vlc - en to da translation catalogue (2417 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
da: 
    Udlæste data til filen vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
da: 
    Tryk RETUR-tasten for at fortsætte...

en:  (default disabled)
da:  (slået fra som standard)

en:  (default enabled)
da:  (slået til som standard)

en:  Profile Name Missing
da: Profilnavn mangler

en:  Source   : %s
da:  Kilde    : %s

en:  [ h for help ]
da:  [ h for hjælp ]

en:  by the VideoLAN Team.
da:  af VideoLAN-holdet.

en:  days
da:  dage

en: "Color detection" effect. The whole image will be turned to black and white, except the parts that are of the color that you select in the settings.
da: "Farvedetektion"-effekt. Hele billedet gøres sort/hvidt, undtagen dele med den farve, du vælger i indstillingerne.

en: "Edge detection" video distortion effect.
    Try changing the various settings for different effects
da: "Kantdetektion" - en videoforvrængningseffekt.
    Prøv at ændre de forskellige indstillinger for at se effekten

en: "Water surface" video distortion effect
da: Videoforvrængningseffekten "Vandoverflade"

en: "Waves" video distortion effect
da: Videoforvrængningseffekten "Bølger"

en: %d module(s) were not displayed because they only have advanced options.
da: %d moduler blev ikke vist, eftersom de kun har avancerede tilvalg.

en: %i items
da: %i elementer

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
da: %s
    Henter... %s/%s %.1f%% færdig

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
da: %s
    Henter... %s/%s - %.1f%% færdig

en: %s (Encoded Output)
da: %s (Indkodet output)

en: &About
da: &Om

en: &Advanced Controls
da: &Avancerede kontroller

en: &Advanced Open...
da: &Avanceret åbn...

en: &Apply
da: &Anvend

en: &Aspect Ratio
da: &Billedformat

en: &Audio
da: &Lyd

en: &Bookmarks
da: &Bogmærker

en: &Cancel
da: Annu&llér

en: &Chapter
da: &Kapitel

en: &Clear
da: &Ryd

en: &Close
da: &Luk

en: &Codec Information
da: &Codec-information

en: &Convert
da: &Konvertér

en: &Convert / Save
da: &Konvertér / Gem

en: &Crop
da: Bes&kær

en: &Disc
da: &Disk

en: &Effects and Filters
da: &Effekter og filtre

en: &Enqueue
da: &Sæt i kø

en: &Faster
da: &Hurtigere

en: &File
da: &Fil

en: &Fullscreen
da: &Fuld skærm

en: &Fullscreen Interface
da: &Fuld skærm

en: &General
da: &Generelt

en: &Go
da: &Gå

en: &Help
da: &Hjælp

en: &Help...
da: &Hjælp...

en: &Jump Forward
da: Gå &fremad

en: &Manage
da: &Håndtér

en: &Media
da: &Medier

en: &Messages
da: Bes&keder

en: &Network
da: &Netværk

en: &Open File...
da: &Åbn fil...

en: &Play
da: &Afspil

en: &Playback
da: &Afspilning

en: &Post processing
da: &Efterbehandling

en: &Preferences
da: &Indstillinger

en: &Quit
da: &Afslut

en: &Recheck version
da: &Check igen

en: &Reset Preferences
da: &Nulstil indstillinger

en: &Save
da: &Gem

en: &Save Metadata
da: &Gem metaoplysninger

en: &Save as...
da: Gem &som...

en: &Search:
da: &Søg:

en: &Select
da: &Vælg

en: &Services Discovery
da: Opdagelse af &tjenester

en: &Subtitles Track
da: &Undertekstspor

en: &Tools
da: &Funktioner

en: &Track Synchronization
da: S&ynkronisering af spor

en: &VLM Configuration
da: &VLM-opsætning

en: &View
da: &Vis

en: &Visualizations
da: &Visualiseringer

en: &Yes
da: &Ja

en: (Experimental) Don't do caching at the access level.
da: (Eksperimentel) Udfør ikke caching på adgangsniveau.

en: (Super) Video CD
da: (Super)-video-cd

en: (no item is being played)
da: (intet afspilles)

en: 1:1 Original
da: 1:1 original

en: 1:2 Half
da: 1:2 halv

en: 1:4 Quarter
da: 1:4 kvart

en: 1:File
da: 1:fil

en: 2 Front 2 Rear
da: 2 front 2 bag

en: 2 Pass
da: 2 gennemløb

en: 2:1 Double
da: 2:1 dobbelt

en: 3 Front 2 Rear
da: 3 front 2 bag

en: 3D Now! memcpy
da: 3D Now!-memcpy

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
da: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Velkommen til hj&aelig;lpen til VLC Media Player</h2><h3>Dokumentation</h3><p>Du kan finde VLC-dokumentation p&aring; VideoLANs <a href="http://wiki.videolan.org">wiki-sider</a>.</p><p>Hvis du er ny bruger af VLC media player, s&aring; l&aelig;s <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduktion til VLC media player</em></a>.</p><p>Du kan finde nogle oplysninger om, hvordan du bruger medieafspilleren her:<br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>".</p><p>For oplysninger om at gemme, konvertere, omkode, indkode, muxing og streaming kan du finde nyttige oplysninger i <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>Hvis du ikke er sikker p&aring; terminologien, s&aring; kig i <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>Du kan l&aelig;re om de vigtigste tastaturgenveje her: <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">Genveje</a>.</p><h3>Hj&aelig;lp</h3><p>Inden du stiller sp&oslash;rgsm&aring;l, s&aring; kig i <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>Herefter kan du f&aring; (og yde) hj&aelig;lp i <a href="http://forum.videolan.org">forummerne</a>, p&aring; <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mail-listerne</a> eller p&aring; vores IRC-kanal (<em>#videolan</em> p&aring; irc.freenode.net).</p><h3>Bidrag til projektet</h3><p>Du kan hj&aelig;lpe VideoLAN-projektet ved at give tid til at hj&aelig;lpe f&aelig;llesskabet, designe skins, overs&aelig;tte dokumentationen, teste og programmere. Du kan ogs&aring; hj&aelig;lpe ved at donere penge og materialer til os. Og s&aring; kan du selvf&oslash;lgelig <b>udbrede kendskabet til</b> VLC media player.</p></body></html>

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
da: En fast video-kvantiseringsskala for VBR-indkodning (mulige værdier: 0,01 til 255,0).

en: A free audio codec dedicated to compression of voice (useable with OGG)
da: Et gratis lydcodec, dedikeret til komprimering af stemme (bruges med OGG)

en: A->B Loop
da: A->B løkke

en: A/52 audio packetizer
da: A/52 lyd packetizer

en: A/52 dynamic range compression
da: A/52-komprimering med dynamisk interval

en: A/52 parser
da: A/52-fortolker

en: ADPCM audio decoder
da: ADPCM lyd decoder

en: AIFF demuxer
da: AIFF-demuxer

en: ALSA audio output
da: ALSA-lydoutput

en: AM Tuner mode
da: AM-tunertilstand

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1),AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
da: AM-tunertilstand. Kan være standardværdi (0), TV (1), AM-radio (2), FM-radio (3) eller DSS (4).

en: AM radio
da: AM-radio

en: ARM NEON audio format conversions
da: ARM NEON-lydformatskonverteringer

en: ARM NEON video chroma conversions
da: ARM NEON-videochromakonverteringer

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
da: VLC medieafspiller

en: ASCII-art video output
da: ASCII-kunst video-uddata

en: ASX playlist import
da: Import af ASX-spilleliste

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
da: ATSC A/52-lyddekoder (AC-3)

en: AU demuxer
da: AU-demuxer

en: AVI demuxer
da: AVI-demuxer

en: About
da: Om

en: About VLC media player
da: Om VLC medieafspiller

en: Above the Video
da: Over video

en: Abscissa of the capture reion in pixels.
da: Førsteakse for optagelsesområdet i pixel.

en: Accelerated video output (Overlay)
da: Accelereret video-output (overlægning)

en: Access module
da: Adgangsmodul

en: Access modules
da: Adgangsmoduler

en: Access output
da: Adgangs-output

en: Access output module
da: Adgangsoutputmodul

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
da: Adgangs-outputmoduler styrer de måder, hvorpå muxede strømme bliver sendt. Med denne indstilling kan du altid gennemtvinge en bestemt adgangs-outputmetode. Det er sikkert ikke noget, du bør gøre.
    Du kan også angive standardparametre for hvert adgangs-outputmodul.

en: Account that will be used for the connection.
da: Brugerkontoen der skal bruges til forbindelsen.

en: Action
da: Handling

en: Activate
da: Aktivér

en: Activate Transcoding
da: Aktiver transkodning

en: Activate or deactivate autoscaling.
da: Slå automatisk skalering til eller fra.

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
da: Slå automatisk notifikation om nye versioner af VLC til. Den kører hver fjortende dag.

en: Activate the updates availability notification
da: Slå notifikation om tilgængelige opdateringer til

en: Active TCP connection
da: Aktiv TCP-forbindelse

en: Active windows
da: Aktive vinduer

en: Add
da: Tilføj

en: Add Directory...
da: Tilføj katalog...

en: Add File...
da: Tilføj fil...

en: Add Folder...
da: Tilføj mappe...

en: Add Input
da: Tilføj inddata

en: Add Interface
da: Tilføj grænseflade

en: Add WAVE header
da: Tilføj WAVE-header

en: Add a delay effect to the sound
da: Føj en forsinkelseseffekt til lyden

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
da: Tilføj en skrifttypeeffekt, der forøger læsbarheden på forskellige baggrunde.

en: Add a subtitles file
da: Tilføj fil med undertekster

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
da: Tilføj destinationer efter de streaming-metoder, du har brug for. Husk for transkodning at kontrollere, at formatet er kompatibelt med den valgte metode.

en: Add logo
da: Tilføj logo

en: Add text
da: Tilføj tekst

en: Add to Media Library
da: Føj til mediebibliotek

en: Add to Playlist
da: Føj til afspilningsliste

en: Add to playlist
da: Tilføj i spilleliste

en: Add...
da: Tilføj...

en: Additional path for VLC to look for its modules. You can add several paths by concatenating them using " PATH_SEP " as separator
da: Yderligere placeringer som VLC skal kigge efter sine moduler. Du kan tilføje flere placeringer ved at sammensætte dem med " PATH_SEP " som separator

en: Additional streaming options
da: Detaljeret streaming indstillinger.

en: Additional transcode options
da: Flere konverterings indstillinger

en: Address
da: Adresse

en: Address of the CDDB server to use.
da: Adressen på CDBD-serveren der skal bruges.

en: Address of the get callback function
da: Adressen på get-callbackfunktionen

en: Address of the release callback function
da: Adressen på release-callbackfunktionen

en: Adjust VLC priority
da: Justér VLC-prioritet

en: Adjustments and Effects
da: Justeringer og effekter

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced Buttons
da: Avancerede knapper

en: Advanced Open File...
da: Avanceret Åbn fil...

en: Advanced Open...
da: Avanceret åbn...

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Advanced Widget toolbar:
da: Udvidet widget-værktøjslinie:

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Advanced options...
da: Avancerede indstillinger...

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Advanced settings. Use with care...
da: Avancerede indstillinger. Brug med omtanke...

en: Advertise the stream with the Bonjour protocol.
da: Udsend strømmen ved brug af Bonjour-protokollen.

en: Advertise with Bonjour
da: Udsend med Bonjour

en: Albanian
da: Albansk

en: Album art download policy
da: Politik vedr. hentning af albumkunst

en: Album art policy
da: Politik vedr. albumkunst

en: Album replay gain
da: Forstærkning for album

en: All
da: Alle

en: All Files
da: Alle filer

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
da: Tillad hastighedstricks, der ikke helt følger specifikationerne. Hurtigere, men med risiko for fejl.

en: Allow only one instance
da: Tillad kun én instans

en: Allow only one running instance
da: Tillad kun én instans af VLC ad gangen

en: Allow only one running instance when started from file.
da: Tillad kun én kørende instans, når VLC startes fra en fil.

en: Allow real-time priority
da: Tillad realtidsprioritet

en: Allow speed tricks
da: Tillad hastighedstricks

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you double-click on a file in the explorer. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
da: Det kan nogle gange være nyttigt kun at tillade en enkelt kørende instans af VLC ad gangen, f.eks. hvis du har associeret VLC med nogle medietyper, og du ikke ønsker at åbne en ny instans af VLC, hver gang du dobbeltklikker en fil i filhåndteringen. Med denne indstilling kan du afspille filen i den aktuelt kørende instans, eller du kan sætte den i kø.

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it. This option requires the D-Bus session daemon to be active and the running instance of VLC to use D-Bus control interface.
da: Det kan nogle gange være nyttigt kun at tillade en enkelt kørende instans af VLC ad gangen, f.eks. hvis du har associeret VLC med nogle medietyper, og du ikke ønsker at åbne en ny instans af VLC, hver gang du dobbeltklikker på en fil. Med denne indstilling kan du afspille filen i den aktuelt kørende instans, eller du kan sætte den i kø. Denne indstilling kræver, at D-Bus-sessionsdæmonen er aktiv, og at den kørende instans af VLC anvender D-Bus-kontrolgrænsefladen.

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
da: Lader dig angive metaoplysninger om "ophavsret" til input.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
da: Lader dig angive metaoplysninger om "dato" til et input.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
da: Lader dig angive metaoplysninger om "beskrivelse" til et input.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
da: Lader dig angive metaoplysninger om "genre" til et input.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
da: Lader dig angive metaoplysninger om "titel" til et input.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
da: Lader dig angive metaoplysninger om "URL" til et input.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
da: Lader dig angive metaoplysninger om "kunstner" til et input.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
da: Lader dig angive metaoplysninger om "forfatter" til et input.

en: Alternative rock
da: Alternativ rock

en: AltiVec conversions from
da: AltiVec konverteringer fra

en: AltiVec memcpy
da: AltiVec-memcpy

en: Always fix
da: Reparér altid

en: Always on top
da: Altid øverst

en: Always place the video window on top of other windows.
da: Placer altid videovinduet foran andre vinduer.

en: Amharic
da: Amharisk

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
da: Antal bevægelser der kræves for at en musebevægelse optages.

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
da: Tiden i ms der ventes før modtagelse af data over netværket opgives. Bemærk at der vil blive forsøgt 10 gange, før der opgives helt.

en: Amplification
da: Forstærkning

en: An error occurred while checking for updates...
da: Der opstod en fejl ved check for opdateringer...

en: Angle
da: Vinkel

en: Announce this session with SAP.
da: Annoncer denne session med SAP.

en: Antenna
da: Antenne

en: Append
da: Tilføj

en: Append to file
da: Føj til fil

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
da: Føjer til filen hvis den findes, i stedet for at overskrive den.

en: Application
da: Program

en: Arabic
da: Arabisk

en: Area
da: Område

en: Armenian
da: Armensk

en: Artist
da: Kunstner

en: Artist metadata
da: Kunstner-metaoplysninger

en: Artwork URL
da: URL til grafisk materiale

en: As soon as track is added
da: Så snart et spor tilføjes

en: Aspect ratio
da: Udseendeforhold

en: Aspect-ratio
da: Højde-/breddeforhold

en: Attachment
da: Vedhæftning

en: Attachment input
da: Vedhæftet input

en: Audio
da: Lyd

en: Audio &Channels
da: Lyd&kanaler

en: Audio &Device
da: Lyd&enhed

en: Audio &Track
da: Lyd&spor

en: Audio CD
da: Lyd-cd

en: Audio CD - Track %02i
da: Lyd-cd - spor %02i

en: Audio CD device
da: Lyd-cd-enhed

en: Audio CD input
da: Lyd-cd-input

en: Audio Channels
da: Lydkanaler

en: Audio Device
da: Lydenhed

en: Audio Effects
da: Lydeffekter

en: Audio Files
da: Lydfiler

en: Audio PID
da: Lyd PID

en: Audio Settings
da: Lydindstillinger

en: Audio Spatializer
da: Lydrumklang

en: Audio Track
da: Lydspor

en: Audio and Subtitles
da: Lyd og undertekster

en: Audio bitmask
da: Lydbitmaske

en: Audio bitrate
da: Lyd-bitrate

en: Audio bits per sample
da: Lydbit per sample

en: Audio channels
da: Lydkanaler

en: Audio codec
da: Lydcodec

en: Audio codecs
da: Lyd-codec

en: Audio delay down
da: Formindsk lydforsinkelse

en: Audio delay up
da: Forøg lydforsinkelse

en: Audio desynchronization compensation
da: Kompensation for lyd-afsynkronisering

en: Audio device is not configured
da: Lydenheden er ikke konfigureret

en: Audio device name
da: Lydenhedens navn

en: Audio filter
da: Lydfilter

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
da: Lydfilter for A/52->S/PDIF-indkapsling

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
da: Lydfilter for DTS->S/PDIF-indkapsling

en: Audio filter for PCM format conversion
da: Lydfilter for PCM-formatkonvertering

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
da: Lydfilter for båndbegrænset interpolerings-gensampling

en: Audio filter for simple channel mixing
da: Lydfilter for simpel kanalmixing

en: Audio filter for stereo to mono conversion
da: Lydfilter for konvertering af stereo til mono

en: Audio filter for trivial channel mixing
da: Lydfilter for triviel kanalmixing

en: Audio filtering failed
da: Lydfiltrering mislykkedes

en: Audio filters
da: Lydfiltre

en: Audio filters are used to process the audio stream.
da: Lydfiltre bruges til at behandle en lydstrøm.

en: Audio input
da: Lydinput

en: Audio input of the card to use (see debug).
da: Lydindgangen på kortet der skal bruges (se debug).

en: Audio input pin
da: Lydinput-pin

en: Audio language
da: Sprog for lydspor

en: Audio mode
da: Lydtilstand

en: Audio output channels mode
da: Tilstand for lydoutputkanaler

en: Audio output failed
da: Fejl i lydoutput

en: Audio output frequency (Hz)
da: Lydoutputfrekvens (Hz)

en: Audio output module
da: Lyduddatamodul

en: Audio output pin
da: Lydoutput-pin

en: Audio output volume step
da: Lydstyrketrin for lydoutput

en: Audio part of the BarGraph function
da: Lyddel af barGraph-funktionen

en: Audio port
da: Lyd port

en: Audio sample rate
da: Lydens samplefrekvens

en: Audio settings
da: Lydindstillinger

en: Audio tempo scaler synched with rate
da: Lydtempo synkroniseret med hastigheden

en: Audio track
da: Lydspor

en: Audio track ID
da: Id på lydspor

en: Audio track: %s
da: Lydspor: %s

en: Audio visualizations
da: Lydvisualiseringer

en: Audio visualizations
da: Lydvisualiseringer

en: Audio volume (0-65535).
da: Lydstyrke (0-65535).

en: Audio/Video
da: Lyd/Video

en: Audioscrobbler
da: Lydscrobbler

en: Author
da: Forfatter

en: Author metadata
da: Forfatter-metaoplysninger

en: Authors
da: Forfattere

en: Auto Connection
da: Autoforbindelse

en: Auto connection
da: Automatisk forbindelse

en: Auto re-connect
da: Genforbind automatisk

en: Auto start
da: Autostart

en: Autodetect subtitle files
da: Genkend undertekstfiler automatisk

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatic cropping
da: Automatisk beskæring

en: Automatically check for updates
da: Check automatisk for opdateringer

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
da: Forbind automatisk VLC's inputporte til tilgængelige outputporte.

en: Automatically connect to writable clients
da: Forbind automatisk til klienter, der kan skrives til

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
da: Find undertekstfiler automatisk, hvis ingen undertekstfil er angivet (baseret på filmens filnavn)

en: Automatically preparse files
da: For-fortolk filer automatisk

en: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some metadata).
da: For-fortolker automatisk filer, der tilføjes i afspilningslisten (for at hente visse metaoplysninger).

en: Automatically save the volume on exit
da: Gem automatisk den aktuelle lydstyrke, når du afslutter VLC

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
da: Forsøg automatisk at genforbinde til denne strøm, hvis der sker en pludselig afbrydelse.

en: Autoscale video
da: Autoskalér video

en: B Frames
da: B-frames

en: B4S playlist import
da: Import af B4S spilleliste

en: Back
da: Tilbage

en: Bands gain
da: Båndforstærkning

en: Bandwidth
da: Båndbredde

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Bass
da: Bas

en: Be quiet
da: Vær stille

en: Bengali
da: Bengalsk

en: Beware this will reset the VLC media player preferences.
    Are you sure you want to continue?
da: Bemærk, at dette vil nulstille dine indstillinger for VLC medieafspiller.
    Ønsker du at fortsætte?

en: Big Button
da: Stor knap

en: Bilinear
da: Bilineær

en: Bitmask that will get used by the audio part of the card.
da: Bitmaske, der vil blive brugt af kortets lyddel.

en: Bitrate information of the transcoded stream.
da: Bit-hastighedsinformationen på den omkodede strøm.

en: Bitrate mode
da: Bitrate-tilstand

en: Bitrate mode to use (VBR or CBR).
da: Vælg bitrate-tilstand (VBR eller CBR).

en: Bitrate peak
da: Max. bitrate

en: Bitrate to use (-1 for default).
da: Brug denne bitrate (-1 for standard).

en: Bits per sample
da: Bit pr. sample

en: Black
da: Sort

en: Black screens in Fullscreen mode
da: Sorte skærme i fuldskærmstilstand

en: Black slot
da: Sort sprække

en: Blend
da: Bland

en: Blu-Ray Disc Input
da: Blu-Ray-diskinput

en: Blue
da: Blå

en: Blue balance
da: Blåbalance

en: Blur factor (1-127)
da: Slørringsfaktor (1-127)

en: Bookmark
da: Bogmærke

en: Bookmark %i
da: Bogmærk %i

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Bookmarks list for a stream
da: Bogmærkeliste for en strøm

en: Bookmarks...
da: Bogmærker...

