodlayıcı/çözücüleri

en: Chapter offset in ms
tr: Milisaniye cinsinden bölüm kayması

en: Characteristic dimension
tr: Karakteristik boyut

en: Check for &Updates...
tr: Güncellemeleri &Denetle...

en: Check for Update...
tr: Güncelleme Denetimi...

en: Check for VLC updates
tr: VLC güncellemelerini denetle

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
tr: Bindirme kuşağının bu eklenti tarafından zayıflatılmasını istiyorsanız bunu işaretleyin. İşaretlemezseniz zayıflatmayı opengl yapacak.

en: Choose
tr: Seçin

en: Choose Devicetype and Connection
tr: Aygıt tipi ve bağlantısını seçin

en: Choose a file
tr: Bir dosya seçin

en: Choose a number corresponding to the number of an audio device, as listed in your 'Audio Device' menu. This device will then be used by default for audio playback.
tr: Ses aygıtının 'Ses Aygıtı' menüsündeki liste numarasına karşı gelen numarayı seçin. Bu aygıt varsayılan ses aygıtı olarak kullanılacaktır.

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
tr: Giriş kareleri sınırlarının ötesine düğen bu çıkış karelerinin renk yönetimin seçin. 
    
    Enson: yalnız yeni (parlak) alanın renk doygunluğunu alır. Bir görüntü kaydediciden gelen görüntüler gibi taramalı girişler için iyidir. 
    
    AltLine: üst alandan 1. satırın, alt alandan 2. satırın renk doygunluğunu alır. 
    Varsayılan, NTSC telesine girişi için iyidir (çizgi film DVDleri gibi). 
    
    Karıştır: giriş alanı renk doygunluklarının ortalamasını alır. Yeni (parlak) alandaki renkleri bozabilir. 
    
    Yukarı dönüştür: 4:2:2 biçiminde çıkış (her alan için bağımsız renk doygunluğu). En iyi benzetim, ancak daha fazla işemci gücü ve bant genişliği gereksinir.

en: Choose here your input stream.
tr: Giriş akışınızı buradan seçin.

en: Choose how album art will be downloaded.
tr: Albüm kapağının nasıl indirileceğini seçin.

en: Choose input
tr: Girişi seçin

en: Choose one or more media file to open
tr: Açmak için bir ya da bir kaç ortam dosyası seçin

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
tr: Kayıtların saklanacağı klasör ya da dosya adını seçin.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
tr: Görüntü fotoğraflarının kaydedileceği klasörü seçin.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
tr: Programı seçmek için hizmet kimliğini (Service ID) yazın. Bu seçeneği yalnızca bir çoklu program akışını okumak istiyorsanız kullanın (örneğin DVB akışları gibi).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
tr: Programları seçmek için hizmet kimliklerini (Service ID) virgülle ayırarak yazın. Bu seçeneği yalnızca bir çoklu program akışını okumak istiyorsanız kullanın (örneğin DVB akışları gibi).

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
tr: Akış çıkış birimi etkinleştirildiğinde, SPU akışlarının akış çıkış birimine yeniden yönlendirilip yönlendirilmeyeceğini seçin.

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
tr: Akış çıkış birimi etkinleştirildiğinde, ses akışının akış çıkış birimine yeniden yönlendirilip yönlendirilmeyeceğini seçin.

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
tr: Akış çıkış birimi etkinleştirildiğinde, görüntü akışının akış çıkış birimine yeniden yönlendirilip yönlendirilmeyeceğini seçin.

en: Choose which objects should print debug message
tr: Hangi nesnelerin hata ayıklama iletisi yazacağını seçin

en: Choose your preferred hardware from the list, or choose AtmoWin Software to delegate processing to the external process - with more options
tr: Yeğlediğiniz donanımı ya da işlemin devredileceği AtmoWin yazılımını listeden ek seçenekleriyle seçin.

en: Choose your preferred video output and configure it here.
tr: Yeğlediğiniz görüntü çıkışını seçin ve buradan yapılandırın.

en: Choose...
tr: Seçin...

en: Christian rap
tr: Hristiyan rap

en: Chroma
tr: Renk Doygunluğu

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
tr: Subpel için renk doygunluğu ME ve P karelerinde kip kararı.

en: Chroma for the base image
tr: Baz resimin renk doygunluğu

en: Chroma for the blend image
tr: Karıştırılacak resmin renk doygunluğu

en: Chroma format
tr: Renk doygunluğu biçimi

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
tr: Kare arabelleği tarafından kullanılan fourcc renk doygunluğu. Kare arabelleği aygıtı, renk doygunluğunu bildiremediğinden, varsayılan olarak RGB.

en: Chroma gain
tr: Renk doygunluğu kazancı

en: Chroma gain control.
tr: Renk doygunluğu kazancı denetimi.

en: Chroma in motion estimation
tr: Hareket tahmini renk doygunluğu

en: Chroma modules settings
tr: Renk doygunluğu modül ayarları

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
tr: İçsel OpenCV süzgecine gönderilmeden önce resimin dönüştürüleceği renk doygunluğu

en: Chroma used
tr: Kullanılan renk doygunluğu

en: Chroma which the base image will be loaded in
tr: Yüklenen baz resmin renk doygunluğu.

en: Chroma which the blend image will be loaded in
tr: Yüklenecek karıştırılmış resmin renk doygunluğu.

en: Chrominance elimination
tr: Renk doygunluğu elemesi

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
tr: Şifreleyiciler, anahtar değiştirme yöntemleri, karıştırma işlevleri ve sıkıştırma yöntemleri ayarlanabilir. Daha ayrıntılı yazım için GNU TLS belgelerine bakın.

en: Circular Left Hand (18V)
tr: Dairesel Sol Taraf (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
tr: Dairesel Sağ Taraf (13V)

en: Cl&ear
tr: T&emizle

en: Cl&ose
tr: Kapat

en: Classic AtmoLight
tr: Klasik AtmoLight

en: Classic rock
tr: Klasik rock

en: Classical
tr: Klasik

en: Clean up
tr: Temizle

en: Clear
tr: Tümünü Sil

en: Clear List
tr: Listeyi Temizle

en: Clear overlay framebuffer
tr: Bindirmeli görüntü kare arabelleğini temizle

en: Clear playlist
tr: Oynatma listesini temizle

en: Click to set point B
tr: B noktası için tıklayın

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
tr: Geçen ve kalan süre arasında geçiş yapmak için tıklayın

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
tr: Biri / Tümü / Hiç biri çevrim kipleri arasında seçim yap

en: Click to toggle between total and remaining time
tr: Toplam ve kalan süre arasında geçiş yapmak için tıklayın.

en: Client port
tr: İstemci kapısı

en: Clock jitter
tr: Saat kararsızlığı

en: Clock reference average counter
tr: Saat referansı ortalama sayacı

en: Clock synchronisation
tr: Saat eşleştirme

en: Clone
tr: Klonlama

en: Clone the image
tr: Resmi klonla

en: Clone video filter
tr: Klonlama Görüntü Süzgeci

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Close to systray
tr: Sistem tepsisine küçült

en: Closed captions
tr: Kapalı başlıklar

en: Closed captions %u
tr: Kapalı başlıklar %u

en: Closed captions 1
tr: Kapalı başlıklar 1

en: Closed captions 2
tr: Kapalı başlıklar 2

en: Closed captions 3
tr: Kapalı başlıklar 3

en: Closed captions 4
tr: Kapalı başlıklar 4

en: Club
tr: Klüp

en: Codec
tr: Kodlayıcı/Çözücü

en: Codec Details
tr: Kodlayıcı Çözücü Ayrıntıları

en: Codec name
tr: Kodlayıcı/Çözücü adı

en: Codecs
tr: Kodlayıcı/Çözücüler

en: Codecs / Muxers
tr: Kodlayıcı/Çözücü ve Çoklayıcılar

en: Coefficient thresholding on P-frames
tr: P karelerinde katsayı eşiklendirmesi

en: Coefficient thresholding on P-frames.Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
tr: P karelerinde katsayı eşiklendirmesi. Yalnız küçük bir tek katsayı içeren dct bloklarını eler.

en: Coffee is ready.
tr: Kahve hazır.

en: Coffee pot
tr: Cezve

en: Coffee pot control
tr: Cezve denetimi

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
tr: Oynatılan ortam hakkında çeşitli yerel istatistikleri derler.

en: Color
tr: Renk

en: Color ASCII art video output
tr: Renkli ASCII sanatı görüntü çıkışı

en: Color effect
tr: Renk etkisi

en: Color extraction
tr: Renk ayıklama

en: Color inversion
tr: Renk evirme

en: Color killer
tr: Renk öldürücü

en: Color messages
tr: Renkli iletiler

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
tr: Görüntü üzerinde gösterilecek metnin rengi. Bu değer onaltılık biçimde olmalıdır (HTML renkleri gibi). Karakterler ikişer ikişer, kırmızı, yeşil ve mavi rengi tanımlar. #000000 = siyah, #FF0000 = kırmızı, #00FF00 = yeşil, #FFFF00 = sarı (kırmızı + yeşil), #FFFFFF = beyaz

en: Color threshold
tr: Renk Sınırlama

en: Color threshold filter
tr: Renk Sınırlama Süzgeci

en: Color used to display text in the XOSD output.
tr: XOSD çıkışındaki metinin rengi.

en: Color when paused
tr: Duraklatma sırasındaki gösterilecek rengi seç

en: Colors
tr: Renkler

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
tr: Buna benzer renkler korunurken diğerleri gri tonlamaya çevrilecek. Bu değer onaltılık biçimde olmalıdır (HTML renkleri gibi). Karakterler ikişer ikişer, kırmızı, yeşil ve mavi rengi tanımlar. #000000 = siyah, #FF0000 = kırmızı, #00FF00 = yeşil, #FFFF00 = sarı (kırmızı + yeşil), #FFFFFF = beyaz

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Columns:
tr: Sütun:

en: Combined
tr: Birleşik

en: Comedy
tr: Komedi

en: Comma separated list of active windows, defaults to all
tr: Etkin pencerelerin virgül ile ayrılmış listesi, tümü için defaults yazın.

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
tr: Virgülle ayırılmış en boy oranları, arayüzdeki en boy oranları listesine eklenir.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
tr: Virgülle ayırılmış kırpma oranları, arayüzdeki kırpma oranları listesine eklenir.

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
tr: Etkin pencerelerin virgülle ayrılmış listesi, tümü için defaults yazın.

en: Command
tr: Komut

en: Command UDP port
tr: Komut UDP kapısı

en: Commands
tr: Komutlar

en: Comment
tr: Açıklama

en: Comment to put in ASF comments.
tr: ASF yorumlarına eklenecek açıklama.

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Compensate delay
tr: Dengeleme gecikmesi

en: Compiled by %@ with %@
tr: %@ tarafından %@ ile derlenmiştir

en: Compiled by %s on %s (%s)
tr: %s tarafından %s (%s) zamanında derlendi

en: Compiler:
tr: Derleyici:

en: Compiler: %s
tr: Derleyici: %s

en: Complete MRL for VLC internal
tr: VLC içinde tam Ortam Kaynak Konumlandırıcı

en: Component
tr: Bileşen

en: Composer
tr: Besteci

en: Composite
tr: Karma

en: Composite input
tr: Kompozit giriş

en: Compressor
tr: Sıkıştırıcı

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
tr: PSNR istatistiklerini hesaplar ve yazdırır. Bu ayarın güncel kodlama kalitesi üzerinde etkisi yoktur.

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
tr: SSIM istatistiklerini hesaplar ve yazdırır. Bu ayarın güncel kodlama kalitesi üzerinde etkisi yoktur.

en: Config of last used skin
tr: Son kullanılan temanın yapılandırması

en: Configuration file
tr: Yapılandırma dosyası

en: Configuration file for the OSD Menu.
tr: EÜG menüsü yapılandırma dosyası.

en: Configuration options
tr: Yapılandırma seçenekleri

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
tr: Hizmet için kullanılacak yapılandırma seçenekleri (örneğin -foo=bar --no-foobar). Hizmetin doğru yapılandırılması için kurulum anında belirtilmelidir.

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Configure Hotkeys
tr: Kısayol Tuşlarının Yapılandırması

en: Configure Media Library
tr: Ortam Kitaplığını Yapılandır

en: Connect to clients matching
tr: Uyan istemcilere bağlan

en: Connection failed
tr: Bağlantı hata verdi

en: Console
tr: Konsol

en: Constant bitrate mode (CBR)
tr: Sabit bit hızı kipi (CBR)

en: Constant error mode
tr: Sabit hata kipi

en: Constant lambda mode
tr: Sabit lambda kipi

en: Constant noise threshold mode
tr: Sabit gürültü eşiği kipi

en: Constant quality factor
tr: Sabit kalite çarpanı

en: Constant quality mode
tr: Sabit kalite kipi

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
tr: Taşıyıcılar (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: Content bitrate
tr: İçerik bit hızı

en: Continue
tr: Devam

en: Continuous 22kHz tone
tr: Kesintisiz 22kHz ton

en: Continuous stream
tr: Kesintisiz akış

en: Contrast
tr: Karşıtlık

en: Control
tr: Denetim

en: Control SAP flow
tr: SAP akışını denetle

en: Control interfaces
tr: Denetim Arayüzleri

en: Control menu for the player
tr: Oynatıcı için denetim menüsü

en: Control playback with media keys
tr: Oynatmayı ortam tuşları ile denetle

en: Control playback with the Apple Remote
tr: Oynatmayı AppleRemote ile denetle

en: Controls
tr: Denetimler

en: Conve&rt / Save...
tr: Dönüştü&r / Kaydet...

en: Conversions from
tr: Şundan dönüşümler

en: Convert
tr: Dönüştür

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy packetizer
tr: Kopya paketleyici

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: Copyright (C)
tr: Telif hakkı (C)

en: Copyright metadata
tr: Telif hakkı üstverisi

en: Copyright string to put in ASF comments.
tr: ASF yorumlarına eklenecek telif hakkı metni.

en: CoreText font renderer
tr: Coretext yazı tipi gösterici

en: Could not demux ASF stream
tr: ASF akışı teklenemedi

en: Couldn't find any trace of a previous crash.
tr: Çökme ile ilgili hiç bir iz bulunamadı.

en: Count of AtmoLight channels
tr: AtmoLight kanalları sayısı

en: Count of channels
tr: Kanal sayısı

en: Count of fnordlicht's
tr: fnordlicht sayısı

en: Country
tr: Kırsal

en: Create
tr: Ekle

en: Create "Fast Start" files
tr: "Hızlı Başlat" dosyalarını oluştur

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
tr: "Hızlı Başlat" dosyalarını oluşturur. "Hızlı Başlat" dosyaları indirmeler için iyileştirilmiştir ve kullanıcıların, indirme devam ederken önizleme yapabilmelerini sağlar.

en: Create Directory
tr: Klasör Oluştur

en: Create Directory...
tr: Klasör Oluştur...

en: Create Folder
tr: Klasör Oluştur

en: Create Folder...
tr: Klasör Oluştur...

en: Create a "puzzle game" with the video.
    The video gets split in parts that you must sort.
tr: Bu görüntüden "yapboz oyunu" oluştur.
    Görüntü, birleştirmeniz gereken parçalara bölünür.

en: Create a new bookmark
tr: Yeni yer imi ekle.

en: Create a new profile
tr: Yeni bir profil oluştur

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
tr: Sistem Alıcı Alanlarında eşsiz bir ağ adı oluşturur

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
tr: Görüntü ara belleklerini, görüntü belleği yerine sistem belleğinde oluşturur. Genellikle görüntü belleğini kullanmak daha iyi donanım hızlandırması sağlayacağından (yeniden ölçekleme ya da YUV-RGB dönüşümleri gibi) sistem belleğinin kullanılması önerilmez. Bu ayar bindirme kullanımını etkilemez.

en: Crop
tr: Kırp

en: Crop geometry (pixels)
tr: Kırpma geometrisi (piksel)

en: Crop one pixel from the bottom of the video
tr: Görüntünün altından bir piksel kırp

en: Crop one pixel from the left of the video
tr: Görüntünün solundan bir piksel kırp

en: Crop one pixel from the right of the video
tr: Görüntünün sağından bir piksel kırp

en: Crop one pixel from the top of the video
tr: Görüntünün üstünden bir pixel kırp

en: Crop video filter
tr: Görüntü Kırpma Süzgeci

en: Crop: %s
tr: Kırpma: %s

en: Cropadd
tr: Ölçeklendir

en: Cropping failed
tr: Kırpma işlemi hata verdi

en: Crypt audio
tr: Sesi şifrele

en: Crypt audio using CSA
tr: CSA kullanarak sesi şifreler.

en: Crypt video
tr: Görüntüyü şifrele

en: Crypt video using CSA
tr: CSA kullanarak görüntüyü şifreler.

en: Crystal HD hardware video decoder
tr: Crystal HD donanımsal görüntü kod çözücüsü

en: Ctrl+T
tr: CTRL + t

en: Cue points
tr: İşaret noktaları

en: Cult
tr: Kült

en: Current channel:
tr: Şuanki kanal:

en: Current media / stream statistics
tr: Geçerli ortam / akış istatistikleri

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
tr: Şu anki oynatma hızı: %1
    Ayarlamak için tıklayın

en: Current visualization
tr: Geçerli görselleştirme

en: Custom
tr: Özel

en: Custom &Bookmarks
tr: Özel Yer İ&mleri

en: Custom aspect ratios list
tr: Özel en boy oranları listesi

en: Custom crop ratios list
tr: Özel kırpma oranları listesi

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
tr: Görüntü penceresi için özel başlık (görüntünün arayüze gömülü olmadığı durumlar için).

en: Customi&ze Interface...
tr: Arayüzü Ö&zelleştir...

en: Customize the HTTP referer, simulating a previous document
tr: Önceki bir belgeye benzetimleyerek, HTTP göndericiyi özelleştirir

en: Cut
tr: Kes

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
tr: Floresan aydınlatmadan kaynaklanan titreme etkisinin bulunduğu ince bandı bastırır (henüz belgelendirilmedi)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
tr: Verilmiş süreye göre akışı dilimlere ayırır ve iki sınır arasındaki bit hızının sabit olmasını sağlar. Bu seçenek özellikle referans karelerinde oluşabilen çok yüksek bit hızlarını engeller.

en: Cycle audio track
tr: Ses izini turla

en: Cycle deinterlace modes
tr: Taramasızlık kiplerini turla

en: Cycle source aspect ratio
tr: Kaynak en boy oranını turla

en: Cycle subtitle track
tr: Altyazı izini turla

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
tr: Kırpma biçimlerinin öntanımlı listesini turla.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
tr: Öntanımlı bir kaynak en boy oranı listesi boyunca turla.

en: Cycle through audio devices
tr: Ses aygıtları boyunca turla

en: Cycle through available audio devices
tr: Varolan ses aygıtları boyunca turla

en: Cycle through deinterlace modes.
tr: Taramasızlık kiplerini turla.

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
tr: Varolan ses izleri (diller) boyunca turla.

en: Cycle through the available subtitle tracks.
tr: Varolan altyazı izleri boyunca turla.

en: Cycle video crop
tr: Görüntü kırpmayı turla

en: Cyrillic (Windows-1251)
tr: Kiril (Windows-1251)

en: Czech
tr: Çekce

en: D-Bus control interface
tr: D-Bus denetim arayüzü

en: DEVICES
tr: AYGITLAR

en: DMX address for each channel
tr: Her kanal için DMX adresi

en: DMX options
tr: DMX seçenekleri

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
tr: DTS Koherent Akustik Ses Kod Çözücüsü

en: DTS audio packetizer
tr: DTS ses paketleyicisi

en: DTS delay (ms)
tr: DTS gecikmesi (ms)

en: DTS dynamic range compression
tr: DTS dinamik bölge sıkıştırması

en: DTS parser
tr: DTS yorumlayıcısı

en: DV (Digital Video) demuxer
tr: DV (Sayısal Görüntü) Tekleyicisi

en: DVB adapter
tr: DVB bağdaştırıcı

en: DVB device
tr: DVB aygıtı

en: DVB playlist import
tr: DVB oynatma listesini al

en: DVB subtitles
tr: DVB Altyazıları

en: DVB subtitles decoder
tr: DVB Altyazı Kod Çözücüsü

en: DVB subtitles encoder
tr: DVB altyazı kodlayıcısı

en: DVB subtitles: hearing impaired
tr: DVB altyazıları: işitme engelli

en: DVB-S2 parameters
tr: DVB-S2 ayarları

en: DVB-T reception parameters
tr: DVB-T alma ayarları

en: DVD angle
tr: DVD açısı

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
tr: DVD ses biçimi (MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG ve RAW ile kullanılabilir)

en: DVD device
tr: DVD aygıtı

en: DVD menus
tr: DVD menüleri

en: DVD subtitles
tr: DVD Altyazıları

en: DVD subtitles decoder
tr: DVD Altyazı Kod Çözücüsü

en: DVD subtitles packetizer
tr: DVD altyazı paketleyicisi

en: DVD with menus
tr: DVD (menülü)

en: DVD without menus
tr: DVD (menüsüz)

en: DVDRead Input (no menu support)
tr: DVD Girişi (menü desteği olmadan)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
tr: DVDRead diski açamadı "%s".

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
tr: DVDRead %d/%d blokları 0x%02x konumundan okuyamadı.

en: DVDRead could not read block %d.
tr: DVDRead %d bloğunu okuyamadı.

en: DVDnav Input
tr: DVD Girişi (menü desteğiyle)

en: Damaged or incomplete AVI file
tr: Hasarlı ya da eksik AVI dosyası

en: Damp
tr: Düşür

en: Dance
tr: Dans

en: Danish
tr: Danimarkaca

en: Dark
tr: Koyu

en: Darkness Limit
tr: Karanlık sınırı

en: Darkness limit
tr: Karanlık sınırı

en: Darkness masking
tr: Karanlık maskeleme

en: Data
tr: Veri

en: Data alignment
tr: Veri hizalama

en: Data for the audio callback function.
tr: Ses geri çağırma işlevi verisi.

en: Data for the get and release functions
tr: Getir ve bırak işlevleri için veri

en: Data for the video callback function.
tr: Görüntü geri çağırma işlevi verisi.

en: Data search path
tr: Veri arama yolu

en: Date
tr: Tarih

en: Date metadata
tr: Tarih üstverisi

en: Day / Month / Year:
tr: Gün / Ay / Yıl:

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
tr: Dct domain gürültü azaltma. Uyumlu sözde ölü alan. Kullanılabilir değerler 10 ile 1000 arasında gibidir.

en: De-Fullscreen
tr: Tam Ekrandan Çık

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
tr: Blok kaldırıcı çevrim süzgecini devre dışı bırakır (kaliteyi düşürür).

en: Death metal
tr: Ölüm metal

en: Debug Frame Folder
tr: Hata ayıklama Kare Klasörü

en: Debug logging
tr: Hata Ayıklama

en: Debug mask
tr: Hata ayıklama maskesi

en: Decide references on a per partition basis
tr: Referanslara her bölüm bazında karar ver

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
tr: Kullanılacak DeckLink yakalama kartı. Birden fazla kart varsa 0 sayısından başlayarak numaralandırılır.

en: Decode
tr: Kodu çöz

en: Decoded
tr: Çözülen

en: Decoded blocks
tr: Çözülen bloklar

en: Decoded format
tr: Çözülen biçim

en: Decoders
tr: Kod çözücüler

en: Decoding
tr: Kod çözme

en: Decoding X coordinate
tr: Çözülen X koordinatı

en: Decoding Y coordinate
tr: Çözülen Y koordinatı

en: Decompression
tr: Ayıklama

en: Decrease
tr: Azalt

en: Decrease Volume
tr: Sesi Kıs

en: Decrease scale factor
tr: Ölçekleme katsayıları azalt

en: Decrease scale factor.
tr: Ölçekleme katsayıları azalt.

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default (Windows-1252)
tr: Varsayılan (Windows-1254)

en: Default Audio Device
tr: Varsayılan Ses Aygıtı

en: Default Caching Level
tr: Varsayılan Ön Bellekleme Düzeyi

en: Default DVD angle.
tr: Varsayılan DVD kamera açısı.

en: Default Encoding
tr: Varsayılan Kodlama

en: Default Page Referrer URL
tr: Varsayılan Sayfa Yönlendiricisi İnternet Adresi

en: Default SWF Referrer URL
tr: Varsayılan SWF Önerisi İnternet Adresi

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
tr: Milisaniye cinsinden, varsayılan TCP bağlantısının zaman aşımı.

en: Default audio volume
tr: Varsayılan ses düzeyi

en: Default background alpha
tr: Varsayılan art alan alfa

en: Default background color
tr: Varsayılan art alan rengi

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
tr: Kate akışı hangi art alan renginin kullanılacağı bilgisini içermiyorsa kullanılacak varsayılan art alan rengi.

en: Default caching policy
tr: Varsayılan ön bellekleme politikası

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
tr: Milisaniye cinsinden, giden RTP akışları için ön bellekleme değeri.

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
tr: Milisaniye cinsinden, giden UDP akışlarının varsayılan ön bellekleme değeri.

en: Default devices
tr: Varsayılan aygıtlar

en: Default encoding
tr: Varsayılan kodlama

en: Default font alpha
tr: Varsayılan yazı tipi alfa

en: Default font color
tr: Varsayılan yazı tipi rengi

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
tr: Kate akışı hangi yazı tipi renginin kullanılacağı bilgisini içermiyorsa kullanılacak varsayılan yazı tipi rengi.

en: Default font description
tr: Varsayılan yazı tipi açıklaması

en: Default font effect
tr: Varsayılan yazı tipi etkisi

en: Default font effect strength
tr: Varsayılan yazı tipi etki gücü

en: Default frame rate for chapter import.
tr: Bölüm alma için varsayılan kare hızı.

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
tr: Varsayılan multicast arayüzü. Bu değer yönlendirme (routing) tablosunun yerine geçer.

en: Default optical device
tr: Varsayılan optik aygıt

en: Default replay gain
tr: Varsayılan yeniden oynatma kazancı

en: Default stream
tr: Varsayılan akış

en: Default stream output chain
tr: Varsayılan akış çıkış zinciri

en: Define here the DMX base address for each channel use , or ; to separate the values
tr: Buradan her bir kanalın kullanacağı DMX temel adresini, değerler arasına , ya da ; koyarak tanımlayın

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
tr: Kullanılacak giriş resminin en boy oranı. Varsayılan olarak 4:3.

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
tr: Ses ayar sürgüsünün rengini ayarlamak için
    ';' ile ayrılmış 12 sayı yazın
    Varsayılan olarak '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20' şeklindedir.
    Farklı bir dizge şöyle olabilir '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'.

en: Define the colors of the volume slider
tr: Ses ayar sürgüsünün renklerini tanımla

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
tr: Her PMT'ye eklenecek PID'leri belirler. Bu özellik "PID'yi temel akış kimliğine ayarla" ayarının etkin olmasını gerektirir.

en: Define which screen fullscreen goes
tr: Hangi ekranın tam ekran olacağını belirtin

en: Defines a small bitmap with 64x48 pixels, containing a grayscale gradient
tr: Gri tonlamalı değişimi içeren 64x48 pikselden oluşan küçük bir bitmap tanımlar.

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
tr: AQ için bit dağıtım kipini belirler, varsayılan 1
     - 0: Devre dışı
     - 1: Güncel x264 varsayılan kip
     - 2: log(var) yerie log(var)^2 kullanarak her karenin gücüne uymayı dener.

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
tr: Çubuk grafiği bilgisinin hangi sıklıkla iletileceğini belirler. Çubuk grafiği bilgisini her n pakette bir gönderir (varsayılan 4).

en: Defines if BarGraph information should be sent (default 1)
tr: Çubuk grafiği bilgisinin gönderilip gönderilmeyeceğini belirler (varsayılan 1).

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
tr: Çubuk grafiği bilgisinin gönderilip gönderilmeyeceğini belirler. Bilgi gönderilecekse 1, gönderilmeyecekse 0 (varsayılan 1).

en: Defines if silence alarm information should be sent (default 1)
tr: Sessizlik alarmının gönderilip gönderilmeyeceğini belirler (varsayılan 1)

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
tr: Sessizlik alarmının gönderilip gönderilmeyeceğini belirler. Bilgi gönderilecekse 1, gönderilmeyecekse 0 (varsayılan 1).

en: Defines if the TCP connection should be reset. This is to be used when using with audiobargraph_v (default 1).
tr: TCP bağlantısının sıfırlanmasının gerekip gerekmediğini belirtir. Bu audiobargraph_v kullanırken kullanılır (varsayılan 1).

en: Defines orientation of the mirror splitting.     Can be vertical or horizontal
tr: Ayna bölmenin doğrultusunu belirler.     Yatay ya da dikey olabilir.

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
tr: Bantların bazının (başlangıçta) çapını piksel cinsinden belirler.

en: Defines the descriptors of each SDT. Thisrequires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
tr: Her bir SDT için belirteci atar. Bu özellik "PID'yi temel akış kimliğine ayarla" ayarının etkin olmasını gerektirir.

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
tr: Süzgeç tarafından benzetimlenecek odanın sanal yüzeyini belirtir.

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
tr: RTSP oturumu kimliği dizgesine hangi zaman aşımı seçeneğinin ekleneceğini belirler. Negatif bir sayı kullanmak zaman aşımı seçeneğini tümüyle kaldırır. HansunTech tarafından üretilmiş bazı IPTV STB'ler tarafından gerek duyulur. Varsayılan değer 5.

en: Deinterlace
tr: Taramasızlık

en: Deinterlace method to use for local playback.
tr: Yerel oynatımda kullanılacak taramasızlık yöntemi.

en: Deinterlace method to use for streaming.
tr: Akış gönderimi için kullanılacak taramasızlık yöntemi.

en: Deinterlace method to use for video processing.
tr: Görüntü işleme için kullanılacak taramasızlık yöntemi.

en: Deinterlace mode
tr: Taramasızlık kipi

en: Deinterlace module
tr: Taramasızlık modülü

en: Deinterlace off
tr: Taramasızlık kapalı

en: Deinterlace on
tr: Taramasızlık açık

en: Deinterlace the video before encoding.
tr: Görüntüyü, kodlamadan önce taramasız yap.

en: Deinterlace video
tr: Taramasız görüntü

en: Deinterlacing
tr: Taramasızlık

en: Deinterlacing video filter
tr: Görüntü Taramasızlık Süzgeci

en: Delay
tr: Gecikme

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
tr: Milisaniye cinsinden, yeralıcı akışa geçmeden önce bekleme süresi.

en: Delay (ms)
tr: Gecikme (ms)

en: Delay a stream
tr: Bir akışı geciktir

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
tr: Yeni duyuru alınmadığında SAP ögelerinin silinme gecikmesi.

en: Delay calculation mode
tr: Gecikme hesaplama kipi

en: Delay of the ES (ms)
tr: ES gecikmesi (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
tr: PCR'ye göre akış içindeki verinin DTS (kod çözme zaman damgaları) ve PTS (sunum zaman damgaları) gecikmesi. Bu seçenek istemci kod çözücüsünde ara belleklemeye izin verir.

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
tr: SCR'ye göre akış içindeki verinin DTS (kod çözme zaman damgaları) ve PTS (sunum zaman damgaları) gecikmesi. Bu seçenek istemci kod çözücüsünde ara belleklemeye izin verir.

en: Delay time
tr: Gecikme zamanı

en: Delete
tr: Sil

en: Delete all the bookmarks
tr: Tüm yer imlerini sil.

en: Delete segments
tr: Parçaları sil

en: Delete segments when they are no longer needed
tr: Gerek olmadığında parçaları siler

en: Delete selected profile
tr: Seçilen profili sil

en: Delete the current profile
tr: Geçerli profili sil

en: Delete the selected item
tr: Seçili yer imini sil.

en: Deletes the selected item
tr: Seçilen ögeyi siler

en: Delivery system
tr: Aktarım sistemi

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
tr: Tekleyiciler (demux) görüntü ve ses gibi "temel" akışları ayırmak için kullanılır. Doğru tekleyici kendiliğinden algılanamıyorsa bu seçeneği kullanabilirsiniz. Ne yaptığınızı gerçekten bilmeden bu değeri genel bir ayar olarak kullanmamalısınız.

en: Demux module
tr: Tekleyici modülü

en: Demuxed
tr: Teklenmiş

en: Demuxed data size
tr: Tekleştirilen veri boyutu

en: Demuxers
tr: Tekleyiciler

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
tr: Tekleyiciler ses ve görüntü akışlarını ayrıştırmak için kullanılırlar.

en: Depending on the amount your fnordlicht hardware choose 1 to 254 channels
tr: Fnordlicht donanımınızın sayısına göre 1 ile 254 arasında kanal seçin

en: Depending on your MoMoLight hardware choose 3 or 4 channels
tr: MoMoLight donanımınıza göre 3 ya da 4 kanal seçin.

en: Descending
tr: Azalan

en: Description
tr: Açıklama

en: Description metadata
tr: Açıklama üstverisi

en: Description of the stream content or information about your channel.
tr: Akış içeriği ya da kanalınız hakkında bilgiler.

en: Description stream output
tr: Açıklama akışı çıkışı

en: Desired frame rate for the H264 stream.
tr: H264 akışı için istenilen kare hızı.

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
tr: VC-1 akışı için istenilen kare hızı.

en: Desired frame rate for the capture.
tr: Yakalama için istenen kare hızı.

en: Desired input video mode
tr: İstenen giriş görüntü kipi

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
tr: DeckLink yakalamaları için istenen görüntü kipi. Bu değer metin biçiminde bir FOURCC kodu olmalıdır. Örneğin: "ntsc".

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Destination
tr: Hedef

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
tr: Akış için kullanılacak hedef İnternet adresi. Yol ve bağlan parametrelerinin yerine geçer.

en: Destination Setup
tr: Hedef Yapılandırması

en: Destination audio codec
tr: Hedef ses kodlayıcı/çözücü

en: Destination bridge-in name
tr: Köprülenecek hedef adı

en: Destination file:
tr: Hedef dosya:

en: Destination prefix
tr: Dosya ön eki

en: Destination subtitles codec
tr: Hedef altyazı kodlayıcı/çözücü

en: Destination video codec
tr: Hedef görüntü kodlayıcı/çözücü

en: Destinations
tr: Hedefler

en: Detailed View
tr: Ayrıntılı Görünüm

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
tr: Spektrumun kaç bölümden oluşacağını belirler.

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
tr: Sarıcı süzgecinde gösterilecek görüntüyü belirler

en: Determines wrapper filter verbosity level
tr: Sarıcı süzgecinin ayrıntı düzeyini belirler

en: Device
tr: Aygıt

en: Device Selection
tr: Aygıt Seçimi

en: Device name
tr: Aygıt adı

en: Device properties
tr: Aygıt özellikleri

en: Device type
tr: Aygıt tipi

en: Device:
tr: Aygıt:

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: DiSEqC LNB number
tr: DiSEqC LNB numarası

en: Diagonal Linear Phase
tr: Diagonal Doğrusal Faz

en: Dialog
tr: İletişim penceresi

en: Dialog providers can be configured here.
tr: İletişim sağlayıcılar buradan ayarlanabilir.

en: Dialog providers settings
tr: İletişim sağlayıcıları ayarları

en: DiffServ Code Point
tr: DiffServ Kod Noktası

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
tr: Farklı yeniden örnekleme algoritmaları desteklenir. En iyi olanı en yavaşıdır. En hızlı olanın da kalitesi düşüktür.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
tr: UDP akışlarından çıkan Farklı Hizmetlerin Kod Noktası (IPv4 için Hizmet Türü, ya da IPv6 için Trafik Sınıfı). Bu bilgi ağın hizmet kalitesi için kullanılır.

en: Digital Television and Radio
tr: Sayısal Televizyon ve Radyo

en: Digital Video (Firewire/ieee1394)  input
tr: Sayısal Görüntü (Firewire/ieee1394) girişi

en: Digital broadcasting
tr: Sayısal yayın

en: Dirac packetizer
tr: Dirac paketleyici

en: Dirac video decoder using libschroedinger
tr: libschroedinger kütüphanesi kullanan dirac görüntü kod çözücüsü

en: Dirac video demuxer
tr: Dirac görüntü tekleyici

en: Dirac video encoder using dirac-research library
tr: Dirac Görüntü Kodlayıcısı (dirac-research kütüphanesi)

en: Dirac video encoder using libschroedinger
tr: libschroedinger kütüphanesi kullanan dirac görüntü kodlayıcısı

en: Direct MV prediction mode
tr: Doğrudan MV öngörü kipi

en: Direct MV prediction mode.
tr: Doğrudan MV öngörü kipi.

en: Direct prediction size
tr: Doğrudan öngörü boyutu

en: Direct prediction size:  -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
tr: Doğrudan öngörü boyutu: - 0: 4x4
     -  1: 8x8 ya da
     - -1: düzeye göre olabilecek en küçük.

en: Direct rendering
tr: Doğrudan gösterim

en: Direct2D video output
tr: Direct2D Görüntü Çıkışı

en: Direct3D video output
tr: Direct3D Görüntü Çıkışı

en: DirectFB video output http://www.directfb.org/
tr: DirectFB görüntü çıkışı http://www.directfb.org/

en: DirectMedia Object decoder
tr: DirectMedia Object kod çözücüsü

en: DirectMedia Object encoder
tr: DirectMedia Object kodlayıcısı

en: DirectShow input
tr: DirectShow Girişi

en: DirectX (DirectDraw) video output
tr: DirectX (DirectDraw) Görüntü Çıkışı

en: DirectX audio output
tr: DirectX Ses Çıkışı

en: Direction
tr: Yön

en: Direction of the mirroring
tr: Aynalama yönü

en: Director
tr: Yönetmen

en: Directory
tr: Klasör

en: Directory index
tr: Klasör dizini

en: Directory or filename where the records will be stored
tr: Kaydedilen görüntünün ya da sesin saklanacağı klasör ya da dosya adı.

en: Directory path prefix
tr: Klasör yolu ön eki

en: Directory path where images files should be saved.If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
tr: Resimlerin kaydedileceği klasör yolu. Ayarlanmamışsa resimler kendiliğinden kullanıcının kendi klasörüne kaydedilir.

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
tr: Zaman kayması geçici dosyalarının saklanacağı klasör.

en: Directory where the video snapshots will be stored.
tr: Görüntü fotoğraflarının saklanacağı klasör.

en: Disable
tr: Kapalı

en: Disable DVD menus
tr: DVD menülerini devre dışı bırak

en: Disable DVD subtitle transparency
tr: DVD altyazısının saydamlığını devre dışı bırak

en: Disable Disc Menus
tr: Disk Menülerini Devre Dışı Bırak

en: Disable ES id
tr: Temel Akış Kimliği Devre Dışı

en: Disable ES id at startup.
tr: Temel akış kimliğini başlangıçta devre dışı bırak.

en: Disable arithmetic coding
tr: Aritmetik kodlamayı devre dışı bırak

en: Disable screensaver
tr: Ekran koruyucuyu devredışı bırak

en: Disable the screensaver during video playback.
tr: Görüntü oynatılırken ekran koruyucuyu devredışı bırak.

en: Disc
tr: Disk

en: Disc Selection
tr: Disk Seçimi

en: Disc caching (ms)
tr: Disk ön bellekleme değeri (ms)

en: Disc device
tr: Disk aygıtı

en: Discard
tr: Bozuk

en: Discarded (corrupted)
tr: Bırakılan (bozulan)

en: Disclaimer
tr: Yasal Uyarılar

en: Disco
tr: Disko

en: Discontinuous Transmission
tr: Kesintili aktarım

en: Discs
tr: Disk

en: Display
tr: Göster

en: Display OSD menu on top of video output
tr: EÜG menüsünü görüntü çıkışının üzerinde göster

en: Display Settings
tr: Görüntü Ayarları

en: Display Source As
tr: Kaynağı Farklı Göster

en: Display XOSD output at the bottom of the screen instead of the top.
tr: XOSD çıkışını ekranın üstü yerine altında göster.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
tr: Görüntü üzerinde bir RSS ya da ATOM beslemesi gösterir.

en: Display aspect ratio
tr: Ekran en boy oranı

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
tr: Temel görüntü akışının ekran en boy oranı

en: Display background cone or art
tr: Art alanda koniyi ya da kapak resmini göster

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
tr: Bir şey oynatılmıyorken, art alanda koniyi ya da kapak resmini gösterir. Ekranı korumak için devre dışı bırakılabilir.

en: Display device
tr: Ekran aygıtı

en: Display feed images if available.
tr: Varsa besleme resimlerini göster.

en: Display locally
tr: Bilgisayarda görüntüle

en: Display name of the Service
tr: Servis adını ekranda göster

en: Display on overlay framebuffer
tr: Bindirme çerçeve kare arabelleğinde göster

en: Display playlist tree
tr: Oynatma listesi ağacını göster

en: Display resolution
tr: Ekran çözünürlüğü

en: Display size
tr: Görüntü boyutu

en: Display stream output
tr: Akış Çıkışını Görüntüle

en: Display text above the video
tr: İstedğiniz bir metni görüntünün üzerinde gösterir.

en: Display the input video
tr: Görüntü girişini görüntüle

en: Display the output
tr: Çıkışı görüntüle

en: Display the processed video
tr: İşlenmiş görüntüyü göster

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
tr: Ekranın sol üst köşesinde fotoğrafın önizlemesini gösterir.

en: Display the stream locally
tr: Akışı yerelde göster

en: Display the title of the video on top of the movie.
tr: Görüntünün başlığını filmin üstünde görüntüle.

en: Display video in a skinned window if any
tr: Eğer varsa, görüntüyü tema uygulanmış pencerede gösterir.

en: Display video snapshot preview
tr: Görüntü fotoğrafının önizlemesini göster

en: Display while streaming
tr: Akış alınırken göster

en: Displayed
tr: Gösterilen

en: Displayed frames
tr: Gösterilen kareler

en: Distance between 'P' frames
tr: P kareleri arasındaki uzaklık

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
tr: Metre cinsinden, sol ön hoparlör ile dinleyici arasındaki uzaklık.

en: Distort mode
tr: Bozma kipi

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
tr: "Değişim", "Kenar" ya da "Hough" olarak bozma kipini seçin.

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
tr: Birinci DivX sürümü (MPEG TS, MPEG1, ASF ve OGG ile kullanılabilir)

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
tr: İkinci DivX sürümü (MPEG TS, MPEG1, ASF ve OGG ile kullanılabilir)

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
tr: Üçüncü DivX sürümü (MPEG TS, MPEG1, ASF ve OGG ile kullanılabilir)

en: Do not complain on encrypted PES.
tr: Şifreli PES yüzünden sorun çıkarma.

en: Do not demultiplex
tr: Tekleştirme yapma

en: Do not display OSD menu on top of video output
tr: EÜG menüsünü görüntü çıkışının üzerinde gösterme

en: Do not display OSD menu on video output
tr: Görüntü çıkışı üzerinde EÜG menüsü gösterilmesin

en: Do not open a DOS command box interface
tr: Bir DOS komut kutusu arayüzü açılmasın

en: Do not play
tr: Oynatma

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
tr: ASF bit hızını kestirmeye çalışma. Bunu seçmek, Windows Medya Oynatıcısının akış içeriğini nasıl ön bellekleyeceğini denetlemenizi sağlar. Bayt olarak ses+görüntü bit hızına ayarlayın.

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
tr: %1 aboneliğinizi sonlandırmak istiyor musunuz?

en: Do you want to download it ?
tr: İndirmek ister misiniz?

en: Do you want to send details on the crash to VLC's development team?
    
    If you want, you can enter a few lines on what you did before VLC crashed along with other helpful information: a link to download a sample file, a URL of a network stream, ...
tr: Çökmeyle ilgili ayrıntıları VLC geliştirme ekibine iletmek ister misiniz?
    
    İstiyorsanız, VLC çökmeden önce ne yaptığınızı ve yardımcı olabilecek diğer bilgileri bir kaç satır ile yazın. Örnek dosyayı indirmek ya da ağ akışını görebilmek için İnternet adresini de ekleyin...

en: Dock fullscreen controller
tr: Tam ekran denetleyicisini kenetle

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
tr: Tam ekran denetleyicisini ekranın altına kenetler ya da ayırır

en: Docked Playlist
tr: Tümleşik Oynatma Listesi

en: Dolby Surround
tr: Dolby Çevresel Ses

en: Dolby Surround decoder
tr: Dolby Çevresel Ses kod çözücüsü

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
tr: Dolby Surround kodlanmış akışlar, bu süzgeç tarafından işlenmeden çözülmeyecek . Bu ayarı etkinleştirmeniz önerilmez.

en: Dolby Surround:
tr: Dolby Çevresel Ses:

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
tr: Bağlantı için kullanılacak Domain/Çalışma Grubu.

en: Don't Send
tr: Gönderme

en: Don't display any video
tr: Herhangi bir görüntü gösterme

en: Don't display dialogs that don't require user action (Critical and error panel).
tr: Kullanıcının etkileşimini istemeyen uyarı pencerelerini gösterme (kritik ve hata paneli).

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
tr: Bir parçayı bölmeden önce karenin gelmesini bekleme. Yalnız ses için gereklidir.

en: Don't show
tr: Gösterme

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
tr: Ön tanımlar yerine el ile ayarlanmış bantlar kullanılır. -20dB ile 20dB arasında, boşlukla ayrılmış 10 değer vermelisiniz. Örneğin "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Double Size
tr: İki kat boyut

en: Double click to get media information
tr: Ortam bilgilerini görmek için çift tıklayın

en: Double click to jump to a chosen time position
tr: Seçtiğiniz bir zaman konumuna geçmek için çift tıklayın

en: Download Cover Art
tr: Kapak Resmini İndir

en: Download Plugin
tr: İndirme Eklentisi

en: Download cover art
tr: Kapak resmi indir

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
tr: İndirilen "%s" dosyası bozuktu. Dolayısıyla, silindi.

en: Downloading ...
tr: İndiriliyor...

en: Draw bands in the spectrometer
tr: Spektrometrede bantları göster

en: Draw peaks in the analyzer
tr: Çözümleyicide tepeleri göster

en: Draw the base of the bands
tr: Bant bazlarını gösterir

en: Drawable
tr: Çizilebilir

en: Drop late frames
tr: Geciken kareleri düşür

en: Drop media here
tr: Ortamı sürükleyip buraya bırakın

en: Dropped (discontinued)
tr: Bırakıldı (sürdürülmedi)

en: Dry
tr: Kuru

en: Dry Mix
tr: Kuru Karışım

en: Dual mono
tr: İkili tek kanal

en: Dummy
tr: Hayali

en: Dummy Elements
tr: Hayali Bileşenler

en: Dummy audio output
tr: Hayali ses çıkışı

en: Dummy codec (do not transcode, useable with all encapsulation formats)
tr: Hayali kodlayıcı/çözücü (dönüşüm yapmaz, tüm kapsülleme biçimleri ile kullanılabilir)

en: Dummy decoder
tr: Hayali kod çözücüsü

en: Dummy encoder
tr: Hayali kod çözücü

en: Dummy font renderer
tr: Hayali yazı tipi gösterici

en: Dummy ifo demux
tr: Hayali ifo tekleyicisi

en: Dummy image chroma format
tr: Hayali resim renk doygunluğu biçimi

en: Dummy input
tr: Hayali giriş

en: Dummy interface
tr: Hayali arayüz

en: Dummy stream output
tr: Hayali akış çıkışı

en: Dummy video output
tr: Hayali görüntü çıkışı

en: Dummy/Raw muxer
tr: Hayali/Ham çoklayıcı

en: Dump buffer size
tr: Arıza arabelleği boyutu

en: Dump decoder
tr: Arıza kod çözücüsü

en: Dump filename
tr: Arıza dosyası adı

en: Dump raw input
tr: Ham girişi dök

en: Duplicate stream output
tr: Akış çıkışını çoğalt

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
tr: Görüntüyü birden çok pencere ya da görüntü çıkış modülüne kopyalar.

en: Duration
tr: Süre

en: Duration in seconds
tr: Saniye cinsinden süre

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
tr: Dosya sonuna gelinmiş gibi yapılacak süre. Negatif bir değer sınırsız oynatma süresi anlamına gelir.

en: Dutch
tr: Hollandaca

en: Dynamic Adaptive Streaming over HTTP
tr: HTTP üzerinden dinamik uyumlu akış (Dynamic Adaptive Streaming over HTTP)

en: Dynamic language setting from teletext
tr: Teletext ile iletilen dil kullanılır

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
tr: Dinamik bölge sıkıştırması güçlü sesleri daha yumuşak yapar ve yumuşak sesleri güçlendirir. Böylece gürültülü bir ortamda, akışı kimseyi rahatsız etmeden daha iyi duyabilirsiniz. Eğer bu seçeneği devre dışı bırakırsanız sinema salonu ya da sessiz bir odaya daha uygun bir çıkış elde edersiniz.

en: Dynamic range compressor
tr: Dinamik alan sıkıştırıcı

en: Dynamic video overlay
tr: Dinamik görüntü bindirme

en: E&xport
tr: Dışa Aktar

en: EBU STL subtitles decoder
tr: EBU STL altyazı kod çözücüsü

en: EBU STL subtitles parser
tr: EBU STL altyazı işleyicisi

en: EGL extension for OpenGL
tr: OpenGL için EGL eklentisi

en: ES ID
tr: Temel Akış Kimliği

en: Early SKIP detection on P-frames
tr: P karelerinde erken SKIP algılaması

en: Early SKIP detection on P-frames.
tr: P karelerinde erken SKIP algılaması.

en: Eastern European (Latin-2)
tr: Doğu Avrupa (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
tr: Doğu Avrupa (Windows-1250)

en: Edge
tr: Kenar

en: Edge Weightning
tr: Eşik ağırlıklama

en: Edge visible
tr: Eşik görünürlüğü

en: Edge weightning
tr: Eşik ağırlığı

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Bookmarks
tr: Yer İmlerini Düzenle

en: Edit Input
tr: Girişi Düzenle

en: Edit Options
tr: Düzenleme Seçenekleri

en: Edit selected profile
tr: Seçilen profili düzenle

en: Edit settings
tr: Ayarları düzenle

en: Effects
tr: Etkiler

en: Effects list
tr: Etki listesi

en: Eject the disc
tr: Diski çıkar

en: Elapsed time
tr: Geçen zaman

en: Electronic
tr: Elektronik

en: Element aspect ratio
tr: Bileşen en boy oranı

en: Elementary Stream ID
tr: Temel Akış Kimliği

en: Elementary stream output
tr: Temel Akış Çıkışı

en: Elements order
tr: Bileşen sırası

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
tr: PSNR çok değişmediğinde renk doygunluğu bloklarını eler (varsayılan: 0.0). H264 standardı 7 önerir.

