VLC - Trans - en to is translation catalogue (1985 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
is: 
    Dumpaði innihaldinu í vlc-help.txt file.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
is: 
    Ýttu á ENTER-lykilinn til að halda áfram...

en:   [Streaming]
is:   [Streymi]

en:  (default disabled)
is: (sjálfgefið óvirkt)

en:  (default enabled)
is: (sjálfgefið virkt)

en:  by the VideoLAN Team.
is:  af VideoLAN genginu.

en:  days
is:  dagar

en:  f/s
is: rammar/sek

en:  fps
is: rammar á sek

en: "Water surface" video distortion effect
is: "Vatnsyfirborð" mynd-afbökunaráhrif

en: "Waves" video distortion effect
is: "Öldur" mynd-afbökunaráhrif

en: %i items
is: %i hlutir

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
is: %s
    Hleð niður... %s/%s %.1f%% lokið

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
is: %s
    Hleð Niður... %s/%s - %.1f%% lokið

en: %s bytes
is: %s bæti

en: %u kb/s
is: %u kbit/s

en: &About
is: &Um

en: &Advanced Controls
is: &Ítarlegar Stillingar

en: &Advanced Open...
is: Ítarl&eg Opnun...

en: &Apply
is: &Virkja

en: &Aspect Ratio
is: Hlut&föll

en: &Audio
is: &Hljóð

en: &Bookmarks
is: &Bókamerki

en: &Cancel
is: &Hætta við

en: &Chapter
is: &Kafli

en: &Clear
is: &Hreinsa

en: &Close
is: &Loka

en: &Codec Information
is: &Codec Upplýsingar

en: &Convert
is: &Breyta

en: &Convert / Save
is: &Breyta / Vista

en: &Crop
is: &Skera

en: &Deinterlace
is: Af&flétta

en: &Deinterlace mode
is: &Afféttunarhamur

en: &Disc
is: D&iskur

en: &Effects and Filters
is: Á&hrif og síur

en: &Enqueue
is: &Setja í biðröð

en: &Faster
is: &Hraðar

en: &File
is: &Skrá

en: &Fullscreen
is: &Fylla skjá

en: &Fullscreen Interface
is: &Heilskjáarviðmót

en: &General
is: &Almennt

en: &Go
is: &Fara

en: &Help
is: &Hjálp

en: &Help...
is: &Hjálp...

en: &Jump Forward
is: &Hoppa Áfram

en: &Manage
is: Sýsla &með

en: &Media
is: &Miðill

en: &Messages
is: &Skilaboð

en: &Navigation
is: &Flakk

en: &Network
is: &Net

en: &No
is: &Nei

en: &Open (advanced)...
is: &Opna (ítarlegt)...

en: &Open File...
is: &Opna skrá...

en: &Play
is: &Spila

en: &Playback
is: &Spilun

en: &Post processing
is: Eftir&vinnsla

en: &Preferences
is: &Eiginleikar

en: &Program
is: &Þáttur

en: &Quit
is: &Hætta

en: &Recheck version
is: Athuga útgáfu &aftur

en: &Reset Preferences
is: &Endurstilla Uppsetningu

en: &Save
is: Vi&sta

en: &Save Metadata
is: &Vista Lýsigögn

en: &Save as...
is: &Vista sem...

en: &Search:
is: &Leita:

en: &Select
is: &Velja

en: &Services Discovery
is: &Þjónustu Uppgötvun

en: &Start
is: &Byrja

en: &Stop
is: &Stöðva

en: &Stream
is: &Streyma

en: &Stream...
is: &Streyma...

en: &Subtitles Track
is: Texta&spor

en: &Tools
is: Á&höld

en: &Track Synchronization
is: Sams&tilling

en: &VLM Configuration
is: &VLM Stilling

en: &Video
is: &Mynd

en: &View
is: S&koða

en: &Visualizations
is: &Sjónbrellur

en: &Yes
is: &Já

en: &Zoom
is: Að&dráttur

en: (no item is being played)
is: (ekkert í spilun)

en: ---  DVD Menu
is: ---  DVD valmynd

en: ----- Title
is: ----- Titill

en: 16 bits
is: 16 bita

en: 1:1 Original
is: 1:1 Frumsnið

en: 1:2 Half
is: 1:2 Hálf

en: 1:4 Quarter
is: 1:4 Fjórðungs

en: 1:File
is: 1:Skrá

en: 2 Pass
is: 2. Yfirferðir

en: 2:1 Double
is: 2:1 Tvöfalt

en: 8 bits
is: 8 bita

en: A->B Loop
is: Endurtaka A->B

en: A/52 parser
is: A/52 þáttari

en: AACS MMC failed.
is: AACS MMC brást.

en: ADPCM audio decoder
is: ADPCM hljóðafkóðari

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
is: AES3/SMPTE 302M hljóðafkóðari

en: AM radio
is: Langbylgjuútvarp

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
is: VLC Spilarinn

en: ASCII Art
is: ASCII list

en: About
is: Um

en: About VLC media player
is: Um VLC spilarann

en: Above the Video
is: Yfir Myndbandi

en: Accelerated video output (Overlay)
is: Hröðuð myndgagnaúttak (Þekja)

en: Access modules
is: Aðgangseiningar

en: Access output
is: Aðgangsúttak

en: Acid
is: Sýru

en: Action
is: Aðgerð

en: Activate
is: Virkja

en: Activate Transcoding
is: Virkja umkóðun

en: Active TCP connection
is: Virk TCP tenging

en: Active windows
is: Virkir Gluggar

en: Add
is: Bæta við

en: Add Directory...
is: Bæta við Slóð...

en: Add File...
is: Bæta við Skrá...

en: Add Folder...
is: Bæta við möppu...

en: Add Input
is: Bæta Við Inntaki

en: Add Interface
is: Bæta við Viðmóti

en: Add Noise
is: Bæta við truflunum

en: Add WAVE header
is: Bæta við WAVE haus

en: Add a background
is: Bæta við bakgrunni

en: Add a delay effect to the sound
is: Bæta við töf í hljóðið

en: Add a shadow
is: Bæta við skugga

en: Add a subtitles file
is: Bæta við Textaskrá

en: Add logo
is: Bæta við merki

en: Add text
is: Bæta við texta

en: Add to Media Library
is: Bæta í Safn

en: Add to Playlist
is: Bæta við lagalista

en: Add to playlist
is: Bæta við lagalista

en: Add...
is: Bæta við...

en: Address
is: Vistfang

en: Address of the CDDB server to use.
is: Veffang fyrir CDDB miðlara sem nota skal.

en: Adjustments and Effects
is: Stillingar og Áhrif

en: Advanced
is: Nánar

en: Advanced Open File...
is: Ítarleg Opnun á Skrá...

en: Advanced Open...
is: Opna Ítarlegt...

en: Advanced Options
is: Nánari stillingar

en: Advanced options
is: Ítarlegir valkostir

en: Advanced options...
is: Ítarlegir Valmöguleikar...

en: Advanced settings
is: Nánari stillingar

en: Advanced settings. Use with care...
is: Ítarlegar stillingar. Notist með aðgát...

en: Advertise with Bonjour
is: Auglýsa með Bonjour

en: Alarm
is: Áminning

en: Albanian
is: Albanska

en: Album
is: Albúm

en: Album art download policy:
is: Regla fyrir niðurhölun á umslagamyndum:

en: All
is: Allt

en: All Files
is: Allar skrár

en: Allow only one instance
is: Leyfa aðeins eitt tilvik

en: Allow only one running instance
is: Leyfa aðeins eitt tilvik

en: Alternative
is: Varaleið

en: AltiVec conversions from
is: AltiVec umvarpanir frá

en: Always &on Top
is: Alltaf &efst

en: Always Fit &Window
is: Alltaf &aðlaga að glugga

en: Always fix
is: Alltaf laga

en: Always on top
is: Alltaf efst

en: Always reset audio start level to:
is: Ávalt endurstilla hljóðstyrk í:

en: Always visible
is: Alltaf sýnilegur

en: Amharic
is: Amharíska

en: Amplification
is: Mögnun

en: An error occurred while checking for updates...
is: Upp kom villa þegar verið var að athuga með uppfærslu...

en: Analog
is: Skífuklukka

en: Angle
is: Horn

en: Angle in degrees
is: Horn í gráðum

en: Angle in degrees (0 to 359)
is: Horn í gráðum (0 til 359)

en: Antenna
is: Loftnet

en: Append
is: Bæta við

en: Append to file
is: Bæta við í skrá

en: Application
is: Forrit

en: Applications
is: Forrit

en: Apply cartoon effect
is: Nota teiknimyndaáhrif

en: Arabic
is: Arabíska

en: Arabic (Windows-1256)
is: Arabíska (Windows-1256)

en: Area
is: Svæði

en: Armenian
is: Armenskt

en: Artist
is: Flytjandi

en: Artist metadata
is: Flytjandi lýsigögn

en: Artwork URL
is: Vefslóð myndefnis

en: As soon as track is added
is: Um leið og lagi er bætt við

en: Ascending
is: Hækkandi

en: Ask for action
is: Spyrja

en: Aspect Ratio
is: Stærðarhlutföll

en: Aspect ratio
is: Stærðarhlutföll

en: Aspect-ratio
is: Myndhlutfall

en: Assamese
is: Assamíska

en: Attachment
is: Viðhengi

en: Attenuation
is: Deyfing

en: Audio
is: Hljóð

en: Audio &Channels
is: Hljóð&rásir

en: Audio &Device
is: Hljóð&tæki

en: Audio &Track
is: Hljóð&spor

en: Audio Bit Rate
is: Bitahraði hljóðs

en: Audio CD
is: Hljóðdiskur CD

en: Audio CD - Track %02i
is: Hljóð CD - Lag %02i

en: Audio CD device
is: Hjóð CD tæki

en: Audio CD input
is: Hljóð CD inntak

en: Audio Channels
is: Hljóðrásir

en: Audio Codec
is: Hljóðkóðun

en: Audio Delay
is: Töf hljóðs

en: Audio Device: %s
is: Hljóðtæki: %s

en: Audio Effects
is: Hljóðáhrif

en: Audio Effects...
is: Hljóðbrellur...

en: Audio Files
is: Hljóðskrár

en: Audio Language
is: Tungumál

en: Audio PID
is: Ljud-PID

en: Audio Sample Rate
is: Safntíðni hljóðs

en: Audio Settings
is: Hjóðstillingar

en: Audio Track
is: Hljóðrás

en: Audio and Subtitles
is: Hjóð og Textar

en: Audio capture
is: Hljóðupptaka

en: Audio capture (ALSA)
is: Hljóðupptaka (ALSA)

en: Audio channels
is: Hljóðrásir

en: Audio codec
is: Hljóðkóðunarlykill

en: Audio codecs
is: Hljóðmerkjamál

en: Audio delay %i ms
is: Hljóðtöf %i ms

en: Audio device
is: Hljóðtæki

en: Audio device name
is: Nafn Hljóðtækis

en: Audio encoder
is: Hljóðkóðari

en: Audio filter
is: Hljóðsía

en: Audio filtering failed
is: Hljóðsíun brást

en: Audio filters
is: Hljóðsíur

en: Audio filters are used to process the audio stream.
is: Hljóðsíur eru notaðar við meðhöndlun á hljóðstraumi

en: Audio input
is: Hljóðinntak

en: Audio language
is: Tungumál hljóðs

en: Audio mode
is: Hljóðhamur

en: Audio output failed
is: Hjóðúttaksvilla

en: Audio output module
is: Úttakseining hljóðs

en: Audio port
is: Hljóðtengi

en: Audio settings
is: Hljóðstillingar

en: Audio track
is: Hljóðspor

en: Audio track: %s
is: Lag: %s

en: Audio visualizations
is: Hljóðsjóngerving

en: Audio visualizations
is: Sjóngerving hljóðs

en: Audio volume (0-65535).
is: Hljóðstyrkur (0-65535).