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Bottom
da: Bund

en: Bottom-Left
da: Nederst til venstre

en: Bottom-Right
da: Nederst til højre

en: Bridge
da: Bro

en: Bridge in
da: Bro ind

en: Bridge out
da: Bro ud

en: Bridge stream output
da: Bro stream-uddata

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: Brightness threshold
da: Tærskel for lysstyrke

en: Bring All to Front
da: Bring alle til front

en: Browse
da: Gennemse

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
da: Som standard starter Attrap-interfacet en DOS kommando prompt. Ved at aktivere stille-tilstand vises denne prompt ikke.

en: C
da: da

en: CAPMT System ID
da: CAPMT System id

en: CBR encoding
da: CBR encoding (konstant bitrate)

en: CDDB Server
da: CDDB-server

en: CDDB Server port to use.
da: CDDB-server-port der skal bruges.

en: CDDB port
da: CDDB-port

en: CPU features
da: CPU-funktioner

en: CSA Key
da: CSA nøgle

en: Cable
da: Kabel

en: Caching value (ms)
da: Cacheværdi (ms)

en: Callback cookie string
da: Tilbagekald cookiestreng

en: Callback data
da: Data til callback

en: Cancel
da: Annullér

en: Capability
da: Egenskaber

en: Capture &Device
da: &Optageenhed

en: Capture failed
da: Optagelse mislykkedes

en: Capture fragment size
da: Delstørrelsen på optagelsen

en: Capture mode
da: Optagetilstand

en: Capture region height
da: Højde af optagelsesregion

en: Capture region width
da: Bredde af optagelsesregion

en: Capture the audio stream in stereo.
da: Optag lyden i stereo.

en: Cartoon
da: Tegneserie

en: Category
da: Kategori

en: Center
da: Centreret

en: Change
da: Skift

en: Change Hotkey
da: Skift genvejstast

en: Channel
da: Kanal

en: Channel Name
da: Kanalnavn

en: Channel number
da: Kanalnummer

en: Channel of the card to use (Usually, 0 = tuner, 1 = composite, 2 = svideo)
da: Kanalen på det kort der skal bruges (Normalt: 0 = tuner, 1 = composite og 2 = svideo)

en: Channels
da: Kanaler

en: Channels count
da: Antal kanaler

en: Channels count of an audio elementary stream
da: Antallet af kanaler på en elementær lydstrøm

en: Channels:
da: Kanaler:

en: Chapter
da: Kapitel

en: Chapter %i
da: Kapitel %i

en: Chapter codecs
da: Kapitel-codec

en: Characteristic dimension
da: Karakteristisk dimension

en: Check for &Updates...
da: Check for &nyere version...

en: Check for Update...
da: Check for nyere version...

en: Chinese
da: Kinesisk

en: Choose
da: Vælg

en: Choose a number corresponding to the number of an audio device, as listed in your 'Audio Device' menu. This device will then be used by default for audio playback.
da: Vælg et tal, der svarer til nummeret på en lydenhed på listen i menuen "Lydenhed". Denne enhed vil herefter blive anvendt som standard til afspilning af lyd.

en: Choose how album art will be downloaded.
da: Vælg, hvordan albumkunst skal hentes.

en: Choose input
da: Vælg inddata

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
da: Vælg program ved at angive dets service-id. Brug kun denne funktion, hvis du ønsker at læse en multi-program-strøm (som f.eks. DVB-strømme).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
da: Vælg programmer ved at angive en kommasepareret liste over service-id'er (SID). Brug kun denne funktion, hvis du ønsker at læse en multiprogramstrøm (som f.eks. DVB-strømme).

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
da: Vælg om SPU-strømme skal omdirigeres til strømoutputfunktionen, når sidstnævnte er slået til.

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
da: Vælg om lydstrømmen skal omdirigeres til strømoutputfunktionen, når sidstnævnte er slået til.

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
da: Vælg, om videostrømmen skal omdirigeres til strømoutputfunktionen, når sidstnævnte er slået til.

en: Choose which objects should print debug message
da: Vælg, hvilke objekter, der skal udskrive fejlsøgningsbeskeder

en: Choose your preferred video output and configure it here.
da: Vælg dit foretrukne video-output og konfigurér det her.

en: Choose...
da: Vælg...

en: Christian rap
da: Kristen rap

en: Chroma modules settings
da: Indstillinger for chromamoduler

en: Cl&ose
da: &Luk

en: Classic rock
da: Klassisk rock

en: Classical
da: Klassisk

en: Clean up
da:  Ryd op

en: Clear
da: Ryd

en: Clear List
da: Ryd liste

en: Clock jitter
da: Ur-rystning

en: Clock reference average counter
da: Tæller for gennemsnitsklokfrekens

en: Clock synchronisation
da: Ursynkronisering

en: Clone
da: Klon

en: Clone the image
da: Klon billedet

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Closed captions %u
da: Tekster for hørehæmmede %u

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
da: Opsaml diverse lokale statistikker omkring medieafspilning.

en: Color
da: Farve

en: Color ASCII art video output
da: ASCII-kunst video-uddata

en: Color extraction
da: Farveudtræk

en: Color inversion
da: Farveinvertering

en: Color messages
da: Farv beskeder

en: Color threshold
da: Farvetærskel

en: Columns
da: Kolonner

en: Comedy
da: Komedie

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
da: Kommasepareret liste over højde-/breddeforhold, der tilføjes i den tilsvarende liste i grænsefladen.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
da: Kommasepareret liste over beskæringsformater, der tilføjes i den tilsvarende liste i grænsefladen.

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
da: Kommasepareret liste over aktive vinduer, standardværdi er alle

en: Command
da: Kommando

en: Command UDP port
da: Kommando UDP port

en: Comment
da: Kommentar

en: Comments
da: Kommentarer

en: Compensate delay
da: Kompenseret forsinkelse

en: Compiled by %s on %s (%s)
da: Kompileret af %s %s (%s)

en: Compiler:
da: Kompileret af:

en: Composite input
da: Inddata fra composite

en: Configuration options
da: Opsætningsindstillinger

en: Configure
da: Indstil

en: Configure Hotkeys
da: Indstil genvejstaster

en: Connect to clients matching
da: Forbind til klienter der matcher

en: Connection failed
da: Forbindelsen fejlede

en: Console
da: Konsol

en: Continue
da: Fortsæt

en: Continuous stream
da: Kontinuerlig strøm

en: Contrast
da: Kontrast

en: Control SAP flow
da: Kontrollér SAP-flow

en: Control interfaces
da: Kontrolgrænseflader

en: Control menu for the player
da: Kontrolmenu for afspilleren

en: Controls
da: Styring

en: Conve&rt / Save...
da: Konve&rtér / Gem...

en: Conversions from
da: Konverter fra

en: Convert
da: Konvertér

en: Copy
da: Kopiér

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Copyright metadata
da: Ophavsret-metaoplysninger

en: Create
da: Opret

en: Create Directory...
da: Opret katalog...

en: Create Folder...
da: Opret mappe...

en: Create a "puzzle game" with the video.
    The video gets split in parts that you must sort.
da: Lav et "puslespil" ud af videoen.
    Videoen bliver opdelt i stykker, som du så skal pusle sammen.

en: Create a new profile
da: Opret en ny profil

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Crop
da: Beskær

en: Crop one pixel from the bottom of the video
da: Skær en pixel væk fra bunden af videoen

en: Crop one pixel from the left of the video
da: Skær en pixel væk fra venstre side af videoen

en: Crop one pixel from the right of the video
da: Skær en pixel væk fra videoens højre side

en: Crop one pixel from the top of the video
da: Skær en pixel væk fra toppen af videoen

en: Crypt audio
da: Krypter lyd

en: Crypt audio using CSA
da: Krypter lyd med CSA

en: Current channel:
da: Aktuelle kanal:

en: Current visualization
da: Aktuel visualisering

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Custom aspect ratios list
da: Brugerdefineret liste af skærmformater

en: Custom crop ratios list
da: Brugerdefineret liste af beskæringsformater

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
da: Brugerdefineret titel for videovinduet (i tilfælde af at videoen ikke er indlejret i grænsefladen).

en: Customi&ze Interface...
da: &Tilpas grænseflade

en: Cut
da: Klip

en: Cycle audio track
da: Næste lydspor

en: Cycle deinterlace modes
da: Gennemløb deinterlace-tilstande

en: Cycle source aspect ratio
da: Næste billedformat

en: Cycle subtitle track
da: Næste undertekstspor

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
da: Gennemløb en foruddefineret liste af beskæringsformater.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
da: Gennemløb en foruddefineret liste af højde-/breddeforhold for billeder fra kilden.

en: Cycle through audio devices
da: Gennemløb lydenheder

en: Cycle through available audio devices
da: Gennemløb de tilgængelige lydenheder

en: Cycle through deinterlace modes.
da: Løb igennem deinterlace-tilstande.

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
da: Gå til næste tilgængelige lydspor (sprog).

en: Cycle through the available subtitle tracks.
da: Gå til næste tilgængelige undertekstspor.

en: Cycle video crop
da: Næste videobeskæring

en: Czech
da: Tjekkisk

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
da: DTS Coherent Acoustics-lyddekoder

en: DTS delay (ms)
da: DTS-forsinkelse (ms)

en: DTS dynamic range compression
da: DTS-komprimering med dynamisk interval

en: DTS parser
da: DTS fortolker

en: DVB playlist import
da: Import af DVB-spilleliste

en: DVB subtitles decoder
da: DVB undertekst dekoder

en: DVB subtitles encoder
da: DVB undertekst indkoder

en: DVB subtitles: hearing impaired
da: DVB-undertekster: For hørehæmmede

en: DVD angle
da: Dvd-vinkel

en: DVD device
da: Dvd-enhed

en: DVD menus
da: DVD-menuer

en: DVD with menus
da: Dvd med menuer

en: DVD without menus
da: Dvd uden menuer

en: DVDRead Input (no menu support)
da: DVDRead-input  (ingen menuunderstøttelse)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
da: DVDRead kunne ikke åbne disken "%s".

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
da: DVDRead kunne ikke læse %d/%d blokke på 0x%02x.

en: DVDRead could not read block %d.
da: DVDRead kunne ikke læse blok %d.

en: DVDnav Input
da: DVDnav-input

en: Damp
da: Fugtigt

en: Dance
da: Danse

en: Danish
da: Dansk

en: Darkness masking
da: Mørkemaskering

en: Data for the get and release functions
da: Data en for get- og release-funktionerne

en: Data search path
da: Datasøgesti

en: Date
da: Dato

en: Date metadata
da: Dato-metaoplysninger

en: Day / Month / Year:
da: Dag / måned / år:

en: De-Fullscreen
da: Afslut fuldskærm

en: Death metal
da: Dødsmetal

en: Debug logging
da: Fejlsøgningslogning

en: Decoded blocks
da: Blokke afkodet

en: Decoders
da: Dekodere

en: Decrease Volume
da: Formindsk lydstyrken

en: Decrease scale factor
da: Formindsk skaleringsfaktor

en: Decrease scale factor.
da: Formindsk skaleringsfaktor.

en: Default
da: Standard

en: Default Audio Device
da: Standardlydendhed

en: Default Caching Level
da: Standard-cacheniveau

en: Default DVD angle.
da: Standard-dvd-vinkel.

en: Default Page Referrer URL
da: Standardsidereferent-URL

en: Default SWF Referrer URL
da: Standard-URL for SWF-reference

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
da: Standardtidsudløb for TCP-forbindelse i millisekunder.

en: Default audio volume
da: Standardlydstyrke

en: Default background color
da: Standardfarve for baggrund

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
da: Standardcacheværdi for udgående UDP-strømme. Denne værdi skal være i millisekunder.

en: Default devices
da: Standardenheder

en: Default encoding
da: Standard-indkodning

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
da: Standardgrænseflade for multicast. Denne tilsidesætter rutetabellen.

en: Default replay gain
da: Standardforstærkning ved afspilning

en: Default stream
da: Standardstrøm

en: Default stream output chain
da: Standard-strømoutputkæde

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
da: Definerer det højde-/breddeforhold der skal bruges til inputbilledet. Standardværdi er 4:3

en: Define the colors of the volume slider
da: Definér farver på lydstyrke-skyderen

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
da: Angiver hvor ofte barGraph-informationerne skal sendes. Sender barGraph informationerne for hver n'te lydpakke (standardværdi er 4).

en: Defines if BarGraph information should be sent (default 1)
da: Angiver om barGraph-informationen skal sendes (1 som standard)

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
da: Angiver om der skal sendes barGraph-information. 1 hvis informationen skal sendes, ellers 0 (standardværdi er 1).

en: Defines if silence alarm information should be sent (default 1)
da: Angiver om den lydløse alarm-information skal sendes (standard er 1)

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
da: Angiver om den lydløse alarm-information skal sendes. 1 hvis informationen skal sendes, ellers 0 (standard er 1).

en: Defines if the TCP connection should be reset. This is to be used when using with audiobargraph_v (default 1).
da: Angiver om TCP-forbindelsen skal genstartes. Denne bør bruges sammen med audiobargraph_v (standard er 1).

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
da: Angiver den virtuelle overflade af rummet som simuleres af filteret.

en: Deinterlace method to use for video processing.
da: Deinterlace-metode der skal bruges til videobehandling.

en: Deinterlace mode
da: Deinterlace-modul

en: Deinterlacing video filter
da: Deinterlacing-videofilter

en: Delay
da: Forsinkelse

en: Delay time
da: Forsinkelsestid

en: Delete
da: Fjern

en: Delete all the bookmarks
da: Slet alle bogmærkerne

en: Delete selected profile
da: Slet valgte profil

en: Delete the current profile
da: Slet den aktuelle profil

en: Delete the selected item
da: Slet det valgte

en: Deletes the selected item
da: Sletter valgte emne

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
da: Demultipleksere bruges til at separere "elementarstrømme" (såsom lyd- og videostrømme). Du kan bruge dette, hvis den korrekte demuxer ikke bliver fundet automatisk. Du bør ikke ændre denne værdi globalt, med mindre du ved hvad du gør.

en: Demux module
da: Demux-modul

en: Demuxed
da: Demuxet

en: Demuxers
da: Demuxere

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
da: Demuxere bruges til at skille lyd- og videostrømme fra hinanden.

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description metadata
da: Beskrivelse-metaoplysninger

en: Description of the stream content or information about your channel.
da: En beskrivelse af strømmens indhold eller information om din kanal.

en: Desired frame rate for the capture.
da: Ønsket billedfrekvens til optagelsen.

en: Destination file:
da: Destinationsfil:

en: Destination prefix
da: Destinationspræfiks

en: Destinations
da: Destinationer

en: Device
da: Enhed

en: Device Selection
da: Valg af enhed

en: Device name
da: Enheds navn

en: Device properties
da: Enhedsegenskaber

en: Device:
da: Enhed:

en: Devices
da: Enheder

en: Dialog providers can be configured here.
da: Indstillinger for vinduesudbydere kan konfigureres her.

en: Dialog providers settings
da: Indstillinger for vinduesudbydere

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
da: Differentiated Services Code Point til udgående UDP-strømme (eller IPv4 Type Of Service, eller IPv6 Traffic Class). Bruges til netværks-QoS (Quality of Service).

en: Digital Video (Firewire/ieee1394)  input
da: Digitalt videoinput (Firewire/ieee1394)

en: DirectMedia Object decoder
da: DirectMedia objekt decoder

en: DirectMedia Object encoder
da: DirectMedia objekt encoder

en: DirectShow input
da: DirectShow-input

en: DirectX audio output
da: DirectX-lydoutput

en: Directory
da: Mappe

en: Directory or filename where the records will be stored
da: Katalog eller filnavn hvor optagelser gemmes

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
da: Katalog til at gemme midlertidige tidsforskydningsfiler.

en: Directory where the video snapshots will be stored.
da: Det katalog, dine video-snapshot skal gemmes i.

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disable screensaver
da: Slå pauseskærm fra

en: Disable the screensaver during video playback.
da: Slå pauseskærm fra under afspilning af video.

en: Disc
da: Disk

en: Disc Selection
da: Valg af disk

en: Disc device
da: Disk-enhed

en: Discard
da: Forkast

en: Disco
da: Disko

en: Display
da: Vis

en: Display OSD menu on top of video output
da: Viser OSD-menuen på toppen af videooutput

en: Display aspect ratio
da: Højde-/breddeforhold

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
da: Billedeformatet på en elementær videostrøm

en: Display device
da: Vis enhed

en: Display locally
da: Vis lokalt

en: Display name of the Service
da: Viste navn for servicen

en: Display playlist tree
da: Vis afspilningsliste som træ

en: Display resolution
da: Skærmopløsning

en: Display the output
da: Vis uddata

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
da: Vis snapshot i skærmens øverste venstre hjørne.

en: Display the stream locally
da: Vis stream lokalt

en: Display the title of the video on top of the movie.
da: Vis videoens titel oven over filmen.

en: Display video snapshot preview
da: Vis video-snapshot når det tages

en: Display while streaming
da: Vis under streaming

en: Displayed frames
da: Frames vist

en: Distance between 'P' frames
da: Afstand mellem 'P'-frames

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
da: Afstanden mellem den venstre højttaler i fronten til lytteren i meter.

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
da: DivX første version (bruges med MPEG TS, MPEG1, ASF og OGG)

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
da: DivX anden version (bruges med MPEG TS, MPEG1, ASF og OGG)

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
da: DivX tredje version (bruges med MPEG TS, MPEG1, ASF og OGG)

en: Do not display OSD menu on top of video output
da: Vis ikke OSD-menu oven over videooutput

en: Do not display OSD menu on video output
da: Vis ikke OSD-menu oven over videooutput

en: Dolby Surround decoder
da: Dolby Surround-dekoder

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
da: Dolby Surround-kodede strømme bliver først dekodet når de kommer igennem dette filter. Det anbefales ikke at aktivere denne indstilling.

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
da: Domæne/arbejdsgruppe, der skal bruges til forbindelsen.

en: Don't Send
da: Send ikke

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
da: Brug ikke forudindstillinger, men angiv båndfrekvenserne manuelt. Du skal angive 10 værdier mellem -20dB og 20dB adskilt af mellemrum, f.eks. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Double Size
da: Dobbel størrelse

en: Double click to get media information
da: Dobbeltklik for at se medieoplysninger

en: Download cover art
da: Hent albumkunst

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
da: Den hentede fil "%s" var beskadiget. Derfor blev den slettet.

en: Downloading ...
da: Henter ...

en: Drop late frames
da: Spring sene billeder over

en: Dry
da: Tørt

en: Dry Mix
da: Tørt mix

en: Dummy Elements
da: Attrap-elementer

en: Dummy codec (do not transcode, useable with all encapsulation formats)
da: Attrap-codec (ingen transkodning, bruges med alle indkapslingsformater)

en: Dummy decoder
da: Attrap-dekoder

en: Dummy image chroma format
da: Attrap billede farve format

en: Dummy stream output
da: Dummy-strømoutput

en: Dummy/Raw muxer
da: Attrap/Raw muxer

en: Duration
da: Varighed

en: Dutch
da: Hollansk

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
da: Komprimering med dynamisk interval muliggør at høje lyde bliver mere stille, mens stille lyde bliver højere, så du nemmere kan lytte til strømmen i larmende miljøer uden at forstyrre nogen. Hvis du deaktiverer komprimering med dynamisk interval, vil afspilningen være bedre tilpasset en hjemmebiograf eller et stille rum.

en: E&xport
da: &Eksportér

en: Edit
da: Redigér

en: Edit Bookmarks
da: Redigér bogmærker

en: Edit Input
da: Redigér inddata

en: Edit Options
da: Redigér parametre

en: Edit selected profile
da: Redigér valgte profil

en: Edit settings
da: Redigér indstillinger

en: Effects
da: Effekter

en: Effects list
da: Liste over effekter

en: Eject the disc
da: Skub disken ud

en: Electronic
da: Electronisk

en: Element aspect ratio
da: Element udseendesforhold

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
da: Eliminierer farvetæthedsblokke, når PSNR ikke ændres meget (standard: 0.0). H264-specifikationen anbefaler 7.