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
tr: PSNR çok değişmediğinde parlaklık bloklarını eler (varsayılan: 0.0). H264 standardı -4 önerir.

en: Embed the file browser in open dialog
tr: Dosya tarayıcısını, Dosya Aç penceresinin içine göm

en: Embed the video output in the main interface.
tr: Görüntü çıkışını temel arayüze gömerek göster.

en: Embedded
tr: Gömülü

en: Embedded video
tr: Gömülü görüntü

en: Embedded window video
tr: Gömülü pencere görüntü

en: Emboss
tr: Kakma

en: Enable
tr: Etkin

en: Enable Audio
tr: Sesi Etkinleştir

en: Enable DVD menus
tr: DVD menülerini etkinleştir

en: Enable ES id
tr: Temel Akış Kimliği Etkin

en: Enable Global Motion Estimation
tr: Genel Hareket Kestirimini Etkinleştir

en: Enable Growl notifications (on playlist item change)
tr: Growl uyarılarını etkinleştir (oynatma listesindeki öge değiştiğinde)

en: Enable Last.fm submissions
tr: Last.fm aboneliklerini etkinleştir

en: Enable OSD
tr: EÜG etkinleştir

en: Enable On Screen Display (OSD)
tr: Ekran Üzerinde Gösterimi (EÜG) Etkinleştir

en: Enable Phase Correlation Estimation
tr: Faz İlişikili Kestirimi Etkinleştir

en: Enable SPU stream output
tr: SPU akış çıkışını etkinleştir

en: Enable Scene Change Detection
tr:  Sahne Değişimi Algılamasını Etkinleştir

en: Enable Spatializer
tr: Uzamsal Sesi Etkinleştir

en: Enable Time-Stretching audio
tr: Zamana Yaymalı Sesi etkinleştir

en: Enable Video
tr: Görüntü Etkin

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
tr: Daha düşük kaliteli kareler pahasına, kodlama uzunluğu ve bit hızını düşürmek amacıyla daha basit bir gürültü azaltma algoritmasını etkinleştirir.

en: Enable a workaround for T23
tr: T23 sorunu  için çözümü etkinleştir

en: Enable adaptive prefiltering
tr: Uyumlu ön süzmeyi etkinleştirir.

en: Enable audio
tr: Sesi etkinleştir

en: Enable audio stream output
tr: Ses akış çıkışını etkinleştir

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
tr: Blu-ray desteği için uyumluluk iyileştirmelerini etkinleştir

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
tr: Taramalı kareler için adanmış algoritmaları etkinleştirir.

en: Enable desktop mode
tr: Masaüstü kipini etkinleştir

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
tr: Kesintili aktarımı etkinleştirir (DTX).

en: Enable dynamic range compressor
tr: Dinamik bölge sıkıştırıcıyı etkinleştir

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
tr: Blu-ray desteği için uyumluluk iyileştirmelerini etkinleştirir. TÜm Blu-ray uyumluluk koşullarını sağlamaz
    örneğin: çözünürlük, karehızı, düzey

en: Enable hierarchical Motion Estimation
tr: Hiyerarşik Hareket Kestirimini etkinleştir

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
tr: Taramalı hareket kestirimi algoritmalarını etkinleştir. Bu ayar daha çok işlemci gücü kullanır.

en: Enable internal upmixing
tr: İçsel yükseltgeme karıştırıcısını etkinleştir

en: Enable lossless coding
tr: Kayıpsız kodlamayı etkinleştir

en: Enable megabass mode
tr: Megabas kipini etkinleştirir.

en: Enable multiple quantizers
tr: Çoklu kuantalayıcıları etkinleştir

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
tr: Her alt bant için çoklu kuantalayıcıları etkinleştirir (her kod bloğu için bir tane).

en: Enable noise reduction algorithm.
tr: Gürültü azaltma algoritmasını etkinleştirir.

en: Enable original graphic spectrum
tr: Özgün grafik spektrumunu etkinleştir

en: Enable reverberation
tr: Yankılanmayı etkinleştirir.

en: Enable spatial partitioning
tr: Uzamsal bölümlemeyi etkinleştir

en: Enable spatializer
tr: Uzamsal sesi etkinleştir

en: Enable streaming of all ES
tr: Tüm temel akışları etkinleştir

en: Enable sub-pictures
tr: Altresimleri etkinleştir

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
tr: Spektrometrede "düz" spektrum analizörünü etkinleştirir.

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
tr: Renk öldürücüyü etkinleştirir. Örneğin, işaret zayıfladığında syah beyaz görüntüye geçilir.

en: Enable the internal upmixing algorithm (not recommended).
tr: İçsel yükseltgeme karıştırıcı algoritmasını etkinleştirir (önerilmez).

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
tr: Ön hareket kestirimi algoritmasını etkinleştirir.

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
tr: Pencere boyutu, görüntü boyutuna eşit ya da küçükken, çapraz şeritler oluşuyorsa, bu sorunu çözmek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
tr: Sesin başka bir ses tarafından kesintiye uğratılmasını istmeiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option to load the SQL-based Media Library at VLC startup
tr: VLC başlangıcında SQL tabanlı Ortam Kütüphanesi yüklemek için bu seçeneği etkinleştirin

en: Enable time stretching audio
tr: Zamana yayılmalı sesi etkinleştir

en: Enable transparency effects
tr: Saydamlık etkilerini aç

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
tr: Trellis kuantalamayı etkinleştirir (blok katsayıları için oran bozulması).

en: Enable video
tr: Görüntüyü etkinleştir

en: Enable video stream output
tr: Görüntü akış çıkışını etkinleştir

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
tr: Ses etkinliği algılamayı (VAD) etkinleştirir. VBR kipinde kendiliğinden etkinleşir.

en: Enable wallpaper mode
tr: Duvar kağıdı kipini etkinleştir

en: Enable/disable audio rendering.
tr: Ses oluşturmayı etkinleştirir ya da devre dışı bırakır.

en: Enable/disable video rendering.
tr: Görüntü oluşturmayı etkinleştirir ya da devre dışı bırakır.

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
tr: MPEG2 akışlarında kare düşürmeyi etkinleştirir. Kare düşürme bilgisayarınızın yeterince güçlü olmadığı durumlarda gerçekleşir.

en: Enabling this allows transcoding the audio track if one is present in the stream.
tr: Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde, varsa, akışın içindeki ses izinin dönüştürülmesi sağlanır.

en: Enabling this allows transcoding the video track if one is present in the stream.
tr: Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde, varsa, akışın içindeki görüntü izinin dönüştürülmesi sağlanır.

en: Encap. format
tr: Kapsül biçimi

en: Encapsulation
tr: Kapsülleme

en: Encapsulation Method
tr: Kapsülleme Yöntemi

en: Encapsulation format
tr: Kapsülleme biçimi

en: Encoded by
tr: Kodlayan

en: Encoders settings
tr: Kodlayıcı ayarları

en: Encoding
tr: Kodlama

en: Encoding X coordinate
tr: Kodlanan X koordinatı

en: Encoding Y coordinate
tr: Kodlanan Y koordinatı

en: Encoding complexity
tr: Kodlama karmaşıklığı

en: Encoding quality
tr: Kodlama kalitesi

en: End
tr: Son

en: End-Blue
tr: Bitiş-Mavi

en: End-Fadesteps
tr: Bitiş kısma adımları

en: End-Green
tr: Bitiş-Yeşil

en: End-Red
tr: Bitiş-Kırmızı

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
tr: Değişken bit hızı kodlaması (VBR) yerine sabit bit hızı kodlamasına (CBR) bağlı kalır.

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
tr: 0 (düşük) ile 10 (yüksek) arasında bir kalite seçin.

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
tr: Bir bit hızı belirtmek yerine 1 (düşük) ile 10 (yüksek) arasında bir kaliteye bağlı kalır. Bu bir VBR akışı oluşturur.

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
tr: Görüntü penceresinin hizalaması. Varsayılan olarak (0) ortalanmıştır (0=ortada, 1=solda, 2=sağda, 4=üstte, 8=altta, bu değerleri toplayarak da kullanabilirsiniz. Örneğin 6=sağ üstte).

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
tr: Çubuk grafiğinin görüntü üzerindeki konumunu belirler (0=ortada, 1=solda, 2=sağda, 4=üstte, 8=altta, bu değerleri toplayarak da kullanabilirsiniz. Örneğin 6=sağ üstte).

en: Enforce the complexity of the encoder.
tr: Kodlayıcının karmaşıklığını belirleyin.

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
tr: Logo'nun görüntü üzerindeki konumunu belirler (0=ortada, 1=solda, 2=sağda, 4=üstte, 8=altta, bu değerleri toplayarak da kullanabilirsiniz. Örneğin 6=sağ üstte).

en: Enforce the maximal VBR bitrate
tr: En yüksek VBR bit hızını belirleyin.

en: Enforce the mode of the encoder.
tr: Kodlayıcı kipini seçin.

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
tr: Tüm erişim modüllerinin PES sınırlarına göre hizalanmasını sağlar. Bunu devre dışı bırakmak biraz bant genişliği kazandırsa da uyumsuzluk sorunlarına yol açabilir.

en: Enqueue files when in one instance mode
tr: Tek kopya çalışma kipinde iken dosyaları sıraya koy

en: Enqueue items to playlist when in one instance mode
tr: Ögeleri, tek kopya çalışma kipinde oynatma listesine ekle

en: Enter URL here...
tr: Buraya İnternet adresini yazın...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
tr: Abone olunacak podcast İnternet adresini yazın:

en: Enter either a valid path or use the "Choose" button to select a location.
tr: Yeri belirlemek için geçerli bir yol yazabilir ya da "Gözat..." düğmesini kullanabilirsiniz.

en: Enter either a valid path or use the "Choose..." button to select a location.
tr: Yeri belirlemek için geçerli bir yol yazabilir ya da "Gözat..." düğmesini kullanabilirsiniz.

en: Enter name for new directory:
tr: Yeni klasörün adını yazın:

en: Enter name for new folder:
tr: Yeni klasörün adını yazın:

en: Enter the address of the computer to stream to.
tr: Akışın yapılacağı bilgisayarın adresini yazın.

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
tr: '|' ile ayırarak alınacak podcast listesini yazın.

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at http://yourip:8080 by default.
tr: İsteklerin dinlenmesini istediğiniz yerel adresi yazın. Tüm ağ arayüzlerini dinlemek istiyorsanız bir şey yazmayın. Bu genellikle yapılacak en iyi şeydir. Diğer bilgisayarlar akışa http://ipadresiniz:8080 varsayılan adresinden ulaşabilirler.

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at mms://yourip:8080 by default.
tr: İsteklerin dinlenmesini istediğiniz yerel adresi yazın. Tüm ağ arayüzlerini dinlemek istiyorsanız bir şey yazmayın. Bu genellikle yapılacak en iyi şeydir. Diğer bilgisayarlar akışa mms://ipadresiniz:8080 varsayılan adresinden ulaşabilirler.

en: Enter the multicast address to stream to in this field. This must be an IP address between 224.0.0.0 and 239.255.255.255. For a private use, enter an address beginning with 239.255.
tr: Akış yapılacak multicast adresini buraya yazın. Bu değer 224.0.0.0 ve 239.255.255.255 arasında bir değer olmalıdır. Kişisel kullanım için 239.255 ile başlayan bir adres yazın.

en: Entries
tr: Girişler/Ögeler

en: Entry
tr: Giriş

en: Equalizer
tr: Dengeleyici

en: Equalizer preset
tr: Dengeleyici öntanımı

en: Equalizer with 10 bands
tr: 10 Bantlı Dengeleyici

en: Erase
tr: Sil

en: Erase video filter
tr: Görüntü Silme Süzgeci

en: Error
tr: Hata

en: Error resilience
tr: Hata esnekliği

en: Error while saving meta
tr: Meta kaydedilirken hata

en: Error:
tr: Hata:

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
tr: Hata: `goto' sıfırdan büyük bir değer ile kullanılmalıdır.

en: Errors
tr: Hatalar

en: Errors and Warnings
tr: Hatalar ve Uyarılar

en: Errors and Warnings...
tr: Hatalar ve Uyarılar...

en: Essential
tr: Temel

en: Ethnic
tr: Etnik

en: Euro-Techno
tr: Avro-Tekno

en: Every
tr: Her

en: Exhaustive help for VLC and its modules
tr: VLC ve modülleri hakkında geniş kapsamlı yardım

en: Existing playlist item
tr: Varolan liste ögesi

en: Exit if there are no more items in the playlist.
tr: Listede çalınacak öğe yoksa programdan çıkar.

en: Expand Node
tr: Düğümü Genişlet

en: Expanding Spacer
tr: Genişleyen Boşluk

en: Expanding background cone or art.
tr: Art alan konisi ya da kapak resmi yayılıyor.

en: Experimental
tr: Deneysel

en: Export (include insecure ciphers)
tr: Ver (güvenilmez şifreleyicileri de kullanır)

en: Export SDP as file
tr: SDP'yi dosya olarak kaydet

en: Extend subtitles duration by this value.
    Set 0 to disable.
tr: Alt yazı süresi bu değer kadar uzatılır.
    Devre dışı bırakmak için 0 yazın.

en: Extended M3U
tr: Genişletilmiş M3U

en: Extended panel
tr: Genişletilmiş denetimler

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
tr: Açık Grafik Kütüphanesinin (OpenGL) kullanılacağı eklenti.

en: Extensions
tr: Geliştirmeler

en: Extra I-frames aggressivity
tr: Fazladan I kareleri girişkenliği

en: Extra PMT
tr: Fazladan PMT

en: Extra interface modules
tr: Ek arayüz modülleri

en: Extra media
tr: Ek ortam

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
tr: Bu panelde ek üstveriler ve diğer açıklayıcı bilgiler gösterilir.

en: Extract
tr: Ayıkla

en: Extract RGB component video filter
tr: RGB Bileşeni Ayıklama Görüntü Süzgeci

en: Extracted Image Height
tr: Açılan resimin yüksekliği

en: Extracted Image Width
tr: Açılan resimin genişliği

en: EyeTV input
tr: EyeTV girişi

en: EyeTV is not launched
tr: EyeTV başlatılmamış

en: EyeTV program number, or use 0 for last channel, -1 for S-Video input, -2 for Composite input
tr: EyeTV program numarası ya da son kanal için 0, S-Video girişi için -1, Kompozit giriş için -2 kullanın.

en: FEC code rate
tr: FEC kod hızı

en: FFmpeg access
tr: FFmpeg erişimi

en: FFmpeg audio/video decoder
tr: FFmpeg Ses / Görüntü Kod Çözücüsü

en: FFmpeg audio/video encoder
tr: FFmpeg ses / görüntü kodlayıcısı

en: FFmpeg can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
tr: FFmpeg hata düzeltmesi yapabilir.
    Buna rağmen hatalı bir kodlayıcı (M$ tarafından sağlanan ISO MPEG-4 kodlayıcısı gibi) çok fazla hata oluşturabilir.
    Geçerli değer aralığı 0 ile 4 arasındadır. 0 tüm hata düzeltmeyi devre dışı bırakır.

en: FFmpeg deinterlace video filter
tr: FFmpeg görüntü taramasızlık süzgeci

en: FFmpeg post processing filter chains
tr: FFmpeg art işleme süzgeç zinciri

en: FIFO which will be read for commands
tr: Komutların okunması için FIFO

en: FIFO which will be written to for responses
tr: Yanıtların yazılması için FIFO

en: FLAC demuxer
tr: FLAC tekleyici

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
tr: FLAC kayıpsız bir ses kodlayıcı/çözücüdür (OGG ve RAW ile kullanılabilir)

en: FM radio
tr: FM radyo

en: FOURCC code of raw input format
tr: Ham giriş biçiminin FOURCC kodu

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
tr: Ham giriş biçiminin FOURCC kodu. Dört karakterli bir dizgedir.

en: FTP account
tr: FTP hesabı

en: FTP input
tr: FTP Girişi

en: FTP password
tr: FTP parolası

en: FTP upload output
tr: FTP yükleme çıkışı

en: FTP user name
tr: FTP kullanıcı adı

en: Factor
tr: Faktör

en: Failed to open "%s" for writing
tr: "%s" yazmak için açılamadı

en: Fake TTY
tr: Sahte TTY

en: Fallback to placeholder stream when out of data
tr: Veri bittiğinde yer alacak akış

en: Fast bilinear
tr: Hızlı bilineer

en: Fast seek
tr: Hızlı arama

en: Fast udp streaming
tr: Hızlı UDP akışı

en: Faster
tr: Daha Hızlı

en: Faster (fine)
tr: Daha Hızlı (Hassas)

en: Favor speed over precision while seeking
tr: Arama yaparken hızı duyarlılığa yeğle.

en: Feed URLs
tr: Besleme İnternet adresleri

en: Feed images
tr: Besleme resimleri

en: Feedback Gain
tr: Geribesleme Kazancı

en: Fetch Information
tr: Bilgi Getir

en: Fetch Meta Data
tr: Üstverileri Getir

en: Fetch artwork using lua scripts
tr: Lua betiklerini kullanarak görselleri topla

en: Fetch meta data using lua scripts
tr: Lua betiklerini kullanarak meta veriyi topla

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
tr: Alan kodlaması, sözde ilerleyen kareye karşı gelen geçişli alanların ayrı ayrı kodlanmasıdır.

en: File
tr: Dosya

en: File Format:
tr: Dosya Biçimiı:

en: File Name
tr: Dosya Adı

en: File Selection
tr: Dosya Seçimi

en: File associations
tr: Dosya ilişkilendirme

en: File audio output
tr: Dosya Ses Çıkışı

en: File caching (ms)
tr: Dosya ön bellekleme (ms)

en: File corrupted
tr: Dosya bozuk

en: File could not be verified
tr: Dosya doğrulanamadı

en: File dumper
tr: Arıza Dosyası Kaydedici

en: File extensions association
tr: Dosya uzantısı ilişkilendirme

en: File input
tr: Dosya Girişi

en: File logging
tr: Günlük Tutma Ayarları

en: File names:
tr: Dosya adları:

en: File not verifiable
tr: Dosya doğrulanabilir değil

en: File reading failed
tr: Dosya okuma başarısız oldu

en: File stream output
tr: Dosyaya Akış Çıkışı

en: File that will be used to configure the projectM module.
tr: projectM modülünü yapılandırmak için kullanılacak dosya.

en: File to which the audio samples will be written to. ("-" for stdout
tr: Ses örneklerinin yazılacağı dosya. (stdout için "-"

en: File/Directory
tr: Dosya/Klasör

en: File/Folder
tr: Dosya/Klasör

en: Filebrowser starting point
tr: Dosya gezgini başlama noktası

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Filename for 2 pass stats file
tr: 2. geçiş istatistikleri dosyasının adı

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
tr: Çok geçişli kodlamada 2. geçiş istatistikleri dosyasının adı.

en: Filename for stream helper setting for dst, dst=bind+'/'+path, dst-parameter overrides this
tr: Dst için yardımcı ayar akış dosya adı (dst için yardımcı ayar). dst=bind+'/'+yol, dst-parametresi bunun yerine geçer.

en: Filename for the font you want to use
tr: Kullanmak istediğiniz yazı tipinin dosya adı

en: Filename of AtmoWin*.exe
tr: AtmoWin*.exe dosya adı

en: Filename of dump
tr: Arıza dosyasının adı

en: Filename of image file to use on the overlay framebuffer.
tr: Bindirme kare arabelleğinde kullanılacak resim dosyasının adı.

en: Filename of the SQLite database
tr: SQLite veritabanı dosyasının adı

en: Filename prefix
tr: Dosya adı ön eki

en: Filename to look for album art in current directory
tr: Geçerli klasörde albüm kapağını aramak için dosya adı

en: Files
tr: Dosyalar

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
tr: Bir klasör açıldığında, bu uzantılara sahip dosyalar oynatma listesine eklenmeyecek.
    Bu özellik örneğin içinde oynatma listeleri olan klasörler ekliyorsanız işe yarar. Uzantıları virgülle ayrılmış olarak yazabilirsiniz.

en: Files with these extensions will not be added to the media library when scanning directories.
tr: Klasörler taranırken, bu uzantılara sahip dosyalar ortam kütüphanesine eklenmez.

en: Film Grain
tr: Film Cızırtısı

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Filter Smoothness
tr: Süzgeç düzgünlüğü.

en: Filter Smoothness (in %)
tr: Süzgeç Düzgünlüğü (% olarak)

en: Filter length (ms)
tr: Süzgeç uzunluğu (ms)

en: Filter smoothness (%)
tr: Süzgeç düzgünlüğü (%)

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
tr: Sesi iki kez süzer. Bu daha duyarlı bir etki oluşturur.

en: Filter threshold
tr: Süzgeç sınırlaması

en: Filter threshold (%)
tr: Süzgeç eşiği (%)

en: Filter:
tr: Süzgeç:

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Finish
tr: Bitti

en: Finnish
tr: Fince

en: First Entry Point
tr: Birinci Giriş Noktası

en: First Played
tr: İlk Oynatılan

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
tr: İlk parametre RD'nin açık olup olmadığını denetler (subme>=6).
    İkinci parametre psikogörsel en iyileştirme için Trellis'in kullanılıp kullanılmayacağını belirler. Varsayılan olarak kapalıdır.

en: Fit to Screen
tr: Ekrana Sığdır

en: Fix HDTV height
tr: HDTV boyunu sabitle

en: Fixed point audio format conversions
tr: Sabit noktalı ses biçimi dönüşümleri

en: Fixed quantizer scale
tr: Sabit kuantalayıcı ölçeği

en: Fixed quantizer scale to use.
tr: Kullanılacak sabit kuantalayıcı ölçeği.

en: Fixed-point audio mixer
tr: Sabit noktalı ses karıştırıcı

en: Fixing AVI Index...
tr: AVI İndeksi Düzeltiliyor...

en: Flac audio decoder
tr: FLAC ses kod çözücüsü

en: Flac audio encoder
tr: FLAC ses kodlayıcısı

en: Flac audio packetizer
tr: FLAC ses paketleyicisi

en: Flat
tr: Düz

en: Flat Button
tr: Düz düğme

en: Flip horizontally
tr: Yatay yansıt

en: Flip the picture horizontally.
tr: Resmi yatay olarak döndürür.

en: Flip the picture vertically.
tr: Resmi dikey olarak döndürür.

en: Flip vertical position
tr: Dikey yansıtma konumu

en: Flip vertically
tr: Dikey yansıt

en: Float on Top
tr: Üstte Gezdir

en: Float32 audio mixer
tr: Float32 ses karıştırıcısı

en: FluidSynth MIDI synthesizer
tr: FluidSynth MIDI sentezleyici

en: Folder
tr: Klasör

en: Folder meta data
tr: Klasör üstverisi

en: Follow the mouse
tr: Fareyi izle

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
tr: Bir altekranı yakalarken fareyi izler.

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Font Color
tr: Yazı Tipi Rengi

en: Font Properties
tr: Yazı Tipi Özellikleri

en: Font Size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Font color
tr: Yazı tipi rengi

en: Font family for the font you want to use
tr: Kullanmak istediğiniz yazı tipinin yazı tipi ailesi

en: Font file for the font you want to use
tr: Kullanmak istediğiniz yazı tipi dosyasının adı

en: Font menu
tr: Yazı tipi menüsü

en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Font size in pixels
tr: Yazı tipi boyutu

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
tr: Piksel cinsinden, yazı tipi boyutu. Varsayılan -1 (varsayılan yazı tipi boyutunu kullanır).

en: Font size, pixels
tr: Yazı tipi boyutu

en: Font used for the menus
tr: Menülerde kullanılacak yazı tipi

en: Font used for the titles
tr: Başlıklar için kullanılan yazı tipi

en: Font used to display text in the XOSD output.
tr: XOSD çıkışındaki metinin yazı tipi.

en: Force Aspect Ratio
tr: En Boy Oranını Belirle

en: Force Bold
tr: Kalını Dayat

en: Force Profile
tr: Profili Dayat

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
tr: Sait bit hızlı kodlamayı (CBR) dayat.

en: Force a ratio (0 for automatic). Value is x1000: 1333 means 4/3.
tr: Burada belirtilen orana bağlı kalır (kendiliğinden için 0).  x1000 için 1333 değeri 4/3 anlamına gelir.

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
tr: Bir bit hızı belirtmek yerine 0.0 (yüksek) ile 50.0 (düşük) arasında bir kodlama kalitesine bağlı kalır. Bu bir VBR akışı oluşturur.

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
tr: Kodlarken standartlara sıkıca uyulsun (kabul edilen değerler: -2 ile 2 arası)

en: Force bold
tr: Koyuyu dayat

en: Force chroma (Use carefully)
tr: Renk doygunluğunu belirle (dikkatli kullanın)

en: Force chroma. This is a four character string.
tr: Renk doygunluğunu belirler. Bu dört karakterlik bir dizgedir.

en: Force connection reset regularly (default 1)
tr: Bağlantıyı düzenli olarak sıfırlamaya zorla (varsayılan 1)

en: Force detection of Dolby Surround
tr: Dolby Çevresel Sesin algılanmasını sağla

en: Force height (-1 for autodetect, 0 for driver default).
tr: Yüksekliği belirle (kendiliğinden algılama için -1, sürücü varsayılanı 0)

en: Force index creation
tr: İndeks oluşturmaya zorla

en: Force interleaved method
tr: Harmanlanmış yöntemi kullan

en: Force interleaved method.
tr: Harmanlanmış yöntemi kullanır.

en: Force mono audio
tr: Tek kanal ses kullan

en: Force multicast RTP via RTSP
tr: RTSP üzerinden RTP multicast kullan

en: Force number of slices per frame
tr: Karelerdeki dilim sayısını belirle

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
tr: Dikdörtgen dilimleri dayatır ve diğer dilimleme seçeneklerinin yerine geçer.

en: Force selection of all streams
tr: Tüm akışlar için bu seçimi kullan

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
tr: Kod çözmeyi hızlandırmak için kare atlamaya zorla (-1=Hiç, 0=Varsayılan, 1=B-kareleri, 2=P-kareleri, 3=B+P kareleri, 4=tüm kareler).

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types(-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
tr: Kod çözmeyi hızlandırmak için idct'yi atlamaya zorla (-1=Hiç, 0=Varsayılan, 1=B-kareleri, 2=P-kareleri, 3=B+P kareleri, 4=tüm kareler).

en: Force subtitle position
tr: Altyazı konumunu belirle

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
tr: DirectShow görüntü girişini, belirli bir renk doygunluğu biçimini kullanmaya zorlar (Örn: I420 (Varsayılan), RV24 vs.)

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate(eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
tr: DirectShow görüntü girişini belirli bir kare hızını kullanmaya zorlar (Örn: 0 varsayılan anlamına gelir, 25, 29.97, 50, 59.94 vs.)

en: Force the SDL renderer to use a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
tr: SDL görüntü oluşturucunun belli bir renk doygunluğu biçimine bağlı kalmasını sağlar ya da en etkin olanını kullanarak başarımı arttırmayı dener.

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
tr: Video4Linux2 görüntü aygıtı belirli bir renk doygunluğu biçimine bağlı kalsın (örneğin ham görüntüler için I420 ya da I422, M-JPEG sıkıştırılmış giriş için MJPG) (Tam liste: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
tr: Başarımı geliştirmek için en etkili renk doygunluğu biçimini denemek yerine, özel bir biçim kullanarak üretilen resimlerden hayali bir görüntü çıkışı belirle.

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
tr: Rc modülü TTY ise, rc modülünü stdin kullanmaya zorla.

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame.Range 0 to 2.
tr: 0 ile 2 arasında olmak üzere ve bir I karesinin öncesinde olmadıkça, kullanılacak B karelerinin sayısını belirtir.

en: Force the subtiles format. Valid values are : "microdvd", "subrip", "subviewer", "ssa1", "ssa2-4", "ass", "vplayer", "sami", "dvdsubtitle", "mpl2", "aqt", "pjs", "mpsub", "jacosub", "psb", "realtext", "dks", "subviewer1",  and "auto" (meaning autodetection, this should always work).
tr: Altyazı biçimini belirle. geçerli değerler: "microdvd", "subrip", "subviewer", "ssa1", "ssa2-4", "ass", "vplayer", "sami", "dvdsubtitle", "mpl2", "aqt", "pjs", "mpsub", "jacosub", "psb", "realtext", "dks", "subviewer1"  ve "auto" (kendiliğinden algılama anlamında, bu her zaman işler).

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
tr: Özel bir renk doygunluğuna bağlı kalır. Alphamask ya da Bluescreen görüntü süzgecini kullanmayı planlıyorsanız YUVA kullanın.

en: Force update of this dialog's values
tr: Bu pencerenin değerlerinin güncellenmesini zorla

en: Force usage of the libv4l2 wrapper.
tr: libv4l2 sarıcı kullanılsın.

en: Force use of a specific avformat muxer.
tr: Özel avformat çoklayıcısını kullanmaya zorla.

en: Force use of a specific chroma for output. Default is I420.
tr: Çıkış için özel bir renk doygunluğuna bağlı kalır. Varsayılan I420.

en: Force width (-1 for autodetect, 0 for driver default).
tr: Genişliği belirle (kendiliğinden algılama için -1, sürücü varsayılanı 0)

en: Force window style:
tr: Pencere stilini belirle:

en: Forced chroma
tr: Dayatılmış renk doygunluğu

en: Forces the audio language
tr: Ses dilini seçin

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
tr: Çıkış çoklayıcının ses dilini belirler. Üç harfli ISO639 kodu. Varsayılan 'eng'.

en: Format
tr: Biçim

en: Format name
tr: Biçim adı

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
tr: Çıkış resimlerinin biçimi (png, jpeg, ...).

en: Format of the string to send to MSN {0} Artist, {1} Title, {2} Album. Defaults to "Artist - Title" ({0} - {1}).
tr: MSN'e gönderilecek dizge biçimi {0} Sanatçı, {1} Başlık, {2} Albüm. Varsayılanlar "Sanatçı - Başlık" ({0} - {1}).

en: Format to use in the playlist's "author" field.
tr: Oynatma listesinin "author" alanında kullanılacak biçim.

en: Format to use in the playlist's "title" field.
tr: Oynatma listesinin "title" alanında kullanılacak biçim.

en: Formatted Subtitles
tr: Biçimlendirilmiş altyazılar

en: Forward
tr: İleri

en: Forward Cookies
tr: Çerezleri ilet

en: Forward Cookies across http redirections.
tr: HTTP yeniden yönlendirmelerinde çerezleri de iletir.

en: Frame By Frame
tr: Kare Kare

en: Frame Rate
tr: Kare Hızı

en: Frame buffer depth
tr: Kare ara belleği derinliği

en: Frame buffer file
tr: Kare ara belleği dosyası

en: Frame buffer height
tr: Kare ara belleği boyu

en: Frame buffer segment ID
tr: Kare ara belleği parça kimliği

en: Frame buffer width
tr: Kare ara belleği eni

en: Frame by frame
tr: Kare kare

en: Frame delay (ms)
tr: Kare gecikmesi (ms)

en: Frame rate
tr: Kare hızı

en: Frame rate of a video elementary stream
tr: Bir görüntü temel akışının kare hızı

en: Frame rate of the elementary stream produced.
tr: Üretilen temel akışın kare hızı.

en: Framebuffer device
tr: Kare ara belleği aygıtı

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
tr: Görüntüyü oluşturan kare arabelleği aygıtı (genellikle /dev/fb0).

en: Framebuffer input
tr: Kare ara belleği girişi

en: Framebuffer resolution to use
tr: Kullanılacak kare arabelleği çözünürlüğü

en: Framebuffer uses hw acceleration
tr: Kare arabelleği donanım hızlandırmasını kullanıyor

en: Framecount to use on frametype lookahead
tr: Kare tipi öngörüsünde kullanılacak kare sayısı

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
tr: Kare tipi öngörüsünde kullanılacak kare sayısı. Şu anda, tekleştirilemeyen çıkış, ts-mux olmadan rtsp çıkışında olduğu gibi, eşleştirme sorunlarına yol açabilmektedir.

en: Framerate
tr: Kare hızı

en: Framerate to capture, if applicable (-1 for autodetect).
tr: Yakalama kare hızı, uygulanabiliyorsa (-1 kendiliğinden)

en: Framerate to capture, if applicable (0 for autodetect).
tr: Yakalama kare hızı, uygulanabiliyorsa (0 kendiliğinden)

en: Frames per Second
tr: Saniyedeki Kare Sayısı

en: Frames per Second:
tr: Saniyedeki Kare Sayısı:

en: Frames per second
tr: Saniyedeki kare sayısı

en: Freetype2 font renderer
tr: Freetype2 Metin Gösterici

en: French
tr: Fransızca

en: Freq 1 (Hz)
tr: Frekans 1 (Hz)

en: Freq 1 Q
tr: Frekans 1 Q

en: Freq 1 gain (dB)
tr: Frekans 1 kazancı (dB)

en: Freq 2 (Hz)
tr: Frekans 2 (Hz)

en: Freq 2 Q
tr: Frekans 2 Q

en: Freq 2 gain (dB)
tr: Frekans 2 kazancı (dB)

en: Freq 3 (Hz)
tr: Frekans 3 (Hz)

en: Freq 3 Q
tr: Frekans 3 Q

en: Freq 3 gain (dB)
tr: Frekans 3 kazancı (dB)

en: Frequency
tr: Frekans

en: Frequency (Hz)
tr: Frekans (Hz)

en: Frequency to capture (in kHz), if applicable.
tr: Uygulanabiliyorsa, yakalama frekansı (kHz).

en: From
tr: Buradan

en: Fuchsia
tr: Parlak pembe

en: Full URL to put in index file
tr: Dizin dosyasına yazılacak tam İnternet adresi

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
tr: Dizin dosyasına yazılacak tam İnternet adresi. Parça numarasını belirtmek için #'s kullanın

en: Full Volume
tr: Tam Ses

en: Full bass
tr: Tamamen bas

en: Full bass and treble
tr: Tamamen bas ve tiz

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
tr: Kullanılacak resim dosyasının tam yolu. <resim>[,<ms cinsinden gecikme>[,<alfa>]][;<resim>[,<gecikme>[,<alfa>]]][;...] biçimindedir. Yalnızca bir dosya kullanacaksanız adını yazmanız yeterlidir.

en: Full paths of the files separated by colons.
tr: İk inokta üst üste ile ayrılmış olarak dosyaların tam yolları.

en: Full treble
tr: Tamamen tiz

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: Fullscreen Controller
tr: Tam Ekran Denetleyicisi

en: Fullscreen Video Device
tr: Tam ekran Görüntü Aygıtı

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
tr: 0.1 ile 1 arasında olmak üzere tam ekran denetçisinin matlığı

en: Fullscreen video output
tr: Tam ekran görüntü çıkışı

en: Funk
tr: Korku

en: GNU TLS server
tr: GNU TLS sunucusu

en: GNU TLS transport layer security
tr: GNU TLS aktarım katmanı güvenliği

en: GNU/Linux framebuffer video output
tr: GNU/Linux kare arabelleği görüntü çıkışı

en: GNU/Linux osd/overlay framebuffer interface
tr: GNU/Linux osd/bindirme kare arabelleği arayüzü

en: GOP length
tr: GOP uzunluğu

en: GOP size
tr: GOP boyutu

en: GOP structure
tr: GOP yapısı

en: GOP structure used to encode the video sequence
tr: Görüntü sıra sayısını kodlamak için kullanılacak GOP yapısı

en: GSM Audio
tr: GSM Ses

en: Gain
tr: Kazanç

en: Gain on Feedback loop
tr: Geri besleme çevrimindeki kazanç.

en: Game
tr: Oyun

en: Gamma (Blue) correction
tr: Gamma (Mavi) düzeltmesi

en: Gamma (Green) correction
tr: Gamma (Yeşil) düzeltmesi

en: Gamma (Red) correction
tr: Gamma (Kırmızı) düzeltmesi

en: Gamma adjust.
tr: Gamma ayarı.

en: Gathering stream output
tr: Toplanma akışı çıkışı

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
tr: Alçak Geçiren Uyumlu Gauss Süzgeci

en: Gaussian Blur
tr: Gauss Bulanıklığı

en: Gaussian Low Pass Filter
tr: Alçak Geçiren Gauss Süzgeci

en: Gaussian blur video filter
tr: Gauss Bulanıklığı Görüntü Süzgeci

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
tr: Standart Gauss sapması. Karıştırmada, her doğrultuda 3*sigma uzaklığındaki pikseller hesaba katılır.

en: Gaussian's std deviation
tr: Gauss standart sapması

en: General
tr: Genel

en: General Audio
tr: Genel Ses

en: General Audio Settings
tr: Genel Ses Ayarları

en: General Input
tr: Genel Giriş

en: General Video Settings
tr: Genel Görüntü Ayarları

en: General audio settings
tr: Genel ses ayarları

en: General input settings. Use with care...
tr: Genel giriş ayarları. Dikkatli kullanın...

en: General playlist behaviour
tr: Genel oynatma listesi davranışı

en: General settings for audio output modules.
tr: Ses çıkış modülleri için genel ayarlar

en: General stream output settings
tr: Genel akış çıkışı ayarları

en: General video settings
tr: Genel görüntü ayarları

en: Generate access unit delimiter NAL units.
tr: Erişim birimi ayıracı NAL birimlerini üretir.

en: Generated stream output string
tr: Oluşturulan akış çıkış dizgesi

en: Generic
tr: Soysal

en: Genre
tr: Tarz

en: Genre description
tr: Tür açıklaması

en: Genre metadata
tr: Tarz üstverisi

en: Genre of the content.
tr: İçeriğin türü.

en: Geometry
tr: Geometri

en: German
tr: Almanca

en: Gestures
tr: Hareketler

en: Get function
tr: Getir işlevi

en: Get more extensions from
tr: Şuradan daha fazla eklenti al

[ctx: GetACP]
en: CP1252
tr: CP1254

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
tr: Görüntüye Sepia etkisi uygulayarak daha sıcak bir ton verir

en: Global
tr: Küresel

en: Global Hotkeys
tr: Küresel Kısayol Tuşları

en: Global Hotkeys interface
tr: Genel Kısayol Tuşları Arayüzü

en: Global gain
tr: Genel kazanç

en: GnomeVFS input
tr: GnomeVFS girişi

en: Go to Time
tr: Zamana Atla

en: Go to the DVD menu
tr: DVD menüsüne git

en: Go to time
tr: Atlanacak zaman

en: Google Video Playlist importer
tr: Google Video Oynatma Listesi alıcısı

en: Goom animation speed
tr: Goom oynatma hızı

en: Goom display height
tr: Goom  görüntü boyu

en: Goom display width
tr: Goom görüntü eni

en: Goom effect
tr: Goom Etkisi

en: Gradfun video filter
tr: Gradfun görüntü süzgeci

en: Gradient
tr: Değişim

en: Gradient bitmap searchpath
tr: Değişim bitmap arama yolu

en: Gradient image type
tr: Değişim resmi tipi

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
tr: Değişim görüntüsü tipi (0 ya da 1). 1 renkleri korurken, 0 görüntüyü beyaza çevirir.

en: Gradient threshold
tr: Değişim eşiği

en: Gradient video filter
tr: Değişim Görüntüsü Süzgeci

en: Grain
tr: Cızırtı

en: Grain video filter
tr: Cızırtı Görüntü Süzgeci

en: Graphic Equalizer
tr: Grafik Dengeleyici

en: Grass green
tr: Çimen yeşili

en: Gray
tr: Gri

en: Grayscale video output
tr: Gri tonlamalı görüntü çıkışı

en: Greek (ISO 8859-7)
tr: Yunanca (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
tr: Yunanca (Windows-1253)

en: Green
tr: Yeşil

en: Green component of the pause color
tr: Duraklatma renginin yeşil bileşeni.

en: Green component of the shutdown color
tr: Bitiş renginin yeşil bileşeni.

en: Green value of a pure white on your LED stripes.
tr: Saf beyaz için LED şeritlerinin yeşil değeri.

en: Group
tr: Grup

en: Group name
tr: Grup adı

en: Group packets
tr: Paketleri grupla

en: Grouping
tr: Gruplama

en: Growl Notification Plugin
tr: Growl Uyarıları Uyumlu Eki

en: Grunge
tr: Alternatif rock

en: Guard interval
tr: Koruyucu aralığı

en: H.264 level
tr: H.264 düzeyi

en: H.264 profile
tr: H.264 profili

en: H.264 video packetizer
tr: H.264 görüntü paketleyici

en: H.264/MPEG4 AVC encoder (x264)
tr: H.264/MPEG4 AVC Kodlayıcı (x264)

en: H263 is a video codec optimized for videoconference (low rates, useable with MPEG TS)
tr: H263 görüntülü görüşme için uyarlanmış bir görüntü kodlayıcı/çözücüdür (düşük hızlarda MPEG TS ile kullanılabilir)

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
tr: H264 yeni bir görüntü kodlayıcı/çözücüdür (MPEG TS ve MP4 ile kullanılabilir)

en: H264 video demuxer
tr: H264 Görüntü Tekleyicisi

en: HAL AudioUnit output
tr: HAL AudioUnit çıkışı

en: HD-SDI Input
tr: HD-SDI Girişi

en: HH'H':mm'm':ss's'.zzz
tr: SS'S':dd'd':ss's'.yyy

en: HQ Denoiser 3D
tr: YK 3D Gürültü Azaltıcı

en: HRD-timing information
tr: HRD zamanlama bilgisi

en: HTML Playlist
tr: HTMP Oynatma Listesi

en: HTML playlist
tr: HTMP oynatma listesi

en: HTML playlist export
tr: HTML oynatma listesi dışa aktarımı

en: HTTP (default)
tr: HTTP (varsayılan)

en: HTTP Live streaming output
tr: HTTP Canlı akış çıkışı

en: HTTP Proxy
tr: HTTP Vekil

en: HTTP announce
tr: HTTP anonsu

en: HTTP authentication
tr: HTTP yetkilendirme

en: HTTP input
tr: HTTP Girişi

en: HTTP proxy
tr: HTTP vekil

en: HTTP proxy URL
tr: HTTP vekil İnternet adresi

en: HTTP proxy password
tr: HTTP vekil parolası

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
tr: HTTP vekil sunucunun kullanılabilmesi için şu şekilde yazılması gerekir:  http://[kullanıcı@]vekilsunucum.alanadim:kapim/ ; boş ise, http vekil sunucu çevre değişkenleri değerleri denenecektir.

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user[:pass]@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
tr: Kullanılacak HTTP vekil sunucu şu şekilde yazılmalıdır http://[kullanıcı[:parola]@]sunucum.alanadim:kapım/ ; boş bırakılırsa, http_proxy ortam değişkeninin değeri denenir.

en: HTTP referer value
tr: HTTP gönderim değeri

en: HTTP server address
tr: HTTP sunucu adresi

en: HTTP server port
tr: HTTP sunucu kapısı

en: HTTP stream output
tr: HTTP Akış Çıkışı

en: HTTP tunnel port
tr: HTTP tünel kapısı

en: HTTP/TLS Certificate Authority
tr: HTTP/TLS Sertifika Yayıncısı

en: HTTP/TLS Certificate Revocation List
tr: İptal Edilmiş HTTP/TLS Sertifikaları Listesi

en: HTTP/TLS server certificate
tr: HTTP/TLS sunucu sertifikası

en: HTTP/TLS server private key
tr: HTTP/TLS sunucu özel anahtarı

en: HTTPS server port
tr: HTTPS sunucu kapısı

en: Haar cascade filename
tr: Haar ardışık dosya adı

en: Half Size
tr: Yarı boyut

en: Handling mode for stereo streams
tr: Stereo akışların ele alınış kipi.

en: Hardware decoding
tr: Donanımsal kod çözme

en: Headphone effect
tr: Kulaklık Etkisi

en: Headphone surround effect
tr: Kulaklık çevresel ses etkisi

en: Headphone virtual spatialization effect
tr: Kulaklık Sanal Uzamsal Etkisi

en: Headphone virtualization
tr: Kulaklık görsellemesi

en: Headphones
tr: Kulaklık

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hebrew (ISO 8859-8)
tr: İbranice (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
tr: İbranice (Windows-1255)

en: Height
tr: Boy

en: Height in pixels of the border between miniatures.
tr: Minyatürler arasındaki sınırın piksel cinsinden yüksekliği.

en: Height of motion compensation blocks
tr: Hareket dengeleme bloklarının boyu

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetection).
tr: Yakalanacak akışın boyu (kendiliğinden algılama için -1).

en: Height of video or subtitle elementary streams
tr: Temel akışların görüntü ya da altyazı boyu

en: Help
tr: Yardım

en: Helps to get the video output and the light effects in sync. Values around 20ms should do the trick.
tr: Görüntü çıkışı ve ışık etkilerinin eş zamanlı olmasına yardımcı olur. 20ms etrafındaki değerler iş görür.

en: Hide Others
tr: Diğerlerini Gizle

en: Hide VLC
tr: VLC Yazılımını Gizle

en: Hide VLC media player in taskbar
tr: VLC ortam oynatıcısını görev çubuğunda gösterme

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
tr: İmleci ve tam ekran denetimlerini x milisaniye sonra gizle

en: Hide future errors
tr: Sonraki hataları gizle

en: Hide interface
tr: Arayüzü gizle

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
tr: Fare İmlecini ve tam ekran denetimlerini n milisaniye sonra gizle.

en: Hide no user action dialogs
tr: Kullanıcı etkileşimsiz pencereleri gizle

en: Hide the interface and pause playback.
tr: VLC arayüzünü gizler ve oynatmayı duraklatır.

en: Hierarchy mode
tr: Hiyerarşi kipi

en: High
tr: Yüksek

en: High LNB voltage
tr: Yüksek LNB gerilimi

en: High Quality 3D Denoiser filter
tr: Yüksek kaliteli 3D gürültü kaldırma süzgeci

en: High freq (Hz)
tr: Yüksek frekans (Hz)

en: High freq gain (dB)
tr: Yüksek frekans kazancı (dB)

en: High latency
tr: Yüksek gecikme

en: High priority
tr: Yüksek öncelik

en: High quality audio resampling
tr: Yüksek kalite ses yeniden örneklemesi

en: High-priority code rate
tr: Yüksek öncelikli kod hızı

en: Higher latency
tr: Daha yüksek gecikme

en: Higher value implies more prefiltering
tr: Değer yükseldikçe ön süzme artar.

en: Highest
tr: En yüksek

en: Highlight widget below
tr: Widget'ı altta vurgula

en: Highlight widget on the left
tr: Widget'ı solda vurgula

en: Highlight widget on the right
tr: Widget'ı sağda vurgula

en: Highlight widget on top
tr: Widget'ı üstte vurgula

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
tr: Hong Kong Desteği (HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
tr: Sıçrama (Hop) sınırı (TTL)

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Horizontal (18V)
tr: Yatay (18V)

en: Horizontal flip
tr: Yatay döndür

en: Horizontal slices per frame
tr: Bir karedeki yatay dilim sayısı

en: Host
tr: Sunucu

en: Host Computer
tr: Sunucu Bilgisayar

en: Hostname or IP address of target device
tr: Hedef aygıtın makine adı ya da IP adresi

en: Hot keys
tr: Kısayol tuşları

en: Hotkey
tr: Kısayol Tuşu

en: Hotkey for
tr: Şunun için kısayol tuşu

en: Hotkeys
tr: Kısayol Tuşları

en: Hotkeys management interface
tr: Kısayol Tuşları Yönetim Arayüzü

en: Hotkeys settings
tr: Kısayol Tuşları Ayarları

en: Hours / Minutes / Seconds:
tr: Saat / Dakika / Saniye:

en: House
tr: Ev

en: How AQ distributes bits
tr: AQ bitleri nasıl dağıtsın

en: How long the notification will be displayed
tr: Uyarının ne kadar süreyle gösterileceği.

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
tr: Herhangi bir paket için bir kaynağın zamanı dolmadan önce ne kadar beklensin.

en: How many AtmoLight channels, should be emulated with that DMX device
tr: Bu DMX aygıtı kaç tane AtmoLight kanalı benzetimi yapmalı.

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
tr: Aynı anda kaç ayrı RTP kaynağına izin verileceği.

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
tr: Ekran içeriği saniyede kaç kere yenilenmeli.

en: How much a color has to be changed for an immediate color change.
tr: Ani renk değişimlerinde bir rengin ne kadar değişeceği.

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
tr: Seçili font etkisi nasıl vurgulansın (etkiye bağlı).

en: Http Live Streaming stream filter
tr: Http Canlı Akış akış süzgeci

en: Hue
tr: Renk tonu

en: Hue or color balance.
tr: Renk tonu ya da renk dengesi.

en: Hue windowing
tr: Renk tonu pencereleme

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Hurry up
tr: Acele et

en: I agree to be possibly contacted about this bugreport.
tr: Bu hata raporu ile ilgili olarak benimle iletişime geçilebileceğini kabul ediyorum.

en: I quantization factor
tr: I kuantalama çarpanı

en: I&mport
tr: İçe Aktar

en: I-frame only sequence
tr: Yalnız I kareleri sıra sayısı

en: I420 - first plane is greyscale
tr: I4200 - ilk düzlem gri tonlamalıdır

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
tr: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 dönüşümleri

en: ID
tr: Kimlik

en: ID Offset
tr: Kimlik Kayıklığı

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: ISDB-S parameters
tr: ISDB-S ayarları

en: ISDB-T reception parameters
tr: ISDB-T alma ayarları

en: IVTV MPEG Encoding cards input
tr: IVTV MPEG kod çözücü kartlarının girişi

en: IceCAST output
tr: Shoutcast/IceCAST Çıkışı

en: Icon View
tr: Simge Görünümü

en: If VCD is authored with playback control, use it. Otherwise we play by tracks.
tr: VCD oynatma denetimi ile kullanılıyorsa kullan, Yoksa biz izleri çalıyoruz.

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
tr: Kendiliğinden bağlantı etkinleştirilmişse, yalnızca burada yazılan kurallı ifadeye uyan JACk istemcileri bağlantı için değerlendirilecek.

en: If bitrate=0, use this value for constant quality
tr: Bit hızı 0 ise, sabit kalite için bu değer kullanılır.

en: If enabled, VLC will connect to a remote destination instead of waiting for an incoming connection.
tr: Etkinleştirildiğinde, VLC gelen bir bağlantıyı beklemek yerine uzaktaki bir hedefe bağlanır.

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
tr: Etkinleştirildiğinde ve şekillendirme belirtildiğinde aktarılan akış çoklayıcı I resimlerinin sonuna sınırlar yerleştirir. Bu durumda kullanıcı tarafından verilen şekillendirme süresi, hiç refernas karesi olmadığında kullanılacak en kötü değer olarak alınır. Böylece, akış içindeki en büyük kareler genellikle I kareleri olduğundan, şekillendirme algoritmasının etkinliği artar.

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
tr: Etkinleştirildiğinde, yeralıcı ile normal akış arasındaki geçişler yalnızca I karelerinde yapılır. Bu ayar, akıştaki I karelerinin sıklığına bağlı olarak biraz daha uzun sürede geçiş yapmasına rağmen görüntüdeki bozulmaları engeller.

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, ses çıkışı kendiliğinden, bulunan ilk JACk istemcilerine bağlanacak.

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
tr: Etkinleştirildiğinde, görüntü ölçeklendikten sonra tuvale uyacak şekilde dolgulanır. Diğer durumda görüntü ölçeklendikten sonra tuvale sığacak şekilde kırpılır.

en: If nonzero, this gives additional debug information.
tr: Sıfırdan farklıysa ek hata ayıklama bilgisi sağlar.

en: If nothing appears, check your internet connection.
tr: Hiç bir şey olmuyorsa, İnternet bağlantınızı denetleyin.

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
tr: 'Doğru' olarak ayarlanırsa, köprü, başka bir içeri köprüden veri almadığında tüm temel akışları eleyecektir. Bu ayar, gerçek kaynakta kesinti olduğunda yer alacak başka bir akış için kullanılabilir. Kaynak ve yer alacak akışlar aynı biçimde olmalıdır.

en: If set, the length of the seek bar is the track rather than the length of an entry.
tr: Seçildiğinde, arama çubuğunun uzunluğu bir kayıt yerine bir izin uzunluğu olur.

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
tr: Burada, yakalama sırasında fare imleci için kullanılacak simgeyi seçebilirsiniz.

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
tr: Bağdaştırıcı birden fazla bağımsız alıcı aygıtı sağlıyorsa, aygıt numarasını belirtmelisiniz. Numaralar sıfırdan başlar.

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
tr: Son N ara belleği üzerindeki ortalama güç bu değerden büyükse, ses yüksekliği normale döndürülecektir. Bu değer pozitif bir ondalık sayıdır. 0.5 ile 10 arasında olması mantıklıdır.

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
tr: Uydu alıcısı ile LNB arasındaki kablolar uzun ise, daha yüksek gerilim gerekebilir.
    Her alıcı bu özelliği desteklemeyebilir.

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
tr: Demodulator specktral evirmeyi doğru algılayamaz ise, kullanıcı tarafından yapılandırılması gerekir.

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
tr: Dosya zaten varsa üzerine yazılmaz sonuna eklenir.

en: If the file exists and this option is selected, the existing file will not be overwritten.
tr: Bu seçenek seçildiğinde, aynı adlı dosya varsa, varolan dosyanın üzerine yazılmaz, sonuna eklenir.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
tr: Uydu alıcısına bir DiSEqC 1.0 anahtarı ile birden fazla LNB bağlıysa, 1 ile 4 arasında bir değer seçilerek istenen LNB kullanılabilir. Anahtar yoksa bu değer 0 olmalıdır.