en: Audio/Video
is: Hjóð/Myndskeið

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
is: Hljóð/Mynd afkóðari (notar OpenMAX IL)

en: Author
is: Höfundur

en: Author metadata
is: Höfundur lýsigögn

en: Authors
is: Höfundar

en: Auto
is: Sjálfvirkt

en: Auto Connection
is: Tengjast Sjálfkrafa

en: Auto start
is: Sjálfvirk gangsetning

en: Automatic
is: Sjálfvirkt

en: Azerbaijani
is: Azerbaijanska

en: B Frames
is: B Rammar

en: Back
is: Til baka

en: Background
is: Bakgrunnur

en: Background color
is: Bakgrunnslitur

en: Backward
is: Afturábak

en: Ball size
is: Boltastærð

en: Baltic (Windows-1257)
is: Baltneska (Windows-1257)

en: Bandwidth
is: Bandvídd

en: Base port
is: Grunn tengi

en: Basic
is: Einfalt

en: Basque
is: Baskamál

en: Bass
is: Bassi

en: Be quiet
is: Vertu hljóðlátur

en: Belarusian
is: Hvítrússneska

en: Benchmarking
is: Afkastamælingar

en: Bengali
is: Bengalska

en: Best available
is: Besta sem er í boði

en: Big Button
is: Stór Takki

en: Bilinear
is: Tvílínulegt

en: Bitrate
is: Bitahraði

en: Bits per sample
is: Bitar á úrtak

en: Black
is: Svart

en: Black & white
is: Svarthvítt

en: Black Level for Blue
is: Svertustig fyrir Bláan

en: Black Level for Green
is: Svertustig fyrir Grænan

en: Black Level for Red
is: Svertustig fyrir Rauðan

en: Black slot
is: Svört rauf

en: Blend
is: Blanda

en: BluRay Disc is corrupted.
is: BluRay diskur er skemmdur.

en: Blue
is: Blár

en: Blues
is: Blús

en: Bluescreen
is: Bláskjár

en: Blur factor (1-127)
is: Móðustuðull (1-127)

en: Bob
is: Bonni

en: Bonjour services
is: Bonjour þjónustur

en: Bookmark
is: Bókamerki

en: Bookmark %i
is: Bókamerki %i

en: Bookmarks
is: Bókamerki

en: Bookmarks...
is: Bókamerki

en: Bosnian
is: Bosníska

en: Bottom
is: Neðst

en: Bottom-Left
is: Neðst til vinstri

en: Bottom-Right
is: Neðst til hægri

en: Breton
is: Bretónska

en: Bridge
is: Brúa

en: Bright
is: Bjart

en: Brightness
is: Birtustig

en: Brightness (%)
is: Ljósstyrkur (%)

en: Brightness threshold
is: Birtuþröskuldur

en: Bring All to Front
is: Setja allt fremst

en: Broadcast
is: Útvörpun

en: Broadcast:
is: Útvarpa:

en: Browse
is: Flakka

en: Browse...
is: Velja...

en: Bulgarian
is: Búlgarska

en: Burmese
is: Búrmíska

en: Bytes
is: Bæti

en: C
is: is

en: CBR encoding
is: CBR kóðun

en: CDDB Server
is: CDDB Miðlari

en: CDDB Server port to use.
is: Nota CDDB miðlara tengi.

en: CDDB port
is: CDDB tengi

en: CPU
is: Örgjörvi

en: CPU features
is: Örgjörva sérkenni

en: CPU optimizations
is: Örgjörvabestanir

en: Cable
is: Snúra

en: Caching
is: Hleð Skyndiminni

en: Caching value (ms)
is: Skyndiminni (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
is: Gildi skyndiminnis fyrir myndavélar og hljóðnema, í millisekúndum.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
is: Gildi skyndiminnis fyrir staðværar skrár, í millisekúndum.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
is: Gildi skyndiminnis fyrir netlæg aðföng, í millisekúndum.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
is: Gildi skyndiminnis fyrir geisladiska, í millisekúndum.

en: Cancel
is: Hætta við

en: Cannot save Configuration
is: Get ekki vistað stillingar

en: Cannot write to file %1:
    %2.
is: Get ekki skrifað í skrá %1:
    %2.

en: Canvas
is: Strigi

en: Capture
is: Ná í

en: Capture &Device
is: Upptöku&tæki

en: Capture failed
is: Upptaka mistókst

en: Capture mode
is: Upptökuhamur

en: Cartoon
is: Skrípó

en: Catalan
is: Katalónska

en: Category
is: Flokkur

en: Center
is: Miðjað

en: Chamorro
is: Chamorró

en: Change
is: Breyta

en: Change playlistview
is: Breyta lagalistasýn

en: Change the caching for the media
is: Breyta skyndiminni fyrir miðilinn

en: Change the start time for the media
is: Breyta byrjunartíma miðils

en: Change title according to current media
is: Breyta titli í samræmi við miðil

en: Channel
is: Rás

en: Channel Name
is: Nafn Rásar

en: Channel number
is: Rás númer

en: Channels
is: Rásir

en: Channels count
is: Fjöldi rása

en: Channels:
is: Rásir:

en: Chapter
is: Kafli

en: Chapter %i
is: Kafli %i

en: Chechen
is: Tétjenska

en: Check for &Updates...
is: Athuga með &Uppfærslur...

en: Check for Update...
is: Athuga með Uppfærslu...

en: Check for VLC updates
is: Athuga með uppfærslur á VLC

en: Chinese
is: Kínverska

en: Choose
is: Velja

en: Choose a file
is: Veldu skrá

en: Choose input
is: Veldu inntak

en: Choose one or more media file to open
is: Veljið eina eða fleiri miðilsskrár að opna

en: Choose your preferred video output and configure it here.
is: Veljið kjörstillingar fyrir myndaúttak og stillið það þér.

en: Choose...
is: Velja...

en: Chroma modules settings
is: Stillingar litaeiningar

en: Chroma used
is: Litgildi notað

en: Church Slavic
is: Kirkju-slavneska

en: Cl&ear
is: Hr&einsa

en: Cl&ose
is: L&oka

en: Classic rock
is: Klassískt Rokk

en: Classical
is: Klassískt

en: Clean up
is: Hreinsa

en: Clear
is: Hreinsa

en: Clear List
is: Hreinsa lista

en: Clear playlist
is: Hreinsa lagalista

en: Click to set point B
is: Smellið til að skilgreina punkt B

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
is: Smellið til að víxla á milli "liðinn tími" og "tími eftir"...

en: Clock synchronisation
is: Klukkusamstilling

en: Clone
is: Klóna

en: Clone the image
is: Klóna Mynd

en: Close Window
is: Loka glugga

en: Close to systray
is: Minnka niður í kerfisbakka

en: Closed captions
is: Textar

en: Club
is: Kúbb

en: Codec
is: Kóðun

en: Codecs
is: Kóðunarlyklar (codecs)

en: Color
is: Litur

en: Color extraction
is: Draga út Lit

en: Color messages
is: Lita skilaboð

en: Color threshold
is: Litaþröskuldur

en: Colors
is: Litir

en: Columns
is: Dálkar

en: Columns:
is: Dálkar:

en: Comedy
is: Gamanmál

en: Command
is: Skipun

en: Commands
is: Skipanir

en: Comment
is: Athugasemd

en: Comments
is: Athugasemdir

en: Compiled by %s on %s (%s)
is: Vistþýtt af %s á %s (%s)

en: Compiler:
is: Vistþýðandi:

en: Compiler: %s
is: Vistþýðandi: %s

en: Complete MRL for VLC internal
is: Algjör MRL fyrir VLC innra

en: Component
is: Eining

en: Composite
is: Samsett

en: Composite input
is: Composite inntak

en: Compressor
is: þjappara

en: Configuration file
is: Stilliskrá

en: Configure
is: Stilla

en: Configure Hotkeys
is: Skilgreina flýtilykla

en: Connection failed
is: Tenging mistókst

en: Console
is: Stjórnskjár

en: Continue
is: Halda áfram

en: Contrast
is: Birtuskil

en: Control
is: Stýring

en: Control interfaces
is: Stýra viðmótum

en: Control menu for the player
is: Stillivalmynd fyrir spilarann

en: Controls
is: Stjórntæki

en: Conve&rt / Save...
is: Br&eyta / Vista...

en: Convert
is: Umbreyta

en: Copy
is: Afrita

en: Copyright
is: Höfundarréttur

en: Copyright (C)
is: Höfundarréttur ©

en: Copyright metadata
is: Höfundaréttur lýsigögn

en: Corsican
is: Korsíska

en: Count of channels
is: Fjöldi rása

en: Country
is: Land

en: Create
is: Búa til

en: Create Directory
is: Búa til möppu

en: Create Directory...
is: Búa til Möppu...

en: Create Folder
is: Búa til möppu

en: Create Folder...
is: Búa til möppu...

en: Create a new bookmark
is: Skapa Bókamerki

en: Croatian
is: Króatíska

en: Crop
is: Sníða utan af

en: Crop: %s
is: Skera: %s

en: Current channel:
is: Núgildandi rás:

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
is: Núverandi afpilunarhraði: %1
    Smellið til að breyta

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Customi&ze Interface...
is: Aðlaga &Viðmót...

en: Cut
is: Klippa

en: Cycle through audio devices
is: Skipta um hljóðtæki

en: Cycle through available audio devices
is: Skipta milli titæka hljóðtækja

en: Cyrillic (Windows-1251)
is: Kyrillíska (Windows-1251)

en: Czech
is: Tékkneska

en: D-Bus control interface
is: D-Bus stýriviðmjót

en: DEVICES
is: TÆKI

en: DMX options
is: DMX valmöguleikar

en: DTS parser
is: DTS þáttari

en: DVB subtitles
is: DVB textar

en: DVB subtitles decoder
is: DVB textaafkóðari

en: DVB subtitles encoder
is: DVB textakóðari

en: DVD angle
is: DVD horn

en: DVD device
is: DVD tæki

en: DVD menus
is: DVD valmyndir

en: DVD subtitles
is: DVD textar

en: DVD with menus
is: DVD með valmynd

en: DVD without menus
is: DVD án valmyndar

en: DVDnav Input
is: DVDnav Inntak

en: Damaged or incomplete AVI file
is: Skemmdar eða ókláraðar AVI skrár

en: Damp
is: Rakt

en: Dance
is: Dans

en: Danish
is: Danska

en: Dark
is: Dökkt

en: Data
is: Gögn

en: Date
is: Dagsetning

en: Date metadata
is: Dagsetning  lýsigögn

en: Day / Month / Year:
is: Dagur / Mánaður / Ár:

en: Death metal
is: Dauðarokk

en: Debug logging
is: Aflúsunarklöddun

en: Decoded
is: Afkóðað

en: Decoded format
is: Afkóðað snið

en: Decoders
is: Afkóðari

en: Decoding
is: Afkóðari

en: Decompression
is: Afþjöppun

en: Decrease
is: Lækkandi

en: Decrease Volume
is: Minnka hljóðstyrk

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Default Audio Device
is: Sjálfgefið Hljóðúttak

en: Default Encoding
is: Sjálfgefin stafatafla

en: Default audio volume
is: Sjálfgefinn tónstyrkur

en: Default caching policy
is: Sjálfgefin regla fyrir skyndiminni

en: Default devices
is: Sjálfgefintæki

en: Default encoding
is: Sjálfgefin Kótun

en: Default font effect
is: Sjálfgefin áhrif leturs

en: Default optical device
is: Sjálfgefið geisladrif

en: Default stream
is: Sjálfgefinn straumur

en: Deinterlace
is: Aftvinna

en: Deinterlace method to use for video processing.
is: Affléttunaraðferð við vídeóvinnslu

en: Deinterlace mode
is: Affléttuhamur

en: Deinterlace off
is: Affléttun af

en: Deinterlace on
is: Affléttun á

en: Deinterlace video
is: Afflétta myndband

en: Deinterlacing
is: Affléttun

en: Delay
is: Seinkun

en: Delay time
is: Töf (tími)

en: Delete
is: Eyða

en: Delete all the bookmarks
is: Eyða öllum bókamerkjum

en: Delete the selected item
is: Fjarlægja valinn hlut

en: Deletes the selected item
is: Eyðir völdu atriði

en: Demuxers
is: Fjölrásargreining

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
is: Fjölrásargreining (demux) er notuð til að aðskilja hljóð- og myndstrauma.

en: Descending
is: Lækkandi

en: Description
is: Lýsing

en: Description metadata
is: Lýsing lýsigögn

en: Desktop
is: Skjáborð

en: Destination
is: Áfangastaður

en: Destination file:
is: Markskrá:

en: Destinations
is: Áfangastaðir

en: Detailed View
is: Nákvæmur listi

en: Device
is: Tæki

en: Device Selection
is: Val á tæki

en: Device name
is: Nafn tækis

en: Device properties
is: Eiginleikar tækis

en: Device type
is: Tækjategund

en: Device:
is: Tæki:

en: Devices
is: Tæki

en: Dialog
is: Samskiptagluggi

en: Digital Video (Firewire/ieee1394)  input
is: Stafrænt Myndband (Firewire/IEEE1394) inntak

en: Direct rendering
is: Bein myndgerð

en: DirectShow input
is: DirectShow inntak

en: Direction
is: Stefna

en: Director
is: Leikstjóri

en: Directory
is: Mappa

en: Disable
is: Slökkva

en: Disable DVD menus
is: Afvirkja DVD valmyndir

en: Disable Disc Menus
is: Gera valmyndir á diski óvirkar

en: Disable screensaver
is: Óvirkja skjáhvílu

en: Disable the screensaver during video playback.
is: Óvirkja skjáhvílu á meðan myndband er í spilun.