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
da: Eliminierer lystæthedsblokke, når PSNR ikke ændres meget (standard: 0.0). H264-specifikationen anbefaler -4.

en: Embed the file browser in open dialog
da: Vis Gennemse-knap i Åbn-vinduet

en: Embed the video output in the main interface.
da: Slå indlejring af video i hovedgrænsefladen til.

en: Embedded video
da: Indlejret video

en: Enable
da: Aktivér

en: Enable Audio
da: Aktivér lyd

en: Enable Last.fm submissions
da: Slå indberetning til Last.fm til

en: Enable OSD
da: Slå OSD til

en: Enable SPU stream output
da: Aktivér SPU-strømoutput

en: Enable Video
da: Slå video til

en: Enable audio
da: Slå lyd til

en: Enable audio stream output
da: Aktivér lydstrømoutput

en: Enable internal upmixing
da: Aktivér intern upmixing

en: Enable multiple quantizers
da: Slå flere kvantiseringer til

en: Enable spatializer
da: Slå rumklangseffekter til

en: Enable streaming of all ES
da: Aktivér streaming af alle ES

en: Enable sub-pictures
da: Aktivér underbilleder

en: Enable the internal upmixing algorithm (not recommended).
da: Aktivér den interne algoritme for upmixing (ikke anbefalet).

en: Enable transparency effects
da: Slå gennemsigtighedseffekter til

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
da: Slå trellis-kvantisering til (rate-forvrængning for blok-koefficienter).

en: Enable video
da: Slå video til

en: Enable video stream output
da: Aktivér videostrømoutput

en: Enable wallpaper mode
da: Aktivér baggrundsbilledtilstand

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
da: Slår overspringning af billeder til for MPEG2-strømme. Overspringning forekommer, når din computer ikke er kraftig nok.

en: Encapsulation
da: Indkapsling

en: Encapsulation Method
da: Indkapslingsmetode

en: Encapsulation format
da: Indpakningsformat

en: Encoded by
da: Kodet af

en: Encoders settings
da: Indstillinger for indkodere

en: Encoding quality
da: Indkodningskvalitet

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
da: Gennemtving placeringen af videoen i vinduet. Som standard (0) vil den blive centreret (0=centreret, 1=venstre, 2=højre, 4=top, 8=bund). Du kan også bruge kombinationer af værdierne, f.eks. 6=4+2, dvs. øverst højre).

en: English
da: Engelsk

en: Enqueue files when in one instance mode
da: Sæt filer i kø i når "Tillad kun én instans" er valgt

en: Enqueue items to playlist when in one instance mode
da: Tilføj elementer til afspilningslisten i enkeltinstans-tilstand

en: Enter URL here...
da: Angiv URL her...

en: Entries
da: Indgange

en: Entry
da: Indgang

en: Equalizer preset
da: Forudindstilling for equalizer

en: Equalizer with 10 bands
da: Equalizer med 10 bånd

en: Error
da: Fejl

en: Error resilience
da: Fejltolerance

en: Errors
da: Fejl

en: Ethnic
da: Etnisk

en: Exhaustive help for VLC and its modules
da: Omfattende hjælp til VLC og dets moduler

en: Existing playlist item
da: Fra spillelisten

en: Exit if there are no more items in the playlist.
da: Afslut, når der ikke er flere elementer i spillelisten.

en: Expand Node
da: Udvid node

en: Expanding Spacer
da: Udvidet mellemrum

en: Experimental
da: Eksperimentel

en: Export SDP as file
da: Eksportér SDP som fil

en: Extended M3U
da: Udvidet M3U

en: Extended panel
da: Udvidet panel

en: Extra PMT
da: Ekstra PMT

en: Extra interface modules
da: Ekstra grænseflademoduler

en: Extra media
da: Ekstra medie

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
da: Ekstra metaoplysninger og andre oplysninger vises i dette panel.

en: Extract
da: Ekstrahér

en: EyeTV input
da: EyeTV-input

en: EyeTV program number, or use 0 for last channel, -1 for S-Video input, -2 for Composite input
da: EyeTV-programnummeret, ellers brug 0 for sidste kanal, -1 for S-video-input, -2 for kompositionsinput

en: FLAC demuxer
da: FLAC-demuxer

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
da: FLAC er et tabsfrit lydcodec (bruges med OGG og RAW)

en: FM radio
da: FM-radio

en: FTP account
da: FTP-konto

en: FTP input
da: FTP-input

en: FTP password
da: FTP-adgangskode

en: FTP upload output
da: FTP-uploadoutput

en: FTP user name
da: FTP-brugernavn

en: Factor
da: Faktor

en: Failed to open "%s" for writing
da: Kunne åbne "%s" i skrivetilstand

en: Fake TTY
da: Falsk TTY

en: Faroese
da: færøsk

en: Fast bilinear
da: Hurtig bilineær

en: Fast seek
da: Hurtig søgning

en: Fast udp streaming
da: Hurtig udp streaming

en: Faster
da: Hurtigere

en: Faster (fine)
da: Hurtigere (en smule)

en: Favor speed over precision while seeking
da: Prioritér hastighed over præcision ved søgning

en: Feedback Gain
da: Feedback-forstærkning

en: Fetch Information
da: Hent oplysninger

en: Fetch Meta Data
da: Hent metaoplysninger

en: Fetch artwork using lua scripts
da: Hent kunst vha. lua-scripts

en: File
da: Fil

en: File Format:
da: Filformat:

en: File Selection
da: Valg af fil

en: File audio output
da: Lydoutput som fil

en: File corrupted
da: Filen er ødelagt

en: File could not be verified
da: Filen kunne ikke verificeres

en: File input
da: Filinput

en: File logging
da: Fil logning

en: File names:
da: Filnavne:

en: File not verifiable
da: Filen kan ikke verficeres

en: File reading failed
da: Kunne ikke læse fil

en: File stream output
da: Filstrømoutput

en: File to which the audio samples will be written to. ("-" for stdout
da: Den fil, hvortil lydpræver skal skrives. ("-" for stdout

en: File/Directory
da: Fil/mappe

en: Filename
da: Filnavn

en: Filename for the font you want to use
da: Filnavnet på den skrifttype, du ønsker at anvende

en: Filename of dump
da: Placering og navn på uddata fil

en: Filename prefix
da: Filnavnspræfix

en: Files
da: Filer

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
da: Filer med disse endelser vil ikke blive føjet til afspilningslisten, når der åbnes en mappe.
    Dette er for eksempel nyttigt hvis du tilføjer mapper, der indeholder afspilningslistefiler. Brug en kommaadskilt liste af filendelser.

en: Filter Smoothness
da: Filterudglatning

en: Filter Smoothness (in %)
da: Filterudglatning (i %)

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
da: Filtrér lyden to gange. Dette giver en mere intens effekt.

en: Filters
da: Filtre

en: Finish
da: Afslut

en: Finnish
da: Finsk

en: First Entry Point
da: Første indgangspunkt

en: Fit to Screen
da: Tilpas til skærm

en: Fix HDTV height
da: Fastsæt HDTV-højde

en: Fixed point audio format conversions
da: Fikspunkt-lydformatkonverteringer

en: Flac audio decoder
da: Flac lyd-dekoder

en: Flac audio encoder
da: Flac lyd-indkoder

en: Flat
da: Flad

en: Flat Button
da: Flad knap

en: Flip horizontally
da: Vend vandret

en: Flip vertical position
da: Vend lodret position

en: Flip vertically
da: Vend lodret

en: Float on Top
da: Flyd på toppen

en: Float32 audio mixer
da: Float32-lydmixer

en: Folder
da: Mappe

en: Folder meta data
da: Metaoplysninger for mappe

en: Follow the mouse
da: Følg musen

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
da: Følg musen når en underskærm optages.

en: Font
da: Skrifttype

en: Font Properties
da: Skrifttypeegenskaber

en: Font color
da: Skriftfarve

en: Font size
da: Skrifttypestørrelse

en: Font size in pixels
da: Skrifttypestørrelse i pixels

en: Font size, pixels
da: Skrifttypestørrelse, i pixels

en: Force Aspect Ratio
da: Gennemtving billedformat

en: Force connection reset regularly (default 1)
da: Tving forbindelsen til at blive genstartet regelmæssigt (standard er 1)

en: Force detection of Dolby Surround
da: Gennemtving opdagelse af Dolby Surround

en: Force height (-1 for autodetect, 0 for driver default).
da: Tving højden (-1 for automatisk genkendelse, 0 for driverforvalg).

en: Force mono audio
da: Tving monolyd

en: Force selection of all streams
da: Tving alle strømme til at være valgt

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
da: Gennemtving overspringelse af frames for at gøre afkodningen hurtigere (-1=Ingen, 0=Standard, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=alle frames).

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types(-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
da: Gennemtving overspringelse af idct for at gøre afkodningen af frame-typer hurtigere (-1=Ingen, 0=Standard, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=alle frames).

en: Force subtitle position
da: Gennemtving undertekstposition

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
da: Tving DirectShow-videoinput til at bruge et specifikt chromaformat (f.eks. I420 (standard), RV24 osv.)

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate(eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
da: Tving DirectShow-videoinputtet til at bruge en specifik billedfrekvens (f.eks.: 0 betyder standardværdi, 25, 29.97, 50, 59.94 osv.)

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
da: Tvinger Video4Linux2-videoenheden til at bruge et specifikt chromaformat (f.eks. I420 eller I422 for rå billeder, MJPG for M-JPEG-komprimeret input) (fuldstændige liste: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
da: Tvinger attrap-video uddata til at generere billeder via et specifikt farve format i stedet for at forsøge at forbedre hastigheden ved at bruge det mest effektive

en: Force update of this dialog's values
da: Gennemtving opdatering med værdierne i dette vindue

en: Force usage of the libv4l2 wrapper.
da: Tving brugen af libv4l2-wrapper.

en: Force width (-1 for autodetect, 0 for driver default).
da: Tving bredden (-1 for automatisk genkendelse, 0 for driverforvalg).

en: Format to use in the playlist's "author" field.
da: Formatet der skal bruges til afspilningslistens "forfatter"-felt.

en: Format to use in the playlist's "title" field.
da: Formatet der skal bruges til afspilningslistens "titel"-felt.

en: Forward
da: Fremad

en: Forward Cookies
da: Videresend cookies

en: Forward Cookies across http redirections.
da: Videresend cookies med http-omdirigering.

en: Frame By Frame
da: Frame efter frame

en: Frame Rate
da: Frame rate

en: Frame by frame
da: Frame efter frame

en: Frame rate
da: Billedfrekvens

en: Frame rate of a video elementary stream
da: Billedfrekvensen på en elementær videostrøm

en: Framerate
da: Billedfrekvens

en: Framerate to capture, if applicable (-1 for autodetect).
da: Billedfrekvens at optage i, hvis relevant (-1 for auto).

en: Framerate to capture, if applicable (0 for autodetect).
da: Billedraten under optagelse, hvis muligt (0 betyder automatisk genkendelse).

en: Frames per Second
da: Frames per sekund

en: Frames per Second:
da: Frames per sekund:

en: Frames per second
da: Frames per sekund

en: Freetype2 font renderer
da: Freetype2-skrifttypeoptegner

en: French
da: Fransk

en: French TV
da: Fransk TV

en: Freq 1 (Hz)
da: Frekvens 1 (Hz)

en: Freq 1 Q
da: Frekvens 1 Q

en: Freq 1 gain (dB)
da: Frekvens 1-forstærkning (dB)

en: Freq 2 (Hz)
da: Frekvens 2 (Hz)

en: Freq 2 Q
da: Frekvens 2 Q

en: Freq 2 gain (dB)
da: Frekvens 2-forstærkning (dB)

en: Freq 3 (Hz)
da: Frekvens 3 (Hz)

en: Freq 3 Q
da: Frekvens 3 Q

en: Freq 3 gain (dB)
da: Frekvens 3-forstærkning (dB)

en: Frequency
da: Frekvens

en: Frequency to capture (in kHz), if applicable.
da: Frekvens at optage i, i Khz - hvis relevant.

en: From
da: Fra

en: Fuchsia
da: Lilla

en: Full bass
da: Fuld bass

en: Full bass and treble
da: Fuld bass og diskant

en: Full paths of the files separated by colons.
da: Fulde stier til filerne, separeret med kolon

en: Full treble
da: Fuld diskant

en: Fullscreen
da: Fuldskærmstilstand

en: Fullscreen Controller
da: Fuldskærmskontrol

en: Fullscreen Video Device
da: Fuldskærms-videoenhed

en: Fullscreen video output
da: Fuldskærmsvideo

en: GOP size
da: GOP størrelse

en: Gain
da: Forstærkning

en: Gain on Feedback loop
da: Forstærkning ved feedbackløkke

en: General
da: Generelt

en: General Audio
da: Generel lyd

en: General Audio Settings
da: Generelle lydindstillinger

en: General Input
da: Generelt input

en: General Video Settings
da: Generelle videoindstillinger

en: General audio settings
da: Generelle lydindstillinger

en: General input settings. Use with care...
da: Generelle indstillinger for input. Brug med omtanke...

en: General playlist behaviour
da: Generel opførsel af afspilningsliste

en: General settings for audio output modules.
da: Generelle indstillinger for lydoutputmoduler.

en: General stream output settings
da: Generelle indstillinger for strømuddata

en: General video settings
da: Generelle videoindstillinger

en: Generated stream output string
da: Genereret stream-uddatastreng

en: Genre description
da: Genrebeskrivelse

en: Genre metadata
da: Genre-metaoplysninger

en: Genre of the content.
da: Indholdets genre.

en: Geometry
da: Geometri

en: German
da: Tysk

en: Gestures
da: Fagter

en: Get function
da: Get-funktion

en: Global Hotkeys
da: Globale genvejstaster

en: Global gain
da: Global forstærkning

en: GnomeVFS input
da: GnomeVFS-input

en: Go to Time
da: Gå til tidspunkt

en: Go to the DVD menu
da: Gå til dvd-menuen

en: Go to time
da: Gå til tidspunkt

en: Google Video Playlist importer
da: Import af Google Video-spilleliste

en: Goom animation speed
da: Goom-animeringshastighed

en: Goom display height
da: Goom-billedets højde

en: Goom display width
da: Goom-billedets bredde

en: Goom effect
da: Goom-effekt

en: Gothic
da: Gotisk

en: Gradient
da: Hældning

en: Graphic Equalizer
da: Grafisk equalizer

en: Gray
da: Grå

en: Grayscale video output
da: Video-ud i gråtoner

en: Greek, Modern ()
da: Græsk, Moderne ()

en: Green
da: Grøn

en: Group
da: Gruppe

en: Group name
da: Gruppenavn

en: Group packets
da: Gruppér pakker

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
da: H264 er et nyt video-codec (bruges med MPEG TS og MP4)

en: HAL AudioUnit output
da: HAL AudioUnit-output

en: HTML Playlist
da: HTML-spilleliste

en: HTTP Proxy
da: HTTP proxy

en: HTTP announce
da: HTTP annoncering

en: HTTP authentication
da: HTTP-godkendelse

en: HTTP input
da: HTTP-input

en: HTTP proxy
da: HTTP-proxy

en: HTTP proxy password
da: HTTP-proxyadgangskode

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
da: HTTP-proxyen der skal bruges. Skal være på formen http://[bruger@]minproxy.mitdomæne:minport/ ; hvis dette felt er tomt, vil miljøvariablen http_proxy blive forsøgt.

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user[:pass]@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
da: HTTP-proxyen, der skal bruges.  Skal være på formen http://[bruger[:kode]@]minproxy.mitdomæne:minport/ ; hvis dette felt er tomt, vil miljøvariablen http_proxy blive forsøgt.

en: HTTP stream output
da: HTTP-strømoutput

en: Half Size
da: Halv størrelse

en: Hard rock
da: Hård rock

en: Headphone effect
da: Høretelefoneffekt

en: Headphone surround effect
da: Surround-effekt i høretelefoner

en: Headphone virtual spatialization effect
da: Virtual rumeffekt for høretelefoner

en: Headphone virtualization
da: Høretelefons surround sound effekt

en: Headphones
da: Høretelefoner

en: Hebrew
da: Hebræisk

en: Height
da: Højde

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetection).
da: Højden på den strøm, der skal optages (-1 for auto).

en: Height of video or subtitle elementary streams
da: Højden på elementære video- eller undertekststrømme

en: Help
da: Hjælp

en: Hide Others
da: Skjul andre

en: Hide VLC
da: Skjul VLC

en: Hide VLC media player in taskbar
da: Skjul VLC medieafspiller i proceslinjen

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
da: Skjul musemarkør og fuldskærmskontroller efter x millisekunder

en: Hide future errors
da: Skjul yderligere fejl

en: Hide interface
da: Skjul grænseflade

en: High LNB voltage
da: Høj LNB-spænding

en: High freq (Hz)
da: Høj frekvens (Hz)

en: High freq gain (dB)
da: Højfrekvensforstærkning (dB)

en: High quality audio resampling
da: Lyd-resampling i høj kvalitet

en: Highest
da: Kraftigst

en: Highlight widget below
da: Fremhæv kontrollen nederst

en: Highlight widget on the left
da: Fremhæv kontrollen til venstre

en: Highlight widget on the right
da: Fremhæv kontrollen til højre

en: Highlight widget on top
da: Fremhæv kontrollen øverst

en: Hop limit (TTL)
da: Hop-grænse (TTL)

en: Horizontal
da: Vandret

en: Horizontal flip
da: Vend vandret

en: Hot keys
da: Genvejstaster

en: Hotkey
da: Genvejstast

en: Hotkey for
da: Genvejstast til

en: Hotkeys
da: Genvejstaster

en: Hotkeys management interface
da: Indstillinger for genvejstaster

en: Hotkeys settings
da: Indstillinger for genvejstaster

en: Hours / Minutes / Seconds:
da: Timer / minutter / sekunder:

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
da: Hvor lang tid der skal ventes på en pakke, før en kilde er udløbet.

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
da: Hvor mange samtidige forskellige RTP-kilder, der tillades.

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
da: Hvor mange gange skærmindholdet skal genopfriskes hvert sekund.

en: Hue
da: Nuance

en: Hungarian
da: Ungarnsk

en: Hurry up
da: Skynd dig

en: I&mport
da: &Importér

en: ID
da: Id

en: ID Offset
da: ID-forskydelse

en: IVTV MPEG Encoding cards input
da: IVTV MPEG-indkodningskortinput

en: IceCAST output
da: IceCAST-output

en: Icelandic
da: Islansk

en: If VCD is authored with playback control, use it. Otherwise we play by tracks.
da: Hvis VCD må bruge afspilningsstyring, bruges det. Ellers afspiller vi det via sporene.

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
da: Hvis automatisk forbindelse er aktiveret, bliver der kun forsøgt at forbinde til JACK-stik, der matcher dette regulære udtryk.

en: If enabled, VLC will connect to a remote destination instead of waiting for an incoming connection.
da: Hvis aktiveret, vil VLC forbinde til en fjern destination i stedet for at vente på en indkommende forbindelse.

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
da: Hvis aktiveret, vil der automatisk oprettes forbindelse til lydoutput for de første JACK-klienter, der bliver fundet.

en: If nonzero, this gives additional debug information.
da: Hvis ikke nul, gives der flere fejlsøgningsinformationer.

en: If set, the length of the seek bar is the track rather than the length of an entry.
da: Hvis sat, bliver længden på søgebjælken sat til sporets længde i stedet for længden af en indgang.

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
da: Hvis angivet, vil det angivne billede blive brugt til at tegne musen under optagelse.

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
da: Hvis den gennemsnitlige styrke over de sidste N buffere er højere end denne værdi, vil lydstyrken blive normaliseret. Værdien er et positivt decimaltal. En værdi mellem 0,5 og 10 plejer at være rimelig.

en: If the file exists and this option is selected, the existing file will not be overwritten.
da: Hvis filen allerede eksistere og denne indstilling er aktiveret vil den eksisterende fil ikke blive overskrevet.