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
tr: Uydu iletişimi anahtar frekansını aşarsa, referans olarak salıngaç yüksek frekansı kullanılır. Bunun yanında kendiliğinden sürekli 22kHz tonu gönderilir.

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering start from zero.
tr: Birden fazla sayısal yayın bağdaştırıcısı varsa, bağdaştırıcı numarası belirtilmelidir. Numaralar sıfırdan başlar.

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde SAP multicast adreslerine yapılan akış denetlenecektir. MBone üzerinden duyurular yapmak istiyorsanız buna gerek duyulur.

en: If this option is set, B-Frames will be used. Use this option to set the number of B-Frames.
tr: Bu seçenek seçilirse B kareleri kullanılır. Bu seçeneği B kareleriin sayısını belirtmek için kullanın.

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
tr: Eğer bu özellik boş ise DVD,VCD ve CDDA
    için farklı değerler atanmış demektir.
    Gelişmiş ayarlar bölümünden yeni bir değer atayabilir
    ya da var olanları yeniden yapılandırabilirsiniz.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
tr: Bir multicast akışı açmak istiyorsanız akış sağlayıcının IP adresini yazın. Unicast kipinde VLC kendiliğinden bilgisayarınızın IP adresini kullanır.
    
    Farklı bir iletişim kuralı kullanan bir akış açmak için İptal'e tıklayıp bu sayfaı kapatın.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
tr: HTTP vekil sunucunuz parola istiyorsa buraya yazın.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
tr: Panonuzda geçerli bir İnternet adresi
    ya da bilgisayarınıza ait bir dosya yolu var ise
    kendiliğinden seçilecektir.

en: If your framebuffer supports hardware acceleration or does double buffering in hardware then you must disable this option. It then does double buffering in software.
tr: Kare arabelleğiniz donanım hızlandırmasını ya da çift ara bellekleme donanımını destekliyorsa bu seçeneği devre dışı bırakmalısınız. Bu durumda çift ara bellekleme yazılımsal olarak yapılır.

en: Ignore
tr: Etkisiz olsun

en: Ignore keyboard volume buttons.
tr: Tuş takımı ses düğmelerini yoksay.

en: Ignore subtitle flag
tr: Altyazı bayrağını yoksay

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
tr: Altyazı işaretini yoksay. Altyazılarınız görünmüyorsa bunu deneyin.

en: Ignored extensions
tr: Yoksayılan uzantılar

en: Ignored extensions in the media library
tr: Ortam kütüphanesinde yoksayılan uzantılar

en: Illuminate the room with this color on pause
tr: Duraklatıldığında odayı şu renk ile aydınlat

en: Illuminate the room with this color on shutdown
tr: Bitişte odayı şu renk ile aydınlat

en: Image
tr: Resim

en: Image Adjust
tr: Resmi Ayarla

en: Image adjust
tr: Resmi Ayarla

en: Image brightness (0-2)
tr: Resim parlaklığı (0-2)

en: Image chroma
tr: Resim renk doygunluğu

en: Image clone
tr: Resim klonu

en: Image colors inversion
tr: Resim renklerini evirme

en: Image contrast (0-2)
tr: Resim karşıtlığı (0-2)

en: Image demuxer
tr: Resim tekleyici

en: Image file
tr: Resim dosyası

en: Image format
tr: Resim biçimi

en: Image format (default RGB)
tr: Resim biçimi (varsayılan RGB)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
tr: Görüntü fotoğraflarını kaydederken kullanılacak resim dosyası biçimi.

en: Image gamma (0-10)
tr: Resim gamma'sı (0-10)

en: Image height
tr: Resmin boyu

en: Image height:
tr: Resim boyu:

en: Image hue (0-360)
tr: Resim renk tonu (0-360)

en: Image mask
tr: Maskeleme resmi

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
tr: Görüntü maskesi. Alfa değeri %50'den büyük olan pikseller silinecek.

en: Image properties filter
tr: Resim Ayarlama Süzgeci

en: Image saturation (0-3)
tr: Resim doygunluğu (0-3)

en: Image to be blended onto
tr: Üzerine karışım yapılacak resim

en: Image wall
tr: Resim Duvarı

en: Image which will be blended
tr: Karıştırılacak resim

en: Image width
tr: Resmin eni

en: Image width:
tr: Resim eni:

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
tr: Çoklu ekran yapılandırmalarında, görüntü penceresinin gösterileceği ekranın Windows aygıt adını belirtebilirsiniz. Örneğin; "\\.\EKRAN1" ya da "\\.\EKRAN2".

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
tr: Tam ekran kipinde, ekranı görüntünün siyah gösterilmediği yerde tut

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
tr: VNC tarafından bu aralıkta bir güncelleme istenir, varsayılan 300 ms'dir.

en: In this page, a few additional streaming parameters can be set.
tr: Bu sayfada bir kaç ek akış parametresini ayarlayabilirsiniz.

en: In this page, a few additional transcoding parameters can be set.
tr: Bu sayfada bir kaç ek dönüştürme parametresini ayarlayabilirsiniz.

en: In this section you can force the behavior of the subtitle demuxer, for example by setting the subtitles type or file name.
tr: Bu bölümde altyazı tekleyicinin davranışını belirleyebilirsiniz. Örneğin altyazı türü ya da dosya adını ayarlayabilirsiniz.

en: Include subtitles
tr: Altyazı ekle

en: Increase
tr: Arttır

en: Increase Volume
tr: Sesi Yükselt

en: Increase scale factor
tr: Ölçekleme katsayılarını artır

en: Increase scale factor.
tr: Ölçekleme katsayılarını artır.

en: Increase the priority of the process
tr: İşlemin önceliğini artır

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
tr: İşlem önceliğini yükseltmek, VLC yazılımının çok fazla işlemci zamanı alan başka programlar tarafından rahatsız edilmesini engelleyeceğinden, daha iyi oynatma deneyimi sağlar. Bununla birlikte bazı durumlarda (hatalar) VLC tüm işlemci zamanını alarak sistemi kilitleyebilir ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

en: Increasing this value will result in color more depending on the border of the frame.
tr: Bu değeri arttırmak renklerin, daha çok karenin dış kenarına göre değişmesini sağlar.

en: Index
tr: İndeks

en: Index file
tr: Dizin dosyası

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
tr: Özel resim gösterme süresi 0 - 60000 milisaniye.

en: Industrial
tr: Endüstriyel

en: Influence (bias) B-frames usage
tr: B karelerinin kullanımını etkile

en: Information
tr: Bilgi

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
tr: Ortamınızın ya da akışınızın nelerden oluştuğuna dair bilgiler.
    Çoklayıcı, Ses ve Görüntü kodlayıcı/çözücüleri ile Altyazılar gösterilir.

en: Information...
tr: Bilgi...

en: Infrared
tr: Kızılötesi

en: Infrared remote control interface
tr: Kızılötesi uzaktan kumanda arayüzü

en: Inhibit the power management daemon during playback
tr: Oynatma süresince güç koruması uygulamasını engelle

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
tr: Oynatma sırasında güç koruması uygulamasını engelleyerek bilgisayara dokunulmadığından uyku ya da hazırda bekleme durumuna geçmesini önler.

en: Initial VBV buffer occupancy
tr: Başlangıç VBV arabelleği doluluk oranı

en: Initial command to execute.
tr: Çalıştırılacak başlangıç komutu

en: Initializing
tr: İlkdeğer veriliyor

en: Input
tr: Giriş

en: Input & Codec settings
tr: Giriş ve Kodlayıcı/Çözücü Ayarları

en: Input & Codecs
tr: Giriş ve Kodlayıcı/Çözücüler

en: Input & Codecs Settings
tr: Giriş ve Kodlayıcı/Çözücü Ayarları

en: Input && Codecs
tr: Giriş ve Kodlayıcı/Çözücü

en: Input / Codecs
tr: Giriş ya da Kodlayıcı/Çözücü

en: Input FIFO
tr: FIFO Giriş

en: Input Media
tr: Giriş Ortamı

en: Input bitrate
tr: Giriş bit hızı

en: Input card to use
tr: Kullanılacak giriş kartı

en: Input has changed
tr: Giriş değişti

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
tr: Giriş değiştirildi, yer imi kaydedilemedi. Yer imlerini düzenlerken oynatmayı "duraklat" ile bekletmek girişin değişmeyeceğinden emin olmanızı sağlar.

en: Input list
tr: Giriş listesi

en: Input of the card to use (see debug).
tr: Kartın kullanılacak girişi (hata ayıklamaya bakın).

en: Input repetitions
tr: Giriş yineleme sayısı

en: Input slave (experimental)
tr: Bağımlı giriş (deneysel)

en: Input stream
tr: Giriş akışı

en: Input/Read
tr: Giriş/Okuma

en: Input:
tr: Giriş:

en: Insert Disc
tr: Disk Takın

en: Install
tr: Kur

en: Install Windows Service
tr: Windows Servislerine Ekle

en: Install the Service and exit.
tr: Servisi yükle ve çık.

en: Instances
tr: Çalışma Şekli

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
tr: Ham bir dosya yazmak yerine WAV başlığı ekleyebilirsiniz.

en: Instrumental
tr: Enstrümental

en: Instrumental pop
tr: Enstrümental pop

en: Instrumental rock
tr: Enstrümental rock

en: Integer from -1 (no model) to 4.
tr: -1 (model yok) ile 4 arasında tam sayı.

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
tr: Bu temel akış için tamsayı kimlik numarası. Bu daha sonra akışı bulmak "find" için kullanılacak.

en: Integer pixel motion estimation method
tr: Tamsayı piksel hareketi öngörü yöntemi

en: Integrate video in interface
tr: Videoyu arayüzle tümleştir

en: Intensity
tr: Yoğunluk

en: Intensity of sepia effect
tr: Sepia etkisinin yoğunluğu

en: Inter luma quantization deadzone
tr: Inter luma kuantalama ölü kuşağı

en: Inter picture DWT filter
tr: Ara resim DWT süzgeci

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
tr: Inter resimler önceki ya da sonraki resimlere dayanabilir

en: Inter pictures refere to previous pictures only
tr: Inter resimler yalnız önceki resimlere dayanabilir

en: Interactive Zoom
tr: Etkeleşimli Yaklaş

en: Interface
tr: Arayüz

en: Interface Settings
tr: Arayüz Ayarları

en: Interface interaction
tr: Arayüz etkileşimi

en: Interface module
tr: Arayüz modülü

en: Interface style
tr: Arayüz stili

en: Interlaced encoding
tr: Geçişmeli görüntü kodlaması

en: Interlaced mode
tr: Taramalı kip

en: Interlaced motion estimation
tr: Taramalı hareket kestirimi

en: Interlingue
tr: Interlingua

en: Internal libavcodec codec name
tr:  İçsel libavcodec kodlayıcı/çözücü adı

en: Internal libavcodec format name
tr: İçsel libavcodec biçimi adı

en: Internal stream record
tr: İç akış kaydı

en: Internet
tr: İnternet

en: Interval between appearance and disappearance
tr: Görünme ve kaybolma süresi arasındaki süre

en: Interval between disappearance and appearance
tr: Kaybolma ve görünme arasındaki süre

en: Interval between keyframes (-1 for autodetect).
tr: Anahtar karelerin arası (-1 kendiliğinden)

en: Interval between two disappearances
tr: İki kaybolma arasındaki süre

en: Intra luma quantization deadzone
tr: Intra luma kuantalama ölü kuşağı

en: Intra picture DWT filter
tr: İç resim DWT süzgeci

en: Introduces a delay in the display of the stream.
tr: Akışı gösterirken bir gecikme ekler.

en: Invalid combination
tr: Geçersiz kombinasyon

en: Invalid selection
tr: Geçersiz seçim

en: Invalid signature
tr: Geçersiz imza

en: Invert colors
tr: Renkleri ters çevir

en: Invert video filter
tr: Ters Çevirme Görüntü Süzgeci

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
tr: Gerçek zamanlı kaynaklar için giriş saat eşleştirmesini devre dışı bırakmak mümkündür. Ağ akışlarında sarsak oynatım sorunları yaşıyorsanız bunu kullanın.

en: It seems your FFMPEG (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
tr: FFMPEG (libavcodec) kurulumuzda şu kodlayıcı eksik görünüyor:
    %s.
    Bunu nasıl düzelteceğinizi bilmiyorsanız, kodlayıcınızın dağıtıcısından destek arayın.
    
    Bu VLC ile ilgili bir hata değildir.
    Bu konuyla ilgili olarak VideoLAN projesine soru sormayın.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
tr: İndirilmiş "%s" dosyası için şifreleme imzası indirilemedi. Bu nedenle dosya silindi.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
tr: İndirilmiş "%s" dosyası güvenli şekilde doğrulanamadı. Bu nedenle silindi.

en: Italian
tr: İtalyanca

en: JACK Input
tr: JACK Girişi

en: JACK audio input
tr: JACK ses girişi

en: JACK audio output
tr: JACK ses çıkışı

en: Japanese
tr: Japonca

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
tr: Japonca (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
tr: Japonca (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
tr: Japonca Unix (EUC-JP)

en: Jazz
tr: Caz

en: Jazz+Funk
tr: Caz+Funk

en: Joint bidirectional motion refinement.
tr: Birleşik iki yönlü hareket düzeltme.

en: Joint stereo
tr: Birleşik çift kanal

en: Jointly optimize both MVs in B-frames
tr: B karelerinde her iki MV'yi birlikte en iyile

en: Jump Bac&kward
tr: Geri Atla

en: Jump To Time
tr: Zamana Atla

en: Jump sizes
tr: Atlama ölçüleri

en: Jump to Specific &Time
tr: Belirli Bir Zamana A&tla

en: Jump to time
tr: Zamana atla

en: Jungle
tr: Cıngıl

en: K Audio Interface audio output
tr: K Audio arayüzü ses çıkışı

en: K Video Acceleration video output
tr: K Video hızlandırıcı görüntü çıkışı

en: Kasenna MediaBase parser
tr: Kasenna MediaBase işleyici

en: Kasenna RTSP dialect
tr: Kasenna RTSP dili

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
tr: Kasenna sunucuları eski ve standart olmayan bir RTSP dili kullanır. Bu ayar ile VLC bu dili kullarak iletişim kurmayı dener, ancak diğer normal RTSP sunucularına bağlanamaz.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
tr: Kate metin ve görüntü temelli grafik bindirmeleri için kullanılan bir kodlayıcı/çözücüdür.
    Karmaşık Kate akışlarını göstermek için Tiger gösterim kütüphanesi gereklidir. Ancak Tiger olmadan da VLC durağan metin ve görüntü içeren altyazıları gösterebilir.
    Bu ayarları değiştirdiğinizde yeni bir akış başlatana kadar geçerli olmayacaklarını unutmayın. Umuyoruz bunu yakında düzelteceğiz.

en: Kate overlay decoder
tr: Kate Bindirme Kod Çözücüsü

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
tr: Kate akışları metin biçimlendirmeye izin verir. VLC bunu kısmen destekler. Tüm biçimlendirmeyi devre dışı bırakmayı da seçebilirsiniz. Görüntü oluşturmak için Tiger kullanılıyorsa bu seçeneğin etkisiz olacağını unutmayın.

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
tr: Kate akışları Tiger kütüphanesi kullanılarak gösterilebilir. Bunu devre dışı bırakırsanız yalnızca durağan yazı ve bitmap temelli akışlar gösterilir.

en: Kate text subtitles packetizer
tr: Kate metin altyazı paketleyicisi

en: Kazakh
tr: Kazakça

en: Keep Recent Items
tr: Son Kullanılan Ögeleri Hatırla

en: Keep aspect ratio
tr: En boy oranını koru

en: Keep audio level between sessions
tr: Oturumlar arasında ses düzeyini hatırla

en: Keep original audio track
tr: Özgün ses izini koru

en: Keep original size
tr: Özgün boyutu koru

en: Keep original video track
tr: Özgün görüntü izini koru

en: Keep some B-frames as references
tr: Bazı B karelerini referans olarak tut

en: Keep stream output open
tr: Akış çıkışını açık tut

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
tr: Mozaik bileşenlerini yeniden boyutlandırırken özgün en boy oranını korur.

en: Keep the original size of mosaic elements.
tr: Mozik bileşenlerinin özgün boyutunu korur.

en: Key events
tr: Tuş hareketleri

en: Key interval
tr: Anahtar aralığı

en: Key press events
tr: Tuşa basma etkinlikleri

en: Key:
tr: Tuş:

en: Knee
    radius
tr: Diz
    çapı

en: Knee radius
tr: Diz çapı

en: Korean
tr: Korece

en: Korean (EUC-KR/CP949)
tr: Korece (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
tr: Korece (ISO-2022-KR)

en: LIBRARY
tr: KÜTÜPHANE

en: LOCAL NETWORK
tr: YEREL AĞ

en: Lang From Telx
tr: Telx Dili

en: Language
tr: Dil

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
tr: Kullanmak istediğiniz ses izi dillerini virgül ile ayrılmış olarak, iki ya da üç harften oluşan ülke kodları listesi şeklinde yazın. Başka bir dile kendiliğinden geçmeyi önlemek için 'none' yazabilirsiniz.

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
tr: ISO639'da tanımlandığı şekliyle temel akışın dili.

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
tr: Kullanmak istediğiniz altyazı izinin dillerini virgül ile ayrılmış olarak, iki ya da üç harften oluşan ülke kodları listesi şeklinde yazın. Başka dile kendiliğinden geçmek için 'any' yazabilirsiniz.

en: Large
tr: Büyük

en: Large Hall
tr: Geniş Salon

en: Larger
tr: Daha Büyük

en: Last Entry Point
tr: Son Giriş Noktası

en: Last check on: %@
tr: Son denetleme: %@

en: Last.fm username not set
tr: Last.fm kullanıcı adı atanmamış

en: Latest
tr: En son

en: Launch EyeTV now
tr: EyeTV'yi başlat

en: Launching an update request...
tr: Güncelleme isteği yapılıyor...

en: Layer A code rate
tr: A katmanı kod hızı

en: Layer A modulation
tr: A katmanı modülasyonu

en: Layer A segments count
tr: A katmanı parça sayısı

en: Layer A time interleaving
tr: A katmanı zaman harmanlaması

en: Layer B code rate
tr: B katmanı kod hızı

en: Layer B modulation
tr: B katmanı modülasyonu

en: Layer B segments count
tr: B katmanı parça sayısı

en: Layer B time interleaving
tr: B katmanı zaman harmanlaması

en: Layer C code rate
tr: C katmanı kod hızı

en: Layer C modulation
tr: C katmanı modülasyonu

en: Layer C segments count
tr: C katmanı parça sayısı

en: Layer C time interleaving
tr: C katmanı zaman harmanlaması

en: Leave Fullscreen
tr: Tam Ekrandan Çık

en: Leave fullscreen
tr: Tam Ekrandan Çık

en: Left
tr: Sol

en: Left coordinate of the subscreen top left corner.
tr: Altekranın sol üst köşesinin sol koordinatı.

en: Left to right/Top to bottom
tr: Soldan sağa/Üstten alta

en: Length in milliseconds to output each stride
tr: Milisaniye cinsinden, çıkıştaki her uzun adımın genişliği.

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
tr: Milisaniye cinsinden, bulunacak en iyi bindirme konumunun uzunluğu.

en: Length of TS stream segments
tr: Aktarılan akış parçalarının uzunluğu

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
tr: Milisaniye cinsinden, ağdan gelecek bilgiyi beklemekten vazgeçilecek süre.

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
tr: Görüntüyü verilen pencereye göre ya da tam ekrana göre boyutlandır.

en: Level of delayed signal
tr: Geciken işaretin düzeyi.

en: Level of input signal
tr: Giriş işaretinin düzeyi.

en: LibNotify Notification Plugin
tr: LibNotify Uyarı Uyumlu Eki

en: Libtwolame audio encoder
tr: Libtwolame Ses Kodlayıcısı

en: Licence
tr: Lisans

en: License
tr: Lisans

en: Lime
tr: Fosforlu yeşil

en: Limit the size of each slice in bytes
tr: Bayt cinsinden, her dilimin boyutunu sınırla

en: Limit the size of each slice in macroblocks
tr: Dilimlerdeki büyük blokları sınırla

en: Line 1:
tr: Satır 1:

en: Line 2:
tr: Satır 2:

en: Linear
tr: Lineer

en: Linear PCM audio decoder
tr: Lineer PCM ses kod çözücüsü

en: Linear PCM audio encoder
tr: Lineer PCM ses kodlayıcısı

en: Linear PCM audio packetizer
tr: Doğrusal PCM ses paketleyicisi

en: Linguistic markup
tr: Dilbilimsel işaretleme

en: Link #
tr: Bağlantı No

en: List ID
tr: Liste Kimliği

en: List View
tr: Liste Görünümü

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
tr: VLC yazılımının öncelik sırasına göre kullanacağı kodlayıcı/çözücü listesi. Örneğin 'hayali, a52' yazdığınızda, diğerleri denenmeden önce dummy ve a52 kodlayıcı/çözücüleri denenir. Bütün akışların oynatılması kesilebileceğinden, bu ayarı yalnız bilgili kullanıcılar değiştirmelidir.

en: List of sizes separated by colons (720x576:480x576).
tr: İk inokta üst üste ile ayrılmış olarak boyut listesi (720x576:480x576).

en: List of words separated by | to filter
tr: Süzülecek kelimelerin | ile ayrılmış listesi

en: Listeners
tr: Dinleyiciler

en: Live
tr: Canlı

en: Live capture caching (ms)
tr: Akış çıkış çoklayıcısı ön bellekleme değeri (ms)

en: Live555 stream transport
tr: Live555 akış aktarımı

en: LiveHTTP
tr: CanlıHTTP

en: Load
tr: Yük

en: Load Media Library
tr: Ortam Kitaplığını Yükle

en: Load extensions on startup
tr: Eklentileri başlangıçta yükle

en: Load subtitles file:
tr: Altyazı dosyası yükle:

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
tr: Buradaki altyazı dosyası yüklenir. Kendiliğinden algılama işlevi altyazı dosyasını bulamadığında bu dosya kullanılır.

en: Loading flowplayer...
tr: flowplayer yükleniyor...

en: Local Network
tr: Yerel Ağ

en: Local drives
tr: Yerel sürücüler

en: Local oscillator high frequency (kHz)
tr: Yerel salıngaç yüksek frekansı (kHz)

en: Local oscillator low frequency (kHz)
tr: Yerel salıngaç düşük frekansı (Hz)

en: Local playback
tr: Yerelde oynat

en: Locally collect statistics
tr: İstatistikleri yerel olarak tut

en: Location
tr: Konum

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
tr: Kendiliğiinden dizge dönüşümü için kullanılacak SVG kalıbı dosyasının yeri

en: Location:
tr: Konum:

en: Lock Aspect Ratio
tr: En Boy Oranını Kilitle

en: Log all VLC messages to a text file.
tr: Tüm VLC iletileri bir metin dosyasına kaydedilir.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
tr: Tüm VLC iletilerini sistem günlüğüne yaz (UNIX sistemler).

en: Log filename
tr: Günlük dosyası adı

en: Log format
tr: Günlük biçimi

en: Log to file
tr: Dosyaya günlükle

en: Log to syslog
tr: Sistem günlüğüne yaz

en: Logging
tr: Günlük

en: Login:pass
tr: Kullanıcı:parola

en: Logo animation # of loops
tr: Logo hareketi çevrim sayısı

en: Logo erase
tr: Logo sil

en: Logo filenames
tr: Logo dosya adları

en: Logo individual image time in ms
tr: Özel logo resmi süresi (ms)

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
tr: Logo matlık değeri. 0 (tamamen saydam) ile 255 (tamamen mat) arasında.

en: Logo overlay
tr: Logo Bindirme

en: Logo position
tr: Logo konumu

en: Logo sub source
tr: Logo alt kaynağı

en: Logo video filter
tr: Logo görüntü süzgeci

en: Long backwards jump
tr: Uzun geri atlama

en: Long forward jump
tr: Uzun ileri atlama

en: Long jump length
tr: Uzun atlama boyu

en: Long jump length, in seconds.
tr: Saniye cinsinden, uzun atlama uzunluğu.

en: Look and feel
tr: Görünüm ve algılama

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
tr: Altyazı dosyası geçerli klasör içinde bulunamazsa, bu yollara da bakılır.

en: Loop
tr: Çevrim

en: Loop / Repeat
tr: Çevrim / Yineleme

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
tr: Çevrim süzgeci için AlphaC0 ve Beta parametreleri alfa:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
tr: Çevrim süzgeci için AlphaC0 ve Beta parametreleri. Değer aralığı hem alfa hem beta için -6 ile 6 arasındadır. -6 daha hafif, 6 daha güçlü süzgeç anlamına gelir.

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
tr: A noktasından B noktasına olan kısmı sürekli yineler.
    A noktası için tıklayın

en: Loop from point A to point B continuously.
tr: A noktasından B noktasına olan kısmı sürekli yinele.

en: Lossless coding ignores bitrate and quality settings, allowing for perfect reproduction of the original
tr: Kayıpsız kodlama bit hızı ve kalite ayarlarını yok sayar. Bunu etkineştirdiğinizde özgün olanın kusursuz bir kopyasını elde edersiniz.

en: Lossless mode
tr: Kayıpsız kip

en: Lost
tr: Kayıp

en: Lost buffers
tr: Kayıp ara bellekler

en: Lost frames
tr: Kayıp kareler

en: Loudness mode
tr: Güçlü kip

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
tr: Güçlendirme kipi ya da bass güçlendirme

en: Low
tr: Düşük

en: Low Delay mode
tr: Düşük gecikme kipi

en: Low Pass Filter
tr: Alçak Geçiren Süzgeç

en: Low definition (320 lines)
tr: Düşük çözünürlük (320 satır)

en: Low freq (Hz)
tr: Alçak frekans (Hz)

en: Low freq gain (dB)
tr: Alçak frekans kazancı (dB)

en: Low latency
tr: Düşük gecikme

en: Low resolution decoding
tr: Düşük çözünürlüklü kod çözme

en: Low-frequency effects
tr: Alçak frekans etkileri

en: Low-priority code rate
tr: Düzük öncelikli kod hızı

en: Lower the interface below all other windows.
tr: Arayüzü tüm diğer pencerelerin altına yerleştir.

en: Lowest
tr: En düşük

en: Lowest latency
tr: En düşük gecikme

en: Lua Art
tr: Lua Görsel

en: Lua Extension
tr: Lua Uzantısı

en: Lua Meta Fetcher
tr: Lua Meta Çekicisi

en: Lua Meta Reader
tr: Lua Meta Okuyucu

en: Lua Playlist
tr: Lua Oynatma Listesi

en: Lua Playlist Parser Interface
tr: Lua Oynatma Listesi İşleyici Arayüzü

en: Lua SD Module
tr: Lua SD Modülü

en: Lua interface
tr: Lua arayüzü

en: Lua interface configuration
tr: Lua arayüz yapılandırması

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
tr: Lua arayüzü yapılandırma dizgesi. Biçimi: '["<arayüz modülü adı>"] = { <seçenek> = <değer>, ...}, ...' şeklindedir.

en: Lua interface module to load
tr: Yüklenecek Lua arayüz modülü.

en: Lua interpreter
tr: Lua yorumlayıcı

en: Luma bicubic / chroma bilinear
tr: Luma bikübik / renk doygunluğu bilineer

en: Luminance elimination
tr: Parlaklık elemesi

en: Luminance masking
tr: Parlaklık maskeleme

en: Luminance threshold
tr: Parlaklık sınırlaması

en: Lyrics
tr: Sözler

en: M-JPEG camera demuxer
tr: M-JPEG Kamera Tekleyici

en: M3U playlist
tr: M3U oynatma listesi

en: M3U playlist export
tr: M3U oynatma listesi dışa aktarımı

en: M3U playlist import
tr: M3U oynatma listesini al

en: M3U8 playlist
tr: M3U8 oynatma listesi

en: M3U8 playlist export
tr: M3U8 oynatma listesi verme

en: MIDI synthesis not set up
tr: MIDI sentezleyici kurulmamış

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
tr: Sunucu tarafından döndürülen MIME (belirtilmezse kendiliğinden algılanır).

en: MJPEG consists of a series of JPEG pictures (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
tr: MJPEG bir dizi JPEG resmi içerir (MPEG TS, MPEG1, ASF ve OGG ile kullanılabilir)

en: MLP/TrueHD parser
tr: MLP/TrueHD işleyici

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
tr: MMS akışları farklı bit hızlarında bir kaç temel akışı içerebilir. Tümünü seçebilirsiniz.

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
tr: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 dönüşümleri

en: MMX conversions from
tr: Şundan MMX dönüşümleri

en: MOD demuxer (libmodplug)
tr: MOD Tekleyici (libmodplug)

en: MP3 fixed point audio encoder
tr: MP3 sabit noktalı ses kodlayıcı

en: MP4 stream demuxer
tr: MP4 akış tekleyicisi

en: MP4/MOV muxer
tr: MP4/MOV Çoklayıcı

en: MPEG 1 Format
tr: MPEG 1 Biçimi

en: MPEG Audio Layer 3 (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
tr: MPEG Ses Katmanı 3 (MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG ve RAW ile kullanılabilir)

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
tr: MPEG I/II görüntü kod çözücüsü (libmpeg2 kullanır)

en: MPEG Program Stream
tr: MPEG Program Akışı

en: MPEG Transport Stream
tr: MPEG Aktarım Akışı

en: MPEG Transport Stream demuxer
tr: MPEG Aktarılan Akış Tekleyicisi

en: MPEG Video
tr: MPEG Görüntü

en: MPEG audio decoder
tr: MPEG ses kod çözücüsü

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
tr: MPEG ses katman I/II/III kod çözücüsü

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
tr: MPEG ses katman I/II/III paketleyicisi

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
tr: MPEG-1 görüntü kodlayıcı/çözücü (MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG ve RAW ile kullanılabilir)

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
tr: MPEG-2 görüntü kodlayıcı/çözücü (MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG ve RAW ile kullanılabilir)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
tr: MPEG-4 görüntü kodlayıcı/çözücü (MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG ve RAW ile kullanılabilir)

en: MPEG-4 video
tr: MPEG-4 görüntü

en: MPEG-I/II video demuxer
tr: MPEG-I/II görüntü tekleyicisi

en: MPEG-I/II video packetizer
tr: MPEG-I/II Görüntü Paketleyicisi

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
tr: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP Ses

en: MPEG-PS demuxer
tr: MPEG-PS Tekleyicisi

en: MPEG2 video switcher stream output
tr: MPEG2 görüntü anahtarlama akış çıkışı

en: MPEG4 audio packetizer
tr: MPEG4 ses paketleyici

en: MPEG4 quantization matrix
tr: MPEG4 kuantalama matrisi

en: MPEG4 video packetizer
tr: MPEG4 görüntü paketleyici

en: MRL
tr: Ortam Kaynak Konumlandırıcı

en: MSN Now-Playing
tr: MSN Şimdi Şunu Dinliyor

en: MTP Device
tr: MTP Aygıtı

en: MTP devices
tr: MTP aygıtları

en: MTP input
tr: MTP girişi

en: MTU for out mode
tr: Çıkış kipi için MTU

en: MTU for out mode.
tr: Çıkış kipi için MTU.

en: MTU of the network interface
tr: Ağ arayüzü için MTU

en: MUX Options
tr: Çoklama Ayarları

en: MUX for RAW RTSP transport
tr: RAW RTSP aktarımı için çoklayıcı.

en: MY COMPUTER
tr: BİLGİSAYARIM

en: Mac OS X OpenGL video output (requires drawable-nsobject)
tr: Mac OS X OpenGL görüntü çıkışı (çizilebilir -nsobject gereksinir).

en: Mac OS X interface
tr: Mac OS X arayüzü

en: Maemo hildon interface
tr: Maemo hildon arayüzü

en: Magazine
tr: Magazin

en: Magnification
tr: Büyütme

en: Magnification/Zoom
tr: Büyütme/Yakınlaşma

en: Magnify
tr: Büyütme

en: Magnify a part of the video. You can select which part of the image should be magnified.
tr: Görüntünün bir parçasını büyütün. Resmin hangi parçasının büyütüleceğini seçebilirsiniz.

en: Magnify/Zoom interactive video filter
tr: Büyütme / Yakınlaştırma Etkileşimli Görüntü Süzgeci

en: Main Profile
tr: Asıl Profil

en: Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğu

en: Main Window...
tr: Ana Pencere...

en: Main interfaces
tr: Temel Arayüzler

en: Main interfaces settings
tr: Temel arayüz ayarları

en: Major channel
tr: Majör Kanal

en: Make
tr: Marka

en: Make a donation...
tr: Bağış Yapmayı Düşünün...

en: Make one slot black. Other tiles can only be swapped with the black slot.
tr: Bir taşı siyah boşluk yapar. Diğer taşlar yalnızca siyah boşluk ile yer değiştirebilir.

en: Make one tile a black slot
tr: Bir taşı siyah boşluk yap

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
tr: Icecast/shoutcast web sitesindeki 'Sarı Sayfalarda' (akış rehberi)  sunucuyu herkese açık şekilde listeler. Shoutcast için bit hızının belirtilmesi gerekir. Icecast için Ogg akışı gerekir.

en: Makeup
    gain
tr: Donanım
    kazancı

en: Makeup gain
tr: Donanım kazancı

en: Manual download only
tr: Yalnızca elle indirme

en: Manual ratio
tr: Oranı el ile belirle

en: Maps the hardware channel X to logical zone Y to fix wrong wiring :-)
tr: Donanım kanalı X'i mantıksal kuşak Y'ye bağlayan yanlış kablolamayı düzeltin :-)

en: Mark analyzed Pixels
tr: İncelenen pikselleri işaretle

en: Mark analyzed pixels
tr: İncelenen pikselleri işaretle

en: Maroon
tr: Bordo

en: Marquee
tr: Marka

en: Marquee display
tr: Marka Görünümü

en: Marquee position
tr: Marka konumu

en: Marquee text to display. (Available format strings: Time related: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ... Meta data related: $a = artist, $b = album, $c = copyright, $d = description, $e = encoded by, $g = genre, $l = language, $n = track num, $p = now playing, $r = rating, $s = subtitles language, $t = title, $u = url, $A = date, $B = audio bitrate (in kb/s), $C = chapter,$D = duration, $F = full name with path, $I = title, $L = time left, $N = name, $O = audio language, $P = position (in %), $R = rate, $S = audio sample rate (in kHz), $T = time, $U = publisher, $V = volume, $_ = new line)
tr: Gösterilecek marka metni.  (Geçerli metin biçimleri: Zaman ile ilgili: %Y = yıl, %m = ay, %d = dün, %H = saat, %M = dakika, %S = saniye, ... Üstveri ile ilgili: $a = sanatçı, $b = albüm, $c = telif, $d = açıklama, $e = kodlayan, $g = tür, $l = dil, $n = iz numarası, $p = şimdi çalıyor, $r = derecelendirme, $s = altyazı dili, $t = başlık, $u = internet adresi, $A = tarih, $B = ses bit jızı (kb/s), $C = bölüm,$D = süre, $F = yol ile tam ad, $I = başlık, $L = kalan süre, $N = ad, $O = ses dili, $P = konum (% olarak), $R = hız, $S = ses örnekleme hızı (kHz), $T = zaman, $U = yayıncı, $V = ses, $_ = yeni satır)

en: Mask
tr: Maske

en: Master server ip address
tr: Temel sunucunun ip adresi

en: Matroska stream demuxer
tr: Matroska Akış Tekleyicisi

en: Max QP
tr: En yüksek QP

en: Max QP step
tr: En büyük QP adımı

en: Max QP step between frames.
tr: Kareler arasındaki en büyük QP adımı.

en: Max length
tr: En büyük uzunluk

en: Max local bitrate
tr: En yüksek yerel bit hızı

en: Maximal bitrate
tr: En yüksek bit hızı

en: Maximal period
tr: En büyük aralık

en: Maximal period of the noise grain in pixel
tr: Piksel cinsinden, gürültü parçasının en büyük aralığı

en: Maximal volume level
tr: En yüksek ses düzeyi

en: Maximum B (deprecated)
tr: En yüksek B (kullanılmıyor)

en: Maximum GOP size
tr: En büyük GOP boyutu

en: Maximum RTP sequence number dropout
tr: En fazla RTP sıra sayısı atlaması

en: Maximum RTP sequence number misordering
tr: En fazla RTP sıra sayısı karışıklığı

en: Maximum RTP sources
tr: En çok RTP kaynağı

en: Maximum bitrate
tr: En yüksek bit hızı

en: Maximum bitrate (kbps)
tr: En yüksek bit hızı (kb/s)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
tr: Sabit bit hızı kipinde kodlama yapılırken, kb/s cinsinden, en yüksek bit hızı

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
tr: kb/s cinsinden, en yüksek bit hızı. Akış uygulamaları için kullanışlıdır.

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
tr: 0 ile 64 arasında, öngörülen konumlardan ölçülen, hareket kestirimi için en büyük arama uzaklığı. Varsayılan değer 16 pek çok sahne için uygundur. Çok hareketli sahneler 24 ile 32 arasındaki değerlerde daha iyi olur.

en: Maximum encoding bitrate
tr: En yüksek kodlama bit hızı

en: Maximum image ratio. The crop plugin will never automatically crop to a higher ratio (ie, to a more "flat" image). The value is x1000: 1333 means 4/3.
tr: En büyük görüntü oranı. Kırpma eklentisi daha yüksek bir oranı kendiliğinden kırpmaz (örneğin daha "düz" bir görüntüyü). x1000 için 1333 değeri 4/3 anlamına gelir.

en: Maximum level
tr: En yüksek düzey

en: Maximum luminance to consider a pixel as black (0-255).
tr: Bir pikselin siyah olarak değerlendirilmesi için en yüksek parlaklık (0-255).

en: Maximum motion vector length
tr: En büyük hareket vektörü uzunluğu

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
tr: Piksel cinsinden, en büyük hareket vektörü uzunluğu. -1 kendiliğinden düzeye göre demektir.

en: Maximum motion vector search range
tr: En büyük hareket vektörü arama aralığı

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
tr: Ekranda gösterilecek en fazla karakter sayısı.

en: Maximum number of connections
tr: En fazla bağlantı sayısı

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
tr: Aynı anda gösterilmesine izin verilecek en fazla alt yazı sayısı.

en: Maximum output video height.
tr: Çıkış görüntüsünün en büyük yüksekliği.

en: Maximum output video width.
tr: Çıkış görüntüsünün en büyük genişliği.

en: Maximum overlapping subtitles
tr: En fazla örtüşen alt yazılar

en: Maximum quantizer parameter.
tr: En yüksek kuantalayıcı parametresi.

en: Maximum video height
tr: En büyük görüntü yüksekliği

en: Maximum video quantizer scale
tr: En büyük görüntü kuantalayıcı ölçeği

en: Maximum video quantizer scale.
tr: En büyük görüntü kuantalayıcı ölçeği.

en: Maximum video width
tr: En büyük görüntü genişliği

en: Mean
tr: Ortalama

en: Media &Information
tr: Ortam B&ilgisi

en: Media Files
tr: Ortam Dosyaları

en: Media Information
tr: Ortam Bilgisi

en: Media Information...
tr: Ortam Bilgisi...

en: Media Library
tr: Ortam Kitaplığı

en: Media Library based on a SQL based database
tr: Ortam Kütüphanesi için SQL veritabanı kullan

en: Media Manager Edition
tr: Ortam Yöneticisi Sürümü

en: Media Manager List
tr: Ortam Yöneticisi Listesi

en: Media Resource Locator (MRL)
tr: Ortam Kaynak Konumlandırıcı (MRL)

en: Media data size
tr: Ortam veri boyutu

en: Media in Zip
tr: Zip Dosyasındaki Ortam

en: Media: %s
tr: Ortam: %s

en: Medium
tr: Orta

en: Medium backwards jump
tr: Orta uzunlukta geri atlama

en: Medium forward jump
tr: Orta uzunlukta ileri atlama

en: Medium jump length
tr: Orta atlama uzunluğu

en: Medium jump length, in seconds.
tr: Saniye cinsinden, orta atlama uzunluğu.

en: Mega bass
tr: Mega bas

en: Mega bass cutoff
tr: Megabas kesim frekansı

en: Mega bass level
tr: Mega bas düzeyi

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
tr: Hz cinsinden, Megabass kipi kesim frekansı. Megabass etkisinin uygulanacağı en yüksek frekans. Geçerli değerler 10 ile 100 Hz arasındadır.

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
tr: Megabas kipi düzeyi (0-100 arası, varsayılan değer 0).

en: Memory copy module
tr: Bellek kopyalama modülü

en: Memory input
tr: Bellek girişi

en: Menu
tr: Menü

en: Menu position
tr: Menü konumu

en: Menu timeout
tr: Menü zaman aşımı

en: Menu update interval
tr: Menü güncelleme aralığı

en: Menus language:
tr: Arayüz dili:

en: Mesh height
tr: Ağ boyu

en: Mesh width
tr: Ağ eni

en: Messages
tr: İletiler

en: Messages...
tr: İletiler...

en: Meta-information
tr: Üstbilgi

en: Metadata
tr: Üstveriler

en: Method used to encode the video sequence
tr: Görüntü sıra sayısını kodlamak için kullanılacak yöntem

en: Mi&nimal Interface
tr: E&n Küçük Arayüz

en: Microsoft Media Server (MMS) input
tr: Microsoft Media Server (MMS) Girişi

en: Microsoft Soundmapper
tr: Microsoft Ses Haritalayıcı

en: Middle
tr: Orta

en: Minimal Mac OS X OpenGL video output (opens a borderless window)
tr: Sade Mac OS X OpenGL görüntü çıkışı (çerçevesiz bir pencere açar).

en: Minimal Mac OS X interface
tr: Sade Mac OS X arayüzü

en: Minimal period
tr: En küçük aralık

en: Minimal period of the noise grain in pixel
tr: Piksel cinsinden, gürültü parçasının en küçük aralığı

en: Minimize Window
tr: Pencereyi Simgeleştir

en: Minimum Audio level to raise the alarm (default 0.1)
tr: Alarm verilecek en düşük ses düzeyi (varsayılan 0.1)

en: Minimum B (deprecated)
tr: En küçük B (kullanılmıyor)

en: Minimum GOP size
tr: En küçük GOP boyutu

en: Minimum alpha value
tr: En küçük alfa değeri

en: Minimum bitrate (kbps)
tr: En düşük bit hızı (kb/s)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
tr: Sabit bit hızı kipinde kodlama yapılırken, kb/s cinsinden, en düşük bit hızı

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
tr: kb/s cinsinden, en düşük bit hızı. Sabit boydaki bir kanal kodlaması için kullanışlıdır.

en: Minimum buffer space between threads
tr: İş parçacıkları arasındaki en küçük ara bellek boşluğu

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
tr: İş parçacıkları arasındaki en küçük ara bellek boşluğu. -1 kendiliğinden, iş parçacıklarının sayısına göre.

en: Minimum encoding bitrate
tr: En düşük kodlama bit hızı

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
tr: En küçük kuantalayıcıyı parametresi. 15 ile 35 arası kullanışlı değerlerdir.

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
tr: Milisaniye cinsinden, önceki alt yazının kaybolması ve yeni alt yazının görünmesi arasında geçecek en kısa süre (boşluğu doldurmak için, önceki alt yazı gecikmesi uzatılacak)

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
tr: Milisaniye cinsinden, bir alt yazının, önceki alt yazının kaybolmasından sonra kalacağı, en kısa süre (bu gereksinimi karşılamak için alt yazı gecikmesi uzatılacak)

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
tr: Milisaniye cinsinden, yeni alt yazının görünmesinden sonra, önceki alt yazının kalacağı en kısa süre (örtüşmeyi önlemek için, önceki alt yazı gecikmesi kısaltılacak)

en: Minimum video quantizer scale
tr: En küçük görüntü kuantalayıcı ölçeği

en: Minimum video quantizer scale.
tr: En küçük görüntü kuantalayıcı ölçeği.

en: Mirror
tr: Yansı

en: Mirror orientation
tr: Ayna düzeni

en: Mirror video
tr: Ayna Görünümü

en: Mirror video filter
tr: Ayna Görüntü Süzgeci

en: Misc
tr: Çeşitli

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Miscellaneous Options
tr: Çeşitli Seçenekler

en: Miscellaneous audio settings and modules.
tr: Çeşitli ses ayarları ve modüller.

en: Missing AACS configuration file!
tr: Eksik AACS yapılandırma dosyası!

en: MoMoLight options
tr: MoMoLight seçenekleri

en: Mode
tr: Kip

en: Modulation / Constellation
tr: Modülasyon / Burç

en: Modules Tree
tr: Modül Ağacı

en: Modules search path
tr: Modül arama yolu

en: Monitor pixel aspect ratio
tr: Ekran piksel en boy oranı

en: Mono
tr: Tek Kanal

en: More Info
tr: Daha fazla Bilgi

en: More bands for the spectrometer : 80 if enabled else 20.
tr: Spektrometre için daha fazla bant kullanır: etkinse 80 değilse 20.

en: More information...
tr: Daha fazla bilgi...

en: Mosaic
tr: Mozaik

en: Mosaic Tiles
tr: Mozaik Taşları

en: Mosaic alignment
tr: Mozaik hizalaması

en: Mosaic bridge
tr: Mozaik köprü

en: Mosaic bridge stream output
tr: Mozaik köprü akış çıkışı

en: Mosaic video sub source
tr: Mozaik görüntü alt kaynağı

en: Motion Detect
tr: Hareket Algılama

en: Motion Vector precision
tr: Hareket vektörü duyarlılığı

en: Motion Vector precision in pels
tr: Pels cinsinden, hareket vektörü duyarlılığı

en: Motion blur
tr: Hareket Bulanıklığı

en: Motion blur filter
tr: Hareket Bulanıklığı Süzgeci

en: Motion detect
tr: Hareket algılama

en: Motion detect video filter
tr: Hareket Algılama Görüntü Süzgeci

en: Motion masking
tr: Hareket maskeleme

en: Motion threshold (10-100)
tr: Hareket eşiği (10-100)

en: Motion vector precision
tr: Hareket vektörü duyarlılığı

en: Motion vector precision in pels.
tr: Pels kbit/s cinsinden, hareket vektörü duyarlılığı.

en: Mount Point
tr: Tutturma Noktası

en: Mouse Gestures
tr: Fare Hareketleri

en: Mouse events
tr: Fare hareketleri

en: Mouse gestures control interface
tr: Fare Hareketleri Denetim Arayüzü

en: Mouse pointer image
tr: Fare imleci resmi

en: MouseWheel up-down axis Control
tr: Fare tekerleğinin aşağı-yukarı ekseni denetimi

en: Move OSD menu highlight to the widget below
tr: EÜG menü vurgusunu alttaki bölüme taşı

en: Move OSD menu highlight to the widget on the left
tr: EÜG menü vurgusunu soldaki bölüme taşı

en: Move OSD menu highlight to the widget on the right
tr: EÜG menü vurgusunu sağdaki bölüme taşı

en: Move OSD menu highlight to the widget on top
tr: EÜG menü vurgusunu üstteki bölüme taşı

en: Move To Trash and Relaunch VLC
tr: Çöpe at ve VLC yazılımını yeniden başlat.

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
tr: Tüm bölümleri taşı. Bu değer milisaniye cinsinden olmalıdır.

en: Multicast output interface
tr: Multicast çıkış arayüzü

en: Multipart JPEG muxer
tr: Çokparçalı JPEG çoklayıcı

en: Multipass ratecontrol
tr: Çok geçmeli hız denetimi

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
tr: Çok geçmeli hız denetimi:
     - 1: İlk geçiş, istatistik dosyasını oluşturur
     - 2: Son geçiş, istatistik dosyasının üzerine yazmaz
     - 3: N. geçiş, istatistik dosyasının üzerine yazar.

en: Multiplexer
tr: Çoklayıcı

en: Multiply subtitles duration by this value.
    Set 0 to disable.
tr: Alt yazı süresi bu değerle çarpılır.
    Devre dışı bırakmak için 0 yazın.

en: MusePack demuxer
tr: MusePack tekleyicisi

en: Musical
tr: Müzikal

en: Mute
tr: Sesi Kapat

en: Mute audio
tr: Sesi kapat

en: Mute audio when command is not 0.
tr: Komut 0 değilken ses kapat.

en: Mute the audio.
tr: Sesi kıs.

en: Mux Control
tr: Çoklayıcı Denetimi

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
tr: Çoklayıcı PMT (--sout-ts-es-id-pid gerektirir)

en: Mux module
tr: Çoklayıcı modülü

en: Muxer
tr: Çoklayıcı

en: Muxer to use for the stream.
tr: Akış için kullanılacak çoklayıcı.

en: Muxer:
tr: Çoklayıcı:

en: Muxers
tr: Çoklayıcılar

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
tr: Çoklayıcılar, tüm temel akışları (görüntü, ses, ...) bir araya getirmeye yarayan paket biçimleri oluştururlar. Bu ayar belli bir çoklayıcıyıcıya bağlı kalınmasını sağlar. Ancak bunu yapmasanız daha iyi olur.
    Onun yerine, her bir çoklayıcının varsayılan parametrelerini düzenleyebilirsiniz.

en: My Computer
tr: Bilgisayarım

en: My Music
tr: Müziğim

en: My Pictures
tr: Resimlerim

en: My Videos
tr: Videolarım

en: N&ormal Speed
tr: Normal Hız

en: N/A
tr: (yok)

en: NET ID
tr: NET Kimliği

en: NT Service
tr: NT Hizmeti

en: NTSC M Japan
tr: NTSC M Japonya

en: NTSC M South Korea
tr: NTSC M Güney kore

en: Name
tr: Ad

en: Name for the font you want to use
tr: Kullanmak istediğiniz yazı tipinin adı

en: Name of XML file containing Haar cascade description
tr: Haar ardışık açıklamasını içeren XML dosyasının adı

en: Name of current instance
tr: Şu anki uygulamanın adı

en: Name of desired display device
tr: İstenen görüntü aygıtının adı

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
tr: Kullanılacak içsel OpenCV süzgecinin adı

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
tr: DirectShow eklentisi tarafından kullanılacak ses aygıtı. Herhangi birini seçmezseniz varsayılan aygıt kullanılır.

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
tr: İçeri köprülenecek ad. Eğer aynı anda birden fazla köprüye gerek duymuyorsanız bu seçeneği dikkate almayabilirsiniz.

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
tr: Ham akışın döküleceği dosyanın adı.

en: Name of the serial port where the AtmoLight controller is attached to.
    On Windows usually something like COM1 or COM2. On Linux /dev/ttyS01 f.e.
tr: AtmoLight denetçisinin bağlı olduğu seri iletişim kapısının adı.
    Windows için genellikle COM1 ya da COM2'dir. Linux için /dev/ttyS01 gibidir.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
tr: DirectShow eklentisi tarafından kullanılacak görüntü aygıtı. Herhangi birini seçmezseniz varsayılan aygıt kullanılır.

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
tr: İçeri köprülenecek programın adı. Aynı anda birden fazla köprüye gerek duymuyorsanız bu seçeneği dikkate almayabilirsiniz.