en: Disc
is: Diskur

en: Disc Selection
is: Diska Val

en: Disc caching (ms)
is: Skyndiminni diska (ms)

en: Disc device
is: Diskatæki

en: Discard
is: Henda

en: Discarded (corrupted)
is: Hent (skemmdur)

en: Disclaimer
is: Skilmálar

en: Disco
is: Diskó

en: Discs
is: Diskar

en: Display
is: Skjár

en: Display Settings
is: Stillingar skjás

en: Display device
is: Skoðunartæki

en: Display locally
is: Spila nærtækt

en: Display resolution
is: Skjáupplausn

en: Display the input video
is: Ekki sýna inntaksmynd

en: Display the output
is: Sýna úttak

en: Display the processed video
is: Sýna myndband eftir vinnslu

en: Display while streaming
is: Sýna á meðan streymt er

en: Displayed
is: Sýndar

en: Do not play
is: Ekki spila hljóð

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
is: Viltu örugglega afpanta áskrift að %1?

en: Do you want to download it ?
is: Viltu ná í það ?

en: Docked Playlist
is: Áfastur spilalisti

en: Dolby Surround:
is: Dolby Surroun

en: Don't Send
is: Ekki Senda

en: Don't display any video
is: Ekki sýna neina mynd

en: Don't show
is: Ekki sýna

en: Double Size
is: Tvöföld stærð

en: Double click to jump to a chosen time position
is: Tvísmellið til að hoppa á valda tímastaðsetningu

en: Downloading ...
is: Hleð Niður...

en: Drawable
is: Teiknanlegt

en: Drop media here
is: Sleppa miðli hér

en: Dry
is: Þurrt

en: Dummy
is: Leppur

en: Duration
is: Lengd

en: Dutch
is: Hollenska

en: E&xport
is: Flytja Ú&t

en: Edge
is: Kantur

en: Edit
is: Breyta

en: Edit Bookmarks
is: Breyta bókamerkjum

en: Edit Input
is: Breyta Inntaki

en: Edit Options
is: Breytingamöguleikar

en: Edit settings
is: Breyta stillingum

en: Effects
is: Brellur

en: Effects list
is: Áhrifalisti

en: Eject the disc
is: Mata út disk

en: Electronic
is: Raf

en: Embedded
is: Ívafið

en: Embedded video
is: Innbakað myndband

en: Emboss
is: Upphleypt

en: Enable
is: Virkja

en: Enable Audio
is: Virkja hljóð

en: Enable DVD menus
is: Virkja DVD valmyndir

en: Enable OSD
is: Virkja texta á skjá (OSD)

en: Enable On Screen Display (OSD)
is: Virkja texta á skjá (OSD)

en: Enable Video
is: Virkja vídeó

en: Enable audio
is: Virkja hljóð

en: Enable audio stream output
is: Virkja hljóðstraumsúttak

en: Enable transparency effects
is: Virkja Gegnsæisáhrif

en: Enable video
is: Virkja myndband

en: Enable video stream output
is: Virkja myndbandastraumsúttak

en: Encapsulation
is: Hjúpun

en: Encoded by
is: Kóðað af

en: Encoders settings
is: Kóðunarstillingar

en: Encoding
is: Stafatafla

en: Encoding complexity
is: Kóðunarflækjustig

en: Encoding quality
is: Kóðunargæði

en: End
is: Endir

en: English
is: Enska

en: Enqueue files when in one instance mode
is: Setja skrár í biðröð þegar í eins eintaksham

en: Enter URL here...
is: Skrifið URL hér...

en: Enter name for new directory:
is: Skrifið inn nafn á nýju skráarsafni:

en: Enter name for new folder:
is: Skrifið inn nafn á nýrri möppu:

en: Entries
is: Færslur

en: Entry
is: Umhverfi

en: Equalizer
is: Hljóðblandari

en: Equalizer preset
is: Sjálfgefin gildi fyrir Tónjafnara

en: Erase
is: Eyða

en: Error
is: Villa

en: Error:
is: Villa:

en: Errors
is: Villur

en: Errors and Warnings
is: Villur og Viðvaranir

en: Errors and Warnings...
is: Villur og Viðvaranir

en: Esperanto
is: Esperantó

en: Essential
is: Nauðsynlegt

en: Estonian
is: Eistneska

en: Ethnic
is: Þjóðlaga

en: Every
is: Hvern

en: Exit if there are no more items in the playlist.
is: Hætta ef spilalistinn er tómur.

en: Expand Node
is: Þenja Punkt

en: Experimental
is: Á tilraunastigi

en: Extensions
is: Viðbætur

en: Extra interface modules
is: Auka viðmótseiningar

en: Extra media
is: Auka Miðill

en: Extract
is: Afþjappa

en: EyeTV input
is: EyeTV inntak

en: FFmpeg audio/video decoder
is: FFmpeg hljóð/mynd afkóðari

en: FFmpeg audio/video encoder
is: FFmpeg hljóð/mynd kóðun

en: FM radio
is: FM útvarp

en: FPS
is: Rammar á sek

en: FTP input
is: FTP inntak

en: FTP password
is: FTP lykilorð

en: FTP user name
is: FTP notandanafn

en: Factor
is: Stuðull

en: Failed to open "%s" for writing
is: Gat ekki opnað "%s" til að skrifa í

en: Faroese
is: Færeska

en: Fast seek
is: Hraðleit

en: Faster
is: Hraðar

en: Faster (fine)
is: Hraðar (fínt)

en: Fetch Information
is: Sækja Upplýsingar

en: Fetch Meta Data
is: Sækja Lýsigögn

en: Fijian
is: Fidjíeyska

en: File
is: Skrá

en: File Format:
is: Skráarsnið:

en: File Name
is: Skráarheiti

en: File Selection
is: Skráarval

en: File caching (ms)
is: Skyndiminni fyrir skrár (ms)

en: File corrupted
is: Skráin er sködduð

en: File could not be verified
is: Gat ekki staðfest skrá

en: File input
is: Skráarinntak

en: File logging
is: Skráarkladdi

en: File names:
is: Skráanöfn:

en: File not verifiable
is: Skrá ekki staðfestanleg

en: File/Directory
is: Skrá/Slóð

en: File/Folder
is: Skrá/Mappa

en: Filename
is: Skráarheiti

en: Filename of AtmoWin*.exe
is: Skráarnafn AtmoWin*.exe

en: Filename prefix
is: Forskeyti Skráarnafns

en: Files
is: Skrár

en: Film Grain
is: Filmukorn

en: Film NTSC (IVTC)
is: Filmu NTSC (IVTC)

en: Filter
is: Sía

en: Filter smoothness (%)
is: Mýkt síu (%)

en: Filter threshold (%)
is: Þröskuldur síu (%)

en: Filter:
is: Sía:

en: Filters
is: Síur

en: Finish
is: Ljúka

en: Finnish
is: Finnska

en: First Played
is: Fyrsta spilun

en: Fit to Screen
is: Aðlaga að Skjá

en: Fix HDTV height
is: Festa HDTV hæð

en: Flat
is: Flatt

en: Flat Button
is: Flatur Takki

en: Flip horizontally
is: Spegla lárétt

en: Flip vertically
is: Spegla lóðrétt

en: Float on Top
is: Fljóta Efst

en: Folder
is: Mappa

en: Follow the mouse
is: Elta músina

en: Font
is: Letur

en: Font Color
is: Litur á letri

en: Font Properties
is: Eiginleikar leturs

en: Font Size
is: Leturstærð

en: Font color
is: Litur á letri

en: Font menu
is: Leturval

en: Font size
is: Leturstærð

en: Font size in pixels
is: Leturstærð í punktum

en: Font size, pixels
is: Leturstærð, punktar

en: Font used for the menus
is: Letur valmynda

en: Font used for the titles
is: Letur texta

en: Force Aspect Ratio
is: Þvinga í Hlutflöll

en: Force mono audio
is: Þvinga mono hljóð

en: Force subtitle position
is: Þvinga staðsetningu texta

en: Force window style:
is: Þvinga skjástíl

en: Form
is: Eyðublað

en: Format
is: Snið

en: Formatted Subtitles
is: Sniðnir textar

en: Forward
is: Áfram

en: Frame By Frame
is: Ramma Fyrir Ramma

en: Frame Rate
is: Rammatíðni

en: Frame by frame
is: Ramma fyrir ramma

en: Frame delay (ms)
is: Rammatöf (ms)

en: Frame rate
is: Rammahraði

en: Framerate
is: Hraði á römmum

en: Frames per Second
is: Rammar á sekúndu

en: Frames per Second:
is: Rammar á sekúndu:

en: Frames per second
is: Rammar á sekúndu

en: Freebox TV
is: Freebox Sjónvarp

en: French
is: Franska

en: French TV
is: Franskt Sjónvarp

en: Freq 1 (Hz)
is: Tíðni 1 (Hz)

en: Freq 1 Q
is: Tíðni 1 Q

en: Freq 1 gain (dB)
is: Tíðni 1 mögnun (dB)

en: Freq 2 (Hz)
is: Tíðni 2 (Hz)

en: Freq 2 Q
is: Tíðni 2 Q

en: Freq 2 gain (dB)
is: Tíðni 2 mögnun (dB)

en: Freq 3 (Hz)
is: Tíðni 3 (Hz)

en: Freq 3 Q
is: Tíðni 3 Q

en: Freq 3 gain (dB)
is: Tíðni 3 mögnun (dB)

en: Frequency
is: Tíðni

en: Frisian
is: Frísneska

en: From
is: Frá

en: Full HD (1080p)
is: Fullt HD (1080p)

en: Full Volume
is: Hljóðið í botn

en: Full bass
is: Þettur bassi

en: Full bass and treble
is: Þettur bassi og diskantur

en: Full treble
is: Þéttur diskant

en: Fullscreen
is: Fylla skjá

en: Fullscreen Controller
is: Heilskjástjórnandi

en: Fullscreen Video Device
is: Heilskjástæki

en: Fullscreen video output
is: Myndbandsúttak í heilskjá

en: Funk
is: Fönk

en: Fusion
is: Fjúsjon

en: Gain
is: Styrkaukning

en: Game
is: Leikur

en: Gamma
is: Litróf (gamma)

en: Gaussian Blur
is: Gauss mýking

en: General
is: Almennt

en: General Audio
is: Almennt Hljóð

en: General Audio Settings
is: Almennar hljóðstillingar

en: General Input
is: Almennt Inntak

en: General Video Settings
is: Almennar Myndbandastillingar

en: General audio settings
is: Almennar Hljóðstillingar

en: General input settings. Use with care...
is: Stillingar fyrir almennt inntak. Notist varlega...

