gnumeric 1.0 - en to am translation catalogue (369 entries)

en: "
am: *

en: #N/A
am: n

en: #NAME?
am: ስም

en: #UNKNOWN!
am: ያልታወቀ

en: #VALUE!
am: ዕሴት

en: % of _normal size
am: % የተለመደ መጠን (_N)

en: %s version %s
am: %s ዝርያ %s

en: &[DATE]
am: ቀን

en: &[PAGE]
am: ገጽ

en: &[TAB]
am: ማስረጊያ

en: '
am: *

en: (All)
am: ሁሉም

en: (Custom...)
am: የተለየ

en: (Input)
am: አስገባ

en: (Ma_ximum):
am: (ከፍተኛ መጠን)፦ (_X)

en: (_Minimum):
am: (በተቻለ መጠን)፦ (_M)

en: *** Interpreter: %s
am: *** አስተርጓሚ፦ %s

en: *Dec
am: dec#

en: *May
am: ሜይ

en: *Sun
am: sun

en: 0
am: +0

en: A_utomatic
am: አውቶማቲክ

en: About this application
am: ስለዚህ ፕሮግራም

en: Add Filter
am: አጣራ ጨምር

en: Add a filter
am: አጣራ ጨምር

en: Address
am: አድራሻ

en: Advanced
am: ጠለቅ

en: Alignment
am: ኩልኩል

en: Any
am: ማነኛውም

en: Apply _to:
am: ለ... አውል፦ (_T)

en: April
am: ኤፕረል

en: Arrow
am: ቀስት

en: August
am: ኦገስት

en: Author:
am: ደራሲ፦

en: Auto Save
am: በራሱ አስቀማጭ

en: Automatic
am: አውቶማቲክ

en: Automatically detected
am: አውቶማቲካሊ ተፈልጎ የተገኘ

en: Background
am: መደቡ

en: Bar
am: ቋሚ

en: Black
am: ጥቁር

en: Blue
am: ሰማያዊ

en: Bold
am: ደማቅ

en: Bold italic
am: ደምቆ የሚታይ እና ዘመም ያለ አጻጻፍ

en: Boolean
am: ቡልያን

en: Border
am: ወሰን

en: Borders
am: ወሰኖች

en: Bottom
am: ወደ ታች

en: By Value
am: በዕሴት

en: CPU Model
am: CPU ሞዴል

en: C_ancel
am: ተወው

en: C_lear
am: ሰርዝ

en: C_olumn
am: ዐምድ

en: C_ommand:
am: ትእዛዝ

en: C_omments:
am: አስተያየቶች፦ (_C)

en: C_ustom
am: የተለየ (_U)

en: Category
am: ምድብ

en: Category:
am: ምድብ፦

en: Cell
am: ክፍል፦

en: Clear
am: ሰርዝ

en: Close the current file
am: የአሁኑን ፋይል ዝጋ

en: Co_lor:
am: ቀለም

en: Co_mments
am: አስተያየቶች

en: Column
am: ዐምድ

en: Column %d
am: ዐምድ %d

en: Column %i
am: ዐምድ %i

en: Column %s
am: ዐምድ %s

en: Columns
am: ዐምዶች

en: Comment
am: አስተያየት

en: Copy
am: ቅጂ

en: Copy the selection
am: የተመረጠውን ቅዳ

en: Count
am: ቆጠራ

en: Cu_t
am: ቁረጥ

en: Current _date
am: የዛሬው ቀን

en: Current _time
am: የአሁኑን ሰዓት

en: Custom
am: &የተለየ፦

en: Cut
am: ቁረጥ

en: Cut the selection
am: የተመረጠውን ቁረጥ

en: Database
am: ዳታቤዝ

en: Date
am: ቀን

en: Date/Time
am: ቀን/ሰዓት

en: December
am: ዲሴምበር

en: Decrease Indent
am: ገባ ማለቱን ቀንስ

en: Default
am: የነበረው

en: Delete
am: አጥፉ

en: Delete Columns
am: ዐምዶች አጥፉ

en: Delete Rows
am: ረድፍን አጥፉ

en: Delete _column(s)
am: ዐምድ አጥፉ

en: Delete cells
am: ዓይነበጎዎቹን አጥፉ

en: Description
am: &መግለጫ

en: Description:
am: መግለጫ

en: Directories
am: ዶሴዎች

en: Directory
am: ማውጫ

en: Double
am: ድርብ

en: Email _Address:
am: ኢሜያል አድራሻ፦ (_A)