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
tr: Bu akış/kanal için shoutcast/icecast sunucusu üzerinde verilecek ad.

en: Name:
tr: Ad:

en: Narrow-band (8kHz)
tr: Dar bant (8kHz)

en: Native American
tr: Doğal Amerikan

en: Native Slider
tr: Doğal Kaydırıcı

en: Navigate down
tr: Aşağıya git

en: Navigate left
tr: Sola git

en: Navigate right
tr: Sağa git

en: Navigate up
tr: Yukarıya git

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Navy
tr: Lacivert

en: Ncurses interface
tr: Ncurses arayüzü

en: Ne&xt
tr: Sonraki

en: Nearest neighbour (bad quality)
tr: En yakın komşu (kötü kalite)

en: Nearest-neighbor audio resampler
tr: En yakın komşu ses yeniden örnekleyici

en: Negate colors
tr: Renkleri yadsı

en: Negative
tr: Negatif

en: Network
tr: Ağ

en: Network Access Policy
tr: Ağ Erişimi Politikası

en: Network Protocol
tr: Ağ Protokolü

en: Network Sync
tr: Ağ Eşleştirme

en: Network caching (ms)
tr: Ağ ön bellekleme değeri (ms)

en: Network identifier
tr: Ağ kimliği

en: Network interaction failed
tr: Ağ etkileşimi hata verdi

en: Network master clock
tr: Ağın temel saati

en: Network name
tr: Ağ adı

en: Network name to create
tr: Oluşturulacak ağ adı

en: Network settings
tr: Ağ ayarları

en: Network streams (SAP)
tr: Ağ Akışları (SAP)

en: Network synchronisation
tr: Ağ Eşleştirme

en: Network synchronization
tr: Ağ eşleştirme

en: Never fix
tr: Asla onarma

en: New ES ID
tr: Yeni Temel Akış Kimliği

en: New destination
tr: Yeni hedef

en: New input playing
tr: Yeni giriş çalınıyor

en: New profile
tr: Yeni profil

en: New winamp 5.2 shoutcast import
tr: Yeni winamp 5.2 shoutcast alma

en: Next
tr: Sonraki

en: Next / Forward
tr: Sonraki/İleriye

en: Next Channel
tr: Sonraki Kanal

en: Next Chapter/Title
tr: Sonraki Bölüm/Başlık

en: Next chapter
tr: Sonraki bölüm

en: Next frame
tr: Sonraki kare

en: Next media in the playlist
tr: Listede bir sonraki ortam

en: Next media in the playlist, skip forward when keep-pressed
tr: Listede bir sonraki ortam. Basılı tutuldukça ileriye atlamayı sürdür

en: Next title
tr: Sonraki başlık

en: Next widget style:
tr: Sonraki widget tarzı:

en: No CrashLog found
tr: CrashLog bulunamadı

en: No Filtering
tr: Süzgeçleme yok

en: No Input device found
tr: Giriş aygıtı bulunamadı

en: No Repeat
tr: Yineleme Yok

en: No check was performed yet.
tr: Hiç denetlenmemiş.

en: No decoding of Dolby Surround
tr: Dolby Çevresel Ses kod çözmesi yok

en: No device is selected
tr: Hiç bir aygıt seçilmemiş

en: No device is selected.
    
    Choose available device in above pull-down menu.
tr: Henüz bir aygıt seçilmemiş.
    
    Yukarıdaki açılan kutudan uygun bir aygıt seçin.

en: No disc menus
tr: Disk menüleri olmasın

en: No file selected
tr: Dosya seçilmedi

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
tr: Sabit gop yapısı yok. Bir görüntü intra ya da inter olabilir ve önceki ya da sonraki resimlere dayanabilir.

en: No folder selected
tr: Klasör seçilmedi

en: No help available
tr: Yardım yok

en: No input
tr: Giriş yok

en: No input found
tr: Giriş bulunamadı

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
tr: Giriş bulunamadı. Yer imlerinin çalışması için bir akışın oynatılıyor ya da duraklatılmış olması gerekir.

en: No input selected
tr: Giriş seçilmemiş

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
tr: Uygun modül bulunamadı. Geçerli modüllerin listesini görmek için --list ya da --list-verbose kullanın.

en: No new stream or valid playlist item has been selected.
    
    Choose one before going to the next page.
tr: Hiç bir yeni akış ya da oynatma listesi ögesi seçilmemiş.
    
    Sonraki sayfaya geçmeden önce bir tane seçin.

en: No pre-filtering
tr: Ön süzme yok

en: No suitable decoder module
tr: Uygun kod çözücü modülü yok

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
tr: v4l2 kopyası bulunamadı.
    Lütfen aygıtın VLC ile açıldığından ve oynatmakta olduğundan emin olun.
    
    Denetimler burada kendiliğinden belirir.

en: No valid destination
tr: Geçersiz hedef

en: No valid host certificate found in AACS config file.
tr: AACS yapılandırma dosyasında geçerli sunucu sertifikası bulunamadı.

en: No valid processing key found in AACS config file.
tr: AACS yapılandırma dosyasında geçerli işlem anahtarı bulunamadı.

en: No video or audio device selected.
tr: Ne görüntü, ne de ses aygıtı seçilmedi

en: Noise
tr: Gürültü

en: Noise Threshold
tr: Gürültü Eşiği

en: Noise reduction
tr: Gürültü azaltma

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
tr: Sabit gürültü eşiği kipinde kullanılacak gürültü eşiği

en: Nokia MCE screen unblanking
tr: Nokia MCE ekran kararması önleyici

en: Non-deterministic optimizations when threaded
tr: İşlendiğinde belirleyici olmayan en iyileştirmeler

en: Non-key
tr: Tuş Yok

en: Non-ref
tr: Referans Yok

en: None
tr: Hiçbiri

en: Nordic (Latin-6)
tr: Nordik (Latin-6)

en: Norm of the stream (Automatic, SECAM, PAL, or NTSC).
tr: Akış normu (Kendiliğinden, SECAM, PAL, ya da NTSC).

en: Normal Size
tr: Normal boyut

en: Normal rate
tr: Normal oran

en: Normal/Repeat/Loop
tr: Normal/Yinele/Çevrim

en: Normalize volume to:
tr: Sesi şuna ayarla:

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
tr: Normal olarak paketleyici sonraki tam kare ile eşleştirme yapar.Bu ayar paketleyicinin bulunan ilk Ara (Intra) Kare ile eşleştirme yapmasını sağlar.

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
tr: Konum ve süreyi belirlemek için genellikle MPEG dosyalarının zaman damgalarını kullanıyoruz. Ancak bazen zaman damgaları kullanılamayabilir. Zaman damgası yerine bit hızını kullanmak için bu seçeneği devre dışı bırakın.

en: Not Set
tr: Ayarlanmamış

en: Note:
tr: Not:

en: Notify
tr: Uyar/Bildir

en: Now Playing
tr: Şu An Oynayan

en: Now playing
tr: Şimdi şunu dinliyor

en: Now preferred option to assign gradient bitmaps, put them as zone_0.bmp, zone_1.bmp etc. into one folder and set the foldername here
tr: Değişim bitmapleri için yeğlenen seçenek. Bunları zone_0.bmp, zone_1.bmp gibi hazırlayıp bir klasöre koyun ve klasörün adını buraya yazın

en: NullSoft demuxer
tr: NullSoft tekleyicisi

en: Number of 'P' frames per GOP
tr: Her GOP'taki 'P' karelerinin sayısı

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
tr: İki referans karesi arasında kodlanacak B karelerinin sayısı.

en: Number of CD blocks to get in a single read.
tr: Tek bir okumada alınacak CD bloklarının sayısı.

en: Number of DWT iterations
tr: DWT iterasyonlarının sayısı

en: Number of P frames between two I frames.
tr: İki I karesi arasındaki P karelerinin sayısı.

en: Number of audio buffers
tr: Ses ara belleği sayısı

en: Number of audio channels
tr: Ses kanalları sayısı

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
tr: Dönüştürülen ses kanallarının sayısı.

en: Number of blank pixels between bands.
tr: Bantlar arası boş piksel sayısı.

en: Number of channels
tr: Kanal sayısı

en: Number of channels information of the transcoded stream.
tr: Dönüştürülen akışın kanal sayısı bilgisi.

en: Number of clones
tr: Klon sayısı

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
tr: 1 ile 16 arasında olmak üzere, I ve P kareleri arasında kalan ardışık B karelerinin sayısı.

en: Number of days between two update checks
tr: İki güncelleme denetimi arasındaki gün sayısı

en: Number of frames (0 to 100)
tr: Kare sayısı (0 - 100)

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
tr: Düzeltme için dikkate alınacak kare sayısı (0-30 arasında)

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
tr: Bir anahtar kare için kodlanacak kare sayısı.

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
tr: Düşük gecikme  kipinde, bir karedeki yatay dilim sayısı

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
tr: Görüntünün yatay olarak kaç pencereye bölüneceği.

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed".
tr: Mozaikteki resim sütunlarının sayısı (yalnızca konumlama yöntemi "sabit" olarak seçildiyse kullanılır).

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
tr: Mozaikteki resim satırlarının sayısı (yalnızca konumlama yöntemi "sabit" olarak seçildiyse kullanılır).

en: Number of images for change
tr: Değiştirilecek resim sayısı

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
tr: DeckLink yakalamaları için giriş ses kanalı sayısı. 2, 8 ya da 16 olmalı. 0 değeri ses girişini devre dışı bırakır.

en: Number of levels of downsampling
tr: Aşağı örneklenecek düzey sayısı

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
tr: Hiyerarşik hareket kestirimi kipinde aşağı örnekleme yapılacak düzey sayısı

en: Number of lines for change
tr: Değiştirilecek satır sayısı

en: Number of loops for the logo animation.-1 = continuous, 0 = disabled
tr: Logo hareketi için çevrim sayısı. -1 = sürekli, 0 = devredışı

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
tr: Milisaniye cinsinden, metin güncellemeleri arasındaki süre. Bu ayar özellikle üstveri ya da zamana bağlı metinler kullanıyorsanız işe yarar.

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
tr: Milisaniye cinsinden, markanın görüntüleneceği süre. Varsayılan değer 0 (sürekli görünür).

en: Number of non black pixels
tr: Siyah olmayan piksel sayısı

en: Number of output channels
tr: Çıkış kanalları sayısı

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
tr: Başarılı sıra başlıkları arasındaki resim sayısı. Örneğin resim grubunun uzunluğu

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
tr: Görüntünün altından kırpılacak piksel sayısı.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
tr: Görüntünün solundan kırpılacak piksel sayısı.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
tr: Görüntünün sağından kırpılacak piksel sayısı.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
tr: Görüntünün üstünden kırpılacak piksel sayısı.

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
tr: Kırpıldıktan sonra görüntünün altına dolgulanacak piksel sayısı.

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
tr: Kırpıldıktan sonra görüntünün soluna dolgulanacak piksel sayısı.

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
tr: Kırpıldıktan sonra görüntünün sağına dolgulanacak piksel sayısı.

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
tr: Kırpıldıktan sonra görüntünün üstüne dolgulanacak piksel sayısı.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
tr: 1 ile 16 arasında olmak üzere, öngörmek için kullanılacak önceki kare sayısı. Bu ayar Anime'lerde etkilidir ancak canlı eylem kaynaklı malzemede çok az fark yaratır. Bazı kod çözücüler büyük referans kareleri değerleri ile çalışamazlar.

en: Number of puzzle columns
tr: Yap-boz sütun sayısı

en: Number of puzzle rows
tr: Yap-boz satır sayısı

en: Number of reference frames
tr: Referans karelerin sayısı

en: Number of rows
tr: Satır sayısı

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
tr: Beslemelere bağlı olarak gelen yenilemeler arasındaki saniye. 0 beslemeler asla güncellenmeyecek anlamına gelir.

en: Number of segments
tr: Parça sayısı

en: Number of segments to include in index
tr: Dizinde yer alacak parça sayısı

en: Number of steps to change current color to end color for dimming up the light in cinema style... (each step takes 40ms)
tr: Geçerli rengin bitiş rengine dönüşerek sinemadaki gibi aydınlatmaya geçilecek adım sayısı... (her adım 40ms)

en: Number of steps to change current color to pause color (each step takes 40ms)
tr: Geçerli rengin duraklatma rengine dönüşmesi için geçilecek adım sayısı (her adım 40ms).

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
tr: Görüntüleri tam ekranda oynatırken varsayılan olarak kullanılacak ekranların sayısı. Ekran sayılarının neye karşı geldiği görüntü aygıtı seçimi menüsünde bulunabilir.

en: Number of threads
tr: İş parçacıklarının sayısı

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
tr: Kod çözme için kullanılacak iş parçacıklarının sayısı. 0 kendiliğinden belirleneceği anlamına gelir.

en: Number of threads used for the transcoding.
tr: Biçim dönüşümü için kullanılan iş parçacıklarının sayısı.

en: Number of time the same input will be repeated
tr: Yinelenecek eş giriş sayısı.

en: Number of time to blend
tr: Kaç kez karıştırma yapılacağı

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
tr: Düşük gecikme  kipinde, bir karedeki dikey dilim sayısı

en: Number of vertical windows in which to split the video.
tr: Görüntünün dikey olarak kaç pencereye bölüneceği.

en: Number of video windows in which to clone the video.
tr: Görüntünün klonlanacağı görüntü penceresi sayısı.

en: Number of zones on bottom
tr: Alttaki kuşak sayısı

en: Number of zones on the bottom of the screen
tr: Ekranın altındaki kuşak sayısı.

en: Number of zones on the top of the screen
tr: Ekranın üstündeki kuşak sayısı.

en: Number of zones on top
tr: Üstteki kuşak sayısı

en: Nuv demuxer
tr: Nuv tekleyicisi

en: OGG demuxer
tr: OGG tekleyicisi

en: OK
tr: Tamam

en: OSD configuration importer
tr: EÜG yapılandırma alıcısı

en: OSD menu
tr: EÜG Menüsü

en: OSD menu pictures get a default timeout of 15 seconds added to their remaining time. This will ensure that they are at least the specified time visible.
tr: EÜG resimlerinin kalan sürelerine varsayılan olarak 15 saniye eklenir. Böylece en az belirtilen süre kadar görünür olmaları sağlanır.

en: OSS DSP device
tr: OSS DSP aygıtı

en: OSS input
tr: OSS girişi

en: Off
tr: Kapalı

en: Offset between the text and the shadow (in pixels, defaults to 2 pixels).
tr: Piksel cinsinden, metin ile gölge arasındaki kayıklık (varsayılan değer 2 piksel).

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
tr: Dışarı köprülenecekler (bridge_out) içinde belirtilen akış kimliklerine, içeri köprülenecek (bridge_in) akış kimliklerini ekler.

en: Offsets in order
tr: Sırayla kayıklıklar

en: Ogg Vorbis Quality
tr: Ogg Vorbis Kalitesi

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
tr: Dönüştürülen akışın Ogg Vorbis kalitesi.

en: Ogg/OGM muxer
tr: Ogg/OGM çoklayıcı

en: Oldies
tr: Eskiler

en: Olive
tr: Zeytin yeşili

en: On
tr: Açık

en: On Screen Display
tr: Ekran üzerinde gösterim

en: On Screen Display menu
tr: Ekran Üzerinde Gösterim Menüsü

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
tr: Akış oluşturulduktan sonra  <i>Ortam Görüntüleyici</i> penceresinden izlenebilir.

en: One instance when started from file
tr: Dosyadan başlatıldığında tek kopya çalışsın

en: One of '90', '180', '270', 'hflip' and 'vflip'
tr: Dönüşüm türleri '90 derece döndür', '180 derece döndür', '270 derece döndür', 'Yatay yansıt' ve 'Dikey yansıt' olabilir.

en: Online Documentation...
tr: Çevrimiçi Belgeler...

en: Online Forum...
tr: Çevrimiçi Forum...

en: Only decode a low resolution version of the video. This requires less processing power
tr: Görüntünün kodunu yalnızca düşük çözünürlüklü olarak çöz. Bu seçenek daha az işlemci gücü kullanır.

en: Only enable ES id at startup.
tr: Temel akış kimliğini yalnız başlangıçta etkinleştir.

en: Only forward descriptors from this SysID to the CAM.
tr: Yalnız bu SysId'den gelen belirteçleri Cam'a ilet.

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
tr: Yalnızca, programlar normal olarak transponder üzerinde tekleniyorsa kullanılır. Bu seçenek tekleştirmeyi devre dışı bırakır ve tüm programları alır.

en: Only your default E-Mail address will be submitted, including no further information.
tr: Başka bir bilgi olmadan, yalnızca varsayılan eposta adresiniz iletilecek.

en: Opacity
tr: Matlık

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
tr: Bindirilen yazının matlığı. 0 (tamamen saydam) ile 255 (tamamen mat) arasındadır.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
tr: Bindirilen yazının matlığı (saydamlığın karşıtı). 0 (tamamen saydam) ile 255 (tamamen mat) arasındadır.

en: Opacity of the logo
tr: Logo matlığı

en: Opaqueness
tr: Opaklık

en: Open
tr: Aç

en: Open &Capture Device...
tr: Yakalama Ay&gıtı Aç...

en: Open &Disc...
tr: &Disk Aç...

en: Open &File...
tr: &Dosya Aç..

en: Open &Folder...
tr: &Klasör Aç...

en: Open &Location from clipboard
tr: Panodan Bağ&lantı Konumu Aç

en: Open &Network Stream...
tr: Ağ &Akışı Aç..

en: Open &Network...
tr: &Ağ Aç...

en: Open &Recent Media
tr: Son Kullanılan O&rtamlar

en: Open BDMV folder
tr: BDMV klasörünü aç

en: Open Capture Device...
tr: Yakalama Aygıtı Aç...

en: Open CrashLog...
tr: Çökme Günlüğünü Aç...

en: Open D&irectory...
tr: &Klasör Aç...

en: Open Directory
tr: Klasör Aç

en: Open Disc...
tr: Disk Aç...

en: Open File
tr: Dosya Aç

en: Open File...
tr: Dosya Aç...

en: Open Folder
tr: Klasör Aç

en: Open Media
tr: Ortam Aç

en: Open Network...
tr: Ağ Aç...

en: Open Play&list...
tr: Oynatma &Listesi Aç...

en: Open RTP/UDP Stream
tr: RTP/UDP Akışı Aç

en: Open Recent
tr: Sonuncuyu Aç

en: Open Sound System
tr: Açık Ses Sistemi

en: Open Source
tr: Kaynak Aç

en: Open URL
tr: İnternet Adresi Aç

en: Open VIDEO_TS folder
tr: VIDEO_TS klasörünü aç

en: Open VLM configuration...
tr: VLM Yapılandırması Aç...

en: Open a medium
tr: Ortam Aç

en: Open a skin file
tr: Bir tema dosyası aç

en: Open audio in exclusive mode.
tr:  Sesi özel kullanım kipinde aç.

en: Open media...
tr: Ortam aç...

en: Open playlist
tr: Oynatma Listesi aç

en: Open playlist...
tr: Oynatma Listesi Aç...

en: Open skin ...
tr: Tema aç...

en: Open subtitles
tr: Alt yazıları aç

en: Open subtitles file
tr: Altyazı dosyalarını aç

en: Open subtitles...
tr: Altyazı Aç...

en: Open the file with synchronous writing.
tr: Dosyayı eş zamanlı yazma ile aç.

en: Open the indicated Teletext page.Default page is index 100
tr: Burada belirtilen teletext sayfasını aç. Varsayılan sayfa 100 numaralı açılış sayfasıdır.

en: OpenCV example
tr: OpenCV örneği

en: OpenCV face detection example filter
tr: OpenCV yüz algılama örnek süzgeci

en: OpenCV filter chroma
tr: OpenCV süzgeci renk doygunluğu

en: OpenCV internal filter name
tr: OpenCV iç süzgeç adı

en: OpenCV video filter wrapper
tr: OpenCV görüntü süzgeci sarıcı

en: OpenGL ES 2 extension
tr: OpenGL ES 2 eklentisi

en: OpenGL ES extension
tr: OpenGL ES eklentisi

en: OpenGL GLX video output (XCB)
tr: OpenGL GLX görüntü çıkışı (XCB)

en: OpenGL acceleration is not supported on your Mac
tr: Kullandığınız Mac üzerinde OpenGL hızlandırması desteklenmiyor

en: OpenGL extension
tr: OpenGL eklentisi

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
tr: Gömülü Sistemler için OpenGL 2 görüntü çıkışı

en: OpenGL for Embedded Systems video output
tr: Gömülü Sistemler için OpenGL görüntü çıkışı

en: OpenGL video output
tr: OpenGL görüntü çıkışı

en: OpenGL video output (experimental)
tr: OpenGL görüntü çıkışı (deneysel)

en: OpenMAX DL image processing
tr: OpenMAX DL resim işleme

en: OpenSLES audio output
tr: OpenSLES ses çıkışı

en: Opening
tr: Açılıyor

en: Optical SDI
tr: Optik SDI

en: Optical drive
tr: Optik sürücü

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
tr: Ekranı önceden belirlenmiş boyda parçalara bölerek yakalamayı en iyileştir (16 iyi bir değer olabilir, 0 devre dışı anlamına gelir).

en: Option Setup
tr: Ayar Yapılandırması

en: Options
tr: Seçenekler

en: Ordinate of the capture region in pixels.
tr: Yakalama bölgesinin piksel cinsinden dikey koordinatı.

en: Original Format
tr: Özgün Biçim

en: Original ID
tr: Özgün Kimlik

en: Original Performer
tr: Özgün Oyuncu

en: Original Size
tr: Özgün Boyut

en: Original audio
tr: Özgün ses

en: Other
tr: Diğer

en: Outline
tr: Taslak

en: Outline Color
tr: Çerçeve Rengi

en: Outline Thickness
tr: Çerçeve Kalınlığı

en: Outline color
tr: Çerçeve rengi

en: Outline opacity
tr: Çerçeve matlığı

en: Outline thickness
tr: Çerçeve kalınlığı

en: Output
tr: Çıkış

en: Output (canvas) image height
tr: Çıkış (tuval) resminin boyubu ayarlar.

en: Output (canvas) image width
tr: Çıkış (tuval) resminin enini ayarlar.

en: Output Color Filtermode
tr: Çıkış Renk Süzgeç Kipi

en: Output Color filter mode
tr: Çıkış rengi süzgeç kipi

en: Output Destination
tr: Çıkış Hedefi

en: Output FIFO
tr: FIFO Çıkış

en: Output File
tr: Çıkış Dosyası

en: Output Method
tr: Çıkış Yöntemi

en: Output Port
tr: Çıkış Kapısı

en: Output URL
tr: Çıkış İnternet Adresi

en: Output access method
tr: Çıkış erişim yöntemi

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
tr: Bellek görüntüsünün çıkış renk doygunluğu. 4 karakterli bir dizgedir. Örneğin "RV32".

en: Output destination
tr: Çıkış hedefi

en: Output device
tr: Çıkış aygıtı

en: Output file
tr: Çıkış dosyası

en: Output format
tr: Çıkış biçimi

en: Output height
tr: Çıkışın boyu

en: Output method to use for the stream.
tr: Bu akış için kullanılacak çıkış yöntemi.

en: Output module
tr: Çıkış modülü

en: Output module:
tr: Çıkış modülü:

en: Output modules
tr: Çıkış Modülleri

en: Output muxer
tr: Çıkış çoklayıcı

en: Output picture aspect ratio
tr: Çıkış resmi en boy oranı

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA
tr: Çıkıştaki Teletext altyazıları RGBA yerine metin olur.

en: Output video height.
tr: Çıkış görüntüsünün boyu.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
tr: Çıkış görüntüsü gri tonlamalı. Renk bilgisinin kodu çözülmeyerek işlemci gücünden kazanıldı.

en: Output video width.
tr: Çıkış görüntüsünün eni.

en: Output volume for analog output: 0 for silence, 1..255 from almost silent to very loud.
tr: Analog çıkışın ses düzeyi: 0 sessiz, 1 ile 255 arasında düşük sesten yükseğe doğru.

en: Output width
tr: Çıkışın eni

en: Output/Written/Sent
tr: Çıkış/Yazıldı/Gönderildi

en: Output:
tr: Çıkış:

en: Overall brightness of your LED stripes
tr: LED şeritlerinin genel parlaklığını ayarlar.

en: Overlap Length
tr: Bindirme Genişliği

en: Overlap fix
tr: Örtüşme düzeltmesi

en: Overlap of motion compensation blocks
tr: Hareket dengeleme bloklarının örtüşmesi

en: Overlay
tr: Bindirme

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
tr: Görüntü bindirme, grafik kartınızın donanım hızlandırma yeteneğidir (görüntüyü doğrudan işleme yeteneği). VLC varsayılan olarak bu özelliği kullanmayı dener.

en: Overlay subtitles on the video
tr: Altyazıları görüntü üzerine bindir

en: Overlay video output
tr: Bindirmeli görüntü çıkışı

en: Overlays
tr: Bindirmeler

en: Overlays/Subtitles
tr: Bindirmeler/Altyazılar

en: Override page
tr: Sayfanın yerine geç

en: Override parameters
tr: Yerine konacak parametreler

en: Override the default data/share search path.
tr: Varsayılan veri/paylaşım arama yolu yerine verileni kullanır.

en: Override the default track description.
tr: Varsayılan iz açıklamasının yerine altyazı açıklamasını kullanır.

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
tr: Gösterilen sayfanın yerine geç, altyazılarınız görünmüyorsa bunu deneyin (-1 = aktarılan akıştan kendin algıla, 0 = teletext'ten kendin algıla, >0 = geçerli sayfa numarası, genellikle 888 ya da 889'dur).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
tr: Saniyedeki kare hızının normal ayarları yerine geç. Bu ayar yalnızca MicroDVD ve SubRIP (SRT) altyazılarında geçerlidir.

en: P&layback
tr: &Oynatım

en: PAL N Argentina
tr: PAL N Arjantin

en: PCR interval (ms)
tr: PCR aralığı (ms)

en: PES maximum size
tr: En büyük PES boyutu

en: PLS playlist import
tr: PLS  oynatma listesini al

en: PMT Program numbers
tr: PMT Program numaraları

en: PNG video decoder
tr: PNG görüntü kod çözücüsü

en: PORTAUDIO audio output
tr: PortAudio Ses Çıkışı

en: PS muxer
tr: PS Çoklayıcı

en: PSNR computation
tr: PSNR hesaplaması

en: PVA demuxer
tr: PVA tekleyicisi

en: PVR radio device
tr: PVR radyo aygıtı

en: PVR video device
tr: PVR görüntü aygıtı

en: Pace
tr: Hız

en: Packet Size
tr: Paket Boyutu

en: Packet size in bytes to decrypt
tr: Bayt cinsinden, çözülecek paket sayısı

en: Packet size in bytes to encrypt
tr: Bayt cinsinden, şifrelenecek paket sayısı

en: Packetizer modules settings
tr: Paketleyici modülleri ayarları

en: Packetizers
tr: Paketleyiciler

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
tr: Paketleyiciler, temel akışları çoklanmadan önce önişlemden geçirmekte kullanılır. Bu ayar belli bir paketleyiciye bağlı kalınmasını sağlar. Ancak bunu yapmasanız daha iyi olur.
    Onun yerine, her bir paketleyicinin varsayılan parametrelerini düzenleyebilirsiniz.

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
tr: Paketler doğru zamanda birer birer ya da gruplar halnde gönderilebilir. Bir kerede gönderilecek paket sayısını seçebilirsiniz. Bu seçenek, yüklü çalışan sistemlerde zamanlanmış yükün azaltılmasını sağlar.

en: Pad video
tr: Görüntüyü dolgula

en: Padd
tr: Dolgula

en: Page
tr: Sayfa

en: Panjabi
tr: Macedonian

en: Panoramix
tr: Panoramik

en: Panoramix: wall with overlap video filter
tr: Panoramik: Bindirme Görüntü Süzgeciyle Duvar

en: Parametric Equalizer
tr: Parametrik Dengeleyici

en: Partial Extract
tr: Kısmi Ayıklama

en: Partitions to consider
tr: Ele alınacak bölümler

en: Partitions to consider in analyse mode: 
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
tr: İnceleme kipinde ele alılnacak bölümler: 
     - hiç : 
     - hızlı  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - yavaş  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - tüm   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4, p8x8 gereksinir. i8x8, 8x8dct gereksinir).

en: Party
tr: Parti

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
tr: Varsayılan PulseAudio kaynağını açmak için Pass pulse:// ya da belirli bir kaynağı açmak için pulse://KAYNAKADI yazın.

en: Password
tr: Parola

en: Password file
tr: Parola dosyası

en: Password for HTTP Proxy
tr: HTTP vekil için parola

en: Password for target device.
tr: Hedef aygıtın parolası.

en: Password for the database
tr: Veri tabanı parolası

en: Password that will be requested to access the stream.
tr: Akışa erişmek için istenecek parola.

en: Password that will be used for the connection.
tr: Bağlantı için gereken parola.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
tr: SOCKS vekil sunucuya bağlanmak için parola.

en: Password:
tr: Parola:

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Path
tr: Yol

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
tr: Kare ara belleği, bellek haritası dosyasının yolu

en: Path to OSD menu images
tr: EÜG menü resimlerinin yolu

en: Path to the OSD menu images. This will override the path defined in the OSD configuration file.
tr: EÜG resimlerinin yolu. Bu bilgi, EÜG yapılandırma dosyasında tanımlanan yolun yerini alır.

en: Path to the file containing the SQLite database
tr: SQLite veritabanı dosyasının yolu

en: Path to the index file to create
tr: Dizin dosyasının oluşturulacağı yol

en: Path to the media in the Zip archive
tr: Zip arşivi içindeki ortamın yolu

en: Path to the projectM preset directory
tr: projectM ön ayar klasörünün yolu

en: Path to the skin to use.
tr: Kullanılacak temanın yolu.

en: Pause
tr: Duraklat

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
tr: Oynatma listesindeki her ögeyi son karede duraklatır.

en: Pause on the last frame of a video
tr: Görüntünün son karesinde bekle

en: Pause only
tr: Yalnızca duraklat

en: Pause playback when minimized
tr: Küçültüldüğünde oynatmayı duraklat

en: Pause the playback
tr: Oynatmayı duraklat

en: Pause the video playback when minimized
tr: Küçültüldüğünde görüntü oynatmayı duraklat

en: Pause-Blue
tr: Duraklatma- Mavi

en: Pause-Fadesteps
tr: Duraklatma kısma adımları

en: Pause-Green
tr: Duraklatma-Yeşil

en: Pause-Red
tr: Duraklatma-Kırmızı

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Peak bitrate in VBR mode.
tr: VBR kipindeki en yüksek bit hızı.

en: Peak extra width
tr: Tepe ekstra yüksekliği

en: Peak height
tr: Tepe yüksekliği

en: Peak protection
tr: Tepe koruması

en: Percent
tr: Yüzde

en: Percentage of stride to overlap
tr: Bindirmenin uzun adım yüzdesi

en: Percentage of the line to consider while checking for black lines. This allows skipping logos in black borders and crop them anyway.
tr: Siyah satırlar denetlenirken hesaba katılacak satır yüzdesi. Bu seçenek, siyah kenarlıklardaki logoları atlayarak onların da kırpılmasını sağlar.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
tr: Hızlı (daha hızlı şifreleyicileri kullanır)

en: Performance options
tr: Başarım seçenekleri

en: Performers
tr: Oyuncular

en: Persian
tr: Farsça

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
tr: Philips OGT (SVCD Altyazıları) Kod Çözücüsü

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
tr: Philips OGT (SVCD altyazı) paketleyicisi

en: Phosphor
tr: Fosfor

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
tr: 4:2:0 girişi için fosfor doygunluk kipi

en: Phosphor old field dimmer strength
tr: Fosfor eski alan kısma gücü

en: Physical channel
tr: Fiziksel kanal

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
tr: Renk doygunluğu biçimini seçmek, görüntünün bu biçime dönüştürülmesini gerektirir.

en: Picture
tr: Resim

en: Picture aspect-ratio n:m
tr: Resim en boy oranı n:m

en: Picture brightness or black level.
tr: Resim parlaklığı ya da siyah düzeyi

en: Picture coding mode
tr: Resim kodlama kipi

en: Picture contrast or luma gain.
tr: Resim karşıtlığı ya da luma kazancı.

en: Picture gain.
tr: Resim kazancı.

en: Picture rotation angle (in degrees).
tr: Derece cinsinden, resmi döndürme açısı.

en: Picture saturation or chroma gain.
tr: Resim doygunluğu ya da renk doygunluğu kazancı.

en: PictureFlow View
tr: Resim Akış Görünümü

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
tr: Mozaik bileşenlerinden gelen resimler bu değere göre milisaniye cinsinden geciktirilir. Yüksek değerler için giriş ön belleklemesini arttırmanız gerekir.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
tr: Görüntü çıkışlarından gelen resimler bu değere göre geciktirilecek. Değer, 100 milisaniyeden büyük ya da eşit olmalı. Yüksek değerler için ön bellekleme değerlerini arttırmalısınız.

en: Pitch
tr: Pitch (temel fr.)

en: Pixel depth of the frame buffer
tr: Kare ara belleğinin piksel cinsinden derinliği

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
tr: Yakalama bölgesinin piksel yüksekliği, tam yükseklik için 0 yazın

en: Pixel height of the frame buffer
tr: Kare ara belleğinin piksel cinsinden boyu

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
tr: Yakalama bölgesinin piksel genişliği, tam genişlik için 0 yazın

en: Pixel width of the frame buffer
tr: Kare ara belleğinin piksel cinsinden eni

en: Pixels to crop from bottom
tr: Alttan kırpılacak pikseller

en: Pixels to crop from left
tr: Soldan kırpılacak pikseller

en: Pixels to crop from right
tr: Sağdan kırpılacak pikseller

en: Pixels to crop from top
tr: Üstten kırpılacak pikseller

en: Pixels to padd to bottom
tr: Alta dolgulanacak pikseller

en: Pixels to padd to left
tr: Sola dolgulanacak pikseller

en: Pixels to padd to right
tr: Sağa dolgulanacak pikseller

en: Pixels to padd to top
tr: Üste dolgulanacak pikseller

en: Pixels with a saturation lower than this will be ignored. Should be greater than one for letterboxed videos.
tr: Bu değerden düşük renk doygunluğuna sahip pikseller yok sayılır. Letterbox biçimindeki görüntüler için 1'den büyük olmalıdır.

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
tr: Görüntü üzerinde başlığın nerede gösterileceği (varsayılan alt ortada).

en: Placeholder delay
tr: Yeralıcı gecikmesi

en: Play
tr: Oynat

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
tr: Oynat
    Eğer oynatma listesi boş ise, bir ortam aç

en: Play List
tr: Oynatma Listesi

en: Play and exit
tr: Oynat ve çık

en: Play and pause
tr: Oynat ve duraklat

en: Play and stop
tr: Oynat ve durdur

en: Play another media synchronously
tr: Eş zamanlı olarak başka bir ortamı oynat

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
tr: Başka bir ortamı eş zamanlı olarak oynat (ek ses dosyası, ...)

en: Play as is
tr: Olduğu gibi oynat

en: Play chapters in the order specified in the segment.
tr: Sıralanmış bölümleri parçada belirtildiği gibi oynatır.

en: Play files randomly forever
tr: Dosyaları sürekli rastgele oynat

en: Play locally the stream while streaming it.
tr: Akışı alınmaktayken yerel olarak oynat.

en: Play only
tr: Yalnızca oynat

en: Play playlist bookmark 1
tr: Yer imi 1'i oynat

en: Play playlist bookmark 10
tr: Yer imi 10'u oynat

en: Play playlist bookmark 2
tr: Yer imi 2'yi oynat

en: Play playlist bookmark 3
tr: Yer imi 3'ü oynat

en: Play playlist bookmark 4
tr: Yer imi 4'ü oynat

en: Play playlist bookmark 5
tr: Yer imi 5'i oynat

en: Play playlist bookmark 6
tr: Yer imi 6'yı oynat

en: Play playlist bookmark 7
tr: Yer imi 7'yi oynat

en: Play playlist bookmark 8
tr: Yer imi 8'i oynat

en: Play playlist bookmark 9
tr: Yer imi 9'u oynat

en: Play&list
tr: Oynatma &Listesi

en: Play/Pause
tr: Oynat/Duraklat

en: Playback
tr: Oynatım

en: Playback Buttons
tr: Oynatma Düğmeleri

en: Playback Rate
tr: Oynatma Hızı

en: Playback Speed
tr: Oynatma Hızı

en: Playback control
tr: Oynatma denetimleri

en: Playback failure
tr: Oynatma hatası

en: Playback speed
tr: Oynatma hızı

en: Played
tr: Oynatılan

en: Played buffers
tr: Oynatılmış ara bellekler

en: Player...
tr: Oynatıcı...

en: Playing some media.
tr: Bir ortam oynatılıyor.

en: Playlist
tr: Oynatma Listesi

en: Playlist Files
tr: Oynatma Listeleri

en: Playlist Files|
tr: Oynatma Listeleri|

en: Playlist bookmark 1
tr: Oynatma listesi yer imi 1

en: Playlist bookmark 10
tr: Oynatma listesi yer imi 10

en: Playlist bookmark 2
tr: Oynatma listesi yer imi 2

en: Playlist bookmark 3
tr: Oynatma listesi yer imi 3

en: Playlist bookmark 4
tr: Oynatma listesi yer imi 4

en: Playlist bookmark 5
tr: Oynatma listesi yer imi 5

en: Playlist bookmark 6
tr: Oynatma listesi yer imi 6

en: Playlist bookmark 7
tr: Oynatma listesi yer imi 7

en: Playlist bookmark 8
tr: Oynatma listesi yer imi 8

en: Playlist bookmark 9
tr: Oynatma listesi yer imi 9

en: Playlist has only %d elements
tr: Oynatma listesinde yalnızca %d öge var.

en: Playlist...
tr: Oynatma Listesi...

en: Please enter a network URL:
tr: Bir ağ İnternet adresi yazın:

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
tr: %s ile sftp bağlantısı kurmak için geçerli bir kullanıcı adı ve parola yazın

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
tr: Realm %s için geçerli bir kullanıcı adı ve parola yazın.

en: Please enter a valid login name and a password.
tr: Geçerli bir kullanıcı adı ve parola yazın.

en: Please enter the URL or path to the media you want to play
tr: Lütfen oynatmak istediğiniz ortamın İnternet adresini ya da yolunu yazın

en: Please enter the new profile name.
tr: Lütfen yeni profil adını yazın.

en: Please provide one of the following parameters:
tr: Lütfen şu parametrelerden birini belirtin:

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
tr: Lütfen bir kullanıcı adı atayın yahut audioscrobbler eklentisini devredışı bırakarak VLC yazılımını yeniden başlatın.
    Bir hesap açmak için  http://www.last.fm/join/ adresine gidin.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
tr: Yazı tipi önbelleğiniz yeniden yapılandırılırken bekleyin.
    Bu işlem en çok bir kaç dakika sürer.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
tr: Lütfen yazı tipi önbelleğiniz oluşturulurken bekleyin.
    Bu işlem bir dakikadan az sürmelidir.

en: Plu&gins and extensions
tr: Eklentiler ve &geliştirmeler

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Plugins and extensions
tr: Uyumlu ekler ve geliştirmeler

en: Podcast Author
tr: Podcastı Hazırlayan

en: Podcast Category
tr: Podcast Kategorisi

en: Podcast Copyright
tr: Podcast Telif Hakkı

en: Podcast Duration
tr: Podcast Süresi

en: Podcast Info
tr: Podcast Bilgisi

en: Podcast Keywords
tr: Podcast Anahtar Kelimeleri

en: Podcast Link
tr: Podcast Bağlantısı

en: Podcast Publication Date
tr: Podcast Yayın Tarihi

en: Podcast Size
tr: Podcast Boyutu

en: Podcast Subcategory
tr: Podcast Altkategorisi

en: Podcast Subtitle
tr: Podcast Altyazısı

en: Podcast Summary
tr: Podcast Özeti

en: Podcast Type
tr: Podcast Tipi

en: Podcast URLs list
tr: Podcast İnternet adres listesi

en: Podcast parser
tr: Podcast yorumcusu

en: Podcasts
tr: Podcast'ler

en: Polarization (Voltage)
tr: Polarizasyon (Gerilim)

en: Polish
tr: Polonyaca

en: Port
tr: Kapı

en: Port for the database
tr: Veritabanı kapısı

en: Port to use for the RTP source of the session
tr: Oturumun RTP kaynağı için kullanılacak kapı

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
tr: HTTP üzerinden RTSP/RTP tüneli için kullanılacak kapı.

en: Portaudio identifier for the output device
tr: Çıkış aygıtı için portaudio tanımlayıcısı.

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Position
tr: Konum

en: Position Control
tr: Konumu Değiştirsin

en: Position of video title
tr: Görüntü başlığının konumu

en: Positioning method
tr: Konumlandırma yöntemi

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
tr: Mozaik konumlandırma yöntemi. auto: en uygun satır ve sütun sayısını kendiliğinden seçer.sabit: kullanıcının belirlediği satır ve sütun sayısını kullanır. kayıklıklar: her resim için kullanıcının belirlediği kayıklıkları kullanır.

en: Post processing
tr: Art İşleme

en: Post processing quality
tr: Art işleme kalitesi

en: Post-Processing Quality
tr: Art İşleme Kalitesi

en: Posterize
tr: Posterleştir

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
tr: Posterleştirme düzeyi (renk sayısı bu değerin küpüdür)

en: Posterize video by lowering the number of colors
tr: Renk sayısını azaltarak görüntüyü posterleştirir

en: Posterize video filter
tr: Posterleştirme görüntü süzgeci

en: Postproc
tr: Art İşleme

en: Power Management Inhibitor
tr: Güç Yönetimi Engelleyici

en: Power line frequency
tr: Enerji hattı frekansı

en: Power line frequency anti-flicker filter.
tr: Enerji hattı frekansı titreşimi önleyici.

en: Pranks
tr: Şaka

en: Pre&vious
tr: Önceki

en: Pre-motion estimation
tr: Ön hareket kestirimi

en: Preamp
tr: Kuvvetlendirme

en: Preamp
tr: Kuvvetlendirme

en: Preamp:
tr: Ön güçlendirme:

en: Preamp:
tr: Ön Kuvvetlendirme:

en: Prefer native stream recording
tr: Doğal akış kaydını yeğle

en: Preferences
tr: Seçenekler

en: Preferences file could not be saved
tr: Ayar dosyası kaydedilemedi

en: Preferences...
tr: Seçenekler...

en: Preferred Audio language
tr: Yeğlenen Ses dili

en: Preferred Subtitle Language
tr: Seçilen Altyazı Dili

en: Preferred audio language:
tr: Yeğlenen ses dili:

en: Preferred decoders list
tr: Yeğlenen kod çözücüler listesi

en: Preferred encoders list
tr: Yeğlenen kodlayıcılar listesi

en: Preferred packetizer list
tr: Yeğlenen paketleyici listesi

en: Preferred subtitles language
tr: Yeğlenen altyazı dili

en: Preferred video resolution
tr: Yeğlenen görüntü çözünürlüğü

en: Prefilter
tr: Önsüzme

en: Prefix
tr: Önek

en: Prefix of the destination file automatically generated
tr: Kendiliğinden üretilen hedef dosya adının ön eki.

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
tr: Çıkış dosya adlarının ön eki. Değiştir doğru değilse, çıkış dosya adları "önek.SAYI.biçim" şeklinde olacaktır.

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
tr: Aynı klasördeki matroska dosyalarını önceden yükleyerek bağlantılı parçaları bulur (kırık dosyalar için iyi değil).

en: Preparer
tr: Hazırlayan

en: Preset
tr: Öntanımlar

en: Preset to use for the equalizer.
tr: Dengeleyicinin kullanacağı öntanım.

en: Press menu select or pause to continue.
tr: Devam etmek için Menü Seç yada Duraklat'a basın

en: Press new keys for
    "%@"
tr: Şunun için yeni kısayol tuşlarına basın:
    "%@"

en: Press the new keys for
tr: Şunun için yeni tuşlara basın:

en: Prev
tr: Önceki

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous / Backward
tr: Önceki/Geriye

en: Previous Channel
tr: Önceki Kanal

en: Previous Chapter/Title
tr: Önceki Bölüm/Başlık

en: Previous chapter
tr: Önceki bölüm

en: Previous media in the playlist
tr: Listede bir önceki ortam

en: Previous media in the playlist, skip backward when keep-pressed
tr: Listede bir önceki ortam. Basılı tutuldukça geriye atlamayı sürdür

en: Previous title
tr: Önceki başlık

en: Primary language (Analog TV tuners only)
tr: Öncelikli dil (yalnız analog TV alıcıları)

en: Primary language left, Secondary language right
tr: Öncelikli dil solda, ikinci dil sağda

en: Print stats for each frame.
tr: Her kare için istatistikleri yazdır.

en: Privacy / Network Interaction
tr: Gizlilik / Ağ Etkileşimi

en: Privacy and Network Access Policy
tr: Gizlilik ve Ağ Erişimi Politikaları

en: Producer
tr: Yapımcı

en: Product
tr: Ürün

en: Profile
tr: Profil

en: Profile Name
tr: Profil Adı

en: Program Guide
tr: Program Kılavuzu

en: Programs
tr: Programlar

en: Protect against sound clipping
tr: Sesin çok yükselerek kırpılmasına karşı koruma sağlar.

en: Protocol
tr: Protokol

en: Providers Source Content
tr: Sağlayıcının Kaynak İçeriği

en: Pseudo raw video decoder
tr: Sözde ham görüntü çözücüsü

en: Pseudo raw video packetizer
tr: Sözde ham görüntü paketleyicisi

en: Psychedelic
tr: Psikedelik

en: Psychedelic video filter
tr: Psikedelik Görüntü Süzgeci

en: Psycho-acoustic model
tr: Psiko-akustik model

en: Publisher
tr: Yayıncı

en: PulseAudio input
tr: PulseAudio girişi

en: Pulseaudio audio output
tr: Pulseaudio ses çıkışı

en: Pure-interlaced mode.
tr: Saf taramalı kip.

en: Purple
tr: Eflatun

en: Puzzle
tr: Bulmaca

en: Puzzle game
tr: Yap-Boz oyunu

en: Puzzle interactive game video filter
tr: Bulmaca: Etkileşimli Oyun Görüntü Süzgeci

en: QP curve compression
tr: QP eğim sıkıştırması

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
tr: QP eğim sıkıştırması. 0.0 (CBR) ile 1.0 (QCP) arasındadır.

en: QP difference between chroma and luma
tr: Renk doygunluğu ile luma arasındaki QP farkı

en: QP difference between chroma and luma.
tr: Renk doygunluğu ile luma arasındaki QP farkı.

en: QP factor between I and P
tr: I ile P arasında QP çarpanı

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
tr: I ile P arasında QP çarpanı. 1.0 ile 2.0 arasındadır.

en: QP factor between P and B
tr: P ile B arasında QP çarpanı

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
tr: P ile B arasında QP çarpanı. 1.0 ile 2.0 arasındadır.

en: Qt interface
tr: Qt Arayüzü

en: Quality factor to use in constant quality mode
tr: Sabit kalite kipinde kullanılacak kalite çarpanı

en: Quality level
tr: Kalite düzeyi

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
tr: Hareket vektörlerinin kodlaması için kalite düzeyi. Bu ayar kodlamayı aşırı yavaşlatabilir.

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
tr: Art işleme kalitesi... Geçerli aralık 0 (devredışı) ile 6 (en yüksek) arasındadır.
    Daha yüksek değerler daha fazla işlemci gücü gerektirir, ancak daha kaliteli resimler üretir.
    Varsayılan süzgeç zinciri ile, değerler şu süzgeçleri haritalar:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: Quality-based VBR
tr: Kalite tabanlı VBR

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
tr: P kareleri ile karşılaştırıldığında I kareleri için kuantalama çarpanı (örneğin 1.0 0> I ve P kareleri için aynı kuantalama ölçeği).

en: Quantizer scale
tr: Kuantalayıcı ölçeği

en: Quick &Open File...
tr: Hızlı D&osya Aç...

en: QuickTime Media Link importer
tr: QuickTime Ortam Bağlantısı alıcı

en: QuickTime library decoder
tr: QuickTime kitaplığı kod çözücüsü

en: Quicktime Capture
tr: Quicktime Yakala

en: Quiet mode
tr: Sessiz kip

en: Quiet synchro
tr: Sessizce eşleştir

en: Quit
tr: Çıkış

en: Quit VLC
tr: VLC Yazılımından Çık

en: Quit after Playback
tr: Oynattıktan Sonra VLC Yazılımını Kapat

en: Quit at the end of playlist
tr: Oynatma listenin sonuna gelince çık

en: RAM playlist import
tr: RAM oynatma listesini al

en: RD based mode decision for B-frames
tr: B kareleri için RD tabanlı kip kararı

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
tr: B kareleri için RD tabanlı kip kararı. Bu seçenek subme 6 ya da daha üstüne gerek duyar

en: RGB component to extract
tr: Ayıklanacak RGB bileşeni

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
tr: Ayıklanacak RGB bileşeni. Kırmızı için 0, Yeşil için 1 ve Mavi için 2.

en: RMS/peak
tr: RMS/Tepe

en: RSS and Atom feed display
tr: RSS ve Atom Beslemesi Gösterimi

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
tr: RSS/Atom beslemesi '|' (pipe) ile ayrılmış İnternet adresleri.

en: RTCP (local) port
tr: RTCP (yerel) kapısı

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
tr: RTCP paketleri bu aktarım kuralları kapısından alınacak. Sıfır ise çoklanmış RTP/RTCP kullanılır.

en: RTMP
tr: RMTP

en: RTMP input
tr: RTMP girişi

en: RTMP stream output
tr: RTMP akışı çıkışı

en: RTP over RTSP (TCP)
tr: RTSP (TCP) üzerinden RTP

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
tr: RTP paketleri, bu güvenli RTP paylaşılmış gizli ana anahtarı ile yetkilendirilip çözülür. Anahtar 32 karakter uzunluğunda onaltılık bir dizge olmalıdır.

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
tr: RTP paketleri son alınan paketten sonra pek çok paketle çok sonradan gelirlerse (örneğin geçmişte) elenirler.

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
tr: RTP paketleri son alınan paketten sonra pek çok paketle çok önce gelirlerse (örneğin gelecekte) elenirler.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
tr: Bu, güvenli RTP paylaşılmış ana güvenlik anahtarı ile RTP paketlerinin bütünlüğü korunur ve şifrelenir. Anahtar 32 karakter uzunluğunda onaltılık bir dizge olmalıdır.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
tr: Dinamik yükler için RTP yük biçimi kestirimi

en: RTP source timeout (sec)
tr: RTP kaynak zaman aşımı (saniye)

en: RTP stream output
tr: RTP Akış Çıkışı

en: RTP/RTCP multiplexing
tr: RTP/RTCP çoklama

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
tr: RTP/RTSP/SDP Tekleyici (Live555 kullanarak)

en: RTSP VoD
tr: RTSP VOD

en: RTSP VoD server
tr: RTSP VOD Sunucusu

en: RTSP announce
tr: RTSP anonsu

en: RTSP authentication
tr: RTSP yetkilendirmesi

en: RTSP password
tr: RTSP parolası

en: RTSP server address
tr: RTSP sunucu adresi

en: RTSP server port
tr: RTSP sunucu kapısı

en: RTSP session timeout (s)
tr: RTP oturumu zaman aşımı (saniye)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
tr: RTSP oturumları, bu süre boyunca bir RTSP isteği alınmadığında kapatılır. Negatif ya da 0 değerleri zaman aşımını devre dışı bırakır. Varsayılan değer: 60 (bir dakika).

en: RTSP user name
tr: RTSP kullanıcı adı

en: RTSP/RTP access and demux
tr: RTSP/RTP erişim ve tekleme

en: RV32 conversion filter
tr: RV32 dönüştürme süzgeci

en: Radio device
tr: Radyo Aygıtı

en: Radio device name
tr: Radyo aygıtı adı

en: Radius
tr: Çap

en: Radius in pixels
tr: Piksel cinsinden çap

en: Raise the interface above all other windows.
tr: Arayüzü tüm diğer pencerelerin üzerine yerleştir.

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
tr: Karenin çerçevesindeki büyük bloklar için kuantalayıcıyı arttırır (varsayılan: 0.0).

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
tr: Yüksek ön karmaşıklık içeren büyük bloklar için kuantalayıcıyı arttırır (varsayılan: 0.0).

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
tr: Çok parlak makro bloklar için kuantalamayı arttırır (varsayılan: 0.0).