en: General settings for audio output modules.
is: Almennar stillingar fyrir hljóðúttakseiningu

en: General stream output settings
is: Almennar stillingar fyrir straumúttak

en: General video settings
is: Almennar Myndstillingar

en: Generic
is: Almennt

en: Genre
is: Tegund

en: Genre metadata
is: Tegund lýsigögn

en: Geometry
is: Lögun

en: Georgian
is: Georgíska

en: German
is: Þýska

en: Gestures
is: Bendingar

en: Global
is: Víðvært

en: Global Hotkeys interface
is: Altækt Flýtilyklaviðmót

en: Go to Time
is: Fara að Tíma

en: Go to the DVD menu
is: Fara í DVD-valmynd

en: Go to time
is: Fara að Tíma

en: Goom animation speed
is: Goom hraði

en: Goom display height
is: Sýnileg hæð fyrir Goom

en: Goom display width
is: Breidd Goom skjámyndar

en: Goom effect
is: Goom-áhrif

en: Gothic
is: Gotneskt

en: Gradient
is: Litstigull

en: Graphic Equalizer
is: Grafískurjafnari

en: Gray
is: Grár

en: Greek (Windows-1253)
is: Gríska (Windows-1253)

en: Green
is: Grænn

en: Group
is: Hópur

en: Group name
is: Heiti hóps

en: Grouping
is: Hópun

en: Gujarati
is: Gújaratí

en: H.264 level
is: H.264 stig

en: H.264/MPEG4 AVC encoder (x264)
is: H.264/MPEG4 AVC kóðari (x264)

en: HTML Playlist
is: HTML Spilalisti

en: HTML playlist
is: HTML lagalisti

en: HTTP announce
is: HTTP tilkynning

en: HTTP authentication
is: HTTP auðkenni

en: HTTP input
is: HTTP inntak

en: HTTP proxy
is: HTTP staðgengill

en: HTTP proxy URL
is: Slóð HTTP milliþjóns

en: HTTP server address
is: Vistfang HTTP-vefþjóns

en: HTTP server port
is: Gátt HTTP-þjóns

en: HTTPS server port
is: Gátt HTTPS-þjóns

en: Half Size
is: Hálf stærð

en: Hardware decoding
is: Vélbúnaðarafkóðun

en: Headphone surround effect
is: Surround áhrif fyrir heirnartól

en: Headphones
is: Heyrnartól

en: Hebrew
is: Hebreska

en: Hebrew (Windows-1255)
is: Hebreska (Windows-1255)

en: Height
is: Hæð

en: Help
is: Hjálp

en: Hide Others
is: Fela aðra

en: Hide VLC
is: Fela VLC

en: Hide VLC media player in taskbar
is: Fela VLC í taskbar

en: Hide future errors
is: Fela frekari villur

en: Hide interface
is: Fela viðmót

en: High
is: Hátt

en: High freq (Hz)
is: Hátíðni (Hz)

en: High freq gain (dB)
is: Hátíðnimögnun (dB)

en: High latency
is: Mikill Biðtími

en: High priority
is: Hár forgangur

en: Higher latency
is: Mesti Biðtími

en: Highest
is: Hæsta

en: Hindi
is: Hindí

en: Horizontal
is: Lárétt

en: Host
is: Vél

en: Hot keys
is: Flýtilyklar

en: Hotkey
is: Flýtilykill

en: Hotkey for
is: Flýtilykill fyrir

en: Hotkeys
is: Flýtilyklar

en: Hotkeys settings
is: Stilingar fyrir flýtilykla

en: Hours / Minutes / Seconds:
is: Klukkutími / Mínúta / Sekúndur:

en: Hue
is: Litblær

en: Hungarian
is: Ungverska

en: Hurry up
is: Drífa sig

en: I&mport
is: Flytja &inn

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
is: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 umvarpanir

en: ID
is: Auðkenni

en: IP Address
is: IP vistfang

en: IceCAST output
is: IceCAST úttak

en: Icelandic
is: Íslenska

en: Icon View
is: Táknmyndasýn

en: If nothing appears, check your internet connection.
is: Ef ekkert gerist, athugaðu með nettenginguna.

en: Ignore
is: Hunsa

en: Image
is: Mynd

en: Image adjust
is: Fínstilla mynd

en: Image brightness (0-2)
is: Ljósstyrkur (0-2)

en: Image clone
is: Myndaklón

en: Image colors inversion
is: Umsnúningur lita

en: Image file
is: Myndskrá

en: Image format
is: Myndasnið

en: Image height
is: Myndhæð

en: Image height:
is: Myndlengd

en: Image mask
is: Myndhula

en: Image width
is: Myndbreidd

en: Image width:
is: Myndbreidd

en: Increase
is: Hækkandi

en: Increase Volume
is: Auka hljóðstyrk

en: Index
is: Yfirlit

en: Indonesian
is: Indónesíska

en: Industrial
is: Iðnaðar

en: Information
is: Upplýsingar

en: Information...
is: Upplýsingar...

en: Infrared
is: Innrautt

en: Initializing
is: Frumstilli

en: Input
is: Inntak

en: Input & Codec settings
is: Inntaks og codec-stillingar

en: Input & Codecs
is: Inntak og Codecs

en: Input & Codecs Settings
is: Stillingar fyrir Inntak og Codecs

en: Input && Codecs
is: Inntak og Codecs

en: Input / Codecs
is: Inntak / Codecs

en: Input FIFO
is: Inntaks FIFO

en: Input Media
is: Inntaksmiðill

en: Input has changed
is: Inntakið hefur breyst

en: Input list
is: Inntakslisti

en: Input stream
is: Inntaksstraumur

en: Input/Read
is: Inntak/Lesa

en: Input:
is: Inntak:

en: Insert Disc
is: Setja inn disk

en: Install
is: Setja upp

en: Instances
is: Tilvik

en: Intensity
is: Styrkur

en: Interactive Zoom
is: Gagnvirkur aðdráttur

en: Interface
is: Viðmót

en: Interface Settings
is: Stillingar viðmóts

en: Interface module
is: Viðmótseining

en: Interlaced encoding
is: Fléttuð kóðun

en: Internet
is: Internetið

en: Invalid selection
is: Ótækt val

en: Invalid signature
is: Ógild undirskrift

en: Invert colors
is: Snúa við litum

en: Irish
is: Írska

en: Italian
is: Ítalska

en: JACK Input
is: JACK inntak

en: JACK audio input
is: JACK hljóðinntak

en: JACK audio output
is: JACK inntak

en: Japanese
is: Japanska

en: Javanese
is: Javaneskt

en: Jump Bac&kward
is: Hoppa &Afturábak

en: Jump To Time
is: Hoppa að Tíma

en: Jump sizes
is: Hoppstærðir

en: Jump to Specific &Time
is: Hoppa til Ákveðins &Tíma

en: Jump to time
is: Hoppa að Tíma

en: Karaoke
is: Karókí

en: Kashmiri
is: Kasmírska

en: Kazakh
is: Kasakíska

en: Keep aspect ratio
is: Halda hlutföllum

en: Keep audio level between sessions
is: Sami hljóðstyrkur og í síðustu lotu

en: Keep original audio track
is: Halda upprunalegu hljóðspori

en: Keep original size
is: Halda upprunalegri stærð

en: Keep original video track
is: Halda upprunalegu myndspori

en: Key events
is: Innsláttaratburðir

en: Key:
is: Lykill:

en: Khmer
is: Kmer

en: Kirghiz
is: Kirgisískt

en: Korean
is: Kóreska

en: Korean (EUC-KR/CP949)
is: Kóreska (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
is: Kóreska (ISO-2022-KR)

en: Kurdish
is: Kúrdíska

en: LIBRARY
is: SAFN

en: LOCAL NETWORK
is: STAÐARNET

en: Language
is: Tungumál

en: Lao
is: Laó

en: Large
is: Stór

en: Large Hall
is: Stór salur

en: Larger
is: Stærra

en: Latest
is: Síðasta

en: Latin
is: Latneskt

en: Latvian
is: Lettneska

en: Launching an update request...
is: Sendi uppfærslubeiðni...

en: Leave Fullscreen
is: Fara úr heilskjá

en: Leave fullscreen
is: Fara úr heilskjá

en: Left
is: Vinstri

en: Licence
is: Notkunarleyfi

en: License
is: Notandaleyfi

en: Lime
is: Læm

en: Line 1:
is: Lína 1:

en: Line 2:
is: Lína 2:

en: Linear
is: Línulegt

en: List View
is: Listasýn

en: Listeners
is: Hlustendur

en: Lithuanian
is: Litháíska

en: Live
is: Lifandi

en: Live capture caching (ms)
is: Skyndiminni fyrir upptöku (ms)

en: Live555 stream transport
is: Live555 streymisflutningur

en: Load
is: Hlaða

en: Load subtitles file:
is: Hlaða inn textaskrá:

en: Local Network
is: Staðbundiðnet

en: Location
is: Staðsetning

en: Location:
is: Staðsetning:

en: Lock Aspect Ratio
is: Læsa Afstöðuhlutfalli

en: Log all VLC messages to a text file.
is: Kladda öll VLC skilaboð í texta skrá.

en: Log filename
is: Skráarnafn Kladda

en: Log format
is: Kladdasnið

en: Log to file
is: Kladda í skrá

en: Logging
is: Annálar

en: Login:pass
is: Notandi:Lykilorð

en: Logo
is: Lógó

en: Logo erase
is: Merkjaeyðing

en: Look and feel
is: Útlit og viðkoma

en: Loop
is: Endurtaka

en: Lost
is: Týnt

en: Low
is: Lágt

en: Low definition (320 lines)
is: Lággæði (320 línur)

en: Low freq (Hz)
is: Lágtíðni (Hz)

en: Low freq gain (dB)
is: Lágtíðnimögnun (dB)

en: Low latency
is: Lítill Biðtími

en: Lower the interface below all other windows.
is: Lækka viðmótið undir alla aðra glugga

en: Lowest
is: Lægsta

en: Lowest latency
is: Minsti Biðtími

en: Lua Playlist
is: Lua listi

en: Lua interface
is: Lua viðmót

en: Lua interface configuration
is: Lua viðmótsstillingar

en: Lua interface module to load
is: Hlaða inn Lua viðmóti

en: Lyrics
is: Lagatextar

en: M3U playlist
is: M3U lagalisti

en: M3U playlist export
is: Flytja út M3U spilalista

en: M3U8 playlist
is: M3U8 lagalisti

en: M3U8 playlist export
is: Flytja út M3U8 spilalista

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
is: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 umvarpanir

en: MMX conversions from
is: MMX umvarpanir frá

en: MPEG 1 Format
is: MPEG 1 Snið

en: MPEG Video
is: MPEG Myndband

en: MPEG audio decoder
is: MPEG hljóð afkóðari

en: MPEG-4 video
is: MPEG-4 myndband

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
is: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP hljóð

en: MSN Now-Playing
is: MSN Í Spilun

en: MTP input
is: MTP inntak

en: MY COMPUTER
is: TÖLVAN MÍN

en: Mac OS X interface
is: Mac OS X viðmót

en: Macedonian
is: Makedóníska

en: Magnification
is: Stækkun

en: Magnification/Zoom
is: Stækkun/Þys

en: Magnify
is: Stækkun

en: Magnify a part of the video. You can select which part of the image should be magnified.
is: Stækka hluta myndbands. Þú getur valið hvaða hluta myndarinnar á að stækka.

en: Main Toolbar
is: Aðaltækjaslá

en: Main Window...
is: Aðalgluggi...

en: Main interfaces
is: Höfuðviðmót

en: Main interfaces settings
is: Höfuðviðmótsstillingar

en: Make
is: Gerð

en: Make a donation...
is: Styrkja verkefnið...

en: Make one slot black. Other tiles can only be swapped with the black slot.
is: Gera einn reit svartan. Einungis er hægt að víxla öðrum reitum við svarta reitinn.

en: Make one tile a black slot
is: Gera einn reit svartan

en: Malay
is: Malaíska

en: Malayalam
is: Malaíalam

en: Maltese
is: Maltneska

en: Manual download only
is: Aðeins hlaða niður handvirkt

en: Mask
is: Maski

en: Max QP
is: Hámarks QP

en: Max QP step
is: Hámarks QP þrep

en: Max QP step between frames.
is: Hámarks QP þrep milli ramma.

en: Max length
is: Hámarks lengd

en: Maximal bitrate
is: Hámarks bitahraði

en: Maximal volume level
is: Hámarks hljóðstyrkur

en: Maximum RTP sources
is: Hámark RTP uppspretta

en: Maximum level
is: Hámark

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
is: Hámarks fjöldi tákna á skjá.

en: Mean
is: Meðal

en: Media &Information
is: Miðils&upplýsingar

en: Media Files
is: Miðilsskrár

en: Media Information
is: Miðilsupplýsingar

en: Media Information...
is: Upplýsinar um Miðil

en: Media Library
is: Miðilssafn

en: Media in Zip
is: Miðill í Zip

en: Media: %s
is: Miðill: %s

en: Meditative
is: Hugleiðslu

en: Medium
is: Miðlungs

en: Mega bass
is: Súperbassi

en: Menu
is: Valmynd

en: Menu position
is: Staðsetning valmyndar

en: Menu timeout
is: Tímatakmörkun valmyndar

en: Menu update interval
is: Valmyndaruppfærsluskeið

en: Menus language:
is: Tungumál viðmóts

en: Messages
is: Skilaboð

en: Messages...
is: Skilaboð

en: Meta-information
is: Lýsigögn

en: Metadata
is: Lýsigögn

en: Metal
is: Málmur

en: Mi&nimal Interface
is: Lág&marksviðmót

en: Middle
is: Miðja

en: Min QP
is: Lágmarks QP

en: Minimize Window
is: Lágmarka glugga

en: Mirror
is: Spegla

en: Mirror video
is: Spegla mynd

en: Misc
is: Ýmislegt

en: Miscellaneous
is: Ýmislegt

en: Miscellaneous Options
is: Ýmsir valkostir

en: Miscellaneous audio settings and modules.
is: Ýmsar hljóðstillingar og einingar

en: MoMoLight options
is: MoMoLight valmöguleikar

en: Mode
is: Hamur

en: Model
is: Tegund

en: Modules Tree
is: Uppbygging eininga í greinar

en: Moldavian
is: Moldóvíska

en: Mongolian
is: Mongólska

en: Mono
is: Einóma

en: More Info
is: Frekari upplýsingar

en: More information...
is: Frekari upplýsingar...