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
da: Hvis denne funktion er slået til, vil flow på SAP-multicastadressen være kontrolleret. Dette er påkrævet, hvis du ønsker at lave annonceringer på MBone.

en: If this option is set, B-Frames will be used. Use this option to set the number of B-Frames.
da: Hvis denne indstilling aktiveres, vil der blive brugt B-frames i indkodningen. Indstil antallet her.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
da: Hvis HTTP-proxyen kræver en adgangskode, skal den indskrives her.

en: Ignore
da: Intet

en: Ignored extensions
da: Ignorerede filendelser

en: Image
da: Billede

en: Image adjust
da: Indstil billede

en: Image brightness (0-2)
da: Billed klarhed (0-2)

en: Image clone
da: Billedklon

en: Image colors inversion
da: Invertering af billedfarver

en: Image contrast (0-2)
da: Billede kontrast (0-2)

en: Image file
da: Billedefil

en: Image format
da: Billede format

en: Image format which will be used to store the video snapshots
da: Billedformat til de gemte video-snapshot

en: Image gamma (0-10)
da: Billede gamma (0-10)

en: Image properties filter
da: Indstillinger for billedet

en: Image saturation (0-3)
da: Billedmætning (0-3)

en: Image wall
da: Billedevæg

en: In this page, a few additional transcoding parameters can be set.
da: På denne side kan nogle flere konverteringsparametre indstilles.

en: In this section you can force the behavior of the subtitle demuxer, for example by setting the subtitles type or file name.
da: I denne sektion kan du bestemme hvordan undertekst-demuxeren skal fungere, f.eks. ved at sætte underteksternes type eller filnavn.

en: Increase Volume
da: Forøg lydstyrken

en: Increase scale factor
da: Forøg skaleringsfaktor

en: Increase scale factor.
da: Forøg skaleringsfaktor.

en: Increase the priority of the process
da: Forhøj processens prioritet

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
da: En forhøjelse at processens prioritet vil sandsynligvis forbedre din afspilning, da det giver VLC større rettigheder over for andre programmer, der ellers kunne bruge for meget CPU-tid. Det kan dog ske under visse omstændigheder (hvis der sker fejl), at VLC kan bruge al CPU-tid, og dermed fryse dit system, hvilket kan kræve en genstart af systemet.

en: Indonesian
da: Indonesisk

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
da: Oplysninger om, hvad dit medie eller stream er lavet af.
    Viser muxer, lyd- og video-codec og undertekster.

en: Infrared remote control interface
da: Grænseflade for infrarød fjernkontrol

en: Inhibit the power management daemon during playback
da: Hindr strømsparerdæmon under afspilning

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
da: Spærrer for strømsparer-dæmonen under en afspilning for at forhindre, at computeren går i dvale grundet inaktivitet.

en: Input & Codec settings
da: Indstillinger for inddata og codec

en: Input & Codecs
da: Inddata og Codec

en: Input & Codecs Settings
da: Indstillinger for inddata og codecs

en: Input && Codecs
da: Inddata og codecs

en: Input / Codecs
da: Input / codec

en: Input bitrate
da: Bitrate for inddata

en: Input list
da: Inputliste

en: Input of the card to use (see debug).
da: Inputtet på kortet der skal bruges (se debug).

en: Input repetitions
da: Input-gentagelser

en: Input slave (experimental)
da: Input-slave (eksperimentel)

en: Input:
da: Inddata:

en: Install
da: Installér

en: Install Windows Service
da: Installér Windows service

en: Instances
da: Instanser

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
da: I stedet for at skrive en rå fil, kan du føje et WAV-filhoved til filen.

en: Interactive Zoom
da: Interaktiv zoom

en: Interface
da: Grænseflade

en: Interface Settings
da: Grænsefladeindstillinger

en: Interface interaction
da: Grænsefladeinteraktion

en: Interface module
da: Grænseflademodul

en: Interval between keyframes (-1 for autodetect).
da: Interval mellem keyframes (-1 for auto).

en: Invalid combination
da: Ugyldig kombination

en: Invalid selection
da: Ugyldigt valg

en: Invalid signature
da: Ugyldig signatur

en: Invert colors
da: Omvendte farver

en: Irish
da: Irsk

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
da: Du kan slå synkroniseringen af input-uret fra for realtidskilder. Gør dette, hvis du oplever, at afspilningen af netværksstrømme hakker.

en: It seems your FFMPEG (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
da: Det ser ud til, at ding installation af FFMPEG (libavcodec) mangler følgende indkoder:
    %s.
    Hvis du ikke ved, hvordan du skal ordne det, så bed om hjælp fra din distro.
    
    Dette er ikke en fejl i VLC medieafspiller.
    Du skal ikke kontakte VideoLAN-projektet vedrørende dette.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
da: Det var ikke muligt at hente en kryptografisk signatur for den downloadede fil "%s". Derfor blev den slettet.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
da: Det var ikke muligt at verificere den downloadede fil "%s" sikkert. Derfor blev den slettet.

en: Italian
da: Italiensk

en: JACK Input
da: JACK-input

en: JACK audio input
da: JACK-lydinput

en: JACK audio output
da: JACK-stik-lydoutput

en: Japanese
da: Japansk

en: Jump Bac&kward
da: Gå &tilbage

en: Jump To Time
da: Spring til tidspunkt

en: Jump sizes
da: Springværdier

en: Jump to Specific &Time
da: Gå til specifikt &tidspunkt

en: Jump to time
da: Spring til tidspunkt

en: Kasenna RTSP dialect
da: Kasenna-dialekt af RTSP

en: Kate overlay decoder
da: Kate-overlægningsafkoder

en: Keep original audio track
da: Bevar oprindeligt lydspor

en: Keep original video track
da: Bevar oprindeligt videospor

en: Keep stream output open
da: Hold strømoutput åben

en: Key interval
da: Keyframe-interval

en: Key press events
da: Tastetryksbegivenheder

en: Key:
da: Nøgle:

en: Korean
da: Koreansk

en: Kurdish
da: Kurdisk

en: Language
da: Sprog

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
da: Sproget på det lydspor, du ønsker at bruge (kommasepareret, landekoder på to eller tre bogstaver; du kan bruge "none" for at undgå at et andet sprog bruges som reserve).

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
da: Sproget på den elementære strøm som beskrevet i ISO639

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
da: Angiv sproget på det undertekstspor du vil foretrække (kommasepareret, landekoder på to eller tre bogstaver; du kan også bruge "any").

en: Large
da: Stor

en: Large Hall
da: Stor hal

en: Larger
da: Større

en: Last Entry Point
da: Sidste indgangspunkt

en: Last.fm username not set
da: Brugernavn til last.fm ikke angivet

en: Latin
da: Latinsk

en: Latvian
da: Lettisk

en: Launching an update request...
da: Afvikler opdateringsanmodning...

en: Leave Fullscreen
da: Forlad fuldskærmstilstand

en: Leave fullscreen
da: Forlad fuldskærmstilstand

en: Left
da: Venstre

en: Left coordinate of the subscreen top left corner.
da: Venstre koordinat for underskærmens øverste venstre hjørne.

en: Length in milliseconds to output each stride
da: Længde i millisekunder til output af hvert skridt

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
da: Søgningslængden i millisekunder for at finde den bedste placering til overlapning

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
da: Lad videoen skalere, så den passer et givent vindue eller fuld skærm.

en: Level of delayed signal
da: Niveau for det forsinkede signal

en: Level of input signal
da: Niveau af inputsignal

en: License
da: Licens

en: Linear
da: Lineær

en: Linear PCM audio decoder
da: Lineær PCM lyd-dekoder

en: Linear PCM audio packetizer
da: Lineær PCM lyd-indkoder

en: List ID
da: Liste-id

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
da: Listen af codec som VLC vil bruge, i prioriteret rækkefølge. For eksempel vil "dummy,a52" gøre at dummy forsøges, og derefter a52 inden andre codec afprøves. Kun erfarne brugere bør ændre denne indstilling, da den kan ødelægge afspilningen af alle dine strømme.

en: Listeners
da: Lyttere

en: Load subtitles file:
da: Indlæs undertekstfil:

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
da: Indlæs denne undertekstfil. Bruges når autodetektering ikke kan finde din undertekstfil.

en: Local playback
da: Lokal afspilning

en: Locally collect statistics
da: Saml statistik lokalt

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
da: Placering af en fil der indeholder en SVG skabelon til automatisk streng konvertering

en: Location:
da: Placering:

en: Lock Aspect Ratio
da: Lås skærmformat

en: Log all VLC messages to a text file.
da: Log alle VLC-beskeder til en tekstfil.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
da: Log alle VLC-beskeder til syslog (UNIX-systemer).

en: Log filename
da: Log filnavn

en: Log to file
da: Log til fil

en: Log to syslog
da: Log til syslog

en: Logging
da: Logning

en: Logo erase
da: Logo-sletning

en: Logo overlay
da: Logo-overlægning

en: Logo position
da: Logo-placering

en: Logo video filter
da: Logo-videofilter

en: Long backwards jump
da: Langt spring tilbage

en: Long forward jump
da: Langt spring fremad

en: Long jump length
da: Varighed af langt spring

en: Long jump length, in seconds.
da: Varigheden af et langt spring, i sekunder.

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
da: Kig efter en undertekstfil i disse stier også, hvis din undertekstfil ikke blev fundet i det nuværende katalog.

en: Loop
da: Løkke

en: Lossless coding ignores bitrate and quality settings, allowing for perfect reproduction of the original
da: Tabsfri kodning ignorerer indstillinger for bitrate og kvalitet, og tillader en perfekt gengivelse af originalen

en: Lost buffers
da: Buffere mistet

en: Lost frames
da: Frames mistet

en: Low freq (Hz)
da: Lav frekvens (Hz)

en: Low freq gain (dB)
da: Lavfrekvensforstærkning (dB)

en: Low resolution decoding
da: Lav opløsning dekodning

en: Lower the interface below all other windows.
da: Sænk grænsefladen under alle andre vinduer.

en: Lowest
da: Svagest

en: Lua Art
da: Lua-kunst

en: Lua Playlist
da: Lua-spilleliste

en: Lua Playlist Parser Interface
da: Grænseflade til fortolker af Lua-spillelister

en: Lua interface
da: Lua-grænseflade

en: Lua interface configuration
da: Lua-grænsefladeopsætning

en: Lua interface module to load
da: Indlæs Lua-grænseflademodul

en: Luminance elimination
da: Lystæthedseliminering

en: Luminance masking
da: Lystæthedsmaskering

en: M3U playlist import
da: Import af M3U spilleliste

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
da: MIME-type returneret af serveren (genkendes automatisk hvis ikke angivet).

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
da: MMS-strømme kan indeholde flere forskellige elementarstrømme med forskellige bithastigheder. Du kan vælge hvad for nogen du vil have af dem.

en: MMX conversions from
da: MMX konverteringer fra

en: MOD demuxer (libmodplug)
da: MOD-demuxer (libmodplug)

en: MP4/MOV muxer
da: MP4/MOV-muxer

en: MPEG Video
da: MPEG video

en: MPEG audio decoder
da: MPEG-lyddekoder

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
da: MPEG-1 video-codec (bruges med MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG og RAW)

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
da: MPEG-2 video-codec (bruges med MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG og RAW)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
da: MPEG-4 video-codec (bruges med MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG og RAW)

en: MPEG4 quantization matrix
da: Kvantiseringsmatrice for MPEG4

en: MTP input
da: MTP-input

en: MTU of the network interface
da: Netværksgrænsefladens MTU

en: Mac OS X interface
da: XMac OS X grænseflade

en: Magnification
da: Forstørrelse

en: Magnification/Zoom
da: Forstørrelse/Zoom

en: Magnify a part of the video. You can select which part of the image should be magnified.
da: Forstør en del af videoen. Du kan vælge, hvilken del af billedet, der skal forstørres.

en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinie

en: Main interfaces
da: Hovedgrænseflader

en: Main interfaces settings
da: Indstillinger for hovedgrænseflade

en: Make a donation...
da: Giv et bidrag...

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
da: Gør serveren offentligt tilgængelig på de "Gule sider" (katalog over strømme) på en icecast-/shoutcast-webside. Kræver at bit-hastighedsinformationen bliver angivet for shoutcast. Kræver Ogg-strømunderstøttelse for icecast.

en: Malay
da: Malaisisk

en: Maltese
da: Maltesisk

en: Manual download only
da: Kun manuel hentning

en: Marquee
da: Markise

en: Marquee position
da: Markiseplacering

en: Mask
da: Maskering

en: Maximal volume level
da: Maksimal lydstyrke

en: Maximum RTP sequence number dropout
da: Maksimalt antal udfald for RTP-sekvensnumre

en: Maximum RTP sequence number misordering
da: Maksimal uorden af RTP-sekvensnumre

en: Maximum RTP sources
da: Maksimalt antal RTP-kilder

en: Maximum bitrate
da: Maksimal bithastighed

en: Maximum encoding bitrate
da: Maksimal bitrate ved indkodning

en: Maximum level
da: Max. niveau

en: Maximum output video height.
da: Maks. højde på video-uddata.

en: Maximum output video width.
da: Maks. bredde på video-uddata.

en: Maximum video height
da: Maks. videohøjde

en: Maximum video width
da: Maks. videobredde

en: Mean
da: Median

en: Media &Information
da: Medie&oplysninger

en: Media Files
da: Mediefiler

en: Media Information
da: Medieoplysninger

en: Media Information...
da: Medieoplysninger...

en: Media Library
da: Mediebibliotek

en: Media Manager Edition
da: Mediestyringstype

en: Media Manager List
da: Mediestyringsliste

en: Media Resource Locator (MRL)
da: Medie-ressource-finder (MRL)

en: Media in Zip
da: Medie i Zip

en: Media: %s
da: Medie: %s

en: Meditative
da: Meditativ

en: Medium backwards jump
da: Mellemstort spring bagud

en: Medium forward jump
da: Mellemstort spring fremad

en: Medium jump length
da: Varighed af mellemlangt spring

en: Medium jump length, in seconds.
da: Varigheden af et mellemlangt spring, i sekunder.

en: Memory copy module
da: Hukommelseskopieringsmodul

en: Memory input
da: Hukommelsesinput

en: Messages
da: Beskeder

en: Messages...
da: Beskeder...

en: Meta-information
da: Meta-oplysninger

en: Metadata
da: Meta-oplysninger

en: Microsoft Media Server (MMS) input
da: Microsoft Media Server-input (MMS)

en: Middle
da: Midten

en: Minimize Window
da: Minimér vindue

en: Minimum Audio level to raise the alarm (default 0.1)
da: Det mindste lydniveau der aktiverer alarmen (standard er 0,1)

en: Misc
da: Diverse

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Miscellaneous Options
da: Diverse indstillinger

en: Miscellaneous audio settings and modules.
da: Diverse lydindstillinger og -moduler.

en: Mode
da: Tilstand

en: Modules search path
da: Søgemappe for moduler

en: Monitor pixel aspect ratio
da: Højde-/breddeforhold for skærmpixel

en: More Info
da: Flere oplysninger

en: Mosaic
da: Mosaik

en: Mosaic alignment
da: Mosaikjustering

en: Mosaic bridge
da: Mosaik-bro

en: Mosaic bridge stream output
da: Stream-uddata for Mosaik-bro

en: Motion blur
da: Bevægelsessløring

en: Motion blur filter
da: Bevægelsesslørrings filter

en: Motion detect
da: Bevægelsessensor

en: Motion detect video filter
da: Bevægelse opdagelses videofilter

en: Motion masking
da: Bevægelsesmaskering

en: Motion threshold (10-100)
da: Bevægelsefølsomhed (10-100)

en: Mouse Gestures
da: Musefagter

en: Mouse events
da: Musehændelser

en: Mouse gestures control interface
da: Indstillinger for fagter med musen

en: Mouse pointer image
da: Ikon for musemarkør

en: Move OSD menu highlight to the widget below
da: Flyt OSD-menu-fremhævningen til kontrollen nedenunder

en: Move OSD menu highlight to the widget on the left
da: Flyt OSD-menu-fremhævningen til kontrollen til venstre

en: Move OSD menu highlight to the widget on the right
da: Flyt OSD-menu-fremhævningen til kontrollen til højre

en: Move OSD menu highlight to the widget on top
da: Flyt OSD-menu-fremhævningen til kontrollen øverst

en: Multicast output interface
da: Multicast-outputgrænseflade

en: Musical
da: Musikal

en: Mute
da: Lyd fra

en: Mux Control
da: Mux-kontrol

en: Mux module
da: Mux-modul

en: Muxers
da: Muxere

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
da: Muxere danner de indkapslingsformater, der anvendes til at samle alle de grundlæggende strømme (billede, lyd, ...). Med denne indstilling kan du altid gennemtvinge en bestemt muxer. Det er sikkert ikke noget, du bør gøre.
    Du kan også angive standardparametre for hver muxer.

en: N&ormal Speed
da: &Normal hastighed

en: N/A
da: Ikke tilgængelig

en: NT Service
da: NT Tjeneste

en: Name
da: Navn

en: Name of current instance
da: Navn på den aktuelle instans

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
da: Navnet på den lydenhed, der skal bruges af DirectShow-udvidelsesmodulet. Hvis du ikke angiver noget, vil standardenheden blive brugt.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
da: Navnet på den videoenhed, der skal bruges af DirectShow-udvidelsesmodulet. Hvis du ikke angiver noget, vil standardenheden blive brugt.

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
da: Navnet på denne strøm/kanal på shoutcast-/icecast-serveren.

en: Name:
da: Navn:

en: Native Slider
da: Standardskyder

en: Navigate down
da: Navigér ned

en: Navigate left
da: Navigér venstre

en: Navigate right
da: Navigér højre

en: Navigate up
da: Navigér op

en: Navy
da: Marineblå

en: Ncurses interface
da: Ncurses grænseflade

en: Ne&xt
da: Næ&ste

en: Network
da: Netværk

en: Network Protocol
da: Netværksprotokol

en: Network interaction failed
da: Netværksinteraktionen mislykkedes.

en: Network settings
da: Netværksindstillinger

en: Network synchronisation
da: Netværkssynkronisering

en: Never fix
da: Reparér aldrig

en: New destination
da: Ny destination

en: Next
da: Næste

en: Next Channel
da: Næste kanal

en: Next Chapter/Title
da: Næste kapitel/titel

en: Next chapter
da: Næste kapitel

en: Next frame
da: Næste billede

en: Next media in the playlist
da: Næste medie i spillelisten

en: Next title
da: Næste titel

en: Next widget style:
da: Næste widget-type:

en: No CrashLog found
da: Ingen CrashLog fundet

en: No Input device found
da: Ingen inputenhed fundet

en: No Repeat
da: Ingen gentagelse

en: No decoding of Dolby Surround
da: Ingen dekodning af Dolby Surround

en: No help available
da: Ingen hjælp tilgængelig

en: No input
da: Ingen inddata

en: No input found
da: Ingen inddata fundet

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
da: Intet passende modul fundet. Brug --list eller --list-verbose for at se tilgængelige moduler.

en: No suitable decoder module
da: Intet passende dekodningsmodul

en: No video or audio device selected.
da: Ingen video- eller lydenhed er valgt.

en: Noise
da: Støj

en: Noise reduction
da: Støjreduktion

en: None
da: Ingen

en: Norm of the stream (Automatic, SECAM, PAL, or NTSC).
da: Norm for strømmen (Automatisk, SECAM, PAL, eller NTSC).

en: Normal Size
da: Normal størrelse

en: Normal rate
da: Normal hastighed

en: Normal/Repeat/Loop
da: Normal/gentag/løkke

en: Norwegian
da: Norsk

en: Norwegian Nynorsk
da: Norsk (Nynorsk)

en: Not Set
da: Ikke sat

en: Note:
da: Bemærk:

en: Now Playing
da: Afspiller

en: Now playing
da: Afspiller nu

en: Number of CD blocks to get in a single read.
da: Antal cd-blokke der læses ad gangen.

en: Number of P frames between two I frames.
da: Antal P-frames mellem 2 I-frames

en: Number of audio buffers
da: Antal af lydbuffere

en: Number of audio channels
da: Antallet af lydkanaler

en: Number of channels
da: Antallet af kanaler

en: Number of channels information of the transcoded stream.
da: Antallet af kanalinformationer på den omkodede strøm.

en: Number of clones
da: Antal kloner

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Number of days between two update checks
da: Antal dage mellem to opdateringscheck

en: Number of output channels
da: Antal udgangskanaler

en: Number of puzzle columns
da: Antal kolonner i puslespil

en: Number of puzzle rows
da: Antal rækker i puslespil

en: Number of rows
da: Antal rækker

en: Number of threads
da: Antal tråde

en: Number of time the same input will be repeated
da: Antal gange det samme input skal gentages

en: OSD menu
da: OSD-menu

en: OSS DSP device
da: OSS DSP-enhed

en: OSS input
da: OSS-input

en: Off
da: Fra

en: Ogg Vorbis Quality
da: Ogg Vorbis-kvalitet

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
da: Ogg Vorbis-kvalitetsinformation på den omkodede strøm.

en: Olive
da: Olivengrøn

en: On
da: Til

en: One instance when started from file
da: Én instans når startet fra fil

en: One of '90', '180', '270', 'hflip' and 'vflip'
da: En af '90', '180', '270', 'hflip' og 'vflip'

en: Online Documentation...
da: Dokumentation på nettet...

en: Online Forum...
da: Forum på nettet...

en: Only decode a low resolution version of the video. This requires less processing power
da: Afkod kun videoen i lav opløsning. Dette kræver mindre processorkraft

en: Opaqueness
da: Uigennensigtighed

en: Open
da: Åbn

en: Open &Capture Device...
da: Åbn &optageenhed...

en: Open &Disc...
da: Åbn &disk...

en: Open &File...
da: Åbn &fil...

en: Open &Folder...
da: Åbn &mappe...

en: Open &Location from clipboard
da: Åbn &placering fra udklipsholder

en: Open &Network Stream...
da: Åbn &netværksstream...

en: Open &Network...
da: Åbn &netværk...

en: Open Capture Device...
da: Åbn optageenhed...

en: Open CrashLog...
da: Åbn nedbrudslog...

en: Open D&irectory...
da: Åbn &katalog...

en: Open Directory
da: Åbn mappe

en: Open Disc...
da: Åbn disk...

en: Open File
da: Åbn fil

en: Open File...
da: Åbn fil...

en: Open Media
da: Åbn medie

en: Open Network...
da: Åbn netværk...

en: Open Play&list...
da: Åbn afspilnings&liste...

en: Open Recent
da: Åbn seneste

en: Open Source
da: Åbn kilde

en: Open URL
da: Åbn URL

en: Open VLM configuration...
da: Åbn VLM-opsætningsfil...

en: Open a medium
da: Åbn et medie

en: Open a skin file
da: Åben en skin fil

en: Open playlist
da: Åbn playlist

en: Open playlist...
da: Åbn spilleliste...

en: Open skin ...
da: Åbn skin...

en: Open subtitles file
da: Åbn undertekstfil

en: Open subtitles...
da: Åbn undertekster...

en: Open the indicated Teletext page.Default page is index 100
da: Åbn den angivne side på tekst-TV. Standardsiden er side 100

en: OpenCV example
da: Eksempel på OpenCV

en: OpenGL video output
da: OpenGL video uddata

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
da: Optimér optagelsen ved at dele skærmen op i dele med foruddefineret højde (16 er en god værdi, og 0 betyder deaktiveret).

en: Options
da: Indstillinger

en: Ordinate of the capture region in pixels.
da: Andenakse for optagelsesområdet i pixel.

en: Original ID
da: Oprindeligt id

en: Other
da: Andet

en: Outline
da: Kontur

en: Output
da: Uddata

en: Output device
da: Outputenhed

en: Output file
da: Outputfil

en: Output format
da: Outputformat

en: Output module
da: Uddatamodul

en: Output modules
da: Outputmoduler

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
da: Vis video i gråtoner. Da farveoplysningerne så ikke dekodes, kan dette spare noget processorkraft.

en: Output:
da: Uddata:

en: Overlap Length
da: Overlaplængde

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
da: Overlægning er en egenskab i dit grafikkort (hardware-acceleration), der sætter computeren i stand til at tegne video direkte. VLC forsøger at bruge denne egenskab som standard.

en: Overlay video output
da: Videooverlægningsoutput

en: Overlays
da: Overlægninger

en: Overlays/Subtitles
da: Overlægning/undertekster

en: Override the default data/share search path.
da: Tilsidesæt standardsti for data/deling.

en: P&layback
da: &Afspilning

en: PLS playlist import
da: Import af PLS spilleliste

en: PNG video decoder
da: PNG-videodekoder

en: PORTAUDIO audio output
da: PORTAUDIO-lydoutput

en: PVR radio device
da: PVR-radioenhed

en: PVR video device
da: PVR-videoenhed

en: Pace
da: Takt

en: Packetizer modules settings
da: Indstillinger for Packetizer-moduler

en: Packetizers
da: Pakkere

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
da: Pakkere bruges til at "forbehandle" de grundlæggende strømme inden muxeren træder i kraft. Med denne indstilling kan du altid gennemtvinge en bestemt pakker. Det er sikkert ikke noget, du bør gøre.
    Du kan også angive standardparametre for hver pakker.