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
tr: Çok karanlık büyük bloklar için kuantalayıcıyı arttırır (varsayılan: 0.0).

en: Random
tr: Rastgele

en: Random Off
tr: Rastgele Kapalı

en: Random On
tr: Rastgele Açık

en: Rate control buffer aggressiveness
tr: Hız denetimi arabelleği girişkenliği

en: Rate control buffer aggressiveness.
tr: Hız denetimi arabelleği girişkenliği.

en: Rate control buffer size
tr: Hız denetimi ara belleği boyutu

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
tr: Hız denetimi arabelleği boyutu (kbayt). Daha büyük boyut daha iyi hız denetimi sağlar ancak akışta gecikmelere yol açabilir.

en: Rate control method
tr: Hız denetimi yöntemi

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
tr: Milisaniye cinsinden, her oynatım saniyesindeki kaymanın, tarama derinliğinin değişimindeki hızı.

en: Rating
tr: Beğeni

en: Ratio
tr: Oran

en: Ratio max (x 1000)
tr: En büyük oran (x 1000)

en: Ratio of B frames
tr: B kareleri oranı

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
tr: Kaydedilecek resimlerin oranı. 3, her üç resimden biri kaydedilecek demektir.

en: Ratio of key frames
tr: Anahtar karelerin oranı

en: Raw audio demuxer
tr: Ham Ses Tekleyicisi

en: Raw audio encoder
tr: Ham ses kodlayıcısı

en: Raw video demuxer
tr: Ham Görüntü Tekleyicisi

en: Raw/Log Audio decoder
tr: Ham/Günlük Ses  kod çözücü

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
tr: VLM başlatılır başlatılmaz, burada belirtilen yapılandırma dosyası okunur.

en: Read a file that is being constantly updated (for example, a JPG file on a server). You should not globally enable this option as it will break all other types of HTTP streams.
tr: Sürekli güncellenen bir dosyayı okur (örneğin bir sunucu üzerindeki JPG dosyasını). Bu seçenek tüm diğer HTTP akışlarını keseceğinden genel olarak etkinleştirmemelisiniz.

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
tr: Bilinmeyen EBML bileşenlerini okur ve eler (kırık dosyalar için iyi değil).

en: Read at media
tr: Ortamdan oku

en: Read meta data using lua scripts
tr: Lua betiklerini kullanarak meta veriyi oku

en: Read password for target device from file.
tr: Hedef aygıt için parolayı dosyadan okur.

en: Read size
tr: Okuma boyutu

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
tr: Ses akışını fiş hızına göre değil VLC hızına göre oku.

en: ReadMe / FAQ...
tr: BeniOku / SSS...

en: Real demuxer
tr: Real tekleyicisi

en: Real-Time Protocol (RTP) input
tr: Gerçek Zaman Kurallı (RTP) Giriş

en: Real-time
tr: Gerçek zamanlı

en: RealVideo library decoder
tr: RealVideo kitaplığı kod çözücüsü

en: Rear center
tr: Arka orta

en: Rear left
tr: Arka sol

en: Rear right
tr: Arka sağ

en: Recalculate subtitles duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
tr: Alt yazı süresi, yazı içeriği ve
    bu değere göre yeniden hesaplanır.
    Devre dışı bırakmak için 0 yazın.

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
tr: Windows Vista ve sonraki sürümler için önerilen görüntü çıkışı

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
tr: Windows XP için önerilen görüntü çıkışı. Vista'nın Aero arayüzü ile uyumsuzdur.

en: Record
tr: Kaydet

en: Record access filter start/stop.
tr: Kayıt erişim süzgecini başlat/durdur.

en: Record directory or filename
tr: Kayıt klasörü ya da dosya adı

en: Record stream output
tr: Akış Çıkışını Kaydet

en: Recording
tr: Kayıt ediyor

en: Recording done
tr: Kayıt tamamlandı

en: Recording ratio
tr: Kayıt oranı

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
tr: AVI dosyası dizinini yeniden oluşturur. AVI dosyanız bozuk ya da eksik ise (içinde gezilebilir değilse) bu seçeneği kullanın.

en: Rectangular Linear Phase
tr: Dikdörtgen Doğrusal Faz

en: Red
tr: Kırmızı

en: Red balance
tr: Kırmızı dengesi

en: Red chroma balance.
tr: Kırmızı renk doygunluğu dengesi.

en: Red component of the pause color
tr: Duraklatma renginin kırmızı bileşeni.

en: Red component of the shutdown color
tr: Bitiş renginin kırmızı bileşeni.

en: Red value of a pure white on your LED stripes.
tr: Saf beyaz için LED şeritlerinin kırmızı değeri.

en: Reduce fluctuations in QP
tr: QP salınımlarını azalt

en: Refresh list
tr: Listeyi yenile

en: Refresh period in ms
tr: Yenileme periyodu (ms)

en: Refresh time
tr: Yenileme süresi

en: Region left column
tr: Bölge sol sütunu

en: Region top row
tr: Bölge üst satırı

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
tr: Malesef bu tuşlar kısayol tuşu olarak atanamaz.

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player
tr: VLC yazılımında oynatılan son öğeleri süzmekte kullanılacak ifade

en: Relative font size
tr: Bağıl yazı tipi boyutu

en: Relative to source content
tr: Kaynak içeriğine göre

en: Relative to source delay
tr: Kaynak gecikmesine göre

en: Release
tr: Bırakma

en: Release function
tr: Bırak işlevi

en: Release time
tr: Bırakma süresi

en: Reload extensions
tr: Eklentileri yeniden yükle

en: Remote Audio Output Protocol stream output
tr: Uzak Ses Çıkışı İletişim Kuralları Akış Çıkışı

en: Remote control interface
tr: Uzaktan Denetim Arayüzü

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
tr: Uzaktan denetim arayüzü başlatıldı. Yardım için`h' yazın.

en: Remote-OSD
tr: Uzaktan EÜG

en: Remote-OSD over VNC
tr: VNC Üzerinden Uzaktan EÜG

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove Selected
tr: Seçilileri Kaldır

en: Remove borders of the video and replace them by black borders
tr: Görüntünün kenarlıklarını siyah kenarlar ile değiştirir.

en: Remove old preferences?
tr: Eski ayarlar silinsin mi?

en: Remove this podcast subscription
tr: Bu podcast aboneliğini kaldır

en: Remove zones of the video using a picture as mask
tr: Bir resmi maske olarak kullanarak, görüntünün belli alanlarını siler.

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
tr: DVD altyazılarındaki tüm saydamlık etkilerini kaldırır.

en: Render text or image
tr: Metin ya da resim göster

en: Render the image or text in current overlay buffer.
tr: Geçerli bindirme arabelleğindeki resim ya da metni görüntüle.

en: Rendering quality
tr: Çeviri kalitesi

en: Repair AVI Files
tr: AVI Dosyaları Tamir Et

en: Repeat
tr: Yinele

en: Repeat All
tr: Tümünü Yinele

en: Repeat Off
tr: Yineleme Kapalı

en: Repeat One
tr: Bir Kez Yinele

en: Repeat all
tr: Tümünü yinele

en: Repeat current item
tr: Şu anki ögeyi yinele

en: Repeat delay:
tr: Yineleme gecikmesi:

en: Repeat:
tr: Yinele:

en: Replay gain
tr: Yeniden oynatma kazancı

en: Replay gain mode
tr: Yeniden oynatma kazancı kipi

en: Replay gain mode:
tr: Yeniden oynatma kazanç kipi:

en: Replay preamp
tr: Yeniden oynatma önkuvetlendirme

en: Requirements
tr: Gereksinimler

en: Resampling quality
tr: Yeniden örnekleme kalitesi

en: Resampling quality (0 = worst and fastest, 10 = best and slowest).
tr: Yeniden örnekleme kalitesi (0 = en kötü ve en hızlı, 10 = en iyi ve en yavaş).

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset All
tr: Tümünü Sıfırla

en: Reset Preferences
tr: Ayarları Sıfırla

en: Reset controls
tr: Denetimleri sıfırla

en: Reset controls to defaults.
tr: Denetimleri varsayılanlara döndür.

en: Reset defaults
tr: Varsayılanlara dön

en: Resize interface to the native video size
tr: Arayüzü görüntünün doğal boyutlarına göre boyutlandır

en: Resize interface to video size
tr: Arayüzü, görüntüye göre boyutlandır

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: Respect ordered chapters
tr: Sıralanmış bölümleri dikkate al

en: Retrieving Channel Info...
tr: Kanal bilgileri alınıyor...

en: Reveal in Finder
tr: Finder içinde göster

en: Reverb
tr: Yankı

en: Reverberation delay
tr: Yankı gecikmesi

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from to 40 to 200ms.
tr: Milisaniye cinsinden, yankı gecikmesi. Genellikle 40-200 ms arası değerler kullanılır.

en: Reverberation level
tr: Yankı düzeyi

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
tr: Yankı düzeyi (0-100 arası, varsayılan değer 0).

en: Reverse
tr: Tersten

en: Reverse stereo
tr: Ters Çift Kanal

en: Revert to normal play speed
tr: Normal oynatma hızına geri dön

en: Right
tr: Sağ

en: Right to left/Bottom to top
tr: Sağdan sola/Alttan üste

en: Ripple
tr: Dalgacık

en: Ripple video filter
tr: Dalgacık Görüntü Süzgeci

en: Roll-off factor
tr: Çıkış çarpanı

en: Romanian
tr: Rumence

en: Room size
tr: Hücre boyutu

en: Room width
tr: Oda genişliği

en: Rotate
tr: Çevir

en: Rotate (degrees)
tr: Döndür (derece)

en: Rotate by 180 degrees
tr: 180 derece döndür

en: Rotate by 270 degrees
tr: 270 derece döndür

en: Rotate by 90 degrees
tr: 90 derece döndür

en: Rotate or flip the video
tr: Görüntüyü döndürür ya da çevirir.

en: Rotate video filter
tr: Görüntü Çevirme Süzgeci

en: Row
tr: Satır

en: Rows
tr: Satırlar

en: Rows:
tr: Satır:

en: Run VLC with dark or bright interface style
tr: VLC yazılımını koyu ya da açık arayüz stiliyle çalıştır

en: Run as daemon process
tr: Arkaplan işlemi olarak çalışsın

en: Run fb on current tty
tr: fb'yi geçerli tty üzerinde çalıştır

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
tr: Kare arabelleğini geçerli TTY aygıtı üzerinde çalıştır (varsayılan olarak etkin). TTY ayarını değiştirirken dikkatli olun

en: Run manually
tr: Elle çalıştır

en: Run on schedule
tr: Zaman çizelgesini takip et

en: Run time
tr: Oynatma süresi

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
tr: VLC yazılımını özellikle içerik akışı yaparken, gerçek zaman önceliği ile çalıştırmak, çok daha hassas çalışmasını ve daha iyi sonuç vermesini sağlar. Ancak bu özellik, bilgisayarınızın kilitlenmesine ya da aşırı yavaşlamasına neden olabilir. Ne yaptığınızı gerçekten bilmiyorsanız bu seçeneği etkinleştirmeyin.

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
tr: vlc varsayılan arayüz içe çalışır. Arayüz olmadan çalıştırmak için 'cvlc' kullanın.

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
tr: İsteğe bağlı kodlayıcı işini görüntü (VIDEO) yerine çıkış (OUTPUT) önceliği ile çalıştırır.

en: Russian
tr: Rusça

en: Russian (KOI8-R)
tr: Rusça (KOI8-R)

en: S&tatistics
tr: İs&tatistikler

en: S-Video input
tr: S-Video girişi

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
tr: S/PDIF, donanımınız ve oynatılan ses akışınız desteklediği takdirde varsayılan olarak kullanılabilir.

en: SAP Announce
tr: SAP Anonsu

en: SAP Strict mode
tr: SAP kurallı kip

en: SAP announce
tr: SAP anonsu

en: SAP announcement interval
tr: SAP anons aralığı

en: SAP announcing
tr: SAP ile duyur

en: SAP is a way to publically announce streams that are being sent using multicast UDP or RTP.
tr: SAP, akışların UDP ve RTP yayınları ile gönderilmekte olduğunu etrafınıza duyurmanın bir yoludur.

en: SAP multicast address
tr: SAP multicast adresi

en: SAP timeout (seconds)
tr: SAP zaman aşımı (saniye)

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
tr: 8x8 dönüşümünde ara MB'lerde SATD bazında karar.

en: SDI Demux
tr: SDI Tekleştirme

en: SDI Input
tr: SDI Girişi

en: SDL Image decoder
tr: SDL Resim kod çözücüsü

en: SDL chroma format
tr: SDL renk doygunluğu biçimi

en: SDL_image video decoder
tr: SDL_image görüntü kod çözücüsü

en: SDP Descriptions parser
tr: SDP Açıklamaları işleyici

en: SDP URL
tr: SDP İnternet  Adresi

en: SDP required
tr: SDP gerekli

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
tr: SDT Belirteçleri (--sout-ts-es-id-pid gerektirir)

en: SFTP authentication
tr: SFTP yetkilendirmesi

en: SFTP input
tr: SFTP girişi

en: SFTP password
tr: SFTP parolası

en: SFTP port
tr: SFTP kapısı

en: SFTP port number to use on the server
tr: Sunucunun kullandığı SFTP kapı numarası

en: SFTP user name
tr: SFTP kullanıcı adı

en: SMB domain
tr: SMB etki alanı

en: SMB input
tr: SMB Girişi

en: SMB password
tr: SMB parolası

en: SMB user name
tr: SMB kullanıcı adı

en: SMF demuxer
tr: SMF tekleyicisi

en: SOCKS password
tr: SOCKS parola

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
tr: Kullanılacak SOCKS vekil sunucusu. Yazım biçimi adres:kapı şeklinde olmalıdır. TCP bağlantıları bu değeri kullanır.

en: SOCKS server
tr: SOCKS sunucusu

en: SOCKS user name
tr: SOCKS kullanıcı adı

en: SPS and PPS id numbers
tr: SPS ve PPS kimlik numaraları

en: SQLite database module
tr: SQLite veritabanı modülü

en: SRC resampler
tr: SRC yeniden örnekleyici

en: SRTP key (hexadecimal)
tr: SRTP anahtarı (onaltılık)

en: SRTP salt (hexadecimal)
tr: SRTP karması (onaltılık)

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
tr: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 dönüşümleri

en: SSE2 conversions from
tr: Şundan SSE2 dönüşümleri

en: SSIM computation
tr: SSIM hesaplaması

en: SVCD subtitles
tr: SVCD Altyazıları

en: SVG template file
tr: SVG şablon dosyası

en: Samba (Windows network shares) input
tr: Samba (Windows ağ paylaşımı) girişi

en: Sample Rate
tr: Örnekleme Hızı

en: Sample aspect ratio
tr: Örnek en boy oranı

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
tr: Hedefin örnek en boy oranı (1:1, 3:4, 2:3).

en: Sample format
tr: Örnekleme biçimi

en: Sample rate
tr: Örnekleme oranı

en: Sample rate converter type
tr: Örnekleme hızı dönüştürücü tipi

en: Sample rate of an audio elementary stream
tr: Bir ses temel akışının örnekleme hızı

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
tr: Dönüştürülen ses akışının örnekleme hızı (11250, 22500, 44100 ya da 48000).

en: Sample ui-state-error style.
tr: Örnek ui-state-error stili.

en: Samplerate
tr: Örnekleme oranı

en: Samplerate information of the transcoded stream.
tr: Dönüştürülen akışın örnek hızı bilgisi.

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
tr: Hz olarak, yakalanan ses akışının örnekleme hızı (örneğin: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Sanskrit
tr: Sanskritçe

en: Sat windowing
tr: Renk doygunluğu pencereleme

en: Satellite azimuth
tr: Uydu açısı

en: Satellite azimuth in tenths of degree
tr: Ondalık derece cinsinden, uydu açısı

en: Satellite elevation
tr: Uydu yüksekliği

en: Satellite elevation in tenths of degree
tr: Ondalık derece cinsinden, uydu yüksekliği

en: Satellite equipment control
tr: Uydu ekipmanı denetimi

en: Satellite longitude
tr: Uydu boylamı

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
tr: Derecenin onda biri cinsinden, uydu boylamı, Batı eksi değerlidir.

en: Satellite range code
tr: Uydu sınır kodu

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
tr: Üretici tarafından tanımlanmış, Uydu Alan kodu. Örneğin DISEqC anahtar kodu

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Saturation threshold
tr: Doygunluk eşiği

en: Save
tr: Kaydet

en: Save Debug Frames
tr: Hata Ayıklama Karelerini Kaydet

en: Save File
tr: Dosya Kaydet

en: Save Metadata
tr: Üstverileri Kaydet

en: Save Playlist
tr: Oynatma Listesini Kaydet

en: Save Playlist to &File...
tr: Oynatma Listesini &Dosyaya Kaydet...

en: Save Playlist...
tr: Listeyi Kaydet...

en: Save VLM configuration as...
tr: VLM Yapılandırmasını Farklı Kaydet...

en: Save and Continue
tr: Kaydet ve Sürdür

en: Save and close the dialog
tr: Kaydet ve iletişim penceresini kapat

en: Save file to
tr: Dosyaya kaydet

en: Save file...
tr: Dosyayı Kaydet...

en: Save log file as...
tr: Günlük Dosyasını Farklı Kaydet...

en: Save playlist
tr: Oynatma Listesini kaydet

en: Save playlist as...
tr: Listeyi Farklı Kaydet...

en: Save raw codec data
tr: Ham kodlayıcı/çözücü verilerini kaydet

en: Save recently played items
tr: Son oynatılan öğeleri kaydet

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
tr: Temel seçeneklerden hayali kod çözücüyü seçtiyseniz ham kodlayıcı/çözücü verileri kaydedilir.

en: Save the recently played items in the menu
tr: Son oynatılan öğeleri menüde göster

en: Save this Log...
tr: Bu Günlüğü Kaydet...

en: Save...
tr: Kaydet...

en: Saves all the displayed logs to a file
tr: Tüm görüntülenen günlükleri bir dosyaya kaydeder

en: Saving file failed
tr: Dosya kaydetme başarısız oldu.

en: Scale
tr: Ölçek

en: Scale factor
tr: Ölçek çarpanı

en: Scale factor (0.1-2.0)
tr: Ölçekleme katsayısı (0.1-2.0)

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
tr: Dönüştürme sırasında görüntüye uygulanacak ölçek çarpanı (örneğin: 0.25)

en: Scaled to screen
tr: Ekrana sığdır

en: Scaletempo
tr: Ölçek Temposu

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
tr: Ölçekleme çarpanı, kendiliğinden ölçeklendirme devre dışı iken kullanılır.
    Özgün görüntü boyutuna karşı gelen 1.0 varsayılan değerdir.

en: Scaling mode
tr: Ölçekleme kipi

en: Scaling mode to use.
tr: Kullanılacak ölçekleme kipi.

en: Scene filter
tr: Sahne Süzgeci

en: Scene video filter
tr: Sahne Görüntü Süzgeci

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
tr: Sahne kesilmesi algılama. I karelerinin ne kadar girişken olacağını belirler. Kısa sahne kesintilerinde kodlayıcı/çözücü sıklıkla anahtar aralığını (keyint) aşabilen bir I karesi eklemek zorunda kalır. Sahne kesilmesi için uygun değerler I karelerine daha iyi bir yer bulabilir. Büyük değerler gereğinden fazla I karesi kullanarak bit tüketimini arttırır. -1 sahne kesilmesi algılamayı devre dışı bırakır. Böylece I kareleri, olaılıkla çirkin kodlama geçişlkerine neden olacak şekilde, yalnızca bir kaç anahtar aralığı (keyint) karesi arasına eklenir. Sınır 1 ile 100 arasındadır.

en: Schedule
tr: Zaman Çizelgesi

en: Schedule:
tr: Zaman çizelgesi

en: Scope
tr: Osiloskop

en: Score
tr: Sayı

en: Scrambled
tr: Karıştırılmış

en: Screen
tr: Ekran

en: Screen Input
tr: Ekran Girişi

en: Screen capture
tr: Ekran yakalama

en: Screen capture (with X11/XCB)
tr: Ekran yakalama (X11/XCB ile)

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is
tr: Arayüzün bulunduğu ekranı kullanmak yerine, tam ekranın açılmasını istediğiniz ekran numarasını yazabilirsiniz.

en: Scrobbler URL
tr: Scrobbler İnternet Adresi

en: Scroll with feed
tr: Besledikçe kaydır

en: Search
tr: Ara

en: Search Filter
tr: Arama Süzgeci

en: Search Length
tr: Arama Uzunluğu

en: Search in Playlist
tr: Oynatma listesinde ara

en: Search the playlist
tr: Oynatma listesinde ara

en: Second CSA Key
tr: İkinci CSA Anahtarı

en: Second audio program (Analog TV tuners only)
tr: İkinci ses programı (yalnız analog TV alıcıları)

en: Secondary language (Analog TV tuners only)
tr: İkinci dil (yalnız analog TV alıcıları)

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
tr: Secret Rabbit Code (libsamplerate) yeniden örnekleyici

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
tr: Güvenli 128-bit (256-bit şifreleyicileri katmaz)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
tr: Güvenli 256-bit (256-bit şifreleyicileri kullanır)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
tr: Güvenli RTP gizli olmayan bir ana karıştırma değerine gerek duyar. Anahtar 28 karakter uzunluğunda onaltılık bir dizge olmalıdır.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
tr: PCR tarafından üretilen zaman konumuna göre değil, yüzde bayt konumuna göre arama ve konumlama yapar. Arama düzgün çalışmıyorsa bu seçeneği etkinleştirin.

en: Seek based on percent not time
tr: Zamana göre değil yüzdeye göre ara

en: Seek based on percent not time.
tr: Zamana göre değil yüzdeye göre arar.

en: Segment
tr: Parça

en: Segment length
tr: Parça uzunluğu

en: Segments
tr: Parçalar

en: Select
tr: Seç

en: Select "Advanced Options" to see all options.
tr: Tüm seçenekleri görmek için "Gelişmiş Ayarlar"ı seçin.

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select Audio Device
tr: Ses Aygıtı Seç

en: Select Directory
tr: Klasör Seç

en: Select File
tr: Dosya Seç

en: Select Folder
tr: Klasör Seçin

en: Select Input
tr: Girişi Seçin

en: Select Output
tr: Çıkış Seçimi

en: Select a color effect.
tr: Bir renk etkisi seçin.

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
tr: Bir aygıtı ya da VIDEO_TS klasörünü seçin

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
tr: Bir aygıtı ya da VIDEO_TS klasörünü seçin

en: Select a directory
tr: Bir klasör seçin

en: Select a file
tr: Bir dosya seçin

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
tr: KAI tarafından kullanılacak uygun bir aygıt seçin.

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
tr: KVA tarafından kullanılacak doğru görüntü kipini seçin.

en: Select a stream
tr: Bir akış seçin

en: Select an action to change the associated hotkey
tr: İlişkili kısayol tuşunu değiştirmek için bir eylem seçin

en: Select an action to change the associated hotkey:
tr: İlişkili kısayol tuşunu değiştirmek için bir eylem seçin:

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
tr: Verilmiş bit/örnekleme değerleri için ses giriş biçimini seçin (0 değil ise).

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
tr: Ses girişinin kaç kanal olduğunu seçin (0 değil ise).

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
tr: Verilmiş örnekleme oranı için ses giriş biçimini seçin (0 değil ise).

en: Select channel to keep
tr: Tutulacak kanalı seçin

en: Select current widget
tr: Şu anki ekran ögesini seç

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
tr: Yüzde olarak (50 orta demektir) bindirme kuşağının orta noktasının konumu (Lagrange).

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
tr: Yüzde olarak, karıştırma kuşağının başlangıcındaki Lagrange katsayısını seçin.

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
tr: Yüzde olarak karıştırma kuşağının sonundaki Lagrange katsayısını seçin.

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
tr: Yüzde olarak karıştırma kuşağının ortasındaki Lagrange katsayısını seçin.

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
tr: Yüzde olarak bindirme alanının yüksekliğini seçin (2x2 duvar durumunda).

en: Select in percent the length of the blended zone
tr: Yüzde olarak bindirme alanının genişliğini seçin.

en: Select individual es to enable or disable from stream
tr: Akıştan etkinleştirilecek ya da devre dışı bırakılacak temel akışı seçin

en: Select next DVD chapter
tr: Sonraki DVD bölümünü seç

en: Select next DVD title
tr: Sonraki DVD başlığını seç

en: Select one color in the video
tr: Görüntünün yalnızca bir rengini ayıklar ve gösterir.

en: Select one or more files to open
tr: Açmak için bir ya da daha fazla dosya seçin

en: Select one or multiple files
tr: Bir ya da bir kaç dosya seçin

en: Select prev DVD chapter
tr: Önceki DVD bölümünü seç

en: Select previous DVD title
tr: Önceki DVD başlığını seç

en: Select profile:
tr: Profil seçin:

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
tr: Hıza karşı gösterim kalitesini seçin. 0 en hızlı, 1 en yüksek kalite demektir.

en: Select skin
tr: Tema seçin

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
tr: Kullanmak istediğiniz hoparlör yapılandırmasını seçin. Bu seçenek yükseltgeme yapmaz! Yani örneğin Stereo -> 5.1 dönüşümü yapmaz.

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
tr: Özel bir ses aygıtı seçin ya da Windows'un karar vermesine izin verin (varsayılan). Bu ayarı değiştirdiğinizde geçerli olması için VLC yazılımını yeniden başlatmalısınız.

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
tr: Bindirme kuşağının siyah bastırmasını seçin (Mavi ya da V bileşeni).

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
tr: Bindirme kuşağının siyah bastırmasını seçin (Yeşil ya da U bileşeni).

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
tr: Bindirme kuşağının siyah bastırmasını seçin (Kırmızı ya da Y bileşeni).

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
tr: Bindirme kuşağının siyah düzeyini seçin (Mavi ya da V bileşeni).

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
tr: Bindirme kuşağının siyah düzeyini seçin (Yeşil ya da U bileşeni).

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
tr: Bindirme kuşağının siyah düzeyini seçin (Kırmızı ya da Y bileşeni).

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
tr: Bindirme kuşağının beyaz bastırmasını seçin (Mavi ya da V bileşeni).

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
tr: Bindirme kuşağının beyaz bastırmasını seçin (Yeşil ya da U bileşeni).

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
tr: Bindirme kuşağının beyaz bastırmasını seçin (Kırmızı ya da Y bileşeni).

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
tr: Bindirme kuşağının beyaz düzeyini seçin (Mavi ya da V bileşeni).

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
tr: Bindirme kuşağının beyaz düzeyini seçin (Yeşil ya da U bileşeni).

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
tr: Bindirme kuşağının beyaz düzeyini seçin (Kırmızı ya da Y bileşeni).

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
tr: Ses giriş kaynağını seçin. "Görüntü girişi" seçeneğine bakın.

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
tr: Ses çıkışı tipini seçin. "Görüntü girişi" seçeneğine bakın.

en: Select the capture device type
tr: Yakalama aygıtı türünü seç

en: Select the directory to save to
tr: Kaydedilecek klasörü seçin

en: Select the file
tr: Dosya seçin

en: Select the file to save to
tr: Kaydedilecek dosyayı seçin

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
tr: Bindirme kuşağının gamma düzeltmesini seçin (Mavi ya da V bileşeni).

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
tr: Bindirme kuşağının gamma düzeltmesini seçin (Yeşil ya da U bileşeni).

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
tr: Bindirme kuşağının gamma düzeltmesini seçin (Kırmızı ya da Y bileşeni).

en: Select the hotkey to display the position.
tr: Konumu göstermek için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
tr: Sonraki görüntü karesine gitmek için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
tr: Uzun bir geri atlama yapmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
tr: Uzun bir ileri atlama yapmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
tr: Orta uzunlukta bir geri atlama yapmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
tr: Orta uzunlukta bir atlama yapmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
tr: Kısa bir geri atlama yapmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
tr: Kısa bir ileri atlama yapmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
tr: Çok kısa bir geri atlama yapmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
tr: Çok kısa bir ileri atlama yapmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to quit the application.
tr: Uygulamadan çıkmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
tr: Oynatım hızını normale çevirmek için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to stop playback.
tr: Oynatmayı durdurmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
tr: Hızlı ileriye sarma için kullanılacak kısayol tuşunu seçin

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
tr: Ağır çekim oynatma için kullanılacak kısayol tuşunu seçin

en: Select the hotkey to use to leave fullscreen state.
tr: Tam ekran durumundan çıkmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to use to pause.
tr: Duraklatma için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to use to play.
tr: Oynatma için kullanılacak kısayol tuşunu seçin

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
tr: Oynatma listesinde sonraki ögeye geçmek için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
tr: Oynatma listesinde önceki ögeye geçmek için kullanılacak kestirme tuşu seçin.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
tr: Tam ekran durumunu değiştirmek için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
tr: Duraklatma durumuna geçmek için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
tr: DVD menülerinde seçili öğeyi etkinleştirmek için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
tr: Sonraki DVD bölümüne geçmek için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to choose the next title from the DVD
tr: Sonraki DVD başlığına geçmek için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
tr: Önceki DVD bölümüne geçmek için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
tr: DVD'den önceki başlığı seçmek için kullanacağıınz kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to decrease audio volume.
tr: Sesi kısmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to decrease the audio delay.
tr: Ses gecikmesini azaltmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
tr: Altyazı gecikmesini azaltmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to increase audio volume.
tr: Sesi açmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to increase the audio delay.
tr: Ses gecikmesini arttırmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
tr: Altyazı gecikmesini arttırmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to move subtitles higher.
tr: Altyazıları daha üste kaydıracak tuşu seçin.

en: Select the key to move subtitles lower.
tr: Altyazıları daha alta kaydıracak tuşu seçin.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
tr: DVD menülerinde seçimi aşağı kaydırmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
tr: DVD menülerinde seçimi sola kaydırmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
tr: DVD menülerinde seçimi sağa kaydırmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
tr: DVD menülerinde seçimi yukarı kaydırmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to mute audio.
tr: Sesi kapatmak için bir tuş seçin.

en: Select the key to play this bookmark.
tr: Bu yer imini oynatmak için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
tr: Bu oynatma listesi yer imi için kullanılacak kısayol tuşunu seçin.

en: Select the key to take you to the DVD menu
tr: Sizi DVD menüsüne götürecek tuşu seçin

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
tr: Görüntünün bölüneceği yatay görüntü pencerelerinin sayısını seçin.

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
tr: Görüntünün bölüneceği dikey görüntü pencerelerinin sayısını seçin.

en: Select the replay gain mode
tr: Yeniden oynatma kazanç kipini seçin.

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
tr: Kare arabelleğinin çözünürlüğünü belirler. Şu değerler desteklenir 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=oto (varsayılan 4=oto)

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
tr: Bu sınırın altındaki en yüksek bit hızına sahip akışı seçer.

en: Select the subtitles file
tr: Altyazı dosyasını seçin

en: Select the syslog facility where logs will be forwarded. Available choices are "user" (default), "daemon", and "local0" through "local7".
tr: Günlüklerin iletileceği sistem günlüğü hizmetini seçin. Geçerli seçenekler şunlardır: "user" (default), "daemon", and "local0" through "local7".

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
tr: Alıcı giriş türünü seçin. Kablo ya da Anten.

en: Select the verbosity to use for log or -1 to use the same verbosity given by --verbose.
tr: Günlük ayrıntısı düzeyini belirleyebilir ya da --verbose ile verilen düzeyi kullanmak için -1 seçebilirsiniz.

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
tr: Kompozit, s-video ya da alıcı gibi bir görüntünün gireceği kaynağı seçin. Bu ayarlar donanıma özel olduğundan, "Aygıt Yapılandırma" alanından doğru ayarları bularak, burada da aynı rakamları kullanmalısınız. -1 ayarların değiştirilmeyeceği anlamına gelir.

en: Select the video output type. See the "video input" option.
tr: Görüntü çıkışı tipini seçin. "Görüntü girişi" seçeneğine bakın.

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
tr: Alt klasörlerin açılıp açılmayacağını seçin.
     hiçbiri: alt klasörler oynatma listesinde gösterilmez.
     daralt: alt klasörler grünür ancak ilk oynatmada açılırlar.
     genişlet: tüm alt klasörler açılır.

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
tr: Ses kodlayıcı/çözücüsünü seçin. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

en: Select your audio output device
tr: Ses çıkış aygıtını seçin.

en: Select your video codec. Click one to get more information.
tr: Görüntü kodlayıcı/çözücüsünü seçin. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

en: Selected ports:
tr: Seçilmiş kapılar:

en: Selecting current widget performs the associated action.
tr: Bu nesneyi seçmek ilgili eylemi yürütür.

en: Selection of the starting mode and look
tr: Başlangıç kipi ve görünümünü seçin

en: Selects the motion estimation algorithm:  - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
tr: Hareket kestirim algoritmasını seçer:  - dia: elmas arama, çap 1 (hızlı)
     - hex: altıgen arama, çap 2
     - umh: uyumsuz çoklu altıgen arama (daha iyi ama daha yavaş)
     - esa: ayrıntılı arama (aşırı yavaş, sınama amaçlı)
     - tesa: hadamard ayrıntılı arama (aşırı yavaş, sınama amaçlı)

en: Semantic annotations
tr: Anlam açıklamaları

en: Send
tr: Gönder

en: Send key events to VNC host.
tr: Tuş hareketlerini VNC sunucusuna gönderir.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
tr: Fare hareketlerini VNC sunucusuna gönderir. VDR ffnetdev istemcisi olarak kullanırken gerekmez.

en: Send rate
tr: Gönderim oranı

en: Send your video to picture files
tr: Görüntüyü resim dosyalarına gönderir.

en: Sends TS to specific ip:port by udp (you must know what you are doing).
tr: Aktarılan akışı belirtilen adres:kapı ile UDP üzerinden gönderir (ne yaptığınızdan emin olmalısınız).

en: Sends the barGraph information every n audio packets (default 4)
tr: Bar grafiği bilgisini her n pakette bir gönderir (varsayılan 4)

en: Sent
tr: Gönderilen

en: Sent bytes
tr: Gönderilen bayt

en: Sent packets
tr: Gönderilen paketler

en: Separate sub-streams
tr: Alt akışları ayır

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
tr: Teletext ve DVBS sayfalarını bağımsız temel akışlara ayır. Akış çıkışı kullanıyorsanız bu seçeneği kapatmak kullanışlı olabilir.

en: Separate words by | (without space)
tr: Kelimeleri | ile ayırın (boşluk olmadan)

en: Sepia intensity
tr: Sepia yoğunluğu

en: Sepia video filter
tr: Sepia görüntü süzgeci

en: Sequential numbering
tr: Ardışık numaralandır

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Serial Port/Device
tr: Seri Kapı/Aygıt

en: Services
tr: Hizmetler

en: Services discovery
tr: Hizmet Keşfi

en: Services discovery modules
tr: Hizmet algılama modülleri

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
tr: Hizmet Keşif modülleri, oynatma listelerine kendiliğinden öğe ekleyen araçlardır.

en: Session
tr: Oturum

en: Session Description Protocol
tr: Oturum Açıklaması Protokolü

en: Session URL
tr: Oturum İnternet adresi

en: Session category
tr: Oturum kategorisi

en: Session description
tr: Oturum açıklaması

en: Session email
tr: Oturum e-postası

en: Session failed
tr: Oturum hata verdi

en: Session name
tr: Oturum adı

en: Session phone number
tr: Oturum telefon numarası

en: Set ES Lang
tr: Temel Akış Dilini Ayarla

en: Set ES id
tr: Temek akış kimliğini ayarla

en: Set FFmpeg debug mask
tr: FFmpeg hata ayıklama maskesini ayarlar.

en: Set ID
tr: Kimliği Ayarla

en: Set Lang
tr: Dili Ayarla

en: Set PID to ID of ES
tr: PID'yi temel akış kimliğine ayarla

en: Set QP
tr: QP ayarı

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
tr: Farklı ayarlardaki akışları bitiştirmek için SPS ve PPS kimlik numaralarını ayarlar.

en: Set as Wall&paper
tr: Du&var kağıdı olarak ayarla

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
tr: Milisaniye cinsinden, PCR'nin (Program Saat Referansı) hangi aralıklarla gönderileceğini ayarlar. Bu değer 100ms altında olmalıdır (varsayılan değer 70ms).

en: Set ball size giving its radius in number                                 of pixels
tr: Çap değerini yazarak topun piksel cinsinden boyutunu ayarlar.

en: Set ball speed, the displacement value                                 in number of pixels by frame.
tr: Karenin piksel sayısına göre                                 top hızının değişim hızını ayarlar.

en: Set edge visibility.
tr: Eşik görünürlüğünü ayarlar.

en: Set gradient threshold for edge computation.
tr: Kenar hesaplaması için değişim eşiği.

en: Set id of ES to PID
tr: Temel akış kimliğini PID'ye ayarla

en: Set playlist bookmark 1
tr: Yer imi 1'i ayarla

en: Set playlist bookmark 10
tr: Yer imi 10'u ayarla

en: Set playlist bookmark 2
tr: Yer imi 2'yi ayarla

en: Set playlist bookmark 3
tr: Yer imi 3'ü ayarla

en: Set playlist bookmark 4
tr: Yer imi 4'ü ayarla

en: Set playlist bookmark 5
tr: Yer imi 5'i ayarla

en: Set playlist bookmark 6
tr: Yer imi 6'yı ayarla

en: Set playlist bookmark 7
tr: Yer imi 7'yi ayarla

en: Set playlist bookmark 8
tr: Yer imi 8'i ayarla

en: Set playlist bookmark 9
tr: Yer imi 9'u ayarla

en: Set the ID of the elementary stream
tr: Temel akışın kimliğini ayarla

en: Set the RMS/peak (0 ... 1).
tr: RMS ya da tepe değerini seçin (0 ... 1).

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
tr: Keskinlik gücünü 0 ile 2 arasında ayarlar. Varsayılan değer 0.05.

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
tr: Alıcının ayarlanacağı TV kanalını belirtin. 0 varsayılan anlamına gelir.

en: Set the attack time in milliseconds (1.5 ... 400).
tr: Milisaniye cinsinden, kalkma süresi ayarı ( 1.5 - 400).

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
tr: Tuval resminin en boy oranı. Boş bırakılırsa tualin giriş ile aynı en boy oranına sahip olduğu kabul edilir.

en: Set the category of the elementary stream
tr: Temel akışın kategorisini ayarla

en: Set the codec of the elementary stream
tr: Temel akış kodlayıcı/çözücüsü ayarı

en: Set the color to show if the user pauses the video. (Have light to get another beer?)
tr: Kullanıcı görüntüyü duraklatırsa gösterilecek rengi ayarlar (Bir içecek daha almak için ışık sağlar?)

en: Set the encoding used in text subtitles
tr: Metin tabanlı altyazılarda kullanılacak kod çözme sayfasını seçin.

en: Set the geometry of the zone to crop. This is set as <width> x <height> + <left offset> + <top offset>.
tr: Kırpılacak kuşağın geometrisini ayarlar. <genişlik> x <yükseklik> + <soldan kayıklık> + <üstten kayıklık> şeklinde yazılır.

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
tr: dB cinsinden, genel kazanç ayarı (-20 ... 20).

en: Set the group of the elementary stream
tr: Temel akışın grubunu ayarla

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
tr: Resim parlaklığını 0 ile 2 arasında ayarlar. Varsayılan değer 1.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
tr: Resim karşıtlığını 0 ile 2 arasında ayarlar. Varsayılan değer 1.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
tr: Resim gammasını 0.01 ile 10 arasında ayarlar. Varsayılan değer 1.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
tr: Resim renk tonunu 0 ile 360 arasında ayarlar. Varsayılan değer 0.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
tr: Resim renk doygunluğunu 0 ile 3 arasında ayarlar. Varsayılan değer 1.

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
tr: VLC tarafından ele alınan her temel akışın kimliğini, 1, 2, 3 yerine aktarılan akışın PID değeri ile aynı olacak şekilde ayarla. '#duplicate{..., select="es=<pid>"}' şeklinde kullanmak yararlıdır.

en: Set the justification of subtitles
tr: Altyazının nasıl hizalanacağı seçin.

en: Set the knee radius in dB (1 ... 10).
tr: dB cinsinden, diz çapı (1 - 10).

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
tr: dB cinsinden, donanım kazancı ayarı (0 - 24).

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
tr: MPEG PS akışları oluştururken izin verilen en büyük PES boyutunu ayarlar.

en: Set the ratio (n:1) (1 ... 20).
tr: Oran ayarı (n:1) (1 - 20).

en: Set the release time in milliseconds (2 ... 800).
tr: Milisaniye cinsinden, bırakma zamanı ayarı (2 - 800).

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
tr: Inter luma kuantalama ölü kuşağının boyutunu ayarlayın. 0 ile 32 arasında olabilir.

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
tr: Intra luma kuantalama ölü kuşağının boyutunu ayarlayın. 0 ile 32 arasında olabilir.

en: Set the threshold level in dB (-30 ... 0).
tr: dB cinsinden, eşik düzeyi ayarı (-30 - 0).

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
tr: Görüntü çıkışının saydamlığını ayarlar. 1 saydam değil (varsayılan), 0 tam saydam.

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
tr: Varolan kanal-frekans eşlemesini sağlayacak olan alıcı ülke kodunu yazın. 0 varsayılan anlamına gelir.

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vvv) or use the v4l2-ctl application.
tr: v4l2 sürücü denetimlerini virgülle ayrılmış bir liste halinde ve isteğe bağlı olarak yaylı parantezler ile sınırlayarak ayarlayabilirsiniz (örneğin: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). Kullanabileceğiniz denetimleri listelemek için -vvv kullanarak ayrıntıyı arttırın ya da v4l2-ctl uygulamasını kullanın.

en: Set up associations...
tr: Dosyaları ilişkilendir...

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
tr: PID'yi gelen temel akışın kimliğine ayarla. Bu seçenek --ts-es-id-pid kullanmak içindir ve girişle çıkış akışlarının aynı PID'yi kullanabilmesini sağlar.

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
tr: kbit/s cinsinden, en yüksek yerel bit hızını ayarlar.

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
tr: Her dilimde olabilecek en çok büyük blok sayısını belirtir.

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
tr: Bayt cinsinden, dilimlerin en büyük boyutunu sınırlar. NAL yükünü de içerir.

en: Sets maximum interval between IDR-frames.Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision.
tr: IDR kareleri arasındaki en büyük aralığı ayarlar. Daha büyük değerler belirli bir bit hızı için kaliteyi arttırırken arama duyarlılığından ödün vererek bit sayısını azaltır.

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
tr: IDR kareleri arasındaki en küçük aralığı ayarlar. H.264 içinde I kareleri kapalı bir GOP ile bağlantılı olmak zorunda değildir. Çünkü yalnız önceki bir kare yerine bir çok kareden öngörülen bir P karesine izin verilebilir referans karesi seçeneğine de bakın). Bu nedenle I karelerinin aranabilir olması gerekli değildir. IDR kareleri,kendisinden önce gelen her hangi bir kareyi referans göstererek, sonradan gelen P karelerini sınırlar.
    Eğer bu aralıkta sahneler kesintiye uğruyorsa, bunlar hala I kareleri olarak kodlanırlar fakat yeni bir GOP başlatmazlar.

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
tr: Tam ekran görünümünde arayüz, oynatma listesi ve geliştirilmiş panel için matlığı 0.1 ile 1 arasında olacak şekilde ayarlar. Bu seçenek yalnızca Windows ve karmaşık ekler ile X11 üzerinde çalışır.

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
tr: Başlangıç ara belleği doluluk oranını, 0.0 ile 1.0 arasında, ara bellek boyutunun oranı olarak ayarlar.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
tr: İnternet adresinde kullanıcı adı ve parola belirtilmemişse, bağlantının parolasını belirtir.

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
tr: RTSP oturum dizgesindeki zaman aşımı seçeneği

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
tr: İnternet adresinde kullanıcı adı ve parola belirtilmemişse, bağlantının kullanıcı adını belirtir.

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
tr: Arayüz, oynatma listesi ve geliştirilmiş panel pencerelerinin matlığını 0.1 ile 1 arasında olacak şekilde ayarlar. Bu seçenek yalnızca Windows ve karmaşık ekler ile X11 üzerinde çalışır.

en: Setting
tr: Ayar

en: Setting vbi-opaque to false makes the boxed text transparent.
tr: Bu seçeneği (vbi-opaque) kaldırmak, kutulu yazıyı saydam yapar.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings for VLC's control interfaces
tr: VLC denetim arayüzlerinin ayarları

en: Settings for VLC's interfaces
tr: VLC arayüzleri için ayarlar

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
tr: Giriş için tekleme, kodlama ve kod çözme ile ilgili ayarlar

en: Settings for subtitles, teletext and CC decoders and encoders.
tr: Altyazı, teletext ve CC kodlayıcı ve kod çözücü ayarları.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
tr: Salt ses kodlayıcılar ve kod çözücülere ilişkin ayarlar.

en: Settings for the built-in Live Video Processor only
tr: Yalnız içsel canlı görüntü işlemcisi için ayarlar

en: Settings for the main interface
tr: VLC temel arayüzünü ayarları

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
tr: Görüntü, resim ya da ses + görüntü kodlayıcı ve kod çözücülerinin ayarları.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
tr: Ekran Üzerinde Gösterim, altyazılar ve "bindirme altresimleri"ne ilişkin ayarlar

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
tr: Oynatma listesi davranışına (örneğin: oynatım kipi) ve oynatma listesine kendiliğinden öğe ekleyen modüllere ("hizmet keşfi" modülleri) ilişkin ayarlar.

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
tr: Çeşitli erişim yöntemlerine ilişkin ayarlar. Genellikle HTTP vekil sunucu ya da ön bellekleme ayarlarını değiştirmek isteyebilirsiniz.

en: Settings...
tr: Ayarlar...

en: Setup schedule
tr: Zaman çizelgesini ayarla

en: Shadow
tr: Gölge

en: Shadow angle
tr: Gölge açısı

en: Shadow color
tr: Gölge rengi

en: Shadow distance
tr: Gölge uzaklığı

en: Shadow offset
tr: Gölge kayıklığı

en: Shadow opacity
tr: Gölge matlığı

en: Shaping delay (ms)
tr: Şekillendirme gecikmesi (ms)

en: Shared memory framebuffer
tr: Paylaşılmış bellek kare ara belleği

en: Sharpen
tr: Keskinlik

en: Sharpen strength (0-2)
tr: Keskinlik gücü (0-2)

en: Sharpen video filter
tr: Keskinlik Görüntü Süzgeci

en: Sharpness
tr: Keskinlik

en: Sharpness filter adjust.
tr: Keskinlik süzgeci ayarı.

en: Short backwards jump
tr: Kısa geri atlama

en: Short forward jump
tr: Kısa ileri atlama

en: Short jump length
tr: Kısa atlama uzunluğu

en: Short jump length, in seconds.
tr: Saniye cinsinden, kısa atlama uzunluğu.

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: Should the buildin driver do a white adjust or your LED stripes? recommend.
tr: LED şeritlerinin beyaz dengesini içsel sürücü yapsın mı? (Önerilir).

en: Show &more options
tr: Daha fazla seçenek &göster

en: Show 80 bands instead of 20
tr: 20 yerine 80 band göster

en: Show All
tr: Tümünü Göster

en: Show Basic
tr: Temel Görünüm

en: Show Containing Directory...
tr: BUlunduğu Klasörü Aç...

en: Show Containing Folder...
tr: Bulunduğu Klasörü Aç...

en: Show Details
tr: Ayrıntıları Göster

en: Show Fullscreen Controller
tr: Tam Ekran Denetleyicisini Göster

en: Show Fullscreen controller
tr: Tam ekran denetçisini göster

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
tr: Shoutcast görüntü oynatma listelerini kullanırken NC17 derecelendirilmiş görüntü akışlarını gösterir.

en: Show VLC media player
tr: VLC ortam oynatıcısını göster

en: Show VLC on the taskbar
tr: Görev çubuğunda göster

en: Show a controller in fullscreen mode
tr: Denetimleri tam ekran kipinde de göstermeyi sürdürür.

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
tr: VLC küçültülmüş ya da gizlenmiş ise oynatma listesi ögesi değiştiğinde sanatçı ve iz adını gösteren açılır bir pencere gösterir.

en: Show a systray icon for VLC
tr: Sistem tepsisinde bir VLC simgesi gösterir.

en: Show advanced options
tr: Gelişmiş ayarları göster

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
tr: Ayarlar penceresi açılırken basit ayarlar yerine gelişmiş ayarları gösterir.

en: Show advanced preferences over simple ones
tr: Basit olanların yerine gelişmiş ayarları göster

en: Show all the advanced options in the dialogs.
tr: Pencerelerde gelişmiş ayarların tümünü göster.

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
tr: Sistem tepsisinde, VLC yazılımının temel işlevlerinin denetlenmesini sağlayan bir simge göster.

en: Show controller in fullscreen
tr: Tam ekranda denetimleri göster

en: Show controls in full screen mode
tr: Denetimleri tam ekran kipinde de göster

en: Show errors and warnings
tr: Hataları ve uyarıları göster

en: Show everything including debug messages
tr: Hata ayıklama iletilerini de katarak herşeyi göster

en: Show extended VCD info?
tr: Ayrıntılı VCD bilgileri gösterilsin mi?

en: Show extended options
tr: Ayrıntılı seçenekleri göster

en: Show extended settings
tr: Ek ayarları göster

en: Show interface
tr: Arayüzü göster

en: Show media title on video
tr: Ortam başlığını görüntünün üzerinde göster

en: Show media title on video start
tr: Görüntü başlarken ortam başlığını göster

en: Show notification popup on track change
tr: İz değişiminde açılır pencere ile uyar

en: Show only errors
tr: Yalnızca hataları göster

en: Show playing item name in window title
tr: Oynatılan ögenin başlığını pencere başlığında göster

en: Show playlist
tr: Oynatma listesini göster/gizle

en: Show settings
tr: Ayarların gösterim şekli

en: Show shoutcast adult content
tr: Shoutcast yetişkin içeriğini göster

en: Show stream position
tr: Akış konumunu göster

en: Show systray icon
tr: Sistem tepsisi simgesini göster

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
tr: Akış içinde zaman zaman o anki konumu saniye olarak göster.

en: Show the maximum amount of information under Stream and Media Info. Shows for example playback control navigation.
tr: Akış ve Ortam Bilgisi altında olabildiğince çok bilgi göster. Örneğin oynatımda gezinme denetimini gösterir.

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
tr: Şarkı ya da görüntünün adını, denetleyici penceresinin başlığında gösterir.

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
tr: Akışa başlamadan önce seçilen aygıtın özellikler penceresini gösterir.

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
tr: Alıcı özellikleri [kanal seçimi] sayfasını gösterir.