en: Mosaic
is: Mósaík

en: Mosaic Tiles
is: Mósaíkflísar

en: Motion Detect
is: Hreyfiskynjun

en: Mount Point
is: Tengipunktur

en: Mouse Gestures
is: Músarbendingar

en: Mouse events
is: Músaratburðir

en: Multicast
is: Fjölvörpun

en: Multipass ratecontrol
is: Strikt hastighetskontrol

en: Mute
is: Þagga niður

en: Muxers
is: Muxar

en: My Computer
is: Tölvan mín

en: My Music
is: Tónlistin Mín

en: My Pictures
is: Myndirnar Mínar

en: My Videos
is: Myndböndin Mín

en: N&ormal Speed
is: V&enjulegur Hraði

en: N/A
is: Ekki tiltækt

en: NET ID
is: NET-ID

en: Name
is: Nafn

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
is: Namnet på ljudenheten som ska användas av DirectShow-insticksmodulen. Om du inte anger någon så kommer standardenheten att användas.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
is: Namn på videoenheten som ska användas av DirectShow-insticksmodulen. Om du inte anger någonting så kommer standardenheten att användas.

en: Name:
is: Nafn:

en: Nauru
is: Nárú

en: Navigation
is: Leiðarstýring

en: Ndebele, North
is: Ndebele, norður

en: Ndebele, South
is: Suður-Ndebele

en: Ne&xt
is: Áfra&m

en: Negative
is: Neikvætt

en: Nepali
is: Nepalska

en: Network
is: Netkerfi

en: Network Protocol
is: Netreglur (protocol)

en: Network caching (ms)
is: Skyndiminni fyrir net (ms)

en: Network name
is: Heiti nets

en: Network settings
is: Netstillingar

en: Network streams (SAP)
is: Netstraumar (SAP)

en: Network synchronisation
is: Netsamstilling

en: Never fix
is: Aldrei laga

en: New destination
is: Nýr Áfangastaður

en: New profile
is: Nýtt snið

en: Next
is: Næsta

en: Next Channel
is: Næsta Rás

en: Next Chapter/Title
is: Næsti kafli

en: Next chapter
is: Næsti kafli

en: Next frame
is: Næsti rammi

en: Next media in the playlist
is: Næsti miðill í spilalistanum

en: Next title
is: Næsti titill

en: No Input device found
is: Ekkert Inntakstæki fannst

en: No Repeat
is: Ekki Endurtaka

en: No device is selected
is: Ekkert tæki er valið

en: No disc menus
is: Engar diskvalmyndir

en: No file selected
is: Engin skrá valin

en: No folder selected
is: Engin mappa valin

en: No help available
is: Engin Hjálp Aðgengileg

en: No input
is: Ekkert inntak

en: No input found
is: Ekkert Inntak Fundið

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
is: Ekkert inntak fundið. Straumur verður að vera í spilun eða í bið svo bókamerkin virki.

en: No pre-filtering
is: Engin forsíun

en: Noise
is: Truflanir

en: None
is: Ekkert

en: Normal
is: Venjulegt

en: Normal Size
is: Venjuleg stærð

en: Normal rate
is: Venjuleg tíðni

en: Normal/Repeat/Loop
is: Venjulegt/Endurtaka/Lykkja

en: Normalize volume to:
is: Kvarða hljóstyrk í:

en: Northern Sami
is: Norðursamíska

en: Norwegian
is: Norska

en: Norwegian Nynorsk
is: Norska (nýnorska)

en: Not Set
is: Ekki stillt

en: Note:
is: Athugasemd:

en: Notify
is: Tilkynna

en: Now Playing
is: Nú í spilun

en: Now playing
is: Í Spilun

en: Number of 'P' frames per GOP
is: Fjöldi 'P' ramma á GOP

en: Number of audio channels
is: Fjöldi hljóðrása

en: Number of channels
is: Fjöldi rása

en: Number of clones
is: Fjöldi klóna

en: Number of columns
is: Fjöldi dálka

en: Number of output channels
is: Fjöldi úttaksrása

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
is: Fjöldi punkta til að skera af neðanfrá

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
is: Fjöldi punkta til að skera af vinstramegin

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
is: Fjöldi punkta til að skera af hægramegin

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
is: Fjöldi punkta til að skera af ofanfrá

en: Number of puzzle columns
is: Fjöldi púsldálka

en: Number of puzzle rows
is: Fjöldi púslraða

en: Number of rows
is: Fjöldi raða

en: Number of segments
is: Fjöldi búta

en: Number of threads
is: Fjöldi þráða

en: OK
is: Í lagi

en: OSS DSP device
is: OSS DSP tæki

en: OSS input
is: OSS inntak

en: Off
is: Af

en: Ogg Vorbis Quality
is: Ogg Vorbis Gæði

en: Oldies
is: Gamlingjar

en: Olive
is: Ólífu

en: On
is: Á

en: On Screen Display
is: Skjátextar

en: On Screen Display menu
is: Skjávalmynd

en: One of '90', '180', '270', 'hflip' and 'vflip'
is: Einn af "90", "180", "270", "hflip" og "vflip"

en: Online Documentation...
is: Handbækur/skjölun á netinu...

en: Online Forum...
is: Spjallsvæði á netinu...

en: Opacity
is: Ógagnsæi

en: Open
is: Opna

en: Open &Capture Device...
is: Opna &Upptökutæki...

en: Open &Disc...
is: Opna &Disk...

en: Open &File...
is: O&pna skrá...

en: Open &Folder...
is: Oppna &Möppu...

en: Open &Location from clipboard
is: Opna Staðsetningu á &Klemmuspjaldi

en: Open &Network Stream...
is: Opna &Straum...

en: Open &Network...
is: Opna &Net...

en: Open &Recent Media
is: Opna &nýlega miðla

en: Open BDMV folder
is: Opna BDMV möppu

en: Open Capture Device...
is: Opna Upptökutæki...

en: Open D&irectory...
is: Opna &Skráasafn...

en: Open Disc...
is: Opna Disk...

en: Open File
is: Opna skrá

en: Open File...
is: Opna Skrá...

en: Open Folder
is: Opna möppu

en: Open Media
is: Opna Miðil

en: Open Network...
is: Opna Net...

en: Open Play&list...
is: Opna Spilunar&lista...

en: Open RTP/UDP Stream
is: Oppna RTP/UDP straum

en: Open Recent
is: Opna nýlegt

en: Open Sound System
is: Open Sound System (OSS)

en: Open Source
is: Oppna uppsprettu

en: Open URL
is: Opna slóð

en: Open VIDEO_TS folder
is: Opna VIDEO_TS möppu

en: Open a medium
is: Opna miðil

en: Open a skin file
is: Opna Roðskrá

en: Open media...
is: Opna miðil...

en: Open playlist
is: Opna lista

en: Open playlist...
is: Opna spilalista...

en: Open skin ...
is: Opna Roð ...

en: Open subtitles file
is: Opna textaskrá

en: Open subtitles...
is: Opna texta...

en: OpenCV example
is: OpenCV dæmi

en: Opening
is: Opnar

en: Optical drive
is: Geisladrif

en: Options
is: Valkostir

en: Original ID
is: Upprunalegt Auðkenni

en: Original Size
is: Upprunaleg stærð

en: Oriya
is: Oryanska

en: Ossetian; Ossetic
is: Ossetíska; Ossetic

en: Other
is: Annað

en: Outline
is: Efnisskipan

en: Output
is: Úttak

en: Output (canvas) image height
is: Úttak (dúkur) myndahæð

en: Output (canvas) image width
is: Úttak (dúkur) myndabreidd

en: Output Destination
is: Áfangastaður úttaks

en: Output FIFO
is: Úttaks FIFO

en: Output File
is: Úttaksskrá

en: Output Method
is: Úttaksaðferð

en: Output Port
is: Úttaksgátt

en: Output device
is: Úttakstæki

en: Output file
is: Úttaksskrá

en: Output height
is: Hæð úttaks

en: Output module
is: Úttakseining

en: Output module:
is: Úttakstæki:

en: Output modules
is: Úttakseiningar

en: Output width
is: Breidd úttaks

en: Output:
is: Úttak:

en: Overlay
is: Leggja yfir

en: Overlay subtitles on the video
is: Þekja skjátexta yfir myndmerki

en: Overlays
is: Þekjulög

en: P&layback
is: &Spila

en: PMT PID
is: PMT-PID

en: PORTAUDIO audio output
is: PORTAUDIO hlóðúttak

en: PSNR computation
is: PSNR útreikningar

en: PVR radio device
is: PVR útvarpstæki

en: PVR video device
is: PVR myndbandatæki

en: Pace
is: Hraði

en: Packet Size
is: Pakkastærð

en: Packetizers
is: Bitari

en: Page
is: Síða

en: Party
is: Partí

en: Password
is: Lykilorð

en: Password file
is: Lykilorðaskrá

en: Password:
is: Lykilorð:

en: Paste
is: Líma

en: Path
is: Slóð

en: Path to the skin to use.
is: Slóð að Roði

en: Pause
is: Hlé

en: Pause only
is: Aðeins Í Bið

en: Pause the playback
is: Hlé á spilun

en: Paused
is: Í bið

en: Percent
is: Prósenta

en: Performance options
is: Afkasta valmöguleikar

en: Persian
is: Persneska

en: Phosphor
is: Fosfór

en: Picture
is: Mynd

en: Pitch
is: Tónn

en: Pixels to crop from bottom
is: Skera af punkta að neðan

en: Pixels to crop from left
is: Skera af punkta frá vinstri

en: Pixels to crop from right
is: Skera af punkta frá hægri

en: Pixels to crop from top
is: Skera af punkta að ofan

en: Play
is: Spila

en: Play List
is: Spilunarlisti

en: Play and exit
is: Spila og hætta

en: Play and pause
is: Spila og stoppa

en: Play and stop
is: Spila og stoppa

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
is: Samspila annan miðil (auka hljóðskrá, ...)

en: Play only
is: Aðeins Spila

en: Play playlist bookmark 1
is: Spila bókamerki 1 af spilalista

en: Play playlist bookmark 10
is: Spila bókamerki 10 af spilalista

en: Play playlist bookmark 2
is: Spila bókamerki 2 af spilalista

en: Play playlist bookmark 3
is: Spila bókamerki 3 af spilalista

en: Play playlist bookmark 4
is: Spila bókamerki 4 af spilalista

en: Play playlist bookmark 5
is: Spila bókamerki 5 af spilalista

en: Play playlist bookmark 6
is: Spila bókamerki 6 af spilalista

en: Play playlist bookmark 7
is: Spila bókamerki 7 af spilalista

en: Play playlist bookmark 8
is: Spila bókamerki 8 af spilalista

en: Play playlist bookmark 9
is: Spila bókamerki 9 af spilalista

en: Play&list
is: &Listi

en: Play/Pause
is: Spila/bíða

en: Playback
is: Afspilun

en: Playback Rate
is: Afspilunarhraði

en: Playback control
is: Stillingar fyrir spilun

en: Playback failure
is: Villa við spilun

en: Playback speed
is: Afspilunarhraði

en: Played
is: Spilað

en: Player...
is: Spilari...