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
da: Pakker kan blive sendt en efter en på den rette tid, eller i grupper. Du kan vælge antallet af pakker der skal sendes ad gangen. Dette hjælper med at reducere belastningen på belastede systemer.

en: Parametric Equalizer
da: Parametrisk equalizer

en: Partial Extract
da: Delvis udtrækning

en: Party
da: Fest

en: Password
da: Adgangskode

en: Password for HTTP Proxy
da: Adgangskode for HTTP proxy

en: Password that will be requested to access the stream.
da: Adgangskoden, der skal bruges for at få adgang til denne strøm.

en: Password that will be used for the connection.
da: Adgangskoden der skal bruges til denne forbindelse.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
da: Adgangskoden der skal bruges til SOCKS-proxyforbindelser.

en: Paste
da: Sæt ind

en: Path
da: Sti

en: Path to the media in the Zip archive
da: Placeringen til mediet i Zip-arkivet

en: Path to the skin to use.
da: Sti til det skin, der skal bruges.

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
da: Sæt på pause ved sidste billede for hvert element i afspilningslisten.

en: Pause only
da: Kun pause

en: Pause the playback
da: Sæt afspilning på pause

en: Peak bitrate in VBR mode.
da: Maks. bitrate i VBR-tilstand.

en: Peak protection
da: Peak-beskyttelse

en: Percentage of stride to overlap
da: Procentdel af skridt som skal overlappes

en: Performance options
da: Ydelsesindstillinger

en: Picture
da: Billede

en: Picture aspect-ratio n:m
da: Højde-/breddeforhold n:m

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
da: Pixelhøjden på optagelsesregionen, eller 0 for en fuld højde

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
da: Pixelbredden på optageregionen, eller 0 for fuld bredde

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
da: Det sted i videoen, hvor titlen skal vises (som standard centreret i bunden).

en: Play
da: Afspil

en: Play and exit
da: Afspil og afslut

en: Play and pause
da: Afspil og pause

en: Play and stop
da: Afspil og stop

en: Play another media synchronously
da: Afspil andet medie samtidig

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
da: Afspil andet medie samtidig (ekstra lydfil, ...)

en: Play files randomly forever
da: Afspil filerne tilfældigt i en uendelighed

en: Play locally the stream while streaming it.
da: Afspil strømmen lokalt.

en: Play only
da: Afspil kun

en: Play playlist bookmark 1
da: Afspil bogmærke 1 på afspilningslisten

en: Play playlist bookmark 10
da: Afspil bogmærke 10 på afspilningslisten

en: Play playlist bookmark 2
da: Afspil bogmærke 2 på afspilningslisten

en: Play playlist bookmark 3
da: Afspil bogmærke 3 på afspilningslisten

en: Play playlist bookmark 4
da: Afspil bogmærke 4 på afspilningslisten

en: Play playlist bookmark 5
da: Afspil bogmærke 5 på afspilningslisten

en: Play playlist bookmark 6
da: Afspil bogmærke 6 på afspilningslisten

en: Play playlist bookmark 7
da: Afspil bogmærke 7 på afspilningslisten

en: Play playlist bookmark 8
da: Afspil bogmærke 8 på afspilningslisten

en: Play playlist bookmark 9
da: Afspil bogmærke 9 på afspilningslisten

en: Play&list
da: Spille&liste

en: Play/Pause
da: Afspil/pause

en: Playback
da: Afspilning

en: Playback control
da: Afspilningskontrol

en: Playback failure
da: Afspilningen mislykkedes

en: Playback speed
da: Afspilningshastighed

en: Played buffers
da: Buffere afspillet

en: Playing some media.
da: Afspiller et medie.

en: Playlist
da: Afspilningsliste

en: Playlist Files
da: Spillelistefiler

en: Playlist Files|
da: Spilleliste-filer|

en: Playlist bookmark 1
da: Bogmærke 1 på afspilningsliste

en: Playlist bookmark 10
da: Bogmærke 10 på afspilningsliste

en: Playlist bookmark 2
da: Bogmærke 2 på afspilningsliste

en: Playlist bookmark 3
da: Bogmærke 3 på afspilningsliste

en: Playlist bookmark 4
da: Bogmærke 4 på afspilningsliste

en: Playlist bookmark 5
da: Bogmærke 5 på afspilningsliste

en: Playlist bookmark 6
da: Bogmærke 6 på afspilningsliste

en: Playlist bookmark 7
da: Bogmærke 7 på afspilningsliste

en: Playlist bookmark 8
da: Bogmærke 8 på afspilningsliste

en: Playlist bookmark 9
da: Bogmærke 9 på afspilningsliste

en: Playlist...
da: Spilleliste...

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
da: Indtast venligst gyldigt brugernavn og adgangskode for sftp-forbindelse til %s

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
da: Indtast et gyldigt brugernavn samt adgangskode for området %s.

en: Please enter the new profile name.
da: Angiv et nyt profilnavn.

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
da: Angiv et brugernavn, eller slå audioscrobbler-plugin fra, og genstart VLC.
    Besøg http://www.last.fm/join/ for at melde dig til og få en konto.

en: Plu&gins and extensions
da: Plu&gin og udvidelser

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Plugins and extensions
da: Plugin og udvidelser

en: Podcast URLs list
da: Liste med podcast-URL

en: Podcast parser
da: Podcast-fortolker

en: Podcasts
da: Podcast

en: Polish
da: Polsk

en: Portaudio identifier for the output device
da: Portaudio-identifikationer for outputenheden

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Position Control
da: Position

en: Position of video title
da: Placering af videotitel

en: Positioning method
da: Medtode til positionsbestemmelse

en: Post processing
da: Efterbehandling

en: Post-Processing Quality
da: Kvalitet af efterbehandling

en: Postproc
da: Efterbeh.

en: Power Management Inhibitor
da: Undertryk strømstyring

en: Pranks
da: Sjov

en: Pre&vious
da: F&orrige

en: Preamp
da: Forforstærkning

en: Prefer native stream recording
da: Foretræk systemformat for strømoptagelse

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Preferences...
da: Indstillinger...

en: Preferred Audio language
da: Foretrukkent sprog til lyd

en: Preferred Subtitle Language
da: Foretrukkent undertekstsprog

en: Preferred decoders list
da: Foretrukken liste over afkodere

en: Preferred encoders list
da: Liste af foretrukne indkodere

en: Preferred packetizer list
da: Foretrukket pakkerliste

en: Preferred subtitles language
da: Foretrukkent sprog til undertekster

en: Prefix
da: Præfiks

en: Preparer
da: Forbereder

en: Preset
da: Forudindstillet

en: Preset to use for the equalizer.
da: Forudindstillingen der skal bruges til equalizeren.

en: Prev
da: Forrige

en: Previous
da: Forrige

en: Previous Channel
da: Forrige kanal

en: Previous Chapter/Title
da: Forrige kapitel/titel

en: Previous chapter
da: Forrige kapitel

en: Previous media in the playlist
da: Forrige medie i spillelisten

en: Previous title
da: Forrige titel

en: Primary language (Analog TV tuners only)
da: Primært sprog (kun analoge tv-tunere)

en: Primary language left, Secondary language right
da: Det primære sprog til venstre, det sekundære sprog til højre

en: Privacy / Network Interaction
da: Fortrolighed / Interaktion med nettet

en: Profile
da: Profil

en: Profile Name
da: Profilnavn

en: Programs
da: Programmer

en: Protect against sound clipping
da: Beskyt mod afklipning af lyd

en: Protocol
da: Protokol

en: Psychedelic
da: Psykedelisk

en: Psychedelic video filter
da: Psykedelisk videofilter

en: Publisher
da: Udgiver

en: Pulseaudio audio output
da: Pulseaudio-lydoutput

en: Purple
da: Lilla

en: Puzzle
da: Puslespil

en: Puzzle game
da: Puslespil

en: Qt interface
da: Qt grænseflade

en: Quality level
da: Kvalitets niveau

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
da: Kvalitetsniveau for indkodning af bevægelsesvektorer (dette kan sinke indkodningen betragteligt).

en: Quick &Open File...
da: Hurtig &Åbn fil...

en: Quicktime Capture
da: Quicktime-optagelse

en: Quiet synchro
da: Stille synkronisering

en: Quit
da: Afslut

en: Quit VLC
da: Afslut VLC

en: Quit after Playback
da: Afslut efter afspilning

en: RAM playlist import
da: Import af RAM-spilleliste

en: RTCP (local) port
da: RTCP-port (lokal)

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
da: Den port som RTCP-pakker skal modtages på. Hvis 0, bruges multipleks-RTP/RTCP.

en: RTMP input
da: RTMP-input

en: RTMP stream output
da: RTMP-strømoutput

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
da: RTP-pakker bliver smidt ud, hvis de er for langt bagud (som i fortiden) ud fra den sidst modtagne pakke, målt i antal pakker.

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
da: RTP-pakker bliver smidt ud hvis de er for langt forude (som i fremtiden) ud fra den sidste modtagne pakke, målt i antal pakker forude.

en: RTP source timeout (sec)
da: Tidsudløb for RTP-kilde (sek)

en: RTP stream output
da: RTP stream-uddata

en: RTSP VoD server
da: RTSP VoD-server

en: RTSP announce
da: RSP annoncering

en: Radio device
da: Radioenhed

en: Radio device name
da: Enhedsnavn for radio

en: Raise the interface above all other windows.
da: Hæv grænsefladen over alle andre vinduer.

en: Random
da: Tilfældig

en: Random Off
da: Tilfældig fra

en: Random On
da: Tilfældig til

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
da: Rate for ændring af gennemsøgningsdybte i millisekundskift per afspilningssekund

en: Rating
da: Vurdering

en: Ratio of B frames
da: Forhold mellem frames og b-frames

en: Ratio of key frames
da: Forhold mellem frames og keyframes

en: Raw audio encoder
da: Raw lyd encoder

en: Raw/Log Audio decoder
da: Raw/Log lyd decoder

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
da: Læser en VLM-konfigurationsfil så snart at VLM er startet.

en: Read a file that is being constantly updated (for example, a JPG file on a server). You should not globally enable this option as it will break all other types of HTTP streams.
da: Læs en fil der bliver opdateret konstant (for eksempel en JPG-fil på en server). Du bør ikke slå denne indstilling til globalt, da den vil ødelægge alle andre former for HTTP-strømme.

en: Read at media
da: Læst fra medie

en: Read size
da: Læsestørrelse

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
da: Læs lydstrøm i VLC's takt i stedet for jack-stikkets takt

en: ReadMe / FAQ...
da: LæsMig / FAQ...

en: Real-Time Protocol (RTP) input
da: Realtidsprotokolinput (RTP)

en: Record
da: Optag

en: Record access filter start/stop.
da: Optagelsesadgangsfiler start/stop.

en: Record directory or filename
da: Katalog eller filnavn til optagelser

en: Record stream output
da: Optag stream-uddata

en: Red
da: Rød

en: Red balance
da: Rødbalance

en: Refresh list
da: Opdatér liste

en: Region left column
da: Regionens venstre kolonne

en: Region top row
da: Regionens øverste række

en: Relative font size
da: Relativ skriftstørrelse

en: Release function
da: Release-funktion

en: Remote control interface
da: Grænseflade for fjernkontrol

en: Remote-OSD
da: Fjern-OSD

en: Remove
da: Fjern

en: Remove Selected
da: Fjern valgte

en: Remove old preferences?
da: Fjern gamle indstillinger?

en: Repair AVI Files
da: Reparér AVI-filer

en: Repeat All
da: Gentag alle

en: Repeat Off
da: Gentag fra

en: Repeat One
da: Gentag én

en: Repeat all
da: Gentag alle

en: Repeat current item
da: Gentag det aktuelle element

en: Repeat delay:
da: Interval mellem gentagelser:

en: Repeat:
da: Gentag:

en: Replay gain
da: Forstærkning ved afspilning

en: Replay gain mode
da: Forstærkningstilstand ved afspilning

en: Replay preamp
da: Forforstærkning ved afspilning

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset All
da: Nulstil alt

en: Reset Preferences
da: Nulstil indstillinger

en: Resize interface to the native video size
da: Gør grænseflade samme størrelse som videoen

en: Resize interface to video size
da: Tilpas grænseflade til videoens størrelse

en: Resolution
da: Opløsning

en: Reverb
da: Rumklang

en: Reverse
da: Omvendt

en: Reverse stereo
da: Omvendt stereo

en: Revert to normal play speed
da: Gå tilbage til normal afspilningshastighed

en: Right
da: Højre

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Room size
da: Rumstørrelse

en: Room width
da: Rumbredde

en: Rotate
da: Rotér

en: Rotate by 180 degrees
da: Rotér 180 grader

en: Rotate by 270 degrees
da: Rotér 270 grader

en: Rotate by 90 degrees
da: Rotér 90 grader

en: Rows
da: Rækker

en: Run as daemon process
da: Kør som dæmonproces

en: Run manually
da: Kør manuelt

en: Run on schedule
da: Start efter plan

en: Run time
da: Afspilningstid

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
da: Ved at bruge realtidsprioritering for VLC-processen, vil tildeling af CPU-tid være mere præcis og derfor give bedre ydelse, især ved streaming. Det kan dog låse din maskine eller gøre den meget langsom. Aktivér kun indstillingen hvis du er bekendt med konsekvenserne.

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
da: VLC kører med standardgrænsefladen. Brug "cvlc" for at køre VLC uden grænseflade.

en: Runs VLC as a background daemon process.
da: Kør VLC i baggrunden som dæmon.

en: S-Video input
da: Inddata fra S-video

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
da: S/PDIF kan blive anvendt som standard, hvis både hardware og lydstrømmen understøtter det.

en: SAP Announce
da: SAP annoncering

en: SAP announce
da: SAP annoncering

en: SAP announcement interval
da: SAP-annonceringsinterval

en: SAP announcing
da: SAP annoncering

en: SAP is a way to publically announce streams that are being sent using multicast UDP or RTP.
da: SAP er en metode til offentligt at annoncere strømme, der skal sendes vha. multicast UDP eller RTP.

en: SAP multicast address
da: SAP multicast-adresse

en: SDP URL
da: SDP adresse

en: SFTP input
da: SFTP-input

en: SFTP password
da: SFTP-adgangskode

en: SFTP port
da: SFTP-port

en: SFTP port number to use on the server
da: SFTP-portnummeret, der skal bruges på serveren

en: SFTP user name
da: SFTP-brugernavn

en: SMB domain
da: SMB-domæne

en: SMB input
da: SMB-input

en: SMB password
da: SMB-adgangskode

en: SMB user name
da: SMB-brugernavn

en: SOCKS password
da: SOCKS-adgangskode

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
da: Tillader dig at angive den SOCKS-server, der skal bruges. Skal være på formen adresse:port. Vil blive brugt af alle TCP-forbindelser

en: SOCKS server
da: SOCKS-server

en: SOCKS user name
da: SOCKS-brugernavn

en: SRTP key (hexadecimal)
da: SRTP-nøgle (heksadecimal)

en: SRTP salt (hexadecimal)
da: SRTP-salt (heksadecimal)

en: SSE2 conversions from
da: SSE2-konverteringer fra

en: SVCD subtitles
da: SVCD-undertekster

en: SVG template file
da: SVG-skabelonfil

en: Samba (Windows network shares) input
da: Samba-input (Windows-netværksdelinger)

en: Sample rate
da: Samplefrekvens

en: Sample rate of an audio elementary stream
da: Samplefrekvensen for en elementær lydstrøm

en: Samplerate
da: Samplefrekvens

en: Samplerate information of the transcoded stream.
da: Strømningshastighedsinformationen på den omkodede strøm.

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
da: Indspilningshastigheden (dvs. samplefrekvens) for den indspillende lydstrøm i Hz (f.eks.: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Saturation
da: Mætning

en: Save
da: Gem

en: Save File
da: Gem fil

en: Save Metadata
da: Gem metaoplysninger

en: Save Playlist
da: Gem spilleliste

en: Save Playlist to &File...
da: Gem afspilningsliste som &fil...

en: Save Playlist...
da: Gem spilleliste...

en: Save VLM configuration as...
da: Gem VLM-opsætningsfil som...

en: Save and close the dialog
da: Gem og luk dialog

en: Save file...
da: Gem fil...

en: Save log file as...
da: Gem logfil som...

en: Save playlist
da: Gem playlist

en: Save playlist as...
da: Gem spilleliste som...

en: Save recently played items
da: Gem nyligt afspillede

en: Save the recently played items in the menu
da: Gem i menuen, hvad du har afspillet fornylig

en: Save this Log...
da: Gem denne log...

en: Save...
da: Gem...

en: Saving file failed
da: Kunne ikke gemme filen

en: Scale
da: Skala

en: Scale factor
da: Skaleringsfaktor

en: Scaletempo
da: Temposkalering

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
da: Skaleringsfaktor, der bruges når autoskalering er slået fra.
    Standardværdien er 1.0 (original videostørrelse).

en: Schedule
da: Planlæg

en: Schedule:
da: Planlæg:

en: Score
da: Musik

en: Scrambled
da: Forvrænget (scrambled)

en: Screen
da: Skærm

en: Screen Input
da: Skærminput

en: Screen capture (with X11/XCB)
da: Skæmoptagelse (med X11/XCB)

en: Scrobbler URL
da: Scrobbler-URL

en: Search
da: Søg

en: Search Filter
da: Søgefilter

en: Search Length
da: Søgelængde

en: Search in Playlist
da: Søg i spilleliste

en: Second audio program (Analog TV tuners only)
da: Sekundært lydprogram (kun analoge tv-tunere)

en: Secondary language (Analog TV tuners only)
da: Sekundært sprog (kun analoge tv-tunere)

en: Segments
da: Segmenter

en: Select
da: Vælg

en: Select "Advanced Options" to see all options.
da: Vælg "Avancerede indstillinger" for at se alle indstillinger.

en: Select All
da: Vælg alle

en: Select Audio Device
da: Vælg lydenhed

en: Select Directory
da: Vælg katalog

en: Select File
da: Vælg fil

en: Select Folder
da: Vælg mappe

en: Select Input
da: Vælg inddata

en: Select Output
da: Vælg uddata

en: Select a directory
da: Vælg en mappe

en: Select a file
da: Vælg fil

en: Select a stream
da: Vælg en stream

en: Select an action to change the associated hotkey:
da: Vælg en funktion for at ændre den tilknyttede genvejstast:

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
da: Vælg lydunputformat med det givne antal bit/sample (hvis forskellig fra 0)

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
da: Vælg lydinputformat med det angivne antal af lydkanaler (hvis forskellig fra 0)

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
da: Vælg lydinputformat med den givne samplefrekvens (hvis forskellig fra 0)

en: Select channel to keep
da: Vælg kanalen der skal beholdes

en: Select current widget
da: Vælg den nuværrende kontrol

en: Select next DVD chapter
da: Vælg næste dvd-kapitel

en: Select next DVD title
da: Vælg næste dvd-titel

en: Select one or more files to open
da: Vælg en eller flere filer, der skal åbnes

en: Select one or multiple files
da: Vælg en eller flere filer

en: Select prev DVD chapter
da: Vælg forrige dvd-kapitel

en: Select previous DVD title
da: Vælg forrige dvd-titel

en: Select profile:
da: Vælg profil:

en: Select skin
da: Vælg skin

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
da: Vælg den højttaleropsætning du vil anvende. Denne indstilling laver ikke upmix! Så f.eks. INGEN konvertering af Stereo til 5.1.