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
tr: Görüntü başlığını n milisaniye süreyle göster, varsayılan değer 5000 ms (5 sn.)

en: Show unimportant error and warnings dialogs
tr: Önemsiz hata ve uyarı pencerelerini göster

en: Show video title for x milliseconds
tr: Görüntü başlığını x milisaniye süreyle göster

en: Show video within the main window
tr: Görüntüyü ana pencere içinde göster

en: Show/Hide Playlist
tr: Oynatma Listesini Göster/Gizle

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
tr: Tam ekran kipinde fare hareket ettirilince beliren bir denetleyici gösterir.

en: Shuffle
tr: Karıştır

en: Side left
tr: Sol yan

en: Side right
tr: Sağ yan

en: Signals a silence and displays and alert (0=no alarm, 1=alarm).
tr: Sessi keser ve bir alarm gösterir (0=alarm yok, 1=alarm).

en: Silent mode
tr: Sessiz kip

en: Silver
tr: Gümüş

en: Similarity
tr: Benzerlik

en: Similarity threshold
tr: Benzerlik sınırlaması

en: Simple
tr: Basit

en: Simple DirectMedia Layer video output
tr: Basit DirectMedia Katmanı Görüntü Çıkışı

en: Simple Karaoke filter
tr: Basit Karaoke süzgeci

en: Simple ME search area x:y
tr: Basit ME arama alanı x:y

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
tr: Dolby Surround ile kodlanmış akışlar için basit çözücü

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
tr: Basitleştirilmiş Çince (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
tr: Basitleştirilmiş Çince Unix (EUC-CN)

en: Size
tr: Boyut

en: Size of code blocks in each subband
tr: Her bir alt banttaki kod bloklarının sayısı

en: Size of motion compensation blocks
tr: Hareket dengeleme bloklarının boyutu

en: Size of stream in bytes
tr: Bayt cinsinden, akışın boyutu

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
tr: Şifrelenecek aktarılan akış paketinin boyutu. Şifreleme programı işleme başlamadan önce bu değerden aktarılan akış başlığını çıkarır.

en: Size of the request for reading access
tr: Okuma erişimi için isteğin boyutu

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
tr: DirectShow eklentisi tarafından oluşturulacak görüntünün boyutu. Herhangi bir değer belirtmezseniz aygıtınızın varsayılan boyutu kullanılır. Standart bir boyut (cif, d1, ...) ya da <en>x<boy> değeri belirtebilirsiniz.

en: Sizes
tr: Boyutlar

en: Sketch
tr: Taslak

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
tr: Tema dosyaları |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
tr: Tema kaynak dosyası:

en: Skin to use
tr: Kullanılacak tema

en: Skin whiten
tr: Cilt ağartma

en: Skinnable Interface
tr: Tema Uygulanabilir Arayüz

en: Skins
tr: Temalar

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
tr: H.264 çevrim içi blok kaldırma süzgecini atla

en: Skip ads
tr: Reklamları atla

en: Skip frame (default=0)
tr: Kare atla (varsayılan=0)

en: Skip frames
tr: Kareleri atla

en: Skip idct (default=0)
tr: Idct'yi atla (varsayılan=0)

en: Skip loop filter
tr: Çevrim süzgeçini atla

en: Skip percentage (%)
tr: Atlama yüzdesi (%)

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
tr: H.264 kod çözme işlemi için çevrim süzgecini atla

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
tr: Çevrim süzgeçlerini atlamanın genellikle kalite üzerinde zararlı bir etkisi vardır. Ancak yüksek tanımlı akışlarda büyük bir hızlanma sağlar.

en: Sky blue
tr: Gök mavisi

en: Slides (images)
tr: Slaytlar (resimler)

en: Slides (text)
tr: Saydamlar (metin)

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
tr: Yineleme pahasına SMP kalitesini hafifçe geliştirir.

en: Slo&wer
tr: Daha Yavaş

en: Slower
tr: Daha Yavaş

en: Slower (fine)
tr: Daha Yavaş (Hassas)

en: Small
tr: Küçük

en: Small Volume
tr: Ses simgesi

en: Smaller
tr: Daha küçük

en: Snapshot
tr: Fotoğraf

en: Socks proxy
tr: Socks vekil sunucusu

en: Soften
tr: Yumuşat

en: Softening value
tr: Yumuşatma değeri

en: Software
tr: Yazılım

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
tr: Bazı Fransız kanalları, geçmişteki yorumlama hataları yüzünden altyazı sayfalarını doğru şekilde işaretlemiyorlar. Altyazılarınız görünmüyorsa yanlış yorumlanan yazıları kullanmak için bunu deneyin.

en: Some options are available but hidden. Check "Advanced options" to see them.
tr: Kullanılabilir bazı ayarlar daha var fakat gizli. Onları görmek için "Gelişmiş Ayarlar" bölümüne bakın.

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
tr: Bazı altyazı biçimleri metin biçimlendirmeye izin verir. VLC kısmen bunu destekler. İsterseniz tüm biçimlendirmeleri devre dışı bırakabilirsiniz.

en: Sort
tr: Sırala

en: Sort Node by Author
tr: Düğümü Sanatçıya Göre Sırala

en: Sort Node by Name
tr: Düğümü İsme Göre Sırala

en: Sort by
tr: Sıralama

en: Sound Delay
tr: Ses Gecikmesi

en: Sound clip
tr: Ses klibi

en: Sound fonts
tr: Ses tipleri

en: Source
tr: Kaynak

en: Source aspect ratio
tr: Kaynak en boy oranı

en: Source directory
tr: Kaynak klasörü

en: Source:
tr: Kaynak:

en: Sout stream
tr: Sout Akışı

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
tr: Sout akış modülleri, size bir sout işlem zinciri oluşturma imkanı verir. Lütfen daha fazla bilgi için Streaming Howto kısmına göz atın. Bu bölümde her bir sout akış modülünin varsayılan ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

en: South-Eastern European (Latin-10)
tr: Güneydoğu Avrupa (Latin-10)

en: Southern rock
tr: Güneyli rock

en: Sp&eed
tr: &Hız

en: Spacer
tr: Boşluk

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Spatial blur
tr: Uzamsal bulanıklık

en: Spatial chroma strength (0-254)
tr: Uzamsal renk doygunluğu gücü (0-254)

en: Spatial chroma strength (default 3)
tr: Uzamsal renk doygunluğu gücü (varsayılan: 3)

en: Spatial luma strength (0-254)
tr: Uzamsal luma gücü (0-254)

en: Spatial luma strength (default 4)
tr: Uzamsal luma gücü (varsayılan: 4)

en: Spatializer
tr: Uzamsal Ses

en: Speaker configuration
tr: Hoparlör yapılandırması

en: Special modules
tr: Özel modüller

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
tr: Önceden yüklenecek hizmet algılama modüllerini, virgülle ayırarak yazın. Tipik değer: "sap"

en: Specify AAC audio profile to use
tr: Kullanılacak AAC ses profilini belirtin

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
tr: Standardın A ekinde tanımlandığı şekilde H.264 düzeyini belirtin. Düzeyler dayatılmaz, kullanıcının diğer tüm kodlama seçeneklerini uyumlu seçmesine bağlı olarak belirlenir. 1 ile 5.1 araladığında değer alır. (ayrıca 10 ile 51 aralığı da kabul edilir).  x264 değerine ayarlamak için 0 yazın.

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
tr: Sınırları, diğer ayarlar üzerine dayatılacak H.264 profilini seçin

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
tr: Bu temel akış için, milisaniye cinsinden bir gecikme belirtin. Pozitif değerler gecikme, negatif değerler öne alma anlamına gelir.

en: Specify a filename where to dump the TS in.
tr: Aktarılan akışın döküleceği dosya adını belirtin.

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
tr: Bu temel akış için, bir ISO-69 kodu (üç karakterli) belirtin

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
tr: Bu temel akış için bir kimlik etiketi belirtin

en: Specify an identifier integer for this elementary stream to change
tr: Değiştirilecek bu temel akış için bir kimlik etiketi belirtin

en: Specify an identifier string for this subpicture
tr: Bu altresim için bir kimlik etiketi belirtin

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
tr: Bu temel akış için yeni bir kimlik etiketi belirtin

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported) and ltp (default: main)
tr: Ses bit hızını kodlamak için kullanılacak AAC ses profilini belirtin. Şu seçenekleri alır: main, low, ssr (desteklenmiyor) ve ltp (varsayılan: main)

en: Specify the deinterlace module to use.
tr: Kulanılacak taramasızlık modülünü seçin.

en: Specify the log filename.
tr: Günlük dosyasının adını yazın.

en: Specify the log format. Available choices are "text" (default) and "html".
tr: Günlük biçimini "Metin" (varsayılan) ya da "HTML" olarak seçebilirsiniz.

en: Specify the log format. Available choices are "text" (default), "html", "syslog" (special mode to send to syslog instead of file), and "android" (special mode to send to android logging facility).
tr: Günlük tipini "metin" (varsayılan), "html", "sistem" (dosya yerine sistem günlüğüne yazan özel kip) ya da "android" (android günlüğüne yazan özel kip) olarak seçebilirsiniz.

en: Specify the magazine containing the language page
tr: Dil sayfasını içeren magazini belirtin

en: Specify the page containing the language
tr: Dili içeren sayfayı belirtin

en: Specify the row containing the language
tr: Dili içeren satırı belirtin

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
tr: Çözülecek aktarılan akış paketinin boyutunu belirtin. Çözme programları işleme başlamadan önce aktarılan akış başlığını bu değerden çıkarır.

en: Spectral sections
tr: Spektral bölümler

en: Spectrometer
tr: Spektrometre

en: Spectrum
tr: Spektrum

en: Spectrum analyser
tr: Spektrum analizörü

en: Spectrum inversion
tr: Spektrum evirme

en: Speed of feeds
tr: Beslemelerin hızı

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
tr: Mikrosaniye cinsinden, RSS/Atom beslemelerinin hızı (büyüdükçe yavaşlar).

en: Speed: %.2fx
tr: Hız: %.2fx

en: Speex audio decoder
tr: Speex Ses Kod Çözücüsü

en: Speex audio encoder
tr: Speex ses kodlayıcısı

en: Speex audio packetizer
tr: Speex ses paketleyicisi

en: Speex resampler
tr: Speex yeniden örnekleyici

en: Split segments anywhere
tr: Parçaları herhangi bir yerden böl

en: Split the image to make an image wall
tr: Bir resim duvarı oluşturmak için resmi bölün

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
tr: Duvar ekranda göstermek için görüntüyü pek çok pencereye böler.

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
tr: Görüntüyü ayna gibi iki eşit parçaya böler.

en: Splitter
tr: Ayraç

en: Standard
tr: Standart

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
tr: Standard Çözünürlük (576 ya da 480 satır)

en: Standard stream output
tr: Standart Akış Çıkışı

en: Start
tr: Başlat

en: Start Time
tr: Başlama Zamanı

en: Start VLC with only a systray icon
tr: VLC yazılımını sistem tepsisi simgesi şeklinde aç

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
tr: VLC yazılımını nasıl başlatmak istersiniz?
     - normal kipte
     - şarkı sözü, albüm kapağı gibi bilgileri gösteren bir alan ile
     - sınırlı denetim içeren sade kipte

en: Start directly in menu
tr: Doğrudan menüden başla

en: Start in minimal view (without menus)
tr: Menüler olmadan sade görünümde başlat

en: Start in minimal view mode
tr: En küçük görünüm kipinde başla

en: Start playback of new items immediately once they were added.
tr: Yeni ögeleri eklenir eklenmez oynatmaya başla.

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
tr: Doğrudan DVD ana menüsüne gitmeyi dener. Bu özellik tüm gereksiz uyarı bilgilerini atlamaya çalışır.

en: Start time
tr: Başlama zamanı

en: Start video in fullscreen mode
tr: Görüntüyü tam ekran kipinde başlatır.

en: Starting Position
tr: Başlangıç Konumu

en: Statistics
tr: İstatistik

en: Statistics video output
tr: İstatistik görüntü çıkışı

en: Stats decoder
tr: Stats kod çözücü

en: Stats decoder function
tr: Stats kod çözme işlevi

en: Stats demux
tr: Tekleştirme İstatistikleri

en: Stats demux function
tr: Tekleyici işlevinin istatistikleri

en: Stats encoder function
tr: Stats kodlama işlevi

en: Status
tr: Durum

en: Status Bar
tr: Durum Çubuğu

en: Step Backward
tr: Geriye Sar

en: Step Forward
tr: İleriye Sar

en: Step backward
tr: Geri gel

en: Step forward
tr: İleri git

en: Stereo
tr: Çift Kanal

en: Stereo mode
tr: Çift Kanal kipi

en: Stop
tr: Durdur

en: Stop playback
tr: Oynatmayı durdur

en: Stop the A to B loop
tr: A-B çevrimini durdur

en: Stop the playlist after each played playlist item.
tr: Oynatılan her ögenin ardından oynatma listesini durdurur.

en: Stop time
tr: Durma zamanı

en: Stream
tr: Akış

en: Stream %d
tr: Akış %d

en: Stream Announcing
tr: Akış Anonsu

en: Stream ID of the audio track to use.
tr: Kullanılacak ses izinin akış kimliği.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
tr: Kullanılacak altyazı izinin akış kimliği.

en: Stream MP3
tr: MP3 Akışı

en: Stream Name
tr: Akış Adı

en: Stream Output
tr: Akış Çıkışı

en: Stream all elementary streams
tr: Tüm temel akışları yayınla

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
tr: Tüm temel akışları (görüntü, ses ve altyazı) yayınla

en: Stream bitrate
tr: Akış bit hızı

en: Stream description
tr: Akış açıklaması

en: Stream filter module
tr: Akış süzgeç modülü

en: Stream filters
tr: Akış Süzgeçleri

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
tr: Akış süzgeçleri, VLC yazılımının giriş tarafında ileri düzey işlemler yapmanıza olanak sağlayan özel modüllerdir. Dikkatli kullanın...

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
tr: Akış süzgeçleri, okunmakta olan akışı değiştirmekte kullanılırlar.

en: Stream name
tr: Akış adı

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
tr: Kullanılacak ses izinin akış numarası (0 ile n arasında).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
tr: Kullanılacak altyazı izinin akış numarası (0 ile n arasında).

en: Stream output
tr: Akış çıkışı

en: Stream output muxer caching (ms)
tr: Akış çıkış çoklayıcısı ön bellekleme değeri (ms)

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
tr: Akış çıkışı ayarları, akış sunuculuğu yapmakta ya da gelen akışları kaydetmekte kullanılır.
    Akışlar önce çoklanır, ardından bir "erişim çıkışı" modülü üzerinden, dosyaya kaydedilmek ya da akış oluşturmak (UDP, HTTP, RTP/RTSP) için gönderilir.
    Sout akış modülleri, gelişmiş akış işlemlerine (biçim dönüştürme, çiftleştirme...) olanak tanır.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
tr: Akış çıkış dizgesi.
    Yukarıdaki ayarları değiştirdiğinizde kendiliğinden oluşturulur,
    ancak elle değiştirebilirsiniz.

en: Stream output to memory buffer
tr: Arabelleğe akış çıkışı

en: Stream public
tr: Herkese açık akış

en: Stream the On Screen Display menu (using the osdmenu subpicture module).
tr: osdmenu altresim modülünü kullanarak, Ekran Üzerinde Gösterilen menüyü de akışa katar.

en: Stream to network
tr: Ağa yayınla

en: Stream...
tr: Akış...

en: Streaming
tr: Akış

en: Streaming / Transcoding failed
tr: Akış gönderme / Biçim dönüştürme yapılamadı

en: Streaming and Transcoding Options
tr: Akış Gönderme ve Biçim Dönüştürme Ayarları

en: Streaming deinterlace mode
tr: Akış taramasızlık kipi

en: Streaming method
tr: Akış yöntemi

en: Streaming/Exporting Wizard...
tr: Akış / Dışa Aktarma Sihirbazı...

en: Streaming/Saving:
tr: Akış Yayınlama/Kaydetme:

en: Streaming/Transcoding Wizard
tr: Akış Gönderme/Biçim Dönüştürme Yardımcısı

en: Strength
tr: Güç

en: Strength of AQ
tr: AQ Gücü

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
tr: Psikogörsel eniyileştirme gücü, varsayılan "1.0:0.0"

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
tr: Düz ve dokulu alanlarda bloklanma ve bulanmayı
    azaltma gücü. Varsayılan 1.0. 0 ile 2 arasında önerilir
     - 0.5: zayıf AQ
     - 1.5: güçlü AQ.

en: Strength used to modify the value of a pixel
tr: Piksel değerini değiştirmek için kullanılacak güç

en: Strict standard compliance
tr: Sıkı standart uygunluğu

en: Stride Length
tr: Uzun Adım Genişliği

en: Stuff
tr: Şey

en: Subdirectory behavior
tr: Altklasör davranışı

en: Subdirectory recursive scanning
tr: Alt klasörleri de tara

en: Submission of played songs to last.fm
tr: Çalınan Şarkıların last.fm'e Gönderimi

en: Submit played tracks stats to Last.fm
tr: Çalınan parça istatistiklerini Last.fm'e aktar

en: Subpicture position
tr: Altresim konumu

en: Subpictures
tr: Altresim

en: Subpictures filter module
tr: Altresim süzgeç modülü

en: Subpictures source module
tr: Altresim kaynağı modülü

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
tr: Alt piksel kestirimi ve bölüm kararı kalitesi

en: Subscreen height
tr: Altekranın boyu

en: Subscreen height:
tr: Altekran yüksekliği:

en: Subscreen left:
tr: Altekran sol:

en: Subscreen top left corner
tr: Altekran sol üst köşesi

en: Subscreen top:
tr: Altekran üst:

en: Subscreen width
tr: Altekranın eni

en: Subscreen width:
tr: Altekran genişliği:

en: Subscribe
tr: Abone Ol

en: Subscribe to a podcast
tr: Podcast'a abone ol

en: Subsdelay
tr: Altyazı gecikmesi

en: Subti&tle
tr: Al&tyazı

en: Subtitle
tr: Altyazı

en: Subtitle Codec
tr: Altyazı Kodlayıcı/Çözücü

en: Subtitle Delay
tr: Altyazı Gecikmesi

en: Subtitle File
tr: Altyazı Dosyası

en: Subtitle Languages
tr: Altyazı Dilleri

en: Subtitle autodetection fuzziness
tr: Altyazıyı kendiliğinden algılama bulanıklığı

en: Subtitle autodetection paths
tr: Altyazıları kendiliğinden bulma yolları

en: Subtitle delay %i ms
tr: Altyazı gecikmesi %i ms

en: Subtitle delay down
tr: Altyazı gecikmesini azalt

en: Subtitle delay up
tr: Altyazı gecikmesini artır

en: Subtitle demuxer settings
tr: Altyazı tekleyici ayarları

en: Subtitle language
tr: Altyazı dili

en: Subtitle position %i px
tr: Altyazı konumu %i piksel

en: Subtitle position down
tr: Altyazı konumu aşağıya

en: Subtitle position up
tr: Altyazı konumu yukarıya

en: Subtitle renderers using libass
tr: libass kullanan altyazı göstericileri

en: Subtitle track syncronization:
tr: Alt yazı izi eşleştirmesi:

en: Subtitle track: %s
tr: Altyazı izi: %s

en: Subtitles
tr: Altyazılar

en: Subtitles & OSD
tr: Altyazı & EÜG

en: Subtitles & On Screen Display Settings
tr: Altyazı ve Ekran Üzerinde Gösterim Ayarları

en: Subtitles && OSD
tr: Altyazı ve EÜG

en: Subtitles (advanced)
tr: Altyazılar (gelişmiş)

en: Subtitles (images)
tr: Altyazılar (resimler)

en: Subtitles Files
tr: Altyazı Dosyaları

en: Subtitles Language
tr: Altyazı Dili

en: Subtitles Track
tr: Altyazı İzi

en: Subtitles alignment
tr: Altyazı hizalama

en: Subtitles codecs
tr: Altyazı kodlayıcı/çözücüleri

en: Subtitles delay
tr: Altyazı gecikmesi

en: Subtitles description
tr: Altyazı açıklaması

en: Subtitles duration factor:
tr: Alt yazı süresi çarpanı:

en: Subtitles effects
tr: Altyazı etkileri

en: Subtitles encoder
tr: Altyazı kodlayıcısı

en: Subtitles encoding
tr: Altyazı kod çözme

en: Subtitles format
tr: Altyazı biçimi

en: Subtitles justification
tr: Altyazının hizalaması

en: Subtitles speed:
tr: Altyazı hızı:

en: Subtitles text encoding
tr: Altyazı metin kodlaması

en: Subtitles track
tr: Altyazı izi

en: Subtitles track ID
tr: Altyazı izi Kimliği

en: Subtitles/OSD
tr: Altyazı/EÜG

en: Subtitles/Video
tr: Altyazı/Görüntü

en: Summary
tr: Özet

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
tr: VDR kayıtları desteği (http://www.tvdr.de/).

en: Surround
tr: Çevresel Ses

en: Surround 4.0
tr: Çevresel Ses 4.0

en: Surround 4.1
tr: Çevresel Ses 4.1

en: Surround 5.0
tr: Çevresel Ses 5.0

en: Surround 5.1
tr: Çevresel Ses 5.1

en: Surround delay (ms)
tr: Çevresel Ses gecikmesi (ms)

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
tr: Milisaniye cinsinden, çevresel ses gecikmesi. Genellikle 5-40 ms arası değerler kullanılır.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
tr: Çevresel Ses etkisi düzeyi (0-100 arası, varsayılan değer 0).

en: Surround level
tr: Çevresel ses düzeyi

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Sweep Depth
tr: Tarama Derinliği

en: Sweep Rate
tr: Süpürme Hızı

en: Switch to full preferences view
tr: Gelişmiş seçenekleri gösterir.

en: Switch to simple preferences view
tr: Basit seçenekleri gösterir.

en: Swscale
tr: Ölçekleme

en: Symbol rate (bauds)
tr: Simge hızı (baud)

en: Sync on Intra Frame
tr: Ara karede eşleştir

en: Synchronise on audio track
tr: Ses iziyle eşleştir

en: Synchronization
tr: Eşleştirme

en: Synchronize left and right
tr: Solu ve sağı eşleştir

en: Synchronize top and bottom
tr: Üst ve altı eşleştir

en: Synchronous writing
tr: Eş zamanlı yazma

en: Synthesis gain
tr: Sentezleme kazancı

en: Syslog facility
tr: Syslog özelliği

en: System Id
tr: Sistem Kimliği

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
tr: Kare ara belleğinin, System V paylaşılmış parça kimliği (--shm-file belirtilmiş ise yok sayılır).

en: System codeset
tr: Sistem kod seti

en: System's default
tr: Sistem varsayılanı

en: Systray icon
tr: Sistem tepsisi simgesi

en: Systray popup when minimized
tr: Küçültüldüğünde sistem tepsisinde göster

en: T&itle
tr: Başlı&k

en: T.140 text encoder
tr: T.140 metin çözücü

en: TCP address to use (default localhost)
tr: Kullanılacak TCP adresi (varsayılan olarak localhost)

en: TCP address to use to communicate with the video part of the Bar Graph (default localhost).In the case of bargraph incrustation, use localhost.
tr: Çubuk grafiğinin görüntü bölümüyle iletişim kurmak için kullanılacak TCP adresi (varsayılan olarak localhost). Çubuk grafiğinin kakılması durumunda localhost kullanın.

en: TCP command input
tr: TCP komut girişi

en: TCP connection timeout
tr: TCP bağlantısı zaman aşımı

en: TCP input
tr: TCP Girişi

en: TCP port to use (default 12345)
tr: Kullanılacak TCP kapısı (varsayılan 12345)

en: TCP port to use to communicate with the video part of the Bar Graph (default 12345).Use the same port as the one used in the rc interface.
tr: Çubuk grafiğinin görüntü bölümüyle iletişim kurmak için kullanılacak TCP kapısı (varsayılan 12345). rc arayüzüyle aynı kapıyı kullanın.

en: TCP/UDP timeout (ms)
tr: TCP/UDP zaman-aşımı (ms)

en: TLS cipher priorities
tr: TLS şifreleyici öncelikleri

en: TS ID
tr: Aktarılan Akış Kimliği

en: TS muxer (libdvbpsi)
tr: Aktarılan Akış Çoklayıcı (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
tr: TTA tekleyicisi

en: TV (digital)
tr: TV (sayısal)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
tr: TV kanalları, verilen bir frekansta, yayınlandığı transponder ile gruplanır (ya da çoklanır). Alıcıyı ayarlamak için bu gereklidir.

en: TY Stream audio/video demux
tr: TY Akışı ses/görüntü tekleyicisi

en: Tagalog
tr: Norwegian

en: Take &Snapshot
tr: &Fotoğraf Çek

en: Take a snapshot
tr: Fotoğraf çek

en: Take video snapshot
tr: Görüntüden fotoğraf çek

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
tr: Bir görüntüyü yakalar ve diske kaydeder.

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
tr: Sabit bit hızı kipinde kodlama yapılırken, kb/s cinsinden, hedef bit hızı

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
tr: Dönüştürülen ses akışının hedeflenen bit hızı.

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
tr: Dönüştürülen görüntü akışının hedeflenen bit hızı.

en: Target output frame rate for the video stream.
tr: Görüntü akışının hedeflenen çıkış kare hızı.

en: Teal
tr: Deniz mavisi

en: Teapot
tr: Çaydanlık

en: Techno
tr: Tekno

en: Techno-Industrial
tr: Tekno-Endüstriyel

en: Telepathy "Now Playing" (MissionControl)
tr: Telepathy "Şimdi Çalan" (MissionControl)

en: Teletext Activation
tr: Teletext Etkinleştirme

en: Teletext alignment
tr: Teletext hizalama

en: Teletext configuration
tr: Teletext yapılandırması

en: Teletext language
tr: Teletext dili

en: Teletext page
tr: Teletext sayfası

en: Teletext subtitles
tr: Teletext altyazı

en: Teletext subtitles decoder
tr: Teletext altyazı kod çözücüsü

en: Teletext subtitles: hearing impaired
tr: Teletext altyazıları: işitme engelli

en: Teletext text subtitles
tr: Teletext altyazıları

en: Teletext transparency
tr: Teletext saydamlığı

en: Teletext: additional information
tr: Teletext: ek bilgi

en: Teletext: program schedule
tr: Teletext: yayın akışı çizelgesi

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
tr: İşletim sistemindeki bir dosya tipi VLC ile ilişkilendirilmiş ise, açılmak istendiğinde VLC içinde açılmasını sağlar.

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
tr: lirc bu yapılandırma dosyasını okusun. Varsayılan olarak dosya kullanıcının başlangıç klasöründe aranır.

en: Temporal chroma strength (0-254)
tr: Ön renk doygunluğu gücü (0-254)

en: Temporal chroma strength (default 4.5)
tr: Ön renk doygunluğu gücü (varsayılan: 4.5)

en: Temporal luma strength (0-254)
tr: Ön luma gücü (0-254)

en: Temporal luma strength (default 6)
tr: Ön luma gücü (varsayılan: 6)

en: Terrestrial reception parameters
tr: Karasal alma ayarları

en: Text
tr: Metin

en: Text default color
tr: Varsayılan yazı rengi

en: Text identifier for the callback functions
tr: Geri çağırma işlevlerinin metin belirteci

en: Text opacity
tr: Metin matlığı

en: Text position
tr: Metin konumu

en: Text renderer
tr: Metin Gösterici

en: Text renderer for Mac
tr: Mac için yazı gösterici

en: Text rendering module
tr: Metin gösterim modülü

en: Text subtitles decoder
tr: Metin Altyazı Kod Çözücüsü

en: Text subtitles parser
tr: Metin Altyazı Yorumlayıcısı

en: Text to display on the overlay framebuffer.
tr: Bindirme arabelleğinde gösterilecek metin.

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
tr: Metinler / Günlükler (*.log *.txt);; All (*.*)

en: Textual audio descriptions
tr: Metin sesi açıklamaları

en: Texture size
tr: Tarama boyutu

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
tr: Tay (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
tr: Tay (Windows-874)

en: Thanks
tr: Teşekkürler

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
tr: HTTP sunucusunun dinleyeceği TCP kapısı. Standart HTTP kapısı 80 numaradır. 1025 altındaki kapı numaraları genellikle işletim sisteminin kullanımı için ayrılmıştır.

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
tr: HTTPS sunucusunun dinleyeceği TCP kapısı. Standart HTTPS kapısı 443 numaradır. 1025 altındaki kapı numaraları genellikle işletim sisteminin kullanımı için ayrılmıştır.

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
tr: Saat eşleştirilmelerinde kullanılacak ağ temel saatinin IP adresi.

en: The MouseWheel up-down (vertical) axis can control volume, position or mousewheel event can be ignored
tr: Fare tekerleğinin aşağı-yukarı (dikey) eksenindeki hareketleri, ses düzeyini ya da iz konumu ayarlayabileceği gibi görmezden de gelinebilir.

en: The Page URL to use as referrer when connecting to the server. This is the page housing the SWF file.
tr: Sunucuya bağlanırken yönlendirici olarak kullanılacak sayfa İnternet adresi. Bu SWF dosyasının bulunduğu sayfadır.

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
tr: RTSP sunucusunun dinleyeceği TCP kapısı. Standart RTSP kapısı 554 numaradır. 1025 altındaki kapı numaraları genellikle işletim sisteminin kullanımı için ayrılmıştır.

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
tr: SAP modülü normalde dinlenecek doğru adresi kendiliğinden seçer. Bununla birlikte istediğiniz bir adresi de yazabilirsiniz.

en: The SFW URL to use as referrer when connecting to the server. This is the SWF file that contained the stream.
tr: Sunucuya bağlanırken yönlendirici olarak kullanılacak SWF İnternet adresi. Bu akışın içindeki SWF dosyasıdır.

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
tr: Farklı bir Scrobbler motoru kullanmak için İnternet adresini buraya yazın.

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc. By default vlc writes the fourcc of the picture frame into the output destination.
tr: YUV4MPEG2 başlığı, mplayer yuv görüntü çıkışı ile uyumludur ve YV12/I420 fourcc gereksinir. VLC, varsayılan olarak resmin fourcc karesini çıkış hedefine yazar.

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
tr: "%s" ses aygıtı kullanılamıyor:
    %s.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
tr: Yakalama aygıtı "%s" gerekli parametreleri desteklemiyor.

en: The chosen codecs are not compatible with each other. For example: It is impossibleto  mix uncompressed audio with any video codec.
    
    Correct your selection and try again.
tr: Seçili kodlayıcı/çözücüler birbiri ile uyumlu değil. Örneğin: sıkıştırılmamış sesi her hangi bir görüntü kodlayıcı ile karıştırmak olanaksızdır.
    
    Seçiminizi düzeltip tekrar deneyin.

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
tr: İleriye Hata Düzeltme kod hızı belirtilebilir.

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
tr: Görüntü üzerinde gösterilecek yazının rengi. Bu değer onaltılık düzende olmalıdır (HTML renkleri gibi). Karakterler ikişer ikişer, kırmızı, yeşil ve mavi rengi tanımlar. #000000 = siyah, #FF0000 = kırmızı, #00FF00 = yeşil, #FFFF00 = sarı (kırmızı + yeşil), #FFFFFF = beyaz

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
tr: İndirilmiş "%s" dosyası için şifreleme imzası geçersiz ve güvenli şekilde doğrulanamadı. Bu nedenle dosya silindi.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
tr: Geçerli olarak oynatılan öge akışa verilir. Geçerli olarak oynatılan bir öge yoksa, <i>Kütüphane</i> içinde ilk seçilmiş öge akışa verilir.

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
tr: Kod çözücü, yeterli zaman olmadığında kısmi çözme yapabilir ya da kareleri atlayabilir. İşlemci gücü yetersiz olduğunda kullanışlıdır, ancak bozulmuş görüntülere yol açabilir.

en: The default is to update the OSD menu picture every 200 ms. Shorten the update time for environments that experience transmissions errors. Be careful with this option as encoding OSD menu pictures is very computing intensive. The range is 0 - 1000 ms.
tr: Varsayılan olarak EÜG resmi her 200ms'de güncellenir. 0 ile 1000 ms arasındadır. Bu değeri kısaltmak aktarım hatalarına yol açar. EÜG resimlerinin kodlaması işlem gücüne karşı çok hassas olduğundan dikkatli olun.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
tr: 1 ile 127 arasında bulanıklaştırma derecesi.

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
tr: Fiziksel algoritma tarafından oluşturulan gecikme bazen dudak hareketleri ile konuşma arasında rahatsız edici hale gelebilir. Bu sorunu dengelemek için bu özelliği açın.

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
tr: Tekleyici giriş hızına ayak uyduramazsa, zamanda ileri atlar.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
tr: Masaüstü kipi görüntüyü masaüstünde oynatmanızı sağlar.

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
tr: Sayısal işaret farklı burçlara göre modüle edilebilir (aktarım sistemine bağlı olarak). Demodülator doğru burcu kendiliğinden algılayamaz ise, kullanıcı tarafından yapılandırılması gerekir.

en: The displayed overlay images is cleared by making the overlay completely transparent. All previously rendered images and text will be cleared from the cache.
tr: Bindirilen resimler, bindirme tamamen saydam yapılarak görünmez kılınabilir. Tüm önceki resimler ve metinler ön bellekten silinir.

en: The downconverter (LNB) will substract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
tr: LNB, yerel salıngaç frekansını uydu aktarım frekansından çıkarır. Sonuç olarak, RF kabloları üzerinden iletilecek orta frekans (IF) elde edilir.

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
tr: İşlemciniz kodlama hızına ayak uyduramıyorsa, kodlayıcı çalışma sırasında kalite değişiklikleri yapabilir. Trellis kuantalamayı ve hareket vektörlerinin oran bozulmasını devre dışı bırakır, gürültü azaltma eşiğini düşürerek kodlayıcının görevini hafifletir.

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
tr: İkinci CSA şifreleme anahtarı. 16 karakterlik bir dizge olmalıdır (8 onaltılık bayt).

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
tr: '%s' biçimi algılanamadı. Ayrıntılar için günlük dosyasına bakın.

en: The height of the effects video window, in pixels.
tr: Piksel cinsinden, etki görüntü penceresinin yüksekliği.

en: The height of the mesh, in pixels.
tr: Piksel cinsinden, ağın boyu

en: The height of the mini image for further processing (48 is default)
tr: Daha sonra işlenecek mini görüntünün yüksekliği (varsayılan olarak 48).

en: The height of the video window, in pixels.
tr: Piksel cinsinden, görüntü penceresinin yüksekliği.

en: The image blended onto the base image
tr: Baz resim üzerine karıştırılacak resmi seçin.

en: The image which will be used to blend onto
tr: Üzerine karışım yapılacak resmi seçin.

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
tr: En büyük süzgeç sayısına (%u) ulaşıldı.

en: The maximum of non-black pixels in a line to consider that the line is black.
tr: Bir satırın siyah olarak değerlendirilmesine yol açacak, en çok siyah olmayan piksel sayısı.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
tr: Ortam kitaplığı kendiliğinden kaydedilir ve VLC yazılımını her başlattığınızda yeniden yüklenir.

en: The minimum difference in the number of detected black lines to consider that ratio changed and trigger recrop.
tr: Siyah satır sayısında, oranın değiştiği anlamına gelerek kırpma şeklini değiştirecek en küçük fark.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
tr: Yeni sürüm indirildi. VLC yazılımını kapatıp yeni sürümün kurulumuna başlamak ister misiniz?

en: The number of consecutive images with the same detected ratio (different from the previously detected ratio) to consider that ratio changed and trigger recrop.
tr: Arka arkaya gelen resimlerde, bir önceki algılanan oranın değiştiğinin algılanıp, kırpma şeklinin değiştirileceği oran farkı.

en: The number of time the blend will be performed
tr: Karıştırma işleminin kaç kez uygulanacağını belirler.

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
tr: Görüntü üzerinde gösterilecek yazı tipinin matlığı. 0 (tamamen saydam) ile 255 (tamamen mat) arasındadır.

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
tr: Bu seçenek bazı ses kartları tarafından desteklenmeyen yüksek kaliteli float32 ses çıkış kipini etkinleştirmeyi ya da devre dışı bırakmayı sağlar.

en: The password of your last.fm account
tr: Last.fm hesabınızın parolasını yazın.

en: The path where the debugframes should be saved
tr: Hata ayıklama karelerinin kaydedileceği yol

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
tr: Oynatma listesi bazı ögeleri bir klasörün içeriği gibi ağaç şeklinde kategorize edecek şekilde kullanılabilir.

en: The pot failed to brew coffee (server error %u).
tr: Kahve pişirilemedi (sunucu hatası %u).

en: The requested RTSP session could not be established.
tr: İstenen RTSP oturumu başlatılamadı.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
tr: Seçili ses aygıtı öncelikli olarak başka bir program tarafından kullanılıyor.

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
tr: Seçili sayısal alıcı belirtilen ayarları desteklemiyor.
    Lütfen ayarları denetleyin.

en: The server is a teapot. You can't brew coffee with a teapot.
tr: Sunucu çaydanlık. Çaydanlıkta kahve demleyemezsiniz.

en: The size of the texture, in pixels.
tr: Piksel cinsinden, tarama boyutu.

en: The standard MPEG audio (1/2) format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
tr: Standard MPEG ses (1/2) biçimi (MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG ve RAW ile kullanılabilir)

en: The step size of the volume is adjustable using this option, in a range from 0 to 1024.
tr: Bu seçenekle ses adım düzeyini 0 ile 1024 arasında ayarlayabilirsiniz.

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
tr: Yer imlerinin çalışması için akışın oynatılıyor ya da duraklatılmış olması gerekir.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
tr: Akış, varsayılan değerler kullanılarak oluşturulacak. Daha ayrıntılı yapılandırma ya da varsayılan değerleri değiştirmek için sağdaki <i>Akışları Yönet</i> düğmesine tıklayın.

en: The stream will run this duration (in seconds).
tr: Saniye cinsinden, akışın ne kadar süreyle oynatılacağı.

en: The stream will start at this position (in seconds).
tr: Saniye cinsinden, akışın başlayacağı konum.

en: The stream will stop at this position (in seconds).
tr: Saniye cinsinden, akışın duracağı konum.

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
tr: Bazı sistemlerde, özellikle DVB-C, DVB-S ve DVB-S2 için simge hızı kullanıcı tarafından seçilmelidir.

en: The transcoder will drop frames if your CPU can't keep up with the encoding rate.
tr: İşlemciniz kodlama hızına yetişemiyorsa dönüştürücü bazı kareleri eler.

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
tr: VNC EÜG için saydamlık değeri 0 (tamamen saydam) ile 255 (tamamen mat) arasında seçilebilir. Düşük değer daha saydam yüksek değer daha mat görünür.

en: The transparency of the OSD menu can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
tr: EÜG menüsünün saydamlık değeri 0 (tamamen saydam) ile 255 (tamamen mat) arasında bir değer vererek değiştirilebilir. Düşük değer daha saydam yüksek değer daha mat görünür.

en: The username of your last.fm account
tr: Last.fm hesabınızın kullanıcı adını yazın.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
tr: Duvar kağıdı kipi görüntünüzü masaüstü arkaplanı olarak oynatmanızı sağlar.

en: The width of the effects video window, in pixels.
tr: Piksel cinsinden, etki görüntü penceresinin genişliği.

en: The width of the mesh, in pixels.
tr: Piksel cinsinden, ağın eni

en: The width of the mini image for further processing (64 is default)
tr: Daha sonra işlenecek mini görüntünün genişliği (varsayılan olarak 64).

en: The width of the video window, in pixels.
tr: Piksel cinsinden, görüntü penceresinin genişliği.

en: Theora is a free general-purpose codec (useable with MPEG TS and OGG)
tr: Theora serbest genel amaçlı bir kodlayıcı/çözücüdür (MPEG TS ve OGG ile kullanılabilir)

en: Theora video decoder
tr: Theora Görüntü Kod Çözücüsü

en: Theora video encoder
tr: Theora görüntü kodlayıcısı

en: Theora video packetizer
tr: Theora görüntü paketleyicisi

en: There is no help available for these modules.
tr: Bu modüller için kullanılabilecek yardım yok.

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
tr: "%s/%s://%s" için uygun bir akış çıkış erişim modülü bulunamadı.

en: These are general settings for video/audio/subtitles encoding modules.
tr: Bunlar görüntü/ses/altyazı kodlama modüllerinin genel ayarlarıdır.

en: These modules provide network functions to all other parts of VLC.
tr: Bu modüller, VLC yazılımının diğer parçalarına ağ işlevselliklerini sağlar.

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
tr: Bu seçenekler VLC tarafından kullanılan arayüzleri yapılandırmanızı sağlar. Asıl arayüzü, ek arayüz modüllerini seçebilir ve değişik seçenekleri tanımlayabilirsiniz.

en: These options allow you to enable special CPU optimizations. You should always leave all these enabled.
tr: Bu seçenekler özel işlemci iyileştirmeleri yapabilmenizi sağlar. Bunları her zaman etkinleştirilmiş bırakmalısınız.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
tr: Bu seçenek ses alt sisteminin davranışını değiştirmenizi sağlar. Böylece art işleme ya da görsel etkiler (spektrum inceleyici, vb) için kullanabileceğiniz ses süzgeçleri ekleyebilirsiniz. Bu süzgeçleri buradan etkinleştirdikten sonra modüller bölümündeki "ses süzgeçleri" başlığından yapılandırabilirsiniz.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
tr: Bu seçenekler giriş alt sisteminizdeki, DVD ya da VCD aygıtı, ağ arayüzü bilgileri ya da altyazı kanalı gibi ayarlarını değiştirmenizi sağlar.

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
tr: Bu seçenekler altresim alt sisteminin davranışını ayarlamanızı sağlar. Örneğin bazı altresim kaynaklarını (logo, vb) etkinleştirebilirsiniz. Bu süzgeçleri buradan etkinleştirdikten sonra modüller bölümündeki "altresim süzgeçleri" başlığından yapılandırabilirsiniz. Bunun yanında çeşitli altresim seçeneklerini de ayarlayabilirsiniz.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
tr: Bu seçenekler görüntü çıkışı alt sisteminin davranışını değiştirmenizi sağlar. Örneğin görüntü süzgeçlerini etkinleştirebilirsiniz (taramasızlık, görüntü ayarlama vb). Buradan etkinleştirdiğiniz süzgeçleri, modüller bölümündeki "görüntü süzgeçleri" başlığından yapılandırabilirsiniz. Ayrıca pek çok görüntü seçeneğini de ayarlayabilirsiniz.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
tr: Bu seçenekler varsayılan modülleri seçmenizi sağlar. Ne yaptığınızı gerçekten bilmeden bunları değiştirmeyin.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
tr: Bu seçenekler akış çıkış alt sistemi için varsayılan genel ayarları yapmanızı sağlar.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
tr: Bu seçenekler oynatma listesinin davranışını ayarlar. Bunların bazıları oynatma listesi penceresinden değiştirilebilir.

en: These settings affect chroma transformation modules.
tr: Bu ayarlar renk doygunluğu dönüşüm modüllerini etkiler.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
tr: Bu ayarlar "kısayol" olarak bilinen genel VLC tuş tanımlarıdır.

en: Thick
tr: Kalın

en: Thin
tr: İnce

en: This Blu-Ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
tr: Bu Blu-Ray Diski, AACS kodunu çözmek için sisteminizde bulunmayan bir kütphaneye gerek duyuyor.

en: This Blu-Ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
tr: Bu Blu-Ray Diski, BD+ kodunu çözmek için sisteminizde bulunmayan bir kütphaneye gerek duyuyor.

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS.
tr: Bu X.509 sertifika dosyası (PEM biçiminde) sunucu tarafındaki TLS için kullanılır.

en: This X.509 certificate file (PEM format) can optionally be used to authenticate remote clients in TLS sessions.
tr: Bu X.509 sertifika dosyası (PEM biçiminde) isteğe bağlı olarak uzak istemcilerin TLS oturumları açabilmeleri için kullanılabilir.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
tr: Bu seçenek, duyulan ses üzerinde oynayabileceğiniz art işleme süzgeçlerini ekler.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
tr: Buradan, görüntü kalitesini iyileştirmek ve değiştirmek için, çeşitli süzgeçleri etkinleştirebilirsiniz.

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitles decoders or other subpictures sources.
tr: Bu seçenek "altresim süzgeçleri" ekler. Bu süzgeçler, görüntünün üzerine, altyazı çözücüler ya da diğer altresim kaynaklarından gelen resim ya da yazıları ekleyebilmenizi sağlar.

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
tr: Bu seçenek "altresim kaynakları" ekler. Bu süzgeçler görüntünün üzerine bazı resim ya da yazılar ekleyebilmenizi sağlar (logo, özel yazılar gibi).

en: This adds video splitters like clone or wall
tr: Buradan klon ya da duvar gibi görüntü ayırıcıları ekleyebilirsiniz.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
tr: Bu ayar, görselleştirme etkileri modüllerini yükler (spektrum çözümleyici gibi).

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output  muxer. This value should be set in milliseconds.
tr: Milisaniye cinsinden, akış çıkış çoklayıcısının başlangıç ön bellekleme miktarı.

en: This allows defining the TTL (Time-To-Live) of the stream. This parameter is the maximum number of routers your stream can go through. If you don't know what it means, or if you want to stream on your local network only, leave this setting to 1.
tr: Bu seçenek, akışın bırakılacağı zamanı (TTL- Time to Live) belirtmenizi sağlar. Bu parametre, akışınızın geçebileceği en fazla yöneltici sayısını belirler. Bunun ne anlama geldiğinden emin değilseniz, ya da akışınızı yalnızca yerel ağınızda tutmak istiyorsanız, 1 değerinde bırakın.

en: This allows hardware decoding when available.
tr: Bu seçenek, geçerli olduğunda donanımsal kod çözmeyi sağlar.

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
tr: Bu seçenek, ses perdesini etkilemeden, sesin daha yavaş ya da hızlı çalınmasına izin verir

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
tr: Bu seçenek, HDTV-1080 görüntü biçiminin sorunlu bir kod çözücü tarafından hatalı olarak 1088 satıra ayarlanması sorununu çözer. Bu seçeneği yalnızca görüntü biçiminiz standart olmayan 1088 satırdan oluşuyorsa devre dışı bırakmalısınız.

en: This allows saving a stream to a file. The can be reencoded on the fly. Whatever VLC can read can be saved.
    Please note that VLC is not very suited for file to file transcoding. Its transcoding features are however useful to save network streams, for example.
tr: Bu seçenek, bir akışın bir dosyaya kaydedilmesini sağlar. VLC okurken ya da yazarken akışı aynı anda yeniden kodlayabilir.
    VLC yazılımının dosya dönüştürme işlemleri için çok uygun olmadığını unutmayın. Dönüştürme özellikleri, örneğin ağ akışlarını kaydetmek için kullanışlı olabilir.

en: This allows streaming on a network.
tr: Bu seçenek, bir ağ üzerinden akış yapabilmenize izin verir.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures" on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules
tr: Bu seçenek dönüştürülen görüntü akışına bindirme "altresimler" olarak da bilinir) yapmanızı sağlar. Süzgeçler tarafından üretilen altresimler doğrudan görüntü üzerine bindirilirler. Kullanacağınız altresim modüllerinin listesini virgülle ayırarak yazmalısınız

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
tr: Bu seçenek, akışın varsayılan hedef düzeyini (89 dB) yeniden oynatma kazancı bilgisi ile değiştirmenize izin verir.

en: This allows you to define playlist bookmarks.
tr: Bu özellik oynatma listesi yer imleri tanımlamanızı sağlar.

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
tr: Bu seçenek bir erişim modülünün kullanılmasını sağlar. Doğru modül kendiliğinden algılanamıyorsa bu seçeneği kullanabilirsiniz. Ne yaptığınızı gerçekten bilmeden bu değeri genel bir ayar olarak kullanmamalısınız.

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
tr: Buraya, SDP (oturum belirteci) içinde duyurulan ve akış hakkında ayrıntılı bilgi içeren bir İnternet adresi yazabilirsiniz (yayıncı kurumun web sitesi adresi gibi).

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
tr: Buraya, SDP (oturum belirteci) içinde duyurulacak, akışla ilgili iletişim eposta adresini yazabilirsiniz.

en: This allows you to give a contact telephone number for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
tr: Buraya, SDP (oturum belirteci) içinde duyurulacak, akışla ilgili iletişim telefon numarasını yazabilirsiniz.

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
tr: Buraya, SDP (oturum belirteci) içinde duyurulacak, akış hakkındaki ayrıntıları içeren kısa bir açıklama yazabilirsiniz.

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
tr: Bu seçenek çoklu oynatma listesi ögesine tek bir akış çıkışı atanmasını sağlar. Belirtilmezse kendiliğinden toplu akış çıkışı ekler.

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
tr: Bu seçenek birden fazla girişin aynı anda oynatılmasına izin verir. Bu özellik henüz deneysel olduğundan tüm ortam biçimlerini desteklemeyebilir. Girişlerin listesini ayırmak için '#' simgesini kullanın.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
tr: Bu seçenek sunucu ve istemci için saatlerin uzaktan eşleştirilmesine izin verir. Ayrıntılı ayarları Gelişmiş / Ağ Eşleştirme bölümünde bulabilirsiniz.

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
tr: VLC yazılımının öncelik sırasına göre kullanacağı kodlayıcı listesi.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
tr: Bu seçenek VLC yazılımının paketleyicileri hangi sırayla seçeceğini belirlemenizi sağlar.

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
tr: Buradan Goom oynatma hızını 1 ile 10 arasında ayarlayabilirsiniz. Varsayılan değer 6.

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
tr: Buradan Goom ekranının çözünürlüğünü ayarlayabilirsiniz. Yüksek çözünürlük daha iyi görünür ancak işlemci yükünü de arttırır.

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
tr:  Buradan, oturum için bir kategori belirleyebilirsiniz. SAP kullanmayı seçerseniz bu kategori yayınlanır.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
tr: Bu RTP oturumu için geçerli olacak SDP'yi (oturum belirteci) burada belirtebilirsiniz. HTTP üzerinden ulaşmak için http:/yer, RTSP için rtsp://yer ve SAP üzerinden duyurulan SDP için sap:// şeklinde bir İnternet adresi kullanmalısınız.

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
tr: Buradan RTP akışının baz kapısını belirtebilirsiniz.

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
tr: Burada RTP akışının varsayılan ses kapısını belirtebilirsiniz.

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
tr: Burada RTP akışının varsayılan görüntü kapısını belirtebilirsiniz.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
tr: Buradan akış çıkışı için kullanılacak çoklayıcıyı belirtebilirsiniz. Varsayılan olarak çoklayıcı kullanılmaz (standart RTP akışı).

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
tr: Bu ayar MPEG4 LATM ses akışları yapmanızı sağlar (RFC3016'ya bakın).

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
tr: Bu seçenek ileti günlüğünün görüntü eşleştirme mekanizmasından gelen hata ayıklama iletileri ile akıp gitmesini engeller.

en: This can be used to read only a part of the stream. It must be possible to control the incoming stream (for example, a file or a disc, but not an UDP network stream.) The starting and ending times can be given in seconds.
tr: Bu, akışın yalnızca bir kısmını okumak için kullanılabilir. Gelen akışının denetimi mümkün olmalıdır (bir dosya ya da disk gibi, ama UDP ağ akışı gibi değil). Başlama ve bitiş süreleri saniye olarak yazılabilir.

en: This combination is already taken by "%@".
tr: Şu kombinasyon zaten kullanılıyor "%@".

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
tr: Buradan karartma süzgecinin gücü denetlenerek, fosfor karehızı katlayıcı için CRT TV fosfor ışığının sönme benzetimi yapılır. Varsayılan: Düşük

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
tr: RTSP VoD ortamının temel yolunda, RTSP sunucusunun dinleyeceği adres. Varsayılan olarak sunucu her yerel IP adresini dinler. Dinlenecek adresi, bir IP adresi (127.0.0.1 gibi) ya da bir sunucu adı (localhost gibi) kullanarak, istediğiniz bir ağ arayüzü ile sınırlayabilirsiniz.

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
tr: Bu değer, eşleştirme algoritmalarının dengelemeye çalışacağı en büyük giriş saat kararsızlığı milisaniye cinsinden belirtir.

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
tr: Bu değer oynatma hızını belirler. Normal hız 1.0'dır.

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
tr: Bu seçenek ses çıkışını geciktirir. gecikme süresi milisaniye cinsinden olmalıdır. Bu ayar, görüntü ile ses arasında bir gecikme varsa işe yarayabilir.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
tr: Bu seçenek altyazı ve görüntü dosyasının uygunluğunun neye göre aranacağını belirler. Seçenekler:
    0 = altyazıları kendiliğinden algılama
    1 = herhangi bir altyazı dosyası
    2 = görüntü dosyası adını içeren herhangi bir altyazı dosyası
    3 = görüntü dosyası adını ek karakterler ile içeren bir altyazı dosyası
    4 = görüntü dosyası adıyla tamamen aynı adlı bir altyazı dosyası

en: This dialog will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
tr: Bu pencere, ortamınızı bilgisayarınızda, kişisel ağınızda ya da İnternet üzerinde kullanmak üzere yayınlamanızı ya da başka bir biçime dönüştürmenizi sağlar.
    Kullanacağınız giriş ile eşleşen kaynakları işaretleyerek başlayın, ardından devam etmek için "Sonraki" düğmesine tıklayın.

en: This display the resulting media, but can slow things down.
tr: Bu görünüm sonuç ortamını gösterir ama işlemleri yavaşlatabilir.