en: Playlist
is: Lagalisti

en: Playlist Files
is: Spilalistaskrár

en: Playlist Files|
is: Spilalistaskrár|

en: Playlist bookmark 1
is: Spilalistabókamerki 1

en: Playlist bookmark 10
is: Spilalistabókamerki 10

en: Playlist bookmark 2
is: Spilalistabókamerki 2

en: Playlist bookmark 3
is: Spilalistabókamerki 3

en: Playlist bookmark 4
is: Spilalistabókamerki 4

en: Playlist bookmark 5
is: Spilalistabókamerki 5

en: Playlist bookmark 6
is: Spilalistabókamerki 6

en: Playlist bookmark 7
is: Spilalistabókamerki 7

en: Playlist bookmark 8
is: Spilalistabókamerki 8

en: Playlist bookmark 9
is: Spilalistabókamerki 9

en: Playlist...
is: Spilalisti

en: Please enter a network URL:
is: Vinsamlegast skráðu inn gilda slóð (URL):

en: Please enter the URL or path to the media you want to play
is: Skrifið veffang eða slóðina að miðlinum sem þú vilt spila

en: Plu&gins and extensions
is: Við&bætur og framlengingar

en: Plugins
is: Íforrit

en: Podcast URLs list
is: URL-listi fyrir Pod-sendingar

en: Podcasts
is: Hlaðvörp (podcasts)

en: Polish
is: Pólska

en: Pop
is: Popp

en: Port
is: Gátt

en: Portuguese
is: Portúgalska

en: Position
is: Staðsetning

en: Position Control
is: Staðsetningarstjórnun

en: Post processing
is: Eftirvinnsla

en: Post processing quality
is: Gæði eftirmeðhöndlunar

en: Posterize
is: Þrykk

en: Pranks
is: Hrekkir

en: Pre&vious
is: Afturá&bak

en: Preamp
is: Formögnun

en: Preamp:
is: Formögnun:

en: Preferences
is: Stillingar

en: Preferences file could not be saved
is: Ekki var hægt að vista stillingaskrána

en: Preferences...
is: Stillingar...

en: Preferred Audio language
is: Kjörstilling tals:

en: Preferred Subtitle Language
is: Kjörstilling texta

en: Preferred audio language:
is: Kjörstilling tals:

en: Preferred subtitles language
is: Tungumál texta sem óskað er Eftir

en: Preferred video resolution
is: Kjörupplausn myndar

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Preparer
is: Útbúið af

en: Preset
is: Forgildi

en: Prev
is: Fyrri

en: Previous
is: Fyrri

en: Previous Channel
is: Fyrri Rás

en: Previous Chapter/Title
is: Fyrri kafli

en: Previous chapter
is: Fyrri kafli

en: Previous media in the playlist
is: Fyrri miðill í spilalistanum

en: Previous title
is: Fyrri titill

en: Privacy / Network Interaction
is: Friðhelgi / Netsamspil

en: Producer
is: Framleiðandi

en: Product
is: Vara

en: Profile
is: Snið

en: Profile Name
is: Heiti sniðs

en: Program
is: Forrit

en: Program Guide
is: Sjónvarpsdagskrá

en: Programs
is: Forrit

en: Protocol
is: Samskiptaregla

en: Psychedelic
is: Hugvíkkandi

en: Psychedelic video filter
is: Hugvíkkandi myndbandasía

en: Publisher
is: Útgefandi

en: Punk
is: Pönk

en: Purple
is: Fjólublár

en: Puzzle
is: Púsl

en: Puzzle game
is: Púsluspil

en: Qt interface
is: Qt viðmót

en: Quality level
is: Gæði

en: Quick &Open File...
is: Flýti &Opna Skrá...

en: Quicktime Capture
is: Quicktime upptaka

en: Quiet mode
is: Hljóðlátur hamur

en: Quit
is: Hætta

en: Quit VLC
is: Loka VLC

en: Quit after Playback
is: Hætta Eftir Spilun

en: Quit at the end of playlist
is: Hætta við enda lagalistans

en: RTMP input
is: RTMP inntak

en: RTMP stream output
is: RTMP úttaksstraumur

en: RTP over RTSP (TCP)
is: RTP yfir RTSP (TCP)

en: RTSP VoD server
is: RTSP VoD miðlari

en: RTSP announce
is: RTSP tilkynning

en: RTSP password
is: RTSP lykilorð

en: RTSP server address
is: Vistfang RTSP-þjóns

en: RTSP server port
is: Gátt RTSP-þjóns

en: RTSP user name
is: RTSP notandanafn

en: Radio device
is: Útvarpstæki

en: Radius
is: Radíus

en: Raise the interface above all other windows.
is: Lyfta viðmóti yfir alla aðra glugga.

en: Random
is: Slembið

en: Random Off
is: Slembi Af

en: Random On
is: Slembi Á

en: Rap
is: Rapp

en: Rating
is: Einkunn

en: Ratio
is: Hlutfall

en: Read size
is: Lestrarstærð

en: ReadMe / FAQ...
is: LestuMig / Algengar Spurningar...

en: Record
is: Taka upp

en: Record directory or filename
is: Upptökuslóð eða skráarnafn

en: Recording
is: Upptaka

en: Recording done
is: Upptöku lokið

en: Recording ratio
is: Upptökuhlutfall

en: Red
is: Rauður

en: Refresh list
is: Endurnýja lista

en: Refresh time
is: Endurnýjunartími

en: Reggae
is: Reggí

en: Relative font size
is: Hlutfallsleg leturstærð

en: Release
is: Útgáfa

en: Release time
is: Útgáfutími

en: Reload extensions
is: Endurlesa viðbætur

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Remove Selected
is: Fjarlægja Val

en: Remove this podcast subscription
is: Fjarlægja þessa áskrift að hlaðvarpi

en: Repair AVI Files
is: Laga AVI Skrár

en: Repeat
is: Endurtaka

en: Repeat All
is: Endurtaka allt

en: Repeat Off
is: Slembi Af

en: Repeat One
is: Endurtaka Einu Sinni

en: Repeat all
is: Endurtaka allt

en: Repeat:
is: Endurtaka:

en: Requirements
is: Kröfur

en: Reset
is: Frumstilla

en: Reset All
is: Endurstilla Allt

en: Reset Preferences
is: Endurstilla Uppsetningu

en: Resize interface to video size
is: Aðlaga stærð viðmóts að stærð myndar

en: Resolution
is: Upplausn

en: Reverb
is: Bergmál

en: Reverse
is: Snúa við

en: Reverse stereo
is: Spegla víðóma

en: Right
is: Hægri

en: Rock
is: Rokk

en: Rock & roll
is: Rokk og Ról

en: Romanian
is: Rúmenska

en: Room size
is: Stærð herbergis

en: Room width
is: Breidd herbergis

en: Rotate
is: Snúa

en: Rotate by 180 degrees
is: Snúa 180 gráður

en: Rotate by 270 degrees
is: Snúa 270 gráður

en: Rotate by 90 degrees
is: Snúa 90 gráður

en: Row
is: Röð

en: Rows
is: Raðir

en: Rows:
is: Raðir:

en: Run manually
is: Keyra handvirkt

en: Run on schedule
is: Keyra eftir tímaáætlun

en: Run time
is: Lengd

en: Rundi
is: Rundí

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
is: Keyri vlc með sjálfgefnu viðmóti. Notaðu 'cvlc' til að keyra vlc án viðmóts.

en: Russian
is: Rússneska

en: S-Video input
is: S-Video inntak

en: SAP Announce
is: SAP Tilkynning

en: SAP announce
is: SAP tilkynning

en: SAP announcing
is: SAP tilkynning

en: SAP is a way to publically announce streams that are being sent using multicast UDP or RTP.
is: SAP er til að opinberlega tilkynna strauma sem er verið að senda með fjölvarpi UDP eða RTP.

en: SDP URL
is: SDP Vistfang

en: SFTP input
is: SFTP inntak

en: SFTP password
is: SFTP lykilorð

en: SFTP port
is: SFTP tengi

en: SFTP user name
is: SFTP notandanafn

en: SMB domain
is: SMB formengi

en: SMB input
is: SMB inntak

en: SMB password
is: SMB lykilorð

en: SMB user name
is: SMB notandanafn

en: SOCKS password
is: SOCKS lykilorð

en: SOCKS server
is: SOCKS miðlari

en: SOCKS user name
is: SOCKS notandanafn

en: SPU PID
is: SPU-PID

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
is: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 umvarpanir

en: SSE2 conversions from
is: SSE2 umvarpanir frá

en: SSIM computation
is: SSIM útreikningar

en: SVCD subtitles
is: SVCD textar

en: Samoan
is: Samóíska

en: Sample Rate
is: Söfnunartíðni

en: Sample rate
is: Úrtakstíðni

en: Samplerate
is: Safntíðni

en: Sanskrit
is: Sanskrít

en: Sardinian
is: Sardiníska

en: Saturation
is: Litmettun

en: Save
is: Vista

en: Save File
is: Vista skrá

en: Save Metadata
is: Vista Lýsigögn

en: Save Playlist
is: Vista lagalista

en: Save Playlist to &File...
is: Vista Spilalista í &Skrá...

en: Save Playlist...
is: Vista Spilalista...

en: Save and close the dialog
is: Vista og loka glugga

en: Save file to
is: Vista skrá í

en: Save file...
is: Vista Skrá...

en: Save log file as...
is: Vista Kladdaskrá sem...

en: Save playlist
is: Vista spilalista

en: Save playlist as...
is: Vista spilalista sem...

en: Save recently played items
is: Vista nýlega spilaða hluti

en: Save this Log...
is: Vista kladdann...

en: Save...
is: Vista...

en: Saving file failed
is: Vistun skráar mistókst

en: Scale
is: Kvarði

en: Scale factor
is: Skölunarhlutfall

en: Scale factor (0.1-2.0)
is: Skölunarstuðull (0.1-2.0)

en: Scaled to screen
is: Skalað að skjá

en: Scaling mode
is: Kvörðunarhamur

en: Schedule
is: Áætlun

en: Schedule:
is: Áætlun:

en: Scope
is: Umfang

en: Score
is: Stig

en: Scrambled
is: Brenglað

en: Screen
is: Skjár

en: Screen Input
is: Skjáinntak

en: Screen capture
is: Taka upp af skjá

en: Search
is: Leita

en: Search Filter
is: Leitarsía

en: Search Length
is: Leitarlengd

en: Search the playlist
is: Leita í lagalista

en: Segment
is: Hluti

en: Segments
is: Hlutar

en: Select
is: Velja

en: Select "Advanced Options" to see all options.
is: Veljið "Ítarlegir Valmöguleikar" til að sjá alla valmöguleika.

en: Select All
is: Velja allt

en: Select Audio Device
is: Veljið Hljóðúttak

en: Select Directory
is: Veldu möppu

en: Select File
is: Veldu skrá

en: Select Folder
is: Veldu möppu

en: Select Input
is: Veldu Inntak

en: Select Output
is: Veldu Úttak

en: Select a directory
is: Veldu möppu

en: Select a file
is: Veljið skrá

en: Select a stream
is: Veljið straum

en: Select current widget
is: Velja gildandi glugga

en: Select one or more files to open
is: Veljið eina eða fleiri skrár til að opna

en: Select one or multiple files
is: Veljið eina eða fleiri skrár

en: Select skin
is: Veljið Roð

en: Select the capture device type
is: Veljið upptökutækjategund

en: Select the directory to save to
is: Veljið slóð til að vista í

en: Select the file
is: Veljið skránna

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
is: Veldu fjölda láréttra glugga til að skipta myndbandinu

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
is: Veldu fjölda lóðréttra glugga til að skipta myndbandinu

en: Select the subtitles file
is: Veljið Textaskrá

en: Select your audio output device
is: Veljið hljóðúttakstæki

en: Selected ports:
is: Valin tengi:

en: Send
is: Senda

en: Send key events to VNC host.
is: Senda inslætti til VNC hýsils.

en: Send rate
is: Sendingarhraði

en: Sent bytes
is: Send bæti

en: Sent packets
is: Sendir pakkar

en: Separate words by | (without space)
is: Aðgreina orð með | (án bils)

en: Sepia
is: Sepía

en: Sequential numbering
is: Númeraröð

en: Serbian
is: Serbneska

en: Services
is: Þjónustur

en: Services discovery
is: Þjónustu uppgötvun

en: Session
is: Seta

en: Session failed
is: Villa í setu

en: Set QP
is: Setja QP

en: Set as Wall&paper
is: DirectX veggfóður

en: Set playlist bookmark 1
is: Setja spilalistabókamerki 1

en: Set playlist bookmark 10
is: Setja spilalistabókamerki 10

en: Set playlist bookmark 2
is: Setja spilalistabókamerki 2

en: Set playlist bookmark 3
is: Setja spilalistabókamerki 3

en: Set playlist bookmark 4
is: Setja spilalistabókamerki 4

en: Set playlist bookmark 5
is: Setja spilalistabókamerki 5

en: Set playlist bookmark 6
is: Setja spilalistabókamerki 6

en: Set playlist bookmark 7
is: Setja spilalistabókamerki 7

en: Set playlist bookmark 8
is: Setja spilalistabókamerki 8

en: Set playlist bookmark 9
is: Setja spilalistabókamerki 9

en: Set up associations...
is: Stilla skráartengsl...