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
da: Vælg speciel lydenhed, eller lad windows bestemme (standard).  Ændringer kræver at VLC skal genstartes før de træder i kraft.

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
da: Vælg lydindgangen. Se indstillingen "videoinput".

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
da: Vælger lydoutputtypen. Se indstillingen "videoinput".

en: Select the capture device type
da: Vælg type for optageenheden

en: Select the file to save to
da: Vælg filen der skal gemmes som

en: Select the hotkey to display the position.
da: Vælg genvejstasten for at vise positionen.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
da: Vælg genvejstasten for at gå til den næste videobillede.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
da: Vælg genvejstasten for at lave et langt spring bagud.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
da: Vælg genvejstasten for at lave et langt spring forud.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
da: Vælg genvejstasten til at foretage et mellemstort spring bagud.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
da: Vælg genvejstasten for at lave et mellemstort spring forud.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
da: Vælg genvejstasten til at foretage et lille spring bagud.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
da: Vælg genvejstasten for at lave et lille spring fremad.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
da: Vælg genvejstasten til at foretage et meget lille spring bagud.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
da: Vælg genvejstasten for at lave et meget lille spring fremad.

en: Select the hotkey to quit the application.
da: Vælg genvejstasten der skal afslutte programmet.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
da: Vælg genvejstasten der sætter afspilningshastigheden tilbage til normal.

en: Select the hotkey to stop playback.
da: Vælg genvejstasten der skal stoppe afspilningen.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges for at afspille hurtigere.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges for at afspillere langsommere.

en: Select the hotkey to use to leave fullscreen state.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges til at forlade fuldskærmstilstand.

en: Select the hotkey to use to pause.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges til at slå pause til.

en: Select the hotkey to use to play.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges til at afspille.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges for at springe til næste punkt i afspilningslisten.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges for at springe til forrige punkt i afspilningslisten.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges for at slå fuldskærm til og fra.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
da: Vælg genvejstasten der skal bruges til at slå pause til og fra.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
da: Vælg genvejstasten der skal aktivere valgte elementer i dvd-menuer.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
da: Vælg genvejstasten for at gå til næste kapitel på dvd'en

en: Select the key to choose the next title from the DVD
da: Vælg genvejstasten for at gå til den næste titel under dvd'en

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
da: Vælg genvejstasten for at gå til det forrige kapitel på dvd'en

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
da: Vælg genvejstasten for at gå til den forrige titel under dvd'en

en: Select the key to decrease audio volume.
da: Vælg genvejstasten der skal formindske lydstyrken.

en: Select the key to decrease the audio delay.
da: Vælg genvejstasten der formindsker lydforsinkelsen.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
da: Vælg genvejstasten der formindsker undertekstforsinkelsen.

en: Select the key to increase audio volume.
da: Vælg genvejstasten der skal øge lydstyrken.

en: Select the key to increase the audio delay.
da: Vælg genvejstasten der øger lydforsinkelsen.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
da: Vælg genvejstasten der øger undertekstforsinkelsen.

en: Select the key to move subtitles higher.
da: Vælg genvejstasten der skal flytte undertekster længere op.

en: Select the key to move subtitles lower.
da: Vælg genvejstasten der skal flytte undertekster længere ned.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
da: Vælg genvejstasten der skal flytte markøren ned i dvd-menuer.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
da: Vælg genvejstasten der skal flytte markøren til venstre i dvd-menuer.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
da: Vælg genvejstasten der skal flytte markøren til højre i dvd-menuer.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
da: Vælg genvejstasten der skal flytte markøren op i dvd-menuer.

en: Select the key to mute audio.
da: Vælg tasten der slår lyden fra.

en: Select the key to play this bookmark.
da: Vælg genvejstasten for at afspille dette bogmærke.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
da: Vælg den tast, der sætter dette bogmærke på afspilningslisten.

en: Select the key to take you to the DVD menu
da: Vælg genvejstasten der tager dig tilbage til dvd-menuen

en: Select the replay gain mode
da: Vælg forstærkningstilstand for afspilning

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
da: Vælg strømmen med den maksimale bithastighed under begrænsningen.

en: Select the subtitles file
da: Vælg filen med undertekster

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
da: Vælg tunerinputtypen (kabel/antenne).

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
da: Vælg videoinputkilden, såsom composite, s-video, eller tuner. Siden disse indstillinger er hardwarespecifikke, bør du finde nogle gode indstillinger under fanebladet "Enhedskonfiguration", og bruge numrene derfra. -1 betyder at indstillingerne ikke vil blive ændret.

en: Select the video output type. See the "video input" option.
da: Vælger videovisningstypen. Se indstillingen "videoinput".

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
da: Vælg om undermapper skal udfoldes.
    ingen: undermapper vises ikke i afspilningslisten.
    fold sammen: undermapper vises, men foldes ud ved første afspilning.
    fold ud: alle undermapper foldes ud.

en: Select your audio output device
da: Vælg lydoutputenheden

en: Select your video codec. Click one to get more information.
da: Vælg dit video-codec. Tryk på et for at få yderligere oplysninger.

en: Selected ports:
da: Valgte porte:

en: Selecting current widget performs the associated action.
da: Ved at vælge den nuværende kontrol, udføres den tilknyttede handling.

en: Sends the barGraph information every n audio packets (default 4)
da: Sender barGraph-informationerne for hver n'te lydpakke (standardværdi er 4).

en: Sent bytes
da: Bytes sendt

en: Sent packets
da: Pakker sendt

en: Sequential numbering
da: Sekventiel nummerering

en: Serbian
da: Serbisk

en: Services
da: Tjenester

en: Services discovery
da: Opdagelse af tjenester

en: Services discovery modules
da: Tjenesteopdagelsesmoduler

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
da: Tjenesteopdagelsesmoduler er funktioner, der automatisk tilføjer elementer på afspilningslisten.

en: Session URL
da: Sesions URL

en: Session description
da: Sesions beskrivelse

en: Session email
da: Sesions e-mail

en: Session failed
da: Session fejlede

en: Session name
da: Sesions navn

en: Set playlist bookmark 1
da: Sæt bogmærke 1 på afspilningsliste

en: Set playlist bookmark 10
da: Sæt bogmærke 10 på afspilningsliste

en: Set playlist bookmark 2
da: Sæt bogmærke 2 på afspilningsliste

en: Set playlist bookmark 3
da: Sæt bogmærke 3 på afspilningsliste

en: Set playlist bookmark 4
da: Sæt bogmærke 4 på afspilningsliste

en: Set playlist bookmark 5
da: Sæt bogmærke 5 på afspilningsliste

en: Set playlist bookmark 6
da: Sæt bogmærke 6 på afspilningsliste

en: Set playlist bookmark 7
da: Sæt bogmærke 7 på afspilningsliste

en: Set playlist bookmark 8
da: Sæt bogmærke 8 på afspilningsliste

en: Set playlist bookmark 9
da: Sæt bogmærke 9 på afspilningsliste

en: Set the ID of the elementary stream
da: Sætter id på den elementære strøm

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
da: Vælg den tv-kanal som modtageren vil blive sat til (0 betyder standardværdi).

en: Set the category of the elementary stream
da: Sæt kategorien på  en elementær strøm

en: Set the codec of the elementary stream
da: Vælg codec for den elementære strøm

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
da: Vælg den globale forstærkning i dB (-20 ... 20).

en: Set the group of the elementary stream
da: Sæt gruppen på en elementarstrøm

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
da: Sæt gennemsigtighed på video-uddata. 1 er ikke-gennemsigtig (standard), 0 er fuldt gennemsigtigt.

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
da: Sæt tunerens landekode, hvilket afgør den nuværende kanal-til-frekvens-afbildning (0 betyder standardværdi).

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vvv) or use the v4l2-ctl application.
da: Sæt v4l2-driverens indstillinger til værdier som angivet med en kommaadskilt liste eventuelt indkapslet af tuborgklammer (f.eks.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). For at se alle indstillinger, kan du forøge informationsniveauet (-vvv) eller bruge programmet v4l2-ctl.

en: Setting
da: Indstilling

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings for VLC's control interfaces
da: Indstillinger for VLC's kontrolgrænseflader

en: Settings for VLC's interfaces
da: Indstillinger for VLC's grænseflader

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
da: Indstillinger for input, multiplexere, afkodning og indkodning

en: Settings for subtitles, teletext and CC decoders and encoders.
da: Indstillinger for undertekster, teletekst samt CC-dekodere og -indkodere.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
da: Indstillinger for dekodere og indkodere, der kun behandler lyd.

en: Settings for the main interface
da: Indstillinger for hovedgrænsefladen

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
da: Indstillinger for video, billeder eller video+lyd-dekodere og -indkodere.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
da: Diverse indstillinger vedrørende On Screen Display, undertekster og "overlægning" af billeder

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
da: Indstillinger vedrørende opførslen af afspilningslisten (f.eks. afspilningstilstand) og moduler, der automatisk tilføjer elementer på afspilningslisten ("tjenesteopdagelsesmoduler").

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
da: Indstillinger, relateret til forskellige tilgangsmetoder. Indstillinger, der typisk er relevante at ændre, er HTTP-proxy eller cacheværdier.

en: Settings...
da: Indstillinger...

en: Setup schedule
da: Opsætning af plan

en: Shadow offset
da: Skyggeforskydning

en: Sharpen
da: Skarphed

en: Sharpen strength (0-2)
da: Skarphedsstyrke (0-2)

en: Short backwards jump
da: Lille spring bagud

en: Short forward jump
da: Lille spring fremad

en: Short jump length
da: Varighed af kort spring

en: Short jump length, in seconds.
da: Varigheden af et kort spring, i sekunder.

en: Shortcut
da: Genvej

en: Show &more options
da: Vis &flere indstillinger

en: Show All
da: Vis alle

en: Show Containing Directory...
da: Vis ophavskatalog...

en: Show Containing Folder...
da: Vis ophavsmappe...

en: Show Details
da: Vis detaljer

en: Show Fullscreen Controller
da: Vis kontroller i fuldskærmstilstand

en: Show VLC media player
da: Vis VLC medieafspiller

en: Show a controller in fullscreen mode
da: Vis kontroller i fuldskærmstilstand

en: Show a systray icon for VLC
da: Vis ikon for VLC i systembakken

en: Show advanced options
da: Vis avancerede indstillinger

en: Show advanced preferences over simple ones
da: Vis hellere avancerede indstillinger end simple

en: Show all the advanced options in the dialogs.
da: Vis alle avancerede indstillinger i dialogerne.

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
da: Vis et ikon i proceslinjen, der giver dig grundlæggende kontrol med VLC medieafspiller.

en: Show extended VCD info?
da: Vis udvidede VCD-oplysninger?

en: Show extended options
da: Vis avancerede indstillinger

en: Show extended settings
da: Vis udvidede indstillinger

en: Show interface
da: Vis grænseflade

en: Show media title on video
da: Vis medietitlen på video

en: Show playlist
da: Vis spilleliste

en: Show settings
da: Vis indstillinger

en: Show stream position
da: Vis stream-position

en: Show the maximum amount of information under Stream and Media Info. Shows for example playback control navigation.
da: Vis alle informationerne under strøm- og medieinfo. Viser for eksempel afspilningsstyringsnavigationen.

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
da: Vis egenskabsdialogen for den valgte enhed før strømmen startes.

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
da: Vis siden med tunerens egenskaber [kanalvalg].

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
da: Vis videotitlen i x millisekunder. Standardværdien er 5000 ms (5 sek.)

en: Show unimportant error and warnings dialogs
da: Vis dialoger med uvæsentlige fejl og advarsler

en: Show video title for x milliseconds
da: Vis videotitlen i x millisekunder

en: Silent mode
da: Stille-tilstand

en: Silver
da: Sølv

en: Similarity
da: Ensartethed

en: Simple
da: Enkel

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
da: Simpel dekoder til Dolby Surround-kodede strømme

en: Size
da: Størrelse

en: Size of the request for reading access
da: Størrelsen på læseadgangsanmodningen

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
da: Størrelsen på videoen, der skal vises af DirectShow-udvidelsen. Hvis du ikke angiver en standardstørrelse, vil din enheds standardstørrelse blive brugt. Du kan specificere en standardstørrelse (cif, d1, ...) eller <bredde>x<højde>.

en: Sizes
da: Størrelser

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
da: Skin-filer |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin to use
da: Vælg skin

en: Skinnable Interface
da: Skinbar grænseflade

en: Skins
da: Skin

en: Skip ads
da: Spring reklamer over

en: Skip frames
da: Spring billeder over

en: Skip idct (default=0)
da: Overspring idct (standard=0)

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
da: Overspring løkke-filteret for H.264-afkodning

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
da: Overspringelse af løkke-filteret (alias de-blocking) påvirker som regel kvaliteten negativt. Dog forøger det hastigheden for HD-streams betragteligt.

en: Slo&wer
da: &Langsommere

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Slower
da: Langsommere

en: Slower (fine)
da: Langsommere (en smule)

en: Small
da: Lille

en: Small Volume
da: Lille lydstyrke

en: Smaller
da: Mindre

en: Socks proxy
da: Socks-proxy

en: Soft
da: Blød

en: Soft rock
da: Blød rock

en: Somali
da: Somalisk

en: Some options are available but hidden. Check "Advanced options" to see them.
da: Nogle indstillinger er tilgængelige men skjulte. Tryk på "Avancerede indstillinger" for at se dem.

en: Sort
da: Sortér

en: Sort Node by Author
da: Sortér efter forfatter

en: Sort Node by Name
da: Sortér efter navn

en: Sound Delay
da: Lydforsinkelse

en: Sound clip
da: Lydklip

en: Source
da: Kilde

en: Source aspect ratio
da: Kildens højde-/breddeforhold

en: Source directory
da: Kildemappe

en: Source:
da: Kilde:

en: Sout stream
da: Sout-stream

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
da: Med sout-strømmoduler kan du opbygge en sout-behandlingskæde. Se vores Streaming Howto (på engelsk) for flere oplysninger. Du kan angive standardindstillinger for hver sout-strømmodul her.

en: Spacer
da: Afstandsstykke

en: Spanish
da: Spansk

en: Spatializer
da: Rumklang

en: Speaker configuration
da: Højttaleropsætning

en: Special modules
da: Specielle moduler

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported) and ltp (default: main)
da: Angiv, hvilken AAC-lydprofil der skal anvendes til indkodning af lyd-bitstream. Mulige værdier: main, low, ssr (ikke understøttet) og ltp (standard: main)

en: Specify the log filename.
da: Angiv logfilnavnet.

en: Spectrometer
da: Spektrometer

en: Spectrum
da: Spektrum

en: Spectrum analyser
da: Spektrum

en: Split the image to make an image wall
da: Opdel billedet for at danne en billedvæg

en: Splitter
da: Adskiller

en: Standard stream output
da: Standard stream-uddata

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
da: Start VLC med:
     - normal tilstand
     - et område, der altid viser info om sangtekster, albumkunst mv.
     - minimaltilstand med begrænset antal kontroller

en: Start directly in menu
da: Start direkte i menu

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
da: Start dvd'en direkte i hovedmenuen. Dette vil forsøge at undgå advarselsintroduktioner.

en: Start time
da: Starttidspunkt

en: Start video in fullscreen mode
da: Start video i fuldskærmstilstand

en: Starting Position
da: Startposition

en: Step Backward
da: Gå tilbage

en: Step Forward
da: Gå fremad

en: Step backward
da: Gå skridt tilbage

en: Step forward
da: Gå skridt fremad

en: Stereo mode
da: Stereotilstand

en: Stop playback
da: Stop afspilning

en: Stop the playlist after each played playlist item.
da: Stop med at afspille for hvert afspillet element under afspilningslisten.

en: Stop time
da: Stoptidspunkt

en: Stream %d
da: Strøm %d

en: Stream Announcing
da: Stream annoncering

en: Stream ID of the audio track to use.
da: Strøm-id for lydsporet der skal bruges.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
da: Strøm-id på undertekstsporet der skal bruges.

en: Stream Output
da: Streamuddata

en: Stream all elementary streams
da: Stream alle elementær-streams

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
da: Stream alle elementarstrømme (video, lyd og undertekster)

en: Stream bitrate
da: Bitrate for stream

en: Stream description
da: Strømbeskrivelse

en: Stream filter module
da: Strømfiltermodul

en: Stream filters
da: Strømfiltre

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
da: Strømfiltre er særlige moduler, der tillader avancerede handlinger på input-siden af VLC. Bruges med forsigtighed...

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
da: Strømfiltre bliver brugt til at ændre strømmen, der bliver læst.

en: Stream name
da: Strømnavn

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
da: Strømnummeret på det lydspor du vil bruge (fra 0 til n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
da: Strømnummeret på det undertekstspor du vil bruge (fra 0 til n).

en: Stream output
da: Stream-output

en: Stream output muxer caching (ms)
da: Muxercaching til strømoutput (ms)

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
da: Indstillingerne for strømoutput anvendes, når VLC optræder som strømserver eller når strømme skal gemmes.
    Strømme bliver først sammenkoblet (muxet) og derefter sendt igennem et "outputtilgangsmodul", der kan gemme strømmen som en fil eller streame den (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout-strømmoduler tillader avanceret efterbehandling af strømmen (konvertering, duplikering osv.).

en: Stream public
da: Offentlig strøm

en: Stream to network
da: Stream til netværk

en: Stream...
da: Strøm...

en: Streaming / Transcoding failed
da: Streaming/transkodning mislykkedes

en: Streaming and Transcoding Options
da: Indstillinger for streaming og transkodning

en: Streaming method
da: Stream metode

en: Streaming/Saving:
da: Streamer/Gemmer:

en: Streaming/Transcoding Wizard
da: Streaming/Transcoding Guide

en: Strict standard compliance
da: Stram overholdelse af standarder

en: Stride Length
da: Skridtlængde

en: Stuff
da: Ting og sager

en: Subdirectory behavior
da: Undermappeopførsel

en: Submission of played songs to last.fm
da: Indsend afspillede sange til last.fm (scrobble)

en: Subpictures
da: Underbilleder

en: Subpictures filter module
da: Underbilledfiltermodul

en: Subscreen height
da: Højde af underskærm

en: Subscreen top left corner
da: Øverste venstre hjørne af underskærm

en: Subscreen width
da: Bredde af underskærm

en: Subtitle
da: Undertekster

en: Subtitle File
da: Undertekstfil

en: Subtitle Languages
da: Sprog for undertekster

en: Subtitle autodetection fuzziness
da: Fleksibilitet ved genkendelse af undertekster

en: Subtitle autodetection paths
da: Sti til automatisk genkendelse af undertekstfiler

en: Subtitle delay down
da: Formindsk undertekstforsinkelse

en: Subtitle delay up
da: Forøg undertekstforsinkelse

en: Subtitle demuxer settings
da: Indstillinger for undertekst-demuxer

en: Subtitle language
da: Undertekstsprog

en: Subtitle position down
da: Undertekstsplacering nedad

en: Subtitle position up
da: Undertekstsplacering opad

en: Subtitle track: %s
da: Undertekstspor: %s

en: Subtitles
da: Undertekster

en: Subtitles & OSD
da: Undertekster/OSD

en: Subtitles & On Screen Display Settings
da: Indstillinger for undertekster og On Screen Display

en: Subtitles && OSD
da: Undertekster og OSD

en: Subtitles Files
da: Undertekstfiler

en: Subtitles Language
da: Sprog til undertekster

en: Subtitles Track
da: Undertekstspor

en: Subtitles alignment
da: Justering af undertekster

en: Subtitles codecs
da: Undertekstcodec

en: Subtitles delay
da: Undertekst forsinkelse

en: Subtitles encoding
da: Tegnsæt for undertekster

en: Subtitles track
da: Undertekstspor

en: Subtitles track ID
da: Id på undertekstspor

en: Subtitles/OSD
da: Undertekster/OSD

en: Subtitles/Video
da: Undertekster/Video

en: Summary
da: Resumé

en: Surround delay (ms)
da: Surround forsinkelse (ms)

en: Swedish
da: Svensk

en: Sweep Depth
da: Gennemsøgningsdybde

en: Sweep Rate
da: Gennemsøgningsrate

en: Switch to full preferences view
da: Skift til fuld visning af indstillinger

en: Switch to simple preferences view
da: Skift til enkel visning af indstillinger

en: Swscale
da: Sw-skala

en: Synchronise on audio track
da: Synkroniser via lydspor

en: Synchronization
da: Synkronisering

en: Synchronize left and right
da: Synkroniser venstre og højre

en: System Id
da: System-id

en: Systray icon
da: Vis proceslinje-ikon

en: T&itle
da: T&itel

en: TCP address to use (default localhost)
da: TCP-adressen der skal bruges (localhost som standard)

en: TCP address to use to communicate with the video part of the Bar Graph (default localhost).In the case of bargraph incrustation, use localhost.
da: TCP-adressen der skal bruges til kommunikation med videodelen af barGraph'en (standard er localhost). I tilfælde af "barGraph incrustation" bruges localhost.

en: TCP connection timeout
da: Tidsudløb for TCP-forbindelse

en: TCP input
da: TCP-input

en: TCP port to use (default 12345)
da: TCP-porten der skal bruges (12345 som standard)

en: TCP port to use to communicate with the video part of the Bar Graph (default 12345).Use the same port as the one used in the rc interface.
da: TCP-porten der skal bruges til barGraph-videoen (standardværdi er 12345). Brug den samme port som den der bliver brugt i rc-grænsefladen.

en: TCP/UDP timeout (ms)
da: TCP/UDP-tidsudløb (ms)

en: TY Stream audio/video demux
da: TY Stream lyd/video demux

en: Take a snapshot
da: Tag skærmbillede

en: Take video snapshot
da: Tag et videosnapshot

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
da: Tager et videosnapshot og gemmer det på disken.

en: Teal
da: Tyrkis

en: Teletext
da: Tekst-TV

en: Teletext Activation
da: Aktivering af tekst-TV

en: Teletext subtitles
da: Tekst-TV-undertekster

en: Teletext subtitles: hearing impaired
da: Tekst-TV-undertekster: For hørehæmmede

en: Teletext: additional information
da: Tekst-TV: Yderligere oplysninger

en: Teletext: program schedule
da: Tekst-TV: Program

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
da: Fortæl VLC, at det er startet pga. en filassociering i operativsystemet

en: Text
da: Tekst

en: Text identifier for the callback functions
da: Tekstidentifikation for callback-funktionerne

en: Text renderer
da: Tekst optegner

en: Text rendering module
da: Modul til tekstoptegning

en: Text subtitles decoder
da: Undertekstafkoder

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
da: Tekst / Logfiler (*.log *.txt);; Alle (*.*)

en: Thanks
da: Tak

en: The Page URL to use as referrer when connecting to the server. This is the page housing the SWF file.
da: Side-URL'en, der skal bruges som referent når der forbindes til serveren. Dette er siden, der indeholder SWF-filen.

en: The SFW URL to use as referrer when connecting to the server. This is the SWF file that contained the stream.
da: SFW-URL'en, der bruges som referent, når der forbindes til serveren. Dette er SWF-filen, der indeholder strømmen.