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
tr: Bu seçenek geç kalan (beklenen görüntü zamanında görüntü çıkışına ulaşmayan) kareleri atlar.

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
tr: Bu etki size, yalnızca bir kulaklık kullanıyorken, komple 7.1 hoparlör takımı olan bir odada duruyormuş hissi verir. Böylece daha gerçekci bir ses deneyimi sağlar. Ayrıca uzun süre müzik dinlediğinizde daha konforlu ve daha az yorucu olur.
    Mono'dan 7.1'e kadar her tip ses kaynağı biçiminde çalışır.

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
tr: Bu etki aynı zamanda "yeşil ekran" ya da "renk doygunluğu anahtarı" olarak da bilinir ve öndeki görüntünün "mavi bölümlerini" arka plan üzerinde mozaik şeklinde karıştırır (hava tahmini gibi). Karıştırılacak "anahtar" rengi seçebilirsiniz. Varsayılan renk mavidir.

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
tr: Bu seçenek gömülü olmayan bir görüntü penceresinde VLC kısayol tuşlarının etkin olmasını sağlar.

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
tr: Bu ayar SAP modülünden gönderilen duyuruların işlenmesini etkinleştirir. Yoksa tüm duyurular "live555" (TRP/RTSP) modülü tarafından işlenir.

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitles files.
tr: Altyazı dosyalarının UTF-8 kodlamasının kendiliğinden algılanmasını etkinleştirir.

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
tr: Konsola aktarılan iletilerin renklendirilmesini sağlar. Bunun çalışması için terminalinizin Linux renk desteği olması gerekir.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
tr: Bu seçenek görüntü üzerinde fare tıklamalarının ayarlanabilmesini sağlar.

en: This file countains an optional CRL to prevent remove clients from using revoked certificates in TLS sessions.
tr: Bu dosya, TLS oturumlarında, iptal edilmiş sertifikaları kullanan uzak istemcilerin silinmesini engelleyen, isteğe bağlı bir CRL içerir.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
tr: Bu seçenek kaynak görüntünün kırpılmasını sağlar. 4:3, 16:9 vb gibi küresel görüntü en boy oranlarına izin verilir.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
tr: Bu seçenek ekranın en boy oranını belirtir. Çoğu ekran kare piksellere sahiptir (1:1). 16:9 bir ekranınız varsa doğru oranı korumak için bu değeri 4:3 yapmanız gerekebilir.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
tr: Bu ayar kaynak en boy oranını belirler. Örneğin; bazı DVD'ler aslında 4:3 oranında olmalarına rağmen 16:9 olduklarını iddia ederler. Bu ayar, bir filmin en boy oranı bilgisi içermediği zamanlarda, VLC yazılımına ne yapması gerektiğine dair bir ipucu vermek için de kullanılabilir. Kabul gören biçimler, küresel resim en-boy oranını ifade eden x:y (4:3, 16:9 vs.) ya da pixel boyutlarını ifade eden ondalık bir değerdir (1.25, 1.3333 vs.).

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
tr: Sentezleme çıkışına uygulanacak kazanç. Yüksek değerler, aynı anda çok sayıda nota çalınıyorsa doyuma neden olabilir.

en: This input allows you to process input signals from QuickTime-compatible video devices.
    Live Audio input is not supported.
tr: Bu giriş, QuickTime uyumlu görüntü aygıtlarından gelen işaretleri işleminizi sağlar.
    Canlı ses girişi desteklenmemektedir.

en: This input allows you to save, stream or display your current screen contents.
tr: Bu giriş, ekrandaki içeriği kaydetmenizi, akış oluşturmanızı ya da göstermenizi sağlar.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
tr: VLC yazılımının, standart görünüm ve hisse sahip varsayılan arayüzü.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
tr: VLC yazılımının tema uygulanabilir arayüzü. Farklı arayüzleri şuradan indirebilirsiniz:

en: This is a ',' separated string, each object should be prefixed by a '+' or a '-' to respectively enable or disable it. The keyword 'all' refers to all objects. Objects can be referred to by their type or module name. Rules applying to named objects take precedence over rules applying to object types. Note that you still need to use -vvv to actually display debug message.
tr: Bu, virgülle ayrılmış bir metindir. Her nesnenin etkinleştirmesi ya da devre dışı bırakılmasına göre başına '+' ya da '-' konmalıdır. Nesneler tiplerine ya da modül adlarına göre belirtilebilirler. Adlandırılmış nesnelere uygulanan kurallar, nesne tiplerine uygulanan kuralların önüne geçer. Hata ayıklama iletilerini görmek için hala -vvv kullanmanız gerektiğini unutmayın.

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
tr: Bantların yüksekliğini değiştiren çarpan.

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
tr: Bu seçenek, erişim çıkış modüllerini yapılandırabilmeniz için bırakılmış bir devralma kaydıdır

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
tr: Bu seçenek, çoklayıcı modüllerini yapılandırabilmeniz için bırakılmış bir miras kayıdıdır

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
tr: Bu arayüzün dinleyeceği TCP kapısı. Varsayılan değer 4212.

en: This is the audio codec that will be used.
tr: Kullanılacak ses kodlayıcı/çözücü.

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
tr: Kullanılacak ses kodlayıcı modülü ve ilişkili seçenekleri.

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
tr: Bu seçenek, VLC tarafından kullanılan ses çıkış yöntemini belirler. Varsayılan ayarda eldeki en iyi yöntem kendiliğinden seçilir.

en: This is the default Audio CD device to use.
tr: Varsayılan olarak kullanılacak ses CD aygıtı.

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
tr: Varsayılan olarak kullanılacak CD sürücüsü ya da dosya. Sürücü adından sonra iki nokta üstüste eklemeyi unutmayın (örneğin D:)

en: This is the default DVD device to use.
tr: Varsayılan olarak kullanılacak DVD aygıtı.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
tr: Varsayılan olarak kullanılacak DVD sürücüsü ya da dosya. Sürücü adından sonra iki nokta üstüste eklemeyi unutmayın (örneğin D:)

en: This is the default VCD device to use.
tr: Varsayılan olarak kullanılacak VCD aygıtı.

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
tr: Varsayılan olarak kullanılacak VCD sürücüsü ya da dosya. Sürücü adından sonra iki nokta üstüste eklemeyi unutmayın (örneğin D:)

en: This is the default muxer method that will be used.
tr: Bu, kullanılacak varsayılan çoklayıcı yöntemidir.

en: This is the default output URI.
tr: Bu, varsayılan çıkış İnternet adresidir.

en: This is the default output access method that will be used.
tr: Bu, kullanılacak varsayılan çıkış erişim yöntemidir.

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
tr: Görüntü üzerinde gösterilecek yazı tiplerinin varsayılan boyutu. 0'dan farklı bir değer seçerseniz bağıl yazı tipi boyutunun yerine geçer.

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
tr: Dosyadan MJPEG akışı oynatıldığında istenen kare hızı. Canlı akış için (kameradan) 0 değerini (varsayılan) kullanın.

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams.  In the form 30000/1001 or 29.97
tr: Ham görüntü akışları için istenen kare hızı. 30000/1001 ya da 29.97 biçiminde yazılır.

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
tr: MPEG temel akışları oynatılırken sorun çıktığında düşülecek kare hızı.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
tr: Bu değer, yeniden oynatma kazancı bilgisi olmadığında kullanılacak kazanç bilgisidir.

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
tr: Bu değer akış çıkışı tarafından gönderilen multicast yayın paketlerinin sıçrama (hop, "Time to Live", TTL) sınırıdır (-1 = işletim sisteminin varsayılanını kullan).

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
tr: Arayüzün dinleyeceği sunucu adresi. varsayılan olarak tüm ağ arayüzlerini dinler (0.0.0.0). Bu arayüzün yalnızca yerel bilgisayarda kullanılmasını istiyorsanız "127.0.0.1" yazın.

en: This is the language of the audio stream.
tr: Ses akışının dili.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
tr: VLC tarafından kullanılan temel arayüz. Varsayılan davranış olarak varolan en iyi modül kendiliğinden seçilir.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
tr: Bayt cinsinden, ağ üzerinden aktarılabilecek en büyük uygulama katmanı paketinin boyutu.

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
tr: Zaman kaydırma akışlarının saklandığı geçici dosyaların, bayt cinsinden en fazla büyüklüğü.

en: This is the muxer that will be used for audio.
tr: Bu, ses için kullanılacak varsayılan çoklayıcı yöntemidir.

en: This is the muxer that will be used for video.
tr: Bu, görüntü için kullanılacak varsayılan çoklayıcı yöntemidir.

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
tr: SDP'de (Session Descriptor, oturum belirteci) duyurulacak oturum adı.

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
tr: Güç ölçümlerinin yapılacağı ses ara belleği sayısı. Ara bellek sayısını arttırdıkça süzgecin yanıt zamanı gecikir ve anlık değişimlere karşı duyarlılık azalır.

en: This is the output URI that will be used for audio.
tr: Bu, ses için kullanılacak çıkış İnternet adresidir.

en: This is the output URI that will be used for video.
tr: Bu, görüntü için kullanılacak çıkış İnternet adresidir.

en: This is the output URL that will be used.
tr: Kullanılacak çıkış İnternet adresi.

en: This is the output access method that will be used for audio.
tr: Bu, ses için kullanılacak varsayılan çıkış erişim yöntemidir.

en: This is the output access method that will be used for video.
tr: Bu, görüntü için kullanılacak varsayılan çıkış erişim yöntemidir.

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
tr: Görüntü üzerinde gösterilecek yazı tipinin varsayılan yaklaşık büyüklüğü. Kesin bir yazı tipi büyüklüğü belirtilirseniz, yaklaşık büyüklük değeri geçersiz olur.

en: This is the subtitles codec that will be used.
tr: Kullanılacak altyazı kodlayıcı/çözücü.

en: This is the subtitles encoder module that will be used (and its associated options).
tr: Kullanılacak altyazı kodlayıcı modülü ve ilişkili seçenekleri.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
tr: Buradan VLC tarafından kullanılan görüntü çıkışı yöntemi belirlenebilir. Varsayılan olarak eldeki en iyi yöntem kendiliğinden seçilir.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
tr: Ayrıntı düzeyi (0=yalnız hatalar ve standart iletiler, 1=uyarılar, 2=hata ayıklama).

en: This is the video codec that will be used.
tr: Kullanılacak görüntü kodlayıcı/çözücü.

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
tr: Kullanılacak görüntü kodlayıcı modülü ve ilişkili seçenekleri.

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
tr: Bu seçenek RTSP VOD üzerine bağlanabilecek en fazla istemci sayısını belirler. 0 sınırsız anlamına gelir.

en: This module allows controlling an so called AtmoLight device connected to your computer.
    AtmoLight is the homegrown version of what Philips calls AmbiLight.
    If you need further information feel free to visit us at
    
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/Atmo-plugin
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/AtmoWin
    
    You can find there detailed descriptions on how to build it for yourself and where to get the required parts.
    You can also have a look at pictures and some movies showing such a device in live action.
tr: Bu modül bilgisayarınıza bağlı AtmoLight aygıtını denetlemenizi sağlar.
    AtmoLight, Philips'in AmbiLight adını verdiği teknolojinin evde yapılmış sürümüdür.
    Ayrıntılı bilgi için şu adreslere bakabilirsiniz:
    
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/Atmo-plugin
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/AtmoWin
    
    Bağlantılarda, bu sistemi kendi kendinize nasıl yapabileceğiniz ve gerekli parçaları nereden alabileceğiniz hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.
    Ayrıca aygıt çalışırken çekilmiş fotoğraf ve görüntüleri de izleyebilirsiniz.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
tr: Bu modül dönüştürülen akışı HTTP üzerinden bir ağa gönderir.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
tr: Bu modül dönüştürülen akışı RTP üzerinden bir ağa gönderir.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
tr: Bu modül dönüştürülen akışı RTSP ile bir ağa gönderir.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
tr: Bu modül dönüştürülen akışı UDP üzerinden bir ağa gönderir.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
tr: Bu modül dönüştürülen akışı, mms iletişim kuralları üzerinden bir ağa gönderir.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
tr: Bu modül dönüştürülen akışı bir IceCast sunucusuna gönderir.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
tr: Bu modül dönüştürülen akışı bir dosyaya kaydeder.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
tr: Bu seçenek, VLC varsayılan önceliklerine artı ya da eksi bir kayıklık ekler. Böylece diğer programlara ya da diğer VLC kopyalarına göre VLC yazılımının önceliğini ayarlayabilirsiniz.

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
tr: Bu seçenek, değişik durumlarda, arayüzün kendi kendine simgelerini değiştirebilmesine izin verir.

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
tr: Bu ayar oynatılan ortama göre başlığın değişmesini sağlar<br>$a: Sanatçı<br>$b: Albüm<br>$c: Telif<br>$t: Başlık<br>$g: Tür<br>$n: İz numarası<br>$p: Oynatılıyor<br>$A: Tarih<br>$D: Süre<br>$Z: "Oynatılıyor" (Başlık - Sanatçı üzerinde gösterilir)

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
tr: Bu seçenek ncurses dosya tarayıcı başlatıldığında gösterilecek varsayılan klasörü belirtmenizi sağlar.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
tr: Bu seçenekle VLC yazılımının kodlayıcı/çözücüleri seçme yöntemini değiştirebilirsiniz. Bütün akışların oynatılması kesilebileceğinden, bu ayarı yalnız bilgili kullanıcılar değiştirmelidir.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
tr: Bu seçenek, bir akışı okurken daha az gecikme olmasını istiyorsanız kullanışlıdır.

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
tr: Bu seçenek kulaklık kanal karıştırıcısında stereo'dan mono'ya indirgeme karıştırıcısı algoritmasını seçer. Bu etki hoparlörle dolu bir odada bulunuyormuşsunuz hissi verir.

en: This option silences all other channels except the selected channel.
tr: Bu seçenek seçili kanal dışındaki tüm kanalları susturur.

en: This option will drop/duplicate video frames to synchronise the video track on the audio track.
tr: Bu seçenel görüntü izini ses izi ile eşleştirmek için kareleri eler ya da ekler.

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
tr: Bu değer kanalın yerine kullanılır. Hz cinsinden ölçülür.

en: This page allows changing the compression format of the audio or video tracks. To change only the container format, proceed to next page.
tr: Bu sayfa, ses ya da görüntü izlerinin sıkıştırma biçimini değiştirmenizi sağlar. Yalnızca taşıyıcı biçimini değiştirmek için sonraki sayfaya geçin.

en: This page allows selecting how the input stream will be sent.
tr: Bu sayfa, giriş akışının nasıl gönderileceğini seçmenize için verir.

en: This page allows selecting how the stream will be encapsulated. Depending on previously chosen settings all formats won't be available.
tr: Bu sayfada, akışın nasıl kapsülleneceğini seçebilirsiniz. Daha önce yaptığınız ayarlara göre, tüm biçimler kullanılamayabilir.

en: This page lists all the settings. Click "Finish" to start streaming or transcoding.
tr: Bu sayfa tüm ayarları listeler. Akışı ya da dönüştürmeyi başlatmak için "Bitir" tuşuna tıklayın.

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
tr: Bu ayar, hareket kestirimi karar işleminde hız ya da kalite arasında seçim yapmayı sağlar. (düşük = hızlı, yüksek = kaliteli). 1 ile 9 arasında değer alır.

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
tr: Bu yük biçimi dinamik yük tipleri için (96 - 127 arasındaki) kestirilir. Başka şekilde belirlenemez ise band taşma haritalama ile belirlenir (SDP)

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
tr: Bu özel anahtar dosyası (PEM biçiminde) sunucu tarafındaki TLS için kullanılır.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
tr: Bu program kanunlarla belirlenen GARANTİ koşullarına tabi değildir.
    Bu programı GNU General Public License terimleri altında yeniden dağıtabilirsiniz;
    ayrıntılar için COPYGING adlı dosyaya bakınız.
    VideoLAN takımı tarafından yazılmıştır; ayrıntılar için AUTHORS dosyasına bakınız.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
tr: Bu seçenek eğim sıkıştırmasından sonraki QP salınımlarını azaltır. Kuantaları geçici olarak bulanıklaştırır.

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
tr: Bu seçenek eğim sıkıştırmasından önce QP salınımlarını azaltır. Karmaşıklığı geçici olarak bulanıklaştırır.

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
tr: Bu seçenek "paletize YUV" kullanarak yazı tipini gösterir. Bu seçenek yalnızca DVB altyazıları kodlamak istiyorsanız kullanılır.

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
tr: Bu ayar kullanılacak kuantalayıcıyı seçer. Düşük değerler daha iyi kalite verir ancak bit hızını arttırır. 26 iyi bir varsayılan değerdir. 0 (kayıpsız) ile 51 arasında seçilebilir.

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
tr: Buradan RTP için kullanılacak veri iletişim kurallarını seçebilirsiniz.

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
tr: Bu ayar çoklanmış RTCP paketlerini RTP paketleri ile aynı kapı üzerinden gönderip alır.

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
tr: Bu seçenek, kullanılabildiğinde (örn. donanımınız ya da çalan ses akışı desteklediğinde), varsayılan ses çıkış kanalları kipini belirler.

en: This setting is deprecated and not used anymore
tr: Bu ayar kaldırıldı ve artık kullanılmıyor.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
tr: Bu değer, ham görüntü akışı yüksekliğinin piksel sayısını belirler.

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
tr: Bu değer, ham görüntü akışı genişliğinin piksel sayısını belirler.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
tr: VLC başlatıldığında her zaman bu akış açılır.

en: This uses a high quality audio resampling algorithm. High quality audio resampling can be processor intensive so you can disable it and a cheaper resampling algorithm will be used instead.
tr: Bu seçenek yüksek kaliteli yeniden örnekleme algoritmasını kullanır. Sesi yüksek kalitede yeniden örnekleme işlemi, işlemcinizi fazla yükleyerek sorun oluşturabilir. İsterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Bu durumda daha az yük yaratan bir yeniden örnekleme algortiması kullanılır.

en: This version of VLC was compiled by:
tr: VLC yazılımının bu sürümünü derleyen:

en: This will force a mono audio output.
tr: Ses çıkışı mono olacak.

en: This wizard allows configuring simple streaming or transcoding setups.
tr: Bu yardımcı, basit akış ve dönüştürme kurulumlarını yapılandırmanızı sağlar.

en: This wizard only gives access to a small subset of VLC's streaming and transcoding capabilities. The Open and 'Saving/Streaming' dialogs will give access to more features.
tr: Bu yardımcı, VLC yazılımının akış ve dönüştürme yeteneklerinin yalnızca küçük bir kısmını içerir. Aç ve Kaydetme/Akış bölümleri başka pek çok özelliğe erişmenizi sağlar.

en: Threads
tr: İş parçacıkları

en: Three component motion estimation
tr: Üç bileşenli hareket kestirimi

en: Threshold
tr: Eşik

en: Threshold level
tr: Eşik düzeyi

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
tr: Alarm verilmesi için eşik değeri. Ses düzeyi belirtilen süre boyunca bu eşiğin altında kalırsa bir alarm gönderilir (varsayılan 0.1).

en: Ticker text
tr: Borsa bandı

en: Tiger rendering defaults
tr: Tiger görüntüleme varsayılanları

en: Time
tr: Zaman

en: Time Control
tr: Zaman Denetimi

en: Time Slider
tr: Zaman Kaydırıcı

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
tr: Çıkışın zaman eşleşmesi seçeneği. 'Doğru' ise akış normal olarak görüntülenir, 'Yanlış' ise olabildiğince hızlı görüntülenir.

en: Time Synchronized output
tr: Zaman eşleştirmeli çıkış

en: Time Toolbar
tr: Zaman Araç Çubuğu

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
tr: Sessizlik algılaması için ses düzeyinin ölçüleceği zaman aralığı. Ses düzeyi belirtilen süre kadar eşik değerinin altında kalırsa bir alarm gönderilir (varsayılan 5000).

en: Time between two alarm messages in ms (default 2000)
tr: Milisaniye cinsinden, iki alarm iletisi arasındaki süre (varsayılan 2000)

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
tr: Milisaniye cinsinden, iki alarm iletisi arasındaki süre. Bu değer aşırı alarm verilmesini engellemek için kullanılır (varsayılan 2000).

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
tr: Milisaniye cinsinden, ortalama gecikme zamanı. Ortalama olduğunu unutmayın.

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
tr: Milisaniye cinsinden, en büyük tarama derinliği zamanı. Tarama sınırı gecikme zamanı +/- tarama derinliği olur.

en: Time it takes until a color is completely changed. This prevents flickering.
tr: Bir renk tamamen değişene kadar geçecek süre. Böylece titreşimi önleyebilirsiniz.

en: Time window to use in ms (default 5000)
tr: Milisaniye cinsinden, kullanılacak zaman aralığı (varsayılan 5000)

en: Time-To-Live (TTL)
tr: Canlı Kalma Süresi (TTL)

en: Time:
tr: Süre:

en: Timeout
tr: Zaman aşımı (ms)

en: Timeout (ms)
tr: Zaman aşımı (ms)

en: Timeshift directory
tr: Zaman kaydırma klasörü

en: Timeshift granularity
tr: Zaman kaydırma parçaları

en: Title
tr: Başlık

en: Title %i%s
tr: Başlık %i%s

en: Title display mode
tr: Başlık gösterim kipi

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
tr: Başlık gösterim kipi. Beslemenin resmi var ve besleme resimleri etkin ise varsayılan 0 (gizli), diğer durumlarda 1.

en: Title font
tr: Başlık yazı tipi

en: Title format string
tr: Başlık biçim dizgesi

en: Title metadata
tr: Başlık üstverisi

en: Title to put in ASF comments.
tr: ASF yorumlarına eklenecek başlık.

en: To
tr: Buraya

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
tr: Genel bir ağ akışını (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, vb.) açmak için İnternet adresini yukarıdaki alana yazın. RTP ya da UDP akışı açmak isterseniz aşağıdaki düğmeye tıklayın.

en: To get exhaustive help, use '-H'.
tr: Ayrıntılı bilgi edinmek için, '-H' kullanın.

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
tr: Transponder polarizasyonunu seçmek için LNB aygıtına farklı bir gerilim uygulanır.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
tr: Akışı durdurmak ve normal denetimlere geri dönmek için <i>Akışı Aç</i> düğmesine yeniden tıklayın.

en: Toggle Fullscreen mode
tr: Tam Ekran Kipini Aç/Kapat

en: Toggle Normal/Repeat/Loop playlist modes
tr: Normal/Yineleme/Çevrim kipleri arasında geçiş yap

en: Toggle Transparency
tr: Saydamlık

en: Toggle autoscaling
tr: Kendiliğinden Ölçeklemeyi Aç/Kapat

en: Toggle random playlist playback
tr: Oynatma listesini rastgele çalmayı aç/kapat

en: Toggle the video in fullscreen
tr: Görüntüyü tam ekran göster

en: Toggle the video out fullscreen
tr: Görüntüyü tam ekrandan çıkar

en: Toggle wallpaper mode in video output
tr: Duvar kağıdı kipini görüntü çıkışına çevir

en: Toggle wallpaper mode in video output.
tr: Duvar kağıdı kipini görüntü çıkışına çevir.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
tr: Mavi ekran karıştırıcının U düzleminde renk değişimlerine toleransı. 10 ile 20 arasında bir değer mantıklıdır.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
tr: Mavi ekran karıştırıcının V düzleminde renk değişimlerine toleransı. 10 ile 20 arasında bir değer mantıklıdır.

en: Tool
tr: Araç

en: Toolbar Elements
tr: Araç çubuğu öğeleri

en: Toolbar position:
tr: Araç çubuğu konumu:

en: Toolbars Editor
tr: Araç Çubuğu Düzenleyicisi

en: Tools
tr: Araçlar

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
tr: Sesi Kıs

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
tr: Sesi Aç

en: Top
tr: Üst

en: Top 40
tr: İlk 40

en: Top coordinate of the subscreen top left corner.
tr: Altekranın sol üst köşesinin üst koordinatı.

en: Top left corner X coordinate
tr: Sol-üst köşe X koordinatı

en: Top left corner Y coordinate
tr: Sol-üst köşe Y koordinatı

en: Top-Left
tr: Üst-Sol

en: Top-Right
tr: Üst-Sağ

en: Total height of the mosaic, in pixels.
tr: Piksel cinsinden, toplam mozaik yüksekliği.

en: Total horizontal block length including overlaps
tr: Binmeler dahil toplam yatay blok uzunluğu.

en: Total pixel height of the peak items.
tr: Tepe ögelerinin toplam piksel yüksekliği.

en: Total vertical block length including overlaps
tr: Binmeler dahil toplam dikey blok uzunluğu.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
tr: Piksel cinsinden, toplam mozaik genişliği.

en: Total/Remaining time
tr: Toplam/Kalan zaman

en: Track
tr: İz

en: Track ID
tr: İz Kimliği

en: Track Synchronization
tr: İz Eşleştirme

en: Track number
tr: İz numarası

en: Track replay gain
tr: İz yeniden oynatma kazancı

en: Track settings
tr: İz ayarları

en: Track size (in sectors)
tr: İz boyutu (sektör cinsinden)

en: Tracks
tr: İzler

en: Traditional Chinese (Big5)
tr: Geleneksel Çince (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
tr: Geleneksel Çince Unix (EUC-TW)

en: Transcode
tr: Dönüşüm

en: Transcode audio
tr: Sesi dönüştür

en: Transcode stream output
tr: Akış Çıkışı Dönüşümü

en: Transcode video
tr: Görüntüyü dönüştür

en: Transcode/Save to file
tr: Dönüştür/Dosyaya Kaydet

en: Transcoding options
tr: Biçim dönüştürme seçenekleri

en: Transcript
tr: Senaryo

en: Transform
tr: Döndürme

en: Transform type
tr: Dönüşüm türü

en: Transformation
tr: Dönüşüm

en: Transmission mode
tr: Aktarım kipi

en: Transparency
tr: Saydamlık

en: Transparency mask
tr: Saydamlık maskesi

en: Transparency of the bargraph
tr: Çubuk grafiğinin saydamlığı

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
tr: Kate akışı hangi art alan renginin kullanılacağı bilgisini içermiyorsa kullanılacak varsayılan art alan rengi saydamlığı.

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
tr: Kate akışı hangi yazı tipi renginin kullanılacağı bilgisini içermiyorsa kullanılacak varsayılan yazı tipi rengi saydamlığı.

en: Transparency of the image
tr: Resmin saydamlığı

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
tr: Mozaik ön plan resimlerinin saydamlığı. 0 (varsayılan, tamamen saydam) ile 255 (tamamen mat) arasındadır.

en: Transparency of the mosaic picture.
tr: Mozaik resim saydamlığı.

en: Transparency value of the new image used in blending. By default it set to fully opaque (255). (from 0 for full transparency to 255 for full opacity)
tr: Karıştırmada kullanılacak resimin saydamlık değer. Varsayılan olarak tamamen mattır (255). 0 (tamamen saydam) ile 255 (tamamen mat) arasındadır.

en: Transparent
tr: Saydam

en: Transponder symbol rate
tr: Transponder simge hızı

en: Transponder/multiplex frequency
tr: Transponder çoklama frekansı

en: Transport protocol
tr: Aktarım protokolü

en: Transport stream ID
tr: Aktarım Akışı Kimliği

en: Treat as a pipe rather than as a file
tr: Dosya olarak değl boru olarak davran

en: Treble adjustment of the audio input.
tr: Ses girişinin tiz düzeyi.

en: Treble level
tr: Tiz düzeyi

en: Trellis RD quantization
tr: Trellis RD kuantalama

en: Trellis RD quantization: 
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
tr: Trellis RD kuantalama: 
     - 0: devre dışı
     - 1: bir MB'nin yalnızca son kodlamasında etkin
     - 2: tüm kip kararlarında etkin
    Bu ayar CABAC kullanımını gerektirir.

en: Trellis quantization
tr: Trellis kuantalaması

en: Trickplay Reverse
tr: Tersten Oynat

en: Trigger button
tr: Tetik düğmesi

en: Trigger button for mouse gestures.
tr: Fare hareketleri için tetik düğmesi.

en: Trust MPEG timestamps
tr: MPEG zaman damgalarına güven

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
tr: Bazı hataları düzeltmeyi dener:
    1 kendiliğinden
    2 old msmpeg4
    4 xvid taramalı
    8 ump4
    16 dolgusuz
    32 ac vlc
    64 Qpel renk doygunluğu.
    Birden çok seçenek için değerleri toplamalısınız. Örneğin "ac vlc" ve "ump4" için 40 yazmalısınız.

en: Try to parse the announce
tr: Anonsu işlemeye çalış

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
tr: YUV->RGB dönüşümleri için donanım hızlandırıcıyı dener. Bindirmeli görüntü kullanıldığında bu seçeneğin herhangi bir etkisi olmaz.

en: Try to use hardware acceleration for subtitles/OSD blending.
tr: Alt yazı ve EÜG karıştırmaları için donanımsal hızlandırmayı kullanmayı dene.

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
tr: YUV bindirmeleri kullanırken 3 kere ara bellekleme yapmayı dener. Bu seçenek titreşimsiz ve çok daha iyi görüntü kalitesi sağlar.

en: Tune the settings for a particular type of source or situation. Overridden by user settings.
tr: Ayarları özel bir durum ya da kaynak için düzenle. Kullanıcı ayarlarının yerine geçer.

en: Tuner
tr: Alıcı

en: Tuner Frequency
tr: Alıcı Frekansı

en: Tuner TV Channel
tr: Alıcı TV Kanalı

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
tr: Alıcı sesi tek/çift kanal ve iz seçimi.

en: Tuner card
tr: Alıcı kartı

en: Tuner country code
tr: Alıcı ülke kodu

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
tr: Hz ya da kHz cinsinden, alıcı frekansı (hata ayıklama çıktısına bakın).

en: Tuner id
tr: Alıcı kimliği

en: Tuner id (see debug output).
tr: Alıcı kimliği (hata ayıklama çıktısına bakın).

en: Tuner input type
tr: Alıcı giriş türü

en: Tuner properties
tr: Alıcı özellikleri

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
tr: RTSP ve RTP için HTTP tüneli kullan

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Turkish (ISO 8859-9)
tr: Türkçe (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
tr: Türkçe (Windows-1254)

en: Turn off all warning and information messages.
tr: Tüm uyarı ve bilgi iletilerini kapatır.

en: Tweak the buffer size for reading and writing an integer number of packets. Specify the size of the buffer here and not the number of packets.
tr: Tam sayılı paketler için, okuma ve yazma sırasında ara bellek boyutunu değiştirir. Buraya, paket sayısını değil, ara bellek boyutunu yazın.

en: Two bookmarks have to be selected.
tr: İki yer imi seçilmiş olmak zorunda.

en: Two pass
tr: İki kat

en: Type
tr: Tür

en: Type 'menu select' or 'pause' to continue.
tr: Devam etmek için 'menu select' ya da 'pause' yazın.

en: Type:
tr: Tür:

en: UDP input
tr: UDP Girişi

en: UDP port to listen to for commands (show | enable <pid> | disable <pid>).
tr: Komutların dinleneceği UDP kapısı (show | enable <pid> | disable <pid>).

en: UDP port to listen to for commands.
tr: Komutların dinleneceği UDP kapısı.

en: UDP stream output
tr: UDP Akış Çıkışı

en: UDP timeout (in ms)
tr: UDP zaman aşımı (ms)

en: UNIX socket command input
tr: UNIX soket komut girişi

en: URL
tr: İnternet Adresi

en: URL description
tr: İnternet adresi

en: URL metadata
tr: İnternet adresi üstverisi

en: URL with information about the stream or your channel.
tr: Akış ya da kanalınız ile ilgili bilgilendirici İnternet adresi.

en: USF subtitles decoder
tr: USF altyazı kod çözücüsü

en: UTF-8 subtitles autodetection
tr: UTF-8 altyazıları kendiliğinden algıla

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Ukrainian (KOI8-U)
tr: Ukraynaca (KOI8-R)

en: Ultra-wideband (32kHz)
tr: Ultra geniş bant (32kHz)

en: Un-Zoom
tr: Uzaklaş

en: Uncompressed RAR
tr: Sıkıştırılmamış RAR

en: Uncompressed audio samples (useable with WAV)
tr: Sıkıştırılmamış ses örnekleri (WAV ile kullanılabilir)

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
tr: Görüntünün altına bir piksel ekle

en: Uncrop one pixel from the left of the video
tr: Görüntünün soluna bir piksel ekle

en: Uncrop one pixel from the right of the video
tr: Görüntünün sağına bir piksel ekle

en: Uncrop one pixel from the top of the video
tr: Görüntünün üstüne bir piksel ekle

en: Undefined
tr: Tanımsız

en: Under the Video
tr: Görüntünün Altında

en: Uninstall Windows Service
tr: Windows Servislerinden Kaldır

en: Uninstall the Service and exit.
tr: Servisi kaldır ve çık.

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
tr: Sistem ayarlama alanlarındaki eşsiz ağ adı.

en: Universal (UTF-16)
tr: Evrensel (UTF-16)

en: Universal (UTF-8)
tr: Evrensel (UTF-8)

en: Universal (big endian UTF-16)
tr: Evrensel (UTF-16 big endian)

en: Universal (little endian UTF-16)
tr: Evrensel (UTF-16 little endian)

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
tr: Evrensel LNB anahtar frekansı (kHz)

en: Universal Plug'n'Play
tr: Evrensel Tak-Çalıştır

en: Universal, Chinese (GB18030)
tr: Evrensel, Çince (GB18030)

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown Video
tr: Bilinmeyen Görüntü

en: Unknown category
tr: Bilinmeyen kategori

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
tr: Bilinmeyen komut `%s'. Yardım için `help' yazınız.

en: Unknown type
tr: Bilinmeyen tip

en: Unset
tr: Ayarlanmamış

en: Unspecified
tr: Belirsiz

en: Unspecified (0V)
tr: Belirtilmemiş (0V)

en: Unsubscribe
tr: Abonelikten Ayrıl

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Upconvert
tr: Yukarı Dönüştür

en: Update VLC media player
tr: VLC ortam oynatıcısını güncelle

en: Update the tree
tr: Ağacı güncelle

en: Upstream rate
tr: Gönderim hızı

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
tr: Kullanım: %s [seçenekler] [akış] ...
    Komut satırında birden çok akış belirtebilirsiniz. Bunlar çalma listesine eklenecektir.
    İlk olarak belirtilen ilk öge oynatılır.
    
    Seçenek stilleri:
     --seçenek Program süresince geçerli olacak genel bir seçenek.
      -seçenek Genel bir --seçenek için tek harfli sürüm.
      :seçenek Yalnızca akıştan önce doğrudan uygulanacak bir seçenek
               ve bu ayar öncekilerin yerini alır.
    
    Stream MRL yazımı:
      [[access][/demux]://]URL[@[title][:chapter][-[title][:chapter]]] [:option=value ...]
    
      Genel --seçeneklerin çoğu MRl'ye özel :seçenekler olarak kullanılabilir.
      Birden çok :seçenek=değer ikilisi belirtilebilir.
    
    İnternet adresi yazımı:
      [file://]dosyaadi            Normal ortam dosyası
      http://ip adresi:kapı/dosya            HTTP Web adresi
      ftp://ip adresi:kapı/dosya             FTP adresi
      mms://ip adresi:kapı/dosya             MMS adresi
      screen://                      Ekran yakalama
      [dvd://][aygıt][@ham_aygıt]  DVD aygıtı
      [vcd://][aygıt]               VCD aygıtı
      [cdda://][aygıt]              Ses CD aygıtı
      udp://[[<kaynak adresi>]@[<bağlı adres>][:<bağlı kapı>]]
                                     akış sunucusundan gönderilen UDP akışı
      vlc://pause:<seconds>          Oynatma listesini belirtilen süre kadar bekletmek için kullanılan özel öge
      vlc://quit                     VLC yazılımından çıkmak için kullanılan özel öge

en: Use GPU accelerated decoding
tr: GPU hızlandırmasını kullan

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
tr: Görüntüyü döndürmek için HDAPS, AMS, APPLESMC ya da UNIMOTION hareket algılayıcılarını kullan

en: Use Periodic Intra Refresh
tr: Yinelenen iç yenilemeyi kullan

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
tr: IDR kareleri için yinelenen iç yenilemeyi kullanır.

en: Use Psy-optimizations
tr: Psy en iyileştirmelerini kullan

en: Use RTP over RTSP (TCP)
tr: RTSP (TCP) üzerinden RTP kullan

en: Use S/PDIF when available
tr: Varsa S/PDIF kullan

en: Use Software White adjust
tr: Yazılımsal Beyaz Ayarını Kullan

en: Use Tiger for rendering
tr: Gösterim için Tiger kullan

en: Use VLC pace
tr: VLC hızını kullan

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
tr:  Değişken bit hızı kullan. Varsayılan, sabit bit hızı (CBR).

en: Use YUVP renderer
tr: YUVP görüntüleyiciyi kullan

en: Use a local picture as logo on the video
tr: Görüntü üzerine logo olarak yerel bir resim yerleştirir.

en: Use a plugins cache
tr: Eklenti önbelleği kullan

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
tr: Eklenti ön belleğini kullanmak VLC yazılımının açılış süresini önemli ölçüde kısaltır.

en: Use a skinned playlist
tr: Tema uygulanmış bir oynatma listesi kullanılır.

en: Use a sub&titles file
tr: Al&t yazı dosyasını da ekle

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
tr: PSNR ve SSIM oranlarını düşürebilecek tüm görsel iyileştiricileri kullanır.

en: Use alsa:// to open the default audio input. If multiple audio inputs are available, they will be listed in the vlc debug output. To select hw:0,1 , use alsa://hw:0,1 .
tr: Varsayılan ses girişi için alsa:// kullanın. Birden çok ses girişi varsa bunlar VLC hata ayıklama çıktısında listelenirler. hw:0,1 seçmek için alsa://hw:0,1 kullanın.

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
tr: Bir resmin alfa kanalını, saydamlık maskesi olarak kullanır.

en: Use assembler CPU optimizations.
tr: Makine dilindeki CPU en iyileştirmeleri kullanılır.

en: Use bluray menus. If disabled, the movie will start directly
tr: Bluray menülerini kullanır. Devre dışı ise film doğrudan başlar

en: Use chapter codecs found in the segment.
tr: Parçada bulunan bölüm kodlayıcı/çözücüleri kullanılır.

en: Use chroma as part of the motion estimation process
tr: Renk doygunluğunu da hareket kestirim işleminin bir parçası olarak kullanır.

en: Use custom skin
tr: Özel tema kullan

en: Use downmix algorithm
tr: İndirgeme karıştırıcısı algoritmasını kullan

en: Use float32 output
tr: float32 çıkışını kullan

en: Use hardware YUV->RGB conversions
tr: Donanım YUV->RGB dönüşümlerini kullan

en: Use hardware blending support
tr: Donanımsal karıştırma desteğini kullan

en: Use input chroma unaltered
tr: Giriş renk doygunluğunu değiştirme

en: Use keyframes
tr: Anahtar kareleri kullan

en: Use libv4l2
tr: libv4l2 kullan

en: Use mb-tree ratecontrol
tr: mb-tree hız denetimini kullan

en: Use media library
tr: Ortam kitaplığını kullan

en: Use muxers rate control mechanism
tr: Çoklayıcıların hız denetimi mekanizmasını kullan

en: Use native style
tr: Standart temayı kullan

en: Use playback control?
tr: Oynatma denetimini kullan?

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
tr: Reklamları algılayıp oynatma listesine eklenmelerini engelleyecek genel ayarları kullanır.

en: Use preset as default settings. Overridden by user settings.
tr: Varsayılan ayarlar olarak önceden tanımlananları kullan. Kullanıcı ayarlarının yerine geçer.

en: Use recovery points to close GOPs
tr: GOPlara yakın geri yükleme noktalarını kullan

en: Use sequential numbers instead of timestamps
tr: Zaman damgası yerine ardışık sayılar kullanılır.

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
tr: Fotoğrafları numaralandırırken zaman damgası yerine ardışık sayılar kullanılır.

en: Use subtitle file
tr: Şu altyazı dosyasını kullan

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
tr: MPEG2 kodlaması için MPEG4 kuantalama matrisi kullanılır. Bu seçenek MPEG2 kod çözücüleri ile uyumlu ve genellikle daha iyi görünen bir resim oluşturur.

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
tr: Her erişim modülüne özel bir ön bellekleme değeri vermek için tüm ayarlar bölümüne bakın.

en: Use the native fullscreen mode on OS X Lion
tr: OS X Lion üzerinde doğal tam ekran kipini kullan

en: Use the rotate video filter instead of transform
tr: Dönüştürme yerine görüntüyü döndürme süzgecini kullan

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over Internet. RTP headers will be added to the stream
tr: Multicast kullanılan bir ağdaki dinamik bir bilgisayar grubuna akış yapmak için bunu kullanın. Bu, bir kaç bilgisayara akış yapmak için en etkili yöntemdir ancak Internet üzerinde çalışmaz. Akışa RTP başlıkları eklenecek.

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over the Internet.
tr: Multicast kullanılan bir ağdaki dinamik bir bilgisayar grubuna akış yapmak için bunu kullanın. Bu, bir kaç bilgisayara akış yapmak için en etkili yöntemdir ancak Internet üzerinde çalışmaz.

en: Use this to stream to a single computer.
tr: Tek bir bilgisayara akış için bunu kullanın.

en: Use this to stream to a single computer. RTP headers will be added to the stream
tr: Tek bir bilgisayara akış yapmak için bunu kullanın. Akışa RTP başlıkları eklenecek.

en: Use this to stream to several computers using the Microsoft MMS protocol. This protocol is used as transport method by many Microsoft's softwares. Note that only a small part of the MMS protocol is supported (MMS encapsulated in HTTP).
tr: Bunu birkaç bilgisayara Microsoft MMS iletişim kurallarını kullanarak akış yapmak için kullanın. Bu iletişim kuralı çoğu Microsoft yazılımına aktarım için kullanılır. MMS iletişim kurallarının yalnızca küçük bir kısmının desteklendiğini unutmayın (HTTP içine kapsüllenmiş MMS).

en: Use this to stream to several computers. This method is not the most efficient, as the server needs to send the stream several times, but generally the most compatible
tr: Bunu birkaç bilgisayara akış yapmak için kullanın. Bu yöntemde sunucunun aynı akışı bir kaç defa göndermesi gerektiğinden en etkilisi değildir ancak en uyumlu yöntemdir

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
tr: Bu seçeneği, akışınızın Dolby Çevresel Ses ile kodlandığını (ya da kodlanmadığını) bildiğiniz halde programın algılayamadığı durumlarda kullanın. Akışın Dolby Çevresel Ses ile kodlanmadığı durumlarda bile, özellikle Kulaklık Kanal Karıştırıcısı ile birlikte kullanıldığında, bu seçeneği etkinleştirmek ses kalitesini artırabilir.

en: Use track length as maximum unit in seek?
tr: Aramada en büyük birim olarak iz uzunluğu kullanılsın mı?

en: Use triple buffering for overlays
tr: Bindirmeler için 3 kere ara bellekleme yap

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
tr: Bunun yerine değişken uzunluktaki kodları kullanın. Çok yüksek bit hızlarında kullanışlıdır.

en: Use video buffers in system memory
tr: Görüntü arabelleğini sistem belleğinden kullan

en: Used for statistics.
tr: İstatistikler için kullanılır.

en: User
tr: Kullanıcı

en: User Agent
tr: Kullanıcının Tarayıcısı

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: User name that will be requested to access the stream.
tr: Akışa erişmek için istenecek kullanıcı adı.

en: User name that will be used for the connection.
tr:  Bağlantı içn gereken kullanıcı adı.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
tr: SOCKS vekil sunucuya bağlanmak için kullanıcı adı.

en: Username
tr: Kullanıcı

en: Username for the database
tr: Veri tabanı kullanıcı adı

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: V&iew
tr: &Görünüm

en: V-plane color
tr: V-düzlemi rengi

en: VBI and Teletext decoder
tr: VBI ve Teletext Kod Çözücüsü

en: VBR mode
tr: VBR kipi

en: VBV buffer
tr: VBV arabelleği

en: VC-1 packetizer
tr: VC-1 paketleyici

en: VC1 video demuxer
tr: VC1 Görüntü Tekleyicisi

en: VC2 Low Delay Profile
tr: VC2 Düşük Gecikme Profili

en: VC2 Main Profile
tr: VC2 Asıl Profil

en: VC2 Simple Profile
tr: VC2 Basit Profil

en: VCD Format
tr: VCD Biçimi

en: VCD device
tr: VCD aygıtı

en: VCD input
tr: VCD Girişi

en: VDR Cut Marks
tr: VDR Kesim İşaretleri

en: VDR recordings
tr: VDR kayıtları

en: VLC Debug Log (%s).rtfd
tr: VLC Hata Ayıklama Günlüğü (%s).rtfd

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
tr: VLC, görüntünün etrafında pencere başlığı, çerçeveler vs. gibi dekorları oluşturmaktan kaçınarak sade bir pencere oluşturabilir.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
tr: VLC, iletileri görüntü üzerinde gösterebilir. Buna EÜG (Ekran Üzerinde Gösterim) denir.

en: VLC can't recognize the input's format
tr: VLC, girişin biçimini tanıyamıyor

en: VLC cannot open ANY capture device.Check the error log for details.
tr: VLC hiç bir yakalama aygıtını açamıyor. Ayrıntılar için hata günlüğüne bakın.

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
tr: VLC DVD başlığını ayarlayamadı. Diskin tamamı çözülmüş olmayabilir.

en: VLC cannot use the device "%s", because its type is not supported.
tr: VLC "%s" aygıtının türünü desteklemediğinden kullanamaz.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
tr: VLC "%s:%d" bağlantısını kuramadı.

en: VLC could not connect to EyeTV.
    Make sure that you installed VLC's EyeTV plugin.
tr: VLC EyeTV'ye bağlanamıyor.
    VLC yazılımının EyeTV ekini kurduğunuzdan emin olun.

en: VLC could not connect with the given server.
tr: VLC verilen sunucuya bağlanamadı.

en: VLC could not open the %s module.
tr: VLC %s modülünü açamadı.

en: VLC could not open the decoder module.
tr: VLC, kod çözücü modülünü açamadı.

en: VLC could not open the encoder.
tr: VLC kodlayıcıyı açamadı.

en: VLC could not open the file "%s". (%m)
tr: VLC dosyayı açamadı: "%s". (%m)

en: VLC could not open the video output module.
tr: VLC görüntü çıkış modülünü açamadı.

en: VLC could not read the file (%m).
tr: VLC dosyayı okuyamadı (%m).

en: VLC could not read the file.
tr: VLC dosyayı okuyamadı.

en: VLC crashed previously
tr: VLC son seferinde çökmüş

en: VLC does not support the audio or video format "%4.4s". Unfortunately there is no way for you to fix this.
tr: VLC, "%4.4s" ses ya da görüntü biçimini desteklemiyor. Malesef bu sorunu gidermek için yapabileceğiniz bir şey yok.

en: VLC failed to load the ASF header.
tr: VLC ASF başlığını yükleyemedi.

en: VLC is started from file association
tr: VLC dosya ilişkilendirmesi üzerinden başlatılır

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
tr: VLC, '%s' MRL kaynağını açamıyor. Ayrıntılar için hata günlüğüne bakın.

en: VLC media player
tr: VLC ortam oynatıcısı

en: VLC media player - Web Interface
tr: VLC ortam oynatıcısı - Web Arayüzü

en: VLC media player Help
tr: VLC ortam oynatıcısı Yardım

en: VLC media player Help...
tr: VLC Ortam Oynatıcısı Yardımı...

en: VLC media player is a free media player, encoder and streamer that can read from files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and even more!
    VLC uses its internal codecs and works on essentially every popular platform.
tr: VLC ortam oynatıcısı; dosya, CD, DVD, ağ akışı, yakalama kartları ve diğer başka kaynakları gösterip oynatabilen, kodlayan ve ağ akışı olarak yayınlayabilen ücretsiz bir yazılımdır.
    VLC kendi içindeki kodlayıcı/çözücüleri kullanarak popüler platformlarda çalışır.

en: VLC media player updates
tr: VLC ortam oynatıcısı güncellemeleri

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
tr: VLC normal olarak gösterim için Freetype kullanır. Ancak örneğin svg kullanımına da izin verir.

en: VLC preferences
tr: VLC seçenekleri

en: VLC skins website
tr: VLC temaları websitesi

en: VLC version %s (%s)
tr: VLC sürüm %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
tr: VLC meta versini kaydedemedi.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
tr: VLC, geçerli oynatma listesi ögesini oynatmayı sürdürür.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
tr: VLC oynatma listesini durmadan sürekli oynatır.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
tr: VLC, kesilene kadar oynatma listesindeki dosyaları rastgele oynatır.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
tr: VLC yalnızca görev çubuğunda bir simge olarak başlatılır.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
tr: Verilen sunucuya yapılan VLC bağlantısı red edildi.

en: VLC's implementation of Video On Demand
tr: VLC yazılımının İsteğe Bağlı Görüntü uygulaması

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
tr: VLM yapı (*.vlm);;Tümü (*)

en: VLM configuration file
tr: VLM yapılandırma dosyası

en: VLM configurator
tr: VLM Yapılandırıcısı

en: VNC Host
tr: VNC Sunucu

en: VNC Password
tr: VNC Parolası

en: VNC Port
tr: VNC Kapısı

en: VNC hostname or IP address.
tr: VNC makine adı ya da IP adresi.

en: VNC password.
tr: VNC parolası.

en: VNC poll interval
tr: VNC yoklama aralığı

en: VNC polling
tr: VNC yoklaması

en: VNC port number.
tr: VNC kapı numarası.

en: VOC demuxer
tr: VOC tekleyicisi

en: Value of the audio channels levels
tr: Ses kanalları düzeyinin değeri

en: Value of the audio level of each channels between 0 and 1. Each level should be separated with ':'.
tr: Her kanal için 0 ile 1 arasında ses düzeyi. Yazarken her düzey birbirinden ':' ile ayrılmalıdır.

en: Value to adjust dts by
tr: DTS'nin ayarlanacağı değer

en: Variance
tr: Değişim

en: Variance of the gaussian noise
tr: Gauss gürültüsünün değişimi

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
tr: FFmpeg kütüphanesi tarafından sağlanan çeşitli ses ve görüntü kodlayıcı/çözücüleri. İçinde (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG ve diğerleri bulunur.

en: Verbosity
tr: Günlük ayrıntısı

en: Verbosity (0,1,2)
tr: Ayrıntı düzeyi (0,1,2)

en: Verbosity:
tr: Günlük ayrıntısı:

en: Version
tr: sürüm

en: Vertical
tr: Dikey

en: Vertical (13V)
tr: Dikey (13V)

en: Vertical flip
tr: Dikey döndür

en: Vertical offset
tr: Dikey kayıklık

en: Vertical offset between the border of the screen and the displayed text (in pixels, defaults to 30 pixels).
tr: Piksel cinsinden, gösterilen metin ile ekranın sınırı arasındaki dikey kayıklık (varsayılan değer 30 piksel).

en: Vertical slices per frame
tr: Bir karedeki dikey dilim sayısı

en: Very short backwards jump
tr: Çok kısa geri atlama

en: Very short forward jump
tr: Çok kısa ileri atlama

en: Very short jump length
tr: Çok kısa atlama uzunluğu

en: Very short jump length, in seconds.
tr: Saniye cinsinden, çok kısa atlama uzunluğu.

en: Video
tr: Görüntü

en: Video &Track
tr: &Görüntü İzi

en: Video Auto Scaling
tr: Görüntü Kendiliğinden Ölçekleme

en: Video Bit Rate
tr: Video Bit Hızı

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
tr: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) girişi

en: Video Callback data
tr: Görüntü geri çağırma verisi

en: Video Capture height
tr: Görüntü Yakalama Boyu

en: Video Capture height in pixel
tr: Piksel cinsinden, görüntü yakalama boyu

en: Video Capture width
tr: Görüntü Yakalama Eni

en: Video Capture width in pixel
tr: Piksel cinsinden, görüntü yakalama eni

en: Video Codec
tr: Video Kodlayıcı/Çözücü

en: Video Effects
tr: Görüntü Etkileri

en: Video FPS
tr: Görüntü kare/sn

en: Video Files
tr: Görüntü Dosyaları

en: Video ID
tr: Görüntü Kimliği

en: Video Manager
tr: Görüntü Yöneticisi

en: Video On Demand ( VOD )
tr: İstek Üzerine Görüntü (VOD)

en: Video PID
tr: Görüntü PID

en: Video Scale
tr: Görüntü Ölçeği

en: Video Settings
tr: Görüntü Ayarları

en: Video Track
tr: Görüntü İzi

en: Video X coordinate
tr: Görüntü X koordinatı

en: Video Y coordinate
tr: Görüntü Y koordinatı

en: Video acceleration not available
tr: Görüntü hızlandırması geçerli değil

en: Video alignment
tr: Görüntü hizası

en: Video aspect ratio
tr: Görüntü en boy oranı

en: Video bitrate
tr: Görüntü bit hızı

en: Video bitrate tolerance
tr: Görüntü bit hızı toleransı

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
tr: kbit/s cinsinden, görüntü bit hızı toleransı .

en: Video capture
tr: Görüntü yakalama

en: Video capture (Video4Linux)
tr: Görüntü yakalama (Video4Linux)

en: Video capture controls (if supported by the device)
tr: Görüntü yakalama denetimleri (aygıt tarafından destekleniyorsa)

en: Video codec
tr: Görüntü kodlayıcı/çözücü

en: Video codecs
tr: Görüntü kodlayıcı/çözücüleri

en: Video connection
tr: Görüntü bağlantısı

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
tr: DeckLink yakalamalarında kullanılacak görüntü bağlantısı. Geçerli değerler: sdi, hdmi, optiksdi, bileşen, karmaşık ve svdieo. Kart varsayılanını kullanmak için boş bırakın.

en: Video cropping
tr: Görüntü kırpma

en: Video decoder using openmash
tr: Openmash kullanan görüntü kod çözücüsü

en: Video device
tr: Görüntü aygıtı

en: Video device (Default: /dev/video0).
tr: Görüntü aygıtı (Varsayılan: /dev/video0).

en: Video device name
tr: Görüntü aygıtı adı

en: Video encoder
tr: Görüntü kodlayıcı

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
tr: OpenMAX IL kullanan görüntü kodlayıcısı

en: Video filter
tr: Görüntü süzgeci

en: Video filter module
tr: Görüntü süzgeç modülü

en: Video filtering using a chain of video filter modules
tr: Zincir düzeninde görüntü süzgeci modüllerini kullanan bir görüntü süzme

en: Video filters are used to process the video stream.
tr: Görüntü süzgeçleri, görüntü akışlarını işlemede kullanılır.

en: Video filters will be applied to the video stream.
tr: Görüntü akışına uygulanacak görüntü süzgeçleri.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
tr: Bindirmeler uygulandıktan sonra görüntü akışlarına uygulanacak görüntü süzgeçleri. Süzgeç listesini virgülle ayırarak yazmalısınız.

en: Video frame-rate
tr: Görüntü kare hızı

en: Video height
tr: Görüntünün boyu

en: Video input
tr: Görüntü girişi

en: Video input chroma format
tr: Görüntü girişi renk doygunluğu biçimi

en: Video input frame rate
tr: Görüntü girişi kare hızı

en: Video input pin
tr: Görüntü giriş ucu

en: Video memory
tr: Görüntü belleği

en: Video memory buffer height.
tr: Görüntü belleğinin ara bellek yüksekliği.

en: Video memory buffer pitch in bytes.
tr: Bayt cinsinden, görüntü arabelleği aralığı.

en: Video memory buffer width.
tr: Görüntü belleğinin ara bellek genişliği.

en: Video memory output
tr: Görüntü bellek çıkışı

en: Video mode
tr: Görüntü kipi

en: Video output URL
tr: Görüntü çıkışı İnternet adresi

en: Video output access method
tr: Görüntü çıkışı erişim yöntemi

en: Video output for Windows 7/Windows Vista with Platform update
tr: Platform güncellemesi ile Windows 7 / Windows Vista için görüntü çıkışı

en: Video output module
tr: Görüntü çıkış modülü

en: Video output modules
tr: Görüntü çıkış modülleri

en: Video output muxer
tr: Görüntü çıkışı çoklayıcısı

en: Video output pin
tr: Görüntü çıkış ucu

en: Video pictures blending
tr: Görüntü resimleri karışımı

en: Video port
tr: Görüntü kapısı

en: Video post processing filter
tr: Görüntü Art İşleme Süzgeci

en: Video postrender callback
tr: Görüntü art görüntüleyici geri çağırma

en: Video prerender callback
tr: Görüntü ön görüntüleyici geri çağırma

en: Video quality post-processing level
tr: Görüntü kalitesi son işleme düzeyi

en: Video scaling
tr: Görüntü ölçeği

en: Video scaling factor
tr: Görüntü ölçekleme çarpanı

en: Video scaling filter
tr: Görüntü Ölçekleme Süzgeci

en: Video settings
tr: Görüntü ayarları

en: Video size
tr: Görüntü boyutu

en: Video snapshot directory (or filename)
tr: Görüntü fotoğrafı  klasörü (ya da dosya adı)

en: Video snapshot file prefix
tr: Görüntü fotoğrafının dosya adında bulunacak önek.

en: Video snapshot format
tr: Görüntü fotoğrafı biçimi

en: Video snapshot height
tr: Görüntü fotoğrafının boyu

en: Video snapshot width
tr: Görüntü fotoğrafının eni

en: Video snapshots
tr: Görüntü fotoğrafları

en: Video splitter module
tr: Görüntü ayırıcı modülü

en: Video standard
tr: Görüntü standartı

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
tr: Görüntü standartı (Varsayılan, SECAM, PAL ya da NTSC).

en: Video title
tr: Görüntü başlığı

en: Video transformation filter
tr: Görüntü Dönüşüm Süzgeci

en: Video width
tr: Görüntünün eni

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
tr: Görüntü önceden varolan pencereye gömülür. Değer 0 ise, yeni bir pencere oluşturulur.