en: Setting
is: Stilling

en: Settings
is: Stillingar

en: Settings for VLC's control interfaces
is: Stillingar fyrir stjórnun VLC viðmóts

en: Settings for VLC's interfaces
is: Stillingar á viðmóti VLC

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
is: Stillingar fyrir inntak, fléttugreiningu, afkóðun och kóðun

en: Settings for subtitles, teletext and CC decoders and encoders.
is: Stillingar fyrir texta, textavarp og cc afkóðara og kóðara.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
is: Stillingar fyrir einungis hljóð kóðara og afkóðara

en: Settings for the main interface
is: Stillingar fyrir höfuðviðmót

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
is: Stillingar fyrir myndskeið, myndir, eða afkóðun og kóðun myndmerkis+hljóðs

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
is: Stillingar tengdar OSD, texta og "þekju undirmynda"

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
is: Stillingar tengdar hinum ýmsu aðgangsaðferðum. Sameiginlegar stillingar sem þú gætir viljað breyta eru HTTP proxy eða skyndiminnisstillingar.

en: Settings...
is: Stillingar...

en: Setup schedule
is: Setja upp tímaáætlun

en: Shadow
is: Skuggi

en: Shadow color
is: Litur skugga

en: Sharpen
is: Skerpa

en: Sharpness
is: Skerpa

en: Shortcut
is: Flýtilykill

en: Show &more options
is: Sýna &fleiri valmöguleika

en: Show All
is: Sýna allt

en: Show Containing Directory...
is: Sýna umlykjandi möppu...

en: Show Containing Folder...
is: Sýna umlykjandi möppu...

en: Show Details
is: Sýna nánar

en: Show VLC media player
is: Sýna VLC Spilarann

en: Show VLC on the taskbar
is: Sýna VLC á Verkgrein

en: Show a systray icon for VLC
is: Sýna VLC Teikn í Kerfisbakka

en: Show advanced options
is: Sýna ítarlegri valkosti

en: Show controls in full screen mode
is: Sýna stjórntæki í heilskjásham

en: Show errors and warnings
is: Sýna villur og viðvaranir

en: Show everything including debug messages
is: Sýna allt, einnig aflúsunarskilaboð

en: Show extended options
is: Sýna fleiri valmöguleika

en: Show extended settings
is: Sýna auka stillingar

en: Show interface
is: Sýna viðmót

en: Show media title on video start
is: Birta titil miðils við upphaf

en: Show only errors
is: Sýna aðeins villur

en: Show playlist
is: Sýna spilalista

en: Show settings
is: Sýna stillingar

en: Show systray icon
is: Sýna kerfisbakka teikn

en: Show/Hide Playlist
is: Sýna/fela lagalista

en: Shuffle
is: Stokka

en: Silent mode
is: Þögull hamur

en: Silver
is: Silfur

en: Similarity
is: Einslögun

en: Simple
is: Einfalt

en: Sindhi
is: Shindí

en: Sinhalese
is: Shinhalese

en: Size
is: Stærð

en: Sizes
is: Stærðir

en: Sketch
is: Skissa

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
is: Roðskrár |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
is: Roðskrá:

en: Skin to use
is: Nota Roð

en: Skinnable Interface
is: Roðað viðmót

en: Skins
is: Roð

en: Skip frame (default=0)
is: Hlaupa yfir ramma (sjálfgefið=0)

en: Skip frames
is: Hlaupa yfir ramma

en: Slides (images)
is: Skygnur (myndir)

en: Slo&wer
is: Hæ&gar

en: Slovak
is: Slóvakíska

en: Slovenian
is: Slóvenska

en: Slower
is: Hægar

en: Slower (fine)
is: Hægar (fínt)

en: Small
is: Lítil

en: Smaller
is: Minni

en: Snapshot
is: Skjámynd

en: Soft
is: Mjúkt

en: Soft rock
is: Mjúkt rokk

en: Soften
is: Mýkja

en: Software
is: Hugbúnaður

en: Somali
is: Sómalska

en: Some options are available but hidden. Check "Advanced options" to see them.
is: Sumir valmöguleikar eru í boði en eru faldir. Hakaðu við "Ítarlegar Stillingar" til að sjá þá.

en: Sort
is: Raða

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Sotho, Southern
is: Sotho, suður

en: Soul
is: Sál

en: Sound Delay
is: Hljóðtöf

en: Sound clip
is: Hljóðbútur

en: Soundtrack
is: Hljóðrás

en: Source
is: Uppruni

en: Source aspect ratio
is: Upprunaleg stærðarhlutföll

en: Source directory
is: Uppsprettuslóð

en: Source:
is: Uppruni:

en: Sout stream
is: Sout-straumur

en: Space
is: Bil

en: Spanish
is: Spænska

en: Speaker configuration
is: Hátalarastillingar

en: Special modules
is: Sérstakareiningar

en: Specify the log filename.
is: Tilgreindu nafn á kladda

en: Spectrometer
is: Rófgreinir

en: Spectrum
is: Róf

en: Spectrum analyser
is: Rófgreinir

en: Split the image to make an image wall
is: Skipta upp mynd til að búa til myndavegg

en: Standard
is: Staðlað

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
is: Staðalgæði (576 eða 480 línur)

en: Start
is: Byrja

en: Start Time
is: Upphafstími

en: Start time
is: Upphafstími

en: Start video in fullscreen mode
is: Spila á heilskjásham

en: Starting Position
is: Byrjunarstaðsetning

en: Statistics
is: Tölfræði

en: Stats
is: Tölfræði

en: Status
is: Staða

en: Status Bar
is: Stöðuslá

en: Step Backward
is: Skrefa Afturábak

en: Step Forward
is: Skrefa Áfram

en: Step backward
is: Skref aftur á bak

en: Step forward
is: Skref áfram

en: Stereo
is: Víðóma

en: Stop
is: Stöðva

en: Stop playback
is: Stöðva afspilun

en: Stop the A to B loop
is: Stoppa A til B endurtekningu

en: Stop time
is: Stopptími

en: Stream
is: Straumur

en: Stream %d
is: Straumur %d

en: Stream MP3
is: Streyma MP3

en: Stream Name
is: Heiti straums

en: Stream Output
is: Streyma Úttak

en: Stream description
is: Lýsing á straumi

en: Stream filters
is: Straumsíur

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
is: Straumsíur eru sérstakar einingar sem leyfa ítarlegar aðgerðir á intakshlið VLC. Notist með aðgát...

en: Stream name
is: Nafn straums

en: Stream output
is: Straumúttak

en: Stream public
is: Streyma opinberlega

en: Stream...
is: Streyma...

en: Streaming
is: Streymi

en: Streaming / Transcoding failed
is: Streyming / Umkóðun brást

en: Strength
is: Styrkur

en: Submit played tracks stats to Last.fm
is: Senda upplýsingar um spiluð lög til Last.fm

en: Subscribe
is: Gerast áskrifandi

en: Subscribe to a podcast
is: Gerast áskrifandi að podcasti

en: Subtitle
is: Skjátexti

en: Subtitle Codec
is: Kóðunarlykilll skjátexta

en: Subtitle Delay
is: Töf skjátexta

en: Subtitle File
is: Textaskrá

en: Subtitle Languages
is: Tungumál Texta

en: Subtitle delay %i ms
is: Textatöf %i ms

en: Subtitle language
is: Tungumál texta

en: Subtitle position down
is: Flytja texta niður

en: Subtitle position up
is: Flytja texta upp

en: Subtitle track: %s
is: Texti: %s

en: Subtitles
is: Textar

en: Subtitles & OSD
is: Textar

en: Subtitles & On Screen Display Settings
is: Textastillingar

en: Subtitles && OSD
is: Textar

en: Subtitles (advanced)
is: Textar (ítarlegt)

en: Subtitles Files
is: Textaskrár

en: Subtitles Language
is: Tungumál Texta

en: Subtitles Track
is: Textarás

en: Subtitles alignment
is: Jöfnun skjátexta

en: Subtitles codecs
is: Texta codecs

en: Subtitles delay
is: Textatöf

en: Subtitles effects
is: Grafískar brellur skjátexta

en: Subtitles encoding
is: Kóðun skjátexta

en: Subtitles format
is: Textasnið

en: Subtitles track
is: Textaspor

en: Subtitles/OSD
is: Textar/OSD

en: Subtitles/Video
is: Textar/Myndbönd

en: Summary
is: Yfirlit

en: Swahili
is: Svahílí

en: Swedish
is: Sænska

en: Synchronization
is: Samstilling

en: Synchronize left and right
is: Samstilla vinstri og hægri

en: Systray icon
is: Kerfisbakka teikn

en: T&itle
is: T&itill

en: TCP connection timeout
is: TCP tenging féll á tíma

en: TCP input
is: TCP inntak

en: TS ID
is: TS-ID

en: TV
is: Sjónvarp

en: Tahitian
is: Tahítíska

en: Tajik
is: Tadzjikiska

en: Take a snapshot
is: Taka skjámynd

en: Take video snapshot
is: Taka skjámynd

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
is: Tekur skjámynd af myndbandi og vistar á disk.

en: Tamil
is: Tamílska

en: Tatar
is: Tatarska

en: Techno
is: Teknó

en: Teletext
is: Textavarp

en: Teletext Activation
is: Virkja Textavarp

en: Teletext alignment
is: Textavarpstextastilling

en: Teletext page
is: Textavarpssíða

en: Teletext subtitles
is: Textavarpstextar

en: Telugu
is: Telúgú

en: Text
is: Texti

en: Text default color
is: Sjálfgefinn litur á texta

en: Text position
is: Textastaðsetning

en: Text renderer
is: Textafrágangur

en: Text rendering module
is: Textagerðareining

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
is: Textar / Kladdar (*.log *.txt);; Alla (*.*)

en: Thai
is: Tælenska

en: Thai (Windows-874)
is: Thaílenska (Windows-874)

en: Thanks
is: Þakkir

en: The degree of blurring from 1 to 127.
is: Magn móðu frá 1 til 127.

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
is: Ekki var hægt að finna út snið '%s'. Athugaðu annálinn fyrir frekari upplýsingar.

en: The height of the effects video window, in pixels.
is: Hæðin á áhrifaglugga, í punktum.

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
is: Hámarksfjölda sía náð (%u).

en: The password of your last.fm account
is: Lykilorðið þitt hjá Last.fm

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
is: Straumurinn verður að vera í spilun eða í bið svo að bókamerkin virki.

en: The username of your last.fm account
is: Notandanafn þitt hjá Last.fm

en: The width of the effects video window, in pixels.
is: Breid áhrifaglugga, í punktum.

en: There is no help available for these modules.
is: Engin hjálp er tiltæk varðandi þessar einingar.

en: These settings affect chroma transformation modules.
is: Þessar stillingar hafa áhrif á lita-umbreytingareiningar.

en: Thick
is: Þykkt

en: Thin
is: Mjótt

en: This dialog will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
is: Þessi gluggi gerir þér kleift að umkóða miðlinn og eða streyma yfir staðarnet eða á internetinu.
    Þú byrjar með að ganga úr skugga um að uppsprettan sé rétt og smellir svo á "Áfram" takkan til að halda áfram.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
is: Þetta er staðlaða viðmót VLC, með innfæddu útliti og viðkomu

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
is: Þetta er VLC með roði. Þú getur náð í roð hjá

en: This version of VLC was compiled by:
is: Þessi útgáfa af VLC var vistþýdd af:

en: This will force a mono audio output.
is: Þetta mun þvinga hljóðúttakið í mono

en: Threads
is: Þræðir

en: Threshold
is: Þröskuldur

en: Tibetan
is: Tíbetska

en: Time
is: Tími

en: Time Control
is: Tímastilling

en: Time Toolbar
is: Tidsverktygsrad

en: Time:
is: Tími:

en: Timeout
is: Tímamörk

en: Title
is: Titill

en: Title %i%s
is: Titill %i%s

en: Title font
is: Titilletur

en: Title metadata
is: Titill lýsigögn

en: To
is: Til

en: To get exhaustive help, use '-H'.
is: Til að fá nákvæma hjálp, notaðu '-H'.