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
da: URL til alternativ scrobbler

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
da: Optagerenheden "%s" understøtter ikke de krævede parametre.

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
da: Farven på den tekst, der vil blive anvendt på videoen. Angives som hexadecimale værdier (som HTML-farver). De første to tegn er for rød, derefter grøn, og til sidst blå. #000000 = sort, #FF0000 = rød, #00FF00 = grøn, #FFFF00 = gul (rød + grøn), #FFFFFF = hvid

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
da: Den kryptografiske signatur for den downloadede fil "%s" var ugyldig og kunne ikke bruges til sikkert at verificere den. Derfor blev filen slettet.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
da: Graden af slørring fra 1 til 127.

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
da: Forsinkelsen der bliver introduceret af den fysiske algoritme kan nogle gange forstyrre synkroniseringen mellem mundbevægelser og tale. I dette tilfælde kan denne aktiveres for at kompensere.

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
da: Formatet af "%s" kan ikke bestemmes. Detaljer kan findes i loggen.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
da: Mediebiblioteket bliver automatisk gemt og indlæst hver gang du starter VLC.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
da: Den nye version blev hentet planmæssigt. Vil du lukke VLC og installere den nu?

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
da: Denne indstilling lader dig aktivere eller deaktivere den højkvalitets-float32-lydoutputtilstand (som ikke understøttes så godt af visse lydkort).

en: The password of your last.fm account
da: Adgangskode til din last.fm-konto

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
da: Afspilningslisten kan bruge et "træ" til at kategorisere visse elementer, ligesom indholdet af en mappe.

en: The requested RTSP session could not be established.
da: Den anmodede RTSP-session kunne ikke oprettes.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
da: Den valgte lydenheds output er optaget af et andet program.

en: The step size of the volume is adjustable using this option, in a range from 0 to 1024.
da: Du kan sætte standardværdien for et lydstyrketrin her, mellem 0 og 1024.

en: The stream will run this duration (in seconds).
da: Strømmen vil afspille så længe (i sekunder).

en: The stream will start at this position (in seconds).
da: Strøm vil blive startet ved denne position (i sekunder).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
da: Strømmen vil stoppe ved denne position (i sekunder).

en: The username of your last.fm account
da: Brugernavn på din last.fm-konto

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
da: Baggrundsbilledtilstanden lader dig vise en video som skrivebordsbaggrund.

en: Theora is a free general-purpose codec (useable with MPEG TS and OGG)
da: Theora er et gratis codec til generel anvendelse (bruges med MPEG TS og OGG)

en: There is no help available for these modules.
da: Der er ingen hjælp tilgængelig for disse moduler.

en: These are general settings for video/audio/subtitles encoding modules.
da: Dette er generelle indstillinger for indkodningsmoduler til video, lyd og understekster.

en: These modules provide network functions to all other parts of VLC.
da: Disse moduler giver netværksfunktioner til alle andre dele af VLC.

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
da: Disse indstillinger tillader dig at konfigurere de grænseflader, der anvendes af VLC. Du kan vælge hovedgrænseflade, tilføje grænseflademoduler og definere diverse relaterede indstillinger.

en: These options allow you to enable special CPU optimizations. You should always leave all these enabled.
da: Disse indstillinger gør dig i stand til at aktivere særlige CPU-optimeringer. Du bør altid efterlade disse indstillinger aktiveret.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
da: Med disse indstillinger kan du ændre lydsystemets funktioner og tilføje lydfiltre, som kan bruges til efterbehandling eller visuelle effekter (spektralanalyse osv.). Slå disse filtre til her, og sæt dem op i modulsektionen "Lydfiltre".

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
da: Med disse funktioner kan du ændre den måde, input-undersystemet (f.eks. dvd- eller vcd-enheden) fungerer på, netværkskortets grænsefladeindstillinger eller undertekstkanalen.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
da: Med disse indstillinger kan du ændre virkemåden af video-outputsystemet. Du kan for eksempel slå videofiltre til (deinterlacing, billedjustering etc.). Slå disse filtre til her, og angiv indstillinger i modulsektionen "Videofiltre". Du kan også angive mange forskellige videofunktioner.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
da: Disse indstillinger gør dig i stand til at vælge standardmoduler. Ændr kun indstillingerne, hvis du ved hvad du laver.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
da: Disse indstillinger tillader dig at sætte globale standardindstillinger for strømoutputsystemet.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
da: Disse indstillinger bestemmer opførslen af afspilningslisten. Nogle kan tilsidesættes i afspilningsdialogboksen.

en: These settings affect chroma transformation modules.
da: Disse indstillinger påvirker chromatransformationsmodulerne.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
da: Disse indstillinger er de globale VLC-tastaturgenveje, kendt som genvejstaster.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
da: Tilføjer filtre til efterbehandling af lyd, og til ændring af lydafspilning.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
da: Her kan du tilføje filtre som kan efterbehandle og forbedre billedkvaliteten, f.eks. deinterlacing, eller forvrænge videoen.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
da: Her kan du tilføje visualiseringsmoduler (spektrumanalyse osv.).

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output  muxer. This value should be set in milliseconds.
da: Dette gør at du kan konfigurere startcacheværdien for outputstrøm-muxeren. Denne værdi skal være i millisekunder.

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
da: Denne funktion tillader korrekt håndtering af HDTV-1080-videoformatet, selv hvis en fejlbehæftet indkoder sætter højden til 1088 linier. Du bør kun slå denne funktion fra, hvis din video er i et ustandardiseret format, der kræver alle 1088 linier.

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
da: Lader dig ændre standardmålniveauet (89 dB) for en strøm med forstærkningsinformation (replay gain).

en: This allows you to define playlist bookmarks.
da: Dette gør at du kan angive afspilningslistebogmærker.

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
da: Dette tillader dig at tvinge brugen af et adgangsmodul. Du kan bruge dette, hvis den korrekte adgangsform ikke er blevet genkendt automatisk. Du bør ikke sætte denne som en global indstilling, med mindre du ved hvad du gør.

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
da: Her kan du bevare en unik strømoutput-instans over flere emner i en afspilningsliste (indsæt automatisk gather stream-output, hvis ikke angivet)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
da: Denne funktion lader dig afspille flere input på samme tid. Funktionen er eksperimentel; ikke alle formater understøttes. Brug en "#"-separeret liste af input.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
da: Denne funktion lader dig fjernsynkronisere urene mellem server og klient. Du kan se detaljerede indstillinger under Avanceret / Netværkssynkronisering.

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
da: Denne indstilling tilllader dig at vælge en prioriteret liste af indkodninger som VLC skal bruge.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
da: Med denne funktion kan du angive den rækkefølge, hvori VLC skal vælge sine pakkere.

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
da: Denne funktion forhindrer beskedloggen i at blive oversvømmet med fejlsøgningsbeskeder fra synkroniseringsmekanismen til video-output.

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
da: Definerer afspilningshastigheden (normal hastighed er 1.0).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
da: Dette forsinker lyden. Forsinkelsen skal angives i millisekunder. Dette kan være nyttigt, hvis du bemærker en forsinkelse mellem lyd og billede.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
da: Her kan du angive, hvor "fleksibel" parringen af filnavne på undertekster og film skal være. Du kan vælge:
    0 = Ingen automatisk genkendelse af undertekster
    1 = Alle undertekstfiler
    2 = Alle undertekstfiler, der indeholder navnet på filmen
    3 = Undertekstfil, der svarer til filmnavnet med yderligere tegn
    4 = Undertekstfil, der svarer præcis til filmnavnet

en: This dialog will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
da: I dette vindue kan du streame eller konvertere dine medier til lokal brug, på dit private netværk, eller på internettet.
    Start med at kontrollere, at kilden svarer til det ønskede input, og klik derefter på knappen "Næste" for at fortsætte.

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
da: Denne funktion overspringer billeder, der kommer for sent (ankommer til videooutput efter de skulle være vist).

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
da: Denne effekt gør at du føler du står i et rum med 7.1 højtaleropsætning, så du får en mere realistisk lydoplevelse selvom du kun bruger et headsæt. Dette bør være mere afslappende og komfortabelt når man lytter til musik i lang tid. 
    Det virker med alle lydformater fra mono til 7.1.

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
da: Dette aktiverer VLC-genvejstaster fra det ikke-indlejrede videovindue.

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
da: Med denne indstilling vil beskeder i konsollen blive farvekodet. Din terminal kræver Linux-farveunderstøttelse for at dette kan virke.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
da: Dette aktiverer håndtering af museklik på videoen.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
da: Gennemtvinger beskæring af kilde-videoen. Tilladte formater er x:y (4:3, 16:9 osv.), der udtrykker det globale højde-/breddeforhold.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
da: Denne funktion gennemtvinger skærmens højde-/breddeforhold. De fleste skærme har firkantede pixler (1:1). Hvis du har en 16:9-skærm, skal du evt. ændre dette til 4:3 for at bevare proportionerne.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
da: Her kan du gennemtvinge kildens højde-/breddeforhold. For eksempel påstår nogle dvd'er, at de kører med 16:9, men i virkeligeheden er det 4:3. Dette kan også bruges som et tip til VLC, når en film ikke oplyser billedformat. Du kan vælge x:y (4:3, 16:9 osv.) som udtryk for det globale billedformat, eller en decimalværdi (1,25, 1,3333 osv.) som udtryk for pixelproportioner.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
da: Dette er VLCs standardgrænseflade, med det oprindelige udseende.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
da: Dette er VLCs skinbare grænseflade. Du kan hente andre skins på

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
da: Denne funktion er med af hensyn til kompatibilitet med ældre udgaver - her kan du konfigurere adgangsoutputmoduler

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
da: Denne funktion er med af hensyn til kompatibilitet med ældre udgaver - her kan du konfigurere mux-moduler

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
da: Her kan du vælge, hvilken metode til lydoutput, VLC skal bruge. Som standard vælges den bedste tilgængelige metode automatisk.

en: This is the default Audio CD device to use.
da: Dette er standardenheden der skal bruges til lyd-cd'er.

en: This is the default DVD device to use.
da: Dette er standardenheden der skal bruges til dvd'er.

en: This is the default VCD device to use.
da: Dette er standardenheden der skal bruges til vcd'er.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
da: Dette er den forstærkning, der skal anvendes for en strøm uden forstærkningsoplysninger

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
da: Her angives hop-grænsen (også kendt som "Time-To-Live" eller TTL) for de multicast-pakker, der sendes af strøm-output (-1 = brug operativsystemets indbyggede standard).

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
da: Dette er hovedgrænsefladen, der anvendes af VLC. Som standard vælges automatisk det bedste modul, der er til rådighed.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
da: Dette er den maksimale pakkestørrelse i applikationslaget, som kan sendes over netværket (i byte).

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
da: Dette er maksimumstørrelsen i byte af de midlertidige filer, der bruges til at lagre tidsskiftede strømme.

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
da: Dette er antallet af lydbuffere, der foretages styrkemålinger på. Et højere antal buffere betyder at responstiden for filteret, hvis det oplever et udsving, vil blive forøget, men gør også filteret mindre reaktivt over for små variationer.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
da: Her vælger du den videooutputmetode, VLC skal anvende. Som standard vælger VLC automatisk den bedste tilgængelige metode.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
da: Denne indstilling sætter detaljeniveauet for loggen (0=kun fejl og standardbeskeder, 1=advarsler, 2=fejlsøgning).

en: This is the video codec that will be used.
da: Dette er det video-codec, der vil blive anvendt.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
da: Dette modul skriver den transkodede stream til en fil.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
da: Denne indstilling ændrer (positivt eller negativt) VLC's standardprioritet. Du kan bruge den til at få VLC til at få mere eller mindre tid end andre programmer, eller end andre VLC-instanser.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
da: Denne indstilling kan bruges til at ændre måden hvorpå VLC vælger codec (dekomprimeringsmetoder). Kun avancerede brugere bør ændre denne indstilling, eftersom det kan ødelægge afspilning af alle dine strømme.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
da: Denne indstilling er til for at kunne sænke forsinkelsen, når der læses en strøm

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
da: Denne indstilling vælger en stereo- til mono-downmix-algoritme, der skal bruges til headsæt-kanal-mixing. Den giver en effekt som om man befinder sig i et rum fyldt med højttalere.

en: This option will drop/duplicate video frames to synchronise the video track on the audio track.
da: Hvis du aktivere denne indstilling vil VLC springe frames over eller duplikere frames for at synkronisere video sporet til lyd sporet

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
da: Dette program kommer UDEN GARANTI i det omfang dette er tilladt ved
    lov.  Du må videredistribuere det under de forhold der gælder for GNU
    General Public License; se filen med navnet COPYING for detaljer.
    Skrevet af VideoLAN-holdet; se AUTHORS-filen.

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
da: Med denne indstilling kan du angive den tilstand, der vil blive brugt som standard for lydoutputkanaler - dvs. hvis både din hardware og den afspillede lydstrøm understøtter det.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
da: Denne strøm vil altid blive åbnet, når VLC startes.

en: This uses a high quality audio resampling algorithm. High quality audio resampling can be processor intensive so you can disable it and a cheaper resampling algorithm will be used instead.
da: Dette anvender en algoritme til lyd-resampling i høj kvalitet. Denne form for resampling kan kræve mange ressourcer af processoren, så du kan slå det fra, og derved bruge en mindre ressourcekrævende algoritme til resampling.

en: This version of VLC was compiled by:
da: Denne version af VLC blev kompileret af:

en: This will force a mono audio output.
da: Tvinger lyden til at være i mono.

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
da: Grænsen der skal opnås før alarmen går af. Hvis lydniveauet er under grænsen gennem denne tidsperiode, bliver der sendt en alarm (standard er 0,1).

en: Tibetan
da: Tibetansk

en: Time
da: Tid

en: Time Control
da: Tidskontrol

en: Time Slider
da: Tidskontrol

en: Time Toolbar
da: Tidslinje

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
da: Tidsvindue i millisekunder hvor lydniveauet måles ved bestemmelse af stilhed. Hvis lydniveauet er under tærsklen i dette tidsrum, afgives en alarm (standardværdi 5000).

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
da: Tiden mellem to alarmbeskeder i ms. Denne værdi bliver brugt til at undgå at alarmer overlapper (standard er 2000).

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
da: Gennemsnitsforsinkelsestiden i millisekunder. Bemærk: gennemsnit

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
da: Tid i millisekunder for den maksimale gennemsøgningsdybde. Dermed vil gennemsøgningsintervallet blive forsinkelsestid +/- gennemsøgningsdybde

en: Time window to use in ms (default 5000)
da: Tidsrammen der skal bruges, i ms (standard er 5000)

en: Timeshift directory
da: Tidsskiftskatalog

en: Timeshift granularity
da: Opløsning af tidsskift

en: Title
da: Titel

en: Title metadata
da: Metaoplysninger for titel

en: To
da: Til

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
da: For at åbne en alminidelig netværks-stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.) skal du bare skrive dens URL i feltet ovenfor. Hvis du vil åbne en RTP- eller UDP-stream, skal du klikke på knappen nedenfor.

en: To get exhaustive help, use '-H'.
da: Brug "-H" for at få mere udtømmende hjælp.

en: Toggle Normal/Repeat/Loop playlist modes
da: Skift mellem tilstanden normal/gentag/løkke for afspilningslister

en: Toggle Transparency
da: Slå gennemsigtighed til eller fra

en: Toggle autoscaling
da: Slå auto-skalering til eller fra

en: Toggle random playlist playback
da: Slå tilfældig afspilning af afspilningslisten til eller fra

en: Toggle the video in fullscreen
da: Slå fuldskærmsvisning af video ind til eller fra

en: Toggle the video out fullscreen
da: Slå fuldskærmsvisning af video ud til eller fra

en: Toggle wallpaper mode in video output
da: Slå baggrundsbilledtilstand i videooutput til eller fra

en: Toggle wallpaper mode in video output.
da: Slå baggrundsbilledtilstand i videooutput til eller fra.

en: Tool
da: Værktøj

en: Toolbar Elements
da: Elementer i værktøjslinje

en: Toolbar position:
da: Værktøjslinjeposition:

en: Toolbars Editor
da: Værktøjslinie-redigering

en: Top coordinate of the subscreen top left corner.
da: Øverste koordinat for underskærmens øverste venstre hjørne.

en: Top-Left
da: Øverst til venstre

en: Top-Right
da: Øverst til højre

en: Track
da: Spor

en: Track ID
da: Spor-id

en: Track number
da: Spornummer

en: Track replay gain
da: Forstærkning for spor

en: Track settings
da: Sporindstillinger

en: Track size (in sectors)
da: Størrelsen på spor (i sektorer)

en: Tracks
da: Spor

en: Transcode
da: Konverter

en: Transcode audio
da: Konverter lyd

en: Transcode stream output
da: Konverter stream uddata

en: Transcode video
da: Konverter video

en: Transcode/Save to file
da: Konverter/Gem til en fil

en: Transcoding options
da: Indstillinger for transkodning

en: Transform
da: Transformér

en: Transform type
da: Transformationstype

en: Transparency
da: Gennemsigtighed

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Transponder/multiplex frequency
da: Transponder/multiplex-frekvens

en: Treat as a pipe rather than as a file
da: Behandl som et rør ("pipe") fremfor en fil

en: Trigger button
da: Aktiveringsknap

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
da: Prøv at bruge hardware-acceleration til YUV->RGB-konverteringer. Denne indstilling har ingen effekt, når overlægning anvendes.

en: Tuner TV Channel
da: Tuner-tv-kanal

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
da: Tunerens mono-/stereotilstand samt sporvalg.

en: Tuner country code
da: Landekode for tuner

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
da: Tunerfrekvens i Hz eller KHz (se fejlsøgningsudskrift)

en: Tuner id
da: Tuner-id

en: Tuner id (see debug output).
da: Tuner-id (se fejlsøgningsudskrift).

en: Tuner input type
da: Tunerinputtype

en: Tuner properties
da: Tunerindstillinger

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Turn off all warning and information messages.
da: Slå alle advarsler og informative beskeder fra.

en: Two pass
da: To gennemløb

en: UDP input
da: UDP-input

en: UDP stream output
da: UDP-strømoutput

en: URL description
da: Beskrivelses-URL

en: URL metadata
da: URL-metaoplysninger

en: URL with information about the stream or your channel.
da: URL med information om strømmen eller din kanal.

en: Un-Zoom
da: Ophæv zoom

en: Uncompressed audio samples (useable with WAV)
da: Ukomprimerede lydeksempler (bruges med WAV)

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
da: Undlad at afskære en pixel i bunden af videoen

en: Uncrop one pixel from the left of the video
da: Undlad at afskære en pixel i venstre side af videoen

en: Uncrop one pixel from the right of the video
da: Undlad at afskære en pixel i højre side af videoen

en: Uncrop one pixel from the top of the video
da: Undlad at afskære en pixel i toppen af videoen

en: Undefined
da: Udefineret

en: Under the Video
da: Under video

en: Uninstall Windows Service
da: Afinstallér Windows service

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
da: Unikt netværksnavn i System Tuning Spaces

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown Video
da: Ukendt video

en: Unset
da: Vælg ikke

en: Update VLC media player
da: Opdatér VLC medieafspiller

en: Use RTP over RTSP (TCP)
da: Brug RTP over RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
da: Brug S/PDIF hvis muligt

en: Use VLC pace
da: Brug VLC-takt

en: Use YUVP renderer
da: Anvend YUVP-optegner

en: Use a plugins cache
da: Brug cache til udvidelsesmoduler

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
da: Brug cache til udvidelsesmoduler. Dette vil gøre VLC's opstart langt hurtigere.

en: Use a skinned playlist
da: Brug skin på spilleliste

en: Use a sub&titles file
da: Tilføj fil med &undertekster

en: Use alsa:// to open the default audio input. If multiple audio inputs are available, they will be listed in the vlc debug output. To select hw:0,1 , use alsa://hw:0,1 .
da: Brug alsa:// for at åbne standardlydinputtet. Hvis der er flere tilgængelige lydinput, vil de blive skrevet i fejlsøgningsoutputtet. For at vælge hw:0,1 , skriv alsa://hw0,1 .

en: Use downmix algorithm
da: Brug downmix-algoritme

en: Use float32 output
da: Brug float32-output

en: Use hardware YUV->RGB conversions
da: Brug hardware til YUV->RGB-konverteringer

en: Use keyframes
da: Brug keyframes

en: Use libv4l2
da: Brug libv4l2

en: Use media library
da: Brug mediebibliotek

en: Use playback control?
da: Brug afspilningsstyring?

en: Use sequential numbers instead of timestamps
da: Anvend sekventiel nummerering i stedet for tidsstempler

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
da: Anvend sekventiel nummerering i stedet for tidsstempler til nummerering af snapshot

en: Use subtitle file
da: Brug undertekstfil

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
da: Brug kvantiseringsmatricen for MPEG4 til afkodning af MPEG2. Dette giver generelt et bedre billede, mens det stadig er kompatibelt med standard-MPEG2-afkodere.