en: F
am: f

en: FALSE
am: ውሸት

en: FILE
am: ፋይል

en: F_ormat
am: ፎርማት

en: February
am: ፌብሩወሪ

en: Font
am: የፊደል ቅርጽ

en: Font style:
am: የፊደል ቅርጽ ዘይቤ፦

en: Font:
am: የፊደል ቅርጽ፦

en: Foreground
am: ፊት ለፊት

en: Frame
am: ፍሬም

en: Friday
am: ዓርብ

en: Gamma
am: ጋማ

en: General
am: አጠቃላይ

en: Go To...
am: ሂድ ወደ...

en: Green
am: አረንጓዴ

en: Group
am: የውይይት መድረክ

en: H_eight...
am: እርዝማኔ

en: He_ader:
am: የገጽ አናት፦ (_A)

en: Hello World
am: ሠላም ዓለም

en: HyperLink
am: ማያያዣ ቁልፎች

en: Hyper_link...
am: ማያያዣ ቁልፎች

en: Increase Indent
am: አንቀጹን ጨምሩ

en: Information
am: መረጃ

en: Input
am: &አስገባ

en: Insert
am: አስገባ

en: Insert _row(s)
am: ረድፍ(ፎች) አስገባ (_R)

en: Insert a Hyperlink
am: ማያያዣ ቁልፎች አስገባ

en: Insert an image
am: ምስል አስገባ

en: Insert cells
am: ሳጥን አስገባ

en: Insert columns
am: ዐምድዶች አስገባ

en: Insert rows
am: ረድፎች አስገባ

en: Internal ERROR
am: የውስጥ ብልሽት

en: Italic
am: አይታሊክ ማድረጊያ

en: J_ustify
am: አስተካክል

en: January
am: ጃንዩወሪ

en: July
am: ጁላይ

en: June
am: ጁን

en: LEVEL
am: ደረጃ

en: Label
am: መለያ

en: Layout
am: እቅድ

en: Layout:
am: እቅድ

en: Left
am: ግራ

en: Line
am: መስመር

en: List
am: ዝርዝር

en: Lower
am: ዝቅተኛ

en: March
am: ማርች

en: Maximize
am: መተልቅ

en: Maximum
am: ከፍተኛ መጠን

en: May
am: ሜይ

en: Minimize
am: መሳንስ

en: Minimum
am: በተቻለ መጠን

en: Miscellaneous
am: የተለያየ

en: Mode
am: የአሠራሩ ዘዴ

en: Module%d
am: አቅድ%d

en: Monday
am: ሰኞ

en: More
am: ተጨማሪ

en: Name
am: ስም

en: Name:
am: ስም

en: New Name
am: አዲስ ስም

en: No
am: አይ

en: None
am: ምንም

en: Normal
am: የተለመደ

en: North
am: ሰሜን

en: Nothing
am: ምንም የልም

en: November
am: ኖቬምበር

en: Number
am: ቍጥር

en: October
am: ኦክተውበር

en: Options
am: &ምርጫዎች

en: Output
am: ውጤት

en: P_ipe (|)
am: ቧንቧ

en: P_rogram
am: ፕሮግራም

en: Pa_ssword:
am: ሚስጢራዊ ቃል

en: Page
am: ገጽ

en: Page Set_up...
am: የገጽ ቅንጅት... (U)

en: Paste
am: ለጥፍ

en: Paste the clipboard
am: ክሊፕቦርዱን ለጥፍ

en: Pattern
am: ንድፍ

en: Per_iod:
am: ዘመን

en: Plugin Manager
am: የተጨማሪ ፕሮግራም መቆጣጠሪያ

en: Point
am: ነጥብ

en: Preview
am: ቅድመ ዕይታ

en: Print preview
am: የቅድመ ህትመት ዕይታ

en: Print the current file
am: የአሁኑን ፋይል አትም

en: Program Name
am: የፕሮግራም ስም

en: Proper_ties...
am: ምርጫዎች... (_T)