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
tr: Görüntü bu  X11 ekranı için oluşturulacak. Boş bırakılırsa varsayılan ekran kullanılır.

en: Video4Linux2 Compressed A/V
tr: Video4Linux2 Sıkıştırmalı A/V

en: Video4Linux2 input
tr: Video4Linux2 girişi

en: VideoLAN Website...
tr: VideoLAN Web Sitesi...

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Vietnamese (VISCII)
tr: Vietnamca (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
tr: Vietnamca (Windows-1258)

en: Visualization
tr: Görselleştirme

en: Visualization:
tr: Görselleştirme:

en: Visualizations
tr: Görselleştiriciler

en: Visualizations selector
tr: Görselleme seçicisi

en: Visualize motion vectors
tr: Hareket vektörlerini göster

en: Visualizer
tr: Görselleyici

en: Visualizer filter
tr: Görselleyici Süzgeci

en: Vivid
tr: Parlak

en: VoD server module
tr: İsteğe bağlı görüntü sunucu modülü

en: Vobsub subtitles parser
tr: Vobsub altyazı yorumlayıcısı

en: Vocal
tr: Vokal

en: Voice activity detection
tr: Ses etkinliği algılaması

en: Vol #
tr: Düzey #

en: Vol max #
tr: En Yüksek Düzey #

en: Volume
tr: Ses Düzeyi

en: Volume %d%%
tr: Düzey: %d%%

en: Volume Control
tr: Sesi Değiştirsin

en: Volume Down
tr: Sesi Kıs

en: Volume Set
tr: Ses Ayarı

en: Volume Up
tr: Sesi Aç

en: Volume down
tr: Sesi kıs

en: Volume normalization
tr: Düzey normalizasyonu

en: Volume normalizer
tr: Ses Normalleştirici

en: Volume of the audio input.
tr: Ses girişinin düzeyi.

en: Volume up
tr: Sesi aç

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
tr: Ses düzeyi,  <i>Ana Denetimler</i> üzerinden değil, oynatıcı üzerinden ayarlanır.

en: Vorbis audio decoder
tr: Vorbis Ses Kod Çözücüsü

en: Vorbis audio encoder
tr: Vorbis ses kodlayıcısı

en: Vorbis audio packetizer
tr: Vorbis ses paketleyicisi

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
tr: Vorbis serbest bir ses kodlayıcı/çözücüdür (OGG ile kullanılabilir)

en: Vu meter
tr: VU Metre

en: WAV demuxer
tr: WAV tekleyicisi

en: WAV muxer
tr: WAV çoklayıcı

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
tr: WMA v1/v2 sabit noktalı ses kod çözücü

en: WMServer RTSP dialect
tr: WMServer RTSP dili

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
tr: WMserver sunucuları standart olmayan bir RTSP dili kullanır. Bu ayar seçildiğinde, VLC bazı seçeneklerin RFC 2326 kılavuzlarına aykırı olduğunu farzeder.

en: WMV (Windows Media Video) 1 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
tr: WMV (Windows Görüntü Ortamı) 1 (MPEG TS, MPEG1, ASF ve OGG ile kullanılabilir)

en: WMV (Windows Media Video) 2 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
tr: WMV (Windows Görüntü Ortamı) 2 (MPEG TS, MPEG1, ASF ve OGG ile kullanılabilir)

en: WPL playlist import
tr: WPL  oynatma listesini al

en: Wait for I frame before toggling placeholder
tr: Etiketi açıp/kapatmadan önce I karesini bekle

en: Wall
tr: Duvar

en: Wall video filter
tr: Duvar Görüntü Süzgeci

en: Wallpaper
tr: Duvar kağıdı

en: Warning
tr: Uyarı

en: Warning: the key is already assigned to "
tr: Dikkat: Bu tuşlar zaten şu eyleme atanmış: "

en: WarpOverlay!
tr: WarpBindirme!

en: Water effect
tr: Su etkisi

en: Wave
tr: Dalga

en: Wave video filter
tr: Dalga Görüntü Süzgeci

en: Waves
tr: Dalgalar

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
tr: Eski sürüme ait VLC ayar dosyaları bulundu.

en: We would like to thank the whole VLC community, the testers, our users and the following people (and the missing ones...) for their collaboration to create the best free software.
tr: Sınamacılar, kullanıcılarımız ve aşağıdaki kişilerden (ve atladıklarımızdan) oluşan Tüm VLC topluluğuna en iyi serbest yazılımın oluşturulmasına yardımcı oldukları için teşekkür etmek isteriz.

en: Website
tr: Web sitesi

en: Weighted prediction for B-frames
tr: B karelerinin ağırlıklı öngörülmesi

en: Weighted prediction for B-frames.
tr: B karelerinin ağırlıklı öngörülmesi.

en: Weighted prediction for P-frames
tr: P karelerinin ağırlıklı öngörülmesi

en: Western European (IBM 00850)
tr: Batı Avrupa (IBM 00850)

en: Western European (Latin-9)
tr: Batı Avrupa (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
tr: Batı Avrupa (Windows-1252)

en: Wet
tr: Islak

en: Wet mix
tr: Islak karışım

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
tr: Olabiliyorsa, çıkış akış modülünü kullanmak yerine giriş akışı kaydedilir.

en: When scanning a directory, scan also all its subdirectories.
tr:  Bir klasörü tararken alt klasörlerine de bakar.

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
tr: 'Hayır' olarak ayarlandığında bu parametre görüntü etiketi eklenmemiş bile olsa eski temalara görüntü oynatma şansı tanır.

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
tr: Bunu ayarladığınızda, bu VLC kopyası, dinleyen istemciler için temel saat kaynağı olarak davranır.

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
tr: Birkaç görüntü biçimi kullanılabilir olduğunda, burada belirtilen satır sayısı çözünürlüğüne en yakın olan (altında kalacak şekilde) seçilir. Bu seçeneği daha yüksek çözünürlükleri oynatmak için yeterli işlemci gücü ya da bant genişliğiniz yoksa kullanın.

en: When streaming using UDP, the streams can be announced using the SAP/SDP announcing protocol. This way, the clients won't have to type in the multicast address, it will appear in their playlist if they enable the SAP extra interface.
    If you want to give a name to your stream, enter it here, else, a default name will be used.
tr: UDP kullanarak akış yapılırken, akışlar SAP/SDP iletişim kuralları kullanılarak duyurulabilir. Bu şekilde istemciler multicast adresini yazmak zorunda kalmazlar. SAP ek arayüzünü yükledilerse, multicast adresi oynatma listesinde belirir.
    Akışınıza bir ad vermek istiyorsanız buraya yazın. Yazmazsanız varsayılan bir ad kullanılacaktır.

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
tr: Bu seçenek, SAP akış denetimi devre dışı bırakıldığında, SAP duyuruları arasındaki sabit aralığı ayarlamanızı sağlar.

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
tr: Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde, kullanıcının müdahale etmesi beklenen durumlarda arayüz tarafından bir ileti penceresi görüntülenecektir.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
tr: Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde, seçenekler ve/veya arayüzler, çoğu kullanıcının asla dokunmaması gereken tüm kullanılabilir seçenekleri gösterecektir.

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
tr: Bunu seçtiğinizde SAP işleyici bazı uyumsuz duyuruları eler.

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
tr: Bu kip etkinleştirildiğinde, pikseller siyah ya da beyaz olarak gösterilir. Eşik değeri, aşağıda tanımlanan parlaklık olur.

en: When this option is enabled, the stream will be both played and transcoded/streamed.
    
    Note that this requires much more CPU power than simple transcoding or streaming.
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, akış hem oynatılacak hem de dönüştürülecek/akıtılacak.
    
    Bu işlemin basit dönüştürme ya da akış sağlamadan daha fazla işlemci gücüne gerek duyacağını unutmayın.

en: When track starts playing
tr: İz oynatılmaya başlayınca

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
tr: PVR girişini ya da çok düzensiz bir kaynağı kullanırken, bu değeri 10000 yapmalısınız.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
tr: Yalnız tek kopya seçeneğini kullandığınızda, öğeler oynatma listesinde sıraya eklenir ve varolan öğe oynatılmaya devam eder.

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
tr: Kate akışı belirli bir yazı tipi parametresi (ad, boyut, vb) içermiyorsa hangi yazı tipi tanımları kullanılsın. Boş bırakırsanız Tiger uygun olan yazı tipi parametrelerini seçer.

en: White
tr: Beyaz

en: White Blue
tr: Beyaz Mavi

en: White Crush for Blue
tr: Mavi için Beyaz bastırması

en: White Crush for Green
tr: Yeşil için Beyaz bastırması

en: White Crush for Red
tr: Kırmızı için Beyaz bastırması

en: White Green
tr: Beyaz Yeşil

en: White Level for Blue
tr: Mavi için Beyaz düzeyi

en: White Level for Green
tr: Yeşil için Beyaz düzeyi

en: White Level for Red
tr: Kırmızı için Beyaz düzeyi

en: White Red
tr: Beyaz Kırmızı

en: White balance temperature (K)
tr: Beyaz dengesi sıcaklığı (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
tr: Beyaz dengesi sıcaklığı için Kelvin cinsinden renk sıcaklığı (en düşük: 2800 akkor, en yüksek: 6500 gün ışığı).

en: Wide-band (16kHz)
tr: Geniş bant (16kHz)

en: Width
tr: En

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed (default : 10).
tr: Çubuk grafiğinde gösterilecek her bir çubuğun piksel cinsinden genişliği (varsayılan:10).

en: Width in pixels of the border between miniatures.
tr: Minyatürler arasındaki sınırın piksel cinsinden genişliği.

en: Width of motion compensation blocks
tr: Hareket dengeleme bloklarının eni

en: Width of the stream to capture (-1 for autodetection).
tr: Yakalanacak akışın eni (kendiliğinden algılama için -1).

en: Width of the virtual room
tr: Sanal oda genişliği

en: Width of video or subtitle elementary streams
tr: Temel akışların görüntü ya da altyazı eni

en: Win32 font renderer
tr: Win32 yazı tipi görüntüleyici

en: Win32 waveOut extension output
tr: Win32 WaveOut Uzantısı Çıkışı

en: Window
tr: Pencere

en: Window decorations
tr: Pencere dekorları

en: Window handle (HWND)
tr: Pencere kolu (HWND)

en: Window properties
tr: Pencere özellikleri

en: Window size
tr: Pencere boyutu

en: Windows GAPI video output
tr: Windows GAPI görüntü çıkışı

en: Windows GDI video output
tr: Windows GDI görüntü çıkışı

en: Windows Media NSC metademux
tr: Windows Media NSC üsttekleme

en: Windows Service interface
tr: Windows Hizmeti Arayüzü

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
tr: Son kullanılan temanın pencere yapılandırması. Bu seçenek kendiliğinden güncellenir, dokunmayın.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
tr: 0.1 ile 1 arasında olmak üzere pencerelerin matlığı

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
tr: Bu seçenek işaretlendiğinde, tuş takımınızdaki ses açma, kısma ve kapatma düğmeleri, sistem ses düzeyini ayarlar. İşaretlenmediğinde, VLC penceresi seçili iken, VLC ses düzeyini, VLC penceresi seçili değil iken sistem ses düzeyini ayarlar.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
tr: Bu seçenek işaretlendiğinde, pencere küçültüldüğünde, oynatma kendiliğinden duraklatılır.

en: Workaround bugs
tr: Hataları ayıkla

en: Workaround for France
tr: Fransa için çalışma

en: Wrapper filter output
tr: Sarıcı süzgeci çıkışı

en: Wrapper filter verbosity
tr: Sarıcı süzgeci ayrıntısı

en: Write every 128th miniframe to a folder.
tr: Her 128. minikareyi bir klasöre kaydet.

en: Write process id to file
tr: İşlem kimliğini dosyaya yaz

en: Writer
tr: Yazar

en: Writes process id into specified file.
tr: İşlem kimliğini (process id) belirtilen dosyaya yazar.

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
tr: Mozaik sol üst köşesinin X koordinatı.

en: X Screensaver disabler
tr: X Screensaver devredışı

en: X coordinate
tr: X koordinatı

en: X coordinate of the bargraph.
tr: Çubuk grafiğinin X koordinatı.

en: X coordinate of the encoded subtitle
tr: Kodlanan altyazının X koordinatı.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
tr: Logonun X koordinatı. Logoyu sol tıklayarak taşıyabilirsiniz.

en: X coordinate of the mask.
tr: Maskenin X koordinatı.

en: X coordinate of the rendered image
tr: Gösterilen görüntünün X koordinatı

en: X coordinate of the rendered subtitle
tr: Oluşturulan altyazının X koordinatı.

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
tr: Negatif değilse mozaik içindeki üst sol köşenin X koordinatı

en: X offset
tr: X kayıklığı

en: X offset, from the left screen edge.
tr: Ekranın sol kenarından X kayıklığı.

en: X11 display
tr: X11 görünümü

en: X11 video output (XCB)
tr: X11 görüntü çıkışı (XCB)

en: X11 video window (XCB)
tr: X11 görüntü penceresi (XCB)

en: X11 window ID
tr: X11 Pencere Kimliği

en: XA demuxer
tr: XA tekleyicisi

en: XDG screen saver inhibition
tr: XDG ekran koruyucu engelleme

en: XDG-screensaver
tr: XDG ekran koruyucu

en: XML OSD configuration importer
tr: XML EÜG yapılandırma alıcısı

en: XML Parser (using libxml2)
tr: XML Yorumlayıcısı (libxml2 kullanan)

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
tr: XML Paylaşılabilir Oynatma Listesi Biçimi (XSPF)

en: XOSD interface
tr: XEÜG arayüzü

en: XSPF playlist
tr: XSPF oynatma listesi

en: XSPF playlist export
tr: XSPF oynatma listesi dışa aktarımı

en: XSPF playlist import
tr: XSPF oynatma listesini al

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
tr: XSPF oynatma listesi|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html

en: XVideo adaptor number
tr: XVideo uyarlayıcı numarası

en: XVideo format id
tr: XVideo biçim kimliği

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
tr: Kullanılacak XVideo donanım uyarlayıcısı. Varsayılan olarak, VLC ilk işlevsel uyarlayıcıyı kullanır.

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
tr: Kullanılacak XVideo resim biçimi kodu. Varsayılan olarak, VLC, oynatılan görüntü için en uygun olanı kullanır.

en: XVideo output (XCB)
tr: XVideo çıkışı (XCB)

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
tr: Mozaik sol üst köşesinin Y koordinatı.

en: Y coordinate
tr: Y koordinatı

en: Y coordinate of the bargraph.
tr: Çubuk grafiğinin Y koordinatı.

en: Y coordinate of the encoded subtitle
tr: Kodlanan altyazının Y koordinatı.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
tr: Logonun Y koordinatı. Logoyu sol tıklayarak taşıyabilirsiniz.

en: Y coordinate of the mask.
tr: Maskenin Y koordinatı.

en: Y coordinate of the rendered image
tr: Gösterilen görüntünün Y koordinatı

en: Y coordinate of the rendered subtitle
tr: Oluşturulan altyazının Y koordinatı.

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
tr: Negatif değilse mozaik içindeki üst sol köşenin Y koordinatı

en: Y offset
tr: Y kayıklığı

en: Y offset, down from the top.
tr: Ekranın üst kenarından Y kayıklığı.

en: YUV output
tr: YUV Çıkışı

en: YUV video output
tr: YUV Görüntü Çıkışı

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
tr: YUV-Renk küpü kaydırması V-düzlemi boyunca ( 0 - 127 ).

en: YUV4MPEG2 header (default disabled)
tr: YUV4MPEG2 başlığı (varsayılan devredışı)

en: YUVP converter
tr: YUVP dönüştürücü

en: Yellow
tr: Sarı

en: Yes
tr: Evet

en: You are using the Qt4 Interface.
tr: Qt4 Arayüzünü kullanıyorsunuz.

en: You can choose to disable some CPU accelerations here. Use with extreme care!
tr: Buradaki bazı işlemci hızlandırmalarını devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Çok ama çok dikkatli kullanın!

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
tr: Ses çıkışını tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Ses çözme aşaması gerçekleşmeyeceğinden işlemci gücünden kazanılır.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
tr: Buradan, altresim işlemesini tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
tr: Görüntü çıkışını tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Görüntü çözme aşaması gerçekleşmeyeceğinden işlem gücünden kazanılır.

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
tr: İsterseniz tüm saydamlık etkilerini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu seçenek, pencereleri taşırken tuhaflıklar oluyorsa işe yarar.

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
tr: Hız denetiminde büyük blok ağacı (macroblock-tree) kullanmayı devre dışı bırakabilirsiniz

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
tr: Mozaik bileşenlerinin (x,y) kayıklıklarını belirleyebilirsiniz. (yalnızca konumlandırma "offsets" olarak seçildiyse kullanılır). Koordinatları virgülle ayrılmış bir liste olarak yazmalısınız (örneğin: 10,10,150,10).

en: You can enforce the OSD menu position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
tr: EÜG menüsünün görüntü üzerindeki konumunu belirler (0=ortada, 1=solda, 2=sağda, 4=üstte, 8=altta, bu değerleri toplayarak da kullanabilirsiniz. Örneğin 6=sağ üstte).

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
tr: Görüntü fotoğrafının boyunu dayatabilirsiniz. Varsayılan olarak (-1), özgün yükseklik alınır. 0 değeri en boy oranının korunmasını sağlar.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
tr: Resim yüksekliğini belirleyebilirsiniz. Varsayılan olarak (-1) VLC görüntünün özelliklerine uygun seçer.

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
tr: Resim genişliğini belirleyebilirsiniz. Varsayılan olarak (-1) VLC görüntünün özelliklerine uygun seçer.

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
tr: Marka'nın görüntü üzerindeki konumunu belirler (0=ortada, 1=solda, 2=sağda, 4=üstte, 8=altta, bu değerleri toplayarak da kullanabilirsiniz. Örneğin 6=sağ üstte).

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
tr: Mozaiğin görüntü üzerindeki konumunu belirler (0=ortada, 1=solda, 2=sağda, 4=üstte, 8=altta, bu değerleri toplayarak da kullanabilirsiniz. Örneğin 6=sağ üstte).

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s).These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
tr: Resim kimliklerinin virgülle ayrılmış listesini vererek, mozaik bileşenlerinin sıralamasını belirleyebilirsiniz. Bu kimlikler "mosaic-birdige" mozaik köprüsü süzgeci tarafından atanmıştır.

en: You can enforce the picture position on the overlay (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
tr: Bindirilecek resmin görüntü üzerindeki konumunu belirler (0=ortada, 1=solda, 2=sağda, 4=üstte, 8=altta, bu değerleri toplayarak da kullanabilirsiniz. Örneğin 6=sağ üstte).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
tr: Görüntü penceresinin üst sol köşesinin konumunu dayatabilirsiniz (X koordinatı).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
tr: Görüntü penceresinin üst sol köşesinin konumunu dayatabilirsiniz (Y koordinatı).

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
tr: Alt resmin görüntü üzerindeki konumunu belirler (0=ortada, 1=solda, 2=sağda, 4=üstte, 8=altta, bu değerleri toplayarak da kullanabilirsiniz. Örneğin 6=sağ üstte).

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
tr: Teletext'in görüntü üzerindeki konumunu belirler (0=ortada, 1=solda, 2=sağda, 4=üstte, 8=altta, bu değerleri toplayarak da kullanabilirsiniz. Örneğin 6=sağ üstte).

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
tr: Metnin görüntü üzerindeki konumunu belirler (0=ortada, 1=solda, 2=sağda, 4=üstte, 8=altta, bu değerleri toplayarak da kullanabilirsiniz. Örneğin 6=sağ üstte).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
tr: Görüntünün boyunu dayatabilirsiniz. VLC varsayılan olarak (-1), görüntünün özelliklerine uygun boyutlandırma yapar.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
tr: Görüntünün enini dayatabilirsiniz. VLC varsayılan olarak (-1), görüntünün özelliklerine uygun boyutlandırma yapar.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
tr: Görüntü fotoğrafının enini dayatabilirsiniz. Varsayılan olarak (-1), özgün en alınır. 0 değeri en boy oranının korunmasını sağlar.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
tr: Buraya varsayılan akış çıkış zincirini yazabilirsiniz. Bu zincirleri nasıl oluşturacağınızı öğrenmek için belgelere bakın. Dikkat: bu zincir tüm akışlar için etkin olacaktır.

en: You can force the audio output frequency here. Common values are 0 (undefined), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.
tr: Ses çıkış frekansını buradan belirleyebilirsiniz. Genellikle 0 (belirsiz), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000 değerleri kullanılır.

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
tr: Normalde kullanılan girişin ardına virgülle ayrılmış olarak diğer girişlerin listesini ekleyebilirsiniz.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
tr: Akış için yer imi listesini, şu şekilde yazabilirsiniz: "{name=yer-imi-adı,time=isteğe-bağlı-zaman-kayması,bytes=isteğe-bağlı-bayt},{...}"

en: You can manually select a language for the interface. The system language is auto-detected if "auto" is specified here.
tr: Arayüz için bir dil seçebilirsiniz. Burayı "Kendiliğinden" olarak belirtirseniz, bilgisayarınızın kullandığı dil kendiliğinden algılanacaktır.

en: You can move the OSD menu by left-clicking on it.
tr: EÜG menüsünü üzerinde sol tıklayarak taşıyabilirsiniz.

en: You can overlay the motion vectors (arrows showing how the images move) on the image. This value is a mask, based on these values:
    1 - visualize forward predicted MVs of P frames
    2 - visualize forward predicted MVs of B frames
    4 - visualize backward predicted MVs of B frames
    To visualize all vectors, the value should be 7.
tr: Görüntü üzerine hareket vektörlerini bindirebilirsiniz. Oklar görüntülerin nasıl hareket edeceğini gösterir. Bu değer, aşağıdakilere göre belirlenen bir maskedir:
    1 - ileriye öngörülen P karelerinin MVs göster
    2 - ileriye öngörülen B karelerinin MVs göster
    4 - geriye öngörülen B karelerinin MVs göster
    Tüm vektörleri göstermek için değer hepsinin toplamı olarak 7 olmalıdır.

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
tr: VLC için "ek arayüzler" seçebilirsiniz. Bunlar varsayılan arayüze ek olarak arkaplanda açılırlar. Birden çok arayüz modülünü, virgülle ayrılmış liste olarak yazın. (sık kullanılan değerler "rc" (uzaktan kumanda), "http", "gestures" (fare hareketleri) ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
tr: VLC denetim arayüzlerini seçebilirsiniz.

en: You can select local files with the following list and buttons.
tr: Bu liste ve düğmeleri kullanarak bilgisayarınızdaki dosyaları seçerek açabilirsiniz.

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to `vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
tr: Kullanmak istediğiniz isteğe bağlı görüntü sunucu modülünü seçebilirsiniz. Eski modülü kullanmak için buraya `vod_rtsp' yazın.

en: You can select which memory copy module you want to use. By default VLC will select the fastest one supported by your hardware.
tr: Kullanılmasını istediğiniz bellek kopyalama modülünü seçebilirsiniz. VLC, donanımınızın desteklediği en hızlı modülü varsayılan olarak seçer.

en: You can set the default audio output volume here, in a range from 0 to 1024.
tr: Buradan, varsayılan ses çıkışı düzeyini 0 ile 1024' arasında belirleyebilirsiniz.

en: You can use a custom User agent or use a known one
tr: Özel bir kullanıcı tarayıcısı kullanabileceğiniz gibi bilinen bir tarayıcı seçebilirsiniz

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
tr: Klonlar için farklı görüntü çıkış modülleri kullanabilirsiniz. Modüllerin listesini virgülle ayırarak yazın.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
tr: Bu seçeneği, altyazıları filmin üzerine değil de altına yerleştirmek için kullanabilirsiniz. Bir kaç farklı konum deneyin.

en: You can zoom the video by the specified factor.
tr: Belirtilen çarpana göre görüntüyü yakınlaştırabilirsiniz.

en: You have the latest version of VLC media player.
tr: VLC ortam oynatıcısının en son sürümünü kullanıyorsunuz.

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
tr: İki seçeneğiniz var: Ya arayüz, doğal görüntü boyutuna uyum sağlayacak şekilde küçültülür/büyütülür... Ya da görüntü, arayüz boyutlarına uyum sağlayacak şekilde küçültülür/büyütülür... Varsayılan olarak, arayüz doğal görüntü boyutlarına uyum sağlar.

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
tr: Aşağıdaki üç parametreden yalnız birini doldurmanız yeterli. VLC diğerlerini özgün en boy oranınına göre kendiliğinden belirleyecek.

en: You must set a name for the profile.
tr: Profile bir ad vermelisiniz.

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
tr: Normal olarak shoutcast modülünü Ogg akışları ile beslemelisiniz. Ancak MP3 kullanmak da mümkündür. Böylece MP3 akışlarını shoutcast/icecast sunucusu ile iletebilirsiniz.

en: You should configure your speaker layout with the "Audio Midi Setup" utility in /Applications/Utilities. Stereo mode is being used now.
tr: Hoparlör yerleşim düzeninizi /Uygulamalar/Araçlar içindeki "Ses Midi Kurulumu" aracı ile yapılandırmalısınız. Şu anda stereo kipi kullanılıyor.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
tr: Kullandığınız MAC uygun bir giriş aygıtına sahip değil gibi görünüyor. Bağlantılarınızı ve sürücüleri denetleyin.

en: Your Mac lacks Quartz Extreme acceleration, which is required for video output. It will still work, but much slower and with possibly unexpected results.
tr: Kullandığınız Mac üzerinde, görüntü çıkışı için gereken Quartz Extreme hızlandırması desteklenmiyor. Hala çalışabilir ancak daha yavas olacaktır ve beklenmeyen sorunlar çıkabilir.

en: Your account was rejected.
tr: Kullanıcı hesabınız reddedildi.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
tr: Sunucuya bağlanma isteğiniz red edildi.

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
tr: Akış ya da kayıt için ekranınız açılacak ve oynatılacak.

en: Your input can't be opened
tr: Seçtiğiniz giriş açılamıyor

en: Your password was rejected.
tr: Kullanıcı parolanız reddedildi.

en: Your system AACS decoding library does not work. Missing keys?
tr: Sisteminizdeki AACS kod çözme kütüphanesi çalışmıyor. Anahtarlar mı kayıp?

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
tr: Sisteminizdeki BD+ kod çözme kütüphanesi çalışmıyor. Yapılandırması mı eksik?

en: Your window manager does not provide a list of applications.
tr: Pencere yöneticiniz bir uygulama listesi sunmuyor.

en: ZPL playlist import
tr: ZPL  oynatma listesini al

en: Zip access
tr: Zip erişimi

en: Zip files filter
tr: Zip dosya süzgeci

en: Zone 0: Top gradient
tr: Kuşak 0: Üst değişim

en: Zone 0:top
tr: Kuşak 0:üst

en: Zone 1: Right gradient
tr: Kuşak 1: Sağ değişim

en: Zone 1:right
tr: Kuşak 1:sağ

en: Zone 2: Bottom gradient
tr: Kuşak 2: Alt değişim

en: Zone 2:bottom
tr: Kuşak 2:alt

en: Zone 3: Left gradient
tr: Kuşak 3: Sol değişim

en: Zone 3:left
tr: Kuşak 3:sol

en: Zone 4: Summary gradient
tr: Kuşak 4: Toplam değişim

en: Zone 4:summary
tr: Kuşak 4:özet

en: Zone Layout for the build-in Atmo
tr: İçsel Atmo için kuşak yerleşimi

en: Zones on left / right side
tr: Sağ ve sol yandaki kuşaklar

en: Zoom
tr: Yakınlaş

en: Zoom mode: %s
tr: Yakınlaşma kipi: %s

en: Zoom video
tr: Görüntüyü yaklaştır

en: Zooming reset
tr: Büyütmeyi sıfırla

en: [Filebrowser]
tr: [Dosya Tarayıcı]

en: [Global]
tr: [Genel]

en: [Loop]
tr: [Çevrim]

en: [Player]
tr: [Oynatıcı]

en: [Playlist]
tr: [Oynatma Listesi]

en: [Random]
tr: [Rastgele]

en: [Repeat]
tr: [Yinele]

en: [cdda:][device][@[track]]
tr: [cdda:][aygıt][@[iz]]

en: [vcd:][device][@[title][,[chapter]]]
tr: [vcd:][aygıt][@[başlık][,[bölüm]]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
tr: Gelişmiş ayarları görmek için komut satırına --advanced ekleyin.

en: address to bind to (helper setting for dst)
tr: Bağlanacak adres (dst için yardımcı ayar)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams helper setting for dst,dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this
tr: Dst için yardımcı ayar, VLC yazılımının gelen akışları dinleyeceği adres:kapı. dst=bind+'/'+yol. dst-parametresi bunun yerine geçer.

en: all
tr: tümü

en: antiflicker
tr: tireşimönleme

en: antiflicker video filter
tr: titreşim önleme görüntü süzgeci

en: ask for extra verbosity when displaying help
tr: yardımı görüntülerken daha fazla ayrıntı için sor

en: auto
tr: kendiliğinden

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
tr: kendiliğinden - kodlayıcı girişe göre karar versin (En iyi)

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
tr: kendiliğinden - kodlayıcı girişe göre karar verir (En iyi)

en: bits
tr: bit

en: blocks
tr: blok

en: buffers
tr: ara bellekler

en: clean effects
tr: etkileri kaldır

en: collapse
tr: daralt

en: column border
tr: sütun sınırı

en: cycles per degree
tr: Her derecedeki turlar

en: dc1394 input
tr: dc1394 girişi

en: debug
tr: hata ayıklama

en: decoder
tr: Kod çözücü

en: defines the how the output color should be calculated based on previous color
tr: Çıkış renginin önceki renge göre nasıl hesaplanacağını belirtir.

en: device, fifo or filename
tr: Aygıt, fifo ya da dosya adı

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
tr: YUV karelerinin de yazılacağı aygıt, fifo ya da dosya adı.

en: disabled
tr: devredışı

en: end
tr: son

en: errors
tr: hata

en: expand
tr: genişlet

en: extended selection list
tr: genişletilmiş seçim listesi

en: fast
tr: hızlı

en: filename for stream (helper setting for dst)
tr: Akış dosya adı (dst için yardımcı ayar)

en: fixed
tr: sabit

en: float
tr: ondalık sayı

en: fnordlicht options
tr: Fnordlicht seçenekleri

en: for devices with more than five channels / zones write down here for each channel the zone number to show and separate the values with , or ; and use -1 to not use some channels. For the classic AtmoLight the sequence 4,3,1,0,2 would set the default channel/zone mapping. Having only two zones on top, and one zone on left and right and no summary zone the mapping for classic AtmoLight would be -1,3,2,1,0
tr: 5 kanaldan/kuşaktan fazlasına sahip olan aygıtlar için her kanalın kuşak numarasını buraya yazın ve değerleri , ya da ; ile ayırın. Kullanılmayacak kanalları -1 ile kapatın. Klasik AtmoLight için varsayılan sıralama 4,3,1,0,2 şeklinde olabilir. Üstte iki kuşak, sağda ve solda birer kuşak ve toplam kuşağın bulunmadığı klasik AtmoLight için kuşak sıralaması -1,3,2,1,0 olmalıdır.

en: force coding frame as separate interlaced fields
tr: kare kodlamasını ayrı ayrı geçişli alanlar olarak kabul et

en: force coding frame as single picture
tr: kodlama karesini tek bir resim olarak kabul et

en: frames
tr: kare

en: full
tr: tam

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
tr: tam - hareket dengeleyici bloklar tamamen örtüşebilir

en: full - One code block per subband
tr: tam - her bir alt band için bir kod bloğu kullanılır

en: hearing impaired
tr: işitme özürlü

en: height
tr: boy

en: height of the overlapping area (in %)
tr: % olarak, bindirme alanının yüksekliği

en: iOS OpenGL ES video output (requires UIView)
tr: iOS OpenGL ES görüntü çıkışı (UIView gereksinir)

en: iTunes Music Library importer
tr: iTunes Müzik Kütüphanesi alıcısı

en: if you want the AtmoLight control software to be launched by VLC, enter the complete path of AtmoWinA.exe here.
tr: AtmoLight denetim yazılımının da VLC ile beraber başlatılmasını istiyorsanız buraya AtmoWinA.exe dosyasının yolunu yazın.

en: integer
tr: tamsayı

en: it contains the average of all pixels in the sample image (only useful for single channel AtmoLight)
tr: Örnek görüntü içindeki piksellerin ortalamasını içerir (yalnız tek kanallı AtmoLight için uygundur).

en: large - use large code blocks
tr: büyük - büyük kod blokları kullanılır

en: large - use large motion compensation blocks
tr: büyük - büyük hareket dengeleyici bloklar kullanılır

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
tr: last.fm kullanıcı adı ya da parolası yanlış. Lütfen ayarlarınızı doğrulayıp VLC yazılımını yeniden başlatın.

en: last.fm: Authentication failed
tr: last.fm: Giriş yapılamadı

en: left and right side having always the same number of zones
tr: sol ve sağ yan, her zaman aynı sayıda kuşağa sahip olur

en: length of the overlapping area (in %)
tr: % olarak, bindirme alanının genişliği

en: libavformat access output
tr: libavformat erişim çıkışı

en: libprojectM effect
tr: libprojectM etkisi

en: main program
tr: ana program

en: makes the sample grid visible on screen as white pixels
tr: Ekranda, örnek bir ızgarayı beyaz pikseller halinde görünür yapar.

en: medium - use medium motion compensation blocks
tr: orta - orta hareket dengeleyici bloklar kullanılır

en: medium - use medium sized code blocks
tr: orta - orta kod blokları kullanılır

en: middle position (in %)
tr: % olarak orta konum

en: motion
tr: hareket

en: motion control interface
tr: hareket denetim arayüzü

en: no
tr: hayır

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
tr: hiç bir yapılandırma seçeneği yüklenmeyecek ya da yapılandırma dosyasına kaydedilmeyecek

en: none
tr: hiçbiri

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
tr: hiç - hareket dengeleyici bloklar örtüşmesin

en: none: use closed GOPs only
    normal: use standard open GOPs
    bluray: use Blu-ray compatible open GOPs
tr: yok: yalnız kapalı GOPları kullan
    normal: standart açık GOPları kullan
    bluray: Blu-ray uyumlu açık GOPları kullan

en: offsets
tr: kayıklıklar

en: packetizer
tr: paketleyici

en: packets
tr: paketler

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
tr: kısmen - hareket dengeleyici bloklar yalnız kısmen örtüşebilir

en: perceptual distance
tr: algısal uzaklık

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
tr: algısal ağırlığın hesaplanacağı algısal uzaklık

en: perceptual weighting method
tr: algısal ağırlık yöntemi

en: play list
tr: listeyi oynat

en: print a list of available modules
tr: varolan modüllerin listesini yazdır

en: print a list of available modules with extra detail
tr: varolan modüllerin listesini ek ayrıntılarla yazdır

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
tr: VLC hakkındaki yardımı göster (--advanced ve --help-verbose ile birlikte kullanılabilir)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
tr: VLC ve modülleri hakkındaki yardımını göster (--advanced ve --help-verbose ile birlikte kullanılabilir)

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
tr: belli bir modül için yardımı göster (--advanced ve --help-verbose ile birleştirilebilir). Kurallı uyuşma için modül adnının başına = koyun.

en: print version information
tr: sürüm bilgisini yazdır

en: projectM configuration file
tr: projectM yapılandırma dosyası

en: projectM preset path
tr: projectM ön ayar yolu

en: reset the current config to the default values
tr: kullanımdaki yapılandırmayı varsayılan değerlere sıfırla

en: resets the current plugins cache
tr: kullanımdaki eklerin önbelleğini sıfırlar

en: row border
tr: satır sınırı

en: sec.
tr: sn.

en: selection list
tr: Seçim listesi

en: simple
tr: basit

en: slow
tr: yavaş

en: small - use small code blocks
tr: küçük - küçük kod blokları kullanılır

en: small - use small motion compensation blocks
tr: küçük - küçük hareket dengeleyici bloklar kullanılır

en: spatial
tr: mekansal

en: string
tr: dizge

en: temporal
tr: zamansal

en: type
tr: tür

en: unknown type
tr: bilinmeyen tür

en: use alternate config file
tr: başka yapılandırma dosyası kullan

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
tr: Açık GOP kullanın. Blu-ray uyumluluğu için bluray-compat seçeneğini kullanın

en: v4l2 controls
tr: v4l2 denetimleri

en: v4l2 driver controls
tr: v4l2 sürücü denetimleri

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
tr: vcdx://[aygıt-ya-da-dosya][@{P,S,T}sayı]

en: visual impaired commentary
tr: görsel zayıflatılmış yorum

en: warnings
tr: uyarı

en: width
tr: en

en: x offset
tr: x kayıklığı

en: x264 preset and tuning selection
tr: x264 ön ayar ve ince ayar seçimi

en: x264 profile and level selection
tr: x264 profil ve düzey seçimi

en: y offset
tr: y kayıklığı

en: yes
tr: evet

en: yes: %@ @ %@ kb/s
tr: evet: %@ @ %@ kb/s

en: yes: from %@ to %@
tr: evet: %@ ile %@ arası

en: | @name logo-file STRING . . .the overlay file path/name
tr: | @name logo-file STRING . . .bindirilecek dosyanın yolu/adı

en: | @name logo-position #. . . . . . . . relative position
tr: | @name logo-position #. . . . . . . . bağıl konum

en: | @name logo-transparency #. . . . . . . . .transparency
tr: | @name logo-transparency #. . . . . . . . .saydamlık

en: | @name logo-x X . . . . . . . . . . . .offset from left
tr: | @name logo-x X . . . . . . . . . . . .soldan kayıklık

en: | @name logo-y Y . . . . . . . . . . . . offset from top
tr: | @name logo-y Y . . . . . . . . . . . . üstten kayıklık

en: | @name marq-color # . . . . . . . . . . font color, RGB
tr: | @name marq-color # . . . . . . . . . . yazı tipi rengi, RGB

en: | @name marq-marquee  STRING  . . overlay STRING in video
tr: | @name marq-marquee  YAZI  . . YAZI'yı görüntünün üstüne bindir

en: | @name marq-opacity # . . . . . . . . . . . . . opacity
tr: | @name marq-opacity # . . . . . . . . . . . . . matlık

en: | @name marq-position #. . .  .relative position control
tr: | @name marq-position #. . .  .bağıl konum denetimi

en: | @name marq-size # . . . . . . . . font size, in pixels
tr: | @name marq-size # . . . . . . . . piksel cinsinden yazı tipi boyutu

en: | @name marq-timeout T. . . . . . . . . . timeout, in ms
tr: | @name marq-timeout T. . . . . . . . . . zaman aşımı ms

en: | @name marq-x X . . . . . . . . . . . .offset from left
tr: | @name marq-x X . . . . . . . . . . . .soldan kayıklık

en: | @name marq-y Y . . . . . . . . . . . . offset from top
tr: | @name marq-y Y . . . . . . . . . . . . üstten kayıklık

en: | @name mosaic-align 0..2,4..6,8..10. . .mosaic alignment
tr: | @name mosaic-align 0..2,4..6,8..10. . .mozaik hizalama

en: | @name mosaic-alpha # . . . . . . . . . . . . . . alpha
tr: | @name mosaic-alpha # . . . . . . . . . . . . . . alfa

en: | @name mosaic-cols #. . . . . . . . . . .number of cols
tr: | @name mosaic-cols #. . . . . . . . . . .sütun sayısı

en: | @name mosaic-hborder # . . . . . . . horizontal border
tr: | @name mosaic-hborder # . . . . . . . yatay sınır

en: | @name mosaic-height #. . . . . . . . . . . . . .height
tr: | @name mosaic-height #. . . . . . . . . . . . . .yükseklik

en: | @name mosaic-keep-aspect-ratio {0,1} . . .aspect ratio
tr: | @name mosaic-keep-aspect-ratio {0,1} . . .en boy oranı

en: | @name mosaic-offsets x,y(,x,y)*. . . . list of offsets
tr: | @name mosaic-offsets x,y(,x,y)*. . . . kayıklık listesi

en: | @name mosaic-order id(,id)* . . . . order of pictures
tr: | @name mosaic-order id(,id)* . . . . resimlerin sırası

en: | @name mosaic-position {0=auto,1=fixed} . . . .position
tr: | @name mosaic-position {0=oto,1=sabit} . . . .konum

en: | @name mosaic-rows #. . . . . . . . . . .number of rows
tr: | @name mosaic-rows #. . . . . . . . . . .satır sayısı

en: | @name mosaic-vborder # . . . . . . . . vertical border
tr: | @name mosaic-vborder # . . . . . . . . dikey sınır

en: | @name mosaic-width # . . . . . . . . . . . . . . width
tr: | @name mosaic-width # . . . . . . . . . . . . . . genişlik

en: | @name mosaic-xoffset # . . . .top left corner position
tr: | @name mosaic-xoffset # . . . .sol üst köşenin konumu

en: | @name mosaic-yoffset # . . . .top left corner position
tr: | @name mosaic-yoffset # . . . .sol üst köşenin konumu

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
tr: | achan [X]. . . . . . . . . .  ses kanallarını ayarla/oku

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
tr: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . oynatma listesine XYZ ekle

en: | adev [X] . . . . . . . . . . .  set/get audio device
tr: | adev [X] . . . . . . . . . . .  ses aygıtını ayarla/oku

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
tr: | atrack [X] . . . . . . . . . . . ses izini ayarla/oku

en: | bytes sent       : %8.0f KiB
tr: | gönderilen bayt       : %8.0f KiB

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
tr: | chapter [X]  . . . . güncel ögenin bölümünü ayarla/oku

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
tr: | chapter_n  . . . . . .  güncel ögenin sonraki bölümü

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
tr: | chapter_p  . . . .  güncel ögenin önceki bölümü

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
tr: | clear . . . . . . . . . . . . . . oynatma listesini temizle

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
tr: | tekleyici bit hızı    :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
tr: | tekleyici baytı : %8.0f KiB

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
tr: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . oynatma listesinde XYZ kuyrukla

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
tr: | f [on|off]  . . . . . . . . . . . . tüm ekranı kapla/küçül

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
tr: | faster . . . . . . . . . .  akışı daha hızlı oynat

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
tr: | fastforward  . . . . . . . .  .  en yüksek hıza ayarla

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
tr: | frame. . . . . . . . . .  kare kare oynat

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
tr: | get_length . . . .  güncel akışın uzunluğu

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
tr: | get_time . . akışın başlangıcından beri geçen saniyeler

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
tr: | get_title . . . . .  güncel akışın başlığı

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
tr: | goto . . . . . . . . . . . . . .  belirtilen ögeye git

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
tr: | help . . . . . . . . . . . . . . . bu yardım iletisi

en: | info . . . . .  information about the current stream
tr: | info . . . . .  güncel akış hakkında bilgi

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
tr: | giriş bit hızı    :   %6.0f kb/s

en: | input bytes read : %8.0f KiB
tr: | girişten okunan bayt : %8.0f KiB

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
tr: | is_playing . . . .  akış oynatılıyorsa 1, yoksa 0

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
tr: | key [kısayol adı] . . . . . .  kısayol tuşuna bas

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
tr: | logout . . . . . . .  çıkış (soket bağlantısı ise)

en: | longhelp . . . . . . . . . . . a longer help message
tr: | longhelp . . . . . . . . . . . daha uzun bir yardım iletisi

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
tr: | loop [on|off] . . . . . . . . . oynatma listesi çevrimini aç/kapa

en: | menu . . [on|off|up|down|left|right|select] use menu
tr: | menu . . [on|off|up|down|left|right|select] menüyü kullan

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
tr: | next . . . . . . . . . . . . . .  sonraki oynatma listesi ögesi

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
tr: | normal . . . . . . . . . .  akışı normal hızda oynat

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
tr: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  duraklat/oynat

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
tr: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . akışı oynat

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
tr: | playlist . . . . .  oynatma listesindeki ögeleri göster

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
tr: | prev . . . . . . . . . . . .  önceki oynatma listesi ögesi

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
tr: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  vlc yazılımından çık

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
tr: | random [on|off] . . . . . . .  rastgele atlamayı aç/kapa

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
tr: | repeat [on|off] . . . .  oynatma listesi ögelerinin yinelenmesini aç/kapa

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
tr: | rewind  . . . . . . . . . . . .  en düşük hıza ayarla

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
tr: | seek X . . . saniye cinsinden ara, örneğin `ara 12'

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
tr: | gönderme bit hızı  :   %6.0f kb/s

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
tr: | slower . . . . . . . . . .  akışı daha yavaş oynat

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
tr: | snapshot . . . . . . . . . . . . görüntüden fotoğraf çek

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
tr: | stats  . . . . . . . .  istatistik bilgiyi göster

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
tr: | status . . . . . . . . . . . oynatma listesi durumu

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
tr: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . akışı durdur

en: | strack [X] . . . . . . . . . set/get subtitles track
tr: | strack [X] . . . . . . . . . altyazı izini ayarla/oku

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
tr: | title [X]  . . . . . .güncel ögenin başlığını ayarla/oku

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
tr: | title_n  . . . . . . . .  güncel ögenin sonraki başlığı

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
tr: | title_p  . . . . . .  güncel ögenin önceki başlığı

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
tr: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  görüntü kırpılmasını ayarla/oku

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
tr: | voldown [X]  . . . . . .  ses düzeyini X adım kıs

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
tr: | volume [X] . . . . . . . . . .  ses düzeyini ayarla/oku

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
tr: | volup [X]  . . . . . . .  ses düzeyini X adım aç

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
tr: | vratio [X]  . . . . . . . görüntü en boy oranını ayarla/oku

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
tr: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . görüntü izini ayarla/oku

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
tr: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  görüntü yakınlaştırmayı ayarla/oku