en: Toggle Fullscreen mode
is: Víxla heilskjásham

en: Toggle Normal/Repeat/Loop playlist modes
is: Víxla spilalista milli Venjulegt/Endurtaka/Lykkja

en: Toggle random playlist playback
is: Víxa slembispilun

en: Toggle the video in fullscreen
is: Víxla heilskjá

en: Tonga (Tonga Islands)
is: Tonga (Tonga-eyjar)

en: Tool
is: Áhald

en: Tools
is: Áhöld

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
is: Þagga niður

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
is: Hljóð á

en: Top
is: Efst

en: Top 40
is: Topp 40

en: Top-Left
is: Efst til vinstri

en: Top-Right
is: Efst til hægri

en: Track
is: Lag

en: Track ID
is: Laga sérkenni (ID)

en: Track Synchronization
is: Sams&tilling spora

en: Track number
is: Lag Númer

en: Track settings
is: Lagastillingar

en: Tracks
is: Lög

en: Trailer
is: Myndbrot

en: Transform
is: Ummynda

en: Transformation
is: Breyting

en: Transparency
is: Gegnsæi

en: Transparency mask
is: Gegnsæismaski

en: Transparent
is: Gegnsætt

en: Transport protocol
is: Flutningastaðall

en: Trust MPEG timestamps
is: Treysta MPEG tímastimplum

en: Tsonga
is: Tonganska

en: Tuner
is: Stillir

en: Tuner TV Channel
is: Sjónvarpsstöð móttakarans

en: Tuner card
is: Útvarpskort

en: Tuner properties
is: Eiginleikar móttakara

en: Turkish
is: Tyrkneska

en: Turkish (Windows-1254)
is: Tyrkneska (Windows-1254)

en: Turkmen
is: Túrkmenska

en: Turn off all warning and information messages.
is: Ekki birta neinar aðvaranir eða skilaboð

en: Type
is: Tegund

en: Type:
is: Tegund:

en: UDP Multicast
is: UDP Fjölkast

en: UDP Unicast
is: UDP Einkast

en: UDP input
is: UDP inntak

en: UDP timeout (in ms)
is: UDP tímamörk (í ms)

en: URL description
is: URL lýsing

en: URL metadata
is: Veffang lýsigögn

en: Ukrainian
is: Úkraínska

en: Un-Zoom
is: Afþysja

en: Uncompressed RAR
is: Óþjappað RAR

en: Undefined
is: óskilgreint

en: Under the Video
is: Undir Myndbandi

en: Unicast
is: Einkast

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Unknown Video
is: Óþekkt myndband

en: Unknown type
is: Óþekkt gerð

en: Unset
is: Afsetja

en: Unspecified
is: Óskilgreint

en: Unsubscribe
is: Segja upp áskrift

en: Untitled
is: Ónefnt

en: Update VLC media player
is: Uppfæra VLC siplarann

en: Urdu
is: Úrdú

en: Use YUVP renderer
is: Nota YUVP frágang

en: Use a skinned playlist
is: Nota lista með roði

en: Use a sub&titles file
is: Nota &Textaskrá

en: Use assembler CPU optimizations.
is: Nota smalamálsörgjörvabestun

en: Use custom skin
is: Nota sérsniðið roð

en: Use float32 output
is: Nota float32 úttak

en: Use hardware YUV->RGB conversions
is: Nota vélbúnaðar YUV-> RGB yfirfærslu

en: Use libv4l2
is: Nota libv4l2

en: Use media library
is: Nota miðilssafn

en: Use native style
is: Nota venjulegt roð

en: Use subtitle file
is: Nota texta skrá

en: User
is: Notandi

en: User Agent
is: Kennisstrengur

en: User name
is: Notandanafn

en: Username
is: Notandanafn

en: Username:
is: Notandanafn:

en: Uzbek
is: Úsbekíska

en: V&iew
is: Ásý&nd

en: V-plane color
is: V-flatar litur

en: VBV buffer
is: VBV biðminni

en: VCD Format
is: VCD Snið

en: VCD device
is: VCD tæki

en: VCD input
is: VCD inntak

en: VLC can't recognize the input's format
is: VLC þekkir ekki intakssniðið

en: VLC could not connect to "%s:%d".
is: VLC gat ekki tengst "%s:%d".

en: VLC could not open the %s module.
is: VLC gat ekki opnað %s eininguna.

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
is: VLC gat ekki opnað MRL '%s'. Athugaðu kladdann ef þú vilt frekari upplýsingar.

en: VLC media player
is: VLC Spilarinn

en: VLC media player - Web Interface
is: VLC margmiðlunarspilarinn - Vefviðmót

en: VLC media player Help
is: VLC spilara hjálp

en: VLC media player Help...
is: VLC Hjálp...

en: VLC media player is a free media player, encoder and streamer that can read from files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and even more!
    VLC uses its internal codecs and works on essentially every popular platform.
is: VLC spilarinn er ókeypis spilari, kóðari og streymari sem getur lesið skrár, geisladiska, DVD diska, net-strauma, upptökukort og fleira!
    VLC notar sína eigin kóðara og er fáanlegur á nánast öllum vinsælum stýrikerfum.

en: VLC media player updates
is: Uppfærslur fyrir VLC

en: VLC preferences
is: VLC kjörstillingar

en: VLC version %s (%s)
is: VLC útgáfa %s (%s)

en: VLC's implementation of Video On Demand
is: VLC's útgáfa af VOD

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
is: VLM stilliskrá (*.vlm);;All (*)

en: VLM configurator
is: VLM Stillir

en: VNC Host
is: VNC Hýsill

en: VNC Password
is: VNC Lykilorð

en: VNC Port
is: VNC Tengi

en: VNC hostname or IP address.
is: Nafn hýsils eða IP vistfang.

en: VNC password.
is: VNC Lykilorð.

en: VNC poll interval
is: VNC fæðiboðsmillibil

en: VNC polling
is: VNC færiboð

en: Variance
is: Breytileiki

en: Verbosity:
is: Upplýsingamagn:

en: Version
is: Útgáfa

en: Vertical
is: Lóðrétt

en: Video
is: Vídeó

en: Video &Track
is: Mynds&por

en: Video Bit Rate
is: Bitahraði myndmerkis

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
is: Video CD inntak (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD)

en: Video Codec
is: Myndkóðun

en: Video Effects
is: Myndáhrif

en: Video FPS
is: Rammatíðni myndmerkis

en: Video Files
is: Myndbandaskrár

en: Video On Demand ( VOD )
is: Myndbandaleiga ( VOD )

en: Video PID
is: Video-PID

en: Video Settings
is: Myndbandastillingar

en: Video Track
is: Myndbandarás

en: Video X coordinate
is: X hnit myndbands

en: Video Y coordinate
is: Y hnit myndbands

en: Video acceleration not available
is: Myndbandahröðun er ekki í boði

en: Video capture
is: Myndbandsupptaka

en: Video capture (Video4Linux)
is: Myndbandaupptaka (Video4Linux)

en: Video codec
is: Vídeókóðunarlykill

en: Video codecs
is: Myndmerkjamál

en: Video cropping
is: Skera myndband

en: Video device
is: Myndbandatæki

en: Video device name
is: Nafn Myndtækis

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
is: Myndbandakóðari (notar OpenMAX IL)

en: Video filter
is: Myndbandasía

en: Video filters are used to process the video stream.
is: Myndsíur eru notaðar við meðhöndlun á myndstraumi.

en: Video height
is: Hæð myndbands

en: Video input chroma format
is: Myndbandainntaks litgildissnið

en: Video memory
is: Videominni

en: Video memory output
is: Myndbandsúttaksminni

en: Video mode
is: Skjáhamur

en: Video output module
is: Úttakseining myndbands

en: Video port
is: Myndbandatengi

en: Video quality post-processing level
is: Gæði eftirmeðhöndlunar á myndbandi

en: Video settings
is: Myndstillingar

en: Video size
is: Stærð myndbands

en: Video snapshots
is: Myndbansskjámynd

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
is: Myndbandastaðall (Sjálfgefið, SECAM, PAL eða NTSC).

en: Video title
is: Titill myndbands

en: Video width
is: Breidd myndbands

en: VideoLAN Website...
is: Vefsvæði VideoLAN...

en: Vietnamese
is: Víetnamska

en: Visualization
is: Birting

en: Visualization:
is: Útlit:

en: Visualizations
is: Sjóngerving

en: Visualizer
is: Sjóngerving

en: Visualizer filter
is: Sjóngervingarsía

en: Vivid
is: Skært

en: Volume
is: Hljóðstyrkur

en: Volume %d%%
is: Hljóðstyrkur %d%%

en: Volume Control
is: Hljóðstyrkur

en: Volume Down
is: Lækka hljóðstyrk

en: Volume Up
is: Hækka hljóðstyrk

en: Volume down
is: Lækka hljóðstyrk

en: Volume normalization
is: Hljóðstyrksstöðlun

en: Volume up
is: Hækka hljóðstyrk

en: Vu meter
is: Vu mælir

en: Wall
is: Veggur

en: Wallpaper
is: Veggfóður

en: Warning
is: Aðvörun

en: Water effect
is: Vatnsáhrif

en: Wave
is: Bylgja

en: Waves
is: Bylgjur

en: Web
is: Vefur

en: Website
is: Vefsvæði

en: Welsh
is: Velska

en: Western European (IBM 00850)
is: Vesturevrópsk (IBM 00850)

en: Wet
is: Blautt

en: When track starts playing
is: Þegar lag byrjar að spila

en: White
is: Hvítur

en: White Level for Blue
is: Hvítustig fyrir Bláan

en: White Level for Green
is: Hvítustig fyrir Grænan

en: White Level for Red
is: Hvítustig fyrir Rauðan

en: Width
is: Breidd

en: Window
is: Gluggi

en: Window decorations
is: Skreyta glugga

en: Window properties
is: Gluggaeiginleikar

en: X coordinate
is: X hnit

en: X offset
is: X hliðrun

en: X window
is: X gluggi

en: X11 display
is: X11 skjámynd

en: XSPF playlist
is: V lagalisti

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
is: XSPF spilalisti|*.xspf|M3U skrá|*.m3u|HTML spilalisti|*.html

en: XVideo output (XCB)
is: XVideo úttak (XCB)

en: Y coordinate
is: Y hnit

en: Y offset
is: Y hliðrun

en: YUV output
is: YUV úttak

en: YUV video output
is: Myndbandsúttak í YUV

en: Yellow
is: Gulur

en: Yes
is: Já

en: Yiddish
is: Jiddíska

en: You are using the Qt4 Interface.
is: Þú ert að nota Qt4 viðmótið.

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
is: Þú getur óvirkjað öll gegnsæisáhrif ef þú vilt. Þetta er aðalega hentugt þegar gluggar á hreyfingu haga sér ekki rétt.

en: You can select local files with the following list and buttons.
is: Þú getur valið nærtækar skrár með eftirfarandi tökkum og lista

en: You have the latest version of VLC media player.
is: Þú ert með nýjustu útgáfuna af VLC.

en: Your input can't be opened
is: Ekki hægt að opna inntak

en: Zoom
is: Aðdráttur

en: Zoom mode: %s
is: Þyshamur: %s

en: Zoom video
is: Þysja myndband

en: Zulu
is: Zúlú

en: [cdda:][device][@[track]]
is: [cdda:][tæki][@[lag]]

en: [vcd:][device][@[title][,[chapter]]]
is: [vcd:][tæki][@[titill][,[kafli]]]

en: all
is: allt

en: auto
is: sjálfvirkt

en: bits
is: bitar

en: blocks
is: Blokkir

en: boolean
is: Boole

en: buffers
is: biðminni

en: collapse
is: fella saman

en: column border
is: jaðar á dálki

en: dc1394 input
is: dc1394 inntak

en: debug
is: kemba

en: decoder
is: afkóðari

en: device, fifo or filename
is: tæki, fifo eða skráarnafn

en: disabled
is: óvirkt

en: end
is: endir

en: expand
is: stækka

en: fast
is: hratt

en: fixed
is: fast

en: float
is: fljóta

en: fps
is: r/s

en: frames
is: rammar

en: full
is: fullt

en: height
is: hæð

en: integer
is: heiltala

en: main program
is: aðal forrit

en: motion
is: hreyfing

en: no
is: nei

en: none
is: ekkert

en: normal
is: venjulegt

en: offsets
is: Hliðrun

en: packets
is: pakkar

en: play list
is: spila lista

en: print version information
is: prenta upplýsingar um útgáfu

en: row border
is: jaðar á röð

en: s
is: sek

en: sec.
is: sek.

en: selection list
is: vallisti

en: simple
is: einfalt

en: slow
is: hægt

en: string
is: strengur

en: type
is: tegund

en: unknown type
is: óþekkt gerð

en: use alternate config file
is: nota aðra stilliskrá

en: v4l2 controls
is: v4l2 stillingar

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
is: vcdx://[tæki-eða-skrá][@{P,S,T}num]

en: vlc-snap
is: vlc-grip

en: width
is: breidd

en: x offset
is: x hliðrun

en: y offset
is: y hliðrun

en: yes
is: já

en: yes: %@ @ %@ kb/s
is: já: %@ @ %@ kb/s