en: Quit the application
am: ከፕሮግራሙ ውጣ

en: R_ight, then down
am: በስተቀኝ ካዛ ወደ ታች

en: Re_place:
am: ተካ

en: Red
am: ቀይ

en: Redo
am: እንደገና አድርግ

en: Redo the undone action
am: የተተወውን ድርጊት እንደገና አድርግ

en: Remove
am: አስወግድ

en: Remove a filter
am: አጣራ አጋዥ

en: Right
am: ቀኝ

en: Row %i
am: ረድፍ %i

en: Row %s
am: ረድፍ %s

en: Row/Column
am: ረድፍ/ዐምድ

en: SC/xspread
am: sc xspread

en: SUMMARY
am: ማጠቃለያ

en: S_pecial
am: የተለየ (_P)

en: S_ymbol:
am: ምልክት

en: Sample
am: ናሙና

en: Saturday
am: ቅዳሜ

en: Saving file...
am: ፋይል ን በማስቀመጥ ላይ

en: Search
am: &ፈልግ

en: Select _All
am: ሁሉንም ምረጡ (_A)

en: Select _Column
am: ዐምዱ ምረጡ (_C)

en: Select _Row
am: ረድፍን ምረጡ (_R)

en: September
am: ሴፕቴምበር

en: Set Font Style
am: የፊደል ቅርጽ ዘይቤ ይምረጡ

en: Setup the page settings for your current printer
am: የገጹን አቀማመጥ አሁን ላለው ማተሚያ አስተካክሉ

en: Show:
am: አሳይ

en: Single
am: ነጠላ

en: Size:
am: መጠን፦

en: Sort
am: ቅደም ተከተል

en: Sort...
am: ቅደም ተከተል

en: Source
am: ምንጭ

en: South
am: ደቡብ

en: Statistics
am: የቍጥር መረጃ ጥናት

en: Status
am: ሁኔታ

en: Stri_kethrough
am: ስርዝ

en: String
am: ሐረግ

en: Style
am: ዘይቤ

en: Su_bscript
am: ወደታች ዝቅ ብሎ የተጻፈ ፊደል

en: Summary
am: ማጠቃለያ

en: Sunday
am: እሑድ

en: Sup_erscript
am: ወደላይ ዝቅ ብሎ የተጻፈ ፊደል

en: System
am: ሲስተም

en: TRUE
am: እውነት

en: Ta_b
am: ማስረጊያ

en: Text
am: ጽሑፍ

en: Thursday
am: ሐሙስ

en: Time
am: ሰዓት

en: Time (sec.)
am: ሰዓት (ሴኮንድ)

en: Toolbar Style
am: የቱልባር ዓይነት

en: Top
am: ወደ ላይ

en: Total
am: አጠቃላይ

en: Tuesday
am: ማክሰኞ

en: Type
am: ዓይነት

en: Unable to open '%s'
am: '%s'ን መክፈት አልተቻለም

en: Underline
am: የስር መስመር

en: Undo
am: ወደ ነበረበት መልስ

en: Undo the last action
am: የመጨረሻውን ትግባር ተወው

en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: Unknown error
am: ያልታወቀ ስህተት

en: Unknown error.
am: ያልታወቀ ስህተት

en: Unknown system
am: ያልታወቀ ሲስተም

en: Unknown version
am: ያልታወቀ ዝርያ

en: Upper
am: የበላይ

en: User
am: ተጠቃሚ

en: Value
am: ዕሴት

en: Value :
am: ዕሴት ፦

en: Values
am: ዕሴቶች

en: View
am: ተመልከት

en: Wednesday
am: ረቡዕ

en: West
am: ምዕራብ

en: White
am: ነጭ

en: Yellow
am: ብጫ

en: Yes
am: አዎ

en: Zoom
am: በቅርበት አሳይ

en: _About
am: ስለ (_A)

en: _Add
am: ጨምር

en: _Add:
am: ጨምር

en: _Adjust to:
am: ወደ አስተካክል

en: _All
am: ሁሉም (_A)

en: _And
am: እና

en: _Author:
am: ደራሲ፦ (_A)

en: _Auto Save...
am: በራሱ አስቀማጭ... (A)

en: _Black and white
am: ጥቁርና ነጭ

en: _Bottom
am: ወደ ታች

en: _By
am: by

en: _Category:
am: ምድብ፦ (_C)

en: _Center
am: መሀከል

en: _Change
am: ለውጥ

en: _Clear
am: ሰርዝ

en: _Column
am: ዐምድ

en: _Columns
am: ዐምዶች (_C)

en: _Comments
am: አስተያየቶች

en: _Contents
am: ይዞታዎች (_C)