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
da: Vælg dette, når du ved, at din strøm er (eller ikke er) indkodet med Dolby Surround, men at dette ikke bliver opdaget. Selv hvis strømmen faktisk ikke er indkodet med Dolby Surround, kan du muligvis forbedre din lydoplevelse ved at vælge denne funktion, særligt når du kombinerer med Surround-effekt i høretelefoner.

en: Use track length as maximum unit in seek?
da: Brug sporlængde som den maksimale enhed ved søgning?

en: User
da: Bruger

en: User name
da: Brugernavn

en: User name that will be requested to access the stream.
da: Brugernavnet hvorom der forespørges for at tilgå denne strøm.

en: User name that will be used for the connection.
da: Brugernavnet der skal bruges til denne forbindelse.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
da: Brugernavnet der skal bruges til SOCKS-proxyforbindelser.

en: Username
da: Brugernavn

en: V&iew
da: &Vis

en: VBR mode
da: VBR-tilstand

en: VCD
da: Vcd

en: VCD Format
da: Vcd-format

en: VCD device
da: Vcd-enhed

en: VCD input
da: Vcd-input

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
da: VLC kan undlade at oprette vinduestitel, rammer etc. rundt om videoen, hvilket giver et "minimalt" vindue.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
da: VLC kan vise beskeder oven over videoen. Dette kaldes OSD (On Screen Display).

en: VLC can't recognize the input's format
da: VLC kan ikke genkende formatet på dette input

en: VLC cannot open ANY capture device.Check the error log for details.
da: VLC kan ikke åbne NOGEN optageenhed. Se detaljer i fejlloggen.

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
da: VLC kan ikke finde dvd’ens titel. VLC kan måske ikke dekryptere hele disken.

en: VLC cannot use the device "%s", because its type is not supported.
da: VLC kan ikke bruge enheden "%s", da denne type ikke er understøttet.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
da: VLC kunne ikke oprette forbindelse til "%s:%d".

en: VLC could not connect with the given server.
da: VLC kunne ikke forbinde til den angivne server.

en: VLC could not open the %s module.
da: VLC kunne ikke åbne modulet %s.

en: VLC could not open the decoder module.
da: VLC kunne ikke åbne dekodningsmodulet.

en: VLC could not read the file.
da: VLC kunne ikke læse filen.

en: VLC does not support the audio or video format "%4.4s". Unfortunately there is no way for you to fix this.
da: VLC understøtter ikke lyd- eller videoformatet "%4.4s". Der er desværre ikke noget, du kan gøre for at rette op på det.

en: VLC is started from file association
da: VLC er startet fra en filassociering

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
da: VLC kan ikke åbne MRL "%s". Detaljer er skrevet i loggen.

en: VLC media player
da: VLC medieafspiller

en: VLC media player Help...
da: Hjælp til VLC medieafspiller...

en: VLC media player is a free media player, encoder and streamer that can read from files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and even more!
    VLC uses its internal codecs and works on essentially every popular platform.
da: VLC media player er en gratis medieafspiller, indkoder og streaming-enhed, der kan læse fra filer, CD, DVD, netværk-streams, optagekort og mere!
    VLC anvender egne interne codec, og kan køre på stort set alle populære platforme.

en: VLC media player updates
da: Opdateringer til VLC medieafspiller

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
da: VLC benytter normalt Freetype til optegning, men du kan f.eks. bruge SVG i stedet.

en: VLC preferences
da: Indstillinger for VLC

en: VLC version %s (%s)
da: VLC-version %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
da: VLC kunne ikke gemme metaoplysningerne.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
da: VLC bliver ved med at afspille det nuværende afspilningslisteelement igen og igen.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
da: VLC afspiller elementerne i afspilningslisten uafbrudt.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
da: VLC vil tilfældigt afspille filer i afspilningslisten indtil der afbrydes.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
da: VLC's forbindelse til den angivne server blev afvist.

en: VLC's implementation of Video On Demand
da: VLC's implementering af Video On Demand

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
da: VLM-konf. (*.vlm);;Alle (*)

en: VLM configuration file
da: VLM-opsætningsfil

en: VLM configurator
da: VLM-opsætning

en: VNC Host
da: VNC-vært

en: VNC Password
da: VNC-adgangskode

en: VNC Port
da: VNC-port

en: VNC password.
da: VNC-adgangskode.

en: VNC poll interval
da: VNC-poll-interval

en: VNC polling
da: VNC-polling

en: Verbosity (0,1,2)
da: Detaljeniveau (0,1,2)

en: Vertical
da: Lodret

en: Vertical flip
da: Vend lodret

en: Vertical offset
da: Lodret forskydning

en: Very short backwards jump
da: Meget lille spring bagud

en: Very short forward jump
da: Meget lille spring fremad

en: Very short jump length
da: Varighed af meget kort spring

en: Very short jump length, in seconds.
da: Varigheden af et meget kort spring, i sekunder.

en: Video &Track
da: Video&spor

en: Video Auto Scaling
da: Automatisk videoskalering

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
da: Video-cd (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input

en: Video Effects
da: Videoeffekter

en: Video Files
da: Videofiler

en: Video On Demand ( VOD )
da: Video On Demand (VOD)

en: Video Settings
da: Videoindstillinger

en: Video Track
da: Videospor

en: Video X coordinate
da: X-koordinat for video

en: Video Y coordinate
da: Y-koordinat for video

en: Video alignment
da: Videoplacering

en: Video codec
da: Video-codec

en: Video codecs
da: Video-codec

en: Video cropping
da: Videobeskæring

en: Video device
da: Videoenhed

en: Video device name
da: Videoenhedens navn

en: Video filter module
da: Videofiltermodul

en: Video filters are used to process the video stream.
da: Videofiltre bruges til at behandle en videostrøm.

en: Video frame-rate
da: Video framerate

en: Video height
da: Videohøjde

en: Video input
da: Videoinput

en: Video input chroma format
da: Chromaformat for videoinput

en: Video input frame rate
da: Videooptagelseshastighed

en: Video input pin
da: Videoinput-pin

en: Video memory
da: Video-hukommelse

en: Video memory output
da: Video-hukommelsesuddata

en: Video output module
da: Videooutputmodul

en: Video output pin
da: Videooutput-pin

en: Video scaling
da: Video skalering

en: Video scaling factor
da: Videoskaleringsfaktor

en: Video settings
da: Videoindstillinger

en: Video size
da: Videostørrelse

en: Video snapshot directory (or filename)
da: Katalog til videosnapshots (eller filnavn)

en: Video snapshot file prefix
da: Præfiks for videosnapshot-filer

en: Video snapshot format
da: Videosnapshot-format

en: Video snapshot height
da: Højde af video-snapshot

en: Video snapshot width
da: Bredde på video-snapshot

en: Video snapshots
da: Video-snapshot

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
da: Standardvideo (Standard, SECAM, PAL eller NTSC).

en: Video title
da: Videotitel

en: Video transformation filter
da: Video transformations filter

en: Video width
da: Videobredde

en: Video4Linux2 Compressed A/V
da: Video4Linux2-komprimeret A/V

en: Video4Linux2 input
da: Video4Linux2-input

en: VideoLAN Website...
da: VideoLANs websted...

en: Visualization
da: Visualisering

en: Visualizations
da: Visualiseringer

en: Visualizations selector
da: Visualiseringsvælger

en: Visualizer
da: Visualisering

en: Visualizer filter
da: Visualiseringsfilter

en: Vocal
da: Vokal

en: Vol #
da: Lydstyrke #

en: Vol max #
da: Lydstyrke max #

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Volume Control
da: Lydstyrke

en: Volume Down
da: Lydstyrke ned

en: Volume Set
da: Lydstyrke angivet

en: Volume Up
da: Lydstyrke op

en: Volume down
da: Formindsk lydstyrke

en: Volume normalization
da: Lydstyrke normalisering

en: Volume normalizer
da: Lydstyrkenormalisering

en: Volume up
da: Forøg lydstyrke

en: Vorbis audio decoder
da: Vorbis lyd-afkoder

en: Vorbis audio encoder
da: Vorbis lyd-indkoder

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
da: Vorbis er et gratis lydcodec (bruges med OGG)

en: Vu meter
da: Vu-meter

en: Wall
da: Væg

en: Wall video filter
da: Væg videofilter

en: Wallpaper
da: Vis på skrivebordet

en: Water effect
da: Vandeffekt

en: Wave video filter
da: Bølge-videofilter

en: Waves
da: Bølger

en: We would like to thank the whole VLC community, the testers, our users and the following people (and the missing ones...) for their collaboration to create the best free software.
da: Vi vil gerne takke hele VLC-fællesskabet, testerne, brugerne og følgende individer (samt dem, der mangler...) for deres samarbejde om at skabe den bedste gratis software.

en: Wet
da: Vådt

en: Wet mix
da: Vådt mix

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
da: Når muligt vil inputstrømmen blive optaget i stedet for at bruge strømoutputmodulet

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
da: Når flow-kontrol på SAP er slået fra, kan du her angive et fast interval mellem SAP-annonceringer.

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
da: Når dette er slået til, vil grænsefladen vise en dialog, hver gang brugerinput er nødvendigt.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
da: Med denne indstilling slået til vises alle muligheder i indstillinger og/eller grænseflader, herunder dem, den gennemsnitlige bruger ikke bør røre ved.

en: When track starts playing
da: Ved afspilning af et spor

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
da: Hvis der bruges input for PVR (eller anden irregulær kilde) bør denne indstilling sættes til 10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
da: Når funktionen "Tillad kun én instans" er valgt, bliver en aktuel afspilning ikke afbrudt, men det nye element sættes i kø i afspilningslisten.

en: White
da: Hvid

en: Width
da: Bredde

en: Width of the stream to capture (-1 for autodetection).
da: Bredden på den strøm, der skal optages (-1 for auto).

en: Width of the virtual room
da: Bredden på det virtuelle rum

en: Width of video or subtitle elementary streams
da: Bredden på elementære video- eller undertekststrømme

en: Win32 font renderer
da: Win32 skrifttypeoptegner

en: Win32 waveOut extension output
da: Win32 waveOut-udvidelsesoutput

en: Window
da: Vindue

en: Window decorations
da: Vinduesdekorationer

en: Window properties
da: Vinduesindstillinger

en: Windows GAPI video output
da: Windows GAPI video-uddata

en: Windows GDI video output
da: Windows GDI video-uddata

en: Workaround bugs
da: Find løsninger på fejl

en: Write process id to file
da: Skriv proces-id'et til filen

en: Writes process id into specified file.
da: Skriver proces-id'et ind i den specifikke fil.

en: X Screensaver disabler
da: X-pauseskærm deaktiveret

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
da: X-koordinat for øverste venstre hjørne i mosaikken, medmindre det er negativt

en: X offset
da: X-forskydelse

en: X11 display
da: X11-visning

en: XML Parser (using libxml2)
da: XML-fortolker (bruger libxml2)

en: XOSD interface
da: XOSD-grænseflade

en: XSPF playlist import
da: Import af XSPF-spilleliste

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
da: XSPF-spilleliste|*.xspf|M3U-fil|*.m3u|HTML-spilleliste|*.html

en: XVideo adaptor number
da: XVideo adaptor nummer

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
da: Y-koordinat for øverste venstre hjørne i mosaikken, medmindre det er negativt

en: Y offset
da: Y-forskydelse

en: YUV output
da: YUV-uddata

en: YUV video output
da: YUV-video-uddata

en: YUVP converter
da: YUVP-konvertering

en: Yellow
da: Gul

en: Yes
da: Ja

en: You can choose to disable some CPU accelerations here. Use with extreme care!
da: Her kan du deaktivere særlige CPU-accelerationsfunktioner. Du bør sandsynligvis ikke ændre noget!

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
da: Du kan slå lydoutput helt fra. I dette tilfælde vil lydafkodning ikke finde sted, så der kan spares noget processorkraft.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
da: Du kan slå behandling af underbilleder helt fra.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
da: Du kan slå videooutput helt fra. I dette tilfælde vil vidoeafkodning ikke finde sted, så der kan spares noget processorkraft.

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
da: Du kan tvinge højden af dit videosnapshot. Som standard (-1) vil det beholde den oprindelige højde. Vælg 0 for at skalere højden, så den overholder billedformatet.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
da: Du kan gennemtvinge positionen for øverste, venstre hjørne af videovinduet (X-koordinat).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
da: Du kan gennemtvinge positionen for øverste, venstre hjørne af videovinduet (Y-koordinat).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
da: Du kan tvinge videohøjden her. Som standard (-1) vil VLC prøve at tilpasse sig.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
da: Du kan tvinge videobredden her. Som standard (-1) vil VLC prøve at tilpasse sig.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
da: Du kan tvinge bredden af dit videosnapshot. Som standard (-1) vil det beholde den oprindelige bredde. Vælg 0 for at skalere bredden, så  den overholder billedformatet.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
da: Her kan du angive en standard-outputkæde til strømme. Læs dokumentationen for at finde ud af, hvordan sådanne kæder skal opbygges. Advarsel: Denne kæde vil blive slået til for alle strømme.

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
da: Du kan angive en kommaadskilt liste af input, der vil blive indsat i forlængelse af det normale.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
da: Du kan manuelt angive en liste over bogmærker i en strøm på formen "{name=bogmærkenavn,time=valgfri-tidsforskydning,bytes=valgfri-byte-forskydning},{...}"

en: You can manually select a language for the interface. The system language is auto-detected if "auto" is specified here.
da: Du kan manuelt sætte sproget for grænsefladen. Systemsproget findes automatisk, hvis du angiver "auto" her.

en: You can select control interfaces for VLC.
da: Du kan vælge kontrolgrænseflader til VLC.

en: You can select local files with the following list and buttons.
da: Du kan vælge lokale filer nedenfor.

en: You can select which memory copy module you want to use. By default VLC will select the fastest one supported by your hardware.
da: Du kan vælge hvilket hukommelseskopieringsmodul du vil anvende. VLC vil som standard bruge det hurtigste, der understøttes af din hardware.

en: You can set the default audio output volume here, in a range from 0 to 1024.
da: Du kan sætte standardværdien for afspilningslydstyrken her, i intervallet fra 0 til 1024

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
da: Brug denne indstilling til at anbringe undertekster under filmen, i stedet for oven i filmen. Prøv flere forskellige positioner.

en: You can zoom the video by the specified factor.
da: Du kan zoome videoen med den angivne faktor.

en: You have the latest version of VLC media player.
da: Du har den seneste version af VLC medieafspiller.

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
da: Du har to valgmuligheder:
     - Grænsefladen ændrer størrelse til videoens naturlige størrelse
     - Videoen tilpasser sig grænsefladens størrelse
    Som standard vil grænsefladen ændre størrelse til videoens naturlige størrelse.

en: You must set a name for the profile.
da: Du skal give profilen et navn.

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
da: Du skal normalt sende shoutcast-moduler med Ogg-strømme. Det er også muligt at bruge MP3-strømme i stedet for, så du kan udsende MP3-strømme til shoutcast-/icecast-serveren.

en: You should configure your speaker layout with the "Audio Midi Setup" utility in /Applications/Utilities. Stereo mode is being used now.
da: Du bør indstille din højttaleropsætning med værktøjet til opsætning af Midi-lyd under /Programmer/Værktøjer. Stereotilstand er aktiveret lige nu.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
da: Din Mac ser ikke ud til at være udstyret med en passende inputenhed. Tjek dine stik og drivere.

en: Your account was rejected.
da: Din brugerkonto blev afvist.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
da: Forbindelsesforsøget til serveren blev afvist.

en: Your input can't be opened
da: Inddata kan ikke åbnes

en: Your password was rejected.
da: Din adgangskode blev afvist.

en: Zip access
da: Zip-tilgang

en: Zip files filter
da: Zip-fil-filter

en: Zoom video
da: Videozoom

en: [Display]
da: [Visning]

en: [Filebrowser]
da: [Fil-browser]

en: [Loop]
da: [Løkke]

en: [Player]
da: [Afspiller]

en: [Playlist]
da: [Spilleliste]

en: [Random]
da: [Tilfældig]

en: [Repeat]
da: [Gentag]

en: [cdda:][device][@[track]]
da: [cdda:][enhed][@[spor]]

en: [vcd:][device][@[title][,[chapter]]]
da: [vcd:][enhed][@[titel][,[kapitel]]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
da: tilføj --advanced på kommandolinien for at se avancerede tilvalg.

en: all
da: kompleks

en: ask for extra verbosity when displaying help
da: brug udvidet detaljegrad ved visning af hjælp

en: boolean
da: boolsk

en: clean effects
da: rene effekter

en: collapse
da: fold sammen

en: dc1394 input
da: dc1394-input

en: decoder
da: dekoder

en: disabled
da: slået fra

en: end
da: slut

en: expand
da: fold ud

en: extended selection list
da: udvidet udvalgsliste

en: fast
da: hurtig

en: fixed
da: fast

en: float
da: decimaltal

en: full
da: fuld

en: integer
da: heltal

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
da: Brugernavn eller adgangskode til last.fm er ikke korrekt. Kontrollér dine indstillinger, og genstart VLC.

en: last.fm: Authentication failed
da: last.fm: Kunne ikke verificere bruger

en: main program
da: hovedprogram

en: no
da: nej

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
da: ingen indstillinger vil blive hentet eller gemt til konfigurationsfilen

en: none
da: ingen

en: packetizer
da: pakker

en: play list
da: afspilningsliste

en: print a list of available modules
da: udskriv en liste af tilgængelige moduler

en: print a list of available modules with extra detail
da: udskriv en liste over tilgængelige moduler med flere oplysninger

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
da: udskriv hjælp til VLC (kan kombineres med --advanced og --help-verbose)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
da: udskriv hjælp til VLC og alle dets moduler (kan kombineres med --advanced og --help-verbose)

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
da: udskriv hjælp for et specifikt modul (kan kombineres med --advanced og --help-verbose). Foranstil modulnavnet med = for at bruge streng sammenligning.

en: print version information
da: udskriv versionsoplysninger

en: reset the current config to the default values
da: nulstil den nuværende konfiguration til standardværdierne

en: resets the current plugins cache
da: nulstiller den nuværende cache til udvidelsesmoduler

en: sec.
da: sek.

en: selection list
da: udvalgsliste

en: simple
da: simpel

en: string
da: streng

en: unknown type
da: ukendt type

en: use alternate config file
da: brug alternativ konfigurationsfil

en: v4l2 controls
da: v4l2-styring

en: v4l2 driver controls
da: v4l2-driverstyring

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
da: vcdx://[enhed-eller-fil][@{P,S,T}num]

en: yes
da: ja