en: _Copy
am: ቅጂ (_C)

en: _Custom
am: የተለየ (_C)

en: _Data
am: ዳታ (_D)

en: _Date
am: ቀን

en: _Delete
am: አጥፉ

en: _Delete Column(s)
am: ዐምድ አጥፉ

en: _Delete...
am: አጥፉ... (_D)

en: _Down
am: ወደ &ታች፦

en: _Down, then right
am: ወደ ታች ካዛ በስተቀኝ

en: _Duplicate
am: አባዛ (_D)

en: _Edit
am: አስተካክል (_E)

en: _File
am: ፋይል (_F)

en: _File:
am: ፋይል፦ (_F)

en: _Filter
am: አጣራ (_F)

en: _Footer:
am: የገጽ ግርጌ

en: _Format
am: ፎርማት

en: _Format:
am: ፎርማት

en: _General
am: አጠቃላይ

en: _Group...
am: የውይይት መድረክ... (_G)

en: _Header:
am: የገጽ አናት

en: _Help
am: መረጃ (_H)

en: _Hide
am: ደብቅ (_H)

en: _Horizontally
am: በአግድም

en: _Hyperlink
am: ማያያዣ ቁልፎች

en: _Ignore case
am: የፊደሉን መጠን _ተዉት

en: _Image...
am: ምስል... (_I)

en: _Input
am: አስገባ

en: _Insert
am: አስገባ (_I)

en: _Insert...
am: አስገባ

en: _Justify
am: አስተካክል

en: _Keywords:
am: ቁልፍ ቃላት (_K)

en: _Left
am: ግራ

en: _Location
am: ቦታ

en: _Manager:
am: መቆጣጠሪያ፦ (_M)

en: _Message:
am: መልእክት

en: _Move
am: መንቀሳቅስ (_M)

en: _N:
am: n

en: _Name:
am: ስም

en: _Or
am: ወይንም

en: _Page
am: ገጽ

en: _Paste
am: ለጥፍ (_P)

en: _Plain text
am: ቀላል ጽሑፍ

en: _Plug-ins...
am: የተጨማሪው ፕሮግራሞች... (_P)

en: _Redo
am: እንደገና አድርግ (_R)

en: _Remove
am: አስወግድ (_R)

en: _Results
am: ውጤቶች

en: _Right
am: ቀኝ

en: _Row
am: ረድፍ (_R)

en: _Rows
am: ረድፎች (_R)

en: _Search for
am: ፈልግ

en: _Select
am: ምረጥ (_S)

en: _Show All
am: ሁሉንም አሳይ (_S)

en: _Sort...
am: ቅደም ተከተል... (_S)

en: _Subject:
am: ጉዳዩ፦ (_S)

en: _Tip:
am: ፍንጭ፦ (_T)

en: _Title:
am: አርእስት፦ (_T)

en: _Tools
am: መሣሪያዎች (_T)

en: _Top
am: ወደ ላይ

en: _Type:
am: ዓይነት

en: _Undo
am: ወደ ነበረበት መልስ (_U)

en: _Units:
am: ክፍሎች

en: _Up
am: &ወደ ላይ፦

en: _Update
am: አሻሽል

en: _Vertically
am: በቁመት

en: _View
am: ተመልከት (_V)

en: _Web Address:
am: የዌብ አድራሻ፦ (_W)

en: _Width...
am: ስፋት... (_W)

en: _With:
am: በ

en: _Zoom...
am: በቅርበት አሳይ... (_Z)

en: _alpha:
am: አልፋ

en: _minutes
am: ደቂቃዎች

en: _tall
am: ረጅም (_T)

en: `
am: *

en: a
am: a,

en: a,b
am: a,

en: all
am: ሁሉም

en: cell
am: ክፍል

en: comments
am: አስተያየቶች

en: contents
am: ይዞታዎች

en: date
am: ቀን

en: f,t,p
am: f

en: file
am: ፋይል

en: k,p
am: k

en: n,k
am: n

en: nu
am: nu$

en: number
am: ቍጥር

en: page
am: ገጽ

en: pages
am: ገጾች

en: reference
am: ማጣቀሻ

en: string
am: ሐረግ

en: tab
am: ማስረጊያ

en: text
am: ጽሑፍ

en: time
am: ሰዓት

en: value
am: ዕሴት

en: x,a
am: x

en: x,a,b
am: x
